S)e &2idóe(Soti/fccmt Embargo van oorlogsmateriaal Militairen niet achter MacArthur Verklaring van minister Marshall EERSTE SANCTIE TEGEN ROOD CHINA Begin van volledige boycot-actie Perzische premier acht zich bedreigd Zoekt toevlucht in parlement D Oegstgeester boerderij in brand DINSDAG 15 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12281 Directeur: C. M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.40 p. w-, t 1-72 p. mnd.. I 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 cl. p. mm. Telefoontjes i 1.50 f EORGE MARSHALL, de Amerikaanse minister van Landsverdediigng heeft gisteren voor de Senaatscommissies voor de gewapende dien sten en buitenlandse betrekkingen verklaard, dat de militaire groep van de regering met inbegrip van ge-neraal Ridgway, de bevelhebber van Korea eendrachtig staat achter het streven van president Truman om de oorlog in Korea binnen de perken te houden. Generaal MacArthur had tien da- krachten in staat zullen zijn aflos- j^E SANCTIE-COMMISSIE van de UNO heeft gisteren met 110 stem men een voorstel aangenomen tot een verbod van verschepingen van oorlogsmateriaal naar communistisch China. Alleen Egypte onthield zich van stemming. Men verwacht dat de resolutie Woensdag door de politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties zal wor den behandeld. De stemming van heden wordt als een eerste stap van de effectieve ten uitvoerlegging van een algemene en volledige boycot be schouwd. In de resolutie wordt gezegd, dat bepaalde economische maat regelen nodig zijn om het militaire optreden van de UNO in Korea te ondersteunen en aan te vullen en daardoor aan de agressie een eind te maken. Van iedere staat wordt gevraagd, dat zij niet alleen een em bargo toepast op de verschepingen naar communistisch China en Noord- Korea, maar dat zij ook met andere staten samenwerkt en controlemaat regelen neemt om het embargo doeltreffend te maken. Het minste wat men kan doen De voorzitter van de commissie, de Turk Selim Sarper, verklaarde, dat het embargo op strategische materia len het minste is wat men kan doen. Maar het is zeker niet het enige wat gedaan kan worden. „Het is moge lijk", aldus Sarper, „een reeks collec tieve maatregelen te beramen, die een wezenlijke invloed zouden heb ben op het vermogen van de agressor om zijn aanvallend optreden voort te zetten". Sarper hoopte, dat „andere maatre gelen" gevonden konden worden, die de UNO zouden helpen, haar doelein den in Korea in een kortere tijd en met minder opoffering van mensen levens te bereiken. Hij pleitte voor een „maximum inspanning" bij het toepassen van economische en andere maatregelen. „Wij beschouwen de huidige reso lutie niet als het resultaat van een maximum inspanning", verklaarde Sarper. „Integendeel, zij is pas een begin, en een zeer bescheiden begin. Bovendienn is deze korte resolutie weinig meer dan de verkondiging van een politiek, die reeds door ver scheidene staten ten opzichte van de communistische regering van China wordt gevolgd, in het bijzonder door die landen, wier belangen het meest direct worden geraakt Aan de Ver enigde Naties wordt dus gevraagd, een politiek te onderschrijven, die reeds op grote sahaal wordt toege past". De landen die voor de resolutie van de sanctiecomimissie waarin Nederland .geen zitting heeft heb ben gestemd zijn Australië, België, Brazilië, Canada, Engeland, Frank rijk, Mexico, de Fhilippijnen, Tur kije, Venezuela en de Verenigde Sta ten. Zuid-Slavië en Birma werden in dertijd in de commissie benoemd, doch hebben van het begin af gewei gerd er zitting in te nemen. Verdediging van Z O. Azië Engelse, Franse en Amerikaanse officieren zullen deze week