Anti-Rev. over 't Processie-verbod Toepassing voorrangsregels in het verkeer fPecd gehad ÏÏXQ~hie in de schaduw van Djenchis K han DINSDAG 15 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 PLAATSELIJKE REGELING AANGERADEN Het centraal comité van Anti-Re- volutionnaire Kiesverenigingen heeft een rapport inzake het processiever bod uitgebracht. Na een uitvoerige schets ten aan zien van het processierapport komt zij tot de conclusie dat de bestaande situatie thans als volgt is: 1. Er bestaat een beperkte grond wettelijke vrijheid van processie. 2. De grondwettelijke bepaling heeft de zaak echter op volkomen on principiële wijze geregeld en verstard. 3. De ontwikkeling der jurispru dentie sinds 1848 is van dien aard, dat er practisch processie-vrijheid heerst. Dat de Roomsen daarvan, al thans boven de Moerdijk, niet meer gebruik maken, is uitsluitend te dan ken aan een zekere gematigdheid bij het episcopaat. „De situatie zo te laten", zegt het rapport, „betekent het laten voortbe staan van een wet, die niet gehand haafd wordt. Er is nauwelijks funes ter ding te denken in een rechts staat". Uitdrukkelijk en principieel van bet processie-verbod uitgaande meent de commissie daarom, dat het door haar ontwikkelde standpunt in de gegeven situatie nog het beste zou worden benaderd door een regeling, waarbij het toelaten van processies plaatselijk zou worden geregeld, ech ter onder hoger toezicht. „Een algemene regeling voor alle samenkomsten en optochten met een godsdienstig karakter buiten gebou wen komt ons daarom gewenst voor. In de Grondwet behoeft dan naar on ze mening niet meer te zijn neerge- AAN POKKEN OVERLEDEN. De pokkenepidemie in Brabant, welke in het algemeen uiterst gunstig verloopt, heeft desniettemin een eer ste sterfgeval ten gevolge gehad. Een 27-jarige jonge man uit Breda, die na een verblijf in Tilburg besmet bleek, is aan deze ziekte overleden. Van het begin af aan liet dit geval zich zeer ernstig aanzien. DRIE NIEUWE GEVALLEN TE TILBURG. Zaterdag werd in Tilburg een nieuw geval van pokken geconsta teerd. Het betrof hier een reeds in quarantaine gestelde persoon. Zon dag deden zich geen gevallen voor, doch Maandagavond waren er weer twee nieuwe. Var. een dezer kon de bron worden nagespeurd. Een aan tal personen werd in quarantaine ge steld. Dc in Tilburg geconstateerde gevallen betreffen thans 43 personen. Ook een geval van pokken in St. Michielsgestel. In St. Michielsgestel is een geval van pokken geconstateerd. De pa tiënte, een 27-jarige vrouw, is naar het ziekenhuis in Tilburg overge bracht. WANDELAAR GEDOOD. In de avond van Eerste Pinkster dag is in de Breestraat te Beverwijk S. R., vader van elf kinderen, die me* zijn vrouw liep te wandelen, door een auto tegen de gevel van een huis gedrukt. Hij was direct dood. Zijn vrouw werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis gebracht. legd dan dat zulke samenkomsten en optochten alleen zijn geoorloofd vol gens de door de wet te stellen rege len. De materie dient dan verder te worden uitgewerkt in dc wet op de kerkgenootschappen" aldus dc com missie. In dit verband geeft het rapport tenslotte een aantal redacties in over weging. BURGEMEESTER VAN GRONINGEN LEGT ZIJN AMBT NEER. Mr. P. W. J. H. Cort van der Lin den zal per 1 Juni a.s. zijn ambt als burgemeester van Groningen neer leggen wegens zijn benoeming