eióse hutspot/# A vDoorbraak": de climax in bevrijdingsstrijd '40'45 Gen. Van Fleet's mening Laatste Berichten NIEUWS UIT DE OMGEVING VRIJDAG 11 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Een zeer interessante film in het Lido-Theater „Een ieder dient te begrijpen hoe waardevol de vrijheid is", aldus ge neraal Eisenhower deze week bij zijn bezoek aan Nederland Inderdaad, wanneer men ziet wel ke ontzaggelijke offers gebracht moesten worden om de in de laatste oorlog verloren vrijheid terug te win nen, dan begrijpt men eerst goed wat verloren vrijheid is. Wanneer men echter weet, dat het werkelijk aan deel in de vrijheidsstrijd werd gele verd door de jongemannen, die grote kans liepen hun eigen vrijheid daar door te verspelen, dan moet er toch wel grote bewondering uitgaan naar degenen, die in 1945 de laatste be slissende slag aanvingen tegen de gruwel der Duitse onderdrukking. De harde strijd, .ie geleverd moest worden om zover te komen, wordt wel zeer realistisch weergegeven in de film „Doorbraak", welke vanaf hedenavond in het Lido-theater wordt gegeven. Deze Werner Bros-film onder regie van Lewis Seiler is gebaseerd op een verhaal van Joseph I. Breen Jr., voor de film bewerkt door Bernard Girard en Ted Sherdaman. Deze film geeft de geschiedenis weer van de climax in de bevrijdingsstrijd van Europa door de Amerikanen in de laatste wereldoorlog. Meer in het bijzonder vertelt de film de lotgevallen van een groep officieren en manschappen Trots op Nederlandse detachement Generaal Van Fleet, commandant der strijdkrachten in Korea, heeft voor de eerste maal een bezoek ge bracht aan de Nederlandse en Fran se bataljons in de frontlinie en zei over hen: „Er heerst een uitstekende geest onder deze mannen. Ik ben er zeer trots op en verheugd, dat zij tot mijn commando behoren. Ik zou wil len, dat hun landgenoten hen konden zien. Zij zouden even trots zijn." In het algemeen zei Van Fleet: „Wij kunnen de vijand aan, nu en in de toekomst. Ik ben op het ogenblik veel geruster op de toestand dan bij het begin van het vijandelijk offen sief op 22 April". Generaal Stratemeyer, bevelheb ber van de luchtmacht in het Verre Oosten, heeft meegedeeld, dat in Korea gebruik wordt gemaakt van een verbeterde techniek om op radar te bombarderen, waardoor de nach telijke troepenbewegingen bijna even nauwkeurig gebombardeerd kunnen worden als overdag. Het vroeger drukke nachtelijke verkeer achter de rode linies is volkomen verstild. De Chinezen lijden sterk tengevolge van een gebrekkige bevoorrading, zo zei generaal Almond bevelhebber van het Amerikaanse leger. De mees te voedsel- en munitie-opslagplaat sen zijn door artillerie en luchtmacht vernield. Zuid-Koreaanse infanteristen heb ben gisteren in een grote stormaan val een 6000 man sterke Noord-Ko- reaanse legergroep, die een aanval op Seoel voorbereidde, met de ba jonet uit hun stellingen verdreven. Deze krachtige tegenactie der ver bonden troepen werd voorafgegaan door een moordend bombardement van de UNO-luchtmacht op de rode stellingen. De communisten, die naar het Noorden de wijk namen, lieten een groot aantal doden en gewon den op het slagveld achter. Aan de Oostkust zijn Zuid-Ko- rcaanse eenheden tot 45 kilometer voorbij de 38e breedtegraad terug gedrongen, doch deze terreinwinst van de communisten wordt van wei nig waarde geacht. Uit de lucht zijn grote troepen concentraties en -bewegingen ten Noorden van de verdedigingscirkel van Seoel waargenomen, in het ge bied tussen Oeidjongboe en Moen- san. Om het president schap van Panama In de Mddenamerikaanse staat Panama is gisteren een hevig vuurge vecht geleverd