te Sin gapore bijeenkomen en daar in het diepste geheim besprekingen houden over een plan ter verdediging van Zuidoost-Azië. Besluiten zullen er niet worden genomen. Het resul taat van de besprekingen zal aan de regeringen van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten worden voorgelegd. STAP VAN ARABISCHE GROEP? Intussen wordt vernomen, dat de Egyptische gedelegeerde Makmoed Fawzi Bey een bijeenkomst van de Arabische groep van 12 landen wenst, voordat de politeke commissie vergadert. Men neemt aan, dat de Arabische groep een nieuwe stap ten opzichte van Peking wenst te doen, voordat de UNO een definitieve be slissing over het embargo neemt. De greep heeft al eerder getracht, een wapenstilstand in Korea tot stand te brengen. Plaatsvervangers vergaderen maar voort De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te Parijs zijn Maandag voor de 51ste maal bijeengekomen. De Westerse plaatsvervangers heb ben Gromyko een schriftelijke ver klaring overhandigd over de demili- tarisatie van Duitsland, waarin zij uiteen zetten waarom naar htm me ning deze kwestie als een bijkomen de oorzaak van de internationale spanning moet worden beschouwd. Een Westerse woordvoerder zeide, dat de verklaring geen nieuw voor stel was, maar zou kunnen worden gebruikt als voetnoot van de agenda. De Fransman Parodi zeide, niet te kunnen begrijpen, waarom de Russi sche delegatie zich niet kon vereni gen met de „gesplitste agenda". Gromyko verklaarde, zich er niet mee te kunnen verenigen tenzij het Noord-Atlatisch verdrag en de Duit se demilitairisatie in artikel één bo venaan geplaatst werden. Hij stelde de opstelling van een agenda afhan kelijk van overeenstemming over één van de twee vraagstukken, die door de Russische delegatie als essentieel beschouwd werden, t.w. de demilitai risatie van Duitsland en de bewape ning. KONING GEORGE INSPECTEERT DE VAANDELS VAN HET BRITSE LEGIOEN. Ter gelegenheid van 't Festival of Britain en van de dertig ste verjaardag van het Britse Le gioen, heeft Koning George in het Londense Hyde Park de vaandels van deze organisatie van Britse oud militairen geïnspecteerd. Dit was voor het eerst sinds 1937, toen 80.000 leden van deze organisatie in het Hyde Park bijeen kwamen. De foto toont de Britse Koning tijdens de inspectie, staande in een „Land Rover", een Britse, verbeter de, Jeep. Atoombom bruikbaar op slagveld Een atoomexplosie, die in de afge lopen dagen verwekt is op Eniwetok in de stille Oceaan heeft aangetoond dat troepen binnen enkele minut. na de ontploffing door het getroffen ge bied kunnen oprukken zonder be vreesd te hoeven zijn voor nadelige gevolgen van radio-active uitstralin gen. Dit is onthuld door een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Jackson, die als waarnemer voor het Congres de proefnemingen op Eniwetok heeft bijgewoond. Jackson zei, dat de ontdekking, dat er onmiddellijk na de atoomex plosie onder bepaalde voorwaarden geen nadelige uitstraling plaats vindt van grote betekenis is voor de tactiek ter velde en voor de burgelijke ver dediging tegen atoomaanvallen. De uitkomst der proeven op Eniwetok heeft de weg gebaand voor tactische toepassing van atoomwapenen bij de oorlogvoering. Verder werd onthuld, dat de Ver. Staten 'nu de bechikking hebben o- ver atoomwapens met een aanzien lijk verwoestender uitwerking dan de bommen, die gebruikt zijn bij Hi- rosjima en Nagasaki in 1945. Boven dien zijn belangrijke gegevens ver kregen over de weerstandskracht tegen atoomexplosies van bepaalde bouwwerken en bouwmaterialen. Jackson zei, dat men het bewijs heeft dat er bouwsystemen zijn. die een grote weerstandskracht bezitten. Tevens is bewezen, dat