S)e ftzidóeGoti/tei/nt LVD IA Eisenhower op Keukenhof Verklaringen min. Marshall Ernstig gevaar voor Russische inmenging Opnieuw staking in Spanje Tot nu toe nogal rustig WOENSDAG 9 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12277 Directeur: C. ML v. HAMEK6VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 73826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.30 p. w., f 1.72 p. mnd., t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1-50 „Eisenhower-tulpen" natuurlijk het mooist ENER A AL EISENHOWER, die gistermiddag om kwar+ voor 5 uur op Schiphol was aangekomen, heeft op weg naar Den Haag onverwacht een bezoek aan Keukenhof gebracht. Hij werd ontvangen door de voorzit ter van de stichting Keukenhof, de heer Th. M. van Waveren en drie lieftallige Jacobameisjes_ in blauw en rode costuums, die hem een bos prachtige vuurrode Eisenhower-Tulpen aanboden. De generaal toonde zich zeer dankbaar voor dit verrassende geschenk en terwijl de auto met prachtige sdingers Eisenhower tulpen versierd werd nam hij het be sluit de Keukenhof op te wandelen. Tijdens zijn bezoek van bijna een half uur bekeek hij de mooiste tulpen en hyacinthen van deze nationale bloemententoonstelling. Aan een der Jacobameisjes, mej. Bep van Ruiten uit Hillegom vroeg hij: „Welke tul pen vindt jij nu de mooiste, Bep?" en het meisje antwoordde lachend: „Na tuurlijk de generaal Eisenhower tulp". De generaal en zijn gevolg schoten in een hartelijke lach. Gene raal Eisenhower onderhield zich on gedwongen met verschillende leden van het Keukenhofbestur. Hij bleef hier en daar staan om de schoonste der Nederlandse tulpen te bewonde ren. Hij werd op zijn wandeling door de Keukenhof vergezeld van de chef generale staf luit.-generaal B. R. P. F Hasselman, de chef van de mari- Amerika Russisch verwerpt voorstel Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft verklaard, dat het Russische voorstel om in een vier- mogendhedenconferentie een nieuw Japans vredesverdrag op te stellen door de Verenigde Staten verwor pen is. De viermogendheden-conferentie zal volgens de Russische nota moe ten bestaan uit vertegenwoordigers van Rusland, Engeland, Amerika en communistisch China. „Het is een oud voorstel, dat Rusland steeds doet als het de totstandkoming van een Japans vredesverdrag wenst te vertragen", zo zei de woordvoerder. „Wij hebben het steeds verworpen en zullen dat ook deze keer doen. Het is de bedoeling van Rusland het tot op heden uitgesproken veto door de deelname van Rood-China tot een dubbel veto te maken en het is een aanfluiting van de waarheid te be weren, dat onderhandelingen over een Japans vredesverdrag onder zul ke omstandigheden de wereldvrede zouden kunnen bevorderen. De aardbeving in El Salvador Volgens in San Salvador ontvan gen berichten heerst in het gebied, dat Zondag door een aardbeving ge teisterd werd, een onbeschrijfelijke paniek. Er deden zich Maandag nieuwe aardschokken voor, waar door de bewoners hun toevlucht in het vrije veld moesten zoeken en daar de nacht doorbrachten. In geheel El Salvador werden Dinsdag aardschokken van verschil lende sterkte waargenomen. De autoriteiten overwegen de res ten van de stad Jucuapa, welke Zon dag geheel verwoest werd, te ver branden teneinde epidemieën te voorkomen. De steden Chinameca, Santiago de laria, Triunfo en Berlin werden lor meer dan de helft verwoest. nestaf, admiraal hr. E. J. van Holthe, de chef van de luchtmacht, luit.-ge- neraal I. A. Aler, gen.