De Ronde van Nederland '51 De grote strijd: Wet. Boys en Altioi om de le plaats het Schaakspel I I iX i M i 4 h p g :S De eed van Madeleine ZATERDAG 5 MEI 1951 0E LEIDSE COURANT ÏWEEDE BLAD - PAGINA 2 VAN 5-10 JUNI IN ZES ETAPPES Ondanks alle geruchten, welke in de laatste t(jd zijn rondgegaan en waarbij zelfs gesproken werd over een niet-doorgaan van de Ronde van Nederland in 1951, hebben de plannen reeds vaste vorm aangenomen en thans kunnen daarover de volgende mededelingen worden gedaan. In deze ronde zullen 56 renners in 7 ploegen starten, waarvan 3 Ne derlandse ploegen met in totaal 24 renners. De ronde wordt gehouden van 5 tot en met 10 Juni en telt dus zes etappes, Er is geen rustdag. HET RENNERSVELD. Het voornaamste van een wieler ronde is natuurlijk altijd het ren- nersveld. In de ronde 1951 starten 24 Neder landers in 3 ploegen van elk 8 man. Deze ploegen zijn als volgt door de technische commissie en het bestuur van de Ronde van Nederland samen gesteld: In de eerste ploeg is Gerrit Schulte (Den Bosch) kopman In zijn ploeg starten voorts Cor Bakkei (Zaan dam), Henk Lakeman (Amsterdam), Harry Schoenmakers (Eindhoven), Harm Smits (Amsterdam), Frans Vos (Den Bosch) en de debuterende jongeren Hans Dekkers en Jan van Elderen (beiden Eindhoven), die als onafhankelijken uitkomen. Ploegli- der is hier de heer Pierre van Leeu wen. In de tweede ploeg is Gerard Pe ters (Haarlem) kopman. Naast hem staan Theo Blankennauw (Nijme gen), Henk Faanhof (Amsterdam), Jan van Gelderen (Sluiskil), Jac. de Groot (Leiden), Harry van de Kamp (Gennep), Gerry Loos (Amsterdam) en Gerrit Voorting (Haarlem). Ploegleider is de voorzitter van de Haarlemse wielervereniging „De Kampioen" ,de heer Willem Metz. In de derde ploeg is de jonge prof Wout Wagtmans (Breda) kopman. Zijn helpers zijn: de debuterende Wim Dielissen (Beek en Donk), Piet Evers (Wormerveer), Bernard Fran cken (St. Niklaas), Henk de Hoog (Borgerhout), Jef Janssen (Elsloo), André de Korver (Rotterdam) en Bouk Schellinger houdt (Zaandam) De laatste heeft echter Woensdag jl. een ernstige val gemaakt, zodat hij hoogstwaarschijnlijk niet zal kunnen starten. Zijn plaats zal dan worden ingenomen door Jan Lambrichs (Bunde). Ploegleider is de oud-wiel renner Cees Pellenaars. De Belgische wielerbond heeft door zijn technische commissie twee zeer sterke ploegen laten samenstel len, die voor de Nederlanders ge duchte tegenstanders kunnen zijn. Zij zijn als volgt samengesteld: België A: Kavel de Baere, Omer Braekeveld, Albert Decin, André Declerck, Jules Depoorter, Henri van Kerkhoven, André Maelbrancke en de kampioen 1949 van België Valere Ollivier. De Belgische B-ploeg bestaat uit de renners: Jean Bogaerts, Georges van Brabant, Gerard Buyl, Henri Evens, Jos de Feyter, Isidoor Deryck, Henri Serin en Joseph van Staeyen. Er komt een volledige Franse fa- brieksploeg, namelijk van het merk „Arliguie" Tot slot komt er dan nog een in ternationale ploeg, waarvoor echter nog twee renners moeten worden gecontracteerd. Zij bestaat tot nog toe uit de renners: Fermo Camellini, de uit de Tour de France bekende Italiaan en voorts zijn landgenoten Fernando della Guistina, Serge Me- neguetit en Persico .allen Italianen, die in Frankrijk