het menselijk lichaam de geweldige druk. die door een atoomexplosie wordt veroor zaakt beter kan verdragen, dan som mige bouwtypen. gen geleden verklaard, dat hij be grepen had, dat generaal Ridgway ten aanzien van de wijze, waarop de oorlog in Korea moest worden ge voerd, inzichten had, die met de zijne overeenkwamen en daaraan toege voegd, dat hij meende, dal de overige militaire leiders op posten in het Verre Oosten, het eveneens met hem eens waren. Marshall zeide nog, dat de staats secretarissen voor het leger, dc vloot en de luchtmacht over het ont slag van MacArthur niet waren ge raadpleegd. Er hebben berichten gecirculeerd, volgens welke aan Eisenhower wel licht zal worden verzocht terug te keren en in het verhoor der Se naatscommissies in zake MacArthur verklaringen af te leggen Marshall zei nog, dat de Chinese strijdkrachten in Korea zich niet zouden kunnen handhaven zonder directe steun van de Sowjet-Unie. Sinds December 1950 waren de gar nizoenen in de buurt van Korea aan zienlijk versterkt. Over de huidige militaire kracht van de V.S. onthulde Marshall, dat binnen drie of vier weken de strijd- E PERZISCHE OLIE-KWESTIE heeft tijdens de Pinksterdagen noch Perzië, noch Engeland met rust gelaten. Aan Perzische zijde was het de premier, Mohammed Mossadeq, die Zon dag in het parlement verklaarde, dat hij zijn leven bedreigd acht. vervol gens bewusteloos ineenzeeg en daarna toestemming kreeg om (zwaar bewaakt) in het parlementsgebouw te blijven. Gisteren was hij weer in zoverre hersteld, dat hij enige staatszaken kon afdoen. Aan Britse kant onderbrak pl v. premier Herbert Morrison zijn Pink- stervacantie om zich op het eiland Wight af te zonderen in een vertrek, waar hij een nota aan Perzië opstelde. PRONONCE en NYLONS zijn SYNONIEM TER BEVELIGING VAN DE KUST. Lang het Noord Hollands-kanaal tussen Alkmaar en Schagen wordt een reusachtige opslagplaats ge vormd van rietbossen en zware ba saltblokken, die bestemd zijn voor de zeeweringen aan de Nederlandse kust. Het materiaal, dat hoofdzake lijk per schip wordt aangevoerd, gaat per auto naar de bestemde plaatsen. De foto toont een gedeelte der Centrale opslagplaats. BRITSE TROEPEN GEREED De overwogen maatregelen van Britse zijde houden, naar Reuter aan de „Evening Standard" ontleent, rekening met het gebruik van troe pen, indien er in de Perzische olie velden ongeregeldheden zouden uit breken. De 16e Britse parachutisten brigade, bestaande uit drie bataljons is gistermorgen onverwachts te Al- dershot geconsigneerd. Amerika heeft, naar Reuter uit Teheran meldt, bij monde van zijn ambassadeur, dr. Henry Grady, de Perzische regering gewaarschuwd tegen overijlde actie in zake naasting der Anglo-Iranian. De Britse en Amerikaanse politiek in deze kwes tie is volgens waaarnemers in de Perzische hoofdstad thans ten nauw ste gecoördineerd. ZIET MOSSADEQ SPOKEN? In het Perzische parlement zorgde de premier Mossadeq voor een dra matisch verloop der debatten. „Ik sta onder voortdurende bedreiging", riep hij uit. „De leden van de fana tieke Fayadieh-secte, die ook pre mier Razmara vermoordden, staan mij voortdurend naar het leven. De sjah heeft me al een lijfwacht be loofd, maar dat heb ik geweigerd. Wat zou het baten? Razmara had ook een lijfwacht en hij werd tóch vermoord. Hij en Abdoel Hoessey (een hof dignitaris, die in 1949 werd doodgeschoten) werden om het le ven gebracht, omdat zij „verraders" waren. Maar waarom zouden zij mij doden? Ben ik soms ook een verra der? Het werd doodstil in de zaal, toen Mossadeq het verhaal vertelde van twee gesluierde vrouwen, die onlangs voor zijn auto gesprongen waren, toen hij van het parlementsgebouw naar huis wilde