Katholiek Australië gaf een machtige demonstratie Open blouse bracht Clavan voor krijgsraad Ter Aarse Boerenleenbank in het goud WOENSDAG 9 MEI 1951 UK LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 (Van onze correspondent in Australië). In het hart van New South Wales, in Sydney, heeft een deel van Katho liek Australië in de afgelopen dagen een machtige demonstratie gegeven van haar willen en kunnen. De jeugd heeft zich hierbij niet on betuigd gelaten en een belangrijk aandeel geleverd door relief te geven aan de verklaring, dat ook de Katho lieken alle krachten willen geven aan d,e opbouw van Australië. In de Pauselijke Boodschap aan de Australische Kerkelijke Hiërarchie werd omlijnd, dat die hulp niet slecht in materiële zin, doch meer nog in geestelijk opzicht zal worden gele verd. „Wij willen in dit plechtig uur de moeilijkheden van Australië niet verkleinen", aldus de Paus in Zijn Boodschap „en Wij zien bijzonder het gevaar der verspreiding van de kanker van het secularistische mate rialisme. Maar omdat in het verle den het aanroepen van Christus zo veel goeds heeft gebracht, zijn we ervan verzekerd, dat onder uw lei ding deze nieuwe gevaren overwon nen zullen worden tot groter eer van God. In de lijn van deze Pauselijke Boodschap, was de „slogan" (leuze) waaronder de Rooms Katholieke vie ring van het vijftig jarig juibilé dei- Australische Commonwelth werd ge houden, n.l.: „Humbly Relying" on the blessings of God" (Nederig ver trouwen op Gods zegen. De inzet van het Katholieke jubileumfeest werd geleverd door de 17.500 leerlingen der Rooms Katholieke scholen, die in rijen van twaalf breed, door de straten van Sydney marcheerden. Het voorbij trekken van deze machtige stoet duurd emcer dan een uur en de ongeveer zestigduizend toeschouwers, die zich langs de we gen hadden opgesteld, brachten vaak de keurig marcherende jeugd een ovatie. Vooraan in de optocht werd op een grote wagen een copie van de St. Mary's kathedraal meege voerd. Voor het parlement Hause sloeg de Gouverneur van Sydney, Lt.-Gen. Sir John Northcott, het voorbijtrek ken van de stoet gade. Op het plat vorm bij hem bevonden zich o.a. kardinaal Gilroy, voorts de aards- bisschop van Birmingham, dr. J. Mas- terson, de Australische premier, Mr. J. Ms. Girr, de lord Mayor van Syd ney, Alderman E. C. O. Dea. Alvorens de optocht aanving, had kardinaal Gilroy bij zijn cenotaaf op de Martin Place een krans gelegd. In het kader van de Julbilé-viering, werd tijdens een plechtige bijeen komst in de St Mary's Cath. School een vlag gehesen, waarbij drie leer lingen der school saluutschoten los ten. Gelijke ceremonies vonden in de andere R.K. scholen plaats. Het hoogtepunt der Kath. feest viering bestond wel uit een grootse openluchtshow, welke naar schatting door honderdduizend personen werd bijgewoond. Meer dan 5000 schoolkinderen vormde een levende rozenkrans bij de uitbeelding van een religieus ta bleau. In het midden ervan vorm den honderden meisjes onet branden de kaars in de hand, een levend kruis, hetgeen een overweldigende aanblik was, vooral doordat men alle lichten in het stadion had gedoofd. Een kleurige groep militaire ca detten defileerde voor kardinaal Gil roy en andere kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders. Het geheel van deze Kath. Jubi leumviering stond op hoog peil en heeft niet nagelaten een indruk te geven van de kracht, welke bij goede organisatie als die welke hier werd ontplooid, kan worden ontwikkeld. Van toenemend Katholiek leven in Australië getuigt ook het feit, dat dezer dagen in Kew (Vict.) een spe ciaal