Het Lekke V Dak Leidse bevolking maakte haar Stille Tocht langs het kruis 1pPK€lQSe HUTSPOT^ Dodenherdenking 1951 DE KINDEREN WAREN HUN VOORGEGAAN Herdenking in de Pieterskerk Katholieke Samenwerking zaterdag 5 mei 1951 de leidse courant EERSTE BLAD PAGINA 2 PERST LANGZAAM, DAARNA SNELLER valt een miezerige regen neer. Stram staan enige soldaten in de houding, twee oud-B.S.ers, twee mariniers en twee manschappen van de Landmacht. Het witte kruis, glim mend in de regen en onder het licht van felle schijn werpers; rijst op uit het prille voorjaarsgroen van plant en struik. Op deze plaats vielen eens bommen uit een vijandelijk toestel. Op deze plaats vloeide het bloed van onze stadgenoten. Op deze plaais komt de Leidse bevol king jaarJijks samen, om hen te gedenken, die geval len zijn. Niet alleen hen, die hier het plotselinge einde van hun leven vonden, maar ook de stadgenoten, die aan de Haverzaklaan door de dood uit de lucht wer den overvallen, of die sneuvelden op de Grebbeberg, bij Valkenburg, aan de Moerdijk of waar ook in het land. Ook hen, die buiten onze landsgrenzen vielen, in de volbrenging van hun Vaderlandse plicht, aan de kust van Normandië, of onder de hete tropenzon van Indo nesië. Hel zijn stille ogenblikken, die men doormaakt bij het houten kruis aan de Steenstraat. De een her denk'. eon naaste bloedverwant en voelt op zo'n avond de nauwelijks geheelde wonde weer. De ander heeft geen bepaalde man of vrouw in zijn gedachte, maar denkt aan allen, die vielen in de strijd om vrijheid. Het leven gaat door; men kan niet altijd toeven bij de do den, de strijd om het bestaan eist alle aandacht op. Maai als op de avond van 4 Mei het werk stilgelegd is, de bioscoop gesloten en de muziek in café's en andere gelegenheden van vermaak het zwijgen opgelegd, dan glijden de gedachten vanzelf terug, naar wat nu zes jaar of langer achter ons ligt. Dan spreekt uit het stom me houten kruis de stem der doden en beleven we in gedachten weer dc benauwenis, die vijf jaar over ons land en volk hing. Heeft het wel zin, dit jaarlijks geden ken? Is hot slechts een uiterlijk gebaar van de vele honderden, die in een lange rij uit het duister opdoemen cn een stille groet brengen bij het kruis? Vragen, die overbodig worden, wanneer men uit de rijen twee kinderen ziet treden, een jongen en een meisje van nau welijks tien en twaalf jaar. Hun vader viel bij de be vrijding van Arnhem, bijna zeven jaar geleden. Nu brengen zij hem een kindergroet; bloedrode tulpen en witte seringen dragen zij als broze kostbaarheden in hun armen en leggen ze neer in het natte gras. Dan tre den zij terug uit de lichtstraal der schijnwerpers en verdwijnen in de lange donkere stoet. Anderen volgen hun voorbeeld in alle stilte. Niets anders hoort men, dan de trage cadans van vele stappende voeten op het pla veisel. Bloemen en kransen stapelen zich op. En nog steeds drupt de regen een zachte roffel op de fris-groene bladeren, aio onhoorbaar bijna een melodie ruisen in de avondwind. Zachtjes bewegen een rood-wit-blauw en een oranje vlag heen en weer. Stram staan de sol daten. Langzaam trekt de stoet verder. Totdat eindelijk iedereen zijn stille groet gebracht heeft. Dan rukt de ere-wacht in; nieuwsgierige voorbijgangers blijven staan en durven slechts fluisterend te spreken; het verkeer herneem* zn loop, hoewel minder druk dan op andere avonden. Eindelijk floepen de schijnwerpers uit. Het kruis tusser de struiken