„Twee lichtzuilen op de tocht naar een betere maatschappij" Ook bij Eindhoven een geval van pokken K.V.P. beslist eenheidspartij De K.A.B. in het gewest Leiden £en magióttaie fl&cdenföingó,%ede Dramatische afloop van tocht door de Bollen MAANDAG 7 MEI 1951 DE LEIDSfc COURANI EERSTE BLAD - PAGINA 2 Bij de 78-jarige pastoor van het kerkdorp Zesgehuchten (gem. Gel drop), de zeereerw. heer G. M. van Hooff, die deze week op bezoek was in Tilburg, is pokken geconstateerd. Enkele personen die met pastoor Van Hoff in contact zijn geweest, zijn af gezonderd. Een der misdienaren toonde gister avond verschijnselen, die aan pokken voorafgaan. In het Zuid-Westelijk deel van Eindhoven, de wijk „Tivoli", die aan Zesgehuchten grenst, werden van de kansel af en per geluidswagen de mensen aangespoord, zich te laten herinenten. Drie artsen waren hier zes uur lang bezig met het inenten van duizenden volwassenen en kin deren. Ook in andere stadsdelen van Eind hoven zijn gisteren duizenden op nieuw ingeënt. Te Tilburg 5 nieuwe gevallen Deden zich Zaterdag in Tilburg geen nieuwe gevallen van pokken voor, Zondag werden er weer vijf nieuwe geconstateerd. Verontrustend is het feit van deze nieuwe gevallen niet, omdat het hier z.g. contactge- vallen betrof, die reeds sedert 1 Mei in hun woning geïsoleerd waren en onder controle stonden. Het totaal aantal positieve gevallen is hierdoor tot drie en dertig gestegen. In het Cenakel, waar geen pokken- patiënten worden verpleegd zijn thans in totaal twee en veertig „con tacten" opgenomen. Het totaal aan tal gevaccineerden tot en met Zon dag bedraagt ruim 90.000. Naar schatting van de G.G. en G.D. zijn er in Tilburg 22 a 23.000 personen, die nog nooit ingeënt werden. Wanneer ter her-inenting de eerstvolgende da gen nog een kleine achtduizend per sonen zich melden, kan gezegd wor den, dat vrijwel de gehele Tilburgse bevolking opnieuw ingeënt is. Trag isch einde Varsity van Na afloop van dc Varsity is giste ren een dodelijk ongeluk gebeurd, dat aan de 20-jarige P. de Booy, zoon van vice-admiraal De Booy, het leven heeft gekost. Alle feestelijkheden in Delft en Utrecht zijn daarop afgelast. De twintigjarige student P. Booy, die bij de Koninklijke Marine diende en oud-lid van Laga was, wilde om tien over half acht de trein naar Amsterdam nemen, en sprong op de treeplank toen de trein al reed. Hij sprong er later weer af, maar de trein had toen al flink wat snelheid. Hij viel tussen het perron en de rijdend - trein. Zwaar gewond werd hij naar het stad- "en academisch ziekenhuis gebracht by aankomst was hij al overleden. Groenten-uitvoer weer bedreigd Het contingent van 1,3 millioen dollar voor de export van groenten en fruit naar Duitsland is schrikba rend snel uitgeput. Reeds Zaterdag werd verwacht, dat dit de laatste exiportdag zou zijn. maar officieel werd nog geen stopzetting van Uitvoer naar Duitsland bekendge maakt. In exportklingen is men er echter van overtuigd, dat vandaag, Maan dag ,het contingent zal zijn uitgeput en daar er nog geen nieuw bedrag beschikbaar is gesteld, zal er dus naar alle waarschijnlijkheid weer stagnatie in de uitvoer optreden. Alg. Dgbl. EENVOUDIGER MULO-EXAMENS GEWENST De Vereniging voor R.K. Mulo heeft op haar buitengewone algeme- ne vergadering het hoofdbestuurs voorstel om in dó toekomst te ko men tot een vereenvoudigd Mulo examen met 60 stemm'en vóór en 36 tegen aangenomen. De vakken ge schiedenis en aardrijkskunde werden hierdoor aangewezen om te zijner tijd van het examenprogramma te verdwijnen. Ten aanzien van de vreemde talen spraken 89 van de 96 afgevaardigden zich uit voor het be houd van drie vreemde talen, doch met de mogelijkheid van vrijstelling voor één