RONDOM RERUM NOVARUM Een stukje geschiedenis Regering spreekt zich uit tegen havenplan Katwijk zal echter doorgaan met actie te voeren J. BERGMAN VRIJDAG 11 MEI 1951 DE LEIUSE COURAN'l EERSTE BLAD - PAGINA 3 Gemeenteraad Katwijk Gisteravond kwam de raad van Katwijk in bijzondere vergadering bijeen. Aanwezig waren alle leden en de tribune was geheel bezet. Aan de tafel van B. en W. had nog plaats genomen de heer de Bruyn, voorz. van de Provinciale Commissie voor de zeehaven. De voorz. doet direct mededeling van een ontvangen schrijven van de Minister van Verkeer en Waterstaat, dat o.m. een antwoord is op het adres van de bevolking der gemeente Kat wijk van 16 Juni 1950. Mede wordt verwezen naar het rapport van de door Ged. St. inge stelde Commissie tot onderzoek en bestudering van het vraagstuk van de aanleg van een zeehaven te Kat wijk uit welk rapport meerdere op merkingen, argumenten en genomen besluiten worden aangehaald welke uit vroegere besprekingen van alge mene bekendheid mogen worden ge acht. Bezwaren van de minister. Intussen hebben zich in de alg. gang van zaken wijzigingen voorge daan waardoor de kosten van het oorspronkelijke plan zouden moeten worden verhoogd tot een bedrag tweemaal zo hoog als de oorspron kelijke raming. Bovendien is bij een audiëntie, welke aan de Stichtings commissie op 18 Juli 1950 werd ver leend, gebleken, dat deze een zeer belangrijk deel der aanlegkosten als Rijksbijdrage meende te mogen ver langen. De vraag, of ervoor het Rijk aanleiding zou bestaan, in de kosten van de havenaanleg bij te dragen, heeft bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat geleid tot de volgen de overwegingen: De totale vissers hoven capaciteR van ons land moet zeker voldoende worden geacht, zo dat het aanleggen van een vierde vissershaven, naast IJmuiden, Sche- veningen en Vlaardingen op een kustvak van 60 K.M. lengte, tot over-investering zou leiden en dus uit dien Hoofde niet verantwoord schijnt. Doch afgezien hiervan" moeten de onderhavige investeringen enz. in verband met de uiterst précaire fi nanciële toestand van ons land, ook reeds onaanvaardbaar worden ge acht, ook ongeacht of de nieuwe uit- wateringswerken van Rijnland, de kosten zouden verminderen. Vervolgens zal de sanering van de vissersvloot, naast de vergroting der schepen, vermoedelijk samengaan met een vermindering van het aan tal schepen, mede omdat de binnenl. afzet en de exportmogelijkheden be grensd zijn. Ook de verwachte ver groting der schepen brengt mede, dat hwt plan geen bevrediging zal kunnen schenken en zelf remmend zal kun ne*. werken op de sanering van de vloot. Om die reden wordt de aanleg ook te kostbaar en is het geboden zich te beperken tot de bestaande havens, die reeds datgene bieden, wat bij Katwijk, van algembeen standpunt beschouwd, slechts door kostbare over-investering is te bereiken. Sociale aspecten van de vlootsanerïng. Wat de sociale aspecten betreft is de Minister zich bewust, dat deze niet van zo ernstige aard zijn, dat zij de nationaal-economische motie ven te boven gaan. Intussen dient in het oog te worden gehouden dat de meergenoemde sanering en van de vissersvloot tengevolge zal hebben, dat ook in de wintermaanden een groot deel der opvarenden in het vissersbedrijf werkzaam kan zijn en dat op de grotere modern ingerichte schepen de bemanning onder betere omstandigheden zal werken, welke omstandigheden de aantrekkelijk heid van het beroep zullen verho gen. Hoewel de regering, zegt