in het paleis van de president. Er was verzet gerezen te gen president Arias en de nationale vergadering koos en beëdigde toen Arosmena als president, 't Oorspron kelijke staatshoofd heeft echter de steun van het leger. De politie heeft nu het paleis van Arias bestormd- Bij het gevecht kwamen zes per sonen om het leven en velen werden gewond. Het vuurgevecht tussen de politie en de paleiswacht duurde een gehele dag. Lang nog nadat Arias zich had overgegeven en met zijn vrouw naar de gevangenis was ge bracht, bleven zijn aanhangers van gebouwen in de omtrek op de mili- iaire politie vuren. Zij staakten de strijd, toen de voornaamste aanhan ger van Arias, het hoofd der politie kolonel José Remon, overliep na het bericht dat het hooggerechtshof de benoeming van de nieuwe president wettig had verklaard. DE TOESTAND IN PANAMA Donderdagmiddag is Arnulfo Arias gearresteerd na een hevig gevecht bij het paleis van de president, aldus meldt het radiostation van de „New York Times". in deze beslissende doorbraak vóór de grote overwinning. Het is dus slechts één episode uit de grote voorberei ding én uit de grote strijd aan de kust van Normandië. maar het levert toch wel een zeer juist beeld van het ontzettende werk dat daar door die mannen is verzet en anders dan in zovele voorgangers men ziet de strijd dikwijls van twee kanten, het geen de spanning natuurlijk opvoert. We krijgen in deze film een beeld van het menselijk leven in al zijn ge ledingen. We zien hier een bevelheb ber, uiterlijk bars en onbewogen, die deze schijn evenwel aanneemt om dat hij bang is te „menselijk" te zul len zijn, maar diezelfde bevelhebber zien we daarna als een kind bij het vernemen van zijn overplaatsing naar de staf. We zien de soldaten, die als bur gers een behoorlijk leven hadden en werkten aan een toekomst voor zich zelf, voor vrouw en kinderen, hier onder het moordend vuur van een niets ontziende vijand, hun leven wagen voor de vrijheid.... van an deren. Inderdaad groots en machtig is die strijd geweest en gelukkig is1 het uiteindelijk resultaat bereikt, maar wat het gekost heeft aan men selijke energie en offers, komt in deze film wel zeer duidelijk naar voren. Het wordt in alle realiteit hier voor- gedraaid alsof het de gewoonste zaak van de wereld was. De geschiedenis van de troep, die het onderwerp van deze film uit maakt, behoeven we hier niet te ver tellen. Ieder immers, die thans van de herkregen vrijheid geniet, moet weten welke offers werden gebracht om zover te komen en mét ons zullen zij staan in eerbiedige bewondering voor de durf en doortastendheid, die de grondslag vormden tot het uit eindelijk resultaat. Mèt ons zullen zij het eens zijn, dat de geschiedenis van deze bevrijdingsoorlog leert, dat zo iets nimmer meer mag voorkomen en allen zullen het heilig voornemen maken alles te doen om te voorko men, dat een dergelijke gruwel zich opnieuw over de mensheid zal uit storten. Dan heeft deze film ongetwijfeld haar hogere doel, haar ideële waarde bereikt. Over technische en andere fouten, die de een of ander in deze film zou willen zien, willen we het hier niet hebben. Wij zien het doel alleen en dan zijn we ervan overtuigd, dat deze „Doorbraak" op ieder een grote in druk moet maken. De film is natuurlijk niet geschikt voor kinderen. Personen boven de 18 jaar moeten de film echter zien. Moeders zijn gewend alles te geven en niets te yragen. Hebben zij wel ooit Iets voor zich zelf over? Maak Moe der juist op Moe derdag eens blij met 'n geschenkje dat ze zichzelf nooit zal toestaan, met een beetje luxe eau de cologi parfum of een byou dat ze sinds lang ontwend i6. Een