€ióse HUTSPOT^ Hoe Indonesië zich vrijmaakte van het koloniserend Nederland Vóór de oorlog waren we doof WOENSDAG 2 MEI 1951 ÜE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 F. SYBESMA VOOR DE LEIDSE K.V.P. Wanneer wij beweren, dat het winterseizoen van de KV.P., afd. Leiden, als een nachtkaars is uitge gaan, dan heeft dit geen betrekking op de spreker, die gisteravond in „De Harmonie" het woord voerde. Evenmin op het onderwerp, dat hij behandelde. Maar op de buitenge woon slechte opkomst der leden. Nadat de uitstekende bijeenkomsten van het afgelopen seizoen behoorlijk tot goed bezocht waren, was het gis teravond wel een grote teleurstelling voor het bestuur, dat er slechts zo'n klein aantal belangstellenden was Temeer, daar uit de leden zelf het verzoek naar voren is gekomen om een avond te wijden aan de Indië- politiek, die nog altijd in het cen trum der belangstelling staat. Het was de heer F, Sybesma, voor zitter van de K.V.P.-kring Amster dam, die dit verzoek zou inwilligen. Hij werd voor het omvangrijke on derwerp „Indië-politiek in verleden en heden. En wat is de toekomst?" geplaatst. Een materie, die veel te uitgebreid was om op één avond te behandelen. Spr. moest dan ook, ve le belangrijke details onbesproken laten en kon slechts dc grote hoofd lijnen volgen. Tets groots verricht. De heer Sybesma wees er eerst op, dat Nederland in Indië iets groots verricht heeft; vooral in de 20ste eeuw is het land van aanschijn ver anderd en hadden economische, so ciale en culturele bemoeiingen een grote welvaart geschapen. De mees te winst ging weliswaar naar Neder land, maar de bevolking had in ieder geval werk. Toch bleef ook Ned. Indië niet vrij van het Nationalisme, dat in het be gin van deze eeuw over Azië kwam. Reeds in 1908 vond de nationaliteits gedachte een georganiseerde vorm, waaruit o.a. in 1936 de petitie Soe- tardjo volgde: spreken met Neder land, op voet van gelijkheid, over een verandering in de verhouding tussen beide landen. De regering wees in 1938 het aanbod van de hand. Reeds 4 jaar later, in 1942, klonk de koninklijke boodschap waarin zelfbe stuur beloofd werd. Ook voor de oorlog vond men in Nederland mensen, die voorstander waren van een grotere onafhanke lijkheid voor Indië Anderen waren van mening, dat het analphabetische volk van Indië deze weelde niet zou kunnen dragen. Over het algemeen had men er in Nederland geen flauw begrip van, hoezeer de nationaliteits gedachte in Indië reeds leefde, hoe wel de Nederlandse missionarissen, w.o. pastoor van Lith in 1928 her haaldelijk waarschuwden voor wat sterk groeiend was. Toen Indië langs constitutionele weg niets kon berei ken (grondwetsherzieningen 1922 en 1925) was het bereid langs andere we gen zijn wensen in vervulling te la ten gaan. Zo was de toestand, toen de oorlog uitbrak en Japan Indië be zette. Japanse ophitsing. Toen de oorlogskansen keerden en Japan begreep, dat het Indië zou moeten verlaten, werd riet :ndische volk aangespoord zich te verzetten tegen de Nederlandse kolonisten, die opnieuw het roer in handen zouden nemen. De Indische nationalisten zagen hun kans schoon en procla meerden onmiddellijk na de Japan se capitualtie de zelfstandigheid van de republiek Indonesië. Hel Neder landse volk begreep er niets van en zag dit slechts als het werk van Ja panse raddraaiers. De luit.-gouv.