de Mi nister, alleszins begrip heeft voor de moeilijkheden van het Katwijkse visserijbedrijf en bewondering koes tert voor de energie, waarmede dit bedrijf, ondanks deze moeilijkheden, niet alleen gedurende enige tiental len jaren zich heeft weten staande te houden, doch na de oorlog wel licht onder nog grotere moeilijkhe den, zich heeft weten te herstellen, nopen genoemde overwegingen haar tot het standpunt dat de aanleg van een vissershaven te Katwijk uit een nationaal-economisch oogpunt be zien niet verantwoord kan worden geacht, weshalve zij niet alleen daar aan geea medewerking zal kunnen verlenen, doch tegen zodanige aan leg bepaaldelijk bezwaar zou moe ten maken. Dat is dus. zegt de voorz., het ant- woord op de arbeid van 5 jaren ac tie, welk antwoord zeer onbevredi gend moet worden geacht, vooral om de hierin genoemde motieven. Als alleen genoemd werden de moeilijke financiële omstandigheden dan was er nog enige hoop, dat de tijd veran dering zou brengen. Onaanvaardbaar is dat tot driemaal toe de regering een tegen-argument ontleent aan de sanering, die ze nodig acht in het vissersbedrijf. De afwijzing is. vol gens B. en W., echter onaanvaard baar en „we zullen klaar moeten staan als de toestand zich wijzigt". Spr. wil in deze gaarne de raad horen. Het antwoord van de raad. De eerste spreker is de heer N. van Duyvenbodc die er z'n verwon dering over uitspreekt, dat Minis ter Wemmers het aangedurfd heeft Katwijk zo ,,af te slachten". Spr. ver wijst naar kapitaalsinvesteringen zo als b.v. in IJmuiden, waarin sinds de actie van Katwijk een buitengewone activiteit is ontplooid. Umuiden is de grootste handica.daarnaast ook Scheveningen. Wij mogen ons hier bij niet neerleggen. Mr. van der Plas noemt dc brief een grote teleurstelling. De brief is het luiden van de doodsklok over Katwijk. Katwijk moet er worden uitgesaneerd. We moeten een stand punt innemen van niet wachten tot de invsteringsmogelijkheden er weer zijn. Spr. meent, dat als Rijnland zich meer achter de plannen had ge schaard het verloop anders zou zijn geweest. Hoe meer Katwijk krijgt, heeft men mogelijk daar gedacht, hoe minder wij behoeven te betalen. Ook de visserij heeft weinig blijk gege ven van het brengen van offers. De heer Scheerens zegt, als geïm porteerde Katwijker, zonder gevoels argumenten te kunnen spreken. We zitten nu in een dwangpositie door de ambtenaar die de brief opstelde en door de minister, die onderteken de. We moeten de brief niet als een laatste woord beschouwen. Nog verschillende leden voeren het woord. waarna de voorzitter ant woordt. Ook B. en W., zegt spr., zijn, even als de raad, wat gebleken is uit de besprekingen, van mening, dat met bij de pakken moet worden neerge zeten. De heer de Bruyn, voorz. v. d. Prov. Commissie, voert dan een lang betoog en wijst er op dat,, de pap nooit zo heet gegeten wordt als ze wordt op gediend". Het moeilijke punt is op heden de betalingsmoeilijkheid. Maar wat nu? Mijn advies is, zegt spr.. een waardige houding aannemen, geen protesten, daar bereikt men niets mee; men moet de realiteit onder de ogen durven zien. Het argument wat inslaat is het investeringsbeleid. We zullen moeten berusten in uitstel van behandeling en antwoorden dat de raad begrijpt, dat de investerings politiek de aanleg van de haven met gedoogd. Na nog enkele besprekingen leest de voorzitter een brief voor, die als antwoord moeten dienen aan de Mi nister. Mr. v. d. Plas kan zich met dit antwoord niet