R.K. Hostel werd geopend, het eerste in Australië mij bekend. Het is pater L. Maas. S.V.D. die in dit hostel de leiding op zich heeft ge nomen De bedoeling is dat Hollandse jongens, die in Melbourne aan komen in dit hostel een tijdelijk onderdak kunnen verkrijgen, tot dat zij een accomodatie hebben gevonden. Men heeft echter niet alleen een onderdak, doch tevens is er gelegen heid om Engelse les te ontvangen, die gegeven wordt vanwege de Uni versities Commission. Wederkerig geven daartoe geschikte krachten aan Australische studenten les in de Hollandse taal. Op deze wijze worden Australiërs en Nederlanders dichter bij elkaar gebracht. Daarmede zijn eohter de moeilijk heden niet overwonnen, op welk feit ook de aardsbisschop van Ho- bart, dr. Tweedy dezer dagen nog wees, nadat hij een reis door Europa had gemaakt. Ook hij constateerde dat veelal de moeilijkheden door de emigranten onderschat worden; moeilijkheden niet alleen van de huisvesting, doch ook van de taal. Degenen die hier zijn kunnen het zich begrijpen, dat men in Nederland eisen gaat stellen aan adsp. emigran ten., waarbij kennis van de Engelse taal zeker tot de minste eisen mag behoren, zulks in het belang van de emigranten zelf. De opmerking, onlangs in de „Li nie" gemaakt omtrent de chaos wel ke in Australië dreigt te ontstaan door de toenemende emigratie,, is inderdaad niet zonder grond. Ook vele Australiërs zijn deze me ning toegedaan en spreken de wens uit dat eerst eens gezorgd wordt voor woningen ten behoeven van hun ei gen landgenoten. De regering doet nog maar zeer weinig voor huisves ting van emigranten. Dat te Coma bij de Snowy River Werken twee honderd huizen worden gebouwd, zegt voor het geheel niets, juist omdat niet veel emigranten ani mo hebben daar aan het werk te gaan Ook de honderd woningen die de spoorwegen gaan bouwen voor emi granten brengen geen oplossing; er kunnen geen gezinnen gehuivest worden. En de veertig Hollandse aanstaande bruidjes, die dezer dagen met een emigrantenschip arriveer den, verlangen ook naar een eigen huisje HET WOORD COLA IS VRIJ. De Hoge Raad heeft gisteren een arrest van de Haagse Rechtbank ver nietigd, waarbij aan de firma van 't H. een verbod was opgelegd een niet- alcohol-houdende drank onder de naam Ten Cola in de handel te bren gen, De naam Ten-Cola zou te veel overeenstemmen met het merk Coca- Cola. De Hoge Raad is van mening, dat ieder vrij moet blijven om het woord cola, ter aanduiding dat de waar be standdelen van de colaboon bevat, te gebruiken. Een fabrikant, die dat woord heeft gebruikt, kan daaraan nimmer het recht ontlenen om aan anderen te beletten datzelfde te doen. VERTEGENWOORDIGER VERKOCHT MIDDEL TEGEN VOGELPEST. De dertigjarige vertegenwoordiger J. K. K. uit Poortvliet hoorde door de officier van justitie gisteren een ge vangenisstraf van vier maanden te gen zich eisen. Hij zou aan een win kelier te Brielle onder valse voor wendselen een middel tegen pseudo- vogelpest hebben verkocht. Hij had er nog bij verteld het patent van dit middel in zijn bezit te hebben. De winkelier had voor ruim 200 gulden van K. gekocht. Verdachte zei het recept uit een boekje te hebben ge haald. Uitspraak over veertien da gen. De voormalige linksbuiten van het Nederlands elftal, M. Clavan, thans dienstplichtig soldaat bij de lucht macht, verscheen gistermiddag voor het Hoog Militair Gerechsthof, ge presideerd door mr. J. W. U. Doorn bos. Bij vonnis van de Krijsgraad Den Haag werd C. op 21 Maart jl. tot twee maanden onvoorwaardelijke militai re detentie veroordeeld. Op 4 Februari 1951 zou hij name lijk in een restaurant