-generaal, dr. van Mook, kreeg opdracht het gezag te herstellen, echter zonder manschap- pen.We waren aangewezen op onze Engelse bondgenoten, die na hun In diase ervaringen, niet enthousiast waren voor hun bezettingswerk. Het duurde trouwens zes weken voordat de eerste Britten in Indonesië aan wal stapten. Inmiddels hadden de Japanners hun wapens overgegeven aan inlandse benden, zodat de En gelsen niets anders overbleef, clan de hulp in te roepen van nationalis tische groepen, om het gezag te her stellen. Dit betekende reeds een ei- kenning de facto. Nederland kon niets doen. Amerika wenste Nederland geen enkele medewerking te verlenen en de hele ewereld-opinic was tegen ons. Nederland kon zelf nog niets doen en het was reeds 1946, voordat er een behoorlijk Nederlands leger in Indonesië was. De Ned. regering nam een welwillende houding aan. itöen wilde Indonesië wel zelfstan digheid geven, maar pas na een overgangsperiode. De Nederlandse verantwoordelijkheid eiste dit en Van Mook heeft met alle kracht ge probeerd dit te bereiken Aanvanke lijk scheen er succes geboekt te wor den. Maar de voorstellen van Sjah- rir op de Hooge Veluwe werden helaas niet aanvaard door de Ned. regering. Na vele en eindeloze be sprekingen (Lingadjatti. Renville, enz.) bleef er voor Nederland niets anders over dan de souvereiniteit over te dragen zonder overgangs periode Enige oorzaken. Sprekend over enige oorzaken, die tot deze mislukking geleid hebben, wees de heer Sybesma op bezwaren van enige Nederlandse zijden, om besprekingen te voeren met ,.revo- lutionnairen" als Soekarno e.d. Ook waren velen gekant tegen de wijze, waarop Van Mook zijn doel probeer de te bereiken, niet lang constitu tionele weg (hetgeen volgens spr. onmogelijk was) maar volgens een bijzondere staatsnoodwet. Ook prof. Romme voerde dit bezwaar aan en stelde aanvankelijk een .zware unie" voor, die in Indonesische ogen begrijpelijk geen genade vond. Spr. betreurde het in hoge mate, dat noch in het Nederlandse volk, noch in de Kamer, een krachtige groep te vinden was, die onvoor waardelijk steun kon geven aan Van Mook. Ook de K.V.P. heeft dit niet gedaan. Spr. was volkomen over tuigd van de integriteit van de heer Van Mook en achtte hem degene, die ii. staat was tot een bevredigende oplossing te komen. Helaas heeft hij de kans daartoe niet volledig gekre gen, o.a. ten gevolge van de politike verdeeldheid van Nederland. Wanneer alles anders gegaan was. zou er dan een behoorlijke regeling van het geschil tot stand gekomen zijn? Spr. meende, dat de kans dan groter geweest was. Maar anderzijds dient men ook rekening te houden met factoren, die in Indonesië zelf een rol speelden en mede-oorzaak van het mislukken geworden zijn. De re publikeinse regering is nimmet in staat geweest de verschillende ben den in haar macht te krijgen. In ieder geval zou de souvereiniteits-over- dracht toch gevolgd zijn, maar het zou beter geweest zijn, wanneer dit geschied was na een overgangsperio de, waarin Nederland (het gezag handhavend) te zamen met Indone sië de jonge staat serieus op 'n groot se taak had kunnen voorbereiden. Na de pauze beantwoordde de heer Sybesma nog enige vragen, waarin hij o.a. de politionele acties behan delde en er nogmaals de nadruk op legde, dat de grootste oorzaak van deze dramatische wending gezocht moet worden in dc doofheid van Ne derland, toen lang voor de oorlog reeds waarschuwende stemmen uit ïndië klonken, als voorboden van een groeiend nationaal bewustzijn. Wat lezers schrijven VERGOEDING TAXI-VER VOER VAN HET ZIEKENHUISFONDS. Wegens mijn ziekte moet ik op vaste tijden per taxi vervoerd