Ongeveer T/2 millioen mensen naar de bollen Corso's en mozaieken in Noordwijk Noordwijkerhout en Hillegom Schitterend begin van bloemen- feesten te Noordwijk Nieuwe pokken-gevallen in Tilburg VRIJDAG 4 MEI 1951 UE LËIDSE COURAM TWEEDE BLAD PAGINA 1 Vaa* iedwe Bloem een Bezoeftet EEN SPROOKJE in de tuin van „Huis ter Duin". „Roodkapje en de boze ■wolf'. (Foto: Nic. v. d. Horst). DE BOLLENKWEKERS en neringdoenden van de bollenstreek hebben gisteren de beste dag (tot op heden) van dit seizoen gehad. Kilome terslanger rijen van auto's, bussen fietsers trokken door de bollendor- pen en ook op de aanvoerwegen had de politie handen vol werk, om alles vlot te laten verlopen. Toen de avond al bijna inviel zat de Rijksweg tus sen Dordrecht en Den Haag nog vol met verkeer en ook naar het Noor den toe was de stroom voertuigen niet bij benadering te schatten. Meer dan 50.000 mensen passerden de controle bij Keukenhof, waar 4000 auto's geparkeerd werden en de bewakers van de fiestenstallingen ongeveer 10.000 nummers uitreikten. Naar schatting lag het totale aantal be zoekers rond Wz millioen. Het massale bezoek aan de Bollen streek behoeft overigens geen ver wondering te verwekken. De velden staan grotendeels in bloei en het weer verleende deze keer werkelijk zijn medewerking. Daarbij komt, dat Noordwijk de bloemenfeesten heeft ingezet, evenals Noordwijkerhout. N 00 r d w i j k e r h o u t GROTE BELANGSTELLING VOOR MOZAÏEKEN. Door het uitstellen van de bloe- menfeesten tot Hemelvaartsdag viel alles nu op één dag nl. de fietsenral- lye, de bloemenbridgedrive en de wedstrijd in het leggen van bloem- mozaieken. Deze laatste veroorzaak ten dikwijls grote eerkeerrsopstop- pingen, omdat men dit schoons niet voorbij wilde rijden zonder het goed bekeken te hebben. De particulieren heben dit jaar niet zo goed hun best gedaan wat de mozaieken be treft; daartegenover waren, er veel meer verenigingen, die zich aan een mozaiek hadden gewaagd. Een bij zonder idee had de Rijkspolitie, die het mozaiek voor het raadhuis had verzorgd. Een zeer geslaagde propa ganda werd hier gemaakt voor de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis; een mooi mozaiek met in het -midden het embleem van de dienst. De bij het mozaiek geplaatste offer bus bevatte aan het eind van de dag een bedrag van ruim ƒ40 voor het goede doel. De uitslagen. De uitslag van de mozaiekwed- strijd was als volgt: Grote tuinen: le pr. firma Hogevorst, Westeinde. 2e pr. G. Geerlings en Zn., Ruigenhoek. 3e pr. v. Waveren, Gooweg 1. Eervol le vermelding: v. Schootenv .d. Berg, 's-Gravendamse weg .Kleine tuinen: le pr. Twentse Bank. 2e pr. Dr. de Vries. Herenweg 22. 3e pr. G. A. Verdegaal, Kerkstr. 5. Eer volle vermelding: Th. v: Haaster, Zilk. Verenigingen: le pr. Rijkspoli tie. 2e pr. .L T. J. St. Jozelfparochie 3e pr. Verkenners. Eervolle vermel dingen: Boekhorstruiters en mozaiek bij de St. Victorkerk. Scholen: le pr. St. Jozef jongens school, 2e pr. VGLO-school, 3e pr. Tuinbouwschool. De medaille voor het meest origi nele ontwerp verwierf E. J. Hoger- vorst. De wisselbeker voor het mooiste mozaiek van het geheel ging naar het korps Rijkspoliite, dat het hoogste aantal punten verwierf nl. 26. In totaal konden 30 punten wor- 1 den behaald. Fietsenrallye Van de bloemenpracht in Noord wijkerhout en omgeving hebben de deelnemers aan de fietsenrallye het meest genoten. 