taal. Men hoopt op die manier tegemoet te kunnen komen aan het verlangen om inplaats van de thans bestaande vele soorten Mulo-diploma's (gevolg van de talrijke vrijstellings mogelijk heden!) naast het meer wis- en na tuurkundig georiënteerde B. diploma slechts drie soorten A-diploma's in te voeren, die elk als kern de vier talen en het vak godsdienst omvatten plus één van de groepen algebra- meetkunde. bedrijfsrekenen-boek- houden. wiskunde-handelskennis en eventueel nog natuur, en scheikunde Het nemen van drastische maatre gelen wordt, gezien de ontwikkeling van dc epidemie, voorshands niet noodzakelijk geacht, daar de vacci natietoestand op de scholen zeer be vredigend is. Wel werd van de hoofd inspectie der volksgezondheid de wenk ontvangen, dat het maken van pelgrimstochten in binnen- of bui tenland verstrekkende gevolgen met zich medebrengt. Men verwacht dat de minister van verkeer en waterstaat op zeer korte termijn waarschijnlijk binnen en kele weken de eisen zal bekend maken, waaraan het rijwiel met hulpmotor, de bromfiets, moet vol doen aldus het „Alg. Dagblad" De commissie, die hiertoe was inge steld, heeft aan de minister rapport uitgebracht. Als belangrijkste punt bij de vast te stellen eisen, kan de maximum snelheid voor het rijwiel-met-hulp- motor worden beschouwd. Bromfiet sen. die deze grens overschrijden zullen dan niet langer als rijwiel met-hulpmotor worden beschouwd. Men mag verwachten, dat de maxi mum snelheid niet ver boven die van het normaal voortbewogen rij wiel zal liggen. Ontplofte ketel vloog de lucht in Een ketel om kalk te blussen van de kalkzandsteenfabriek. Vogelen zang aan de Rijn bij Rhenen is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ontploft en honderden 'meters ver der in de Rijn terechtgekomen. Het enkele tonnen zware gevaarte ver nielde het kalkhok en een deel van de fabriek en vloog over twee sche pen heen, die bij de fabriek afge meerd lagen. De ontploffing veroorzaakte als door een wonder geen doden. Het vijftig man sterke personeel was op dat ogenblik in de kleedkamer, op het punt om naar huis te gaan. De arbeider H. Melis werd met enkele verwondingen naar het ziekenhuis te Wageningen gebracht. Enkele ande ren liepen lichte verwondingen op, maar konden naar huis gaan. De fabriek, die ruim een millioen stenen per week produceert, zal ver moedelijk twee maanden buiten be drijf zijn. De ketel zal worden gelicht. Pater Stokman „De gedachte van een beginselpar tij, die geen programpartij is,.is even verwerpelijk als die van een federa tieve opbouw van twee of meer vleu gels. Via een zo breed mogelijk over leg onder dc katholieken zal naar een gemeenschappelijk katholiek stand punt ten aanzien van de verschillen de politieke vraagstukken moeten worden gestreefd". De vice-voorzit- ter van de K.V.P.-fractie der Tweede Kamer, magister dr. J. G. Stokman O.F.M., gaf deze mening te kennen op de studiedag, welke de K.V.P.- Jongcrenorganisatie gisteren in Boschlust" heeft gehouden. Hij deed dat naar aanleiding van de voorstel len tot reorganisatie van de K.V.P., welke prof. mr. F. Duynstee onlangs heeft geopperd De bewering van de Nijmeegse hoogleraar, dat het beleid der K.V.P. in strijd is met de katholieke maat schappijleer, is niet bewijsbaar al dus dr. Stokman volgens het verslag in de „Volkskrant". Over een groot aantal practische zaken kan men nu eenmaal van mening blijven ver schillen. De gevolgde methode is ech ter daarmee zeker niet in strijd, want het gaat niet alleen om de ver betering van de afzonderlijke mens. waarop prof. Duynstee zo zeer dn nadruk legt. Ook de maatschappij, waarin deze leeft moet worden geor dend. „Uitingen als die var. prof. Duyn stee zijn te beschouwen als prikkels, welke nodig zijn om de K.V.P. zich telkens weer te laten bezinnen op haar organisatievormen en practisch beleid", zo betoogde pater Stokman nog bij de zeer levendige gedachten- wisseling, volgende op zijn inleiding. Met het bisschoppelijk advies van 1948 kan men volgens hem niet iedereen muilkorven Aan de andere kant zal het toch wel betekenen, dat men op grove wijze van dit advies afstand neemt, wanneer dc K.V.P.