Betrapt Bronstein leidt weer Bij het vierde lustrum Gustaaf De eed van Madeleine MAANDAG 7 MEI 1951 TWEEDE BLAD PAGINA 3 WOALDWS 2 5—2. De thuis club behaalde in d"eze wedstrijd een zelfde verdiende overwinning als Donderdag jl., door wederom met drie doelpunten verschil te winnen. Toen werd LDWS met 30 geklopt en nu met 52, waardoor WOA beeft getoond stellig de meerdere van de Leidenaars te zijn. Eerst zag het er niet naar uit, dat het behaal de succes van Donderdag zou wor den geprolongeerd, want al spoedig stond WOA met 10 achter, door dat de linksback geheel onnodig in eigen doel trapte. De gastheren pak ten echter goed aan en nadat de linksbinnen 2 maal kort achter el kaar hard tegen de paal had ge schoten, was het de rechtsbinnen, die met een tam schot succes had, door dat de LDWS-doelman te bal door z'n handen liet glippen (11). Nog voor rust maakte de midvoor met een hard schot er 21 van. Na de thee werd het al spoedig 31, door een prachtig doelpunt van de links binnen, waarmee LDWS reeds een geslagen ploeg was. Wel verkleinden de Leidenaars uit een penalty de achterstand tot 3—2, doch dit bLeek slechts uitstel, want direct daarop werd het door Van Leeuwen 4—2, door hard en zuiver over de vallen de keeper de bal in het net te plaat sen. Tegen het einde voegde A. v. d. Poel hier nog een doelpunt aan toe en ondanks heftige tegenaanvallen van de bezoekers, werd er niet meer gescoord. SCHAKEN. Om het wereldkampioenschap De uitslagen van de achtste ronde van het Europees zóne schaaktour- nooi te Bad Pyrmont luiden: Kubart Pirc, afgebr.; de Moura—Prins 0— 1; Paoli—Golombek Donner Gligoric, afgbr.: Grob—Bogoju- bow, afgebr.; Aitken—Matanovic 0 1; KramerUnzicker y-Vi. Negende ronde: MantanovicKra mer, afgeb.; BogoljubowAitken 0 —1; Gligoric—Grob 1—0; Golombek Donner 10; PrinsPaoli, afgebr. Pirc—de Moura 1—0; Pomar—Ku bart y3vi. De afgebroken partij uit de acht ste ronde tussen Donner en Gligoric eindigde in remise, die tussen Grob en Bogoljubow werd dodr de Zwit ser gewonnen. Mantanovic heeft de leiding met 7 punten plus 1 afgb. partij uit 9 par tijen, gevolgd door Gligoric met 7 punten uit 9 en Prins met 6 punten plus 1 afgeb. partij uit 8 partijen. OM HET WERELD WERELDKAMPIOENSCHAP. Bronstein heeft de afgebroken 21e partij van zijn tweekamp tegen Bot- winnik gewonnen, zodat de stand nu 10H—10^ is. Botwinnik buitte alle mogelijkhe den voor de verdediging uit welke de stelling hem bood, maar Bron stein, die bij het afbreken een pion meer had, speelde feilloos en wist de zege te forceren. Het verdere verloop van deze par tij was als volgt: Botwinnik (wit). Bronstein (zwart). 41. del—g5, de7xdg5; 42. pf3xdg5, pa5—b3; 43. f2—f4, pb3—d4; 44. te2 a2, tb8b2; 45. ta2xtb2, pa4xtb2; 48. kglh2, pb2d3; 47. tel—e3, tc4 c3; 48. rg2—fl. tc3—c2 49. kh2 h3, pd3—f250. kh3—h4. tc2—cl; 51. rfl—g2, tel—gl; 52. rg2—h3, tgl hl; 53. f4xe5, d6xe5; 54, te3a3, kg7—f6; 55. pg5—h7+, kf6—e7; 56. ph7g5, ke7d0; 57. pg5f7-f, kd6 e7; 58. kh4g5, ke7xpf7; 59. ta3 a7+, kf7—e8; 60. rh3—d7+, ke8— d8; 61. kg5xg6, pf2xe4; 62. g3g4, thl—fl; 63. rd7—f5, pd4xrf5; 64. g4 xpf5, kd8e8. In deze positie gaf Botwinnik op. In de 22e partij waarin Bronstein met wit speelde, nam de uitdager on middellijk het initiatief in handen en demonstreerde sterk aanvallend spel. Na 38 zetten moest de wereldkam pioen Botwinnik capituleren. De stand na 22 partijen luidt: Bronstein W/2 pnt., Botwinnik 10]/2 pnt. Naar bekend, bestaat de tweekamp uit 24 partijen. Degene, die het eerst 12J^ pnt heeft