-majoor W. J. K. Baay, chef staf van het comité van chefs van staven en door zyn eigen gevolg. Om een paar minuten vóór zes ver trok generaal Eisenhower lachend en wuivend in zijn met rode tulpen ver sierde auto in razende vaart in de richting van Den Haag. Om ongeveer kwart over zes, arri veerde generaal Eisenhower voor hotel „De Wittebrug" in Den Haag. Hij begaf zich direct naar zijn ver trekken, waar hij met de Nederlandse chefs van staven, die tegelijk met hem waren aangekomen, besprekin gen voerde. Na een inspectie van de vliegvel den Leeuwarden en Soesterberg zal generaal Eisenhower Donderdag wor den ontvangen door H.M. de Konin gin op het paleis Soestdijk. De generaal vertrekt Donderdag morgen met een C47 van het vlieg kamp Valkenburg naar Leeuwarden. Van Leeuwarden vliegt hij naar Soesterberg. Vandaar begeeft hij zich per auto naar Soestdijk. Dadelijk na zijn bezoek aa., de Koningin vertrekt de generaal naar Schiphol. Belgische jeugd in Lisse In samenwerking tussen de Belgi sche en Nederlandse ministeries van Onderwijs, de Ned. Spoorwegen en de Ned. Stichting v. Schooreizen is gisteren de eerste dagreis voor Bel gische schoolkinderen naar Lisse en Rotterdam gehouden. De kinderen kwamen voornamelijk uit Brusel en Antwerpen. Per trein werden zij naar Lisse gebracht, waar zij een wandeling door de bollenvel den maakten en daarna Keukenhof bezochten. Vervolgens maakte de Belgische jeugd ongeveer 400 in ge tal, een bezoek aan de Rotterdamse havens. Men maakte daar een rond vaart. De Belgische jeugd werd te Lisse opgewacht door schoolkinderen uit Lisse, die hen voor het met Neder landse en Belgische vl3ggen versierde station opwachtten met vrolijke lied jes. Daarvan werd vooral „Piet Hein" direct populair. Jacoba weer op „Keukenhof' Jacoba van Beieren zal aanstaande Zaterdagmiddag 12 Mei met groot gevolg de Keukenhof te Lisse be zoeken. Zij heeft hiertoe besloten om te pogen de 325.000ste bezoekster van dit jaar te zijn. Vrouwe Jacoba zal, vergezeld van edelvrouwen en edelen, voetknech ten, valkeniers en pages een rondrit over haar bloeiende hof maken. De kleurrijke stoet, die het vorige jaar veler belangstelling trok, zal om streeks twee uur van kasteel Keu kenhof af het landgoed binnenrijden. Haar gevolg zal u:t 37 ruiters, vijf pages en vyf voetknechten bestaan. GENERAAL EISENHOWER ONT MOETTE „JACOBA v. BEIEREN". Na zijn aankomst op Schiphol bracht generaal Eisenhower Dinsdag een bezoek aan de bloemententoon stelling „De Keukenhof" te Lisse, waar hy „Jacoba van Beieren" ont moette. De generaal tijdens zijn rondgang over het terrein. Naast hem de Directeur van de „Keuken hof" de heer van Waveren. Achter de generaal vice-admiraal jhr. E. J, van Holthe. \/OOR DE TWEEDE achtereenvol gende dag is George Marshall .minis- ter van defensie, door de senaat commissie gehoord over de oorlog voering in het Verre Oosten. Hy be antwoordde de klacht, die MacArthur verleden week heeft geuit, dat hy nooit toestemming had gekregen om het Noord-Koreaanse revitaillering scentrum Rasjin te bombarderen vanwege de nabyheid van de Russische grens. Deze beperking, verklaar de Marshall, was MacArthur opgelegd door de commissie van stafchefs wegens het ernstige gevaar voor Russische inmenging in de Koreaanse oorlog. De hoogste Amerikaanse autoriteiten waren het er over eens, dat deze beperkingen noodzakelijk zyn om een breuk met onze bond genoten en volkomen verwarring in onze betrekkingen met de Uno en in het bijzonder de veiligheidsraad te vermijden." Marshall wees erop dat Rusland in de nabyheid van Wladiwostok, Dairen, Port Arthur en Harbin een „aanzienlijke strijdmacht" van mili taire vliegtuigen heeft gestationeerd. Bovendien herinnerde