tot lid van de Raad van State. Met hem zijn nog twee nieuwe le den van de Raad van State benoemd. Het zijn mr. J. R. H. van Schaik. mi nister van Staat en prof. mr. R. Kra nenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. De zomerdienstregeling van de NS die 20 Mei a.s. ingaat, brengt op nieuw belangrijke verbeteringen voor het hele land, in het bijzonder voor Oost-Nederland en met name voor Twente. Van deze datum af zal deze industriestreek een electri- sche treinverbinding hebben met? het Westen De electrificatie van de lijnen AnversfoortEnschede/Olden- zaal is dan een feit. Na jarenlange onderbreking zullen ook weer trei nen gaan rijden op het baanvak Bar- neveldEdeWageningen en wel electrische. Dan zullen op de baan vakken ZwolleEmmen, Arnhem Winterswijk cn RoosendaalAnt werpen behalve stoomtreinen ook Diesel-electrische treinen gaan rij den, Zwolle/Kampen is en blijft? D.E. In het verkeer HollandTwente v.v. zullen 8 sneltreinen in een 2- uursdienst eo 4 exprestreinen, alle getrokken door electrische locomo- lifM-en gaan rijden. De sneltreinen zullen afwisselend rijden naar en van Amsterdam, Den Haag en Rotter dam. De exprestreinen, geheel be staande uit de nieuwste doorgangs rijtuigen, zullen lopen in de relatie AmsterdamEnschede v.v. Zij zul len ook restauratiegelegenheid heb ben en te Apeldoorn stoppen. Herhaaldelijk blijkt uit de reacties. gewone manoeuvre, moet aan het ip rfp knap hprpilfpn hat nnir kü rechtdoorgaande verkeer voorrang die de KNAC bereiken, dat ook bij ruim uitzicht en goede weersom standigheden op kruisingen en aan sluitingen van wegen onbegrijpelij- kerwijzc ernstige verkeersongeval len ontstaan door het uit onacht zaamheid en zelfs onwetendheid overtreden van de in. feite eenvou dige voorrangsvoorschriften. Bij her haling verzoekt de KNAC opvolging van dc volgende regels' Voorop staat, dat politie en brandweer, be grafenisstoeten en militaire colon nes zomede trams voorrang hebben op het andere verkeer. Met inachtneming hiervan heeft het verkeer op voorrangswegen (ook de fietsers) voorrang op verkeer uit zijwegen of straten. Bij het ontmoe ten van een omgekeerd driehoeks- bord of een stopbord moet verder aan al het verkeer op kruisende weg voorrang worden verleend. Buiten de voorrangswegen en voorrangskruispunten heeft het mo torisch verkeer voorrang op het lang zaam verkeer. Overigens geldt voor de afzonder lijke groepen dat rechts voor gaat, dus motorrijtuigen onderling en fiet sers onderling. Verkeer op verharde wegen heeft verder voorrang op dat op onverhar- d. wegen. Bij links en rechts afslaan, oen on- worden verleend. De KNAC geeft de berijders van bromfietsen in overweging zich aan te passen aan de gedragsregels van fietsers. Zeer belangrijk is, dat de verleen de voorrang niet onbeperkt kan ge geven zijn, maar terdege rekening moet worden gehouden met het ver keer op de andere weg. FANATICI IN JERUZALEM. Maandag hebben in Jeruzalem reli gieuze fanatici getracht het Israëli sche parlmentsgebouw, terwijl het parlement vergaderde, in brand te steken. De politie vermoedt, dat zij behoren tot de „Brit Hakanaim". Na de poging heeft de politie de gebie den, waar de meeste religieuze fana tici wonen, onderzocht en een grote hoeveelheid wapens en munitie in beslag genomen. Verscheidene per sonen werden gearresteerd. Tijdens dc poging tot brandstich ting