bereikt is wereldkam pioen. Mochten de punten worden gedeeld, hetgeen met twee par tijen voor de boeg nog steeds moge- LEIDSE BATAVEN 11. AVEN WIJ DE VORIGE WEEK een overzicht over de geschiedenis van de eerste 10 jaren van de K.A.V. de Bataven, thans willen wij in het kort de belangrijkste gebeurtenissen van de laatste 10 jaar de revue laten passeren. Direct na de bevrijding werden de zaken energiek aangepakt. De trai ning werd direct weer goed bezocht en vooral de lange afstand vond gre tig beoefenaars. Het was vooral L. v. d. Steen, die zijn sporen op dit terrein verdiende. Ö.a. behaalde hij het Ned. B-kampioenschap en ver scheidene malen het Zuid-Hollands kampioenschap. Ook de andere num mers bewogen zich in stijgende lijn, met name de 100 M. en verspringen door W. v. Dorp, het polsstokhoog springen van A. Gieske, die eveneens verscheiden amlen Zuio-Hollands kampioen werd. W. v. Dorp en A. Gieske verrichtten zulke goede pres taties, dat zij de eer genoten uit te komen in dc Nederlandse athletiek- ploeg. In 1942 werd het bestaan van alle 1 verenigingen ernstig bedreigd en in vele gevallen moest tot opheffing worden overgegaan. Het was om streeks Mei 1942, dat ook DOCOS een dergelijk lot ging treffen. Alle leden bleven echter trouw aan de vereni ging en dank zij het energiek optre den van het toenmalige bestuur werd het gevaar bezworen. Een belangrijk feit was mede, dat DOCOS aangeslo ten was bij de NAU, hetgeen moge lijk was door de fusiebepalingen. Na oplossing van deze kwesties kwam in de jaren '42, '43 en '44 de athletiek steeds meer in het centrum der be langstelling te staan, daar andere mogelijkheden tot ontspanning steeds geringer werden. Er ontstond een grote toeloop van leden, de animo was zeer groot en zo werd de athle tiek de grootste afdeling van de sportvereniging DOCOS. De winter 19441945 deed het verenigingsleven geheel stilstaan, en het was in deze periode, dat weder om 2 leden het leven verloren. De athleet C. Romeijn viel als slacht offer van de Duitse terreur, terwijl N. v. d. Meel omkwam bij een bom bardement. In Juni 1945 werd voor de zielerust van de gevallenen een H. Mis opgedragen. lijk is, dan behoudt Botwinnik de titel. A.S.C. II—L.S.G. II 5X—4M. Het is de Leidenaars gisteren in Amsterdam niet mogen gelukken zich een plaats in de C-hoofdklasse te veroveren. Het heeft echter wei nig gescheeld. De wedstrijd tegen het sterke A.S.C. II werd met het kleinst mogelijke verschil verloren, hetgeen een eervol resultaat mag worden genoemd. In de vooruitgespeeldc partij BootStrijbis verkreeg Boot een winststelling, doch door iets te vroeg af te ruilen, moest hij met re mise genoegen nemen. Reeds zeer kort na het begin Zondagmorgen vergiste Weijermars zich, hetgeen hem een stuk kostte en daarmee stond de A.S.C. met 1 Segaar kreeg een moeilijke stelling en in zijn poging zich te bevrijden over zag hij damesverlies. Stand 2/zYz. De Groot was aanzienlijk sterker dan zijn tegenstander en hij won dan ook overtuigend: 2Vi1 y. Mulder volgde kort daarop dit goede voor beeld, waardoor de stand gelijk werd. Groeneveld vercombineerde zich, met als straf verlies van stuk en partij. Zandvliet hield geruime tijd de stelling in evenwicht, doch een ogenblik van onoplettendheid bracht zijn tegenstander een door braak, waartegen Zandvliet nog door een kwaliteitsoffer poogde te ripo steren. Een onhoudbare vrij pion bracht hier een Leidse nederlaag: 4 y22Vj! Onverwacht won Kuiper zijn reeds als remise getaxeerde par tij: \y7— VA. Modderman speelde een keurige partij die hem een zekere winst op leverde, doch de uiteindelijke ne derlaag was toch niet meer .e voor komen, omdat van Steenis, ondank: halsbrekende toeren zijn partij niet kon houden. De uitslag luidde: P. v. Ouwerkerk (A.S.C.)