- lciding volgens prof. Buynstee's voorstel uitdrukkelijk zou verklaren, niet langer een eenheidspartij te wil len zijn. Valt de K.V.P. cp een kwa de dag uiteen, dan zullen onvermij delijk alle verkregen rechten verle ren gaan. DR. OLIEROOK HERDACHT UITVAARDIGING VAN „RERUM NOVARUM" EN „QUADRAGES1MO ANNO" ALS EEN BAZUINSTOOT klonk „Rerum Novarum" door de gehele wereld en sloeg 'n geestdrift los, die ongekend was. Een nieuwe pe riode van christelijke verdraagzaamheid en menselijkheid ging aanbre ken. Niet als een verschijnsel in het wereldgebeuren, dat opkomt als een steekvlam, fel en heftig, om even later stil te sterven, maar als iets le vends, dat bewaard bleef en dat jaarlijks op 15 Mei herdacht wordt als een gebeurtenis zonder weerga in de geschiedenis van de sociale beweging De Kerk kwam tot het volk met nieu we maatschappelijke idealen, be klemtoonde het recht vam de arbeider op menselijke waardigheid en maande tot spoedige, afdoende hulp aan armen, verdrukten en econo misch zwakker" Aldus dr. A. A. Olierook, toen hij gisteravond in de volle grote zaal van „Den Burcht" de herdenkingsrede uitsprak voor de K.A.B.-kaderleden uit Leiden e'n omgeving, die bijeen gekomen waren om te herdenken, dat 60 jaar geleden de pauselijke encycliek „Rerum No varum" werd uitgevaardigd, veertig jaar later gevolgd door „Quadrage- simo Anno". VLIEGONGELUK IN NIEUW MEXICO. Een zware bommenwerper van het type B-36d is Zondag bij een landing op de luchtbasis Kirtland bij Albu querque (Nieuw Mexico) veronge lukt, Het toestel stond onmiddellijk in lichterlaaie. Het vuur sloeg over op een transporttoestel van de luchtmacht van het type C-54 en op een klein particulier transportvlieg tuig. De brandweer stond machteloos. 23 inzittenden verloren het leven. Naar verluidt zou een vleugel van het toe stel de grond hebben geraakt, voor dat het neerstortte. 6 Belgen om het leven gekomen 'Stolkweg te Rotterdam een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan zes Belgen, die met een gezelschap van 140 leden van een fanfare-corps uit Haren (België) een tocht door de bollenvelden gemaakt hadden, het leven heeft gekost. In een vijftal bussen bevond het gezelschap zich op de terugweg, toen bij het nemen van een bocht een der kleinere bussen, waarin zich 13 passagiers plus chauffeur bevonden, van de weg raakte, een aldaar geplaatst betonnen paaltje omver reed en in de Delfshaven- se Schie verdween. De bus kwam met de wielen omhoog in het water terecht en verdween bijna geheel onder het wateroppervlak. ONMIDDELLIJK ASSISTENTIE. Daar het duidelijk was, dat geen der inzittenden zich uit eigen kracht kon bevrijden, heerste er in de eer ste ogenblikken een zeer grote con sternatie. Onmiddellijk kwam ech ter van alle zijden hulp op dagen. Drie voorbijganger- sprongen ge kleed te water en slaagden er in enige passagiers uit de bus te bevrij den. Ook een paar pleziervaartuigen, die in de buurt van de verongelukte bus vertoefden verleenden assisten tie. Een voorbij rijdende bus stelde een zware ketting ter beschikking en door deze onder de in het water lig gende bus door te halen, kon zij door een der andere bussen zover worden omgetrokken, dat het minder zwaar viel de inzittenden te beA-eiken Vijf inzittenden waren toen reeds gered en de nog in de bus aanwezi gen hadden allen het bewustzijn ver loren. De Gemeentelijke Ge v.