rijden. „Ik geloof vast, dat het een poging was om een aanslag op mij te plegen" aldus de premier. „De wagen stond op het punt weg te rijden en ik meende twee mannen op te merken, die ge reed stonden er in te springen. Ik gaf de chauffeur bevel vol gas te ge ven en de vrouwen sprongen haas tig opzij". Even later zei Mossadeq, dat hij ook van de kant van de Anglo-Ira nian met de dood bedreigd werd. „Duistere krachten" proberen tus sen beiden te komen, verklaarde hij. Zij pogen de onteigening te bedrei gen. Hij noemde daarbij de naam van een bejaarde Perzische staatsman, die als pro-Engels bekend staat: Seyed Ziz Eddin. „Wanneer ik het premierschap niet aanvaard had, zou hij de beide huizen van het parlement ontbonden hebben en een dictatuur hebben ingesteld om de naasting te voorkomen. (Seyed Zia beweert een afstammeling van de profeet Moham med te zijn). Zaoht wordt de stem van de pre mier, wanneer hij zegt: „Ja, ik heb het premierschap wel moeten aan vaarden. Want in de nacht was mij in de droom een gezicht verschenen, TORNADO IN OOST-BENGALEN. Volgens te Dacca (Oost-Pakistan; ontvangen berichten heeft Zaterdag e-m tornado over het district Farid- pcei in Oost-Bengalen gewoed. Twee honderd personen werden gedood of gewond. Er werd aanzienlijke scha de aangericht. SCHEEPRAMP OP ZEE. Maandag is het Amerikaanse be voorradingsschip voor watervliegtui gen „Valcour" ter hoogte van Kaap Henry (Virginia) in botsing met het kolenschip „Thomas Tracy" geko men.. Vijf opvarenden van dc „Val cour" kwamen om het levn. De „Valcour" vervoerde vliegtuig- benzine. Er bevonden zich 227 offi cieren en manschappen aan boord. Na de botsing brak brand uit, die op het kolenschip oversloeg. Negen van de slachtoffers kwamen om het sers naar Korea te zenden ten ge tale van 20.000 man per maand, bui ten de vervanginstroepen voor ge leden verliezen. „Dat is meer dan een divisie per maand," aldus de generaal. „Het schept eer. geweldige macht, die wij tevoren misten." Korea blijft rustig Nog steeds is het aan het Koreaan se front betrekkelijk rustig, al kwa men in de Westelijke sector heftige botsingen voor. Een Amerikaanse af deling viel daar in een Chinese hin derlaag en trok zich na harde strijd terug. Een langdurig gevecht ont stond toen een Amerikaanse tankeen heid een Chinese patrouille verraste. De communisten schijnen echter nauw contact met de legers van dc Uno te willen vermijden, omdat zij nog bezig zijn verse troepen naar de concentratiepunten aan de Westelijke en centrale fronten te zenden. EEN VERRASSENDE WENDING? In Washington wordt levendig ge speculeerd over de mogelijkheid, dat de Koreaanse oorlog in de naaste toekomst tot een onverwacht einde zal komen. Het was niet mogelijk te bevestigen, of deze speculatie enige grond vindt in eventuele geheime voorbereidende gedachtewisselingen tussen de betx-okken mogendheden. Maar, zo zegt Reuter verder, een na dere bestudering van de getuigenis, welke generaal Marshall Zaterdag aflegde, geeft de indruk, dat hij sprak als iemand, die een zekere ontwikke ling, hetzij van diplomatieke hetzij van militaire aard, op het oog had, die zou kunnen bijdragen tot een be ëindiging van dc militaire operaties in Korea. omgeven door een stralenkrans, dat tegen me zei: „Ontwaak, sta op. en breek de ketenen, die de natie ge bonden houden." Nogmaals wilde de grijze 70-jarige Mossadeq herhalen, dat zijn leven onder voortdurende bedreiging staat. Maar nog voor hij de zin kon afma ken, viel hij in zwijm. Vijf, zes af gevaardigden sprongen uit hun ban- harJW?n ..Valcour" niet konden verlaten. Het I te een geforceerde landing op vijf hot „ph',1U, mniipn hjiivon nm vuur °P beide scchepen