besprak het parlement een wets ontwerp, dat voorziet in een werk week van 47 uur en een rusttijd van anderhalve dag per week. Dit ont werp heeft in godsdienstige kringen critiek ontmoet. Deze kringen willen de Sabbath een verplichte rustdag maken. Volgens de politie heeft de „Brit Hakanaim" onlangs sabotage gepleegd op auto's, die op Sabbath reden. NIEUWE METHODE VOOR CONSERVEREN VAN MELK. Amerika zendt naar zijn strijd krachten overzee melk in blik, die even vers is als melk, welke zó van de koe komt cn die volgens een nieuw procédé behandeld is, waar door zuur worden onmogelijk is. De melk gaat in het blik zonder gecon denseerd of gedroogd te worden, blijft vers zonder dat zij gekoeld behoeft te worden gedurende 6a 12 maanden en behoudt al die tijd de oorspronkelijke smaak van verse melk. Dr. Roy Graves, die het. nieuwe procédé op verzoek van liet Amer1- kaanse departement van landbouw heeft ontwikkeld, deelde mede, dat de melk tijdens het inblikken niet aan lucht wordt blootgesteld. Het irn blikken geschiedt in een bacterievrije atmosfeer van stoom met zeer slerke verhitting gedurende een kcr- tc tijd die zowel de ziektekiemen als de eigenschappen, welke het zuur worden veroorzaken, vernietigt. BINNENLAND Een inzittende van een internati onale lijnbus, heeft gisteren tussen Oldenzaal en Hengelo een ernstige psygische storing gekregen. Hij is op genomen in de psychiatrische inrich ting „Brinkgreven" te Deventer. Flathe woont in Drontheir. en was onderweg naar Parijs. Hij was lij dende aan geheugenstoornissen. In de houtopslag plaats van de meubelfabriek P. van Weegberg te Tilburg is brand uitgebroken. De aangerichte schade bedraagt ongeveer 50.000. Op de Grebbeberg werd 2e Pink sterdag de jaarlijkse doden-herden- king gehouden door het 8e regiment infanterie. In het ruim van een tankschip werd, toen het reeds op zee was, het lijk gevonden van een 51-jarige bewoner van Rotterdam. De man is vermoedelijk te Rotterdam in het ruim neergestort. Bij een botsing tussen een tram en een auto nabij Halfweg werden twee mannen en twee vrouwen uit Haarlemmermeer gewond. BUITENLAND. De Sovjet-Unie bouwt volgens een rapport van de inlichtingendienst der Chinese nationalisten een atoom- fabriek in Noordwest-China. Het mooiste is, dat al het benodigde ma teriaal door geallieerde landen aan China verkocht zou zijn. In de haven van Oslo is op het strand van een eilandje Zondagavond het lijk gevonden van de sinds De cember vermiste Amerikaanse radio verslaggever Lyford Moore. Er zijn geen tekenen van verwonding of ge weldpleging ontdekt. In Guatemala zijn Zondagavond even voor middernacht twee aard schokken gevoeld. In de stad Guate mala is geen schade aangericht, maar berichten uit andere delen van het land moeten nog binnenkomen. Een plezierboot met vijftien Ne derlandse toeristen is Zondagavond door een reddingboot te haven van Torquay binnengesleept. De boot kon wegens gebrek aan brandstof halver wege Torquay niet verder. Met be hulp van zakdoeken en een hemd wisten de Nederlanders de aandacht te trekken van het kuststation Berry Head. hi een dichtbevolkte buitenwijk van Buenos Aires zijn bij een vuil nisbelt vijf lijken aangetroffen van mannen, die naar men gelooft allen vermoord werden. In Cairo cn Alexandrië zijn de artsen Zondag een staking van een week begonnen. Slechts spoedgeval len zullen