167 deelnemers wa ren bij de start om 1 uur. Om 4 uur arriveerden de eerste bij de zaal van hotel van der Geest, waar de finish was. Precies in de voorge schreven 3 uur was de tocht van 30 kilometer door de bollenvelden en duinen afgelegd. Er was hevig ge puzzeld en er waren zeer moeilijke stukken in het traject. Het jongeren- j element voerde de boventoon. De jury had geen gemakkelijke taak, en het duurde ook een uur eer de uit slag bekend was. Acht en dertig deelnemers eindigden zonder straf- punten. De wisselbeker voor dames won na loting mej. Prins uit Haar lem en die voor heren, de heer Wes- sel uit Amsterdam. De overige 4 prijzen, medailles, werden bij loting gewonnen door J. "Romijn, Joh. Aart-1 man, P. de Groot en L. v. Dam, allen uit Noordwijkerhout. -Alle rijders1 v. erden verrast met een mooie bos r "dssen. Wethouder van der Voet, t ns loco-burgemeester reikte dc prijzen uit. Bïoemenbridge-drivé Voor de bloemenbridge-drivé wa ren 192 deelnemers. Er heerste een gezellige sfeer in de grote bioscoop zaal van de Gebr. Brama en toch werd er zwaar gevochten om de prij zen. De strijd werd gevoerd in 12 groepen van elk 16 personen. De al gehele leiding beruste bij de heer van Noort uit Leiden, districtscom- petitieleider van de Ned. Bridgebond. Alles was prima georganiseerd en verliep vlot. Aan het einde van de drive kregen alle deelnemers enige bouquetten bloemen aangeboden. Er waren prachtige prijzen, welke door de voorzitter, de heer Schreurs werden uitgereikt nadat de secreta ris van VVV de heer v. Buytenen met enige toepasselijke woorden de door VVV beschikbaar gestelde trophee aan het paar met het hoogst aantal punten, de dames Gordijn en Dekker uit Leiden had uitgereikt. Hij dankte de bridgeclub „Het juis te bod" voor het initaitief tot de bloemendrive en voor de uitsteken de organisatie waardoor wordt be reikt dat tarijke vreemdelingen met 'n zeer aangename herinnering aan Noordwijkerhout huiswaarts keren. In iedere groep viel een le en 2e prijs en bij het bekend maken klonk dikwijls een verdiend applaus. H i llegom FLEURIG KINDERCOR-SO. Vele duizenden mensen hebben op Hemelvaartsdag het kinder-cor- so gade geslagen dat voorafge gaan door de R.K. Harmonie „Cres cendo" door de straten van Hillegom trok. Het was een fleurige stoet van on geveer 200 wagentjes, fietsen en autopeds, die schitterend versierd waren. De uitslag was: Groepen en grote stukken: 1. Kaboutergroep St. Jo- sephparochie; 2. A. B. Maas, 3. A. v. d. Kolk,' 4. H. Kraaij, 5. Kinderen Lieverse, 6. To Nieuwpoort. 7. groep Braun, 8. C. de Groot. Fietsen: Amateuren: 1. W. War- menhoven, 2. H. Hulsebosch, 3. C. Kapitein, 4. N. v. d. Linden, 5. G. R. de Groot, 6. v. Zuylen. Vakwerk: 1. Hangeler, 2. L. Weyers. Kleine wagens: 1. L. Dekker en vrienden, 2. Ansje v. d. Reep, 3. Gebr. Damen,-4. Inneke Turkenburg, 5. Rudi Lafeber, 6. G. Vaandragen. Steppen: 1. D. Methout, 2. C. Per soon, 3. M. de Wreede, 4. L. Beek, 5, J. Rusman, 6. C. Jansen, 7. J. Phi- lippo, 8. Willy Lafeber. Diversen: 1. Ransdorp, 2. Klink hamer, 3. Slingerland. 