domicilie hebben. Ook de Fransman Roger Dequesnc en de Noord Afrikaan Zaaf starten in deze ploeg, die onder leiding staat van Jan Pijnenburg. Met Wim van Est en Wim de Rui ter hebben de organisatoren onder handelingen gevoerd, die om finan ciële redenen zijn afgesprongen. De symbolische start van de Ronde van Nederland 1951 is op het histo rische middelpunt van Nederland, de Dam te Amsterdam, waar burge meester d'Ailly inmiddels ere- voorziter van de Stichting Ronde van Nederland op 5 Juni des mor gens om tien uur de renners zal weg schieten. In een kalm tempo gaat het dan via Damrak naar het Val kenweg-veer voor de overtocht over het IJ. De werkelijke start is om 12.00 u. in Volendam. Via Edam, Hoorn, Schagen en Callantsoog gaat het op Den Helder aan, waar de ronde de eerste maal in zijn historie door zal trekken. In deze marinestad is ook de eerste verzorging, die ditmaal niet meer zoals in vorige jaren na 100 km. vrij is, maar waarvoor vaste plaatsen worden aangewezen. Na Den Helder koerst de karavaan over de Afsluitdijk naar Friesland met eindpunt Veendam. De volgende dag wordt om 11.30 uur in Veendam gestart voor de 290 km. lange etappe naar Venlo De derde dag brengt weer een lange etappe, van Venlo naar Tilburg over een afstand van 270 km. Na Venlo gaat het via Roermond naar Valkenburg, waar de Cauberg en de Kruisberg met steil klimmen wach ten. Daarna passeert de karavaan Maastricht naar Susteren. De ronde maakt daar een grote lus, gaat weer door Roermond naar Tilburg (als daar tenminste dan geen gevallen van pokken meer zijn). Voor de vierde etappe is het ver trek weer uit het sportpark te Til burg, ook al omdat deze etappe naar St. Niklaas in België gaat over een afstand van 190 km en in het sport park zullen de deelnemers en volgers de douane- en marechaussee-formali teiten ondergaan, zodat zij onge stoord de grens kunnen passeren De start in Tilburg is om 13.15 uur en dan gaat het over Turnhout, He renthals, Lier. Mechelen en Dender- monde naar St. Niklaas, daarna nog een 30 km door het Land van Waes om dan te 18.30 uur op de Grote Markt in St. Niklaas te eindigen. De vijfde dag is in twee delen ge splitst. Uit St. Niklaas wordt gestart voor een individuele tijdrit van plus minus 50 km. lengte naar het Zeeuw se plaatsje Kloosterzande. Als alle renners in Kloosterzande zijn aange komen, peddelen zij naar Perkpol- derhaven en stappen daar met alle volgers op de „Prins Hendrik", die het hele gezelschap 20 minuten later in Kruiningen haven aan land zet, waar vijf minuten na aankomst van de boot, de start is voor de tweede helft van deze etappe naar Rotter dam" over een afstand van 104 km. Rotterdam wordt bereikt via Ber gen op Zoom, De Moerdijkbrug en Dordrecht. De aankomst is in het Feyenoord- stadion om circa 20.30 uur, waar vooraf Feyenoord een wedstrijd speelt tegen een nader aan te wij zen tegenstander. Op Zondag 10 Juni starten de ren ners voor de laatste etape om 13.00 uur in Rotterdam. Zij gaan dan via Schiedam, Vlaardingen. het West- land, door Den Haag, Rijswijk, Leid- schendam, Zoetermeer, Benthuizen, Boskoop Waddinxveen, Gouda Reeu- wijk, Bodegraven, Gouwsche sluis, Aardam. Nieuwveen. Uithoorn langs de Amstel naar Ouderkerk om door Amstelveen het Olympisch Stadion te bereiken. Zij hebben dan de laat ste 145 km achter de rug en hebben in totaal circa 1300 km afgelegd. Swift-combinatic. Door de Sport- commissie is voor de maand Mei de competitie als volgt samengesteld voor A- en B-klas. 6 Mei 100 km., vertrek 8.30 u. 13 Mei 60 km. tijd. 20 Mei 100 km 27 Mei 80 km C.