Geen Rijksgaranties voor de televisie Omroepverenigingen trekken zich nu voorlopig terug Omzetten stegen in Maart Minister beschouwt bouwstop niet als teken van onrust De eed van Madeleine WOENSDAG 9 MEI 1951 L)E LE1DSK COURAN 1 TWEEDE BLAD - PAGINA J De Regering heeft liaar standpunt inzake de televisie herzien. Na ernstig beraad heeft zij besloten geen spe ciale subsidie beschikbaar te stellen en haar medewerking te verlenen tot het ter beschikking stellen van de televisie-zendmast te Lopik. Welis waar heeft de N.V. Philips haar aan vankelijk aanbod om voor de zend apparatuur te zorgen uitgebreid door ook de televisie-studio te Bussum af te staan, maar de kosten van de stu dio-exploitatie, programma's, e.d.. zullen moeten worden gedekt uit de bijdragen van de omroepverenigin gen en uit de opbrengst van het schouwspel. Na deze beslissing van de Regering hebben de omroepverenigingen be sloten haar toezegging tot deelne ming aan het televisie-experiment voorlopig terug te nemen. Door deze onverwachte wijzigingen is de tele visie in ons land op losse schroeven kernen te staan. Niet dan na een ernstig bezien van het televisie-vraagstuk en de daar mee samenhangende problemen van culturele, sociale, economische en Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—2400 NCRV- KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en li turgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuz. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Water standen. 9.35 Gramofoonmuz. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gramo foonmuz. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek: KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuz. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en Katho liek nieuws. 13,20 Kamerorkest en solist. 13.30 Zang en piano. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Bas-ba riton en piano. 15.50 Gramofoonmuz. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Vocaal en semble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koperkwartet. 17.50 Regeringsuit zending: Heert van Sloten: Jeugd uitzending: „In een vlerkprauw van Ceram naar Australië". 18.00 Ver zoekprogramma. 18,30 „Loon en prijspolitiek", causerie. 18.45 Gramo foonmuziek. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord. 19-30 „Regimentsmarsen en signalen", causerie. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.20 Buitenlands overzicht- 22.40 Gramofoonmuz. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.0 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 88.45 Orgelspel. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gramofoonmuz. 10.30 De Antwoord man. 10.45 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte mu ziek. 11.35 Gramofoonmuziek? 11.45 Wenken voor de tuin. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 „In 't spionet- je." 12.38 Pianospel. 13,00 Nieuws. 13,15 Dansmuziek. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gramofoon muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Prac- tische wenken voor tennissers. 18.2(f Sportproblemen. 18.30 Orkestconcert. 19.05 Nieuws van de Koninklijke Ma rine. 19.15 Musette-orkest. 19.40 Stu dievoorlichting voor a.s. studenten. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Operaconcert. 21.00 „De slag", hoorspel. 22.15 Gramofoonmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualitei- ten. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. technische aard heeft de Ministerraad de beslissing genomen niet de finan ciële garanties te geven, welke door de omroepverenigingen waren ge vraagd. Wel wil zij er toe meewer ken, dat het televisie-experiment ge durende twee jaar kan worden voort gezet., zij het slechts op beperkte schaal. Het enige waartoe de Regering be reid is, is de Televisie-zendmast, be schikbaar te stellen, terwijl ook de kosten, verbonden aan de explpitatie van de zendinstallatie te Lopiki door het Rijk zullen worden gedragen. De situatie is dus zo, dat de kos ten van de televisieprogramma's ten laste van de omroepverenigingen ko men, die deze programma's