— A. E. J. Modderman (L.S.G.) 01; Dr. W. PeremansJ. v. Steenis 10; J. Verhoeff-J. P. W. Weijermans 10; R, BlindemareM.M. Segaar 1—0; P. StrijbisJ. Boot y2K; S. Har- togP. Mulder 01; J. Sturm—A. de Groot 01; J. BosA. T. G. A. Zandvliet 10; W. de Ruiter—W. L. Groeneveld 10; A. J. Boer—P. Kui per 0—1; A.S.C. 5Hi L.S.G. II 4y. HET SCHAAKSPEL. RECTIFICATIES. Helaas zijn in de diagrammen en kele fouten: Stelling XLIX witte dame op c6 moet zwarte dame zijn. Stelling LI witte dame op g6 moet zwarte dame zijn. Stelling Lil zwarte dame op a3 moet witte dame zijn. In verband met deze correcties is de datum van inzending der oplos singen verlengd tot 19 Mei Ook de dames komen bod. athletiekverBnigingen georganiseerd. Het seizoen werd dan steeds afgeslo ten met het houden van de traditio nele Singelloop. Plaatsgebrek noopt ons verdere bij zonderheden achterv/ege te laten. Met dit korte overzicht hopen we de veelzijdigheid van deze vereniging voldoende te hebben belicht en we spreken de wens uit, dat de K. A. V De Eataven nog vele jaren werk zaam mogen blijven om de athletiek de moeder der sporten, uit te dragen. En dit vooral onder de jeugd, want immers hiervan zal het in de toe komst afhangen. Het bestuur richt hierop heel sterk zijn aandacht en het is te hopen, dat de resultaten zullen bewijzen, dat ook een katho lieke sportorganisatie zeer veel kan bijdragen tot de vorming van katho lieken, die in hun dagelijks leven hun principes ten volle nakomen. K.A.V de Bataven, afd. Dames. Met een door de H.A.C. georgani seerde estafettedag in Den Haag is voor de Bataven-dames het wed strijdseizoen 1951 ingeluid Gezien prestaties op deze wedstrijd, kan er voorspeld worden, dat menig club record dit seizoen zal sneuvelen. Te meer. daar de estafettes in de stro mende regen werden gelopen. De resultaten zijn: 4 x 80 M. Meis jes B. 46.8 sec. 5e plaats; 4 x 100 M. Dames, 57.1 sec. 3e in serie, relais dames 64.1 sec. 9e plaats. In Mei 1946 kwam uit vele krin gen de wens naar voren eveneens de mogelijkheid te verwezenlijken de athletieksport ook door dames te la- tenoefenen. Eind Mei werd de 'op richtingsvergadering gehouden en sinds die tijd hebben de dames met enthousiasme gewerkt om haar af deling zo succesvol mogelijk te ma ken. Inmiddels werd in 1947 besloten na velerlei besprekingen, dat elk der af delingen van DOCOS weer zijn zelf standigheid zou terugkrijgen en dat het Hoofdbestuur zou worden ont bonden. In de kort daarop gehouden ledenvergadering van de afdeling athletiek werd mee algemene stem men besloten de naam De Bataven weer te gaan voeren. De sportuitwisseling tussen Leiden en Oxford, alsmede tussen Leiden en Gent bracht verscheidene wedstrij den tussen deze steden. Het was van zelfsprekend. dat vele Bataven een plaats kregen in de Leidse athletiek- ploeg. Velen kregen daardoor gele genheid uit te komen in deze inter nationale wedstrijden en wisten daar in veelal goede resultaten te behalen. Vele athleten moesten in deze ja ren hun dienstplicht vervullen. Ver- scheidenen bleven steeds in Neder land, doch een 13-tal heefi in Indo nesië deze moeilijke taak verricht. Helaas viel ook hier een slachtoffer te betreuren, n.l. H. Hillenaar, de enige Bataaf, die niet terugkeerde. Geestelijk verval. Het geestelijk