uitgebreide keuze v'adt U bij Eisenhower ditmaal tevreden Generaal Eisenhower heeft giste ren op Schiphol een praatje gemaakt met de daar aanwezige journalisten, In verband met zijn vroegere uitla tingen van teleurstelling over Neder lands bijdrage in de algemene West- Europese defensie bij gelegenheid van zijn vorig bezoek, was 't interes sant thans naar zijn mening te vra gen. De generaal zeide: „Elke natie moet haar uiterste best doen in de verdediging van West-Europa en alleen het volk zelf kan beoordelen of men zijn krach ten ook tot het uiterste inspant. Ik wil geen rechter zijn, doch geef als Atlantisih opperbevelhebber slechts vertrouwelijke adviezen, meer niet ^Elke militaire krachtsinspanning is nutteloos als een land daardoor in een toestand komt, die het niet aan kan." In het algemeen merkte generaal Eisenhower op, dat sinds zijn laat ste bezoek aan West-Europa „en hieronder versta ik natuurlijk ook Nederland" de verdediging gesta dig is opgevoerd en verbeterd. Hij heeft vooral bewondering voor het moreel van de jonge lichtingen. Op verzoek gaf de generaal een per soonlijke deminitie van het begrip „mobilisabele divisie'". Hem werd dit gevraagd vanwege een verschil in uitleg, welke aan deze kwalifica tie wordt gegeven. „Een mobilisabele divisie is naar mijn mening een divisie, welke op elk gewenst ogenblik gereed is om te velde te opereren. Ik geloof niet, dat ik de uitdrukking zelf ooit gebruikt heb, maar het ligt voor de hand, dat een dergelyke divisie volledig is ge traind en dat zij beschikt over het nodige materiaal om onmiddellijk in actie te komen." Aan het slot week generaal Eisen hower toch nog van het militaire terrein om er zijn waardering over uit te spreken, dat in ons land zo hard gewerkt is aan de herbouw. Overal waar hij was geweest, is hij hoffelijk ontvangen en graag zal hij terugkomen in het land, dat zijn be wondering heeft om de wijze waarop het akkers uit zee wint. WERK OP WERF DOOR DIEF STAL BEDREIGD In Schiedam werd door de politie aangehouden en ingesloten de 31 ja rige nagelheter L. K„ die laskabel tot een lengte van enkele honderden meters gestolen zou hebben op de werf WiltonFeijenoord. Waartoe deze diefstallen van schaarse materialen kunnen leiden wordt pas recht duidelijk als men weet, dat het laspotentieel van de werf dreigde te worden aangetast. Laskabel is zeer moeilijk te krijgen en in verband met de ruime bouw opdrachten onmisbaar. Zouden deze diefstallen zijn doorgegaan, dan wa ren economische moeilijkheden voor het bedrijf gerezen en was de werk gelegenheid voor duizenden arbei ders direct in gevaar gekomen. Vrijdag 11 Mei. Het vorig jaar is er in Leiden een gemeenteraadszitting geweest, tij dens welke verschillende zeer ge achte raadsleden, die overigens wél van de tongriem zijn gesneden, ge- gestruikeld zijn over een zeer las tig woord „Huisvuilroltrommel- auto's". Zegt u het maai' eens vijf maal achter elkaar, dan blijft er niets van over! Maar om kort te gaan, er werd 192.000 beschikbaar gesteld om negen vuilniswagens om te bou wen en te moderniseren, hetwelk grotendeels geschieden zou in de eigen werkplaats. Welnu, de2er da gen rolde de eerste gemoderniseerde Huisvuilroltrommelauto uit de gara ge. Het chassis (reeds uit 1933!) werd gereviseerd, er kwam een nieuwe motor in en de cabine werd geheel afgesloten, waardoor het aan tal zitplaatsen tot 3 kon worden uitgebreid. De bediening is veel een voudiger geworden en zelfs bij hevi ge wind kan er geen stof waaien. De laadruimte is belangrijk vergroot, zo dat men minder vaak behoeft te los sen. Het zal nog ruim een jaar du ren, voordat alle negen auto's