L eióse hutspot^ Eenvoudige hulde van de Leidsche Jeugd aan Maria unstleven in Leiöen Model Pa WOENSDAG 9 MEI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Naar schatting 400 jongeren hebben gisteravond om acht uur deelgeno men aan de Mariahulde in de Harte- brugkerk, allen leden van verschil lende takken der Kath. Jeugd- en Sportverenigingen. Velen kwamen in groepsverband, soms met vlaggen voorop, maar wegens het slechte weer die waarschijnlijk ook een grotere opkomst belette kwam er van een kleurig schouwspel der uni formen niet veel. terecht. Overigens zou dat slechts iets uiter lijks geweest zijn, aardig als entou rage. Het ging om iets anders en dat kwam wel tot z'n recht een hulde van de kath. jeugd aan Maria. Het beeld van de Moeder Gods praal de in een pracht van bloemen, blauwe en witte hortensia's, zodat een bloe menhulde achterwege kon blijven. Zo bleef er niet veel over dan de kern van deze samenkomst, eenvoudig, zoals de jeugd van tegenwoordig dat wil. Het was kapelaan Th. Plaat, die voor deze kern moest zorgen. Hij deed dat met een pakkende predica te, sprekend over de idealen van de jeugd, die ,,op deze avond, nu velen als een intiem gezin rond de Moeder Gods geschaard zijn. aan haar voeten worden neergelegd". „De grote liefde van Maria", aldus spr., „tot alle mensen, moet ons tot voorbeeld strekken. Wij moeten „St. Adelbert" en Kath. Werkgevers Door de St. Adelbert-vereniging en de Kath. Werkgevers-vereniging was gisteravond een gezamenlijke bijeen komst belegd, waarop als spreker optrad dr. ir. F. Ph. A. Teilegen, die het onderwerp „Persoonlijkheid en Massaficatie" behandelde. De oorzaak van het verschijnsel der massaficatie,. collectivering of ontpersoonlijking van de mensen in de tegenwoordige tijd moet volgens dr. Tellegen niet gezocht worden in de economische verhoudingen, doch in het geestelijk vlak. De massaficatie ontstaat daar, waar de bezieling der mensen door een objectief ideaal ontbreekt of ver flauwt. Het Christendom heeft een zeer moeilijke taak te vervullen, om het mechanisatie-proces dusdanig te beïnvloeden, dat de menselijke per soonlijkheid niet alleen niet in het ge drang komt, doch weer tot volle ont plooiing kan komen. In 't bizonder op de „leken", in 't bizonder op de lei ding-gevende Christenen, rust ten deze een ernstige verantwoordelijk heid. Deze korte samenvatting van de veelheid van gedachten, door de spre ker ontvouwd of even aangestipt, gaf stof tot een belangwekkend debat, waarbij ongetwijfeld een nieuw licht is gaan schijnen voor allen, die de techniek zoal niet bewonderen, dan toch haar ontwikkeling beschouwen als een niet te stuiten proces. De bijeenkomst werd ingeleid door de St. Adelbert-voorzitter, dr. W. J. J. Dijsselbloem en uitgeluid door de voorzitter der Kath. Werkgevers vereniging, de heer P. A. de Jong, die beiden aanstuurden op een nauwer samenwerking tussen de twee vereni gingen. Fa. JAC. v. d. BORN IN EEN NIEUW PAND. Vijftien jaar geleden begon de heer Jac. v. d. 'Bom een groothandel in rokèrsartikelen, als shag-vloe, pij pen, asbakken, aanstekers, enz. enz. In de loop der jaren kwam hij steeds meer opslagruimte tekort in zijn huis Langegracht 252, zodat naar een gro ter pand moest v/orden omgezien. Dit werd gevonden op Langegracht 111A en B. maar het duurde nog geruime ijd, alvorens het betrokken kon wor den. Gisteren was het eindelijk zover. Onder grote belangstelling vond des middags de. opening plaats, waarbij vele vrienden, collega's, zakenrela ties en leveranciers tegenwoordig wa ren. Talrijke bloemstukken gaven aan het nieuwe pand een feestelijk aan zien. De heer v. d. Born heeft met deze verhuizing een grote vooruitgang ge boekt. Hij beschikt thans over een flink, helder en practisch ingericht magazijn, waarin de duizend-en-een artikelen op lange rekken zijn ge borgen. Een keurige zaak, die het praedicaat .groothandel" waardig is! Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht de heer R. J. van Thiel Wassenaar; geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde (A.) de heren D. H. N. Wan- sink Leiden idem (D.), G. Zoutendijk Leiden, idem (K) A. B. Stam Den Haag. idem (K) mej. G. A. Kerst. Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Jean Marie Auguste Hu- bertus, z. van A. J. F. Westen en M. F. Gemke; Sara Catharina, d. van J. van Rijn en E. H. Sohlagwein; Pieter Adrianus, z. van E- C. van der Heide en H. Steenbergen; Nicolaas, z. van E. B. Joi'dena en D. Overdijk; Edwin, z. van K. Otte en M. G. Pieterse; Hendrica Maria, d. van W. C. de Rooij en L. Doesburg Lanooy; Pieter Daniël, z. van S. H. Oskam en M- van der Meiden; Wilhelmina, d. van H. A. Boekraad en L. M. Sneijder; Marja Susanna, d. van J. A. de Jong en A. Roggeveen; Jan, z. van H. H. W. Gra- vekamp en D. W. Colenbrander; Ma rianne Helene, dr. van T. L. Theelen en H. Kohnen; Johannes Jacobus, z. van N. Eradus en S. M. van Ginne- ken. Overleden: P. A. van Brummelen m. 72 jaar; J. A. Hellendoorn wed. i Van Rijn 74 jaar; M. S- La Lau, rsvr. van Krassenburg 48 jaar: S. M. J de Wit, dochter 2 dagen. even spontaan bereid zijn, elkaar en de wereld te dienen, als Maria, toen zij toestemde de Moeder van God te worden, wetend, dat een zevenvoudig zwaard haar hart doorboren zou. Ook uit ons moet het „Fiat voluntas tua" „Uw wil geschiede" klinken. Wanneer wij Maria in haar boven natuurlijke levensbeschouwing na volgen, kan door ons de wereld ver beterd worden. Het moet dan ook ons doel zijn Jesus te brengen in de wereld en te behouden in de ge meenschap. Dit zal moeilijk zijn in deze tijd, i vele ouderen schouderophalend staan tegenover de idealen van de jeugd. Maar aan de hand van Moe der Maria zullen wij in staat zijn onze zware taak, nu en in de toe komst, te volbrengen. Er zullen donkere tijden komen in ons leven, maar Maria zal ons helpen en tel kens opnieuw de moed geven om verder te gaan. Met haar zullen wij varen op een zuiver kompas. Laat ons dan dienen, nederig zoals Maria dat was, en ons leven vullen met een liefdevol dienstbetoon. Als wij dit voornemen nu maken, mogen we dankbaar zijn voor deze avond". Na de predicatie celebreerde rec tor F. Bernefeld een kort lof, waar bij hij geassisteerd werd door de pa ters E. Spruyt en J. N. Hogenelst. De opdracht aan het H. Hart van Maria werd gebeden en de plechtig heid eindigde met de zegen met het Allerheiligste. Nog vóór negen uur stond men weer op straat. In de maand April 1951 werd er bij de Leidse Spaarbank inge legd 469.794.90 en terugbetaald 646.270.38. Het aantal nieuwe boek jes bedroeg 180 en het aantal afbe taalde boekjes 225. Op 4.391 rekenin gen van deelnemers aan de Afhaal- CULTURELE INVLOEDE IN ZWITSERLAND. Lezing in het Rijksmuseum. Over het onderwerp „Kelten, roe mer und Germanen in der Schweiz" hield prof. dr. Laur Belart uit Bazel gisteravond een lezing in het Rijks museum van Oudheden. „Door oude kultuurgebiedcn om geven ligt Zwitserland in het cen trum van Europa", aldus spr., en zou daarom eigenlijk een brandpunt van Europese cultuur moeten zijn, maar dit