verzor gen. Daarvoor zou iedere omroepver eniging een bedrag van 300.000 uit trekken, gedurende de eerste twee jaar. Voor volgende perioden wen sten zij geen risico's te dragen. Nu uit de beslissing van de Rege ring geen verheldering in een aan tal zaken is gekomen, die tot dus verre onduidelijk of ongeregeld waren, doch alles integendeel veel meer op losse schroeven is komen te staan, hebben de omroepver enigingen besloten haar toezegging tot deelneming aan het experiment voorlopig in te trekken, zo deelde ons de federatie van omroepvereni gingen mee. Zij zulllen zich opnieuw er op be raden of haar deelgenootschap in het televisie-experiment nog zin heeft, nu de Regering vooralsnog generlei verantwoordelijkheid op zich wil ne men en bovendien geen perspectief wenst te openen voor degenen, die zich onder d<eze onzekere omstandig heden aan de. televisie wagen. De experimenten van Philips in de studio te Bussum via Lopik zullen ech ter zeker worden voortgezet. Of zij zulen worden uitgebreid, kon men ons bij Philips nog niet meedelen. De Pokken in Tilburg Nieuwe gevallen van pokken de den zich gisteren in Tilburg niet voor. Wel werden twee personen, bij wie zich zeer verdachte verschijnselen openbaarden, in observatie genomen. Van het eergisteren gemelde nieuwe pokkengeval kon de herkomst wor den vastgesteld. Wederom werden gisteren enige duizenden personen gevaccineerd. Hoewel daartoe geen dwingende voorschriften werden uitgevaardigd, wordt schoolbezoek in groepsverband van Tilburgse leerlingen aan inrich tingen van onderwijs, buiten Til burg gelegen, ontraden. Terwijl het als een kwestie van wijs geleid wordt beschouwd kinderen van kostscholen en dergelijke met de komende vacan- tie niet over te laten komen om deze in Tilburg door t.e brengen. Geschenk voor Eva Peron Eva Peron heeft ter gelegenheid van haar verjaardag een armband ten geschenke gekregen van Konin gin Juliana. Vrees voor nog verdere prijsverhogingen Het Economisch Instituut voor de Middenstand constateert dat de om zet in verscheidene takken van de tailhandel en ambacht in Maart niet onbevredigend kan worden genoemd In tal van branches werden, verge leken met Februari, omzetstijgingen geboekt. Daartoe werkte mee het feit. dat Maart een Zaterdag meer telde dan Februari en dat Pasen er in viel. Bovendien speelden prijs verhogingen een rol en de vrees van de bevolking voor nog verdere prijsverfxogingen. De styging van de omzetten komt tot uiting in de indexcijfers, die voor vrijwel alle middenstands zaken vrij belangrijk groter waren dan ir. Februari en voor geen enke le tak van de detailhandel, behou dens in die van de opticiens, onder de cijfers van 1950 kwamen. De grootste stijging werd in het ry- wielbedrijf genoteerd van 126 kwam het indexcijfer op 191 (v.j. Maart 110). De omzetten waren liefst 52 percent hoger dan in Februari en 74 percent hoger dan in Maart 1950. Meer dan 20 punten liepen de indexcijfers op in het kruideniers-, slagers-, bakkers-, banketbakkers en chocolateriebedrijf. Datzelfde gold voor de detailhandel in alco holhoudende en alcoholvrije dran ken en in sportartikelen en verder voor het kappersbedrijf (tariefver hoging). Meer gebak In het kruideniersbedrijf werkte verhoging van prijzen o.a. van mar garine en suiker mee, in het bak kersbedrijf was dat de verhoging der broodprijzen doch ook de grotere verkoop van gebak leidde tot een omzettoeneming van 27 percent. De omzetten in sigaren, sigaretten tabak en aanverwante artikelen wa ren respectievelijk 24, 19, 18 en 27 percent hoger dan in Februari. Ver geleken bij vorig jaar was er een omzetstijging van 13 percent voor si garen, 15 voor sigaretten en 20 voor aanverwante artikelen. De omzet in tabak liep iets terug. Vrees voor prijsstijgingen deed de bevolking meer schoeisel kopen. De omzetten in Maart overtroffen die van Februari met 13 pet. Per jaar be droeg de opbrengst respectievelijk ƒ22.41 en ƒ21.73, vooral herenschoei sel was duurder. Bijna 100 percent waren de geldomzetten hoger dan een jaar geleden, voor een belang rijk deel als gevolg van prijsverho