verenigen. We moe ten, zegt spr., duidelijker laten uit komen, dat we doo. zullen gaan met onze actie. Na nog enkele discussies nemen B. en W de brief terug en wordt de motie van Mr. v. d. Plas met alg. stemmen aangenomen: „De Raad, gelezen de brief van de Minis ter, vau oordeel, dat de motieven tot afwijzing van de haven onbevredi gend moeten worden geacht, besluit de Commissie voor de stichting van een haven, in overleg met de raad, de actie tot stichting van een vissers haven door te doen gaan". St. Barbara-ver. Do St. Bar bara-ver. hield gisteravond de jaar vergadering in het parochiehuis. Uit het jaarverslag van de secr., de heer Caspers, vernamen we, dai de leden in 1950 4 medeleden ten grave heb ben gedragen. liet ledental be draagt thans 188. Het jaarverslag van de penn., de heer M. J. Alke made vermeldde aan inkomsten f 234,70 en aan uitgaven 101,55, batig saldo f 133,15. De begroting voor 1951 gaf een batig saldo aan van 115,19, welke begroting even als de rekening werd goedgekeurd. De heer Hub. N. van Paridon werd herkozen. Op desbetreffende vragen antwoordde de voorzitter dat men vanaf 13 lid kan worden van de af deling jongeren met een contributie van 10 ct. Bij de afd. ouderen vanaf 27 jaar behoudens men voor 27 jaar gehuwd is; dan wordt men automa tisch bij de afd. ouderen ingeschre ven. Gevraagd wordt naar de moge lijkheid om de voorste kerkbanken in twee gedeelten te maken en dc binnenkanten bij uitvaarten dan te verwijderen. Het bestuur zal zulks in ernstige overweging nemen. Nc gebed voor de overleden leden slui ting der vergadering door pastoor Hesp. Ondertrouwd: W. Ruwaard en L. Groen; L. W. Schaap en C. van der Plas; C. de Jager en M. Groen; M. van Duyn en C. van Dijk; P. de Ko ning en A. Nygh. Getrouwd: C. de Vreugd en N. van Duyn; J. Reedijk en A. van Duyn; J. S. Verhoef en N. Dubbeldam; J Aan- dewiel en L. de Jong; C. Ouwehand en D. Ouwehand; P. v. d. Oever en Zuyderduyn; N. v. Duuren en C. v. d. Plas; W. P. Ravensbergen en K. Hollenberg; A. Kuyt en G. Paap; K. Haasnoot en W. Star; J. v. Beelen en W. Jonker; D. van Klaveren en J. van Duyn; L. v. d. Plas en K. van Duyn. LISSE Geboren: Bernardus Petrus Maria, z. van J v. Dijk en A. J. Mense; Cornel is Johannes Petrus, z. van C. H. v. Amsterdam en J. M. van Dijk; Adrianus Jacobus Gerardus, z. van C. S. Kaandorp cn C. M. van Dijk; Willem Marius Hendrik, z. van W. Ligtenberg en C. Möhlmann; Hen- rica Anna Cornelia Maria, d. van C. W. M. v. Grieken en J. M. Verbakei. Ondertrouwd: P. C. J. van Reijsen 30 j. te Sassenheim en B. P. A. Per soon 28 j.; Th. Bsrtels 35 j. te Noord- wijkerhout en H. F. Th. Baltes 24 j.; J. M. Boot 44 j. en A. M. Burgers 34 j te Haarlemmermeer. Overleden: Z. van Tienen 80 j., echtgenote van A. Pollé. SASSENHEIM Encyclieken-herdenking, Dins dag 15 Mei a.s. is het de eigenlijke dag, waarop het 60 cn 20 jaar gele den is, dat de pauselijke encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno werden uitgevaardigd door Paus Leo Xni cn Pius XI. Om dit niet onopgemerkt voorbij te laten gaan, en ook degenen, die niet naar Rome of Rotterdam gaan, in de ge legenheid te stellen dit jubileum feestelijk te herdenken, zal op Dins* dagavond a.s. in het K.S.A.