en de brede zoom van kleurige bloemen, die om het grastapijt gelegd is, zinken weg in de duisternis. De Dodenherdenking is ten einde. St. Petrus-parochie bovenaan Op de erelijst Indische Missieweek Voor de vijftiende maal zal dit jaar in de week voor Pinksteren, 6 tot 13 Mei, de Stichting van de In dische Missieweek te Den Haag ge vestigd, een beroep doen op alle Ne derlanders om te bidden en te offe ren voor het missiewerk in die ge bieden, die door bijzondere banden met Nederland zijn verbonden. Ge bed en offers worden gevraagd voor Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen. Bij dit derde lustrum van een apostolaatswerk, dat zich kenmerkt door belangeloosheid en eenvoud, mag Nederland met trots terugzien op de resultaten, die be langrijk zijn en in alle bescheiden heid tot stand kwamen. En van alle Nederlandse parochies mag in het bijzonder de St. Petrus-parochie te Leiden met ere genoemd worden. Op het bureau van de Indische Missieweek ligt een erelijst van de parochies, die in de afgelopen jaren het hoogste bedrag offerden voor dit apostolaatswerk. Wij vinden de parochie van de II. Petrus bovenaan in de jaren 1937 en 1939 en als tweede in de jaren 1940, 1941 en 1942. Daarna moet de St. Petrus-parochie de eer afstaan aan andere parochies, o.a. aan de Harte- brug te Leiden in 1948, maar in 1959 staat de H Petrus weer boven aan! Zesmaal op de ei-e-lijst voorkomen is een record, door geen enkele an dere parochie in Nederland behaald. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „De rechterlijke organisatie en rechtsbedeling te Batavia in de XVIIe Eeuw", de heer J. la Bree geboren te 's Gravenhage en wonende aldaar. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Forssman-Antilichamen en Reusu- santagonisme", de heer J. M. Soeters jeboren te Medan en thans wonende te Breda. Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Studie over de behandeling van Haemophilusbronchitis met Antibac- teriële stoffen", mej. M. C. van der Plas geboren te Berlicum en thans v/onende te Leiden. AMSTERDAMSE UNIVERSITEIT Aan de Gemeentelijke Universi teit te Amsterdam werd de heer L. Penning uit Leiden bevorderd tot arts. Lang voordat de avond viel, had reeds de Leidse schooljeugd zijn hul de gebracht aan de doden. Ruim 1.600 kinderen, leerlingen van alle zesde klassen, trokken om half vier langs het kruis aan de Steenstraat en legden ieder een bloem in het gras. Even stonden zij stil; het Leids Politiemuziekgezelschap speelde het Wilhelmus. Dan ging de stoet weer verder. Wat een confrontatie van de dood met de jeugd, die nog aan het begin staat van het lange, grote leven. Een afstand, die te groo* ié om door kin deren begrepen te worden. Nauwe lijks was de plechtigheid, die een keurig verloop had. afgelopen, of zij stonden in groepjes te lachen voor de malle frantsen van een aapje, ach ter het raam van een dierenwin kel.... Gelukkige jeugd, die zo snel vergeet Tegen zes uur zag men overal in de stad, hoe de vlaggen halfstok ge hesen werd en aan een punt vastge bonden, om het wapperen te voorko men. Om klokslag half zeven zette de grote Bourbonklok van het Stad huis het luiden der klokken in, on middellijk overgenomen door grote en kleine klokken in heel de stad. In drukwekkend galmde het bronzen geluid over de daken. Toen om zeven uur het klokgelui verstomde, begaven de eersten zich reeds naar de Pieterskerk, waar om kwart over zeven de Herdenkings dienst plaats