ging. Gemiddeld bracht een paar schoenen in Maart 1950 ƒ15,61 op, dit jaar ƒ22.41. De toenemende vraag naar kwalitatief /goed schoei sel moet hier ook van invloed zijn. Twee auto-ongelukken op dezelfde plaats Gisteravond omstreeks half acht is op de Abraham van Stoikweg te Rot terdam een auto uit de bocht gevlo gen en in de Delfshavense Schie'ge reden. Er deden zich geen persoon lijke ongevallen voor. Dit ongeval gebeurde op dezelfde plaats, waar Zondagavond j.l. een van de bollenvelden terugkerende Belgische autobus te water raakte en waarbij zes inzittenden het leven verloren. Direct toen de personenauto, die met een snelheid van circa 40 km. per uur reed, te water lag, gelukte het de bestuurder uit de wagen te komen, zodat hij er met een half nat pak en de schrik af kwam. Na het gebeurde op Zondagavond, waarbij twee langs het water staan de waarschuwingspaaltjes sneuvel den, waren er weer nieuwe neerge zet en ongeveer drie meter naast deze paaltjes reed gisteravond de auto in het water. NOODZIEKENHUIS TE TILBURG WORDT DOOR NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS INGERICHT. Het noodziekenhuis te Tilburg wordt met het oog op het pokkengevaar door het Nederlandsche Roode 'Kruis in gericht. Foto toont een noodziekenhuisbed voorzien van alle hulpmiddelen zo als dit door de Technische Afdeling in samenwerking met de Medische Afdeling van het Nedërlandsche Roodc Kruis vervaardigd wordt. De ze bedden zullen in het noodzieken huis te Tilburg geplaatst worden. PUROL tegen doorzitten bil wielrijden en atuklope; AUTO TE WATER; EEN INZITTENDE VERDRONKEN. Gisterochtend omstreeks half twaalf is een personenauto ter hoogte van kasteel Nijenrode op de weg UtrechtAmsterdam geslipt en in de Vecht gereden. Van de inzittenden, het echtpaar De Jong uit Hoorn, werd de heer De Jong gered, maar toen zijn echtgenote uit de auto was bevrijd, bleek zij reeds te zijn over leden. DE PRINS KREEG VAN DE AVRO EEN CHEQUE. Een deputatie van de AVRO heeft gisteren op het paleis Soestdijk aan Prins Bernhard een chèque van ƒ40.000 aangeboden voor het Prins Bernhardfonds. Dit is de opbrengst van enkele prijsvragen die de AVRO in haar bon te treinen ten bate van het Prins Bernhardfonds had gehouden. UITLATING VAN DE PRINS GELAAKT. Het enige conservatieve lid van de Argentijnse kamer van afgevaardig den, Reynaldo Pastor, heeft in de ka mer een resolutie ingediend, zo meldt Reuter, waarin die verklaring van Prins Bernhard op zijn persconferen tie in Den Haag, dat als er vrije ver kiezingen in Argentinië zouden wor den gehouden, waarschijnlijk 70 pet. voor de huidige regering zou stem men, wordt gelaakt. In de resolutie wordt „groot misnoegen" uitgespro ken over Prins Bemhards „openlijke inmenging" in de binnenlandse aan gelegenheden van Argentinië. INZAMELING OUD-PAPIER EN AFV AL-STOFFEN. Met Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de landelijke inzamelingsactie van oude materia len, welke begin Maart van dit jaar is begonnen, tot dusver zeer goede resultaten heeft opgeleverd Dank zij de grote belangstelling en medewer king van de bevolking kon door de handel, liefdadigheidsinstellingen en jeugdverenigingen alleen al over de maand Maart een hoeveelheid van circa 8.000 ton oud papier werden ingezameld, hetgeen in vergelijking met November 1950 vrijwel een ver dubbeling betekent. Ofschoon de hoeveelheden ingeza melde lompen en metalen niet nauw keurig bekend zijn mag worden aan genomen, dat ook de opbrengst van deze materialen, mede onder invloed van de actie, belangrijk is toegeno- Congres Kath. Instituut voor Volkshuisvesting Gisteren werd in het Casino te 's Hertogenbosch het derde nationale congres gehouden van het Kath. In stituut voor Volkshuisvesting. Het congres werd onder meer bijgev/oond door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, afgevaardigden van gemeente besturen en woningbouwverenigin gen en bouwdeskundigen uit België en Duitsland. De voorzitter van het katholieke instituut voor volkshuisvesting, J. Alders, zeide in zijn openingswoord onder meer, dat in de periode 1946 tot 