4. L. Meijers, 5. G. v. Roode, 6. J. de Groot, 7. P. v. Roode. Bloemmozaïeken. Bekroningen. Afd. I. le pr. R.K. Middenstandsver. Wisselbeker (Met volle zeilen); 2e pr. de Groot Co; 3e pr. Gebr. Van Til; 4e pr. Wim Dekker Co. (Dame in gondel); 5e pr. Openbare Werken Hillegom (Ta bleau Raadhuis). Afd. II le pr. en Wisselbeker: Ger. Lommerse; 2e pr. Th. J. v. Haaster, De Zilk; 3e pr. fa. Wekking (Palet met penselen); 4e pr. Kleiwegt, Wil- helminalaan; 5e pr. St. Josephschool (Vlinder). De jury bestond uit dc heren P. Hulsebosch, F. J. v. d. Kolk en J. G. Stokman. Warmond DE TOL ALS BLOEMMOZAIEK Door het slechte weer van de laat ste weken kon ook hier bij gebrek aan bloemden niet eerder worden overgegaan tot het leggen van mo zaieken. Gelukkig echter is. dit uit stel geen afstel geworden en kan men thans ook in Warmond genie ten van kunstzinnige mozaieken. Voor het gemeentehuis vindt men in prachtige kleuren „de tol" wellicht als laatste herinnering aan dit ob stakel. Naast het gemeentehuis is op artistieke wijze uitgebeeld 's mensen leven in de vorm van geboorte, hu welijk en overlijden, een ontwerp van de heer van der Laan uit Sas senheim en verzorgd door een ge deelte van het gemeentepersoneel. Verder treft men voor de woning PRACHTIG WERK VAN POLITIE Het is ondoenlijk een beeld te geven van het enorme verkeer, dat gisteren door de Bollen streek trok. Onder de bekwa me leiding van majoor Warmolds wisten de mannen van de Rijks politie de onafgebroken stroom in beweging te houden zonder dat er hier of daar grote opstop pingen ontstonden. Een aantal mobilofoon-auto's, die met de centrale post op Keukenhof in verbinding ston den, assisteerden op de overbe laste routes. Hierdoor had men van minuut tot minuut een nauwkeurig overzicht van de totale verkeerstoestand. Het inschakelen van een he- licoptère, waar aanvankelijk over gedacht werd, bleek niet nodig. De politie had de situatie vol komen in handen en leverde daarmede een prachtige presta tie. van de burgemeester een in spreken de kleuren opgetuigd zeilschip; voor de woning Klein Leerust, bewoond door jhr. v. d. Brandeler, de alom bekende „Oude Toren", terwijl voor de woning van de heer mr L. Nypels de starttoren met de daarbij beho rende Kaagsocieteit uitgebeeld, alles even kunstzinnig en in schitte rende kleuren. Deze mozaieken trok ken reeds honderden vreemdelingen en het komende weekend zal van dit alles nog volop te genieten zijn. Een bezoek aan Warmond loont thans volop de moeite. bloemenfeesten, heeft zich ook dit jaar weer getooid met dc rijke kleurenpracht van tulpen en hya cinthen. Hierbij komt dat de factor „weer" bijzonder gunstig is geweest en dui zenden en nog eens duizenden, vooral op Hemelvaartdag, een be zoek aan de badplaats brachten. Dc bezoekers van heinde en verre, zowel uit binnen- als buitenland, zullen geen spijt hebben van hun tocht, want wat particulieren, verenigin gen, bedrijven en dc schooljeugd heeft tot stand gebracht, dwong be wondering af. De toegangswegen tot Noordwijk Binnen en Zee i.e. de Vinkenlaan en de v. Panhuijsweg waren keurig versierd, zodat men bij inkomst reeds direct een feestelijke indruk kreeg. De vele tientallen mo zaieken, welke op de meest gunstige plaatsen in het dorp verspreid la gen, trokken veel belangstelling Het mozaiek van de firma C. P. Al kemade, dat zo zuiver en harmonisch van kleur was, veroverde de wissel beker met lof van de jury. In deze afdeling verdienen ook de opstellin gen van T. Verweij in de IJmuider- straat en van de heren Floor en Arentshorst in de Q. v. Uffordstraat vermelding. Het