-gebouw een herdenkingsavond worden ge houden, waarbij in beeld, zang en woord anderhalve eeuw sociale ont wikkeling zal worden naar voren ge bracht. Deze avond is bedoeld voor allen tot welke stand of groepering men ook behoort. VOORSCHOTEN CIA VAN BOORT GAAT VOORSCHOTEN .VERLATEN Het was 1 Mei, toen mej. Cia van Boort met haar poppenkast uit Zalt- bommel zich vestigde op de boerde rij aan de Esschenlaan te Voorscho ten. Op 28 Mei a.s. gaat mej. C. van Boort met haar poppenkast Voorscho ten verlaten, om zich te vestigen in het hartje van N.-Brabant bij „Gc- mullenhoeken" te Oisterwijk. Na aanvankelijk studie gemaakt te hebben in de muziek, heeft zij zich op aansporen van haar docenten toege legd op het geven van artistieke en verfijnde poppenkastvoorstellingen. Vele ingezetenen van Voorschoten, hebben kunnen zien, wat door mej. van Boort op dit gebied werd gepres teerd. Haar voorstellingen waren van een bijzonder artistiek gehalte. Het waren niet de gemakkelijkste jaren voor mej. van Boort te Voorschoten. In boerderij „De Poppenkast" zijn ge durende de afgelopen tien jaren ve le voorstellingen gegeven cn het kwam wel een voor, dat er 300 men sen voor de ingang stonden! Een kleine twee jaren heeft zij haai- werk moeten onderbreken voor rust van wege keelaandoening. Dc reden van haar vertrek is niet, dat het haar in Voorschoten niet zou bevallen. Inte gendeel. Een boerderij met zo'n knus en intiem interieur zal zij,, naar zij ons mededeelde elders niet meer vin den. Maar ja, er komt een tijd, dat men de bakens eens moet verzetten! Op 25 Mei a.s. zal zij te Voorschoten haar laatste voorstelling geven. Het verheugde haar, dat zij dit mocht doen voor de gedemobiliserende mi litairen. E.H.B.O. Op Dinsdag- cn Woens dagavond werd het examen afgeno men van 23 leden der R.K. E.H.B.O. te Voorschoten. Voor het geldige een heidsdiploma voor eerste hulp bü on gelukken slaagden: Dames: Zr. Syl via, Zr. Seraphine, Zr. Rosaria. A. G. Baars, P. M. M. van Bohemen, J. M. M. van Bohemen, J. M. M. Duijn stee, E. J. Nouwens, A. G. van Stein, M. C. Snelderwaard, A. Warmerdam, M. van Wissen, W. F. M. Zonneveld, C. A. Zonneveld. Heren: J. A. van Brecht, J. F. F. Knappers. C. Hakker, W. L. Kneijber, L. A. Kneijber, M. N. J. Ncderhof, J. dc Miranda, P. M. Zonneveld. Van de 23 candidaten werden er 2 afgewezen. Het examen werd afge- WEERSVERWACHTING Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND DROOG. Droog weer met perioden met zonneschijn en plaatselijk enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Noord. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan van daag. 12 Mei: Zon op 05.52, onder 20.21; Maan op 09.18 en onder 01 44 uur. Te Rotterdam slaagde voor het chauffeursdiploma B .de heer I. van Egmond, Tulpstraat 3. Geboren: Neeltje, dr van W. v. d. Pol en A. Middelkoop; Willibrorda Petra Cafcharina Maria, dr van N. T. van Wissen en C. H. den Hollander; Albert, zn van J, J. de Witte cn N. ten Kate; Antonius Wilhelmus zn van J. J. Zoetemelk cn J. A. P. Meijer; Marinus zn van M Huijser cn M. van den Eijkel; Maria Corne lia Agatha Helena, dr van J. C. G. Alkemade en E. J. van Wissen; An tonius Theodorus zn van J. W. Meijer en Th. C. Straver. Gehuwd: Storm Grooss en Eliza beth Kooü; Th. H. Thijssen en M. Th. Duivenvoorden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Mel. Vee. Aange voerd: fokstieren 14, slachtstieren 2, kalf- en melkkoeien 140 7251070, handel willig: varekoeien e.a. 140 st. 490730, handel willig; vette koeien 150 st. /7501030, handel stroef; vaarzen 50 st. ƒ520825, handel willig; pinken 40 st. ƒ280490, han del willig; vette kalveren 23 st. ƒ35— 55, handel willig; nuchtere kalveren slacht 360 st. 60100, handel willig, nuchtere kalveren fok 20 st. 120 