te 's-Graven- hage het aan hem door een sergeant gegeven bevel om zijn veldblouse dicht te maken en zijn stropdas be hoorlijk vast te knopen, geen gehoor hebben gegeven. Voorts zou hij toen deze sergeant hebben beschimpt door hem toe te voegen „Sloof je niet zo uit, uitslo ver, bemoei je met je eigen zaken". Dit muisje had nog een staartje ge had, want een vriend van C., die met hem aan een tafeltje zat, zou later de sergeant buiten een paar klappen hebben gegeven. Er was een krijgsraadzaak van ge komen, maar C. had, na het vonnis van dit college vernomen te hebben, hoger beroep aangetekend. „Vindt u twee maanden zo'n zwa re straf voor zulke ernstige feiten, u hebt zich toch zeker wel ergerlijk misdragen", voegde de president C. toe. „Ik vind de straf wel erg zwaar", antwoordde appellant. Het oordeel dat door de politie over C. was uitge sproken luidde niet erg vleiend „een over het paard getild jongmens, dat zich heel wat verbeeldt en een nei ging heeft om op anderen neer te kij ken, maar in wezen een slap karak ter heeft, die helemaal niet sportief is en niet tegen ongelijk kan". Het was C. duidelijk aan te zien dat hij versteld stond over dit oordeel. „Ik heb nog nooit iets met de poli tie te maken gehad en ik begrijp niet hoe men hier aan komt, mijnheer de president", bracht hij er tegen in. Het staat er in, en als u doorgaat op uw jonge leeftijd al verwaand te zijn dan zou dit u nog wel eens ongelukkig te past kunnen komen", antwoordde de president. De advocaat-fiscaal mr. Zaayer was van mening, dat C. de bewuste avond in het restaurant eens „flink" had willen doen omdat hij het pu bliek mee had en eens had willen il lustreren wat een flinke vent hij was. Wat er gebeurd was noemde hij ernstig en hij wenste dan ook beves tiging van het vonnis te zien. ROOFOVERVAL MET BRAND STICHTING. Een roofoverval of poging daartoe heeft een niet alledaags slot gekre gen. Gisteravond tegen het midder nachtelijk uur kwam de 63-jarige al leenwonende tuinder W. C. Giele in het donker de bijkeuken van zijn huis, een houten woonkeet aan de Hendrik Velthoenweg te IJssclnion de, binnen, toen hij plotseling met een hard voorwerp op het achter hoofd werd geslagen. De tuinder, niet groo t van stuk maar niettemin potig, keerde zich snel om en begon in het donker een worsteling met zijn aanvaller, een jongeman, die hem daarop, vermoe delijk met een fles, een tweede slag op het hoofd gaf. Maar de tuinder wist tijdens het verloop van de wor steling de jongman op de grond te werpen en onder te krijgen. Hij greep naar zijn klomp, die onder een stoel was geschoven en begon daar mee zijn aanvaller dusdanig op het gezicht te timmeren, dat hij om ge nade smeekte. Toen de tuinder ten slotte oprees, zag de aanvaller kans te ontsnappen. Giele, die een diepe snijwond aan het voorhoofd en een buil op het achterhoofd had opgelopen, nam zijn fiets en reed naar de 20 minuten ver der gelegen politiepost IJsselmonde. Spoedig waren maatregelen getroffen om de overvaller nog te achterhalen, maar op weg naar de woning zag men deze in lichterlaaie staan. Aan blussen viel niet eens meer te den ken. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer kon echter voorkomen, dat tenminste de achter het huis ge legen stallen en hokken met var kens, geiten en pluimvee gespaard bleven. De vraag is nu: Is de aanvaller te ruggekeerd toen hij de tuinder zag wegrijden en heeft hij toch nog zijn slag geslagen en daarna het huis in brand gestoken? De verdediger jhr. mr. C. M. Bee- laerts van Blokland vroeg vrijspraak van het ten laste gelegde Hij gaf toe, dat C. krijgstuchtelijk strafbaar was, doch voerde aan, dat C reeds 2 maanden cellulair in voorar- dest had doorgebracht. Verder bestreed hij het politierap port en deelde mede. C. persoonlijk als een geheel ander mens te ken nen. Ook zou er bij de luchtvaart een vooroordeel tegen C. hebben bestaan, toen deze bij dit corps werd inge deeld. Uitspraak 29 Mei a.s. HAAGSE POLITIERECHTER Zonderlinge kamerversiering Een 19-jarige scholier uit Wassenaar had een bijna geheel compleet Duits machinegeweer, afkomstig uit een vliegfuig, voorhanden gehad en hier van geen aangifte gedaan. „Het was oud roest", verklaarde verdachte „ik gebruikte het ding als wandversie ring. Dc politierechter vond het maar raar dat men een hoop oud roest als versiering bezigde. De officier eiste tegen D. een boe te van 25.subs 5 dagen en ver beurdverklaring van het machinege weer. Verdachte schrok van deze eis en betoogde dat hij niets verdiende. Hierop verlaagde de politierechter de boete tot 10.subs 2 dagen en ver klaarde het machinegeweer ver beurd. van zal plukken, zo besloot de pas toor. De opkomst was steeds zeer goed zowel voor de jongens als voor de meisjes. Aan alle cursisten zonder uitzondering kon het getuigschrift worden uitgereikt. Hiermede was het officiële gedeelte geëindigd. Hierna werd even gepauseerd en de thee ontbrak ook al niet. Toen was de beurt aan twee meisjes en 1 jongen om hun gemaakte verslag voor te lezen. De lachspieren zijn hier goed in beweging gebracht. Tot slot bood één der cursisten uit dank voor het vele werk aan de kapelaan een mooi i boek aan, wat hem nog lang zal her- Klap voor dc brugwachter Een inneren aan. deze vruchtbare cursus houtbewerker uit Alphen a. d. Rijn J en een m001e middag, moest voor de Haagse politierechter j verschijnen, omdat hij de brugwach- j HOOGMADÜ ter v. L. mishandeld had. Ter zitting gaf verdachte toe dat hü de brug-1 Wandelen. Evenals vorig jaar wachter niet mocht. Op 15 Dec. jl. J bestaat er ook nu weer gelegenheid had verd. voor de brug moeten stop- om onder leiding van de heer J. Hoo WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). IETS HOGERE TEMPERATUUR Half tot zv/aar bewolkt met en kele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind 10 Mei: Zon op 04.56, onder 20.16; Maan op 07.02 en onder 00.34 uur. pen, maar hij wilde nog gauw door rijden. De brugwachter had hem toen bij de bagagedrager gepakt. Op zijn beurt had verd. toen de brugwachter «en opstopper verkocht. De officier van justitie eiste ƒ30. boete subs 6 dagen en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis luidde conform. Neven kregen dorst Twee ne ven uit Kouderkerk a. d. Rijn wa ren op een avond naar Leiden ge gaan. Hier deden zij zich te goed aan borrels en bier. Van al dat drin ken hadden ze dorst gekregen en toen zij tegen het middernachtelijk uur een koffietent te Hazerswoude passeerden, namen de neven een bezemsteel en sloegen de ruit van de tent in. Zo drongen zij naar bin nen en vielen aan op flesjes choco lademelk. Zij bedienden zich hierbij netjes van glazen, nuttigden banket- stnven en namen chocoladerepen mee Voor d?ze wandaden verschenen de neven voor de Raagse Politie rechter. De officier van justitie vond de feiten heel erg en eiste tegen elk der neven vier maanden gevangenis straf Bij het vonnis hield de Politie rechter rekening met het feit. dat verdachten onder de invloed van sterke drank verkeerden en hü ver oordeelde elk der neven tot 100. boete subs 20 dagen hechtenis en drie maanden gevangenisstraf voor- 1 waardelijk. genboom zn. Donderdagavonds di verse wandeltrips te maken. De jon gens en