-'sktindige cn Gezondheidsdienst, die binnen t-en minuten met zeer veel materiaal op de plaats des onbeils verscheen, wist nog bij verscheidene passagiers ae levensgeesten op te wekken door het toepassen van kunstmatige adem haling; bij twee inzittenden mocht dit echter bij de aanvang al niet meer baten, daar dezen tevens zware verwondingen opgelopen hadden en mede daardoor reeds ovsrleden wa ren. ZES DODEN, TWEE ZWAAR GEWONDEN, VIER LICHT GEWONDEN. In de loop van de avond is het aantal slachtoffers gestegen tot 6 do den en 6 gewonden, waarvan 2 ern stig. De namen van de slachtoffers zijn: de 65-jarige M. de Muer uit Everen bij Brussel, de 77-jarige J. de Koninck uit Brussel, de 20-jarige W. P. de Koster uit Brussel, de 46-jarige P. den Deken uit Haren, de 48-jarige J. B. C. Schouwe uit Brussel en mevr. T. de Heyn uit Everen. In ern stig levensgevaar verkregen nog de 45-jarige J. Obebeek en het 12-jarige dochtertje van de verongelukte J. B. C. L. Schouwe. De politie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld en daartoe vele getuigen gehoord. Gemeld wordt nog, dat de plaats waar het ongeluk gebeurd is, reeds eerder het toneel is geweest van on gelukken met dodelijke afloop. Generaal Dwight D. Eisenhower zal de volgende week een tweedaags bezoek aan Nederland brengen. Op Dinsdag 8 Mei a.s. wordt de generaal te 16.00 uur op Schiphol verwacht. Het doel van zijn bezoek is zich op de hoogte te stellen van de opbouw van de Nederlandse strijdkrachten waarvoor besprekingen zullen wor den gehouden met militaire leiders en enkele bezoeken aan opleidingen worden gebracht. CONGRES R.K. BOND VOOR EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Op het jaarlijkse congres van R.K. bond voor EHBO, dat Zondag in de Graanbeurs te Breda gehou den werd onder voorzitterschap van do heer A. M. Bergers uit Overschie, heeft o.a. mr F. R. Mynlieff van het ministerie van Binnenlandse Zaken het woord gevoerd over de burger lijke verdediging. Hij deelde mede, dat er weldra een uitspraak in gun stige zin van de regering te wachten is over de plannen van de coördina tiecommissie met betrekking tot de burgerlijke verdediging. Over het gehele land telt de R.K. bond voor EHBO thans drie honderd afdelingen, waarvan in Noord-Bra bant 103. e onlangs gehouden radiowed- stryd van de bond had als uitslag: 1. provincie Utrecht, 2. Zuid-Hol land, 3. Overijssel. Bij de EHBO-wedstrijden, gisteren gehouden, eindigde in de senioren- groep als eerste de groep uit Zuilen, tweede werd de groep uit Amster dam, derde die uit Gouda. In de ju niorenklasse eindigde als eerste Lichtenvoorde ,als tweede Schijn del, Muiden werd derde. POGING TOT BEROVING. Zaterdagmiddag hebben twee on bekend gebleven jonge mannen een poging gedaan tot beroving van een goudsmid, in de binnenstad te Am sterdam. Door het resoluut optreden van de zoon van de eigenaar van de winkel mislukte de toeleg waarop de beide mannen de vlucht namen. Zij dreigden hem neer te schieten, doch de jonge goudsmid riep om hulp. Daarop verdwenen de beide rovers sneller d<an zij gekomen waren. Droevige 19e eeuw en de reacties „We bewaren droevige herinnerin gen aan de 19e eeuw", vervolgde spreker. „Zij bracht weliswaar grote rijkdommen en ontzaglijke vorderin gen op wetenschappelijk en tech nisch gebied, maar maakte ook mil- lioenen mensen ongelukkig. De rijk dom was voorbehouden aan enkele millionnairs. De 19e eeuw bracht een verblindende schittering van indus trie en handel, maar haalde de men selijke persoonlijkheid neer. De mens werd gestort in een afgrond van maatschappelijke e.llende