vond. Onder de aanwe zigen bevonden zich burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, de vier wethouders, prof. dr. S. T. Bok, rec- tor-magnificus van de Leidse Univer siteit, de commandanten van het gar nizoen Leiden en van de Sociaal Me dische Dienst van d? Marine, bestu ren van de 3 Octobervereniging en de studenten-corpora. Helaas was de grote kerk niet ge heel vol, toen orgelspel de herden king inleidde en alle aanwezigen daarna het „Wilt heden nu treden" zongen. Nadat het Madrigaalkoor en het R.K. Alma Materkoor. beide on der leiding van Willem Mizée, bege leid door het Toonkunstorkest, onder leiding van Henk Geirnaert, koor werken van Hendrik Andriessen had den uitgevoerd, sprak ds. D. Kuil man. Herv. emeritus-predikant de eerste herdenkingsrede uit. Een andere wereld. Spr. dankte de Stichting „Dooden- herdenking". die de Leidse burgery samengeroepen heeft, om in gedach ten terug te gaan naar de lijdensja ren, die achter ons liggen. „Wij men sen van 1951", aldus spr., „die leven in grote spanning, hebben het wel eens nodig herinner^ te worden aan een andere wereld, die vervuld is van oneindige liefde, gerechtigheid, barmhartigheid en genade, van hoop, die anders is dan der mensen hoop en die nooit vergaat. Een andere we reld, die na dit leven komt en waar in wij hopen, dat onze doden zullen zijn". Ds. Kuilman herinnerde aan de Meidagen 1940, aan de strijd op Val kenburg en zovele andere plaatsen, aan onze soldaten, die. hoe dapper zij zich ook gedroegen, tegen de grond gesmakt werden. Eerst waren wij ver doofd van smart; daarna werden ve len wat gerustgesteld, door de eerste rede van Seyss Inquart. Later bleek het wel anders; onze vryheid werd vertrapt en ons volkskarakter aan getast. Joden werden gedeporteerd, mannen in arbeidsdienst over de grens gezonden, vrouwen bleven ach ter in hevige angst. Gelukkig, dat de kerken troostten en hielpen waar dit mogelijk was. „Ons dit herinnerend en met een ongewisse toekomst voor ogen, moe ten wij vragen aan God, om mannen en vrouwen, die altijd klaar staan recht en vrijheid te verdedigen. Nog is het niet zo, dat wij kunnen juichen over onze wereld. Bidt dan tot God", besloot spr., „dat Hij ons niet ver laat, maar land, volk en vorstenhuis bijeenhoudt in een band, waarvan wij droomden in de bange dagen van oorlog". Stilte over de stad. Het eerste couplet van het Wilhel mus werd gezongen. Inmiddels was het acht uur geworden en stilte viel over hen, die in de kerk bijeen wa ren. De bronzen stem van de Stad- huis-bourbonklok drong door tot bin nen de eeuwenoude muren van het kerkgebouw. Twee minuten van doodse stilte volgen. Buiten wist men het verkeer tot stilstand gebracht, op straat hadden de voorbijgangers ën in huis de andere mensen een ogenblik de regelmatige gang van alledag gestaakt. Twee minuten stil te, waarin lange en bange jaren aan de geest voorbijtrokken, slachtoffers van strijd, van geweld en verzet in lange rijen passerend. Twee minu ten, waarin het Nederlands volk dacht aan hen, die met hun bloed en leven de vrijheid kochten. Of zij deze te duur betaald hebben? Op deze vraag gaf de tweede spreker het antwoord. Nadat het tweede cou plet van ons volkslied gezongen was, sprak mr. Jan Derks, hoofdredacteur van het dagblad „De Tijd", over het bitter lachen, dat hier en daar ge- (Foto: „De Leidse Courant"). hoord wordt, nu een nieuwe oorlogs dreiging en de zware bewapening ons berooide volk drukken