meisjes die interesse voor de wandelsport hebben, worden uitge nodigd zich morgenavond na de con gregatie bij café v. d, Ploeg te ver zamelen. NIEUWS UIT DE OMGEVING NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP steld. Dit luidde: Polocompetitie met 1 of 2 heren zeventallen en 1 adspi- ranten-zevental; kringkampioen schappen v. d. kring Gouda welke te Boskoop worden verzwommen op 21 Juli; bekercompetitie tussen Ar- boricultura en Boskoop; Schoolwed- Zoals reeds eerder gemeld, werd striide?,„°™ df in de gemeenteraadsvergadering van men J. Bylo benoemd tot directeur gem. werken 27 April j.l; het 'voorstel tot benoe ming van een nieuwe directeur van gemeentewerken ingetrokken we gens het bedanken van één der can didates Maandagavond werd in een speciaal daartoe bijeengeroepen ver gadering een nieuw voorstel inbe- handeling genomen. Thans was een voordracht van drie personen opge maakt. Na ampele besprekingen werd 'tot stemming overgegaan. Op nummer 1 werden 10 stemmen uit gebracht terwijl nummer 2 de heer A. Koerts 3 stemmen op zich ver enigde. Als gevolg hiervan werd dus tot directeur van gemeentewerken be noemd de heer J. Bijloo, thans hoofd van de technische dienst van Lei- muiden, Nieuwveen en Rijnsater- woude. Als officier beëdigd. De heer A. Verweij, die tijdelijk officier was bij de Huzaren, is 2 Mei j.l. beëedigd als beroepsofficier bij het Regiment „Huzaren van Boreel" te Amers foort. R.Z. en P.V. Boskoop. Op de laatst gehouden jaarvergadering van de Reddings-, Zwem- en Polover. Boskoop, was weer vooruitgang te bespeuren. De afd. zemmen had een batig sal do van 68,97 en de reddingsafd. van 37,65. Het le polo-zevental ein digde als tweede in de gespeelde zo- mer-competitie van de kring Gouda. voor de zwemvaardigheids-di- ploma's en een Jeugdzwemdag. HAZERSWOUDE (Dorp) Godsdienstcursus 18 jarigen geëin digd. Zondagmiddag is de Gods dienstcursus voor 18 jarigen in de parochie van de H.H. Engelbewaar ders gesloten. 's-Morgens onder de Plechtige Hoogmis was er algemene H. Communie voor alle cursisten. 's-Middags reikte pastoor G. Boos met een toepasselijk woord de ge tuigschriften uit, feliciteerde de do cent kapelaan J. Visser met zijn be haalde succes. Dit is een mooi resul taat, aldus spr., dat op de eerste plaats te danken is aan de kapelaan voor zijn uitstekende manier van les geven, maar ook aan U allen. De pastoor vond meerdere malen zijn brievenbus vol met post voor de Godsdienstcursus. Laten we hopen dat u de vruchten er in de toekomst KATWIJK AAN DEN RIJN Wit-Gele Kruis. Deze vereniging hield haar jaarvergadering in het Parochiehuis. Wegens ziekte van de voorz. opende de 2e voorz., de heer v. d. Marei, de vergadering. De voorz. deelde mede, dat pogingen in het werk gesteld worden om tot een R.K. kraamcentrum te komen. Het hoofd bestuur zal een commissie van on derzoek benoemen. Wegens over compleet denkt het bestuur het So lexrijwiel bij verloting van de hand te doen. Uit het jaarverslag van de secr. stippen we aan: Zuster Theo- dota legde 3531 ziekenbezoeken af, plus 120 bezoeken bij T.B.C.-patiën ten en 142 bij zuigelingen. 