wor den naar het Consultatiebureau aan de Middelweg. Van het Ziekenfonds wordt hiervoor een vergoeding van 0.75 per rit gegeven, onder voor waarde, dat dan een aangewezen on derneming het vervoer verzorgt. Nu heb ik de ervaring, dat deze onder neming hier een goed gebruik van maakt, want zij vraagt precies dat gene meer, wat de patiënt aan ver goeding terug ontvangt. Dit heb ik gisteren ondervonden, toen ik voor een behandeling naar de polikliniek van het St. Elisabethziekenhuis op de Hooigracht moest. Ik heb toen voor deze rit een andere taxi genomen. Deze rekende nu 75 cent voor een rit MaresingelHooigracht. De door het Ziekenfonds aangewezen onder neming rekent voor een rit Maresin gelMiddelweg (dit is nog iets kor ter) 1.50. Ook moest ik per taxi naar het Diocanessenhuis, dus Maresingel Witte Singel. Dit is dus nog verder dan de Middelweg. Ook hier nam ik een andere taxi en deze rekende 1.15, dus ook wel voordeliger. Nu wil ik hier geen pleidooi hou den voor de een of andere taxi-onder neming, maar ik wil er wel bij de Ziekenfondsen op aandringen, om de patiënt vrij te laten in de keuze van taxi. Tenslotte wordt de vergoeding niet gegeven om een taxibedrijf te bevoordelen, maar wel om de patiënt te helpen. Leiden, 24 April. Een zieke. (Door net ziekenfonds is met door de inzender bedoelde onderneming aldus wordt ons harerzijds mede gedeeld een contract aangegaan, dat zij de zieken zal vervoeren voor f 1.50 per geval, ongeacht de duur van de rit. Er zijn ritten, welke be neden het contract-tarief blijven, maar er zijn er ook waarvan de duur veel groter is dan de tarief-vergoe ding. Daarbij moet men in acht ne men, dat bij het vervoer van zieken vaak wachttijden voorkomen, er soms hulp verleend moet worden aan pa tiënten bij het verlaten van het huis en bij aankomst in het ziekenhuis; dat er patiënten zijn, welke slechts zeer langzaam vervoerd mogen wor den en dat het contract-tarief óók geldt voor nachtelijk vervoer. Het contract-tarief is dus vast voor de patiënten, doch de baten ervan zijn zeer schommelend voor de betrokken onderneming. Red.). TERUG UIT RUSLAND. Drie Leidcnaars aan de grens. Hedenmiddag om 4 uur worden 27 Nederlanders, die onlangs uit Rus sische krijgsgevangenschap ontsla gen zijn, aan de grens bij Oldenzaal verwacht. Onder hen bevinden zich drie Leidenaars. De namen Abra ham Korenhof (geb. 28-9-1911) en Adolf Hub. van Meurs (geb. 27-C 1921) publiceerden wij Zaterdag reeds. De derde is Hendrikus Jac. Verhoeven (geb. 12-6-1906). De groep van 27 Nederlanders, die hedenmiddag ons land zal binnenko men, is dat deel van de groep van ongeveer honderd voormalige krijgs gevangenen, dat na schifting Duitsland, werkelijk in Nederland bleek thuis te horen. De overige voormalige krijsgevangenen waren van Duitse nationaliteit. Zij hadden zich als Nederlanders voorgedaan om zodoende aan de Russische krijgsge vangenschap te ontsnappen, zo ver nemen wij van de rijkspolitie. In Duitsland zijn echter nog enige Ne derlanders achtergebleven, die ge zien hun gedragingen in het verle den niet op een welkom in ons land menen te kunnen rekenen. Burgerlijke Stand Geboren: Antonius Theodorus Christiaan zn van D. Jansen en C. J. W. van der Weijden; Angenieta, dr van A. Harteveld en A. Assié; An- tonia, dr van J. W. Marks en W. C. de Roo; Janneke Hendrika, dr van P. J. de Doelder en M. D. ter Hoeve: Johannes Franciscus zn van H. Gor dijn en E. E. Blansjaar; Klaas, zn van A. Ruitenbeek en V. G. von Wart- burg; Marianne, dr