blijkt in de geschiedenis slechts in beperkte mate juist te zijn, wfint zijn bergachtige natuur sluit dit land van de omringende wereld weer af en geeft het het karakter van een randgebied. De geschiedenis van Zwitserland is ten gevolge van deze tweevoudige geographische ge steldheid zeer duister en gecompli ceerd. Enerzijds staat het open voor invloeden van alle kanten, in het bijzonder voor die vanuit het Zuiden en Noordoosten en neemt deze an derzijds zó in zich op, dat het nieu we invloeden afwijst. Uit hoofde van verkeerspolitieke beweegredenen waren de Romeinen wel gedwongen zich meester te ma ken van de Alpen. Het Gallische element, dat voordien bijna het ge hele huidige Zwitserland beheerste, bleek hier in het bijzonder taai weerstand te bieden, zodat de met geweld geïmporteerde cultuur zich vooralsnog alleen maar als een laag je vernis over het land uitspreidde en veelal spoedig een bijzonder Gal lisch karakter kreeg. Toen echter na een 300-jarige periode van vrede de scharen van de Alamannen naar het Zuiden opdrongen, bleek deze Gallo- Romeinse cultuur in het bergland in staat sterke weerstand te bieden. De Alpenketen stuitte de Germaanse opmars, al werd hij door enkele le gerafdelingen steeds weer overschre den. Zwitserland volledig te Germa niseren is echter ook in de Middel eeuwen niet gelukt. Zo werd dit land de hoek van Europa, voorbestemd om het Romeinse en Germaanse ele ment te verenigen en een vruchtba- Kunstcentrum a j l discreet> maar uitstekend ter zijde. Ids Academisch Haar succes was enorm en zij werd als begraven onder bloemen. Na de pauze van Otterloo's „Sym- phonietha" voor blaasinstrumenten. Deze heeft een sterk ontwikkelde zin voor orchestraal coloriet, weet haarfijn de mogelijkheden van de blaasinstrumenten in alle kleurvcr- schcidenheden, gebruikt ze sugges tief puntig en contrasterend, met hoog stijgende solo-keuzen, pétillant, volumineus cn zangerig. De vele toe hoorders hebben genoten van de brillante uitvoering onder zo be trouwbare leiding. Ten slotte de ge weldig geladen 3e Symphonic" van Badings, markant, voortvarend, en dramatisch, schrijnend de scherts. Veelal contrapuntisch de stemvoe ring. Dan weer een ingetogen geluid en ten slotte het hevig geladen 4e deel. Een constructie werk, dat buitenge woon interesseert, maar van min stens zo grooi belang is het, dat Ba dings een levende gedachte aan zijn werk geeft, omdat muziek bij hem een kwestie van hart is. De sympho nic is grandioos geïnstrumenteerd en had een warm onthaal. De voortref felijke wedergave door van Otterloo en de musici van het Residentie-or kest, die feilloos musiceerden, werd zeer bewonderd, om de kracht van overtuiging, en de expressie in haar eindeloze verscheidenheid. Een dankwoord werd gezegd tot de musici en tot de scheidende bestuurs- RESIDENTIE-ORKEST. Met een belangrijk concert onder leiding van Willem van Otterloo werd de reeks fraaie muziekavonden, die door het Academisch Kunstcen trum zijn georganiseerd, besloten. Aangevangen werd met de „Sympho- nie in C" van Mozart, een keurze die welkom was, te meer omdat de uit voering op zo hoog peil stond. Het werk op zich is sprankelend van geestlevensblij van thematiek, over zichtelijk en klaar van structuur en heeft door dit alles bijzondere waar de, maar ook charme. Een welhaast volmaakt evenwicht werd bereikt, waardoor >de waardevolle symphonie in helder licnt kwam te staan. In aan sluiting hieraan werd door Perry Hart „Mozart's vioolconcert G gr. t." gespeeld. Deze jonge violiste leerlin ge van Simon Goldberg heeft zich de nodige techniek eigen gemaakt, maar niet ten koste van de innerlij ke musiceervreugde. Haar goed tech nisch vermogen stelt haar reeds nu in staat haar instrument perfect te beheersen, maar ook haar begrip van de muziek en haar spontaniteit deden haar een reproductie geven die tintelde en glansde. Zij musiceert met hart en ziel. 