als een zware last. We hebben gefaald, maar „Onheilspellers hebben deze drei ging reeds lang aangekondigd", al dus spr., „maar als wij hen geloven, dan honen wij onze doden, dan blij ven wij in gebreke bij het vervullen van de idealen, waarvoor zij zijn ge vallen. Zijn wij inderdaad blind? La ten wij de door hun bloed geheiligde idealen verkwanselen? Het is niet waar! Want welke fouten er na de bevrijding ook gemaakt zijn, de al gemene strekking van ons volksbe staan is zuiver gebleven. Omstan digheden buiten ons, hebben het land zware slagen toegebracht; in menig opzicht hebben we gefaald, want het vlees was zwak. Maar de geest bleef gewillig. Materieel zijn wij berooid, maar niet geestelijk. In de kern is ons volk nog gezond en wij kunnen de we reld nog bewegen tot solidariteit, zo als onze jongens deden in Indonesië en verschillenden van hen thans vrij willig op Korea. Wij zijn berooid, maar we vechten voor een nieuwe wereld. Aan het heroïsch appèl van onze doden mogen wy 'dan niet ge heel voldaan hebben, ontrouw zijn we ook niet geworden. In al onze halfslachtigheid hebben we toch on ze doden niet verraden. We bleven trouw aan hun idealen en hebben het geloof in de vrijheid behouden. Een vrijheid, waarin de wereld volgens de wetten van recht en liefde kan leven. Uit onszelf echter vermogen we niets. Laat ons daarom bidden tot God, opdat Hij ons kracht geve, om het offer van onze doden te belonen" Nadat het „Dir. Dir Jehova will ich singen" van Joh. Seb. Bach en het „Coelestns ui*bs Jerusalem" van Al- phons Diepenbrock op waarlijk scho ne wijze waren vertolkt, werd de herdenking met het gezamenlijk zin gen van „Bede voor het Vaderland" besloten. Vele honderden. Vele honderden liepen nadien mee in de stille tocht langs het kruis aan de Steenstraat. Voorop ging burge meester van Kinschot, die als eerste een krans legde, waarna verschillen de deputaties van officiële instanties en organisaties dit voorbeeld volg den. De tocht verliep in uitstekende orde en werd vanaf de Morssingel door de tuin van het museum geleid. Zeer velen legden bloemen in het gras, een stille hulde aan hen, die op deze Mei-avond zo treffend wer den herdacht. NU HET FEEST VAN DE AR BEID, dat vorige week Zondag door de Leidse Kath. Standsorgani saties gezamenlijk werd gevierd, al weer enige tijd achter ons ligt, is het misschien dienstig enige kant tekeningen hierbij te maken. Vooreerst dient vastgesteld te wor den, dat een dergelijke samenwer king wellicht ietwat moeizaam tot stand gekomen niet genoeg kan worden aangemoedigd. De Vereni ging „Katholiek Leiden" is hiervoor het aangewezen orgaan. In de so ciaal-economische sectie van deze vereniging bestaat reeds enige jaren een overigens niet al te sterk contact tussen de standsorganisaties en het is goed, dat men daarvan ook naar buiten iets merkt. Vooral wan neer dit geschieden kan in een mas saal samengaan. Wij als katholieken hebben evengoed het recht, ja zelfs de plicht, om de Dag van de Arbeid te vieren. Het volgend jaar kan de viering wellicht wat uitgebreider en zinvol ler geschieden. Meerdere malen heeft de K.A.B. afzonderlijk een zegening der werktuigen in de dekenale kerk georganiseerd. Ook dit kan gezamen lijk geschieden. Want ook de arts behoeft zegen over zijn instrumen ten, evenals de architect over zijn tekenhaken, de hoogleraar over zijn boeken en de journalist over zijn vulpen. Bovendien kan een volgen de keer het programma van