aldus omgebouwd zullen zijn. Dezer dagen is er in Leiden weer eens ingebroken. Deze keer was de fam. D. aan het Levendaal het slachtoffer. Twee inbrekers vonden er echter niet meer dan een spaar pot met zeventig gulden. Gisteren werden zij door de politie achter haald en ingesloten. Het waren de 25-jarige J. v. d. K. en de 19-jarige H. W. H., beiden uit Leiden. Om bij eventuele onraad erg dapper te kun nen zijn, had v. d. K. een houten re volver gemaakt, die hij na de in braak liet liggen, zodat de politie al direct een aardig spoor had. En het Leids Jeugdparlement gaat op Donderdag 17 Mei a.s. weer ver gaderen in het Stadhuis, kamer 135. Behandeld zal worden het onder werp „Geloof en Politiek" waar over een commissie van voorberei ding, vertegenwoordigers van K.V. P., C.H.U. en A.R., een rapport heeft samengesteld. De heren K. C. W. Dijkstra, wa genvoerder le klasse, en G. J. A. van Daalen, conducteur, beiden werk zaam bij de N.Z.H.V.M., vierden Woensdag in hun woningen, resp. Morsweg 125 en Buys Ballotstraat 32, hun zilveren jubilea. Hoofdin specteur D. v. d. Vijver sprak hen toe en bracht behalve de enveloppe met inhoud ook de traditionele oorkon de mee plus de zilveren draagpen- ning van de Ned. Mij. van Nijverheid J Autocars voerden des middags cn Handel.. Voorzitter IJzendijk iedereen naar de plaatsen en stellin- bood namens het Jubileumfonds aan gen langs de Moerdijk, op het Dord- de heer Dijkstra een geschenk aan 1 sche eiland, in Strijen enz., waar Mevr. Dijkstra kreeg bloemen. De j men in 1940 had gestreden en was buren kwamen aandragen met een gelegerd. Het heldere, zonnige weer rollade en een vulpen. Een oud-pas-1 maakte de herinnering aan 10 Mei sagier stuurde uit Indonesië een zil- i 1940 des te levendiger, veren schaaltje. De heer Van Daalen Met een gemeenschappelijke maal ontving van de R.K. Bond van fe Benthienkazerne werd de Spoor- en Tramwegpersoneel „St. j dag besloten Mocht er al in het Ne- - - - I derlandse leger van oudsher veel „gekankerd" worden, dan viel de snert uit de militaire keuken toch steeds buiten deze critiek. Unaniem constateerden de oud-strijders, dal in dit opzicht nog niets veranderd is. Het was voortreffelijk! H. P. BREMMER 80 JAAR Op 17 Mei hoopt de kunstcriticus H. P. Bremmer zijn tachtigste ver' jaardag te vieren. Hendricus Petrus Bremmer werd in 1871 te Leiden ge boren, waar hij de hogere Burger school doorliep. Hij volgde een jaar de Koninklijke Academie voor Beel dende Kunsten te 's Gravenhage en studeerde daarna zelf. Hij was le raar in de praktische aesthetica. Van zijn hand verscheen onder an dere: „Inleiding tot het zien van beeldende kunst", „Delftsch aarde werk in het Rijksmuseum"' „Delftsch aardewerk", „Vincent van Gogh'\ „Practisch aesthetische studies"'. „De beeldhouwer Raedecker" en „Egyp tische kunst in het Museum te Lei den" Sprenger" heeft morgen examen van de kadercursus der vereniging, dat wordt afgenomen door ambtenaren van het Ministerie van Landbouw, met medewerking van vertegenwoor digers van de beroeps fruitteelt, het Alg. Verbond van Volkstuinders in Nederland en de heer Galjaard. hoofd van de Leidse Plantsoenen dienst. Het exaihen wordt gehouden in het gebouw voor Chr. Soc. Belan gen, Oude Singel 236. Om vijf uur morgenmiddag wordt de uitslag be kend gemaakt. Vandaag was er nog een jubileum bij de Ned. Rotogravure mij. De heer L. Ouwerkerk, retoucheur, vierde er zijn zilveren feest. Hij werd hedenmorgen om 11 uur met zijn ge zin door de directie ontvangen en toegesproken door de heer J. C. Stafleu, directeur, die de jubilaris prees om zijn ijver en vakbekwaam heid. Nog vele jaren! Een enveloppe bezegelde deze wens. Namens het gezamenlijk personeel werd een ge schenk aangeboden. En de K.A.V. .