S)e CcidóeSoti^ant Nazi s steken de kop weer op Naar de bollen MAATREGELEN TEGEN DE „SOCIALISTISCHE RIJKSPARTIJ" De sfeer is geheel in Hitler-trant MacArthur voor de Senaat Festival of Britian plechtig geopend TK1JDAO 4 MEI 195! 42*te JAARGANG No. 12273 Birecteur: C. M. t. HAMBKSVKLQ Hoofdredacteur: L. C. I. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 NATIONALE RESERVE 1 moeilijk te zijn om naast het we zen van en het inzicht in de gevaren, die ons omringen, ook de maatrege len te kunnen nemen, welke het meest effectief zijn om dat gevaar te bestrijden. Wij schrijven dit met het oog op de Nationale Reserve, waar van de gewone burger eigenlijk maar heel weinig nog verneemt. Én juist daarmee zou een instelling als deze tot mislukking gedoemd kunnen zijn, daar zulk een beweging op de aller eerste plaats moet spreken tot de verbeelding en tot het hart van het volk. En dat heeft de Nationale Re serve tot nu toe niet gedaan. De Nationale Reserve werd opge richt in de tijd, dat minister van Maarseveen nog aan Justitie zat en wij herinneren ons een gesprek, dat wij toen met hem hadden, voordat de oprichting ervan zou worden aan gekondigd en waarbij wij er onze twijfel over uitspraken of deze op zet wel zou gelukken, indien de Landstorm, die in het verleden het hart van vele vaderlanders reeds had gewonnen, hierbij zou worden uit geschakeld. Nu zijn er natuurlijk aan beide kanten fouten gemaakt. De geschie denis van de mislukkingen en ver gissingen, welke rond dit orgaan zou kunnen worden geschreven, zou waarschijnlijk enige boekdelen kun nen vullen. Het is beter, dat dit niet is geschied. Een publiciteit als deze zou waarschijnlijk een nog slechter effect hebben gehad dan de stilte, welke nu over de Nationale Reserve viel en waarvan men moeilijk een begeestering kon verwachten, welke de opzet direct en volkomen zou doen slagen. Men kan het wellicht aldus zeg gen, dat in de stilte niemand eigen lijk precies wist wat hij met deze Nationale Reserve moest beginnen. Men kende niet algemeen het doel, dat men zich met deze Nationale Re serve voorstelde. Bij de oprichting ervan meende men, dat een aantal aanplakbiljetten, over het gehele land verspreid, voldoende zouden zijn om flinke, niet-dienstplichtige mannen te bewegen in dit orgaan dienst te nemen. Maar niemand wist iets en er gebeurde niets. Omdat voor een instituut als dit geestdrift nodig is, was er over het gehele land een daad nodig geweest. Wij hadden co- mité's van vooraanstaande mannen en vrouwen moeten hebben, die overal tegelijk bijeenkomsten had den georganiseerd en de kerels had den gewezen op de gevaren, welke ons bedreigen van binnenuit. Dat dit niet is geschied is een propagandis tische fout van de eerste orde ge weest. GELUKKIG evenwel is het nog niet te laat. Nu een nieuwe minister van Oorlog de taak op zich heeft moe ten nemen de taken van leger en vloot, waarin ook al de klad was gekomen, in- het kader van het At lantisch Pact te reorganiseren, moe ten wij ook de aandacht vragen voor deze Nationale Reserve. Men zegt wel eens, dat hetgeen zonder gerucht, in de stilte en in het verborgene groeit het best gedijt. Minister Staf, een man, naar men zegt, met veel organisatietalent, zal wel beseffen, dat dit met de Natio nale Reserve niet het geval is. Nu behoort de Nationale Reserve niet geheel te zijner competentie, daar deze wel onder de burgerlijke verde diging zal vallen, welke bij de nieu we taakverdeling in het kabinet aan minister Teulings is toegewezen. Zon der samenwerking echter van deze beide ministers en wellicht zal ook Justitie daaraan nog te