Middenstands actie comité, dat de laatste jaren op an der gebied al veel nuttige arbeid heeft verzet, was ook bij deze fees ten actief en nam het gehele Linden- plein voor zijn rekening Dit mooie stuk behaalde de le prijs met wis selbeker Twee oude getrouwen, de Noordwij kse Brandweer en de Po- litiesportvereniging, bleken waardige concurrenten van de le prijswin naar. In de afd. „bedrijven" behaal de het Huis ter Duin de le prijs met De politie van Noordwijkerhout maakte in haar mozaïek propaganda voor de bloedtransfusiedienst van het Roode Kruis. In het midden het em bleem van deze instelling: De peli kaan, die haar jongen voedt met eigen bloed. Links een „blommige agent", die naar een gelegenheid wijst, waar men financiële bijdragen kan deponeren. (Foto: „De Leidse Courant").. kunde. 8. Chr. Jongemannen Ver. 9. Postver. De Bedrijven. Particulieren: 1. A. Alkemade, Pickéstraat 72 (met wisselb. en lof V. d. jury); 2. T. Verweij, IJmuider- straat 10; 3. K. Floor, Q. v. Ufford straat 3a; 4a. B. Arentshorst, Q. v. Uffordstraat 5; 4b. J. v d. Schalk, Wilhelminastr. 1; 4c. Mej. Blink, Nwe Zeeweg; 5a. J van Abswoude, De Ruyterstr. 75; 5b. v. d. Plas, Vin kenlaan; 5c. N. de Wolf, Emmaweg 2; 6a. Melse, Panhuysstraat; 6b. Waasdorp, Achterzeeweg; 6c. A Westgeest, Wilhelminastr.; 6d. A. Bontkcs, v. Panhuysstr. 39; 6e. Hou- waard, v. Panhuysstr. 37; 6d. Villa De eerste prijswinnaars van het kin dercorso te Noordwijk met hun wa gen. (Foto „Ad ïono" Noordwijk) Golfslag, Kon. Wilh.boul. 26; 6g. C van Houten, Jac. Juchstraat 6; Oh C. Wolf, Q. van Uffordstraat 11; 6i. Fr. Steenvoorden, Boerenburgerweg, Kinderdeelname: Fr. v. d. Staak, Kinderen Tappenbeck, Beethoven- weg, T. v. d. Staak. Het grote bloemencorso heeft mor genmiddag te 3 uur plaats. Do prijs uitreiking zal plaats vinden Zater- I dagavond te 7 uur in café Flora. eervolle vermelding, gevolgd door Coöp. Verbruiksvereniging D.S S. Bij de afdeling „Scholen" behaalde de Herv. School hoofd de heer Bar- delmeijer, de eerste prijs met wis- selbeker. Het kindercorso. Het kindercorso, dat Woensdag werd gehouden is eveneens een groot succes geworden, zowel wat betreft de deelname als de mooie stukjes, die hierin voorkwamen. De glunderende gezichten van de hon derden kinderen, welke aan dit corso deelnamen was reeds een aparte attractie. De stukjes, soms op de primitiefste vervoermiddeltjes, waren buitengewoon goed en vorm den een flinke stoet. De uitslagen van het corso zijn: 1. Th. Waasdorp, Achterzeeweg 9 (boot) 2. Fr. de Beer, Wilhelm. 60, (paddestoel)3 Groep Wilhelminaschool; 4. N.R.B.; 5. Tweede klasse V.G.L.O.; 6. Kin deren Siemerink (brancard); 7. Kin deren Ant. v. d. Meer. Diversen: 1. Mia v. Eeden; 2. Tine Verwey: 3. Ada v. Eeden; 4. Magda Beuk; 5. H. Sistermans; 6. Lies Barnhoorn; 7. Kinderen Arentshorst; 8. Leo Beuk; 9. Alkemade, Koepel- weg; 10. Nico Caspers. Prijstoekenning mozaïeken. De uitslag der mozaiek wedstrij den is: Scholen: Groep B: 1. (met wissel beker) Hervormde school. 2. Open bare school. 3. Wilhelminaschool. 4. R.K. Kleuterschool. 5. R.K. Jongens school. 6. VGLO-school. 7. R.K. Meis jesschool. Bedrijven: 1. Huis ter Duin (met eerv. verm.). 2. Coöperatie „Door Samenwerking Sterk". 3. Fa. N. Schulte, Voorstraat. 4. Houtindustrie Northgo. Verenigingen en comporaties: 1. (met wisselbeker). 2. Middenstands Actie-Comité. 