150, handel matig; vette schapen 80 st. 190210, handel matig; weide- schapen 184 st., weide lammeren 388 st 5575, handel matig; zeugen 37 st., schrammen 536 st. 6090, handel matig; biggen 1287 st. ƒ20 80, handel matig; bokken en geiten 16 st. ƒ1535, handel matig. R'VEEN, 10 Mei. Bloemen. Oostenrijk 0.44, Bartigon 0.39. Par kiet 0.380.57, Golden Harvest 0.20 —0.40, E. Eddy 0.23—0.27, Rose Cop land 0.180.25, John Scheepers 0.44 —0.63, F rees i a's 0.110.24, Narcissen 0.090.14, Anemonen 0.160.24, La- thrus 0.3638, Tuinplanten 0.200.80 per pot. Groente. Aardbeien I 0.80 0.95, id. afw. 0.35—0.85 per doosje. Kropsla 5—13.30, Spinazie 1214 per 100 kg. Peulen 2730 per 10 kg. VEUR, 11 Mei. Groente. Sla A 413, Sla B 58, Andijvie 1030, Spinazie 8, Rabarber 12, Radijs 12 15, Bloemkool 30, Komkommers 34, door dr. Chr. Nuüens uit Was- Zuring 510. Stoofsla 1424, Prei I 3.io8.50, Raapstelen 1.202. VII. Op school oi' op een ver gadering hebben wii dik wijls horen spreken over de gilden van vroeger. Vooral eerbiedwaardige waaggebouwen in onze ste den herinneren ons aan die oude glorietijd. Zo bijv. het Leidse Waaggebouw van het jaar 1650 van de be roemde beeldhouwer Rom poraties hebben bij onze voorvaderen lange tijd be staan. Zii hebben inder daad niet alleen voor de werklieden grote voorde len afgeworpen, maar ook aan de ambachten zelf eer en bloei geschonken, zoals vele herinneringen ver melden en hij klaagt elders over de opheffing en de heilloze gevolgen daarvan: „sinds in de vo- bout Verhuist.' die ook het rige eeuw de oude werk- mausoleum van de Ruyter lieden verenigingen (-gil- loofsgenoten voor socialis tisch en rood uitgeschol den. Wii kunnen ons zijn vreugde voorstellen, toen in 1891 paus Leo in zijn encycliek zijn werk be krachtigde en aanprees. ..Het verheugt ons", aldus paus Leo „dat overal der gelijke verenigingen wor- sUan 8eehed uit^arbelders -w*'— IE,.® Eerste en Tweede Kamer vernieuwde vorm: de z.g. beroepsstanden of corpo raties. Zoals ieder inwoner van Leiden automatisch door zijn verblijf aldaar gemeentenaar is van dc stad Leiden, zo zal oo dc duur ieder door zijn beroep automatisch aangesloten moeten zijn bü de hem passende beroepsstand. Deze beroepsstand zal op eigen terrein wetten kun nen uitvaardigen en bin dend voor alle standgeno ten kunnen verklaren. Op deze wijze zal het staat kundige apparatuur van in de Nieuwe Kerk te Am sterdam en die van Tromp te Delft maakte. Zo n gilde omvatte alle beoefenaars van hetzelfde ambacht. Uitoefening van dat am bacht buiten het gilde om was strafbaar (beunhaas!). De eigenlijke leden van het gilde waren de meesters: vandaar de titels van mees ter timmerman, meester schilder. Onder de meesters kwamen de gezellen en leerlingen, die eveneens de den) werden vernietigd en in de plaats daarvan geen ander hulpmiddel werd gesteld, is het ook om dat de staatsinstellingen en wetten de voorvaderlijke godsdienst hadden verlo ren langzamerhand er toe gekomen, dat de tijds omstandigheden de arbei ders. die op zichzelf nu stonden en zonder verdedi ging waren, overleverden aan de hardvochtigheid van de patroons en de on- ontlast worden van aller lei bedrijfsaangelegenhe- den, die niet in dc Staten- Generaal thuishoren. Een katholieke staatkundige ORG A Ms" TIES'** DE zijn uit beide klassen: het is echter te hopen, dat zij in aantal en uiting van kracht aangroeien.'' bescherming van het silde beteugelde hebzucht der genoten. Zo'n gilde bepaal- concurrenten." de de arbeidsduur, vaar