behandeld worden. De art sen, die reeds lang een minimumsala ris van 20 pond eisen, beschuldigen de regering er van de kwestie te trai neren. Duizenden patiënten stonden Zondag voor de gesloten deuren van poliklinieken. UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN HERDENKING VAN DE GEVALLEN STRIJDMAKKERS UIT 1940. Zoals ieder jaar gebruikelijk is, had de ver. van „Oud-strijders v.m. 4 R.I." gisteren een plechtige herdenking georganiseerd van de gévallen strijd makkers in de eerste Meidagen van 1940. Ook thans was hiervoor weer grote belangstelling. De bijeenkomst had plaats in het Parochiehuis, van waar gegaan werd naar de R.K. kerk en naar de Ned. Herv. kerk waar her denkingsdiensten werden gehouden. In de Ned. Herv. kerk ging voor ds. van Ieperen, de legerpredikant. Spr. sprak een rede uit naar aanlei ding van Esther 9:27a en 28a: „Wat voorbijging aan nood en last is niet tevergeefs geweest". De dienst werd n.m. bijgewoond door Luit.-Kol. H. D. Buurman, commandant van het voor malig 4de R.I., luit.-kolonel B. Te- sink, voorm. comm. v. h. 4de Batj., het cpllege van B. en W. van de ge meente Valkenburg. In de R.K. kerk had een herden kingsdienst plaats, die geleid werd door pater van den Berg. Na de godsdienstoefeningen ging men naar de Cantineloods waar een gezamen lijke koffiemaaltijd werd gehouden en menige herinnering door de oud kameraden werd opgehaald. Vervolgens had een plechtigheid, waaronder kranslegging plaats, op het Ere-kerkhof aan de Cantineweg, waarbij een dodenwacht van het vliegveld Valkenburg tegenwoordig was. Namens de oud-strijders had de kranslegging plaats door luitenant- kolonel Buurman. Spr. wees er o.m. op, dat dit terrein als ere-begraaf- plaats was gekozen, omdat dit het oefenterrein is voor de militairen. Naar spr. thans vernomen heeft, valt dit terrein thans onder het uitbrei dingsplan der gemeente Katwijk. Spr. doet een dringend beroep op de over heid om deze ere-begraafplaats hier bij te sparen. Wethouder Bloot, loco burgemeester, legde vervolgens een krans namens het gemeentebestuur, waarna 2 minuten stilte werd in acht genomen. Ds. van Ieperen las dan een gedeelte uit 1 Cor. 15 en bad het „Onze Vader" waarna een défilé plaats had. Vervolgens was de gang naar de ere-begraafplaats te Valkenburg, waar luitenant Vlug het woord voerde. NOORDWIJK TEGEN BRUG GEREDEN uit de richting Voorhout, kwam gistermiddag te ongeveer 4, uur een luxe auto „Skoda", die zo snel reed, dat hij egen de linkerkant van de Noordwijkerbrug opvloog. De wagen was aan de voorzijde ge heel inelkaar gedrukt en de stuurin richting was vernield. De bestuurder kreeg een ernstige hoofdwond, ter wijl de drie inzittende dames even eens vrij ernstige verwondingen op liepen. Zowel geneeskundige als po litionele hulp uit Voorhout en Noord- wijk waren spoedig ter plaatse. De onfortuinlijke reizigers werden door Dr Bots naar Voorhout gebracht. Botsing. Maandagmorgen te half elf kwam de heer P. uit Oudorp op een bromfiets met een flinke vaart de Vinkenlaan uitrijden. Op de hoek Beeklaan kwam hij tegelijk met een reserve-bus van dc N.Z.H. uit de richting Zee. Zonder vaart te minde ren reed P. op de komende bus aan, doordat de bus-chauffeur krachtig remde en zijn voertuig het plantsoen instuurde, voorkwam hij dat P. on der de bus kwam, zodat de wilde brommer op zij tegen de bus aanbot ste. Met