pas ko men— zal het echter moeilijk gaan. Het zal immers zaak zijn juist die jongemannen in de Nationale Reser ve in te passen, die een militaire op leiding hebben gehad, want een Na tionale Reserve, hoezeer haar taak ook verschilt van het werkelijke le ger, dient in de huidige omstandig heden militaire waarde te hebben. Wij behoeven slechts te wijzen en daarop moeten ook de leden wor den attent gemaakt op de grote communistische wapenopslagplaat sen, welke in Italië herhaaldelijk werden ontdekt. En waar men nu voldoende ervaring heeft in het feit, dat de communistische vijfde colon nes vanuit Moskou centraal worden gedirigeerd volgens één en hetzelfde plan, moet met deze mogelijkheid ook hier wel terdege rekening wor den gehouden. Korea heeft in de Atlantische wereld de stormbal doen hijsen. De tijd is nu meer dan ooit rijp voor geestdriftige vaderlandslief de tegen het communistisch gevaar ook van binnen uit. Daarom is het nu tijd het roer om te gooien en onmiddellijk een einde te maken aan de plannenmakerij, welke de Nationale Reserve tot nu in een dood slop heeft gebracht. De mi nister van Oorlog kan nu onmiddel lijk de richtlijnen voor dit orgaan vaststellen. De minister van Binnen landse Zaken kan de burgemeesters opdracht geven ieder in hun gemeen te deze zaak ter hand te nemen door de oprichting van een comité bestaan de uit mannen, die de ernst van deze zaak begrijpen en hun medeburgers weten te begeesteren. Maar hoe het dan ook geschiedt, begeestering is er nodig, een begees tering, welke het gehele land omvat. Er schijnt nu ook een samenwer king tot stand te zijn gebracht met de voormalige landstorm. Ook dat is een goed ding. Nu zal men moeten komen tot een coördinatie van alles "KANSELIER ADENAUER en ik hebben de >nd«"uk, dat in Neder-Sak- sen een werkelijke poging wordt ondernomen om de partij van Hitier, de NS DAP, te doen herleven". Dit verklaarde dc Westduitse minis- ster van binnenlandse zaken, dr. Robert Lehr, die zojuist van een bezoek aan Neder-Saksen is teruggekeerd. „Tijdens dit bezoek is het gevaar der beweging van de neo-nazistische „Socialistische Rijkspartij" mij duidelijk geworden", aldus dr. Lehr, „en ik wil nog vóór de aanstaande Zondag in Neder-Sakser. te houden verkiezingen ingrijpen om deze partij het deel nemen aan de verkiezingen onmogelijk te maken". Nu dc socialistische regering van Neder-Saksen niet bereid is geweest harerzijds in te grijpen zal minister Lehr vandaag aan het federale kabinet in Bonn voorstellen de „Socialistische Rijkspartij" illegaal te verklaren. Kanselier dr. Ade nauer. die tn Straatsburg voortdurend met dr Lehr in contact staat, gaat, naar de minister zeide, met deze maatregelen volledig accoord. ER ZIJN WEER KNOKPLOEGEN. LAARZEN EN MARSMUZIEK Dr. Lehr verklaarde „De Rijkspar tij gaat te werk met dezelfde ter- reur-methoden als de Nazi's en heeft zich de ondergraving van het aan zien der regering ten doel gesteld. Daarom ben ik van mening, dat wij artikel negen der grondwet ten uit voer moeten leggen, waarin vereni gingen worden verboden, die zich tegen de grondwettelijke orde ke ren". De minister verwachtte niet, dat de organen van Neder-Saksen de be sluiten der regering in Bonn niet zouden uitvoeren. Eventueel zou hij evenwel bereid zijn op grond van artikel 91 der grondwet zelfstandig over het hoofd der regering te Han nover heen te handelen en zelfstan dig de politie van de staat de nodige instructies geven. De „Socialistische Rijkspartij" heeft zich openlijk als nieuwe na- tionaal-socialistische partij uitge sproken. Een harer voornaamste lei ders is de