„De Bataven" gaan volgende week Zondag het 4e lus trum vieren. De dag van het 20-jarig bestaan vangt aan met een H. Mis, om 9.15 uur in de kapel van het St. Liduinahuis, Zoeterwoudse Singel 34. Daarna ontbijt in de zaal Mekel, Hoogewoerd. En 's avonds om 8 uur feest in „Den Burcht", waar het spel „Als de klok waarschuwt" wordt op gevoerd. Na afloop bal! STADSKOK. OUD-STRIJDERS 28 R.I. HERDENKEN 1940 TE DORDRECHT. Zoals tekenjare na de bevrijding kwamen op 10 Mei de oud-strijders van 28 R.I. te Dordrecht bijeen. Toen de oud-commandant van 1-28 R.I., majoor Hoek, om 12 uur de reünisten verwelkomde, hadden zich ca. 160 regimentsgenoten en de weduwen van de gesneuvelde kameraden in de Benthienkazerne verzameld. Om 1 uur werd met het gehele gezelschap afgereden naar de begraafplaats te Dubbeldam, waar het gedenkteken voor de gevallenen van 28 R.I. is ge plaatst. Rond dit monument ge schaard luisterden allen naar de woorden van herinnering en bezin ning, die achtereenvolgens door ma joor Hoek, de oud-veldprediker, ds. Molenaars, en de oud-aalmoezenier pater Moeskops, werden gesproken. Nadat „The last Post" was geblazen, werd een rondgang langs de graven gemaakt. Raphaël" een schaal met bloemen. De Amateur Fruitclub „Prof. Leidse Universiteit GOUDEN DOCTORAAT Op Zondag 20 Mei a.s. zal het vijit.g jaar geleden zijn, dat aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de Scheikunde de heer J. W. J. A. Stein, directeur van de ster renwacht Vaticaan (Rome), geboren Grave en thans wonende te Rome. LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands Recht mej. H. C. F. Buttingha Wichers den Haag, idem de heren E. P. I. M. van Lamsweer- de Amsterdam, J. L. van Gelein Vitringa den Haag, W. Badon Ghij- ben Breda. LEIDSE SMALFILM LIGA. Twee goede Philipsfilms. Een clubavond in de goede zin van liet woord was de bijeenkomst van de Leidse Smalfilm Liga, gister avond in „In den Vergulden Turk". Voor de pauze werden enige films gedraaid over Borneo, Groenland en China. De lange pauze werd goed besteed met het bekijken van de 16 mm. Philipsprojector, die door de fa. v. d. Zanden gratis beschikbaar ge steld was om de hoofdfilms te kun nen draaien. Eerst zag men „Van Alchemie tot Atoomsplitsing" een door Multifilm Haarlem opgenomen film, die aan ving bij het geheimzinnig laborato rium van een alchimist cn eindigde bij de moderne wetenschap van pro tonen en neuronen in de Philipsla- boratoria. De tweede Philipsfilm „Terra In cognita" was een technische verkla ring van de Philips electronen-mi- croscoop, die wel enig verschil ver toont met de eenvoudige eerste mi croscoop, welke door Anth. van Leeu wenhoek werd uitgevonden! Aan het slot van deze geslaagde avond sprak de heer E. Tieman, voorzitter, hartelijk afscheidswoor den tot de heer A. Forma, die een reis van 6 maanden naar Amerika gaat maken. Spr. hoopte dat de Amerika-vaarder met een prachtige, zelf opgenomen film zou terugkeren. DE ROODE KRUIS-ACT1E VOOR DE BLOEDTRANSFUSIE De actie van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis voor de Bloedtransfusiedienst en het afne men van bloed voor Bloedplasma is weer ten einde In totaal hebben zich ditmaal 589 personen opgegeven. Reeds hebben 315 personen hun bloed gegeven. A.s. Dinsdag is de laatste avond, waarop het bloed wordt afgenomen. Degenen, die voor deze avond een oproep hebben ge kregen, worden dringend verzocht aanwezig te willen zijn, aangezien er daarna geen gelegenheid meer voor is. Van degenen, die zich ditmaal op gaven voor de