digde het verbod uit van* Zondags- en nachtwerk, stelde de prü'zen van de producten vast. In.de 16de eeuw raakten de gilden over hun bloeiperiode heen. Voor die" tijd had juist de godsdienstige eenheid de leden hecht aan elkander verbonden, maar met de reformatie en het verbre ken van die eenheid op godsdienstig terrein ver loor het gilde het noodza- All er eerst verdedigt de Paus het recht van ieder mens om zich met ande ren te verenigen; dit mag een staat hem niet verbie den. De mens is juist van nature daartoe geneigd, en dit natuurrecht moet dooi de staat geëerbiedigd wor den. Een verbod is alleen gerechtvaardigd, wanneer deze pauselijke richtlijnen in zün program verwer ken. ARBEIDERS, VERENIGT U! In 1848 verscheen uit de pen van Marx en Engels het Communistisch Mani- k el ijk bindend clement van (est. dat in zes talen on. het ene onverdeelde katho- der de arbeiders verspreid lieke geloof. In 1791 maakte werd: ..Proletariërs van de Franse Revolutie aan het alle landen, verenigt u!" gilöewezen een einde door Overal ontstonden secties eerst de gildendwang af te van de Internationale. De schaffen en drie maanden katholieken in ons land mensen zich zouden ver enigen om een verkeerd doel te bereiken. Na eerst op dit primaire recht van iedere mens ge wezen te hebben, gaat de Paus verder en wijst erop. dat er reeds vele vereni gingen zijn ontstaan: maar aan het hoofd daarvan staan onbekende leiders, die deze organisaties Deze vraag is gericht tot iedere werkgever en werk nemer. Bern u georgani seerd en goed georgani seerd? Het gaat hier niet enkel om de dubbeltjes, die de bonden zo hard no dig hebben het gaat niet enkel om de loonsverho ging. die de bonden kunnen bewerken: het gaat er niet op de eerste plaats om een organisatie achter zich te hebben bij eventuele con flicten tussen patroons en arbeiders. Op de allereer ste plaats gaat het hierom: bent u bereid mee te wer ken aan een goed opge bouwd maatschappelijk le ven, waarbij werkgevers en werknemers op christe lijke basis elkaar de hand toesteken: waarbü alle partijen eensgezind samen, werken aan een gezond christelijk staatsbestel. Of later de gilden zelfs te ver bieden. Dit laatste gebeurde ook in Nederland en wel in 1798. Men voelde zich nu vrij van alle knellende ban den, maar die vrijheid ont. aardde spoedig in bande loosheid. Allerlei bescher mende bepalingen ter be veiliging van ambacht en arbeider waren komen waren door de jaren van onderdrukking niet weer baar en strijdvaardig ge noeg om onmiddellijk het hoofd te bieden tegen dit rode offensief. Wel horen we in 1868 al spreken over Josefgezellen verenigingen in Bergen op Zoom en in Amsterdam, maar dit wa ren nog geen echte vak- en anti-christelijk vaarwater wiit U anderen daaraan la sturen. Kennelijk heeft de ten werken en zelf uit on Paus hier de marxistische verstandige zuinigheid ter organisaties op het oog. zijde blijven staan. Of- Daarom is het absoluut -.vel, bent u wellicht ver- noodzakelijk. dat de chris telijke arbeiders zich in eigen organisaties gaan vei enigen, waar christelij ke principen ten grond slag liggen. Hiervoor ver schaft Paus Leo in het vervallen: daarbij kwam arbeidersverenigingen, wel - laatste gedeelte van zijn in dezelfde eeuw de me- ke strijd voerden voor lots- chanisatie. waardoor tal- verbetering. De sociale loze arbeiders overbodig voorvechters als dr Schaep- werden en op straat kwa men. Paus Leo herinnert ons in Rerum Novarum aan die bloeitüd. wanneer hij