Marshall aan berichten over troepen concentraties waarschijnlijk door de Russen op geleide Japanners op de Zuidelij ke punt van het eiland Sachalin, niet ver ten Noordoosten van Hokkaido, het Noordelijkste van de grote Ja panse eilanden. De strijd op Korea Geallieerden trekken weer op De verbonden legers zyn wederom Tsjoentsjon ten Noorden van Seoel binnengetrokken. Patrouilles heb ben het gebied ten Noordoosten van deze stad verkend. In de Westelijke en Oostelijke sec toren van het centrale front vorder den de verbonden legers iets, terwyl de tegenstander bleef terugtrekken. De luchtmacht meldt Dinsdag drie honderd man van de tegenstander te hebben gedood of gewond. Tsjoentsjon was verlaten evenals Kap jong, waar eveneens patrouilles binnentrokken. In het Westen drongen de verbon den legers al strijdend door tot de weg naar Moesan. Enige honderden Noord-Koreanen werden teruggesla gen na een mortier- en mitrailleur gevecht. Ten Noorden van Oeidjongboe werd weinig tegenstand ontmoet. Verschillende kilometers terrein werd hier gewonnen. Aan het Oostelijk front blijven de verbonden legers optrekken Aan de Oostkust konden de Zuid-Koreaan- se manschappen zonder enige tegen stand opmarcheren. LUCHTSLAG BOVEN KOREA Boven Korea is een grote lucht slag geleverd. De geallieerde vlie gers hebben een aanval gedaan op gecamoufleerde startbanen, welke bedoeld zouden zyn voor de het lang verwachte luchtoffensief van de Noordelijken. Vliegtuigen uit geheel Korea en Japan namen aan de actie deel. Boven Sinoeidjoe, aldus wordt gemeld, zag de lucht zwart van de vliegtuigen. Guerilla in China Volgens het partijloze Chinese blad „Wan Kioe Jat Pao", dat zich op een Chinese communistische bron beroept, zijn in de provincie Kwangsi tussen Januari en April van dit jaar meer dan 370,000 „bandie ten" gedood, gewond of gevangen genomen. Sinds de Koreaanse oor log is de guerilla-activiteit in deze provincie toegenomen, aldus het be richt. Volgens de plaatsvervangende gouverneur van Kwangtoeng. gene raal Fang Fang, aldus meldt het pro-communistische blad „Ta Koeng Pao" uit Kanton, zijn in de provin cie Joennan ruim 100.000 „bandieten" onschadelijk gemaakt. TERECHTSTELLINGEN IN SJANGHAI. Uit in Hongkong ontvangen com munistische kranten blijkt, dat op 30 April in drie voorsteden van Sjang hai 285 mannen eh vrouwen zijn te rechtgesteld. Dit is het grootste aan tal, dat tot nog toe op één dag ter dood werd gebracht. In de kranten zijn foto's afgedrukt, waarop grote menigten staan afge beeld, die lachend en juichend de terechtstellingen bijwonen. Het Syrisch- Israëlische geschil De Veiligheidsraad heeft Dinsdag de gezamenlijke resolutie inzake het Israëlisch-Syrische grensgeschil aan- ttnomen met tien stemmen vóór en én onthouding (van de Sowjet- Unie). In de resolutie wordt de eis ge steld, dat Syrië en Israël de gevech ten in het gebied van Hoelen zullen staken. Israël heeft geweigerd de voor waarden van de Verenigde Naties tot bij legging van het grensgeschil met Syrië te aanvaarden, omdat de voorstellen verder strekken dan de bepalingen van de bestaande wa penstilstandsovereenkomst. Israël blijft echter bereid het accoord tot het staken van het vuren te eerbie digen, ondanks de schendingen van Syrische en Arabische zijde. Rraël zal echter niet ingaan op het voorstel om de wederzijdse troe pen uit het omstreden gebied terug te trekken tot op een afstand van 500 meter van de naaste grens van de zóne. Dat vuurtje moet uit De Westduitse regering heeft be kend gemaakt, dat zij krachtige maatregelen zal nemen om te komen tot een verbod van