van W Bodrij en G. M. de Waal; Ingrid Constance dr van P. A. Domen cn M. J. Ryn- ders; Elisabeth Maria, dr van J. de Prie en K. A. van Dam; Franciscus Adrianus, zn van H. P. de Bruijn en A. Smit; Theodora Catharina, dr van P. van Leeuwen en S. G. Vitry; Hen drika Jantje dr van G. Goudkuijl en M. Wolvers; Pieter, zn van P. Glas bergen en J. M. Nieuwenhuijs; Tho mas Hendrikus, zn van J. H. Janssen en T. B. van der Krogt; Hillegonda Josina, dr van J. Hoogervorst en P. J. Fase; Cornelia, dr van J W. van Voorthuijzcn en H. C. Blonk; Jan. zn van A. de Vries en M. Wassink; Wilhelmina Elisabeth, dr van W. F. Neutcboom en W. E. van der Nat; Romana. dr van G. B. Sanavro en J. Hendriks; Ferdinand Eduard. zn van D. Galjaard en M. G. Jongerheld Antje Maria, dr van A. Ravensber- gen en M. M. Hasselo; Johan Chris tiaan zn van B. Agterhorst en G. B. Lantinga. NIEUWS UIT DE OMGEVING Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht de dames S, M, M. den Haan, Sassenheim; W. G. Bonder, Den Haag idem de heer L J van der Ark, Loosruinen; ge slaagd voor het doctoraal examen Ned. recht 2e gedeelte R. A. H. L. Hendriksz, Den Haag; doctoraal exa men Nederlands Indisch recht de he ren Ie Keng Djin, Delft; L. J. Ver schoor, Leiden. Woensdag 2 Mei. flrONGEREN- JOURN AAL DRIE BIJEENKOMSTEN VOOR DE JEUGD. De Katholieke Jeugdraad voor Leiden wil de aandacht vestigen op drie volgende bijeenkomsten. I. Op Vrijdag 4 Mei as. zal er, evenals het vorige jaar in de St. Lode wij kskerk, des ochtends te 6.30 uur een H. Mis voor de slachtoffers van de oorlog worden opgedragen. Aalmoezenier L. Vester zal onder de H. Mis een korte toespraak houden. II. Des avonds .dus ook 4 Mei. zal in de Pieterskerk de jaarlijkse Dodenherdenking worden gehouden. Mr. Jan Derks zal zich speciaal tot de jongeren richten. Hierna de Stille Tocht. III. Op Dinsdag 8 Mei zal er we derom een Mariahulde plaats heb ben. Deze plechtigheid heeft plaats in de Hartebrugkerk en begint des avonds om 8 uur. De jeugdorganisa ties worden verwacht met vereni- gingsvlag, zoals dat ook vorig jaar was. De bloemenhulde vervalt. Deze plechtigheid verloopt als volgt: Veni Creator, Lied, Predicatie door kap Th. B. F, Plaat. Lof, waaronder op dracht aan Maria, door aalmoezenier F. Bernefeld. Bestuur K.J.R. En nu maar duimen voor mooi weer morgen! Vooral de jongens uit de St. Petrusparochic doen dit. Want zij, dat wil zeggen verkenners, vrije clubs-leden en niet-leden (alle maal boven de 11 jaar), gaan morgen de hele dag op sjouw. Eerst is er om 8 uur een H. Mis in de St. Petrus- kerk. Daarna ontbijt in het clubhuis Garenmarkt (zelf meegebrachte bo terhammen en vertrek per fiets naar de duinen, waar de hele lieve lange dag met sport en spel wordt doorge bracht. Ook voor de middag moet men brood meenemen. Leden van dc jeugdbeweging betalen een kwartje, niet-leden 35 cent. Mocht het mis schien regenen maar daar mogen we gewoonweg niet aan denken! dan gaan de H. Mis en het ontbijt toch door. Aan tafel zullen dan nade re mededelingen gedaan worden over de filmvertoning van 's middags, zorgt er voor present te zijn! Gistermiddag of zes uur is de 8- jarige R. K., wonend in de Van Baerlestraat, toen hij op de Rijns- burgerweg met zijn trekwegentje speelde, gevallen. Hij brak zijn lin ker bovenbeen en werd door de E. H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. Gisteravond om half tien vond we- derorn een ongeluk plaats. De 46-ja- k Dak, rige postbode J. C. P., wonend in de Pieterskerkkoorsteeg, was aan de achterzijde van zijn woning bezig de ramen te zemen. Plotseling viel hij van de vensterbank en kwam via een dubbel-glazen dak vier meter lager in een kantoor terecht. Hij liep een linker enkelfractuur op en Waag de over pijn in de rug en hoofd. Ook hij werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. En de Emmabloemcollecte, die Za terdag in de stad gehouden werd, ten bate van de T.B.C.