Plechtige doden-herdenking in de Ridderzaal Tilburg kwam pok-stof tekort Bede- en danktocht van Katholiek Amsterdam Mariakerk te Roelofarendsveen klaar Mariakerk te Noordwijk aan Zee bijna klaar ZATERDAG 5 MEI 1951 Db LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 4 In de ridderzaal in Den Haag was een plechtige samenkomst belegd ter herdenking van de gevallenen, die werd gepresideerd door prof. mr. Kranenburg, de voorzitter van de eerste Kamer. In zijn welkomstrede sprak hij over de diepe bezorgdheid voor de toekomst, die zes jaar na de oorlog de wereld beheerst. De leven de herinnering aan de gevallenen, zo zei hij, wekt in ons het besef van de plicht om alles te doen en alles te geven voor de hoge waarde waar voor zij zich hebben geofferd. Mr dr G. J. van der Heuvel Goed hart, de Hoge commissaris van de Verenigde Naties voor vluchtelingen zei in zijn herdenkingsrede: de vier de Mei 1951 valt in een tijd van nau welijks te verduren spanning. Het vaderland roept ons aller namen af en vraagt voor zijn verder herstel en zijn ongerept behoud offers. Zij die wij vandaag herdenken, hebben die gebracht. Mensen van heden, zoekt bemoediging bij hen, die u over hun dood heen willen blijven bezielen. De bijeenkomst werd bijgewoond door het voltallige kabinet, door de nagelaten betrekkingen van velen, die vielen, door de leden van het corps diplomatique, door leden van öe hofhouding en van het internatio nale gerechtshof en door vele kamer leden. Op het binnenhof kwam de jeugd bijeen. Daar voerde minister-presi dent Drees het woord. Na zijn toe spraak werden de bloemstukken overhandigd, die door de deputaties van de Haagse jeugd later op de avond werden neergelegd op de her denkingsplaatsen op Waalsdorp en te Westduin. DE KONINGIN TE BAARN Koningin Juliana heeft ook dit jaar de herdenking te Baarn bijgewoond. Kort voor acht uur arriveerde zij met Prins Bern'hard op het stations plein, waar het monument ter nage dachtenis van de gevallenen staat. De koningin die zich tegen de stromende regen had gewapend met een plastic regenmantel over haar zwarte mantelcostuum droeg met de Prins in zwarte jas een grote krans naar de voet van het monu ment, en verwijlde daar enkele ogen blikken in stilte. Vervolgens gingen zij naar de over zijde van het gazon waarop een trompetsignaal klonk en twee pad vinders de driekleur halfstok hesen. Twee minuten stilte werden door al le aanwezigen in acht genomen, waara het Wilhelmus werd gespeeld. PRINSES WILHELMINA OP DE WOESTE HOEVE Prinses Wilheknina heeft bij de Woeste Hoeve op de. grens van Apel doorn en Arnhem een krans gelegd "bij het monument voor de 117 gefu- sileerde Nederlanders. Zij begaf zich daarna naar het Kerkplein in Apel doorn, waar zij bij het monument voor de gevallen verzetsstrijders eveneens een krans neerlegde ten aanschouwen van ongeveer twee duizend mensen, die aan de stille omgang deelnamen. Na de plechtigheid op het Kerk plein begaven de deelnemers zich naar de grote kerk, waar ds. J. C. H. Jürg, Nederlands Hervormd predi kant, de herdenkingsdienst leidde. Ook hierbij was prinses Wilhelmina aanwezig. RUSSISCHE AMBASSADEUR BIJ DODENHERDENKING TE AMERSFOORT Aan de kop van de lange stoet, die gisteravond naar de begraafplaats Rusthof" te Amersfoort trok om de gevallenen te herdenken, liepen be halve de Russische ambassadeur G. T. Zaitsew, de burgemeester van Amersfoort en de garnizoenscom mandant. Deze drie autoriteiten leg den kransen bij een groot wit-hou- ten kruis, dat geflankeerd was door de vlaggen van de in de jongste we reldoorlog geallieerde landen. De stoet trok langs vele graven van de tijdens de wereldoorlog gesneuvelde militairen en burgers der verbonden landen. Velen legden bloemen bij de graven en zo bereikte de stoet het