voormalige majoor Remer, die het Hitler-bewind in 1944 bij de Juli-Putsch heeft gered door op eigen verantwoording te Berlijn in te grij pen. Het program van de „Socialistische Rijkspartij", waarin talrijke losstaan de nationaal-socialistische groepen zijn samengesmolten, lijkt ontleend aan dat der vroegere NSDAP en be oogt een grootscheepse credietuit- breiding ten behoeve van openbare werken. De SRP-methoden omvatten knokploegen in vergaderzalen, sto ring van bijeenkomsten van tegen standers en directe intimidatie. De vooraanstaande figuren naast Remer zijn de bondsdagafgevaardigde dr. De sfeer der neo-nazi-betogingen is tekenend. Zo trad Remer op in 'n dorp bij Winsen op de Lüneburger heide. Zevenhonderd personen waren aanwezig in een met zwart-wit-rode vlaggen en de rijksadelaar getooide zaal. De zaalwacht was in rijglaar zen en droeg rode armbanden. Na een inleiding met marsmuziek wer den de in krijgsgevangenschap ge storven soldaten en de vrouwen pn kinderen, die het slachtoffer van bomaanvallen zijn geweest, herdacht. Remer's toespraak behelsde een rechtvaardiging van het nationaal- socialisme en van de aanval op Po len. „De oorzaak van de oorlog ligt bij de „Siegerstaaten", die in 1918 een georganiseerde wanorde hebben achtergelaten, evenals in 1945 door de verdragen van Jalta en Potsdam en door de misdadige vonnissen van Neurenberg. Remer vervolgde: „De rassenleer en de leidersgedachte wa ren juist. Wat wij te verwezenlijken hebben is een evolutie van de na- tionaalsocialistische gedachten in een verstandige en aan de tijd aangepas te vorm. Ik ben en blijf nationaal socialist" (luide bijval). De grootste aanhang heeft de par tij in de achterlijke landbouwgebie den van Neder-Saksen, waar de ver houdingen ontwricht zijn door het grote aantal vluchtelingen. Daaren tegen schijnt de partij in grote ste den als Hannover en Brunswijk slechts weinig openlijke belangstel ling te trekken, ofschoon ook daar in de bierkelders de twintigste April weer als „Führergeburtstag" is ge vierd. President Truman verzocht het Amerikaanse volk gisteren op zijn wekelijkse persconferentie het oor deel over zijn geschil met Mac- Arthur op te schorten tot al het be wijsmateriaal volledig is. Hij zeide, rV__i„ „r, -Cn Jat Mac Arthur hem tijdens hun Dorls en de vroegere SS-leider Graf ttt j i-T j I ontmoeting op het eiland Wake er von Westarp. Waar deze lieden m de r" Jr,pi,;..,., nlattelandsrpntra ontrpdpn trpkkpn van overtuigd, dat de Chinezen piatteianascentra optreden trekken Koreaanse oorloe zou. zij volle zalen. West-Duitsland in Raad van Europa De Westduitse bondsrepubliek is Woensdagmiddag als rechtsgelijk lid opgenomen in het comité van minis ters van de Raad van Europa. Het besluit werd genomen in een besloten bijeenkomst, die voorafging aan de officiële zitting van het co mité. Adenauer werd vervolgens plechtig binnengeleid. Met staats secretaris prof. Hallstein nam hij plaats aan de hoefijzervormige tafel tussen de Franse en Griekse gede legeerden. Na de officiële begroeting door de voorzitter van het comité van ministers, mr. Stikker, begon de officiële zitting. Het ministerscomité van de Raad van Europa heeft Donderdagavond besloten, te trachten alle visa af tc schaffen en de West-Europese pas sen te standaardiseren. De drie lan den, waarheen inwoners van de West-Europese landen nog niet zon der visum kunnen reizen zijn West- Duitsland, Griekenland en Turkije. Het voorstel om een Europees pas poort in te stellen zonder onder scheid in nationaliteit verwierpen de ministers als een voorlopig onbe reikbaar ideaal. Politiek beïnvloedde