2. Noordiwijkse Brand weer. 3. Politie Sportvereniging. 4. Zangver. Soli Deo Gloria. 5. Gerepa- trieerden „Hotel Duinlust". 6. Ver. „Noordwijkse Sportvissers". 7. Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plant- Tienduizenden inentingen Het aantal pokkengevallen te Til burg breidde zich Woensdag met 1 en gisteren met 4 gevallen uit. „Waar de ziekte zich na ongeveer 10 a 12 dagen openbaart, is dit aantal wan neer het zich de komende dagen niet vermeerder dan 3 a 4 gevallen per dag niet verontrustend", aldus verklaarde dr E. Ausems, directeur van de Gem. Geneesk. Dienst te Til burg. Achttien z.g. „contacten" (dat zijn personen, die met een pokkenpatiënt Jjjoxte (polf BINNENLAND. Z.H. Ex. dc Bisschop van Haar lem, zal Woensdag 9 Mei a.s. geen audiëntie verlenen. Tot geheim kamerheer van Z. H. de Paus is benoemd drs. G. Bannen berg, regent van het klein-seminaric „Beekvliet" in St. Michielsgestel. Mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk zal, naar Aneta verneemt, binnenkort worden benoemd tot Ne derlands consul-generaal te New York. Hij wordt de opvolger van mr. Willem Cnoop Koopmans, die als Ne derlands gezant naar Kairo gaat. Tegen Oliebollen-Nel, de 41-ja- rige P. H. D. uit Nijmegen, is door de Officier van Justitie bij de Bijzondere Strafkamer van de Rotterdamse Rechtbank drie en een half jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. Ge durende de bezettingstijd zou zij in Den Haag behalve goede dingen, ook lelijke zaken hebben opgeknapt, o.m. het in handen spelen van de vijand van Joden, Jodenbegunstigers, ille gale werkers en onderduikers. De burgemeester van Leens, de heer E. P. va. Iperen, is op 47-jari- ge leeftijd overleden. In 1947 werd hij als burgemeester geïnstalleerd. Ter nagedachtenis aan prof. Ir. H. L. A. Schoemaker, die aop 3 Mei 1942 te Sachsenhausen-Oraniënburg werd gefusilleerd, is Woensdag in het gebouw voor bouwkunde aan de Technische hogeschool te Delft een bronzen gedenkplaat onthuld. In Geldrop is Woensdagmiddag de 33-jarige H. A. v. G. die op het verbindingsstuk van een rijdende veewagen met oplegger wilde sprin gen gevallen. Hij kreeg een wiel over het lichaam en was terstond dood. j BUITENLAND. Z-H. de Paus heeft gisteren de on- I derbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten, maarschalk Montgo mery, ontvangen. Te Rome werd Zaterdag en Zon dag een internationale kattenshow gehouden. Minister-president de Gasperi heeft een beker (met melk) uitgeloofd voor de mooiste kat van Europa. Er zijn ook „miss Holland" katten, die naar de ere-titel zullen mededingen. De Britse grenspolitie in Hong kong heeft een auto aangehouden, waar in kratten met het opschrift „melkpoeder" werden vervoerd. Zij bleken motorolie, schrijfmachines, banden e.d. te bevatten, voor de Chi nese communisten. In Rome zyn twee mannen,, ieder in een glazen kist, een wedstrijd be gonnen, wie het wereldrecord „vas ten" zal breken. In Sorrento (Italië) trouwde on langs Maria Gioconda met Vittorio di Maio, terwijl zij in het zieken huis lag. De doktoren gaven haar nog slechts enige uren te leven. Na de plechtigheid begon Maria op te knappen en twee dagen later ver klaarden de doktoren, dat zij buiten gevaar was. Gisteren is Vogeler in het marine ziekenhuis in Bethseda (Washington) opgenomen om te herstellen van de gevolgen