RONDOM RERUM NOVARUM Jumbo Dierenhandelaar bracht pokken over uit Mid.-Afrika DOUWE EGBERTS Zandagóuiöt en atêtidóiaan Wu.^.SDAG 2 MEI 1951 ut LKIUSb COURANT IWEEUE li LAD - PAGINA 2 In Tilburg wordt de bevolking heringeënt JN TILBURG is men begonnen, de bevolking op grote schaal opnieuw in te enten tegen de pokken. Ook te Utrecht, waar zich eveneens een niet-erustig geval van pokken voordeed, dat echter rechtstreeks verband houdt me. een der Tilburgse patiënten. Al wordt een landelijke besmet ting n et waarschijnlijk geacht, toch worden uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen, om deze met alle middelen te voorkomen. Pokken is een buitengewoon besmettelijke ziekte, welke veroorzaakt wordt door een smetstof, die zeer vluchtig is. Dientengevolge wordt de ziek+e met alleen door rechtstreeks contact met de patiënt, doch ook door contact met voorwerpen, welke hij heeft aangeraakt, of door het inade men van lucnt in zijn nabijheid, overgebracht. Het incubatie-tijdperk (tijd welke verloopt tussen de besmetting en het uitbreken var de ziekte) beloopt ongeveer twee weken. De patiënt voelt zioh don plotseling zwaar ziek. Op de derde dag vertoont zich rode uitslag, waarna etterende puisten ontstaan, die na genezing littekens nalaten. Overigens Kan de ziekte met verschillende hevigheid verlopen. In vroege re tijden eiste de ziekte vaak talrijke slachtoffers; sedert de koepokinen ting (met herinenting als de laatste inenting meer dan 57 jaar geleden geschiedde) is dit gevaar zeer aanzienlijk verminderd. kcle personen, met wie zij regelma tig in contact kwam, zyn .n quaran taine opgenomen. De toestand van de patiënte is op het oogenblik redelijk wel. Echte Friesche HEERENBAAI Terwijl dr. C. Banning, hoofd-in- specteur van de Dienst voor de Volksgezondheid, krachtens de hier omtrent bestaande internationale re gels de wereldgezondheids-organisa tie te Genève en de ministeries voor de Volksgezondheid in België, Luxemburg, Frankrijk en Engeland heeft verwittigd, is men er in Til burg in geslaagd aldus het N. v. d. D.; de haard van de infectiegeval- len te ondekken. Nog niet zolang geleden keerde een bekende Tilburgse dierenhande laar per vliegtuig uit Midden-Afrika terug. Eenmaal thuis, werd hij ziek en daar hij verzuimde een dokter te consulteren, besmette hij enige per sonen uit zijn naaste omgeving. Nu wil het gelukkige toeval, dat weini ge jaren geleden duizenden Tilbur- genaars gevolg hebben gegeven aan dringende vaccinatie-adviezen de gemeentelijke autoriteiten. Accountant overvallen Lichte graad. En dit zal wel de voornaamste re den zijn geweest, dat de slachtof fers" van de Tilburgse dierenhande laar slechts in vrij lichte graad de ziekte hebben „overgenomen". Dit bracht weer met zich mee, dat de dokters het vaak met elkander niet eens waren over de juiste aard van de ziekte en dat de meesten hunner de ziekteverschijnselen toeschreven aan waterpokken. Zelfs toen ook een der dokters werd besmet, was men nog lang niet overtuigd van de ernst van de toestand. Sportdag uitgesteld. Tilburgs scholen, bioscopen, etc. zijn niet gesloten. In overleg met de GGD is echter besloten de landelij ke schoolsportdag, die morgen' voor de Middelbare scholen zou worden gehouden, voor onbepaalde tijd uit te stellen. Het geval in Utrecht betreft een 45-jarige vrouw uit de Van Lennep- straat, die een dag of tien, twaalf ge leden te Tilburg in aanraking is ge weest met een pokkenpatiënt. De vrouw is overgebracht naar een spe ciale barak van het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht. En- Omstreeks elf uur