een vernield voorwiel en een totaal opengescheurde rechterschoen, liep dit ongeval, dank zij de tegen woordigheid van geest van de bus chauffeur, bijzender goed af. Jan de Haas f. Na een zeer ar beidzaam leven is in de Pinkster nacht op ruim 81-jarige leeftijd over leden de heer Jan de Haas. Deze zeer blijmoedige man was een alom bekend figuur in de parochie van St. Jeroen, want meer dan 40 ja ren heeft hij op voorbeeldige wijze de functie vervuld van kerkwacht en vele jaren was hij de humoristische afslager bij de Kerkveilingen. In de moeilijke beginjaren van De Leidse Courant heeft hij als bezorger met grote ijver de belangen van ons blad behartigd. Niets was hem te veel, om ons Katholieke dagblad in Noord- wijk ingang te doen vinden. Dat hij ruste in vrede. Geboren: Ingrid C. d. van P. A. Domen en M. J. A. Rijndert; Quiri- nus Th. J. z. van J. J. Sluis en M. C. Caspers; Cornelis J. L. z. van C. J. L. Putman en A. C. A. v. Eeden; Jo hanna F. d. van G. v. Schie en W. H. v. Bohenven; Elisabeth J. d. van J. Th. Steenvoorden en M. J- v. d. Ploeg; Petrus J. z. van Th. L. Steen voorden en Th. C. Caspers; Frans W. z. van D. Duijvenbode en A. A. v. d. Plas. Ondertrouwd: C. v. d. Niet 31 jaar en J. v. d. Niet 28 jaar; G. Th. v. d. Berg 24 jaar en M. A. H. Boogaards 24 jaar; J. P. Steenvoorden 23 en J. A. Steenvoorden 25 jaar; L. Dubbe- laar 23 jaar en L. Plug 22 jaar; J. J. A. Berkhout 26 jaar en J- M. G. Rie- landse 21 jaar; J. Hnzenoot 24 jaar P. M. Noordermeer 23 jaar: G. P. Okkerse 51 jaar en A. E. Meiland 51 jaar. Getrouwd: C. Barnhoorn en P. Duindam; H. A. Wijnands en A. M. v. d. Zal.m; J. Mooyekind en A. A. Vlieland. OEGSTGEEST Botsing. Gistermiddag omstreeks half vier had in de Geversstraat een botsing plaats tussen een bestel auto bestuurd door de heer G. uit Bommelerwaard en de tram. Men vermoedt, dat de heer G. de macht over zijn stuur is kwijtgeraakt. De auto kwam uit de richting Leiden, en de tram ging richting Leiden. Na dat dr Hugenholz eerste hulp had verleend werden alle inzittenden per auto naar het ziekenhuis ver voerd. De heer G. en een der kinde ren moesten ter verpleging in het ziekenhuis worden opgenomen, de anderen konden na verbonden te zijn naar huis terugkeren. Gevallen. Zaterdagavond kwam de wielrijder A. v. d. H. in kenner- lij ke staat van dronkenschap te val len op de Rijnsburgerweg. Hij be kwam een sleuteibeenfracluur en verwondingen. Na door dr. Hugen- holt te zijn verbonden, werd ook hij per ziekenauto naar het Ac. Zieken huis vervoerd. STOMPWIJK R.K. Gezinshulp. Op 16 en 17 Mei zal door de R,K. Gezinshulp een huis-aan-huis collecte worden ge houden. WASSENAAR Jubileumconcours van Excelsior Van de 40 prijzen, die de heren D. F. Bandel uit Den Haag, P. van Me- ver uit Rotterdam en W. Zonderland uit Leeuwarden, juryleden op het muziekconcours, dat Excelsior Zater dag en gisteren op „Meyland" orga niseerde, te verdelen kregen bleken er gisteravond, toen de balans werd opgemaakt, niet minder dan 30 eer ste prijzen te zijn en slechts 9 twee de en derde. Het was de burgemeester van Was senaar, dr. S. F. A. C. baron van Wijnbergen, die beide concoursdagen met een hartelijk welkomstwoord opende. Dat openingswoord werd ge volgd door het aanbieden van de ere- wijn cn daarop trokken de deelne mers aan mars- en tamboerwedstrijd naar de Araweg, waar deze beide on derdelen