-klas 6 Mei 40 km. 13 Mei 30 km. tijd. 20 Mei 40 km. 27 Mei 30 km. Zaterdag kom R. Wallet, H. v. d. Vos en K. Post uit in de ronde van Vlaardingen. P. Bouthoorn en J. Slingerland starten in Naaldwijk. Jac. de Groot en R Riethoven rijden Zondag in Amsterdam Zuid een profcours over 90 km. In de ronde van Etten over 200 km. wist Jac. de Groot de 10e plaats te bezetten achter: 1. W. v. Est, 2. Sterckx (Belg), 3. G. Schulte, 4. G Peters, 5. Boere (Belg), 6. G. Loos, 7 W. Wachtmans, 8. de Koek (Belg), 9. Koevreur (Belg). De ronde van Noord West Neder land werd gewonnen door E. Koe man, 2. P. Kooijman, 3, v. Breenen, 4. A. Donker. J v. d. Fits werd zeven tiende, R. Wallet 22. LAWNTENNIS NEDERLAND—MONACO 3—0. Nederland in de volgende ronde. Ook het dubbelspel van de Davis Cupwedstrijd NederlandMonaco, welke op de Metsbanen te Scheve- ningen wordt gespeeld, eindigde in een Nederlandse overwinning. Van Swol en Rinkel sloegen Noghes and Pasquier met 61, 62 62. Na de tweede dag leidt Nederland met 30, waardoor ons land zich in de tweede ronde plaatste. Op 12, 13 en 14 Mei a.s. wordt even eens op de Metsbanen te Schevenin- gen de wedstrijd NederlandIerland gespeeld in de tweede ronde van de Davis cupwedstrijden. PAARDENSPORT „Belle of All", het paard van H. S. Tufton, gereden door Gordon Ri chards won de 1.000 guineas race te New-Market. De strijd op de laatste meters met „Subtle Difference" was zeer scherp en „Belle of All" won met miniem verschil. De winnaar getraind door Norman Bertie, startte als favoriet met 4 tegen 1. „Subtle Difference" was genoteerd 100/8 en nummero drie 50 tegen 1. 't Verschil tussen nummer twee en drie bedroeg twee lengten. Het winnende paard verdiende bijna 12.000 pond sterling voor zijn eigenaar. LEIDSE VOETBALBOND C*EN KEER ZOEKEN WIJ de belangrijkste wedstrijd van de komende Zondag niet in de eerste klasse A, maar in de 2e klasse A, waarin Al- tior en Wet. Boys elkaar op een sportieve manier te lijf zullen gaan. Krij gen we morgen een beslissing in deze spannende nek-aan-nek-race? Bei de clubs liggen nog steeds gelijk, metdit verschil, dat de Wet. Boys twee punten en een wedstrijd meer hebben. De vorige keer is deze ontmoe ting halverwege gestaakt, wegens de hevige regenval. Altior had toen een 20 voorsprong, maar we geloven niet, dat dit uit te leggen is als een aanwijzing voor de winnaar van morgen. Het zal er spannen bij Altior! Moge deze wedstrijd, waarvan de winnaar practisch zeker is van het komende kampioenschap, een tot-en-met sportieve strijd zijn, een wed strijd zoals we laatst al schreven twee katholieke clubs waardig! winning van Zondag 1.1. op Rijpwete- ring. Maar daar staat tegenover, het geen wij reedr vaker benadrukten, dat Foreholte thuis practisch alles wint. Alleen Warmunda kon op het Foreholte-terrein winst behalen; zelfs LDWS kreeg indertijd een 51 nederlaag te slikken in Voorhout. Met deze wetenschap