de militaire plannen GENERAAL MACARTHUR heeft gisteren voor de Amerikaanse Senaat verklaard, dat de gezamenlijke stafchefs op 12 Januari een vloot- blokkade van communistisch China, luchtoperatics boven Mandsjoerije en steun van de Chinese nationalisten hebben aanbevolen. Daar het nimmer werd toegestaan deze aanbeveling ten uitvoer te brengen, „neemt Mac Arthur aan", dat de Amerikaanse stafchefs werden beïnvloed door presi dent Trüman of Dean Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken. De generaal toonde de tekst van deze aanbevelingen, die in grote lijnen overeenkomen met de voorstellen, die Acheson aan dc Engelse premier Attlee voorlegde toen deze in December zijn onverwacht bezoek aan Washington bracht en die destijds, naar werd vernomen, werden verwor pen. MacArthur beweerde gisteren, dat de gezamenlijke stafchefs de voor stellen enige weken later nog onderschreven. Het was duidelijk, dat zij niet om militaire, maar om diplomatieke of politieke redenen waren ver worpen voorbereidende aanval van het Azia tische vasteland op Japan te doen, omdat de Amerikaanse zee en lucht vloot dit kunnen beletten. De oor log op Korea kon dan ook met slechts weinig meer landstrijdkrach ten, gesteund door een ten volle ontplooide lucht- en zeemacht, tot een einde gebracht worden. Zonder deze maatregelen, achtte hij het on mogelijk voldoende grondtroepen te kunnen overbrengen om Noord- Korea beslissend te zuiveren. De generaal zeide er aan te twij felen of de Russische luchtmacht in een algehele oorlog lang zou kunnen blijven opereren, maar hij waar schuwde het Westen voor de Rus sische drang naar de Stille en In dische Oceaan, waardoor het onme telijke rijke wereldeel van de toe komst Afrika in hun handen zou kunnen vallen, omdat de Rus sen met hun streven de Middeland- sche Zee zouden overvleugelen. KONING GEORGE OPENT HET FESTIVAL OF BRITAIN. Don derdagmorgen heeft Koning George van Engeland met een toespraak in de beroemde St. Paul's Cathedraal het Festival of Britain officieel ge opend. Het middelpunt van de festi viteiten, die een half jaar zullen du ren, is een geweldige tentoonstelling, gewijd aan Kunst, Wetenschap en Cultuur. De Telefoto toont Koning George tijdens de openingsrede, tussen de camera en het spreekgestoelte zitten de leden van het Koninklijk Huis; aan de andere kant de leden van het Kabinet. ANP-Telefoto. Verkeerde kijk op de Chinezen niet aan de Koreaanse oorlog zou den deelnemen en dat de generaal uiterst verrast was, toen zijn voor spelling niet in vervulling ging. MacArthur beweerde gisteren voor de Senaat, dat verschilende van zijn rapporten, die hij als opperbevelheb ber van de verbonden troepen op stelde, in Washington veranderd waren, om er naar wens van het „State Department" een „politieke strekking in te leggen". MacArthur zette zijn mening uit een over de sterkte der Russische strijdkrachten in het Verre Oosten maar alle cijfers over vliegtuigen, oorlogsbodems, duikboten en troe pen waren geschrapt. Hij geloofde, dat de Sowjet-troepen in Siberië louter voor verdediging bestemd zijn en dat de Sowjet-Unie niet meer tie, waaraan o.a. door 12 Harvard DEMONSTRATIES TE BREDA. Ter gelegenheid van het Assaut van de Koninklijke Militaire Academie te Breda, gaven de cadetten Woens dag een grote militaire demonstra- troepen naar het Oosten kan zenden, omdat de Transsiberische spoorweg reeds in vol bedrijf is. Rusland zou niet in staat zijn een vliegtuigen en 3 Chaffre tanks werd deelgenomen. De cadetten keren huiswaarts ge zeten op een der tanks. Door koning en koningin van Engeland r\E KONING EN