de feest avond meer in de stijl van de dag gehouden worden. Met enige moei te zullen er wel liederen, gedichten en toneelstukken te vinden zijn, die de vreugde van de arbeid bezingen en de toehoorder doen nadenken over het voorrecht dat hij geniet: te mogen werken. Dit alles wil niet zeggen,- dat wij het programma van Zondag 22 April onjuist vonden. Het was te voorzien, dat een eerste poging tot dit geza menlijk Vieren niet direct iets in grote stijl zou zijn. We mogen al te vreden zijn, dat de verschillende katholieke culturele verenigingen, verbonden in de culturele sectie van „Kath. Leiden", met dit feest een basis van samenwerking gevonden hebben. Een basis, die hopelijk zal leiden tot een beter begrip onderling en het be^ef, dat gezamenlijk bereikt kan worden waartoe men alleen niet in staat is. Het is immers zo, dat ve le verenigingen geen kans zien zelf een behoorlijke uitvoering te geven. Op de eerste plaats, omdat het hun ontbreekt aan geld voor de tegen woordig zeer hoge zaalhuur. Boven dien omdat practisch geen uitvoe ring hoe hoogstaand ook, thans nog in staat is een volle zaal te trekken. ZATERDAG 5 MEI De gediplomeerde leden van de R.K. E.H.B.O.. .„Peerke Donders" worden Maandagavond a.s. om acht uur in het kath. Lyseum, Mariën- poelstraat, verwacht voor de cursus. De Ned. Kath. Kleding- en Tex- tielarbeidersbond „St. Lambertus", afd. Leiden, gaat a.s. Maandagavond jaarvergadering houden in het ge bouw voor Chr. Soc. Belangen, Oude Singel. Kringbestuurder H. C. Smits zal enige actuele kwesties be spreken. Bovendien vindt er be stuursvergadering plaats en zal er Burgerlijke §tand Geboren: Johanna Petronella Ma ria d. van J. Hogervorst en J. E. de Bolster. Andreas Wesselius z. van C. van der Tuijn en A. L. Chaudron. Jannetje Pieternella d. van D. Heemskerk en E. T- Schouten. Char lotte d. van L. Schipaanboord en J. Kuisen. Carolina Jozephina d. van W. F. Wakka en G. M. Schoon. Wilhel- mina Adriana d. van D. Zuijderduijn enkA. A. J. Verdoes. Antonius Theo- dorus z. van J. W. Meijer en T. C. Straver. Nicolaas Gerardus z. van N. H. van Haarlem en B. C. M. Tem pelaars. Cornells z. van C. Prook en E. C. Martens. Wilhelmus Jan z. van H. W. Eerland en G. Ploeg. Lukas Johannes z. van H. Hidding en Q. L. M. van Oosten. Abraham z. van A. Vonk en T. de Vlieg. Maiia Corne lia Agatha Helena d. van J. C. G. Al- nemade en E. J. van Wissen. Marie Henriëtte d. van C. S. J. M. Wijten- fcurg en J. C. M. van Campen. Ca- tharina Francina d. van F. L. de Vos en B. Kwaadgras. Ondertrouwd: H. van Loon en J. van As. C. G. Abels en M. G. Ver hoeven. C. A. Abspoel en J. v. Leeu wen. J. J. Erades en J. B van der Tuin. C. J. Bol en J. Kemner. F. A. Moseman en M A. Geenjaar. H. Pracht cn J. Wittcman. Q. A. de Graaf en M. A. P. de Zwart. H. Ko ning en I. M. de Jong. N. Koren - hoff en G. Bogaars. W. Koning en H. Vens. M. Dubbeldeman en P. Pooijer. A. H. Oudshoorn en M. H. Meyer. A. van Polanen en N. H. C. Lammerse. N. Zitman en A B. Wouterloot. J. Barthen en J. L. van der Sluis. J. P. Turion en C. M. A. Vermeulen. H G. Leij graaf en G. A. Gooszen. A. G. Ober en F. Bijlsma. A Speets en E. J. A. Vonk. Getrouwd: M. van der Laaken en D. E. Smit; D. J. Cannoo en A. T. IJperlaan. Overleden: W, M. A. Kleine, huis vrouw van van Gijlik, 72 jr; J. J. H. Meskers, zn 2 jr; G. H. Zekveld, huisvr. van Seijdell 57 jr; T F. A. F. Heijnen, man 62 jr; E. C. J. Montag- ne, wed. van Laven, 87 jr; D. Wel ling man 74 j. W. A. Kuenen man 78 j. A. C. van Tuyn man 57 j. een hartig wourdje gesproken wor den over de jaarfeestbijdrage. De toneelvereniging „Tot Ieders Zondag om half drie is er een film middag voor de Golfbrekersleden tot 14 jaar in de „Kleine Burcht" Nieuwe Rijn 19. Allemaal een dub beltje meenemen! 