durven wij de Voorschotenaren geen overwinning te voorspellen. He< zal een zware strijd worden met practisch gelijke kansen, die overigens voor beide clubs van geen betekenis meer zijn, tenzij zij willen vechten om de derde plaats. Eerste klasse A. Een belangrijke wedstrijd zien we in deze afdeling niet. We kunnen im mers moeilijk aannemen, dat LDWS morgen thuis verliezen zal tegen ZLC, de hekkesluiter. Overigens is LDWS ons gisteren wel tegengeval len, toen deze Leidenaars bij Oranje Groen met 41 verloren! De kansen van Warmunda zijn hierdoor aanmer kelijk gestegen. LDWS heeft nu één wedstrijd en urie punten minder dan de Warmondenaren, die thans inder daad aan de kop staan. Wint LDWS morgen, wat we wel waarschijnlijk achten, zeer waarschijnlijk zelfs, dan blijft het er naar uitzien, wat wij reeds eerder schreven, dat de eindbe slissing zal vallen in de wedstrijd WarmundaLDWS. DOSR kan thuis, geloven wij. wel winnen van Rijpwetering, dat de laat ste tijd minder in vorm is, dan in de eerste helft van de competitie. Wat te zeggen van ForeholteSV LV? We achten de Voorschotenaren iets sterker, gezien ook de 81 over- Tweede klasse A. Behalve AltiorWet. Boys (zie bo ven) krijgen we Zondag de ontmoe ting Leidse BoysMorskwartier, die voor de Boys wel eens een neder laag kon worden. Als SJZ in deze competitie nog éénmaal wil winnen, dan zal het morgen moeten zijn, wanneer de hekkesluiter AZL in Zoe- terwoude op bezoek komt. VNAKa- gia zal wel een overwinning voor de Leidenaars worden. VOLLEYBAL. VOLLEYBAL-COMPETITIE LEIDEN. Deze week konden alleen de Woensdagavond-wedstrijden door gaan, maar die avond vergoedde veel. We mogen gerust zeggen, dat de wedstrijd Ondern. O.O. tegen N.R.M. I de wedstrijd van de avond was. Er werd verbeten gevochten om elk punt in elke game. Men kreeg helemaal niet de indruk, dat men met zestallen te doen had, die hun eerste competitie spelen. Het spel was spannend en fel vanaf de eerste service. Dit goede voorbeeld verdient opvolging. Mulisten van het Noordeinde, jullie spel belooft ook wat voor de toekomst. Zet door! De uitslagen zijn: Klasse A: Onderw. O.O.N.R.M. I 22, heren; Klasse B: Mulo Noord eindeC.J.M.V. 30, heren; Klasse B; Profess.wijk IVN.R.M. II 2—2, heren; Klasse C: L.U.V.V.Stadhuis 03, heren. Deze week worden gespeeld: Maandag 7 Mei: Sleutelring I Mulo Noordeinde; Prof.wijk IV C.J.M.V.; Leraren Ambsch.Sleu telring III. Alle aanvang 7 uur. Woensdag 9 Mei: Onderw. B.O. N.R.M. I; Prof.wijk IIIOnderw. O..; Sleutelring II^-L.U.V.V.; LUW Sleutelring (damOes). Alle aan- aanvan 7 uur. Donderdag 10 Mei, 8 -uur: Dames Prof.wijk IIN.R.M. SCHAKEN. Bronstein heeft een pion meer. De 21e partij om het wereldkam pioenschap tussen Botwinnik en Bronstein, waarin de titelhouder met wit speelde, werd na een ver beten en ingewikkeld gevecht afge broken in een stand, waarbij Bron stein één pion meer heeft. Naar mate het einde van de twee kamp tussen Botwinnik en Bron stein in zicht komt en de spanning stijgt wie ten slotte titelhouder zal worden, stijgt de belangstelling in Rusland nog steeds. De enorme Tsjaikovskyhal kon bij het begin van de. 21e partij de drommen belangstel lenden niet bergen. Bronstein speel de met zwart en koos een verdedi