't Orkest stond haar leden professor Oort en mr. Cleve- ringa. Het veelbelovende programa voor het seizoen 1951'52 werd met een enkel woord toegelicht en aan 't mooie in 't verleden werd herinnerd. J Kortmann. Rectificatie. In de recensie van de opera „Si jétais roi" zijn een paar storende zetfouten ingeslopen. De In dische danseres was niet lichtvaar dig, maar ichtvoetig. Van de neef van de koning werd gezegd, dat hij „zijn houding verzorgde", terwijl be doeld is: hij verzorge zijn houding. J. K. NIEUWE BONTCREATIES VAN MASSIN. Ter gelegenheid van het „Festival of Britain" toont Massin of Mayfair, de bekende Londense bont-couturier, een aantal smaakvol le creaties voor het komende sei zoen. Links ziet U een originele cape- jacket van geverfde Canadese squir rel, welke' los om het middel ge knoopt wordt. Let op de slanke heuplijn. Midden: een gedistingeerd breit- schwanz-jasje met een typische a- symmetrische kraag en bijzondere knopen. Rechts: een luxueuse witte vos, welke nonchalant over de schouder gedragen wordt en welke door Mas sin „glamorous-sophistication" ge noemd wordt. Ook onder de Nederlandse bont handelaren bestaat grote belangstel ling voor de originele Massin-crea- ties. dienst werd ƒ61.706.75 bijgeschreven. re samenwerking tot stand te bren- Er werden 286 spaarbusjes ter ledi- ging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van ƒ5.175.12. Het bij de Jeugdspaardienst gespaarde bedrag was 152.95. Het tegoed der 29.633 inleggers bedroeg aan het einde der maand 15.608.578.49. gen. Op dit probleem ging spr. aan de hand van bodemvondsten en schrif telijke overleveringen, nader in en ging na op welke wijze dat tot uit drukking komt in de aanwezige mo numenten in dit land. Woensdag 9 Mei. Een tragisch bericht bereikte ons. De propaganda-avond voor de T.B. C.-bestrijding, te organiseren door „Santos" en „Herwonnen Levens kracht" gezamenlijk, op 15 Mei a.s. in „Den Burcht", gaat helaas niet door. Ook is er deze maand geen bijeen komst van „Sancta Veronica", de vereniging tot s/teun aan stille ar men. Op de eerste Donderdag was het Hemelvaart en morgen valt er niets te beleven, omdat schrik niet! de vereniging niéts geen fla nel, katoen of wol meer heeft om uit te geven aan actieve dames, die willen naaien of breien! „Sancta Ve ronica" vraagt deze maand dus geen arbeidskrachten, maar de financiële steun, om materiaal te kunnen ko pen. Er is zo'n ontstellend gebrek aan alles, aanflanellen nachtjaponnen voor zieke en a.s. moeders, aan on dergoed voor groot en klein, aan alles! Er wordt in stilte zoveel ar moede geleden in deze dure tijd. Tast daarom eens in uw zak en stuur een envelopje naar onderstaande adres sen. Wellicht zijn er dames, voor wie de Midza-bonnen niet zo'n grote waarde uitmaken. Wel voor „Sancta Veronica"! Als iedereen eens 'n aan tal bonnen stuurde, zou er een flink bedrag bijeenkomen. Wilt u op de enveloppe vermelden „Voor Sancta Veronica"? S.v.p. bezorgen op Bree- straat 106, De Mey van Streefkerk straat 17, Rodenburgerstraat 9, Zee manlaan 16 en Mare 25. Namens de stille armen, bij voorbaat hartelijk dank. Op Tweede Pinksterdag gaat de