Russisch kerkhof. Aan de voet van het monument legden de Russische ambassadeur, de burgemeester en vele andere leden van de Russische ambassade eveneens kransen. De nationaal-aalmoezenier der Ka- jotters, de zeereerw. heer H. W. van den Bergh, 'is benoemd tot pastoor van de Sint-Vitusparochie te Bussum waar hij de overleden pastoor G. de Geus zal opvolgen. Deze benoeming zal tot gevolg hebben, dat de tegenwoordige aal moezenier der Kajotters zijn functie zal neerleggen. Aan de reis van de K.A.J. naar Rome, ter herdenking van de sociale encyclieken,, zal aal moezenier Van den Bergh nog del- nemen. PASTOOR B. J. HERMANS In het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiden is in de leeftijd van 74 jaar, overleden de zeereerw. heer B. J. Hermans, emeritus-pastoor van Oos terblokker. De begrafenis zal Maan dag te Oosterblokker plaats hebben. REEDS MEER DAN 50.000 AANVRAGEN VOOR DE ENCYCLIEKEN-HERDENKING. Het aantal aanvragen om plaats bewijzen voor de grote encyclieken herdenking van de K.A.B in het Feyenoord-stadion op 26 Mei aa heeft de 50.000 reeds overschreden. De bezoekers komen van heinde en verre, want niet minder dan 625 plaatselijke afdelingen hebben reeds opgaven ingezonden! Het stadion zal dus inderdaad stampvol komen! Meer dan 100 personen afgezonderd Maatregelen in Zwolle en Voorburg Te Zwolle en te Voorburg zijn eni ge maatregelen genomen, omdat er in die gemeente een drager van pok- kenbacillen uit Tilburg op bezoek is geweest. In Voorburg is de zoon van net hoofd van een openbare u.l.o.-schooi op 21 en 22 April thuis geweest. Op 28 April bleek dat hij besmet was. Hij werd toen in de pokkenbarak te Tilburg opgenomen. Het hoofd van de u.l.o.-schooi zal voorlopig alle contact met de school vermijden. De ouders van de leer lingen hebben het advies gekregen, hun kinderen te laten inenten. De inspecteur van de volksgezondheid acht sluiting van deze school de Vlietschool nog niet noodzakelijk. In Voorburg zijn drie gezinnen en in Den Haag één, waar de zoon van het schoolhoofd vertoefd heeft, in quarantaine gesteld. In Zwolle had een dame uit Til burg in het afgelopen weekeinde ge logeerd. Zij werd Zondag in een kerk onwel en keerde zo spoedig mogelijk naar Tilburg terug. Maandag bleek dat zij pokkenpatiënte was. De gezinnen waar de dame te gast is geweest, in totaal bestaande uit zeven mensen, zijn in quarantaine Tienduizenden Katholieken hadden gehoor gegeven aan de oproep van deken G. P. J. van de Burg en de hoofdbesturen van alle Amsterdamse katholieke organisaties. Van alle parochiekerken vertrok ken na een korte godsdienstoefe ning te ongeveer half acht grote groepen naar de binnenstad, naar het Begijnhof, om daar als het ware sym bolisch de belofte in te lossen door de verzekering dat nu zeer spoedig de votiefkerk ter ere van Christus- Koning als blijvend monument van dankbaarheid voor de redding uit de nood (in 1945) zal verrijzen. Op dc binnenplaats van het Be gijnhof stond onder een baldakijn en geflankeerd door vele vaandels het Allerheiligste op een rustaltaar uit gesteld. Daarvoor waren de deken, vele geestelijken, de begijnen neer geknield. Biddend en zingend defi leerden de duizenden langs het al taar. Te precies 8 uur viel ook op het hof voor twee minuten de stilte een dieper en devoter stilte dan daar altijd heerst. Zeer velen hunner hebben daarna de plechtigheden op de Dam bijge woond. Het verkeer in de binnenstad dreig de door de menigte deelnemers, aanzienlijk groter dan was verwacht enige malen te worden overbelast, en dit meer en ernstiger naarmate het Spui werd genaderd, doch de hoofdstedelijke politie heeft alle moeilijkheden op de haar eigen wijze opgelost. gesteld. Gistermiddag is met inen ting op grote schaal van de Zwolse burgerij begonnen. Voor