1951 de kubieke inhoud der hui zen is gedaald van 288 M3. tot 236 M3. Naar hij verwacht zal deze daling zich nog voortzetten. Het zogenaam de opschuivingssysteem, door de mi nister voorgesteld, aldus de voorzit ter, wekt weinig of geen vertrouwen voor de practijk. Het zou onverstan dig zijn, zo meende de heer Alders, om de grote gezinnen een behoorlijke woonruimte te onthouden. De voor zitter noemde de bouwstop veront rustend en kon deze niet rijmen met de eis tot productieverhoging. Be treffende het rapport van de staats commissie Van den Bergh, dat als uitgangspunt voor het congres was genomen, zeide de heer Alders, dat hierin de levensbeschouwelijke ba sis ontbreekt. Minister In 't Veld zeide in zijn rede onder meer, dat hij persoonlijk meer voelde voor een centrale orga nisatie voor de volkshuisvesting, doch zeer wel het nut kon inzien van het Katholiek Instituut. Hij deelde mede, dat het niet in de bedoeling ligt om geen huizen meer te bouwen voor grote gezinnen. Dit hangt echter ten nauwste samen met de situatie, die in elke gemeente an ders is. Volgens de minister is de gemiddelde woninggrootte thans op vooroorlogs peil. Er is momenteel een tekort van tweehonderdvijftigduizend woningen. In Maart j.l. waren vijfenvijftigdui zend woningen in aanbouw. ]3eurs - OVFJRZK:m STAATSFONDSEN WEDEROM ZEER FLAUW De staatsfondsenmarkt blijft de aandacht trekken ter beurze. Giste ren ging het opnieuw de beneden waartse richting in. Zowel de con versielening 1947 als Investerings certificaten daalden met circa 2 pun ten, een zeer groot verschil voor bc- leggingspapieren. Dat de omzetten zo bijzonder groot waren werd niet ver ondersteld. Er zat echter geen bo dem in de markt, daar de vraag vol komen ontbrak. Tegen slot werd voor de Conversielening 87 betaald (89 3/4) en voor investeringscerti ficaten 88 (901/16). Hiermede is wel het belangrijkste van de beurs vermeld. De aandelen markt bleek min of meer aarzelend gestemd te zijn. Aandelen Philips waren iets beter gedisponeerd en monteerden ruim twee punten tot 257 Mede in verband hiermede was 'de aandelenmarkt niet zo ongun stig gestemd als Maandag en konden de voornaamste soorten, zoals Uni lever, Olies en A.K.U. zich vrij goed handhaven. Ook de minder couran te soorten bleven goed op peil. Aan delen Hazemeyer werden geadvi seerd op 190 (182), wegens het gun stige jaarverslag. Zoals begrijpelijk ging de belang stelling ook nu uit naar Deli Spoor, waarvan de aandelen stegen tot 38 (36) en de obligaties tot 75 (72). Ook de Indonesische gemeenteleningen waren licht gevraagd in verband met geruchten omtrent een hervatting der couponbetaling en schuldaflos sing. Cultures waren zeer stil, doch de prijzen van Maandag konden ge makkelijk gecontinueerd word. Am sterdam Rubber, die 1 y2 punt lager opende, wist dit verlies grotendeels in te lopen. De scheepvaartmarkt opende eer der iets lager, doch wist zich tegen slot volkomen te herstellen. Ameri kanen trokken weinig belangstel ling en voor het eerst sinds enige da gen verbeterde het Agio met een half procent. Prolongatie 3 1/4 procent. De minister kon de afgekondigde bouwstop niet beschouwen als een teken van onrust, althans voor wat zijn beleid betreft. Eind Mei zal ge leidelijk aan de bouwstop worden opgeheven. Overigens, aldus de minister, houdt de bouwstop geen enkele beperking in van het bouwprogramma. Er was alleen niet voldoende kapitaal. De inleiders van het congres wa ren: drs. E. H. J. van Waesberghen, die de sociaal-ethische zijde van het rapport Van den Bergh behandelde en ir. C. Kluiters, die de practische zijde van het rapport voor zijn reke ning nam. Resolutie. Er werd een resolutie opgesteld, die ter kennis zal worden gebracht van dc regering en de volksvertegen woordiging en waarin men o.m. als zijn oordeel uitspreekt, dat: de voorgestelde wetsontwerpen zo danig gewijzigd dienen te worden, dat op nationaal niveau slechts dat gene wordt geregeld, wat van natio naal belang is en dat de regeling van gewestelijke en plaatselijke belan gen aan de geëigende plaatselijke en gewestelijke organisaties