R.K. Korfbalvereniging „Crescendo" (het eerste twaalftal) naar Den Haag, om deel te nemen aan de A.L. O-series op het Stokroosveld. Om zes uur H. Mis in de Hartebrugkerk. Daarna vertrek met de trein van 7.10 uur. Reiskosten (tram inbegre pen) 1.40, voor eigen rekening. Deelnemers krijgen Vrijdagavond op de training (7 uur) hun deelnemers kaart en een programma. Natuurlijk zijn ook andere leden, vrienden en bekenden van harte welkom. Zij zul len mooie wedstrijden te zien krij gen! De Speeltuinvereniging „Noorder kwartier" hield jaarvergadering, on der niet grote belangstelling. Het le dental groeit gestadig, aldus secreta ris W. Nieuwenburg in zijn jaarver slag. Penningmeester A. Lasschuyt kwam blijkbaar met heel gunstige cijfers, want hij kréég veel applaus. Voorzitter Duystein was door verhui zing gedwongen zijn functie neer te leggen. Men kon echter geen geschik te opvolger vinden, zodat hij voor lopig nog waarnemend voorzitter blijft. Bij de rondvraag vroeg men om nieuw zand in de zandbak, het geen werd toegezegd, al wordt er nog steeds gewacht op goedkeuring van het onderhoudsfonds door Ged. Sta ten. De collecte van het Drankweer-co- rnité in Leiden wordt niet a.s. Zater dag gehouden, zoals wij schreven, doch pas op Zaterdag 19 Mei a.s. Het is maar, dat u het weet. En de leden van „St. Eloy", de Ned, Kath. Metaalarbeidersbond, afd. Leiden, die zich opgegeven heb- bij voor de excursie naar de Leidse Duinwatermaatschappij, moeten Zaterdagmiddag precies op tijd, om half drie aanwezig zijn. Met de rond leiding wordt niet op laatkomers ge wacht! STADSKOK. NIEUWS UIT DE OMGEVING BOUW VAN DE NIEUWE BEURS BEGONNEN. Dinsdagmorgen werd onder stro mende regen de eerste betonnen hei paal geslagen van de Nieuwe Beurs. Meer dan 200 zulke palen ieder wegende 3500 K.G., zullen de funde ring vormen van het Beursgebouw. Het begin van deze bouw had een officieel tintje. Tegenwoordig waren de burgemeester, de gemeente-secre taris, de beide wethouders, ir. Vogel, het bestuur der Stichting Bloembol- lenbeurs, de Hill. Beurscommissie, de aannemers en opzichters bij het werk en vele belangstellenden. Nadat de hei-installatie de eerste paal in de grond had geslagen, sprak de heer D. van Egmond, voorz. der Stichting, een kort woord. Hij heet te allen welkom en bracht dank voor de belangstelling. Daarna wees hij er (jp, dat heden een daadwerkelijk begin gemaakt is met de uitvoering van het gebouw, dat zeker als belang mag geacht worden voor de gemeen- GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND APRIL Sleutels, matras, broche, bril hand schoenen, wanten, horloge, balpoint- pen, zadeldekje, bankbiljet, zak vee voeder. portemonnaie, actetas, étui met rozenkrans, zakmes, legitimatie- kaart, kindercape met kapje, arm band, autospiegel, doos met inhoud, schrift, ceintuur, hoofddoek, vulpen, dekzeil, étui met inhoud, kinderstep, jongenspet, alpinomuts, nummerbord auto, kinderschoentje, lederen riem, jongens regenjasje, gedeelte van kunstgebit, leerboek* padvinsters- muts, schoudertas, capuchon, koppel riem wit, batterij van motor, gouden ring, pakje met inhoud, parapluie, vetspuit, rozenkrans, handschoen klem met ketting, kaart polikliniek voor huidziekte, heren pantoffels, potlood, zilver, ziekenfondskaart kano, tekening, mondharmonica, ta felkleedje, damestasje, ketting, dop van benzinetank, springtouw, porte feuille, sigarenaansteker, schroeven draaier. padvindersriem, kinderdrie wieler, kerkboekje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag- en. Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. Wat lezers schrijven GEëRGERDE TREIN-REIZIGERS. Zondag 6 Mei waren er roeiwed- strijden in Utrecht. Ook een 20-tal Leidse studenten togen daar heen. In de trein werd gecollecteerd om 25 bijeen te brengen, want men ging aan de noodrem trekken. Dat was usance in de treir., die de jongelui naar de Varsity bracht. Inderdaad werd de noodrem in werking gebracht, ondanks de pro testen der andere reizigers en nadat de conducteur door de jongelui op de hoogte gebracht was van hun plannen. Zodoende ontstond voor de normale reizigers een vertraging van pl.m. yx uur. Wij hadden te doen met studenten, die zich zelf het etiket van bescha ving en intellect opplakken, wier studigeld betaald wordt door de be lastinggelden van de ordelievende bevolking. Deze normale reizigers begrepen de hoge intellectuele geestigheid van deze handelwijze niet. Het is dezelfde geestigheid, die men kan opmerken bij een pyromaan, een jassensnijder en andere grootheden. Een van dc heren kon er maar niet over uitge praat raken, dat nu alle reizigers hun aansluiting zouden missen, waarvan de pointe weer niet door de gedupeer den begrepen wetd, hetwelk waar schijnlijk toe te schrijven is aan hun niet-academische vorming. 's Avonds bij het huiswaarts keren hadden wij het voorrecht de heren weer te ontmoeten. Op en om het station zaten enkele heren op zeer aestetische wijze te vomeren en wa ren door hun houding en kleding te kennen als echte Zondag-heiligers. In Woerden moesten twee van hen de reis onderbreken, laten we maar zeg gen, omdat de trein nogal schokte. Deze Zondagse reis naar Utrecht heeft ons veel geleerd. Wij hebben een duidelijk beeld ge kregen van het zeer hoge bescha vingspeil van deze Leidse roeispoït- bewonderaars, van hun hoge burger zin, van hun fijne leut en buitenge woon spitse geestigheid. Wij hebben geleerd, dat sport wer kelijk de mens veredelt, en dat het jammer is. dat dergelijke festijnen als van Zondag niet vaker voorko men. Een ding nog: die noodrem, die usance bleek te zijn, zou misschien wat afgezaagd kunnen worden. Wat zouden de heren voor het vol gende jaar denken van een leutig de- raillementje? EEN REIZIGER. (Ofschoon de geachte inzender zelf schrijft over „het zeer hoge bescha vingspeil van deze Leidse roeisport- bewonderaars", menen we goed te doen de nadruk te leggen op het woordje „déze", opdat de vluchtige lezer niet gaat veralgemenen. Er zijn Leidse-roeisportbewonderaars van in derdaad zeer hoog beschavingspeil. In 'de volgende alinea wordt, naar aan leiding van het gebeurde, een alge meen oordeel over de sport-beoefe- ning geveld. Ook deze conclusie lijkt ons veel te ruim en in haar veralge mening niet toepasselijk. Overigens kunnen we ons de erger nis van de reiziger, een ergernis die van meer kanten tot uiting kwam, levendig indenken. Red.). te Hillegom, maar dat van veel gro ter belang is voor het bloembollen vak cn de export van plaats en streek. Spreker feliciteerde de aanne mer en z'n staf op deze dag en sprak de wens uit, dat het grote werk voor spoedig en zonder ongelukken mag verlopen. Hij bood de opzichter van het werk 'n enveloppe aan, opdat aan de arbeiders iets extra als herinne ring aan deze gebeurtenis kon wor den geboden. Deze dag moge spoedig gevolgd worder door de eerstesteen legging en spr. hoopt allen ook te genwoordig te zien bij de opening van het gebouw. De eerste opleve ring zal geschieden op 24 Nov. en de totale overdracht op 9 Januari 1952. Gouden