DE KONINGIN van Engeland hebben gisteren het Festival of Britain plechtig geopend. In een open rijtuig, geëscor teerd door ruiters van dc Household Cavalry met glinsterende borst schilden en helmen reeds de koninklijke familie van Buckingham Palace naar de St. Pauls kathedraal. Prinses Margaret zat bij haar ouders in het rijtuig. In een tweede rijtuig hadden prinses Elizabeth en de her tog van Edinburg plaats genomen. Bij dc kathedraal werd de konink lijke familie ontvangen door het ka binet, waarna de koning van het brede bordes af met een rede het Festival opende, dat niet alleen de viering van het eeuwfeest van do grote tentoonstelling in 1851 bete kent, maar ook het bewijs levert, dat Engeland zijn na-oorlogse moei lijkheden kan overwinnen. De koning zei onder meer: In dit festival zien wij met trots terug en met vastberadenheid vooruit. Ik hoop, dat de vorderingen, welke ie moderne wetenschap te zien geeft, inpiaats van tot vernietiging te lei den, voor vredelievende doeleinden zullen worden gebruikt. Na de toespraak van de koning loeiden de sirenes van de sleepboten op de Theems en luidden de kerk klokken de feestelijkheden in, die een half jaar zullen duren. BEDEVAART DER K.A.B. NAAR ROME. Mgr. D. Huurdeman, vicaris-gene raal van het aartsbisdom, zal als ver tegenwoordiger van kardinaal De Jong deelnemen aan de bedevaart der Kath.Arbeiders Beweging naar Rome. PR0N0NCE en NYLONS zijn SYNONIEM wat met de burgerlijke verdediging verband houdt. En misschien zelfs zou men om psychologische redenen kunnen overwegen bij de nieuwe koers de slecht gekozen naam van Nationale Reserve, welke niemand iets zei en die geen weerklank vond by ons volk, te wijzigen, want in dit geval kan ook de naam van zeer grote betekenis zijn. STUDENTENGRAP. Voordat de koninklijke familie ter plaatse aanwezig was, ontdekte men iets onverwachts. Studenten hadden n.l. 's nachts bovenaan dc negentig meter hoge, sigaarvorminge zuil van het Festival de vlag van de univer siteit van Londen aangebracht. Het plan daartoe was drie maanden ge leden bij hen opgekomen. De studenten hadden tekeningen van de zuil gevraagd, zogenaamd ter bestudering, maar in werkelijk heid om te bekijken hoe men de zuil aan de buitenkant zou kunnen be klimmen. Zij maakten een speciale uitrus ting, die o.m. uit hoekijzers en nylon- koord bestond, en omstreeks midder nacht klommen twee studenten naar boven en bevestigden de vlag. Zij hadden er nog een flesje whisky bij willen hangen voor dc man, die de vlag zou moeten verwijderen, maar dit bleek te gevaarlijk. De leiding van het Festival keek 's morgens heel verbaasd naar de vlag en nam terstond maatregelen om de vlag te laten verwijderen voordat de koning het Festival zou openen. Geen wapens meer voor China Dc Verenigde Staten hebben in de UNO-commissie voor sancties voor gesteld, dat alle leden van de Vere nigde Naties zo spoedig mogelijk het verzenden van wapens, munitie, oorlogsuitrusting en goederen, die voor de fabricage daarvan gebruikt kunnen worden, alsmede olie en materialen voor het opwekken van atoomenergie naar communistisch China zullen stopzetten. Enkele uren tevoren had in het Britse Lagerhuis de Britse premier Attlcc verklaard, dat Groot Brittan- nië thans „alleen in overeenstem ming met Amerika" strategische materialen naar rood China expor teert. Hij zei, dat grote hoeveelheden rubber vanzelfsprekend strategisch belangrijk waren, maar kleine hoe veelheden voor bepaalde doeleinden niet. KoAAeitjc. Oefen uw spieren voldoende, en iw geest meer dan voldoende.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1