zegt: „De weldadige gevol- man en dr Ariëns hebben hun schouders gezet onder dit moeilijke werk, en zo komen pas sinds 1889 de eerste katholieke arbeiders verenigingen in ons land. gen van die werklieaencor. Ariëns Werd zelfs door ge_' keerd georganiseerd tegen de bisschoppelijke richtlij nen in? Omdat die niet christelijke bond meer voor u zou doen, „er meer achterheen zit"? De stem van Paus Leo en Pius klinken nog steeds en wij mogen onze oren niet dichtstoppen Het gaat om de toekomst voor ons zelf en onze kinderen. Ons lid-zijn van een katholieke stands- en vakorganisatie Ook in Quadragesimo kan daarin een belangrijke Anno stuurt Paus Pius XI medewerking betekenen, aan oo de herleving van kenen. de gilden, maar dan in een A. M. VULSMA. pr. PAUS PIUS XI VULT AAN. Hiermee vervullen wü de droeve plicht U ervan in kennis te stellen dat na een smartelijk lijden, voorzien van de Genademiddelen der H. Kerk op veertigjarige leeftijd is overleden onze ge liefde Echtgenoot, Zoon. Behuwdzoon, Broer, Zwager en Oom, de Heer JOANNES ADRIANUS HEEMSKERK Echtgenoot van MARIA JOANNA SPRING IN 'T VELD. Namens de familie: M. J. HEEMSKERK- SPRING IN 'T VELD. Zoeterwoude, 10 Mei 1951. Schenkel weg 109 De H. Uitvaartdienst zal worden gehouden Zaterdag 12 Mei des morgens 9.30 u in dc paro chiekerk van Sint Jan de Doper te Zoeter- woude. Daarna de begrafenis op het R.K. Kerk hof aldaar. Met grote dank 1 TE KOOP: wij kennis van I ZEILBOOT de geooorte van een Dochter, die model Sharp,compleet, bij het H. Doopsel dc na- men ontving van CORNELIA GEERTRUIDA MARIA G. J. NEUTEBOOM. G. C. NEUTEBOOM— HOOGLAND JOKE. Leiden, 10 Mei 1951. Haarlemmerstraat 187. H, J. Postel Afwezig van 1218 Mei Praktijk waarneming: Dr. H. M Hueting tel 2102 en Dr. E. E. v. d. Laan, Tel. 2810. 22* Nieuw Heren rijwiel aangeboden met lamp enz. ƒ85,Nova, Noordeinde 54 of Haagweg 188. in Café Het Witte Huis, Hoge Rijndijk 70, Zocterwoude, op MAANDAG 14 MEI n.m. van 810.30 uur. 0,50 entree, plus belast. Beleefd aanbev. A. L. v. d. GEER, Tel. 24954. Leiden 2* Biedt zich aan: een Kappersbediende. 27 jaar. Meer cn Houtstraat 31, Lissc. 2* Porseleinen theepotten 98 ct., alle maten zelfde prijs. Koffiepotten f 1.49. Crème boterham bordjes met ribrand 29 ct. Diepe of platte borden 39 ct I.V.A., Haarlemmcrstr. 48. Nova, Noordeindc 43, Lei den. 1936 1- en 2-pcrs. matrassen, rookstoelen, boekenrek, 2- deurs linnenkast theekast. keukenstoelen. schuifta fels, dienstbodekastje, ameublement, 2 fauteuils, 4 stoelen. In- en verkoop. Jan Pluvm, Hooigracht 51, Tel 25955. Verhuizingen onder garantie. •2* Te koop: Thcemcubel ƒ12,50; Dressoir 45, 2 kamers vloerzeil in alle prijzen; Grote glazen vi trinekast met glasplaten 30,— z.g.a n. Kinder wagen f 40,F. v. d. Pluijm, Janvossensteeg 51. 2* Met Pinksteren naar-, speeltuin cn roeigelegen- heid Klein Giethoorn, v/h v. Meurs. Rietveld. Ha- zerswoude. Toegang? vrij! Verplichte consumptie, billyke prijzen. 1917 9' CHARMEUSE DAMESONDERJURKEN i 7C met smalle schouders WOLLEN DAMESPULLOVERS met korte mouw .modekleuren 9.50 TINO DAMESSHIRTS 2.98 ZUIVER WOLLEN HERENVESTEN z. mouwen m. lange mouwen 20.50 zk,"ait 25.50 Bordeaux - Marine - Bruin EFFEN HEREN OVERHEMD met Trubenys vast boord 1125 EFFEN OVERHEMD 11.10 WIT HEREN POLO-SHIRT met koordsluiting 4.90 LINKSE DAMESKOUSEN 2.65 ANKLETS 2.10 FILLE D'ECOSSE HERENSOKKEN 150 Haarlemmerstraat 172 - 174- 179 MEDZA-BONNEN voor onze cliënten.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3