-bestrijding, bracht het prachtige bedrag van 2758.89 op! De buurtvereniging „Tuinstadwijk' gaat Zaterdag het bevrijdingsfeest vieren. Tussen 10 en 12 uur worden de kinderen, jonger dan 6 jaar. in het Bestuurshuis getracteerd. 's Middags om twee uur verzamelen alle kinde ren bij het Bestuurshuis, voor de kin- derspeen. En 's avonds vinden dc buurtbewoners verschilelnde verma kelijkheden op het met schijnwer pers verlichte Hyacinthenplein, o.a. een filmvoorstelling. Morgen is het Hemelvaartsdag. Misschien maakt u dan een uitstapje en zult u veel plezier hebben. Wat wij u natuurlijk van harte gunnen. Maar zou het dan niet dubbel zo aar dig zijn, wanneer u, voordat de reis begint, een goede daad stelt en een bijdrage geeft voor het Lekke Dak? U kunt toch wel even een envelopje met inhoud op Nieuwe Rijn 52 bren- gen, of aan de achteringang van het gebouw van de Kath. Sociale Jeugd zorg, Nieuwstraat 45. De jongens van het St. Franciscus Liefdewerk hopen over enige maanden weer in een op geknapt gebouw te komen. Om dit te bereiken is ook uw steun onmis baar! Blijft u morgen ehuis, omdat het regent? Welnu verdrijf dan uw slechte mumeur met een goede daad en help mee aan de restauratie var. in 1917 ging hij zich ook toeleggen op de verkoop van schoolboeken. Dc oudste huidige firmant, de heer B. de Kier, trad in 1913 als 14-jarige knaap in de zaak en, in 1915 werd met de heer H. Buurman in de Nieuwstraat een eigen uitgeverij op gericht. die tot 1930 bleef bestaan. In dat jaar werd het huidige pand Nieuwe Ri.in 45 betrokken. Drie maanden later stierf de heer J. de Kier. De tweede firmant, de heer J. de Kier jr. deed toen zijn intrede. Reeds lange tijd had de firn/a een antiquariaat, waarvoor in 1940 een aparte zaak, Nieuwe Rijn 33, in ge bruik genomen werd. In Febr. 1945 brak hier brand uit, maar het jaar daarop kon de winkel weer heropend worden. Vermeldenswaardig is nog. dat de Duitse bezetters in 1941 vele boeken in beslag kwamen nemen, niet min der dan twee auto's vol. Men vergat echter de clandestiene uitgaven van dc beroemde rede van prof. Clcve- ringa. waarvan 200 exemplaren in de winkel aanwezig waren De zaak, die van de aanvang af een prot.-christelijk karakter draagt, legt zich nog steeds bijzonder toe op christelijke uitgaven, alhoewel in de loop der jaren ook de algemene boekhandel een vaste nlaats ging in nemen. Vooral het antiquariaat heeft grote bekendheid in het hele land gekregen. Dezer dagen verscheen de 34e catalogus. LEIDSE DODENHERDENKING. Ter herinnering volgt hieronder nogmaals het programma van de Dodenherdenking te Leiden op Vrij dag 4 Mei a.s. 3'., u. nam.: Bloemlegging school jeugd monument Steenstraat. 6 uur nam.; Burgerij hijse de vlag halfstok •6';7 uur nam.: Luiden der klok ken. 7'.( uur nam.: Herdenkingsdienst Pieterskerk. Sorekers ds D. Kuilman cn mr, J. Derks. 7.598 uur nam.: Luiden dor Bourdonklok. 88.02 uur nam.: Algehele stilte. 