Dinsdagavond zijn twee mannen, die een zakdoek voor neus en mond hadden gebonden binnengedrongen in het kantoor van accountant H. Hermans te 's-Herto- genbosch. De accountant, die juist zijn werkzaamheden voor die dag beëindigde en op het punt stond zijn kantoor te verlaten, zag zich plotse ling geplaatst voor de indringers, die via de. voordeur, die niet op slot bleek, waren binnengekomen- De mannen, wier leeftijd door de an heer H. tussen 25 en 30 jaar wordt 1 geschat, gelastten de accountant de brandkast te openen, terwijl zij een vuurwapen of een voorwerp daarop gelijkend, dreigend op hun slacht offer hielden gericht. Het meubel, dat voor de overvallers voor een brandkast werd aangezien, bleek een boekenkast. Zij eisten daarop geld en stelden zich tevreden met de inhoud van H's portefeuille, die op dat moment f 11 inhield. Onder dreiging van hun vuurwapen geboden zij H. in een kast te gaan staan en niet binnen tien minuten alarm te slaan. Onder leiding van de commissaris van politie werd onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat tot nu toe nog zonder resultaat is ge- HOOFDPIJN 1 Münhardt's Hoofd pijn poeders. Doos VRAGEN OVER ONGEWETTIGD OPTREDEN VAN AMBTENAREN Het Tweede Kamerlid Van de We tering (c.h.) heeft aan de ministers van economische zaken en van finan ciën schriftelijk vragen gesteld over het optreden van drie ambtenaren van de economische politie bij een naamloze vennootschap te 's-Graven hage. Gevraagd wordt of het juist is, dat dit drietal, zonder daartoe be voegd te zijn, de directie en de boek houder gedreigd heeft te zullen ar resteren en de boeken in beslag te nemen. Daarbij zou met revolvers gedreigd zijn. Indien het juist mocht zijn vraagt de heer v. d. Wetering een voorbeeldige straf. Ter bescher ming van de rechten en vrijheden van de burgers wordt het gewenst geacht, dat aan de opsporingsambte naren nog eens duidelijk de grenzen van hun bevoegdheid onder het oog wordt gébracht. „ANDERE KWALITEITEN DAN vakmanschap- Op vragen van het Tweede Ka merlid Verkerk (a.r.) over de benoe ming van een algemeen inspecteur van de rijkspolitie, hebben de minis ters van justitie en binnenlandse za ken o.m. geantwoord, dat bij de ver vulling van een hoge functie andere kwaliteiten dan .vakmanschap van overwegende betekenis kunnen zijn. Van de bijzondere omstandigheden van elk geval hangt het mitsdien volgens de ministers af of vakman schap dan wel het bezit van andere kwaliteiten de doorslag geeft. De inmiddels benoemde functiona ris is niet aan een geneeskundig on derzoek onderworpen. Zijn ontslag aanvrage uit de militaire dienst is uitsluitend het gevolg geweest van de omstandigheid, dat hem bij een ander ministerie een functie werd aangeboden en is niet mede om ge zondheidsredenen geschied. bleven. 4 Westbrabanders spoorloos verdwenen De politie van West-Brabant staat, aldus verneemt het N. v. d. D., voor een tot nu toe onopgelost raadsel- Sinds enige weken worden 4 perso nen uit West Brabant vermist, waar van twee uit de gemeente Bergen op Zoom, een werkzaam in de gemeente Bergen op Zoom en een uit de ge meente Steenbergen. Een der vermis ten, tie verzekeringsagent C. v. S. uit Bergen op Zoom, heeft op 9 Maart zijn woning verlaten en is sinds dien niet terug gekeerd. Zijn maatschap pij had hem ontslagen en een inspec teur stelde een onderzoek in. waar van de resultaten nog niet bekend zijn Er zijn tekenen, die er op wijzen dat, hij naar België is uitgeweken. Het tweede verdwijningsgeval be treft de boekhouder M. B. uit Hal steren, die werkzaam was als boek houder te Bergen op Zoom. Na een kermisbezoek j.l. Zondag, keerde hij met een vriend huiswaarts en alhoe wel deze vriend hem voor zijn ouder lijke woninq heeft verlaten, is hij sind.