ging, welke leidde tot ingewikkelde stellingen en talrijke mogelijkheden voor de aanval. Na de openingsphase slaagde Bronstein er schitterend in zijn pionnen op de damevleugel te laten opmarcheren, waarna hij lijnen open maakte om zijn torens in het spel te kunnen brengen. De uitdager nam het initiatief in handen en Bot winnik moest zich op de verdediging toeleggen. Tevergeefs trachtte de wereldkampioen om de steeds ge vaarlijker wordende dreigingen van Bronstein te pareren. Botwinnik kon niet verhinderen, dat Bronstein een pion won, terwijl de positie van de zwartspeler voortreffelijk bleef. Bij de 41e zet werd de partij afgebroken in een spelling, waarin Bronstein een pion meer heeft met belangrijk po sitioneel voordeel. De mogelijkheid is groot, dat een en ander voldoende voor winst is. De afgebroken stelling zag er als volgt uit: Wit Botwinnik Kgl, Del, Tel, en e2 rg2, P f3, pionnen op e4, f2, g3. Zwart Bronstein Kg7, De7, Tb8 en c4, Pa4 en a5, pionnen op c6, d6, e5, g6. BILJARTEN Driebanden Kampioenschap Bloem bollenstreek. Wederom heeft G. C. Degger zijn kampioenskans verbe terd door twee nieuwe overwinnin gen. waardoor hij nu het kampioen schap voor het grijpen heeft. Nog een overwinning voor Deg ger en zijn puntenaantal is niet meer te bereiken; als énige concur rent kan C. Faas hem nog bedreigen. De uitslagen waren: pnt. brt. C. Faas Vios 25 39 J. v. d. List Flora 15 39 J. Wassenaar Concordia 25 40 J. Duivenvoorde Exc. 14 40 G. C. Degger Luto 25 41 J. Wassenaar Corcordia 11 41 A. v. Diemen Vios 25 53 J. Baak Excelsior 22 53 G. C. Degger Lto 25 48 A. v. Diemen Vios 23 48 G. v. Eyck Excelsior 25 43 J. Duivenvoorde Exc. 18 43 „Concordia" (Lisse). De eind uitslag van het persoonlijk biljart kampioenschap van de Biljartclub „Concordia" is: 1. W. v. Es, 2. W. v. Velzen, 3. J. Wassenaar, 4. P. Half- schepel, 5. L. v. d. Reep, 6. Ant. de Bruin, 7. W. Versteeg, 8. Cor v. d. Meer, 9. P. Kerkvliet, 10. P. Groen- hart, 11. W. de Bruin, 12. Adr. aBr- De liefhebbers van het naspelen van schaakpartijen hebben de laat ste weken niet te klagen. We prij zen ons gelukkig, dat de Nederland se Dagbladpers het Moskou'se schaakevenement niet aan zijn le zers onthoudt. Kregen wij vroeger bij soortgelijke wedstrijden wel meestal een ons nietszeggend ver slagje; thans beschikken wij over de gehele partij. En omdat het moeilijk, zo niet onmogelijk is deze partijen van verantwoorde opmerkingen te voorzien in zo korte tijd, willen wij onze lezers in de rubriek nu eens „vrij stellen" van het partij naspe len en hen aan het eindspel zetten. Neemt U het bord maar eens voor U en zet hier op: Wit: Kcl, Ta5, Th5. Zwart: Kc3, Tb4, Td8. Wit is aan zet. Wat denkt U van deze stelling? De witte koning staat niet zo goed als zijn zwarte collega. Het mate riaal is volkomen gelijk. Er zijn geen pionnen meer op het bord, die voor verrassende promoties zouden kun nen zorgen. En toch is zwart verloren. Dit gaat als volgt: 1. Th5h3f, Kc3c4 (Na 1 Td3 volgt 2. Ta3f, Tb3; 3. Txd3 of Txb3 en wint. On 1Kd4; 2. Th4f, Kc3; 3. Ta3f, Tb3; 4. Th3f enz.) 2. Kclc2 (Er dreigt nu Tc3f, Kd4; Td3f) De zwarte d-toren mag deze lijn niet verlaten wegens 3. Th4t en Tb4 mag niet naar b7, b7 of b8 wegens 3. Th4f, Td4; 