worde overgelaten (een en ander met in achtneming van het nationaal be lang) en dat de ruimtelijke ordening teftiggedrongen dient te worden tot op haar juiste plaats, zodat ook de volkshuisvesting op haar terrein nog werkzaam kan zijn; dat meer garantie gegeven dient te worden met betrekking tot de vrij heid van persoonlijke en kleinere pri vaat- en publiekrechtelijke gemeen schappen; dat het dientengevolge te verwach ten gevaar voor het ontstaan van ambtelijke willekeur zoveel mogelijk weggenomen dient te worden; dat de ongemotiveerde voorkeur voor bouwkasspaarders bij verlening van subsidies en overheidscredieten uit de voorgestelde wetsontwerpen dienen te worden verwijderd en dat steun van de gemeentelijke overheid bij bevordering van eigen woningbe- zit ook aan andere dan alleen arbei ders of daarmee gelijkgestelden ten goede moeten komen; dat ter versterking van rechtsze kerheid bij onteigening, de onaf hankelijke rechter volgens de nor male rechtsprocedure moet kunnen optreden en dat te grote macht, wel ke de voorgestelde wetsontwerpen aan ambtelijke organen toekennen, in belangrijke mate beperkt dient te worden dat garanties dienen te worden geschapen voor een zodanige samen stelling van de raad voor de volks huisvesting: en de Nederlandse Wo ningraad, dat daarin de verschillen de levensbeschouwelijke stromingen in het Nederlandse volk volledig tot zijn recht kunnen komen. „DE GOEDE KONINGIN BESS" IN SUSSEX. Het oude kasteel van Arundel in Sussex vormt een passen de achtergrond voor het historisch schouwspel, waarin Koningin Eliza beth, „de goede Koningin Bess" de hoofdrol vervult. We zien hier de Engelse vorstin, die bijna vier eeuwen geleden leefde, vertolkt door de 25- jarige Nora Pettet met haar gevolg, de vier dochters van de Graaf van Norfolk, die de eigenaar is van het kasteel. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 15) En waggelend verder gaande, zong onze pseudo-beschonkene een dron kemansliedje. De volgende week, toen Madeleine in de tuin aan het werken was, hoor de zij een stem, die haar behoed zaam door de haag riep: Zij snelde er heen. 't Was Barnabé. Hy had een oog verbonden, een arm in verband. „Hoe, m'n jongen", zei Madeleine, „wat is je overkomen?" „O, sla daar geen acht op" zei hij, „twee kippendieven zijn gearres teerd. Men beweert, dat het op mijn aanklacht is, dat ik van dc justitie ben. Iedereen heeft zich tegen mij gekeerd. Gij raadt de rest. Ook over u wordt veel in het dorp gepraat men vertrouwt u ook niet. Men ver moedt het doel, dat wij samen na streven. Geloof mij, gij moet niet meer met de buurvrouwen werken" En met zyn been hinkend, ging Barnabé heen. Zijn raad verwonderde Madeleine niet. Reeds hadden enige bitter-zoete toespelingen haar gewaarschuwd, dat het tijd was, de terugtocht aan "te nemen. Zij deed dit met genoegen want dit leven stond haar niet aan, en het had haar niets opgeleverd. Met meer genoegen hervatte zij haar oud eenzaam bestaan. Jean bemerkte, dat zy zich weer afzonderde van de mensen en maak te er zich ongerust over. „Ik wed" zei hij, „dat men je het leven te zuur maakt" En toen zij zich verdedigde, riep hij uit: „Ik zou alles verdragen, maar indien men ook wraak zou durven nemen op mijn vrouw en mijn kin deren Sedert enige dagen toonden Jean- nette en Petit-Pierre enige afkeer om naar school te gaan. Vergeefs on dervroeg hen hun vader, zy zwegen, maar voortdurend hadden zij nieuwe voorwendsels om thuis te blijven. Petit-Pierre had al zijn vriendelijk heid verloren. Men zag hem droevig en stil, hy. die anders zo vrolijk, woelig en luidruchtig was. Verscheidene malen was zijn zus ter met rode ogen thuis gekomen. Zy had dus geweend. Op een avond, voor het uitgaan der school, hoorden Jean en Made leine een groot gedruis. Een troep schooljongens holden over het plein. Maar 't was geen spel. Kreten van bedreigingen en van pijn werden gehoord te midden van dit tummult. Men raapte stenen op en wierp er mee. Plotseling werd de bende schooljongens uit elkaar gejaagd, en men zag Barnabé te midden der jeugd, die in grote verontwaardi