en zede lijke ontreddering. Eindelijk kwam de massa in verzet en brak een re volutie los. Waar werd het woord van 'Lacordaire: „Het is de vrij heid die verdrukt; het is de wet die vrijmaakt". Reactie kwam er ook van de ka tholieke sociologen, want het Marxis me kwam op, wat evenveel was als een poging om de duivel uit te drij ven met Beëlzebub. Grondwet voor iedereen. Toen kwam „Rerum Novarum''. Paus Leo XIII, de onvervaarde pa ladijn van de werkman, schonk de wereld zijn encycliek als een grond wet voor het maatschappelijk leven. Niet allee# voor de arbeider, maar voor iedereen; „Rerum Novarum" was een hernieuwing van de maat schappelijke orde. Op deze avond", aldus dr. Olierook, „herdenken "wij deze klaroenschallende heraut. Goddank is het woord van de Paus niet de stem van een roepende in de woestijn geweest. Er is zaad geval len op rotsige bodem, tussen de dis tels en doornen van andere ideolo gieën. Maar veel meer zaad viel op vruchtbare bodem en bracht duizend voudige vruchten voort. Langzaam kwamen de sociale wetten. De arbei ders verenigden zich; de katholieken- onder hen in een eigen organisatie. Thans mogen we zeggen, dat de ka tholieke arbeider met groot élan ge volg gegeven heeft aan de roepstem van de Paus. Hoe hoog zijn wij gestegen! De K. A.B. is een machtige eenheid gewor- den van stands- en vakorganisatie, omkranst met talrijke instellingen, die zegenrijk werk verrichten op so- Tijdens een vechtpartij in de café- ciraal, economisch, cultureel en hy- dancing Casablanca, aan de Zeedijk giënisch gebied. De K.A.B. is groot Amsterdam, is de eigenaar, de I en sterk, een enkele maal gevreesd, Tijdens vechtpartij overleden heer Wagenaar, overleden. Dit ge beurde gisteravond om tien uur. Het café werd na het gebeurde gesloten. Aanvankelijk vermoedde men, dat de heer Wagenaar tijdens de vecht partij was gedood en dat de dader waarvoor men een Deense zeeman aanzag van de verwarring had ge bruik gemaakt om te vluchten. Spoe dig bleek echter, dat de heer Wage naar hartpatiënt is, zodat de politie het niet buitengesloten acht, dat hij tengevolge van een hartaanval is overleden. In de loop van de nacht is de re cherche van het bureau Warmoes straat erin geslaagd de Deense man, de 26-jarige A. B. S. M., die Zondagavond de eigenaar van het café „Casablanca" op de Zeedijk te Amsterdam, de 40-jarige J Suiker buik, een trap toebracht, waarna de ze is overleden, te arresteren. De Deense zeeman was ha de on gelukkige trap te hebben gegeven het café uitgegaan en op de Zeedijk opnieuw in een vechtpartij gewik keld. Hierbij heeft hij nogal lelijke klappen opgelopen. Daarna is hij naar zijn schip, de Noorse tanker „Staland", die in de Petroleumha ven ligt, gegaan. Hoewel de recher che over niet meer dan een uiterst vaag signalement beschikte, gelukte het haar toch uit te vinden aan boord v,an welk sch;p de dader zich bevond. Toen zij tegen half drie op de Sta land kwamen bleek M, naar kooi te zijn gegaan. Zonder enige moeite kon men hem arresteren. Hij is voor lopig opgesloten. Na overleg met de officier van justitie zal waarschijn lijk sectie op het lijk worden ver richt, ten einde na te gaan in hoe verre de zeeman schuldig is aan de dood van de caféhouder. Gistermorgen heeft in een dikke mistbank een aanvaring plaats ge had tussen twee Katwykse vissers schepen, de „Bali" (KW 139) en de Nederland VI. waarbij beide sche pen aanzienlijke schade opliepen. De Bali, die thuisstomende was naar IJmuiden en de Nederland, die naar de visgronden onderweg was, maak ten beide water, zodat zij op halve kracht naar IJmuiden moetsen va ren. De Bali heeft het cement aan de voorpiek, dat als ballast dient, naar achteren moeten halen om het schip voor zinken te behoeden. GESTIKT IN ZIJN BED. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is de 83-jarige J. de Vries uit de Martinistraat te Groningen door zyn bed gezakt en tengevolge daar van gestikt. Het bleek, dat zijn 79- jarige echtgenote over hem heen is gevallen. De vrouw is sinds jaren pa tiënte en kan zich niet bewegen. Zelfs was zij niet in staat om hulp te roepen. Toen de heer De Vries uit zijn be nauwde positie werd gered, waren de levensgeesten reeds geweken. maar altijd onkreukbaar trouw aan Kerk en Paus, aan Koningin en Va derland. Ons past een eresaluut aan de bouwers van het eerste uur. die de hitte van de dag gedragen hebben, en aan hun leiders, zowel priesters: Schaepman, Ariëns, Poels als le ken: Engels, Aalberse en Hermans. Mogen zij in de Hemel onze voor sprekers zijn voor een betere maat schappij, die de mens voeren zal naar wat boven alles gaat. het eind doel: de eeuwige zaligheid. OPVOLGER VAN WIJLEN DR. IR. DECKERS IN DE EERSTE KAMER. Als opvolger van wijlen dr. ir. Deckers komt als lid der Eerste Ka mer in aanmerking de huidige minis ter zonder portefeuille mr. F. Teu- lings. Indien deze bedankt, volgt op de desbetreffende lijst om in aanmer king te komen de oud-minister van justitie mr. Th. Wijers te Vught. PARELCOLLIER TER WAARDE van ƒ20.000 GEROLD OF VERLOREN. Bij de Haagse recherche is door een zekere A. P. T. aangifte gedaan, dat hij op 5 Mei j.l. in de binnenstad in Den Haag zijn portefeuille heeft ver loren, of is gerold waarin zich een parelcollier van zijn echtgenote bevond, dat een waarde zou verte genwoordigen van 20.000 gulden. T. is verzekerd, doch het parelcol lier is nog niet gevonden. KATWIJK Dodelijk ongeval Een ongeval met dodelijke afloop deed zich voor, toen de heer J. v. L. zich begaf in de paardenstal van v. P. aan de Rijnstraat. Een der paar den, vermoedelijk geschrokken door de onverwachte komst van v. L. sloeg deze zodanig tegen het hoofd, dat hij onmiddellijk moet zijn over leden. Toen men even later in de stal kwam lag v. L. daar levenloos. Inbraak. Zekere d. R. had zich door raamopschuiving aan de Ach terweg toegang verschaft tot de wo ning van A. v. B. maar werd kort daarna verrast door de komst van een der bewoners met familieleden. De politie heeft hem spoedig opge pakt en in verhoor genomen waar bij hij ten slotte een volledige be kentenis heeft afgelegd. Toneeluitvoering. De toneel club van de N.K.J.B. gaf gisteren avond in het Parochiehuis een op voering van „Gebroeders Kalkoen". De rollen bleken in uitstekende han den te zijn, waardoor succes reeds te voren verzekerd was. Het applaus na ieder bedrijf bevestigde dit. Tot slot volgde het traditionele gezellig sa menzijn. Het was een mooie avond. Onvergankelijke waarde. De tijd gaat voort. Nieuwe ideeën worden geboren en uit het een komt het andere. Paus Leo XIII heeft ver kondigd, dat arbeid geen koopwaar is, maar een uitstraling van de menselijke persoonlijkheid Hij heeft de ordening aangegeven tussen werkgevers en werknemers, Hij wees de weg naar de corporatieve samenwerking. Het was Paus Pius XI, die „Rerum Novarum" een prachtige bekroning gaf met een nieuwe encycliek „Qua- dragesimo Anno", een grootse con ceptie van wereld-ordening, vol brede perspectieven en toch realis tisch, vol idealen en toch niet boven menselijk, sterk en toch soepel in uivoering, gefundeerd op de eeuwige beginselen van onze zedenwet. Zo is „Quadragesimo Anno" een document geworden van onvergan kelijke waarde. We leven in een zware tijd, waar in deze twee lichtzuilen ons moeten voorgaan en sterken. Ons land heeft steeds uitgemunt in het snel door voer en van pauselijke richtlijnen Ook nu zijn we daaraan bezig, met