verval, een kwaal, die in deze tijd vele acties op niets doet uitlopen, kwam ook langzamer hand de gelederen van dc Bataven binnensluipen. Velen konden niet meer het enthousiasme opbrengen, dat zo nodig is om een vereniging staande te houden. Maar na deze te rugslag in 19491950 is een consoli datie ingetreden en kan er gespro ken worden van een krachtige kern van leden, Jie trouw bleven aan de Bataven. De bestuurstaak werd in de afgelo pen jaren uitermate verlicht door het instellen van verscheidene commis sies. De technische commissie houdt zich bezig met de ploegopstellingen voor wedstrijden, terwijl de ontspan- nings-commissie de uitzonderlijk zware taak van het organiseren van club- en feestavonden op zich nam. Goede organisatie-geest. De uitstekende wedstrijdorganisatie van de Bataven trok in de kringen van de Kon. Ned. Athletiek Unie sterk de aandacht en naast vele wed strijden. die de Bataven zelf organi seerden, werd ook opdracht gegeven tot organisatie van de z.g. KNAU- wedstrijden. In 1948 waren dat de Nederlandse juniorenkampioenschap pen, in 1949 de eindstrijd om het clubkampioenschap van Nederland. Deze zeer zware wedstrijden waren een krachttoer, die niettemin op uit stekende wijze tot een goed einde werd gebracht. Dit jaar zal de Bata ven n.l. organiseren het Nederbnd-- kam.pioenschnp 10-kamp heren en 5. kamp dames Voorts werd ieder athletiekseizoen geopend met het organiseren van de Nationale Eosloop terwijl ter gele genheid van de jaarlijkse herdenking van de oprirhting een trialmeet werd georganiseerd. Verder werd in dr> af gelopen jaren in de maand Juli de grote verenigingswedstrijd voor R.K AUTOMOBILISME DE BRIT PARNELL WINNAAR. Zaterdag zijn twee manches gere den van de wedstrijd om de interna tionale tropee vap Silverstone voor Grand prix wagens. Fangio won de eerste en Farina de tweede. De fi nale kon wegens zware slagregens niet worden uitgereden. De positie was toen gestaakt moest worden als volgt: 1. Parnell (G.-B.) met Ferrari; 2. Hamilton (G.-B.) met Talbot; 3. Fan gio (Arg.) met Alfa Romeo. Deze drie coureurs hadden 6 ronden afge legd, daarna kwamen in volgorde met 5 ronden: 4. Whitehead (G.-B.), Rosier (Fr.), 6. Trintignant (Fr.). Holt (G.-B 8. Claes (B.), 9. Farina (It.), 10. Bonetto (Arg.). Na een vergadering besloten de wedstrijdcommissarissen, dat de po sitie bij het staken van dc finale, voor het eindklassement zou gelden. De tropee is derhalve aan Reg Par- nel toegekend. Brit Salvadori verongelukt. Tijdens de wedstrijd voor stan daardmodellen op het circuit van Sil verstone sloeg de auto van de Brit Salvadori twee maal over de kop. De bestuurder werd in kritieke toestand in een ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor een schedelfractuur. TWEE ARGENTIJNSE COUREURS VERONGELUKT. Twee Argentijnse coureurs, Dici- popolo Tropo en Jaime Lleonarl, zijn verongelukt tijdens do eerste etappe van de la Pampa autorace. Hun wagens kwamen met elkaar in botsing, waarbij zij beiden het le ven verloren. PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen van de gehouden dra verijen te Duindigt luiden: Emeraude-prijs: 1. Prinses Julia B km.-tijd (1.30.9); 2 Old Gold; 3 Onze Deter K. Toto: w.: 2.10; pl.: 1.10, 1.10. 1.10; gekoppeld: 4.50; covercal: 3.70. Edison-prijs- 1. Oranje (1.28); 2. Lex V.; 3. Mientje Deter. Toto: w.: 4.pl. f 1.80, 2.