-. dien verdwenen. Voor zijn ver dwijning is geen verklaarbare reden. Voorts is de koopman J. N. uit Steen bergen vorige week na zijn werk niet thuisgekomen en ten slotte is de bankbeambte J. G- uit Bergen op Zoom Donderdag jl., na op gewone tijd de bank verlaten te hebben, niet thuisgekomen. Ook voor deze laatste verdwijning heeft men tot nu toe geen verklaarbare reden kunnen ont. dekken. Zekerheidshalve heeft de bank een accountantsonderzoek ge last. VERHOGING NORMEN VOOR SOCIALE BIJSTAND In verband met de jongste loon- ronde zijn met ingang van 19. Maart jl. de maxima en de normen van de rijksregelingen voor sociale bijstand (waaronder de overbruggingsrege ling) met 5 procent verhoogd. Boeiende Boeien Een verhuizer te Lopik is het slachtoffer geworden van zijn belangstelling. Hij moest de in boedel van een politieman ver huizen en vond daarbij een handboei die hy wel eens wilde proberen. Hij weet nu precies hoe het voelt, want hij heeft anderhalf uur gevangen geze ten. Hij had de boei dichtge daan, maar kon hem toen niet meer openkrijgen. De eigenaar was niet thuis en bleef voorlo pig weg en ook de Schoonho- vense politie kon hem niet be vrijden. Niet voordat de sleutel uit de naburige gemeente was gehaald, kon de gevangene wor den bevrijd. Kano op zee aangetroffen De schipper van de kotter Go 27, G 't Mannetje, heeft gistermiddag om 4 uur ongeveer 7 a 8 mijl ten Westen van Scheveningen een kano aange troffen welke halfvol met water was gelopen. In de kano werd een to taal uitgeputte man aangetroffen van Duitse nationaliteit. De man had één been. Maandag was hij van Hoek van Holland naar Zee vertrokken met de bedoeling naar Spanje te kanoën. 16 April was hij uit Frankfort aan de Main vertrokken. De schipper heeft hem en'de kano aan boord genomen en naar Scheveningen vervoerd, waar hij onder de hoede van de po litie is gesteld. Maandag had de Duitser nog vuur pijlen afgeschoten, doch dit was waarschijnlijk niet opgemerkt. ZONDAGSRUST. De Zondag heelt in Ne- derlanu een eigen sfeer. Wij kijken ei- de nele vveex met verlangen naar uit, en reeds de Zaterdag krijgi een biizcnaer cacnet ais voorbereiaingsmiaüag op de wekelijkse rustdag. En voor een groot deel van de Neaerlanaers is de Zondag inderdaad de dag des He ren, waarop wij ons van arbeid onthouaen om in ae gelegenheid te zijn God onze dienstbaarheid te to nen. Hierin hebben wij veel vooi' op het buiten land. Velen zullen het tot •hun vei'oazing ondervon den hebben, dat op Zon- van rechtmatige en pas sende verering aan de eeu wige God." Hier zien wij duidelijk' de betekenis en het doel van de Zondag geformu leerd: Zondagsrust niet als doel nastreefbaar, maar als middel om te kunnen ko men tot Zondagsheiliging. Het bijwonen van de Zondagsmis is derhalve slechts een minimum waar mee we God op Zondag iets meer geven dan op andere dagen van de week, en als wii deze Zondagse eredienst willen vergroten, zal dus het bijwonen van andere godsdienstoefenin gen geheel in de liin van de waardige Zondagsvie- was een van de grote rede- „Aan de arbeider moet ncn waardoor de lonen zo een loon worden uitge- laag bleven. Een vakorga- keerd, dat voldoende is om nisatie, die streed voor vol- hem en zijn gezin tc on- doende loon. bestond niet. derhouden. Zeker het is Die onrechtvaardig sys- billijk, dat ook de overige teem zal in Paus Leo een leden van het gezin, ieder felle bestrijder vinden. Aï- volgens zijn kracht het beid is