van zijn verblijf in een Hongaarse gevangenis. in aanraking zijn geweest) zijn opge nomen in het St. Elizabethszieken- huis. Een 40-tal personen staat in hun woning onder controle. De bevolking van Tilburg laat zich in grote getale inenten. Meer dan 40.000 vaccinaties werden dc afgelo pen dagen verricht. In diverse wijken van de stad wor den Vrijdag vaccinatiebureaux ge opend. Alle huisartsen van Tilburg verle nen hun medewerking bij het in enten. Nadarc berichten melden, dat cr thans 24 pokkengevallen z(jn gecon stateerd. Kalh. E.H.B.O. wedstrijd niet in Tilburg maar in Breda. De Katholieke Nationale Bond voor E. H. B. O. zou aanvanke lijk zijn nationale wedstrijd en zijn bondsvergadering op resp. 5 en 6 Mei in Tilburg houden. In verband met de pokkengevallen in Tilburg mogen daar in de komende dagen echter geen bijeenkomsten worden gehou den. De wedstrijd en de vergadering zullen nu op dezelfde dagen in de Graanbeurs te Breda zijn. Aetherklanken ZATERDAG HILVERSUM I. 402 M. KRO. 16.0024.00 Nationaal Pro gramma tg.v. dc bevrijding KRO:: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en litur gische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmu- ziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramofoonmuz. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramo- foonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramofoonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest. ((12.3012.33) Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest. 13.40 Hawaiian muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Klassieke en moderne mu ziek. 15.10 Lichte muziek. 15.25 Kroniek van letteren en Kunsten. NATIONAAL PROGRAMMA: 16.00 Fanfare. 16.02 Opening Nationaal Programma. 16.07 Amusementsmu ziek. 16.30 „Holland ze zeggen bevrijdingsdag-indrukken, opgete kend naar de opinie van jonge men sen. 17.15 „De laatste phase", cause rie over de bevrijding van Nederland 17.30 Omroeporkest. 18.00 Nieuws. 18.15 „Het grote gebod", causerie naar aanleiding van het verschijnen van het gedenkboek van het verzet in LO cn LKP. 19.00 Promenade-or kest. 19.30 Toespraak door Anton van Duinkerken. 19.45 Koperkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Bijeenkomst ter herdenking van de bevrijding in Middelburg. 21.05 Gramofoonmuziek. 21.15 „T's Oranjen, t'en blijft Oran- jen". 22.00 „Thyl\ hoorspel van -het verzet. 23.00 Nieuws. 23.15 Reporta ges. 23.3024.00 Metropole Orkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 16.0024.00 Nationaal programma t.g.v. dc bevrijding. VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws cn weerberichten. 8.18 „Onder ons gezegd" 8.23 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. VPRO: „Tij delijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor dc arbeiders in dtt continu-bedrijven 11.40 Pianorecital. 12.00 Accordeon- muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme dedelingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 13,00 Nieuws. 13.155 Omroeporkest. 13.50 Sportpraatje. 14.05 Voor de jeugd. 14.20 „Zo werk Nederland". 14.30 Dansmuziek. 14.50 Boekbespre king. 15.05 Dansorkest. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Instrumentaal kwartet. NATIO NAAL PROGRAMMA. Zie Hilver sum I. U nadert een achoofl. wegversmalling

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5