bruiloft. Gisteren was het 50 jaar geleden, dat het echtpaar H. J. Juffermans aan de Brouwer laan in het huwelijksbootje stapte. Beiden zijn nog flink en gezond. Hel echtpaar telt 6 kinderen en heeft vele kleinkinderen. Juffermans is bloem bollenkweker en beoefent 't vak nog steeds. Te 10 uur werd in de St. Joseph- kerk een gezongen H. Mis van dank baarheid opgedragen. Des middags was er een drukbezochte receptie en des avonds werd een serenade ge bracht. OEGSTGEEST Aan dc technische hogeschool te Delft slaagde voor het candidaats examen electrotechnisch ingenieur de heer T. A. Schenk. In het Engelse graafschap Suffolk ligt het plaatsje Rumburgh. Het is niet groot. Daar woont Ernest Ham mond met zijn vrouw. Ernest is een hard werkende landarbeider en hij brengt elke Zaterdag 50 gulden in zijn loonzakje naar zijn vrouw en daar moeten ze 't dan van doen. Maar nu hebben ze een dochter, Rose. Die trouwde zeven jaar gele den met een Amerikaanse soldaat en ze stak met hem de grote plas over. Het paartje ging wonen in een bui tenwijk van New-York. Toen Rose zeven jaar geleden op de loopplank stond, riep vader Ham mond haar toe: over een paar jaar komen moeder en ik je eens opzoe ken, hobr meid! Die belofte was mis schien wat lichtvaardig gegeven, zo onder de indruk van het vertrek en bij net zien van de afscheidstranen van het bruidje, maar een belofte war het. Welnu, vader en moeder nebben zich deze week te Southampton in gescheept voor de verre reis naar New-York. En het is een dure reis ook. Maar eventjes 3500 gulden 1 Het spaarduitje was verre van voldoende. Maar zeven jaar lang heeft vader Hammond geen sigaar en geen pijp aangeraakt. Hij weet niet meer hoe tabak smaakf. En moeder Hammond heeft zelfs geen droog kaakje proefd, noch nam ze iets op haar terham. Sedert zeven jaren hebben ,ze geen film gezien Laatste Berichten Twee personen verdronken AUTO IN DAMSTERDIEP GESTORT Waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting is vanochtend om 8 uur ter hoogte van het landgoed „Ekenstein" nabij Appingedam oen vrachtauto met aanhangwagen, be stuurd door M. do Lange uit Gronin gen, in het Damsterdiep gestort. Omstanders probeerden de chauffeur cn de tweede inzittende, de heer W. Kapma, directeur van Kapma's Ex peditiebedrijf, te redden.. De red dingspogingen werden evenwel be moeilijkt door het feit, dat de wa gen op de kop in het water lag. Toen de chauffeur boven water werd ge haald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Eerst tegen tien uur konden de stoffelijke resten van de heer Kapma worden geborgen. SPORTVLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Vanochtend heeft een vliegtuig op een weiland bij Sion, gemeente Rijs wijk, een noodlanding moeien ma ken. Hoewel het land zeer drassig was, bloef het toestel onbeschadigd. De twee inzittenden, een heer en een dame konden het vliegtuig onge deerd verlaten. AMERIKA HEEFT Z'N PLAN KLAAR. President Truman heeft vandaag verklaard, dat een concreet plan voor een grote militaire krachtsont wikkeling en industriële mobilisatie is uitgewerkt voor het geval Moskou zo roekeloos zou zijn een derde we reldoorlog te beginnen. KNAAPJE VERDRONKEN. Gisteren is een vierjarig knaapje D. de G., uit de Haringstraat te 's-Gravenhage tijdens het spel in het water bij de Seinpoststraat geraakt en verdronken. marktberichten WOERDEN, 9 Mei. Kaas. Aan gevoerd 121 partijen. Prijzen: le soort 195200 2e soort 190194. Zware tot 205. Handel kalm.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3