4. Ta4f, Tb4; 5. Txb4 En tenslotte op 2 Td4 volgt 3. Tc3 mat. Dus: 2 Tb4b5; 3. Th3—h4t, Kc4*c5; 4. Th4 h5t. Td8d5: 5. Ta5xb5t enz. In het volgende eindspel strijden drie lichte stukken tegen de dame. Een dergelijke situatie komt in de practische partij zeer zelden voor. Meestal zijn er bovendien nog pion nen aanwezig, die van beslissende betekenis zijn. Maar al mag het vol gende eindspel dan voor onze prak tijk van geringe directe waarde zijn, het demonstreert de mogelijkheden en, voor de zoveelste maal de schoonheid van het spel. Wit: Kbl, Ld4. Le8, Pf6. Zwart: Kh8. Dg7. Wit aan zet. 1. Le8c6! De twee enige' zetten, welke niet dadelijk tot dame verlies leiden zijn Dg6t of Df7. 1. Dg7g6f; 2. Lc6e4, Dg6 g7; (Anders 2Df7; 3. Pg4f en 4. Ph6t) 3. Kbl—al, Dg7—f7; 4. Pf6 g4f, Kh8g8; 5. Pg4h6f en wint. Bij de arbitrage van een partij van de VTL wedstrijd kwam het in een der analyses tot het eindspel: toren tegen twee niet-verbonden pionnen ten, 13. K. de Lange, 14. J. v. Kam pen. W. Versteeg hoogste moyenne in een partij, gespeeld in elf beurten. L. v. d. Reep, hoogste serie 9.79 maal zijn moyenne. TAFELTENNIS. RKTV „De Sleutels". Morgen zal in onze zaal de belangrijke wed strijd gespeeld worden tussen Ja gers I (Den Haag) en Tuindorp I (Nijmegen). Deze wedstrijd, die om 2 uur zal aanvangen, is een van de promotiewedstrijden voor een plaats in de overgangsklasse. In verband hiermede zal de training voor Junio ren voor deze dag vervallen. DAMMEN. De uitslagen van de wedstrijden gisteren gespeeld in het voortour- nooi om het wereldkampioenschap luiden: Zevende ronde: GedanceVaessen 11; GordijnKeller 11; Saletnik I Malfray 20. I Ach'tste ronde: GordijnVaessen 02: MalfrayGedance; Keiler J Saletnik 20. Kampioenschap Bloembollenstreek. De verdere uitslagen van de per soonlijke damkampioenschappen van de bollenstreek zijn: Hoofdklasse: KromH. Beliën 2 0; LubbeP. v. Egmond 20. lste Klasse: G. v. d. Stelt- - Bal kenende 02; Jac van der Poel Klink 2—0. 2de Klasse: v. LeeuwenZwart 02; Demmeniev. Berkel 20; C. de JongImpthorn 20. Van hoeveel belang bierbij de stand dezer pionnen is moge blijken uit de volgende voorbeelden. I Wit: Ka8, Ta7. Zwart: Kh8, pionnen c2 en e2. Wit wint. 1. Tal, Kg7; 2. Kb7, Kf6; 3. Kc6, Ke5; 4. Kc5, Ke4; 5. Kc4, Ke3; 6. Kc3, Kf2; 7. Kd2 en wint. II Wit: Ka3, Ta7 Zwart: Kh8, pionnen e2 en g2. 1. Tal. Kg7; 2. Kb7. Kf6; 3. Kc6, Ke5; 4 Kc5, Ke4; 5. Kc4, Ke3; 6. Kc3 Kf2; 7. Kd2 en 't is remise. En zelfs winst voor zwart is niet uitgesloten. III Wit: Ka8, Ta7. Zwart: Kh8, pionnen b2 en d2. Nu is 1. Tal uitgesloten en dus promoveert een der pionnen tot da me. In het eindspel van de toren tegen twee niet-verbonden pionnen moet de toren de strijd aanbinden tegen de verst opgerukte pion. Bijv. Wit: Kb6. Th8. Zwart: Kd6, pionnen f4, h7. 1. Th8—f8! (Op 1. Txh7, Kd5: 2. Tf7, Ke4 enz. houdt zwart rerrrise). 