ging links en rechts klappen uitdeel de aan die jongens, die zich niet spoedig uit de voeten maakten. Ach ter Barnabé vertoonde zich de on derwijzer en nu was de bende spoe dig wijd en zijd weggevlucht. Een meisje en een jongen bleven alleen op het plein achter. Het meis je lag geknield en verborg haar ge laat in haar handen, in een houding van grote angst. De jongen stond hoog opgericht, de vuisten gebald, in een heldhaftige houding. Het wa ren Jeannette en Petit-Pierre. Zodra de vijanden op de vlucht gedreven waren, boog hij zich naar zyn zuster, om haar gerust te stel len nam haar in zijn armen en droeg haar naar huis. De ouders snelden hen tegemoet. Zij zagen, dat de kleren van de twee kinderen gescheurd en met slijk be dekt waren, dat hun zoon een buil in zijn gezicht had en dat zijn voor hoofd bloedde, zonder twijfel door een steenworp. Zij droegen hen in huis en onder vroegen de kleinen. Maar op al hun vragen, antwoordde Jeannette: „Niets, 't is niets!" „De lafaards!" riep Petit-Pierre uit. „Allen tegen haar!allen tegen mijn arm zusje! O, ik heb haar goed verdedigd! Ik zal haar verdedigen, zodra zij terugkomen!" „Bx-avo, Petit-Pierre!" riep Barna bé, die ook was binnengetreden, uit, „gij zijt een dappere!.... Maar het was hoog tijd. dat ik je te hulp kwam. En ik heb de deugnieten er flink van langs gegeven" Madeleine en Jean bestormden hen echter met vragen, en hoewel de kinderen niet veel uitlieten, begre pen de ouders toch zeer goed, dat Jeannette en Petit-Pierre het mik punt waren geworden van de ver volgingen der andere scholieren. „Maar wat kan men mijn kinde ren verwijten?" herhaalde de vader. „Wat hebben zij dan gedaan? Van waar komt die vijandigheid tegen hen? Waarom die haat?" Jeannette en Pierre wendden zich tot Barnabé en smeekten hem met de ogen niet te antwoorden. Het antwoord kwam echter van de schoolkinderen zelf, die zich door het veld verspreid hadden en nu achter het huis voorbij kwamen. Bo ven het gejoel en rumoer uit, hoor de men duidelijk deze kreten: „Weg met de zoon van de moor denaar! Weg met de dochter van de dief!" Jean Michaud bracht beide handen aan zijn borst, als had hij een vrese lijke slag daartegen gehad. Hij werd doodsbleek en wankelend zonk hij op een stoel, onder de uitroep: „Zij ook! Tot in mijn kinderen! Men moest mij maar liever onthoof den. Wellicht zou men dan medelij den hebben!" De kinderen hadden zich in de armen van hun vader geworpen. De moeder staarde naar de hemel, terwijl zij deze woorden mompelde: „Rechtvaardige God. kom mij toch te hulp! Een aanduiding! een licht! een spoor, een bewijs!" De onderwijzer en de burgerr/ees- ater kwamen op hun beurt pi-oteste- ren tegen deze lage vervolging en verzekerden, dat zij een einde zou den maken aan een dergelijk schan daal. Jean Michaud schudde het hoofd met bittere ongelovigheid. Zijn laatste illusie was dood. Er kwam echter een omkeer te zij ner gunste. De pastoor, de vrede rechter, de ontvanger, de gemeente raadsleden, de gendarmen, allen, die enig eergevoel hadden, betuigden hem hun hoogachting. Maar de on wetende domme massa werd daar door nog nijdiger en verwoeder; de gehele bevolking ontketende zich te gen de Michauds. Zij schenen ver- ontwaai'digd over de bescherming, die de eerlijke en hoger staande mensen hun verleenden. De vijandig heid vertoonde zich niet openlijk, maar geniepig: woorden, blikken, glimlachen, duizend speldenprikken, die zonder ophouden de wonde open reten waarvan het hart van meester Jean bloedde. Het kwam* zelfs zovei-, dat hij de gevangenis begon te betreuren. De verschijnselen van de kvyaal. waar aan hij in de gevangenis bijna was gestorven, kwamen weer terug. Hij had geen eetlust, geen slaap, geen krachten meer. Hij had weer werk gevonden, maar weldra wellicht zou hij niet meer kunnen werken. Madeleine voelde wel, dat die ar me man alleen zou genezen en gered kunnen worden door een schitterend eerherstel. Zij dacht er zonder op houden aan en ondanks het vruchte loze van haar nasporingen, verloor zij de moed niet. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6