al het in de gemeente Tilburg woonachtige reserve- en dienstplich tige personeel, dat een oproeping in zijn bezit heeft om op 7 Mei 1951 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, is de opkomstdag uitgesteld tot een nader te bepalen datum. Nog geen sterfgevallen. Er was tot gisteravond geen noe menswaardige toename van het aan tal pokkengevallen in Tilburg. Aan het totaal van 25 gevallen werd er slechts één toegevoegd. Het aantal in quarantaine genomen gevallen breid de zich Vrijdag met acht uit. In de speciaal voor dit doel ingerichte lo kalen van het kloosterhuis „Het Ce- nakel" aan de Koningshoeven te Til burg, bevinden zich thans 23 perso nen in quarantaine. Bij het aantal van 40 in hun woningen geïsoleerde personen, zijn de personen, die in de kloosters geïsoleerd werden, niet meegerekend. Worden deze bij het aantal van 40 gevoegd, dan loopt het aantal geïsoleerden ver over de 100. Er hebben zich nog steeds geen ge vallen met dodelijke afloop voorge daan. Gisteren werden in vijf vacci- natie-bureaux 30.000 personen inge ënt. Tot nu toe hebben 70.000 perso nen van de 125.000 zielen tellende Tilburgse bevolking aan de oproep tot vaccinatie gevolg gegeven. Vrijdagmiddag raakte door de gro te toeloop de pokstof op. De hulp werd toen ingeroepen van de vlieg basis Gilze-Rijen. Een vlieger-officier startte direct met een vliegtuig naar Schiphol, nadat vooraf per politie- telex aan de seruminrichting in Am sterdam was verzocht een nieuwe voorraad entstof bij de starttoren van Schiphol te deponeren. Toen de piloot landde was het serum nog niet aanwezig. De piloot is het toen met een auto zelf gaan halen en een uur na zijn vertrek landde hij weer op het vliegveld Gilze-Rijen. De vacci natie kon daarna zonder verdere stagnatie doorgang vinden. Bollen- kwekers uit Hillegom hebben voor een aardige attentie gezorgd. Vrijdag deden zij alle verpleegden in het Ce- nalcel een bloemenhulde toekomen. Last van zenuwen f Mijnharde'» Zen uwtabletteo helpen U er overheen. Reeds voor de oorlog bestonden er plannen, om te Noordwijk aan Zee een katholieke kerk te bouwen. Tel kens kwamen er echter moeilijkhe den en toen onder deken Borsboom eindelijk een definitief plan was op gesteld, belette de oorlog de uitvoe ring er van. Na de bevrijding bleek het vooroorlogse plan in verband met de enorme stijging der kosten niet te verwezenlijken. Achteraf is het mis schien wel goed, dat de bouw telkens moest worden uitgesteld, want an ders was de kerk nu al weer te klein geweest. De nieuwe kerk van „Maria ter Zee', die onder leiding van bouwpas toor W. Bende thans wordt opgetrok- (Foto: Roos, Noordwijk). ken, biedt plaats aan meer mensen dan die van het vorige ontwerp. Op 17 October 1950 had de eerste steen legging plaats Sindsdien is er hard gewerkt en zoals bovenstaande foto toont nadert het nieuwe kerkgebouw zijn voltooiing. Toen op 28 November van het vo rige jaar door mgr. Ammerlaan de eerste steen werd gelegd voor de nieuwe kerk van Maria Presentatie te Roelofarendsveen vielen er slagre gens. Na dien heeft bouwpastoor Ligthart echter niet meer te klagen gehad. Over de bouw scheen de zon van de voorspoed en zoals op dit plaatje duidelijk uitkomt, is de kerk bijna gereed. Op Woensdag 23 Mei zal mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de nieuwe kerk consacre ren. (Foto: „De Leidse Courant"). Busondernemers waakzaam De aanvraag die de Nederlandse spoorwegen hebben ingediend om tussen Amsterdam en Den Haag en tussen Rotterdam en Gorkum bus lijnen te gaan exploiteren, heeft in kringen van de particuliere buson dernemers ontsteltenis, verbazing en boosheid gewekt. De heer B. Vos, directeur van de Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland. zei aan het Alg. Dgbl. van mening