1Ke5: 2. Kc5. Ke4 (2 h5; 3. Te8f, Kf5; 4. Kd4. h4; 5. Tf8t, Kg4: 6. Ke4 enz.) 3. Kc4 Ke3; 4. Kc3 f3; 5. Te8t, Kf2; 6. Kd2. h5: 7. Th8, Kg2; 8. Txh5, f2; 9. Tg5f, Kf3 (fl); 10 Tf5. Kg2; 11. Ke2 en wint. Het eindspel terrein is practisch onuitputtelijk. Voor de liefhebbers kunnen we verwijzen naar „Het Eindspel" van Dr Euwe, waaraan we deze voorbeelden ontleenden, LADDERWEDSTRIJD Wit aan zet. wint (2 pnt.) Er is maar éen zet, waarmee de winst wordt verzekerd. Het is dus voldoende als oplossing die eerste zet op te geven. ABCDEFGH Wit aan zet, wint (2 pnt.) Ook hier is de lste zet voldoende! ABCDEFGH De sterkste zet voor zwart is....? (4 pnt.) Het geven van de zet is voldoende voor de oplossing. Oplossingen uiterlijk 12 Mei aan W. H. van der Nat, Krimkade 35, Voorschoten. Mij is gebleken dat in stelling XLIV het mat inderdaad in 9 i.p.v. 8 zetten volgt. Mijn ercuses voor de U nodeloos gegeven „zorgen" Naar het Frans van CHARLES DESLYS 12) Het sloeg twaalf uur middernacht toe het rijtuig Epinal verliet. Het was een prachtige Juninacht. De lucht was zacht en de heldere hemel bedekt met sterren. „O, 't is alsof ik herboren wordt," mompelde Jean. Wat zullen wij weer gelukkig worden." De kinderen, die vermoeid waren, sliepen in. Petit-Pierre op de knie ën van Madeleine en Jeannette in de armen van haar vader. Uit vrees van hen wakker te maken, spraken zij slechts fluisterend. „Ik denk daar juist aan," zei Mi chaud, „vrouw, ik moet je beknorren welke eed hebt gij daarginds gedaan?Zijn wij de justitie? Gaat ons dat aan?neen,neen het is uit en denken wij niet meer meer aan de slechte droomLa ten we vergeten, dat ik zeer veel ge leden heb Madeleine bewaarde het zwijgen. „Dus", hernam Jean, „gij zijt niet meer sedert die noodlottige dag naar Vittel teruggekeerd, niemand heeft het huis geopend?" „Niemand", antwoordde Madelei ne, „ik was je aanstonds gevolgd, slechts denkend aan jouik had al het geld meegenomen „Er zal je niet veel meer overblij ven", onderbrak hij haar. „Een af wezigheid van acht maanden. Mire- courd, Epinal, de kinderen op de kostschool, dat alles heeft veel ge kost nietwaar?" „Helaas!" zei zij, „maar nu zijt gij gered, gij zijt ons teruggegeven en ik zeg je Op mijn beurt: vergeten we de rest." Jean drukte haar innig de hand. Maar een bittere gedacht kwam op in de geest van de meubelmaker. „Zij noemen dat een vrijspraak, een voldoening, en al mijn spaarcen ten zijn verdwenen. En die tweehon derd negen cn dertig werkdagen, die ik verloren heb! Ja ik heb ze geteld! wie zal mij daarvoor schadeloos stel len? Neen, dat is geen voldoening, daar men zich vergist heeft, moet men mij schadeloosstelling geven. De justitie tenminste moet recht vaardig zijn." Aldus sprak Michaud en zonder de vrees, Madeleine te verontrusten, zou hij er bij gevoegd hebben, dat zijn krachten waren afgenomen en dat zijn gezondheid nooit meer zou worden wat Ze geweest was. ..Komaan," besloot hij. „men moet wijsgerig zijn. Morgen flink aan het werk om de verloren tijd in te ha len." De weg is lang van Pinal naar Vittel, en reeds brak de morgen aan. Bij het zien van het opgaan der zon in zijn geboorteland begon Mi chaud als een kind te wenen. „Ah!" stamelde hij, „het is zo lang geleden, dat ik mijn geboorte land. dat ik de zon gezien heb". Enige tijd later begonnen enkele boeren hen tegen te komen, die, de zeis over de schouder, naar de hooi landen gingen. Het waren mensen uit zijn dorp. Toan boog zich naar hen en zwaaide bii vriendelijk toe. Zij keken hem aan. zonder de minste blijken van sympathie en gin gen verder zonder hem te groeten. „Ik ben