—; gekoppeld 12.30; covercal 4.70. Ermitage-prijs: 1. Octavianus K (1.30.4); 2. Nanda D.; 3. Oisetu. Toto: w.: 170; jl.: 1.30, 1.30, 1.30; ge koppeld: f 4.40; covercal 3.70. Erlkonig-p-rijs: 1. Marathonloper (1.26.5); 2. Kentucky King; 3. New Vlamingman. Toto.: w.; f 1.90, pl.: 1.40, 1.50, 4.90; gekoppeld: 3, covercal: 4.20. Emma Harvesterprijs, (Afstand 2100 m 1. Kieviet S (7.24.7)2. My Darling; 3. Mientje K. Toto; w.: f 1.80; pl.: 1.60, ƒ1.40; covercal: 1.90; gekoppeld 1.90. Elite-prijs: (Afstand 1800 m). 1. Aman 2.03 8: 2 Beatrix; 3. Filou. To to: w.: 16.80: pl. 4.50, 2.20; ge koppeld f 20.10: covercal: 5.40. Eureka-prijs. (Afstand 1600 m.) 1. Rivalité 1.463; 2- Etoile du Nord; 3. Durcc. Toto: w.: f 1-70, 1.20, f 1.40 f 1.40;! gekoppeld 2.50; cov. f 3.40. Emporium-priis. (Afstand 2200 m.) 1. Marjoletta 2.31: 2. Targas: 3. Zcphys Toto.: w.: 3.—; pl.: f 1.40. 1.30; covercal f 3.50; gekoppeld 5.30. Totale omzet: 65.999. POSTDUIVEN De Vriendschap (L'dam). Wed vlucht vanuit Eindhoven 103 km. Ge lost 8 uur, aankomst: le om 9.30 uur, laatste om 9.43 uur. Uitslag oerste vo- gels: Gebr. Nieuwenbroek 1, 3, 5, 8, 11, 12, 14, 15, 20, 30, 31 en 34; G. van- Heiningen 2. 10 cn 38; van Geyswljk 4. 6, 9. 21, 22, 23, 26 36 en 37; J. Scheggers 7, 17, 25 en 29. „De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wedvlucht vanaf Vilvoorde met oude duiven. Afstand 137 km., gelost om 7 35 uur, aankomst eerste 9.27 uur. Uitslag: H. v. d. Neut 1 en 13; P. Oos terman 2 en 4; A. van Leeuwen 3 en 17: D. v d. Helm 9 en 12; A. Kuijf 5; J. W. Woerdc 6, 7, 8 en 11. Als er een familie onder ideale om. standigheden kan emigrerenis het wel de familie Dhase, waarvan de le ren over heel Vlaanderen verspreid wonen. De Dhases namelijk hebben een oom in Amerika, die Gustaaf heet en die in dc afgelopen decennia een hoop duiten heeft verdiend door anderen achter de ploeg te 'laten lo pen. Gustaaf Dhase echter behoort niet tot dezulken, wie de rijkdom naar het hoofd stijgt. Hij is steeds een een voudig man gebleven en zijn fami lieleden in Vlaanderen droeg hij altijd een warm hart toe. In 1948 kwam hij voor de begrafenis van zijn moe der naar België en hij ontdekte toen, dat zijn broers en zusters er stuk voor stuk hard voor zaten. Van de morgen tot de avond moesten zij op het land ploeteren om voor hun gezin de kost te verdienen. Gustaaf nam zich voor. hierin ver andering to brenger». Hij riep zijn broer Jozef apart cn vroeg, of j:~ er voor voelde mee te gaan naar Amerika. „Wij samen", zei hij, „gaai een landbouwkolonie stichten, ei over een paar jaar kan de hele fa milie overkomen. Josef Dhase dacht, dat zijn oom een mopje tapte. Gustaaf was altijd een grappenmaker geweest. ,.Da's goed' lachte hij cn sloep, zijn broer op de schouder. Jij", zei hij. „jij bent me een mooie. A's je niet oppast, doe ik het nog ook." Gustaaf zei. dat hij helemaal geen grapjes maakte en dat hij alles woord voor woord meende. En tenslotte liet Josef zioh overtuigen. Hij pakte zijn spullen in een koffer en zijn vrouw onder de arm en samen met Gustaaf stak hij de grote plas over. Ze kochten een groot stuk land in het Zuid-Oostelijk deel van de staat Missouri. Daarop lieten ze kleine boerderijtjes bouwen en nu, na enkele jaren, is het zover, dat men gereed is om dc hele familie Dhase te ont vangen. Twee on zeventig grote en kleine Dhasen zullen over enkele weken scheep gaan naar hun nieuwe vader land. Hun bedje ligt letterlijk ge spreid en de grond is al half bewerkt Het enige dat de families behoeven te doen. is hun huisjes naar eigen smaak wat inrichten en het werk overnemen van de beide broers, die voor pionier hebben gespeeld. De landbouwkolonie zal de