's Avonds om 8 uur worden de leden boven de 14 jaar in dezelfde zaal verwacht. Na dere gegevens vindt men in het club blad, dat vandaag of morgen ver schijnt. weersverwachting (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ WARM. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. In het Noorden van het land overwe gend droog en zonnig, in het Zui den later op de dag plaatselijk regen of onweer. Vrij warm. 6 Mei: Zon op 05.03, onder 20.11; Maan op 04.40 en onder 21,21 uur. 7 Mei: Zon op 0.501, onder 20.13; Maan op 05.01 en onder 22.34 uur. Sproeten? SPRUTOL We denken nu b.v. aan het laatste concert van het R.K. Alma Mater koor, dat getuige de recensies in alle Leidse bladen uitstekend ge slaagd is. De belangstelling was ech ter niet groot genoeg om de hoge onkosten uit de toegangsgelden te kunnen bestrijden. Men moet tegen woordig „na afloop bal" geven om de zaal vol te krijgen. Samenwerking tussen de katho lieke organisaties en verenigingen behoeft overigens niet beperkt te blijven tot het Feest van de Arbeid en zelfs niet alleen tot het organise ren van culturele avonden of ande re bijeenkomsten. Ook op ander ge bied zou meer samenwerking het ge heel ten goede komen. We snijden nu een veelbesproken punt aan: de Katholieke Agenda. Hoe vaak heeft „Kath. Leiden" reeds geprobeerd enige ordening te krijgen in het vast stellen van data voor bijeenkom sten? Het loopt telkens weer op niets uit. Herhaaldelijk komt het voor, dat een vergadering slecht be zocht wordt, omdat de leden tegelij kertijd ook elders een katholieke bij eenkomst hebben. Het samenvallen van kerkelijke en buitenkerkelijke bijeenkomsten laten we nu nog maar buiten beschouwing. Het wordt toch werkelijk hoog tijd, dat hierin een definitieve verandering ten goede komt. De organisatie-vorm hebben we wel: „Kath. Leiden"; de goede wil blijkbaar niet. Het is triest dit te moeten consta teren in deze tijd, nu heel de wereld vervuld is van tweedracht cn van elkaar niet (willen) begrijpen. Nu weten we wel, dat er practische moeilijkheden aan deze kwestie ver bonden zijn, vooral wat betreft de afspraken met sprekers en het huren van zalen. Maar waar een wil is, is een weg. Waar werkelijk geprobeerd wordt elkaar te helpen, daar kan een mogelijkheid gevonden worden. Moge dit ook zo zijn in het ka tholieke organisatie- en verenigings leven. Het kan slechts tot heil zijn van het Leidse katholieke volks deel! Doktersdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door cfe dokters P. van Es, Kortmann, Lahr, Sneep en Teeuwen. Apothekers. De avond- nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 5 Mei 13 uur tot Zaterdag 12 Mei 8 uur waar genomen door: de Apotheek Kok. Ra penburg 9, Tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Ivlenschheid", Hooi gracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Tele- KOLEN voor alle doeleinden CREYGHTON Hooiqr.46 Tel.20114 Neen, er is deze week weinig re den tot juichen. Nog nooit hebben we in de Lekke Dak-actie een week gehad van minder dan 100 gulden. Behalve nu! Sedert vorige week Za terdag is er slechts 81,32 bijgeko men, waaronder 9.05 van de