geen koopwaar, hunne bijdragen tot het maar is voor velen het onderhoud van allen, zoals enigste middel om in zijn dagelijkse behoeften en die van zijn gezin te voor zien. Het loon is geen vrije kwestie, zodat, als een ar beider dat wil. hij voor f 1.per week zich be schikbaar zou kunnen stel len ten koste van zichzelf dit vooral bij de landbou wers. maar ook in vele ge zinnen van handwerkslie den en kleine winkeliers hei geval is. Maar het is volstrekt ongeoorloofd, misbruik te maken van de tijj'an kinderen of de :rachten van vrou- en zijn gezin. Hoe legt paus wen. Huismoeders moeten dagochtend in ahderc lan- rjng yggen Vandaar dat rlpr mpn Hp !irnpinpr<5 in j c den men de arbeiders de weer ziet op steigers en in werkplaatsen. Dat de winkels open zijn en de drukte op straat dus niet alleen veroorzaakt wordt aoor het uitgaan van de kerk, maar evenzeer door het aflopen van de winkels trouwens in Nederland be hoeven wij niet zover te rug te gaan om ons de tijd te herinneren, dat de win kels open waren op Zon dagochtend, en het per soneel des middags moest overblijven om de leegge- koc'hle étalages weer op te vullen. Nederland is thans met zijn Zondagsrust een voorbeeld voor menig bui tenlander. In de dagen van Rerum Novarum was het aller minst overbodig, dat Paus Leo XIII hierop de aan dacht vestigde en de over heid od haar plicht wees. „Er zijn in de werkman nog meerdere dingen, die door de bescherming van de overheid moeten bevei ligd worden; en wel aller- de sportbeoefening geen belemmering mag zijn voor de Zondagsheiliging en in het katholiek kamp de be paling geldt, dat vóór 12 uur niet met de voetbal wedstrijden enz. begonnen dient te worden. Leo dit uit? PAUS LEO AAN HET WOORD. „Het bedrag van het loon wordt vastgesteld bij vrije overeenkomst; vooral in haar woning of in de onmiddellijke omge ving haar bezigheden ver richten. door zich geheel te geven aan de zorgen van het gezin. Dat echter moe- - ders. wegens ontoereikend- derhalve zou het de schijn heid van het loon van de kunnen hebben, dat de be zitter van kapitaal als hij maar het bedongen loon uitbetaalt, aan zijn plicht ARBEIDSLOON. Kranten en weekbladen staan tegenwoordig vol over het probleem lonen prijzen. Maar ook in de vo rige eeuw was de loon- kwestie urgent. De lonen waren toentertijd veront rustend laag: zii varieer den van 50 cent tot f 1. daags. Arbeiders te Arn hem hadden 9 per week nodig om rond te komen: heeft voldaan en tot niets meer gebonden is. En dat dan alleen onrecht zou ge schieden. indien de vader er toe gedwongen worden buitenshuis winst gevende arbeid te verrich ten met verwaarlozing van haar eigen bezigheden en plichten, is een schandelijk misbruik, dat koste wat het kost. uit de weg ge ruimd moet worden. Met alle kracht moet men er dus naar streven, dat de huisvaders een loon ont vangen, ruim genoeg om behoorlijk te voorzien in de gewone behoefte van het gezin." Dit is klare taal; mis bruiken worden niet goed gepraat. Het loon dient dus troon het volle loon of de niet enkel bepaald te wor- arbeider de verplichte ar- den naar de geleverde beid in zijn geheel zou wei- geren in ruil te geven. Laat het dus zijn, dat de arbeider en de patroon niet vrijheid hetzelfde contract aanvaarden over de loons- hoogte. altijd blijft nog staan een eis der natuur- prestaties zoals zovelen dit willen, maar er dient wel degelijk rekening mee ge houden te worden, dat de behoeften van een gezin er mee gedekt kunnen wor den. Natuurlijk zal de ene meer presteren dan de an- op het hogere doel waar voor de mens in dit leven geplaatst is. en vervolgt: daaruit vloeit ae noodza kelijkheid voort om ten vooral in de grote ge zinnen echte armoede Kin derbijslag was een onbe kend begrip. Leiden. in die dagen reeds bekend rusten van werk en arbeid textielstad had laken- gedurende feestdagen. Hier fabrieken, waarin 350 ar- onder moet echter niemand verstaan een ruimer ge bruik van een vadsige le digheid, en nog veel min der een werkeloosheid, die zoals velen die willen, mis dadigheid bevordert en verkwisting in de hand werkt, maar een rust van de arbeid, die door de godsdienst wordt gehei ligd. Zulk een rust, verbon den met godsdienstige oefeningen. onttrekt de mens van de arbeid en de bezigheden van het dade lijks leven om hem op te wekken tot het overden ken van de hemelse goe deren cn tot het brengen beiders werkten voor ƒ1. per dag: in de volderiien werd 0.94 verdiend. Het is duidelijk, dat men toen voor 1.meer kon doen dan thans; maar niettemin waren de lonen te laag. Vooral het systeem, waar door het loon werd vastge steld, was onjuist. Het was toen een kwestie van vraag en aanbod. Stelden zich veel werklieden beschik baar, dan werd aan dc goedkoopste kracht werk gelegenheid aanbevolen, zodat de arbeiders onder ling elkaar beconcurreer den door telkens voor min der zich aan te bieden. Dit lijke gerechtigheid wel- der en op die grond meer ke eis krachtiger en ouder verdienen. Dit is billijk en is dan de vrije wil van de- niet onsociaal. Maar het genen die de overeenkomst grondloon moet ieder op- aangaan dat het loon passend en werkzaam ar- niet onvoldoende mag zijn beider voldoende inkom- om een spaarzame en op- sten verschaffen voor hem- nassende werkman te on- zelf en zijn gezin. De hui- derhouden. En wanneer dige kinderbijslag komt een arbeider, door nood hierin tegemoet, al is de gedwongen. of gedreven wiize van uitbetaling een door vrees voor groter beletsel om het als loon te kwaad (werkloosheid) te zien. Daar volgt ook uit, harde voorwaarden aan- dat het misbruiken van neemt, die ook tegen zijn kinderbijslag voor allerlei wil moeten worden aange- luxe en onnutte uitgaven nomen omdat zii worden een onverantwoorde ver- opgelegd door de patroon kwisting is. of de aannemer van het werk, dan is dit een ge- Van de Pausen moeten weid ondergaan, waartegen wu geen uitgewerkte loom de rechtvaardigheid in ver- zet komt." PAUS PIUS XI AAN HET WOORD. Later in Quadragesimo Anno zal Paus Pius XI op dit thema doorborduren: hebben enkel de princiepen helder uiteen-gezet. Een loon volgens deze princie pen vastgesteld, zal zede lijk en socfaal verantwoord ziin. A. M. VULSMA. pr. 260 Millioen bezuinigd op bouwplan In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister In 't Veld het gewij zigde bouwplan 1951 bekend ge maakt. De minister heeft een sche ma opgesteld, waaruit blijkt, dat hij het oorspronkelijke bouwplan heeft weten te besnoeien met een bedrag van 260 millioen gulóen. De nieuwe bouw, herbouw en uit breiding van woningen is van 560 op 540 millioen gulden gebracht, nijverheidsgebouwen van 2J" op 178 millioen gulden, gebouwen han del en verkeer van 104,9 op 1 scho len van 70 op 40 millioen, terwijl op onderhoud en verbouw van gebou wen in totaal bijna 50 millioen gul den werd bezuinigd. Op weg- en waterbouwkundige kapitaalswerken stelt de minister zich voor 115 millioen gulden te be zuinigen, terwijl nog onderzocht wordt of een verdere verlaging met ongeveer 50 millioen gulden moge lijk zal zijn. Wat betreft de scholen en de bouw voor gezondheidszorg en hygiëne zal nog worden nagegaan of 'de daar voor in het nieuwe bouwplan uitge trokken bedragen gehandhaafd