dus wel erg veranderd." rrpmoelde Michaud, „dat men mij nfet herkent!" Bij de kromming van de weg kon digde een stofwolk de komst aan van de gemeente-kudde. Zij werd geleid door de oude her der, die iedereen kent, want hij is de veehoeder van allen. Terwijl hij langzaam voortliep breidde hij aan een wollen kous. „Goeden dag, goeden dag, vader Zacherias", riep meester Jean hem toe, zich uit het rijtuig buigend. De grijsaard antwoordde alleen door het schudden van zijn hoofd en haastte zich om bij zijn schapen te komen. Michaud ging zitten, bedroefd door de koele ontvangst. Het rijtuig reed nu door het woud. De morgenwind zong door de bomen. „Ha, deze tenminste",, zei Made leine, „zingen ons tenminste het wel kom toe bij onze terugkeer." Tegen vijf uur bereikten men het dorp. Reeds waren zeer vele deuren en vensters open en bij het gedruis van het rijtuig kwamen vele men sen voor de deur staan. Geen woord, geen vriendschappe lijk gebaar begroette in het voorbij gaan de vrij gesprokene: Men hoor de zelfs nog bedreigingen en ver wensingen. Eindelijk hield het rijtuig voor het huis stil. De kinderen sprongen naar de deur. Madeleine haastte zich om die te openen. „Ha, eindelijk zijn we thuis!" zei den zij tot elkaar. Maar het was niet meer het lachende en zindelijke interieur van de gelukkige dagen. Alles rook naar het onbewoonde, verlatene. Door de door de straatjongens uit de buurt ingegooide ruiten waren overal de regen en het stof doorge drongen. Lappen papier hingen aan de muur. Het roest vrat aan het ijzerwerk. „Drommels!" riep Michaud, „we zullen een heel karreweitje hebben, om alles tweer in orde te hebben." Reeds had Madeleine, geholpen door Jeannette, zich aan het werk gezet in de kamers der eerste ver dieping. De vader, gevolgd door de zoon, ging de werkplaats openen. Een buurman had goedgevonden onder het afdak bij het huis zijn ploeg, eg, al zijn landbouwgereed schappen te bergen. Michaud sprak hem daarover aan. Hé, buurman, ieder bij zich zelf Wij zijn terug!" „Nou ik zal wel plaats maken!" antwoordde de andere nors. „Maar gij moet niet zo de trotse uithangen, omdat gij geluk.gehad hebt!" Dit woord was voor meester Jean een eerste lichtstraal. Geluk! Men geloofde hem dus nog schuldig! Zijn vrijspraak was dus nog niet bekrach tigd door de opinie van het volk. Michaud was nog onder de indruk van deze eerste belediging, toen Bar- nabé aankwam, gevolgd door de kuiper en enige andere makkers,, die tot het houtvak behoorden. Zij kwa men meester Jean de hand drukken, „eindelijk vrienden"! „Bravo!" riep de arme man uit, Madeleine bracht een fles witte wijn. Bernabé hield een troost: „Op de beste der patroons,, en mo ge al degenen, die niet verheugen over zijn terugkeer, barsten van nijd!" Op dit ogenblik verscheen de bur gemeester, die Jean van af het eerste ogenblik verdedigd had.. Zijn bezoek was een nieuw bewijs van achting. „Geduld en moed!" zei hij hem. en al de goede harten zullen tot je te rugkeren". Door deze blijken van gehecht heid voelde meester Jean zich een weinig opgemonterd. Hij ontbeet met goede eetlust. Daarna ging men in de tuin het dessert halen. Reeds klom Petit-Pierre in een kerseboom. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6