9 uur nam.: Stille tocht langs monument Steen straat. (Opstelling via Noordeinde, Haagwcg, Rijnzichl- brug, Morsweg) De vlaggen halfstok. Burgemeester en Wethouders van Leiden verzoeken de ingezetenen de vlag op 4 Mei a.s. te 18.00 uur half stok te hijsen cn haar te 20.45 uur weder in te halen. Teneinde het I wapperen te voorkomen, ware de j vlag vast te maken Zij herinneren er aan, dat de algemene stilte in acht genomen moet worden van 20.00 uur tot 20.02 uur. Twee minuten klokgelui vóór en twee minuten klokgelui na de algemene stilte zul len het begin en het einde van deze stille herdenking aangeven. Dezer dagen heeft de Universiteit van Oxfort (Engeland) aan prof. dr. J. H. Oort, hooogleraar in de astro nomie en directeur van de Leidse Sterrenwacht, het ere-doctoraat aan geboden. Gisteren heeft de ere-doc- tor zelf de graad van doctor of science h.c. in ontvangst genomen. De promotor, prof. T. F. Higham, beschreef prof. Oort als iemand, die een geweldig gebied in zijn onderzoe kingen bestreken had en op wiens naam zeer belangrijke ontdekkingen staan. Zijn wetenschappelijk werk heeft vooral betrekking op de bouw van oen melkwegstelsel, op welk ge bied prof. Oort een wereldvermaard heid geniet. Prof. Oort hield gisteravond dc Halley lecture, een voordracht ter ere van Edmund Halley, waarvoor jaarlijks een vooraanstaand astro noom wordt uitgenodigd. De ere-doc- tor hield bovendien een inaugurale rede over het ontstaan en de ontwik keling van kometen, waarover hij vele waarnemingsgegevens verza meld heeft. E.H.B.O.-EXAMENS De bloembollen velden zijn thans bijzonder mooi, zo deelt de pro vin ciale V.V.V. Zuid-Holland mede. Er bloeien nog late narcissen, de late hyacinthen staan in volle bloei, d» vroege tulpen vertonen overal hun frisse kleuren en de langsteligc tul pen zullen bij warm weer ook spot. dig hun warme tinten tentoonspre den. Hemelvaartsdag, de Nationa Feestdag (5 Mei) en dc dauropyo: gendc dagen zullen echte bloemh lendagen zijn. OEGSTGEEST Steen op graf van Jan Oudegeest aangeboden Op de begraafplaats Rhijnhof te Oegstgcest heeft dc heer Evert Vermeer gisteren namens de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel, het NVV en de P. v. d. A. aan de familie van wijlen Jan Oude geest een steen op diens graf aange boden Deze korte intieme plechtig heid werd bijgewoond door de we duwe van Jan Oudegeest, de Leidse wethouder A J. Jongelccn, dc Am sterdamse wethouder mr de Roos (een schoonzoon van de overledene) en vertegenwoordigers van verschil lende organisaties, waarvan Jan Oudegeest deel uitmaakte. Evert Vermeer belichte in een korte toe spraak de grote betekenis van de Oc tober j.l. overleden pionier van de socialistische arbcidersbewcg ing. Oranjefeesten Nadat des mor gens schoolkinderen voor het raad huis een zanghulde hadden gebracht werden zij in do concertzaal van En degeest onthaald op voorstellingen van poppenkast en kinder cabaret, alsmede op tractaties en bonnen voor de vermakelijkheden op het markt terrein, waarvan natuurlijk druk ge bruik werd gemaakt. Des middags hadden op het ASC- terrein diverse volksspelen plaats, welke zich in een flinke belangstel ling mochten verheugen. Dc uitsla gen waren: Tonknuppclen: prijzen werden be haald door H. van Lcydcn, M. Schol ten. P. Slogtweg. J. Handgraaf, A Veenbaas en H. Gordijn Sr. Mastklimmon: de prijzen gingen naar G. Hoogervorst, W. Broekhui zen, J. de Wit, C. Hoogervorst cn A. van Rooyen. Ook voor touwtrekken en stoelen dans was veel animo. Tegelijkertijd had de puzzle- en hindernisrit voor automobielen plaats, welke rit liep over oen uitge zet parcours van 67 km, waarna