bloedplasma-actie hebben zich 217 personen opgegeven als vaste donor van de Bloedtrans fusiedienst, zodat het corps der do nors weer versterkt is. Wie iets voor dit edelmoedige werk voelt, kan' zich alsnog bij het Roode Kruis, Rijnsburgerweg 3 te Leiden opgeven als vaste donor. Het kost u niets dan alleen enige tijd. Burgerlijke §tand Geboren: Johanna C. M. d. v. H. C. Pieete en H. J. Verhoog Paul us P. z. v. D. Wijsman en M. W. Devilee; Anna J d. v. M. Geerlof en F. P. Grin wis; Dirk z. v. C J Berkheij en J L Haasnoot; Jacobus L. z. v. L. Zit man en H. van Dongen; Roy M. C. z. Ruchtie; Alexander J. P. z. v. P. H. v.J. W. van Velthoven en J. S. M. Swinkels en A. J. A. A. Slewe. Overleden: P. v. d. Helm wed. v. Hogendoorn 91 j. Ondertrouwd: J. Gijsman en J. E. van der Wyngaard; W. Schellinger hout en M. M. van Leeuwen: H. R. v. d. Leek en M. C. Bon; L. G. Rem merswaal en A. M. van Berge Hene gouwen; J. L. Standenmaijer en M. A van Bergen Henegouwen;; J. Wou- tersloot en A. E. O'Neill; G. Knotter en J. J. Sleijser; H. I. J. A. Schrandt en E. Guljé; F. Buis en K. van Leeuwen; A. J. Bekooij en P. Buijs; J. M. Muilenberg en H. M. Gulde- mond; S. J. van der Voort en H. C. L. van den Berg; L. T. Broers en O. van Essen: J. van Oyen en C. J. Teegelaar; P. Jacobs en M. E. v. Dorp; J. W. Smits en M. van Oort; E. van der Tuuk en C. W. F. A. Roo sendaal. MOEDERDAG-REDE VAN DE KONINGIN IN AMERIKA. Heden, Vrijdag, is op een bijeen komst van het „Comité Amerikaan se Moeders" in het Waldorf Astoria hotel te New York een op de plaat vastgelegde en aldus uit Nederland per vliegtuig overgebrachte rede van Koningin Juliana ter gelegenheid van de aanstaande moederdag ten gehore gebracht. De Koningin, die vorig jaar door het comité werd vereerd met de titel „internationale moeder van het jaar", zegt in deze rede, dat de moeder moet trachten naar de ware leifde voor haar kinderen, los van zelfzuchtige trots. De Nederlandse afgevaardigde bij de V.N., D. J. von Baluseck, sprak een kort woord ter inleiding. Op last van de inspectie der volks gezondheid in Den Haag zijn alle militairen in de kazernes en kampen te 's-Hertogenbosch, Vught, Tilburg. Eindhoven, Geldrop, Oirschot en Utrecht met ingang van heden voor 12 dgen geconsigneerd, in verband met besmettingsgevaar voor pokken Dit houtd tevens in, dat militairen uit andere garnizoenen en plaatsen zich niet naar deze gemeenten mo gen begeven. Militairen, die huD Pinksterverlof in één der genoemde plaatsen hadden willen doorbrengen, zullen deze dagen elders in het land moeten doorbrengen. Slechts wan neer zy in het bezit zijn van het in ternationaal geldende bewijs, dat zij tegen besmetting immuun zijn, mo gen zij 2ich in deze gemeenten op houden. ONDERSCHEIDING VOOR NEDERLANDSE BATALJON. Aan het Nederlandse bataljon in Korea is Vrijdag de onderscheiding toegekend van vermelding door pre sident Truman wegens „het op uit muntende wijze vervullen van zijn dienst, waarbij buitengewone held haftigheid aan de dag is gelegd". Deze onderscheiding is verleend n. a.v. het aandeel van het Nederland se bataljon in de gevechten te Hoeng- song en Wondjoe, die van twaalf tot vijftien Februari j.l. zijn geleverd. NOORDWITKERHOUT Oprichting Comité „Jeugdnatuur- wacht." Gisteravond is door de burgemeester een vergadering be legd, om een comtié te vormen, dat de natuurwachten, welke uit de jeugd zich hebben opgegeven, in hun werk zal steunen en richting wil geven, hoe het werk zal uitgevoerd worden. Daartoe warer alle hoofden opperwachtmeester der Rijkspolitie uitgenodigd, die zich bereid verklaar den in het comité zitting te nemen. Dt heer Voorhoeve van