naam „Lede" krijgen. In die Vlaamse ge meente namelijk heeft de heer Gus taaf Dhase het levenslicht aan schouwd. De mens wordt op zijn levensweg voortdurend achtervolgd door de wetenschap, dat hij ieder ogenblik een verschrikkelijke flater kan be gaan. Persoonlijk vinden we dat be slist griezelig. De talloze malen, dat ons vuurrode hoofd een beroep deed op de piëteit van een betrapper, wor den zuinig bewaard in een brandkast der machteloosheid, die ergens in ons verborgen is. We behoeven maar eens één enkel ogenblikje met ons zelf tevreden te zijn, ofpang daar schiet ons weer een van die na- righeidjes te binnen en meteen heeft de nederigheid haar handen vol. En zo voorzichtig kan je niet zijn of je staat toch op z'n tijd voor gekke Henkie. Van de week waren we met een heleboel heren een nieuw tehuis aan het bezichtigen, dat onder lei ding van zusters staat. Nu moet je bij zusters nooit de boel vuil maken. We lieten daarom onze pas gekregen feestsigaar uitgaan en dachten: „As kunnen we alvast niet meer morsen!'' Ergens op een gang hadden we een gesprek over wastafels met een mijn heer, die een hele staaf as aan zijn sigaar had. „Dat valt dadelijk tegen de grond", vreesden wij en op het zelfde moment was het gebeurd. De mijnheer keek toen tersluiks naar ons en wij waren fijngevoelig genoeg, om net te doen, of we niets gezien hadden. Maar toen kwam het. De dader dacht: „Fijn, niemand heeft het gezien cn ik weet ook nergens van!" Hij knoopte handig een ge sprek aan met iemand anders en ver wijderde zich van het matje, waarop de as lag. En daar stonden we alleen op het besmeurde matje. „Flip, dat wordt een link geval letje", fluisterde de sympatieke stem, die sinds jaren in ons diepste binnen ste een kamer heeft. Wij keken nog eens naar de as en overwogen een tactische verplaatsing naar een ander gedeelte van dc gang. Toen zagen we eensklaps dc vrien delijk lachende zuster. „Geeft niets hoor!", zei ze zachtjes. „Ik veeg het dadelijk wel even op". Bedremmeld antwoordden we: „Heel graag. Ik dank u wel", went de ervaring heeft ons geleerd, dat ontkennen dc toestand toch maar vertroebelt. Niemand heeft het ge merkt, behalve die mijnheer. En hij grinnekte. FLIP AetherHanken DINSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Kamer koor. 7.30 Lichte muziek. 7.45 Mor genbed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gra mofoonmuziek. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouvvmededelingen. 12.33 Gramo foonmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsor kest. 14.00 Fluit, viool en altviool. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.00 Fran se liedjes. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmu ziek. 18.00 Voor jonge mensen. 18.15 Sportpraatje. 18.24 „Dit is leven", causerie. 18.30 R.V.U.: dr. W. H. C. Tenhaeff: „Psychoscopie" (proefne mingen met z.g. psychometristen), 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten 19.23 „Hier is Europa". 19.52 Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man zegt er 't zijne van. 20.12 Kamermuziek. 20.40 „Toen sprak de Paus", klankbeeld. 21.00 Bariton en piano. 21.20 „Week van gebed en of fer voor de Indische missiën", cause rie. 21.30 Concertgebouw-orkes, koor en solisten. 22.34. Gesprek met mijn zoon. 22.45 Avondgebed en liturgi sche kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gromofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 M. VRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtend- gvmnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nieuws. 