nog enkele in het Oranjepark opgestelde hindernissen overwonnen moesten worden. In de grote klasse (boven 1500 cc- gingen wisselbcker en eer ste prijs naar de lieer W A. Kaste lein, terwijl de heer H. Scheffer hier dc tweede prijs en de heer C. R. Schouten de derde prijs v eroverde De kleinste klasse (t.m. 1500 cel zag de heer D. A. van Eek als winnaar van wisselbcker en eerste prijs, ter wijl de heren A. D. Kistor cn dr. Keegstra resp. tweede en derde wa ren. Burgemeester Du Boeuff reikte met enkele toepasselijke woorden de verschillende prijzen. Tevens stond nog op het program ma dc plaatselijke ontmoeting tussen dc beide voetbalverenigingen UDO cn SCO welke eveneens ip het ASC terrein werd gespoeld. Deze wed strijd stond op vrij behoorlijk peil en er werd enthousiast gevoetbald. hoe- Wel beide ploegen niet enkele Inval lers moesten uitkonvcn. Mei 1—0 ging UDO ten onder, hoewel zij het grootste deel van de wedstrijd in rif- aanval was. Des avonds hield ..Werkmans Wils kracht" een muzikale mars door hol dorp. gevolgd door een concert in het Wilhelminapark, waarvoor voel belangstelling bestond. Ook het marktterrein mocht zich nog in een druk bezoek verheugen, ZILVEREN JUBILEUM VAN J. J. v. d. BERG. Gisteren was het vijfentwintig jaar' geleden, dat de heer J. J. v. d. Berg, Haagwcg 234, in dienst trad bij de N.V. Oliehandel Americol te Delft, waarvan hij thans vertegenwoordiger is. 's Morgens om elf uur werd de jubilaris door de directie op het kantoor ontvangen en toegesproken door de heer C. J. Trinthamer, oud ste lid van de directie, die waar derende woorden sprak over de wijze, waarop de heer v. d. Berg zijn werk verricht, en een enveloppe met inhoud aanbood Ook de heer M. A. Wensveen, die namens het personeel sprak, had veel waardering voor de jubilaris en voor de manier, waarop hij met het personeel omgaat. Een portefeuille, een schemerlamp en een vaas zet ten deze woorden kracht bij. De heer B. van Laren haalde in dichtvorm enige bijzonderheden op uit de af gelopen 25 jaar. Mevr. v. d. Berg ontving bloemen en na dit all*s dankte de jubilaris voor de aan hem toegezwaaide hulde. 's Middags was er receptie in „Het Gulden Vlies" te Leiden. Vele za kenrelaties en vrienden kwamen de heer v. d. Berg op deze gedenkwaar dige dag hun gelukwensen aanbie den. STADSKOK. Lerste Leidse E.H.B.O. brigade nam examens af voor het Eenheids diploma, geslaagd zijn: De dames J. J. Stuits, mevr. A. Betzema, J. van I Driel. J. v. Leeuwen, mevr. Gussen- j heven, Schatterkerk, mevr. A. Dop en C. Vissei. en de heren: C. Bin nendijk, L. C. Hogevcen, J. v. d. Rey- den, J. Visser, C. Guley, J. dc Jager, W. v. Oosten, J. M. v. d. Weyden, P. v. cl. Walle, J. Springer, W. Hender son, F. Sloos, W. v. Vuuren, A. Bak ker, J Scheurwater. J. Kromhout, J. F. Meul, J. Mallo, G, Rol, J. Voor ham en J. E. Roggeveen. Examinator was dr. J. C. Basuin, docent was dr. H. W. J. W. J. Kort- Firma B. de Kier bestaat 75 jaar Op 12 Mei a.s. zal het 75 jaar gelc- leden zijn, dat de heer B. de Kier een zeer bescheiden boekhandel op richtte. die in dc loop der jaren een grote plaats heeft ingenomen tussen de ri.i van voortreffelijke boekwin kels in Leiden, 's Morgens zal het feest in intieme kring met het per soneel gevierd worden, 's Middags is er van half vier tot half zes re ceptie in „Het Gulden Vlies". De familie de Kier kwam kort voor 1670 naar Leiden. Het -waren Franse lakenwevers, die in de Leid se textiel-industrie gingen werken. Tot ong. 1800 