de nazistische Socialistische Rijksparty, die Zondag in Neder-Saksen zulk een belangrijk verkiezingssucces heeft behaald zestien parlementszetels veroverde. De bondsregering is van mening, dat de S.R.P. ongrondwettig is. De rege ring is vastbesloten „het vuurtje te blussen". Door de opkomst van de neofascistische S.R.P. worden presti ge en reputatie van Duitsland bena deeld, verklaarde dr, Lehr, bonds' minister van binnenlandse zaken. De meeste Westduitse bladen noemen de winsten van de S.R.P. vandaag „alarmerend". DE BEGRAFENIS WERD HEM TE ERG Terwijl te Bruggenhout (België) drie slachtoffers van een ontzettende moord werden ter aarde besteld, gilde Leon van Gyseghem, zoon en broeder van de vermoorde te Dcn- dermonde voor de politie eindelijk zijn bekentenis uit: „Ja, ik héb ze vermoord, ik heb ze vermoord* Nu weet gij het eindelijk". Tot dusver had van Gyseghem steeds ontkend, iets met deze vrese lijke zaak te maken te hebben. Tal loze ondervragingen, sommigen zelfs van lange duur, brachten de justiti ële onderzoekers geen stap dichter bij de waarheid. Eindelijk op de dag van de begra fenis van zijn vermoorde moeder, vader en broer, slingerde hij de men sen van het gerecht zijn verschrikke lijke bekentenis in het gelaat. Het was een gruwelijke moord, die van Gyseghem heeft gepleegd. Hij is de slaapkamer van zijn ver wanten binnengedrongen en heeft zijn moeder, zijn vader en zijn zie kelijke broer met een bijl de hoofden ingeslagen. Daarna is er enig geld ontvreemd geworden. Of echter roof de eigen lijke oorzaak van deze ontzettende daad is staat nog niet vast. Het is mogelijk dat de dader, die zich achteruit gesteld achtte, uit een ge voel van wraak of wrok tot deze lu gubere moord is gekomen. DE BRILJANTENDIEFSTAL TE 's-GRAVENHAGE De Haagse politie is thans op de hoogte gekomen van de identiteit van een der beide mannen, die op 1 Mei LI. in de winkel van een Haag se juwelier in de binnenstad zeven briljanten ter waarde van f 56.000 hebben gestolen. Het is een veertig jarige Pool M. J. S., die als interna tionale dief bekend staat. De man, die veel in Brussel moet vertoeven, is spoorloos. De Belgische politie is verwittigd. Generaal Marshall begon gisteren zijn getuigenis met de mededeling, dat de verbonden legers in Korea de Russische grens niet dichter dan op 24 kilometer mogen naderen. Op vra gen van senators antwoordde Mars hall, dat het doel der Verenigde Na ties is de Koreaanse oorlog te winnen door „geweldige"' verliezen aan de Chinezen toe te brengen en daardoor het moreel te breken. Marshall was van mening, dat generaal MacArthur in zijn uitlatingen van verleden week te zeer de nadruk had gelegd op de Amerikaanse verliezen in Korea en hij zei zich zorg te makeno ver de uitwerking, die deze verklaringen van hun vroegere commandant zou den hebben op de troepen in Korea. Marshall bepleitte een militair ver antwoord onderzoek naar de verlie zen uit te voeren door de senaat, maar op zodanige wijze, dat het geen ernstige terugslag geeft op het mo reel van de troepen. Later zei generaal Marshall nog, dat hij accoord zou gaan met het plan van MacArthur om de Chinese basis in Mansjoerije te bombarderen, in dien er absolute zekerheid bestond, dat Rusland niet aan de Koreaanse oorlog zou deelnemen. OP ZN TEENTJES GETRAPT. Het enige conservatieve lid, Reynal- do Pastor, heeft in de Argentijnse Kamer van Afgevaardigden een re solutie ingediend, waarin de verkla ring van prins Bcrnhard op zijn pers conferentie te Den Haag, dat, als ei- vrije verkiezingen in Argentinië zou den worden gehouden, waarschijnlijk