te zijn, dat de Spoorwegen zich niet met het personenvervoer langs de weg moeten bezig houden. Hij herinnerde aan de jaren dertig toen verscheidene busondernemers het initiatief namen buslijnen tussen de grote steden te onderhouden. Dat is verboden en „de wilde bus kwam aan de ketting". De particuliere on dernemers zijn van mening, dat nu dp spoorwegen het passagiersvervoer over de rail niet meer aan kunnen, de ondernemers het recht toe komt bus lijnen te gaan exploiteren. Zondagavond om 20.05 uur zal de particulier secretaris van Z.K.H. prins Bernhard, dr. F. A. de Graaff, over Hilversum 2 (298 meter) een causerie houden over de reis van de prins naar Zuid Amerika. JACHTHAVEN VOOR PERSONEELSLEDEN MARINE DEPARTEMENT. De afdeling watersport van de per soneelsvereniging van het Ministerie van Marine zal op Tweede Pinkster dag haar nieuwe jachthaven aan de Boddens Hosangweg te .Woubruggc in gebruik nemen. Deze plechtigheid wordt, verricht door de secretaris-generaal van het Ministerie van marine, de heer J. J. van Houten en wordt daarna gevolgd door „admiraalzeilen" op het Brase- mermeer en start- en behendigheids- wedstrijden op de Wijde Aa. Groten stelen.... .Water Het gemeentelijk waterleidingbe drijf te Maastricht kwam tot de ont dekking, dat plotseling het waterver bruik 's nachts zeer steeg. Men ging in de grote bedrijven de brandkranen controleren. Die kranen zijn verze geld en zijn zonder watermeter op de waterleiding aangesloten. Bij een der grote fabrieken was het zegel verbroken en hier bleek, dat men 's nachts de brandkranen openzetten om de grote waterreservoirs te vul len. Men schatte dat op deze wijze voor ƒ80.000 water aan de gemeen telijke waterleiding was onttrokken. De gemeente Maastricht nam genoe gen met een minnelijke schikking van 60.000. Gistermiddag reed een groepje scholieren in de Naarderstraat te Hilversum toen een met stenen ge laden auto met verlengstuk in de zelfde richting passeerde. Een der jongelui, die van het R.K. Lyceum naar huis in Bussum ging, bemerkte niet, dat de auto een verlengstuk had, week te veel naar links uit werd door de zware wagen gegre pen. De jongen, de 16-jarige Peter Speelman, uit Bussum, was op slag dood. IN DOUCHECEL GEDOOD. In een woning aan de Hemelrijken te Eindhoven, waar hij logeerde, is de 21-jarige A. V. uit Best Donder dagnacht tengevolge van gasver- stikking in een douchecel om het leven gekomen. (Alg. Dgbl.) JUWELIER BEROOFD De Arnhemse juwelier G. U. aan de Hommelse weg is beroofd van een aantal gouden sieraden ter waarde van ongeveer twee duizend gulden. Een vermoedelijke dader is inmid dels gearresteerd en gisteren zijn door een eerlijke vinder vijf gouden armbanden teruggebracht, die op straat lagen. De schade wordt overi gens door de verzekering gedekt. De dief is vrij brutaal te werk ge gaan, doordat hij profiteerde van het feit, dat de juwelier het traliewerk niet voor het raam had geplaatst noch de alarm-installatie 'in werking had gesteld, omdat hij zelf in de zaak was en dacht voldoende beveiligd te zijn. De dief heeft de ruit ingesla gen en vervolgens een greep gediaan. Daarna heeft hij het hazenpad ge kozen. De juwelier achtervolgde hem. Het spoor leidde naar een huis, waarin zich volgens publiek een ver dacht persoon zou ophouden. Men vond daarin inderdaad een man met bloedde handen. De politie heeft hem gearresteerd, maar omtrent zijn schuld staat nog niets vast. Dit is de derde inbraak in enkele jaren tijds in de juwelierszaak van de heer U. SLANG TUSSEN DE POST. Beambten van de Posterijen te Amsterdam ontdekten tussen de post zakken een gift-slant;, welke vermoe delijk als „verstekeling" tussen de post uit Indonesië is meegereisd. KYPOTKIKKK en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen ''ouw-en Makelaarsbedrijl v.dL Drift BUITENLAND. In Parijs heeft de „Sureté Na tionale" bekend gemaakt, dat de na oorlogse golf van misdaad in Frank rijk sterk vermindert en de meest gevreesde misdadigers achter slot en grendel zitten. In een hotel in een badplaats ten Noorden van Kopenhagen wordt de vacantiespreiding bevorderd, door op dagen tussen 15 Mei en 15 Juni, dat het meer dan vier uur regent, de gasten hun maaltijden en logies niet in rekening te brengen. Twee dagen geleden is een tweern otorig Sow jet-Russisch vlieg tuig in de Oost-Duitse provincie Mecklenburg neergestort. Veertien van de vijftien inzittende leden van de „Volkspolitie" kwamen om het leven. Gouden echtpaar te Alphen a d. Rijn De heer A. van En gelen en mevr. C. E. van Engelen-Kerk vliet herdachten gis teren hun vijftigja rige echtvereniging. Zij bevinden zich- in het gelukkig bezi van 6 kinderen en 41 kleinkinderen. Na ongeveer 50 jaren de bekende groenten- en fruithandel in d<. Prins Hendrikstraat te hebber, gedreven welke zaak than: wordt voortgeze door hun zoon, heel Ihet echtpaar enig jaren geleden zijn intrek genomen in 't St. Josephpen- sion, waar het van een gelukkige le vensavond geniet. Belden zijn 75 jaar Mevr. is geboortig uit Lisse en de heer Van Engelen uit Alphen aan den Rijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Dodenherdenking. Vele duizen den kwamen weer bijeen op het raadhuisplein, waar reserve-politie en nationale reserve de ere-wacht vormden bij het gedenkteken. Het grote koor, gevormd uit le den van de plaatselijke zangvereni gingen, zong ditmaal onder leiding van de heer D. van Vliet. Eerst werd gezongen: „Gebed", van Fr. Abt, waarna burgemeester Witschey een korte herdenkingstoespraak hield. Spr. begon met er op te wijzen, dat men hier bijeenkwam, om hen die hun leven geofferd hebben voor het vaderland, te gedenken Hoevelen zijn het geweest, bezield met het hei lige ideaal, ons vaderland te dienen ter handhaving van 'de vrijheid en een betere toekomst. Als wij goed willen herdenken, dan overdenken wij al die idealen. En als wij dan denken aan de ver wachtingen, die gekoesterd werden en we zien ons uiteemiggcnde volks leven, dan kunnen we als volk en in dividu ons aansluiten bij Jan Cam- pert in zijn gedicht „De achttien do den" als hij in zijn gebed zegt: „En zo ik heb gefaald Spr. eindigde zijn toespraak met een citaat van Tedde Schurer: „Heer zegent Gij ons dierbaar vaderland". Nadat het koor gezongen had: „O liefste Jesu zoet" van R Reinkema, sprak de voorzitter van de plaatse lijke afdeling Stichting 19401945, de heer A. Kroon, de officiële her denkingsformule uit, waarna, ter wijl veraf en dichtbij de klokken beierden, de gebruikelijke twee mi nuten stilte in acht genomen wer den. Hierna zong het koor' „Nader mijn God bij U" en vond intussen de kranslegging plaats; eorst door bur gemeester Witschey en de secretaris, de heer A. Veenhuijsen voor de ge meente; vervolgens door de heren W. J. v. d. Brink en W, A. Lam voor de Oranjeverenigingen: de heren Koren en v. d. Kwaak voor de Nat. Bond het Mobilisatiekruis en daar na door nabestaanden van hen, die het leven gaven voor het vaderland. De plechtigheid, die diepe indruk maakte, werd geëindigd met het ge meenschappelijk zingen van twee Wilhelmus-coupletten. HAAGSE RECHTBANK Diefstal Een 28-jarige inwoner van Warmend is gisteren door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden wegens verschillende diefstallen, o.m. te Oegstgeest opge- pleegd. Zijn schoonvader, die goede ren ten geschenke had aangenomen werd wegens heling tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Zijn schoonzuster zag zich wegens schuld heling tot 30.boete subs 12 da gen veroordeeld.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8