kun nen worden. De minister stelt zich voor binnenkort een nota aan de Tweede Kamer te zenden, waarin hij op de aangebrachte wijzigingen een nadere toelichting zal geven, GEEN WIJZIGING IN DRIE- DIVISIEPLAN. Namens de minister van Oorlog deelt de Legervoorlichtingsdienst mede, dat de dezer dagen versche nen berichten omtrent de gevolgen van het wegvallen van verdere oefeningen, Crescendo, onjuist zijn. Het niet doorgaan der oefeningen „Crescendo" heeft geen invloed op de opbouw van de drie divisies en er is geen aanleiding te veronder stellen, dat niet wordt voldaan aan aangegane verplichtingen. GEMEENTE-ONTVANGER VAN .TWEEDE FRAUDE VERDACHT Het onderzoek van de rijksrecher che naar de fraude met aan de ille galiteit toebehorende' gelden en in verband waarmede de gemeente-ont vanger van Groningen D. P. werd gearresteerd, heeft geleid tot de ont dekking van een nieuwe fraude. De ze zou eveneens door P. zjjn ge pleegd. Het betreft malversaties met gelden uit de gemeentekas van Haren (Gr.), waar P. ontvanger was voor hij in Groningen werd benoemd. De omvang van het verduisterde bedrag is nog niet bekend. GELD UIT VERBRANDE KRAAM TERECHT De tas met geld, die de exploitant van een patatkraam te Haarlem uit zyn brandende tent wist te gooien, is terecht. In de loop van de avond zijn tas en geld namelijk bij de poli tie gedeponeerd. De exploitant en zijn vrouw, die bij de brand zware verwondingen opliepen,, waren er gisteren nog steeds ernstig aan toe. 3eurs- verzicht LUSTELOZE MARKT. Deze week, waarin de beurs twee dagen gesloten blijft, houdt de be- roepshandel zich afzijdig en ook het publiek was zeer schaars met de or ders, zodat de markt gekenmerkt werd door lusteloosheid en minimale handel. De koersen waren hiermede in overeenstemming en behoudens enkele uitzonderingen bleven de ver schillen, die voor het merendeels na delig waren, zeer beperkt. Het Vrijdag gepubliceerde verslag der K.N.S.M. en niet minder de ont kenning der emissiegeruchten, ver leenden deze aandelen enige steun. Gehandeld werd van 141 tot 142 (140). Aandelen Maxwell monteer den van 233 tot 238, naar aanleiding van de mededeling in dc gistermor gen gehouden vergadering inzake de optie op het bezit der maatschappij in Amerikaè Escomptobank ging in open hoek op 56 (55), zoals gemeld wordt over 1950 een dividend voor gesteld van 12J4 pet. (8 pet.). Aan- Volgens het programma van cir cus Mullens, dat momenteel in Al phen is, moeten er vier olifanten optreden. In werkelijkheid verschij nen er echter maar drie in de arena. Die geschiedenis zit zó. Enige tijd geleden zouden de vier olifanten van Denemarken naar Nederland ko men. Bij de Deense grens ontstond enige vertraging, omdat er een enor me hoeveelheid invoer-, uitvoer- en andere papieren gecontroleerd moes ten worden. Een van de Jumbo's kreeg er ge noeg van. Op een onbewaakt ogen blik trok hij er tussenuit en ver dween in de bossen. De klopjacht, die politie en bewaker hierna hiel den, leverde geen resultaat op. Jumbo vond de vrijheid verruk kelijk, maar hij tobde over het pro bleem van „ons dagelijks brood". In die bossen was niet veel te halen. Midden in de nacht ontdekte hij ech ter een weiland, waarop een schuur tje stond. Hij stapte er naar binnen, joeg de aanwezige koeien de deur uit en begon zich rustig te goed te doen aan een partij lijnkoeken „Het leven is toch niet zo kwaad", dacht Jumbo, terwijl hij met zijn voorpoot genoeglijk op zijn goed ge vulde maag klopte en met zijn slurf de kiezen uitpeuterde. „Ik ga een dutje doen". Zo gedacht, zo gedaan. De koeien lagen een heel stuk van