dans club Hazerswoude (Zwaantje) van Evert Castelein. Waarvoor harte lijke dank! Het totaal is nu gestegen tot 1.433,55. Wie geeft er nu eens een flinke stoot, zodat we volgende week minstens aan de 1600 gulden toe zijn? Deze actie mag niet verslap pen, voordat het doel bereikt is: een nieuw dak op het gebouw van de Kath. Sociale Jeugdzorg (St. Fran- ciscus Liefdewerk), Nieuwe Rijn 52, Leiden, giro 230414. Over de noodza kelijkheid van deze Stichting en het nut, dat zij afwerpt, behoeft niet veel meer gezegd te worden Ieder een zal daarvan overtuigd zijn. Dat het gebouw in deplorabele toestand verkeert, moogt U van ons veilig aannemen. En dat restauratie van- daag-aan-de-dag een massa geld kost. kan iedereen begrijpen. Wel nu, katholieken uit Leider, cn omge ving, zet er Uw schouders nog eens onder. Laat de slechte week, die nu achter ons ligt, overvleugeld wor den door een prima week. waarin de giften in massa's binnenstromen! Dit jeugdzorgwerk mag niet belemmerd worden door gebrek aan een goed en practisch gebouw. En het is mede Uw taak er voor te zorgen, dat er spoedig een nieuw en stevig dak op komt te staan! Een minuut voordat deze krant ter perse ging, werd er 34bezorgd, opgehaald tijdens een bruiloft. Schit terend. En nauwelijks een halve mi nuut later een zakje met één gulden en een briefje „Een gulden voor een pan. Niet veel, 't Is van een arme man"! Prachtig! Dus toch een weck van meer dan 100 gulden! STAD9KOK. oegstgeest Dodenherdenking. Op de avond j van 4 Mei werd bij het monument in j het bos van Wyckersloot een bijeen komst gehouden ter nagedachtenis van de gevallenen in het verzet. De ze bijeenkomst trok grote belangstel ling en werd geopend door het Ned. Herv. Kerkkoor, dat o.l.v. de heer B. v. Luyn het gezang „Gelukkig is het land" ten gehore bracht. Ds. Jac. Eringa hield hierna de herdenkings rede. Het is goed, aldus spr. dat wij gedenkdagen en gedenktekenen heb ben, omdat wij zo licht vergeten vooral de dingen van het verleden. En dit is ondankbaar, vooral tegeno ver God. Wij moeten nu terugdenken aan die tijd van grote benauwenis, waarin God zo wonderbaar uitkomst gaf. Er is een nauw verband tussen de Dodenherdenking en de Nationa le feestdag, want de bevrijding is mede te danken aan hen die tijdens de bezetting hun leven gaven. In de eerste plaats herdenken we hen, die vielen in de strijd voor vrijheid en recht, zichzelf daarvoor offerden. Hun dood werd ons leven,, hun offer ons behoud. En al lijkt bun offer te vergeefs, toch was 't dat keer zeker niet. Daarom is het goed, dat wij aan gaand hen gedenktekenen cn gedenk schriften hebben. Wij Christenen hebben ook een gedenkteken cn een gedenkschrift: het kruis en de bijbel Ook toen is er de strijd gestreden tussen het rijk van de duisternis en het rijk van het licht: ook toen wa ren" er helden. Zo moet nu en altijd offerbereidheid in ons zijn en moed om te strijden tegen tyranie. De man nen. die ons daarin zijn voorgegaan, herdenken we nu en dat moeten we van tijd tot tijd doen: ook moeten wc onze gedachte laten uitgaan naar dc ouders en dierbaren, die nog steeds smart gevoelen. Burg. du Boeuff legde namens het gemeentebestuur een krans bij het monument. Daarna werd enige minu ten stilte in acht genomen en klonk het Wilhelmus als slot van deze her denking. Velen legden daarna bloe men aan de voet van het monument als stille hulde aan de gevallenen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2