van het concoursprogramma werden afgewekt. „Juliana" uit Den Haag leverde de beste prestatie door in beide wedstrijden de hoogste aan tallen punten van beide dagen te be halen. Behalve twee eerste prijzen (en in de concert wedstrijd 4e afde ling Fanfare ook nog een eerste prijs) verwierf deze vereniging de bronzen medaille van Z. K. H. Prins Bernhard. Dc beste prestatie in de concert wedstrijd laverde het Fanfarekorps „Wilhelmina" uit Heerde (Gld.) in de hoogste afdeling, de Vaondelafde- ling. De jury kende deze vereniging 117 punten toe, een eerste prijs met lof en bovendien de bronzen medaille van H. M. Koningin Juliana, voor het hoogste aantal punten over beide dagen. Een andere eerste prijs met lof werd toegekend aan de Harmonie „Phileutonia" uit Helmond, die in de ere-afdcling 111 punten behaalde en bovendien de lauwerkrans van de Gemeente Wassenaar voor het hoog ste aantal punten over beide dagen in de sectie Harmonie. Een eerste prijs met lof kreeg voorts in de tweede afdeling Fan fare „De Hoop" uit Stellendam, die 56 punten behaalde. Wat de resultaten van de vereni gingen uit deze omgeving betreft: In de marswedstrijd Fanfare verwierf het Leids Politie Muziekgezelschap met 36 punten een eerst prijs. Kunst na Arbeid uit Nieuwebrug a. d. Rijn behaalde in deze wedstrijd eveens een eerste prijs met 33 punten. De Leidse Politie kreeg in de eerste afdeling Fanfare 98 pnt. en een twee de prijs, Kunst na Arbeid in de 3e afdeling met 50 punten een eerste prijs. In de Tamboer wedstrijd behaal de Liora uit de Lier een eerste prijs met 34 pnt. In de concert wedstrijd, afdeling Uitmuntendheid moest Liora genoegen nemen met een tweede prijs (95 pnt.). In de eerste afdeling Fanfare ver wierf „Wilhelmina" uit Rijnsburg met 82 pnt. een tweede prijs. Geboren: Petronella Simona Jo hanna, dr van G. P. de Wit en J. H. van der Heijden; Martinus Johannes Wilhelmus Maria, zn van F. J. Kim man en M. P. Gemmeke; Michael Johannes Maria, zn van W. G. Ver- weyen en C. W. C. van de Ven; Ma- ja Joanna, dr van J. W. Josephus jitta en J. C. M, van Marle; Corne lis Gerardus Theodorus, zn van B. P. V. van Wissen en M. H. van Rhijn; Rose Maria dr van Jhr. O. R. E. M. Verheijen en C. H. F. Kuhn; Douwe, zn van D. Kinkel en C. H. Theil; Franciscus Adrianus Maria, zn van G W. de Wit en C. J. Koot. 'Overleden: Maria Catharina Hen driks 59 jr;Johannes Maria Vos de Woel! 53 jr m. van E. E. M. van Op pen, Pieter de Moenij 14 jr. Ondertrouwd B. E. J. Rewiersma en J M. van Leusden, Amsterdam: J. W. Q. Vintges en V. G. Vinke. Getrouwd: R. Riksen en J. J, Boer; H. J. Otte en H. M. A. W. van Leeuwen; J. H. Deurvorst en E. G. B. Meyer Viol; L. J. van der Burg en C. T. Vrijburg. WARMOND weerkerende attractie van de jaar vergaderingen was vernieuwd en werd het bestuur aangeboden. De onthulling geschiedde door de pas toor en mevr. Flintde Wolf draai de met groot suces een groot aantal fraaie en nuttige prijzen. Door mevr. HeemskerkRotteveel werd met een toepasselijk woord een enveloppe met inhoud aan het bestuur overhandigd zijnde de feest gave van de leden, bestemd om er een vaandel voor aan te kopen. Tijdens de rondvraag nam de pas toor de gelegenheid te baat om de onderafdeling van „St. Agnes", de naaikrans „St. Agnes" te danken voor het werk wat zij in het afgelo pen jaar voor het onderhoud en her stel van de paramenten