het schuur tje in de kou en waagden het niet nog een kijkje bij die vreemde snoes haan te gaan nemen. „Tegen zo'n po tige jongen kan zelfs Maurits de Stier niet op", mompelden ze tegen el kaar. En dan keken ze weer naar hun schuurtje en dachten met wee moed aan de heerlijke lijnkoeken. Jumbo ronkte intussen' als een vliegtuigmotor. Tegen zeven uur werd hij wakker. Ja, en wat doe je zo op de vroege ochtend? Een luchtje scheppen natuurlijk. De olifant stap te via de deuropening buiten en liep bijna tegen een boer op. die nieuwe lijnkoeken kwam brengen. Die boer deed heel raai*. Zijn mond viel open en de lijnkoeken vielen uit zijn handen. „Merci", zei Jumbo be leefd, want in een circus kriig je een keurige opvoeding. Maar die boer vond er niets aan. „Help, de wereld vergaaf:!", schreeuw de hij in het Deens en hij holde naar zijn vrouw, die begon te huilen, om dat ze dacht, dat de Russen gekomen waren. De politie-agent van het dorp werd ter hulp geroepen, maar die durfde niet verder dan het hek van de wei. boor zijn verrekijker nam hij de toe stand op en schreef een rapportje. Jumbo is nu zijn vrijheid kwijt. Een hef-.1 leger deskundige mannen heb ben hem met een zoet lijntie meege- lrkt en de voortvluchtige daclit: „Nou ja, het is leuk geweest, maar ik kan ook niet altijd in die schuur blijven zitten." Gistermiddag stond hij op een tonnetje van een circus te Kopenha gen. De Nederlandse consul tele foneerde de heer Mullefts dat de olifant terecht was. Voorlopig blijft hij in Denemarken, zodat de Alphe- naren hem niet te zien krijgen Jam mer hè, want dat is nu juist een in teressant beest. Geen kuddedier in j ieder geval! delen Javasche Bank reageerden met een stijging van twee punten op de nationalisatieberichten. Met het ver melden van deze fondsen is eigenlijk het voornaamste verteld. De Indus- triemarkt liep een kleinigheid ach- i ternuit, doch Unilevers konden zich goed handhaven, zelfs in het hoofd fonds had de handel zeer weinig te betekenen. Bij de Cultures waren de Tabaks- en Rubberpapieren eveneens wat lager, met een maximaal verlies van twee punten. Suikers handhaaf den zich beter. De vastere stemming voor K.N.S.M. stimuleerde de Scheep vaartpapieren in lichte mate, zodat deze sector goed prijshoudend sloot. Staatsfondsen hielden zich minder goed, met name Investeringscertifi caten, die een half punt lager waren. Ook het agio voor Amerikanen liep met een vol punt achteruit, tot circa 9 pet. Prolongatie 3 1/4 pet. BINNENLAND. Apeldoorn heeft zijn 90.000ste inwoner gekregen: Gerard us Theo- dorus, zoon van G. T. Meyer en B. H. Keizer. Het gymnasium te Venray zal op 2 Mei 300 jaar bestaan. Een so bere herdenking zal plaats hebben op 21 October. Pater dr L. Buys S.J. is be noemd tot professor aan de Pause lijke universiteit Gregoriana te Rome. Pater Buys zal daar de leer stoel bezetten voor het missierecht. Hij zal in de komende maand u:t Djakarta vertrekken. Tot buitengewoon hoogleraar in de taal- en letterkunde aan dc uni versiteit Gadjah Mada te Djokja karta is benoemd pater dr. P. -Zoet mulder S.J. De Utrechtse burgemeester, jhr. mr. J. C. A. de Ranitz en zijn echtgenote jkvr. de RanitzDe Brauw zullen deelnemen aan de avond-vierdaagse van de Stichtse wandelsportbond. De eerste Nederlandse Parachu tistenclub houdt op 20 Mei in hotel „Pays Bas" te Utrecht een algemene ledenvergadering. De 27-jarige timmerman .D. .A. Vonk uit Schiedam raakte gisteren in de ketelmakerij van de Rotter damse Droogdok bekneld tussen een rijdende kraan. Hij was terstond dood.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6