de verwezenlijking van de P.B.O. Er is een gestadige groei te constateren van de S.E.R., de bedrijfschappen en pi-oductschappen. Dit alles om ons te voeren naar sociale vrede en stof felijke welvaart. Niet alleen voor de arbeider, maar ook voor de werk gever, de intellectueel, de midden stander en boer, die allen moeten meewerken aan het sociale gebouw, waarin wij als broeders kunnen leven. Geestelijke leiding. Smartelijk is de lange weg naa«" een betere maatschappij, vol oorlo gen en revoluties. We staan nog pas aan het begin en overal loeren ge varen. Het liberalisme is nog niet gestorven en de communistische vo gelaar tracht ons met zoet gefluit te trekken naar een nieuw slavenjuk. Wij laten ons echter niet misleiden handhaven onze beproefde, eeuwige beginselen. Bij sommigen is het duister, dat ij in maatschappelijke en sociale vraagstukken geleid worden door geestelijken, die eigenlijk tot taak hebben voor het bovennatuurlijke leven te zorgen. Maar er is geen scheiding tussen natuur en boven natuur en de roepstem der pausen wordt steeds beheerst door het god delijk ideaal: de groei van het Mys tieke Lichaam van Christus. Wan neer de mens dreigt te verstikken door valse ideologieën, dan moet de Opperherder wel spreken, om te voorkomen, dat in een monsterach tige maatschappij onsterfelijke zie len verloren gaan. Ook velen buiten onze rijen erkennen dit. Rustig en onbewogen. Wrang en bang zijn de tijden. Het luchtruim is vervuld met donderkop pen van oorlog en revolutie. Toch vrezen we niet. Ons geloof is sterk en onwrikbaar. Op dit geloof is onze hoop gebouwd op een betere maat schappij, een hoop die omkranst wordt door het lichtend aureool van onze liefde tot Christus en van de twee liohzuilen, die voor ons uit gaan: de twee encyclieken met hun eeuwige waarde. De pausen staan voor ons, rustig en onbewogen in de stormende we reldzee. Ze spreiden hun armen als grote vrienden van de arbeider Wij worden beschermd door de onfeil bare waarheid van hun leergezag en met Schaepman mogen wij zingen: „Een grote zaak beginnen, geloven en beminnen, volharden, kloek van zinnen, verwint het al". Waardige herdenking. Een daverend applaus bewees hoe zeer deze begaafde redenaar met zijn magistrale rede de intens geboeide toehoorders geroerd had door de manier, waarop hen de zegeningen van beide encyclieken als „twee lichtzuilen op de tocht naar een betere maatschappij" waren voorge schilderd. Voordat dr. Olierook zijn rede aan ving, had de heer v. d. Ploeg uit Zoeterwoude, voorzitter van de KAB gewest Leiden, het welkomstwoord gesproken, o.a. tot deken A. Homullc, de geest, adv., rector F. Berneveld. vele geestelijken uit stad en omge ving, wethouder St. Menken, afge vaardigden van de kath. organisa ties, leden van de kath. gemeente raadsfractie en bondspenningmees- ter L. Weeber, die het bondsbestuur vertegenwoordigde De Leidse K.A B.-symphonic aanmerkelijk beter spelend, dan we in lange tijd gehoord hebben leidde het programma in met enig? voortreffelijke nummers. Daarna trad mej. Joop Keesen, declamatrice uit Rotterdam, op en zegde enige go- dichten, die op verschillende wijzen de arbeid bezongen. Na de pauze werd deze herdenkingsbijeenkomst besloten met het tweede optreden van de Symphonie en nog enige ge dichten. Misschien was de culturele omlijs ting iets te uitvoerig, maar overigens mag deze avond, in de met K.A.B.- vlaggen en geel-witte bloemen ver sierde zaal, uitstekend geslaagd heten. Een waardige herdenking, die het K.A.B.-kader nog eens duidelijk voor ogen gesteld heeft, welke ze genrijke gevolgen de uitvaardiging der twee grote sociale encyclieken heeft gehad.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2