deed. Na de sluiting van het officiële gedeelte door de presidente, werd het feestelijke gedeelte verzorgd door een cabaret-gezelschap, dat tot aan de sluiting die heel laat in de avond viel, de aanwezigen bezig hield. Inenting tegen pokken. Woensdag a.s. zal tussen half drie en half vier in het gymnastieklokaal gelegenheid bestaan voor kosteloze inenting te gen pokken voor kinderen beneden twee jaar. Voor personen ouder dan twee jaar bestaat gelegenheid tot in enting tussen half vier en half vijf uur, mits zij al een keer tegen pok ken zijn ingeënt. Retraitevereniging .St.Agnes'jubileert Ter gelegenheid van dc viering van het 12' .-jarig bestaan van de re traitever. „St. Agnes" werd des mor gens te 9 uur een H. Mis opgedragen waarbij vele leden aanwezig waren. Na de H. Mis werd er in hotel „De Stad Rome'* een gezamenlijk ontbijt aangeboden, waaraan 157 dames deelnamen. Tijdens dit ontbijt hield de presidente mevr. Ver woerd een toespraak, waarna de pastoor het bestuur en de leden complimenteer de met het jubilem en er zijn vol doening over uitsprak, dat deze ver eniging in zulk een bloeiende staat verkeert. Door mevr. Koppers—Knaap werd een toepasselijk retraitelied gezon gen. waarna de presidente de och tendbijeenkomst sloot. 's Avonds half acht werd een feestvergadering gehouden, welke door 220 dames werd bezocht. Na de opening door mevr. Verwoerd, wer den de notulen en het jaarverslag door de secretaresse mevr. Flint de Wolf voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. "De penningmeesteres- se mevr. de Vroomen—Lomir/erse liet een optimistisch geluid horen, want de kas had een batig saldo van 655.95. Hierna hield pater de Graaf van het retraitehuis te Noord wij kerhout een toespraak, waarin hij memo reerde. dat de veteniging „St. Ag nes" te Warmond de grootste en bloeiendste retraitevereniging in het bisdom Haarlem is. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende dames mevr. Haver kortvan Rossum en mevr. Flint/ de Wolf bij acclamatie herkozen. Beiden namen haar benoeming aan. Vervolgens werden 2 retraitekaarten verloot. Het rad van avontuur, ds telkens De 19-jarige James Wheelock had het allemaal goed uitgedacht toen hij met zijn wagentje voor het bankge bouw stopte en het portier netjes af sloot Hij ging de bank beroven en zou daarna met een andere auto vluchten, er stonden er een hele rij. Ieder zou natuurlijk de vluchte ling in die verkeerde wagen achter na zitten. James zou dan ergens om hoek snel uitstappen, rustig naar zijn eigen wagentje terugwandelen en niemand zou hem aanhouden. Een pracht van een plan. Maar ziehier wat ervan terecht kwam (en de po litie in San Francisco, waar dit ver haal zich afspeelde, za' het bevesti gen): Na de bankroof snelde James naar buiten. Hij sprong in een van de au to's en zei tegen de chauffeur: „Rij den, als je leven je lief is!" „Gaat niet meneer," zei de man achter het stuur en hij trok een al lerongelukkigst gezicht. „Ze zijn juist naar 'n garage om een monteur te halenEr is iets niet in orde met de Verder hoefde hij niets te zeggen, want James sprong er al uit en hij sprong in een derde auto, die al met aangeslagen motor startklaar stond. „Rijden, als je leven je lief is!" riep hij tot de gestalte achter het stuur. Deze draaide zich om en be gon tegea James te lachen. „Mag ik ook weten waarom?" zei de man, terwijl