8.14 Gramofoonmuziek. j.»«0 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmu ziek. 9.30 Populair concert 10.30 Voor dc vrouw. 10.35 Gramofoonmu ziek. 10.50 Voor dc kleuters. 11.00 Viool en piano. 11.50 Voor de zieker. 12,00 Walsmuziek. 12.3') Land- en ta'nbouwmededelingcn 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13 00 Nieuws. 13.15 AVRO-Alleriei. 13.20 Financieel overzicht. 13.30 Amusementsmuziek. 14.0:) Voor de vrouw. 14.30 Gramofoonmuziek. 15.30 „Onze Amerikaanse buren". 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 16 50 Kinderkoor. 17.20 Dans muziek. 17.45 Regerin^suitzending: E. W. Ostreig: Nieuwsvoorziening ;n In donesië. 18.00 Nieuws, lc.15 Piano- si el. 18.30 Gramofoonmuziek. 1900 „Paris vous parlc". 19.C5 Orgelspel. 19 25 Fanfare-orkest 19..5Ö ..Lucht macht en leger tc velde", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 De Antwoordman. 2130 AVRO-A1- lorlei. 21.35 Operamuziek. 22 05 „Goe de moed", causerie. 22.2» Clavecim- belrecital. 22.45 Buitenlands overzicht 23.00 Nieuws. 23.15 24 00 Gramo foonmuziek. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 1») De kersen waren mooi rijp gewor den, maar de rest was droevig om aan te zien. De tuin leek een heide. „Men zou zeggen, dat het een kerk hof was!" riep Jeannette. „,We moeten van af heden aan het werk gaan," zei Madeleine, „spitten, mesten, ploegen, zaaien." „Ho, ho," antwoordde Jean, „laten we er eerst aan denken onze beurs te spekken, ze is leeg. Wie zal onze schulden betalen tenzij de werk plaats? Vrouw, geef mij mijn Zon dagse jas, ik ga naar mijn oude klan ten, om het begonnen werk voort te zetten." Bij zijn arrestatie had meester Je an verscheidene belangrijke bestel lingen gehad, o.a. het herstellen van een molen, een groot karwei, op welks verdienste hij rekende. De molenaar woonde twee, drie km ver. Het was dezelfde, die vroeger de hand van Madeleine gevraagd had. Hij had daarover nog steeds een wrok tegen Michaud. Toch had hij zich tot hem gericht, daar toen te Vittel geen andere bekwame werk man woonde. „De molen was reeds erg ziek", dacht meester Jean bij zichzelf „Acht maanden uitstel zullen hem geen goed gedaan hebben." Hij was verwonderd, terwijl hij nader trad, een helder tik-tak te horen en een ogenblik later de mo len geheel vernieuwd voor zich te zien. Op de drempel der deur stond de molenaar, wit van het meel, zijn pijp je in de zon te roken. Toen hij de bezoeker herkende, fronste hij zijn wenkbrouwen. Daarna zei hij met een gezicht, dat niets vriendelijks had: „Zo zijt gij terug, mijnheer Mich aud?" „Geheel tot uw beschikking", ant woordde deze. „Maar het schijnt mij toe dat gij zeer gehaast geweest zijt.' „Van binnen is ook alles ver nieuwd", verklaarde de molenaar. „Ik dacht niet, u zo spoedig weer te zien." „Maar stamelde meester Jean, „ik had het hout en het ijzerwerk daar voor reeds gekocht... Vergeet gij ons contract?" laar gij zelf, mijnheer Michaud, zijt het contract niet nagekomen." „Maar het was overmacht!" „Het werk kon niet wachten," hernam de molenaar. „Gedaan is ge daan, Wij zullen het voor het gerecht gooien,, indien gij ten minste de justitie niet vreest." Het bloed steeg Jean naar het ge laat. Het was de tweede maal sedert van morgen, dat men hem dergelijke belediging aandeed. Hij ging heen en begaf zich naar andere klanten. Maar overal dezelf de ontvangst. Zijn werk was door een ander overgenomen of afgemaakt. Wie was die andere? Hij had het niet durven vragen. Hij