51 leden van het W. G. Kruis zijn lid van de R.K. E.H.B.O. Het ledental der ver eniging bedraagt 234. De penningm. vermeldde in zijn jaarverslag een uitgavepost van ƒ3121.76, inkomsten ƒ2310.91, nad. saldo ƒ810.85. Er was een bezitting van 1693.73, af nadelig saldo 810.85. eindsaldo 882.88. Bij monde van de heer Fornara bracht de kascommissie een alleszins gunstig verslag uit. De heren Th. van Schie en Jac. F. Meijer zullen voor 1951 de kascommissie vormen. Bij de be stuursverkiezing werden de aftr. he ren Castenmiller en S. Hofstra her kozen. Een woerd van dank werd gebracht voor de activiteit van de bode van der Kamp. De nieuwe con tributieregeling werkt volgens de voorzitter uistekend. Een vierde speeltuinvereniging'? Naar wij vernemen heeft de Centrale van Speeltuinverenigingen in onze gemeente het plan opgevat om een vierde speeltuinver. in het leven te roepen en wel in de buurt van het Hazeveld. De behoefte hieraan in dit gedeelte wordt reeds lang gevoeld. Het is bekend, dat de Vereniging „Al phens Belang" enige tijd doende is in deze richting te stimuleren. Het ligt in de bedoeling, dat een en ander klaar zal zijn op 9 Juni de Vader- Klaren-dag. Verkeersexamen schooljeugd. Donderdagmorgen zullen omstreeks 9 uur niet minder dan 250 leerlingen van onderscheidene plaatselijke scho len zich onderwerpen aan een ver- keersexameri. De start vindt plaats nabij de Nic. Beetsstraat. Hierbij zul len vele autoriteiten aanwezig zijn, o.a. de kantom-echter mr. J. J. H. v. d Brug, voorz. van Veilig Verkeer, de inspecteur van het verkeer in Z.-H. en gemeentelijke autoriteiten. Jaarvergadering R.K. Middenstand. De Dinsdagavond in hotel „Cen traal" gehouden jaarverg. van de kath. middenstandsvereniging, o.l.v. de heer C. Y. Fonsioen werd na diens kort welkomstwoord ingeleid door een toespraak van drs. Neefs. waarin deze de maatschappelijke achterstand De Coöperatieve Boerenleenbank van Ter Aar herdacht gisteren op luisterrijke wijze haar 50-jarig be staan. Het feest werd gehouden in speciaal voor deze gelegenheid Bij de bestuursverkiezing werden de opgerichte feesttent. In de loop van x.' ird n v,u, n de dag werd Q m het woord gevoegd door heren A. v. Dam, voorzitter dei- bank P. G. van Rijn namens de Raad van Toezicht, Timmer, voorzitter Rijnstreek Boerenleenbanken en door de oudste zoon van de eerste, kassier der bank, de heer Copray. Tijdens het feest, dat een buitenge woon gezellig karakter droeg en dat heren K. Vermeij, P. G. Valk en G, v. d. Geur herkozen. De contributie werd voor het lopende jaar vastge steld op 6.voor adspiranten op 3.In de polo-commissie werden benoemd, de heren L. M. Daniël, P. G. Valk en D. v. Sprang. Vervolgens werd een werkprogramma vastge- tot ver in de nacht voortduurde, werd een film over het leven en streven van de bank, vervaardigd door de heer N. Speet uit Nieuw veen, vertoond. De foto toont U van links naar rechts: Zittend: I. M. Schoorl, Mevr. J. M. Schoorl-Copray, kassierster. A. van Dam, Voorz. A. v. d. Weijden. Staande van links naar rechts: C. Heijboer, L. J. Hoogervorst, J. Th. Volgering, G. v. Tol, J. H. Roest, P. C. van Rijn. van de middenstand en de gevolgen daarvan in het licht stelde. Na de verschillende stadia te hebben be licht welke de middenstand heeft meegemaakt constateerde spr., dat deze belangrijke groep in de maat schappelijke samenleving meer en meer in het gedrang komt. Dit vindt zijn oorzaak in een tekort aan inte resse bij de middenstand zelf voor maatschappelijke, politieke en econo mische vraagstukken. De overheid in tervenieert steeds meer in het be drijfsleven en de sociale-economische wetgeving bindt de vrijheid en ver antwoordelijkheid van de onderne mer. De overheid vormt nu een uit voerende macht in het bedrijfsleven, hetgeen tot stand komt door een cen traal plan, dat wordt klaargemaakt bij de departementen en de wetge vende macht. Wordt dit plan tot in de perfectie doorgevoerd, dan krij gen we de socialisatie, in directe of indirecte vorm. De middenstand wordt derhalve in grote mate afhan kelijk van dit plan. Het is nu zaak om op dit plan