kon later kilometer voor de Russische zónc- het gebouw te mogen blijven om geen gevaar te lopen. Nu echterworden bedwongen. grens. werd zonder discussie onmiddellijk besloten hem dit toe te staan. I De Haagse ballon van mevi*ouw BoesmanVisser is na een goede leven, doordat zij door de brandende i start te Goettingen Oostwaarts met benzine de machinekamer van dc I een regenbui afgedreven. Men maak- Gisteren was Mossadeq weer zo ver hersteld, dat hij zijn werkzaam heden voor een deel kon hervatten. Maar zijn aanhangers blijven zijn ge zondheidstoestand met bezorgdheid gadeslaan. Hij lijdt aan een hart kwaal en zijn emotionele verklaring wordt door zijn volgelingen als een uitvloeisel van zijn ziekte gezien. MOSKOU RUIKT AL OORLOG. De Russische reactie op de kritie ke situatie kan men opmaken uit de kop „Oorlogsvoorbereidingen aan de Perzische Golf", die de Moskousc bladen plaatsen boven de Tass-tele- grammen uit Teheran. Daarin wor den de Engelsen er van beschuldigd, te Ras Tanoera, aan de Arabische kust van de Perzische Golf. een nieu we militaire basis te vestigen, troe pen te concentreren en voorts voor de Perzische kust oorlogsbodems te stationneren. Amerikaanse steun voor Formosa De voornaamste militaire adviseur der V.S. op Formosa, generaal-ma- joor William Curtis Chase, heeft Maandag medegedeeld, dat de V.S. 5.700.000 dollar vóór het einde van Juni zullen uitgeven voor de op bouw van de marine der Chinese na tionalisten. Generaal-majoor Chase verklaarde, dat reeds vijftig millioen dollar wa ren toegewezen voor de. opbouw van het leger. Te Taipeh gelooft men, dat het grootste deel van dit bedrag reeds is uitgegeven en dat het nationalisti sche leger de militaire goederen reeds heeft ontvangen. GROTE BIOSCOOPBRAND. Volgens berichten uit Lagos zijn bij een brand, die Zondagavond te Kano in Noord-Nigeria een bioscoop in de as heeft gelegd, meer dan 100 personen om het leven gekomen en driehonderd zwaar gewond. Brandweer greep doeltreffend in Zondag om ongeveer vier uur werd door een bewoner aan de Wald. Pvrmontlaan brand ondekt in dc boerderij van de fam. de Groot aan dc Terweewcg, Hij waarschuwde de bewoners en men trachtte het vuur, dat orstaan was in een aangrenzen de schuur, met emmers water te blussen. De heer van der Voort, wonende aan cle Ch. de Bourbonlaan, die een geweldige rookontwikkeling waar nam, waarschuwde onmiddellijk de Brandweer, terwijl een wandelaar de Commandant van de brandweer, de heer A. Hoekstra, die in de nabij heid van de boerderij woont, waar schuwde. De heer Hoekstra belde terstond Garage Kamsteeg op, waar het brandweer materiaal is geplaatst, en kreeg de mededeling, dat de wa gens op het punt stonden uit te ruk ken. De verschillende brandweerlie den werden gewaarschuwd, en ge lukkig waren velen thuis. Ongeveer 10 minuten na de melding van de heer van der Voort kon reeds water worden gegeven. De heer Hoekstra die gezien de felle Noordwester wind het ergste vreesde voor de omliggende huizen nam een wijs besluit en riep de hulp van dc* Leidsc Brandweer in. Er werd toen met 9 stralen water gegeven, en binnen betrekkelijk kor te tijd was men de brand meester en gevaar voor verdere uitbreiding voorkomen. Verschillend meubilair en andere kostbaarheden werden met behulp van burgers, brandweerleiden en politie in veiligheid gebracht. De stallen en schuren brandden geheel uit. Van het woonhuis alleen de bovenste verdieping, dank zij het kranig optreden der brandweerlieden die voorzeker een woord van lof verdienen. Oorzaak van de brand is onbekend. (Foto: mr. de Wilde). Omstandigheden zijn, wat je er van weet te maken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1