kende geen concurrent. Had men zich dus naar Neufchateau, naar Mirecourt gewend daar men niet meer op hem. reken de? Dan zouden de klanten wel weer terugkomen, want in de stad moesten ze zeker duurder betalen. Terwijl Michaud aldus redeneerde, keerde hij langs een andere weg naar huis terug. Eensklaps zag men hem met een kreet van smartelijke ver rassing stilstaan. Hij had de werk plaats, het uithangbord van de nieu we meubelmaker ontdekt. Alles was nu duidelijk: een concurrent. „An! wij zijn verloren!" dacht de vader. Voor twee meubelmakers was er in dit kleine dorp geen werk, en hij Jean zou voor de nieuwe moeten Tean Michaud begreep dat aanstonds, zonder die acht maanden i nooit een concurrent vm gevestigd hebben. Zijn bekwaamheid, zijn werkzaamheid waarborgden zijn positie. Hij zou de tiid hebben gehad, een bruidsschat bijeen te garen voor Jeannette,, Petit Pierre zou zijn opvolger zijn geworden. Nu waren al die toekomst dromen verdwenen. Daarbij drukte hem de vijandig heid, de verachting, waarvan hij zich het slachtoffer voelde. Hij was door de jury vrijgesproken, maar Vittel veroordeelde hem. „Ja." zei hij, ik begrijp nu, waar om de burgemeester mij geduld en moed aanbeveelt... Welnu, ik zal die hebben en we zullen strijden, geen klachten! De vrouw en de kin deren zullen mij zien glimlachen, en om mijn verdriet weg te sluiten, zal ik daar in het hart alles bewaren als in een geheim vertrek, zodat zij niets vermoeden Men zal het toch eerbiedigen en ik zal tenminste al le en lijden." Jean hield woord, en vanaf die eerste dag zagen Madeleine en de kinderen hem neuriend binnenko men zoals voorheen. .Daar is nog geen spoedwerk," zei „en ik ben er niet boos om, want er is werk genoeg in huis /.onder de tuin nog te rekenen, nietwaar. Pierrot?" en gingen aldus voor bij. Men ging nauwelijks uit. Ieder een werkte aan zijn taak en langza merhand begon het huis er uit te zien als voorheen. Van tijd tot tijd kwam Barnabé een beetje in de tuin meehelpen. Enige zeldzame bezoekers kwamen eens kijken. Het waren eerder nieuwsgierigen dan vrienden. Gan- doin, de inner van achterstallige be lasting kwam om het geld. „Hoe!" riep Jean uit, „moet men nog belasting betalen voor de maan den die ik niet heb kunnen wertten? Maar dat zou al te onrechtvaardig zijn!' Hij herinnerde zich bovendien het dubbelzinnige getuigenis, dat Gan- doin voor dc rechtbank gegeven had, en hij wilde hem aan de deur zetten. Madeleine kwam tussenbeide. „Hij vervulde zijn plicht," zei zij, en het is niet zijn schuld, dat hij je uit het huis van Anselmus heeft zien komen." „Niet waar?" zei Gandoin vrees achtig. „Ik heb slechts gesproken, maar met goede bedoeling. Gij hebt ongelijk daarom boos op mij te zijn Ik behoor tot degenen die voor u hun oude vriendschap bewaard hebben." „Die zijn zeldzaam," hernam Ma deleine, „en we moeten hun dank baar wezen. Gij zult bij ons welkom zijn, zoals vroeger. Ga zitten jongen, ik zal je het geld geven." Madeleine keek de belastingman Gandoin zonderling aan, terwijl zij tot hem sprak. Na een zekere aarzeling ging Gan doin op de stoel zitten, die Madelei ne hem had aangewezen. Madeleine zocht haar beurs in de lade. Zij kwam daarna tegenover Gan- Gandoin zitten en terwijl zij het geld voortelde, zei ze: „Daarginds aan de rechtbank had men u moeten vragen, of gij niet een of ander gedruis gehoord hadt." „Waar dat. juffrouw Madeleine?" „Wel bij die arme Anselmus". Gandoin antwoordde levendig: (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7