zeventig procent voor de huidige re gering zou stemmen, wordt gelaakt. In de resolutie wordt „groot mis noegen" uitgesproken over prins Bernhards „openlijke inmenging" in de binnenlandse aangelegenheden van Argentinië. In kringen van het Congres werd later verklaard, dat de resolutie van Pastor zeer waarschynlyk zonder discussie op de lange baan zal wor den geschoven. De Parijse vrijertjes behoeven niet meer bang te zijn wanneer ze met hun geliefden een wandelingetje gaan maken in het Bois de Boulogne. Er was namelijk steeds een „facheuse troisième" die het idyllisch samen zijn placht te verstoren en die nu ge grepen is; de blonde 23-jarige Lydia la Polonaise. Deze fatale vrouw, die eigenlijk juffrouw Cleslik heet, liet zich vanuit de verte bijstaan door twee 19-jarige helpertjes. Lydia had het meestal gemunt op paartjes die er een auto op nahiel den; daar was blijkbaar het meeste te halen. Zij placht het portier open te werpen nadat ze een zwart zijden sjaal om haar hoofd had gewonden en ze beroofde met haar linkerhand haar slachtoffers, terwyl haar rech terhand een revolver omklemde. Dezer dagen zag Lydia weer een auto met 'n paartje waarop ze haar ta lenten wilde beproeven. Jammer voor haar bleek het paartje te be staan uit twee detectives, die zowel Lydia als haar jongens in de kragen grepen. Lydia had een echte revolver maar de knapen werkten met water pistooltjes. IN DE NOORD-SPAANSE STAD PAMPLONA is gisteren een algemene staking uitgebroken. Nagenoeg alle arbeiders hebben het werk neer gelegd uit protest tegen de stijgende kosten van het levensonderhoud. Hoewel een groepje stakers het distributiekantoor met stenen heeft be kogeld, is het niet tot ernstige ongeregeldheden gekomen. Evenals bij de staking van April in Bilbao en die in Barcelona toonden de stakers grote zelfbeheersing: zij bleven thuis of zaten in café's. De burgerlijke gouverneur van de provincie Navarre, waarvan Pam plona de hoofdstad is, heeft de sta kers bevel gegeven het werk te her vatten op straffe van ontslag. Er is nog niets bekend over de voorgeno men duur van de staking. Zij breidt zich voor zover bekend niet uit over de omliggende plaatsen. Pamplona leek gisteren op een legerkamp. In de straten werd gcpatrouileerd. De opwinding begon Maandag, toen een grote groep huisvrouwen in optocht naar het paleis van de gouverneur trok om te protesteren tegen de prijs van de eieren, die te gen zeventien pesetas per dozijn werden verkocht, terwijl de officiële maximum prijs twaalf pesetas is. De politie dreef de vrouwen uit een, die toen onder het schreeuwen van verwensingen aan het adres van de distributie-autoriteiten naar krui denierswinkels stroomden en daar alle aanwezige voorradige eieren stuksloegen. Gisterochtend begon de wervingsactie voor de staking in de fabrieken. Groepjes arbeiders gingen van fabriek tot fabriek om aan te sporen het werk neer te leggen. Een half uur later lag het economische leven in de stad geheel stil Gas-, electriciteits- en waterleidingbedrij - ven bleven functionneren, maar met een minimum aan personeel. De sta king had een uitzonderlijk rustig be loop: er werd niet gevochten en sa menscholende groepjes gingen uit een, zodra zij daartoe van de politie bevel kregen. EEN KIJKJE IN DE KINDERKA MER VAN HET PALEIS SOB6T- DUK. VJ.n.r.: Prinses Irene; Prinses Marijke en Prinses Margriet. „Opname WiMy Schurman N;F.K." KoM.eltje... Toestanden zijn gelijk bouwstoffen. Van dezelfde klei maakt de een een lemen hut en de ander bakt er kan kers van en bouwt een kasteel

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1