hij een revolver trok. James was in zijn haast in een politie-auto terecht gekomen 35. De Randang begreep al gauw, dat hij Dokie voorbij moest zijn ge lopen. Hij maakte daarom gebruik van zijn kennis van het gangenstelsel om weer achter de detective te ko men. Ditmaal vond de kikkerman een spoor. Dokie was zo onfortuinlijk ge weest om zijn kammetje te verliezen prettige Europeaan uiting aan zijn De kikkerman begreep, dat zijn on- bewondering voor Nan Ji. „Geen on bekende tegenstander het ronde gat plezierig gezelschap", mompelde hij. moest zijn gepasseerd. Hij besloot Nan Ji keek met de trots die haa- hem ditmaal de pas af tc snijden en eigen was voor zich alsof er geen kroop erdoorheen. Terwijl Dokie zich woord tegen haar was gezegd, aldus in gevaar bevond, gaf de on- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 14 Mei. Groente Prei 8,10, Rabarber 48; Kroten, ge kookt 1621;Peen 2044; Andijvie 13—33; Stoofsla 10—21; Snijbonen 200245; Witlof 1544; Postelein 3034; Spinazie 1013; Tomaten A 105210; Komkommer 2561; Bloemkool 968; Salade 514.80; Perziken 3048; Pieterselie 45,60; Radijs 68.30; Selderie 22,70; Peen 43; Raapstelen 33,80. Alles per 100 Kg- ROTTERDAM. 15 Mei. Veemarkt. Aanvoer 5389. Vette kooien 825, gebruiksvee 1080, vette kaiveren 35, graskalveren 170, nuchtere kalveren 1417, varkens 683, biggen 461, paar den 156, veulens 6, schapen 19. weide/zuiglammeren 514. bokken of geiten 23. Vette koeien 2.703.00 2.402.70 2.102.40, vette kalveren 2,60—3,00, 2,30—2,60 2,20—2,30, gras kalveren 340 240 160, nuchtere kal veren 54 48 45, varkens 1,88 1,84 1,74, biggen 45 40 30, slachtpaarden 2.15 2,05 1,95, schapen 165 145 100. weide/zuiglammeren 60 50 40, kalf- koeien 1060 875 750. melkkoeien 1060 875 750, varekoeien 700 600 550, vaarzen 680 620 520, pinken 480 420 350. Vette koeien iets groter dan vo rige week Dinsdag, levendig, ruim prijshoudend, vette kalveren matig, flauw, onveranderd, graskalveren korter, slepend, als vorige week, nuchtere kalveren kleiner, redelijk, goed prijshoudend, varkens iets min der, tam, niet geheel prijshoudend, biggen korter, lui, ruim prijshou dend, slachtpaarden als vorige week, stug, vooral niet lager, schapen ma tig, goed, onveranderd, weide/zuig lammeren flinker, kalm prijshou dend, kalfkoeien iets minder, kalm, prijshoudend, melkkoeien iets min der, kalm, prijshoudend, varekoeien korter, matig, constant., vaarzen kleiner, lui, als vorige week, pinken kleiner, lui, als vorige week. BODEGRAVEN, 15 Mei Kaas markt. Aanvoer 86 partijen. Ie soort 1,98—2,04; 2de soort 1,90 1,97; extra tot 2,10. Handel kalm. TER AAR. 14 Mei. Groente. Spinazie 0,08—0,16. Rabarber 0,04— 0,09. Andijvie 0,160,21. Prei 0,09 0,12. Peulen 1,702,10. Tomaten 0,90 —2,70. Kassnijbonen 2,10 Idem stek 1,40 alles per kg. Sla 1 0,090,16. Idem 2 0,050,11 Bloemkool 1 0,65 —0.69. Idem 2 0,34—0,57. Idem 3 0,200,39; Idem stek 0,04—0,16, alles per stuk. Stoofsla 0,60—0,65 per kis*. Aardbeien 0,47—0,87 per doosje. ROELOFARENDSVEEN, 14 Mei. Bloemen. Tulpen 1654, Lathyrus 2039, Anemonen 1626, Irissen 15 —50, Fresia's 12—33, Margiieten 13— 24, Pyrethrum 3090, Ranonkel 25 29, Trollium 1016. Groente. Aardbeien I 751,00. Aardbeien afw. 2080 p. doosje, Kropslag I 9,80—16,20. Kropsla II 5,00—11,40, Stoofsla 10,00—18,00 per 100, Peulx 18,50 p. 10 kg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2