de Stichting „Natuur en Jeugd" gaf een nauw keurige uiteenzetting van de taak der natuurwacht. De gemeente zal in wijken verdeeld worden en de plantsoenen welke in aanmerking ko men gegroepeerd. In iedere wijk zal contact met personen worden ge zocht, die voor de jeugdwacht voe len en uit deze personen zullen werk comité worden gevormd. Tijdens de besprekingen kwam in de vergade ring de wens naar voren, om niet al leen het schoolpersoneel in te scha kelen, maar ook anderen, vooral da mes, jeugdleiders, gemeenteperso- neel enz. Binnenkort zal het werk comité bij elkaar komen en zullen de werkzaamheden een aanvang ne- HILLEGOM Mej. R. Tuyl-Schutemaker In de leeftijd van bijna 55 jaar over leed plotseling mej. R. Tuyl Schute- maker, die gedurende 36 jaar als on derwijzeres verbonden was aan de gemeenteschool. WASSENAAR Openingsconcert van muziekcon cours Ter gelegenheid van haar gouden jubileum organiseert de Was- senaarse muziekver. Excelsior mor gen. Zaterdag, en Maandag Tweede Pinksterdag een groot nationaal fe deratief muziekconcours op land goed „Meyland" aan de Backersha- genRust en Vreugdlaan. Voor dit concours hebben dertig verenigingen uit vele delen van het land inge schreven. Hedenavond 8 uur wordt op het openingsterrein het openings concert gegeven door de Harmonie kapel van de Kon. Gist en Spiritus fabrieken in Delft. Morgenochtend half elf heeft de officiële ontvangst plaats van de leden van het erecomi té. van de juryleden en van de voor zitters der deelnemende verenigingen In het erecomité hebben verschillen de vooraanstaande ingezetenen zit ting genomen o.m. de burgemeester van Wassenaar, die op beide con- coursdagen een openingsrede zal uitspreken, de overige leden van het college van B. en W.. pastoor J- P. Buys, de commissaris van politie, de heer J. J. Maandag, etc. Om elf uur begint op de Schout bij Nacht Doorman de mars en tam boer swedstryd. Om half een neemt de concertwedstrijd een aanvang. Zaterdagavond 8 uur geeft de Har monie .H.O.V. uit Vlaardingen een avondconcert. Van vele zijden werden prijzen voor dit concours ontvangen.. O.m. zijn er medailles van H.M. de Konin gin en van Z.K.H. Prins Bernhard, en lauwertakken van de gemeente Wassenaar en van de erevoorzitter van Excelsior, de heer Daniël Th. Ruys. Aanhangwagen sloeg om. Gis termiddag te omstreeks 3 uur moest een vrachtauto, waarachter een aan hangwagen gekoppeld was, toebeho rende aan een verhuisonderneming te 's-Gravenhage, plotseling uitwij ken voor een voetganger, die de weg onvoorzichtig overstak. Door deze plotselinge manoeuvre sloeg de aanhangwagen, welke vol geladen was met meuibels etc. voor een jong echtpaar, dat verhuisd werd, om. Er ontstond een verkeers- stagnatie. De verkeerspolitie had de handen vol, om bet verkee rover het nog be schikbare gedeelte van de rijweg te leiden. De omgeslagen aanhangwagen werd door 2 kraanwagens over eind getrokken. Naar het zich liet aanzien, had de inventaris van de aanhangwagen veel te lijden gehad. De voetganger kwam met de schrik vrij. Na drie kwartier kon het verkeer normaal doorgang vinden.. De heren H. v. Bork en J. M. Putker slaagden aan de econ. hoge school te Rotterdam voor het candi- daatsexamen economische weten schappen. ZOETERMEER Zilveren jubileum. De heer F. Masselink, hoofdcommies bij de pro vinciale waterstaat in Zuid-Holland, hoopt op 15 Mei zijn 25-jarig dienst- jubileum te herdenken. Aan belang stelling zal hét hem die dag zeker niet ontbreken daar hy zich in die tijd een zeer verdienstelijk en geacht collega heeft getoond. Mogelijkheid van slipgevaar..

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2