invloed uit te oefe nen. In de standsorganisatie buiten de politiek te blijven noemde spr. een volkomen verouderd standpunt. Met alle vergaderingen in de stands- en vakorganisaties, met alle studieda gen, cursussen, tijdschriften etc. be reikt de middenstand niets als hij er niet spoedig voor zorgt, daar mondig heid te verkrijgen waar het centraal economisch plan wordt klaar gemaakt en uitgevoerd, n.l. op de departe menten en bij de wetgevende macht. Na een langdurige gedachtenwisse- ling tussen de spreker en een aan tal leden is wel sterk gebleken, dat ook de middenstandsbelangen maar moeilijk uit de politieke sfeer kunnen worden gelicht en de macht van het getal een belangrijk woordje mee spreekt in het maatschappelijk bestel. Om die achterstand in te halen werd geadviseerd zijn invloed aan te wen den, te beginnen in de pl. afd. van de K.V.P. Het algemeen en princi pieel belang mogen niet aan het groepsbelang worden prijsgegeven. Men moet trachten, aldus adviseerde spr. langs de hiërarchische weg bin nen het kader van de K.V.P. de in vloed van tie middenstand te ver groten. Na een dankwoord aan de spr. werd overgegaan tot de afwerking van de agenda. Het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer Hogerwerf, toonde een batig saldo. De heren W. van Leeuwen en H. J. Grimbergen werden benoemd tot leden van de kascontrole. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren P. v. d. Bosch, H. van Deuren en N. J. Ver- kleij werden bij acclamatie herkozen. De g.a. kapelaan Duym hield een kor te toespraak waarin spr. waarschuw de tegen al te materialistisch zien en handelen. Men moet zich ook geeste lijk sterk maken. Als het beste mid del gaf spr. aan het regelmatig, ook op weekse dagen, bijwonen van de H. Mis. Nadat nog een aantal vragen van practische aard waren beantwoord, sloot de voorz., de heer Ponsioen te gen het middernachtelijk uur deze leerzame en zakelijke bijeenkomst. Gemeenteraad. Donderdagavond komt de raad in bijzondere vergade ring bijeen. De agenda bevat slechts een punt, n.l. dat de voorzitter mede delingen doet over de met de Minis ter gevoerde correspondentie betref- fenre de havenplannen. Geboren: Jacob, z. van C. van Dijk en L. Kok; Cornelis, z. van J. Klok en A. de Bruyn; Jan, z. van C. van der Bent en K. Haasnoot; Hendrika Petr., d. van W. Batenburg en P. van der Bent. OEGSTGEEST Personalia. Voor het candi- daatsexamen geschiedenis is te Am sterdam aan de Gem. Universiteit geslaagd de heer D. P. Blok, VOORSCHOTEN Bouwrijpmaken van gronden „Klein Langenhorst". De stand van de bouw van de 56 woningen in het plan „Klein Langenhorst" is thans zover gevorderd, dat het nodig is in deze kosten van bouwrijpma ken te voorzien, teneinde te bevor deren, dat deze werken met de stand van de bouw gelijk oplopen. Deze kosten van bouwrijpmaken omvat ten o.m. het volledig aanleggen van de straat vóór Kilein Langenhorst, het doorrtekken van de gedeeltelijk gelegde riolering naar de Tolstraat, het aanleggen van trottoirs, stoepen en voortuinen in de nieuwe straat en in het Noordelijke gedeelte der Klein Langenhorststraat, alsmede 't afwer ken van de uitmondingen der nieu we straten aan de Tolstraat en het aanleggen van een pleintje voor Klein Langenhorst. De kosten van deze riolerings- en bestratingswer- ken worden begroot op f 47.200. Voor het perceel „Klein Langenhorst" is een pleintje ontworpen. Teneinde met al deze werkzaamheden een aanvang te kunnen maken, stellen B. en W. aan de raad voor, het beno digde crediet ad 47.200 beschik baar te stellen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2