bleef dit zo. Daarna stapte het toenmalige geslacht de Kier over op de warmoezierderij. In 1876 noopte gezondheidsredenen de heer B. de Klei het tuinieren vaar wel te zeggen. Hij ging zich op de verkoop van boeken toeleggen en verkocht eerst zijn eigen verzame ling van oude schrijvers als Smytc- gelt, Abrakel, v. d. Groe, enz. Hij had een klein winkeltje in de 3de Groenesteeg en verkocht zijn boeken tussen de verse kropjes sla en andij vie. Met een ransel op de rug ging de heer de Kier bovendien de boer tieme kring voortgezet. Vele oude Gisteren was het vijftig jaar ge- ieden, dat de heer J. Fontein, thans directeur van de N.V. Houthandel v.h. fa. P. Fontein Pz., in de zaak werd opgenomen. In tegenwoordig heid van liet personeel viel de jubi laris gistermorgen éen hartelijke huldiging ten deel. De heer J. Sprey uit Alphen aan den Rijn sprak als zakenvriend en bood een gouden polshorloge met armband aan. Daar na voerde de heer P. Fontein jr., na mens het personeel, het woord en overhandigde verschillende geschen ken. 's Middags werd het feest in in- op en verkocht zijn „dierbare boek jes" in Woubrugge, Katwijk en Sche- veningen. Toen de oude heer B. de Kier in 1893 stierf, zette zijn vrouw met dc 20 jarige zoon J. de Kier de zaak voort. Reeds in 1894 werd dc eerste catalogus uitgegeven. Van 1899 tot 1906 had de firma zelfs een boeken stalletje op dc markt. Nadat de heer J. de Kier in 1898 de leiding overge nomen had, werd in 1914 het pand Groenesteeg 49 bij 51 getrokken cn herinneringen aan de voorbije 50 jaar passeerden de revue. Doktersdienst. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Woensdag 2 M"i 18 uur tot Zaterdag 5 Mei 8 uur, waargenomen door: de Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523: de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31, Tel 20313. Te Oegstgeest door: dc Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina park 8, Tel. 26274. Laatste Rerichten ROOFOVERVAL TE BANDOENG. Dc 22-jarige Nederlander R. B Lammerding is Zondag bij een roof overval in het bloemenmagazijn Eliza te Bandoeng door pistool schoten zodanig gewond, dat hij Maandag overleed. De bandieten be gonnen te schieten, toen de vrouw des huizes om hulp riep. De hr Lam merding, die op dat ogenblik de winkel bezocht, werd daarbij getrof fen. De buit bestond uit 3.000 rupias en juwelen. DE POKKEN TE TILBURG. Naar wij vernemen breidt het aan tal gevallen van pokken te Tilburg zich uiterst langzaam uit. De militai ren van 't Tilburgse garnizoen mogen voorlopig de kazernes niet verlaten. Gevallen met dodelijk- afloop deden zich tot dusverre niet voor. In totaal zijn negentien gevallen bekend, ki "n daartoe ontruimde barak van het St. Elizabethziekenhur werd een veer tigtal personen, die met pokkenpa- tiënten in aanraking waren geweest, in quarantaine genomen. DE OP ZEE AANGETROFFEN KANO. De kano-vaarder is Kurt Wcis- bach, een 36-jarige koopman uit Frankfort aan de Main. Hij heeft te genover de Haagse politie verklaard, dat zijn tocht naar Spanje bedoeld was als een reclamestunt voor een firma uit Frankfort, die de kano had gebouwd en bewijzen wilde, dat de kano zeewaardig was. Ter hoogte van het eiland Gocree is het roer van zijn kano defect geraakt. Hij dreef toen stuurloos rond. Weisbach heeft thans besloten af te zien van zijn tocht. Zijn paspoort is in orde. marktberichten WOERDEN l Mei Kaas. Aan voer 91 partijen. Prijzen 1ste soort 1.98—2.05, 2e .soort f 1.92—1 97 r zware f 2.06 per kg. Handel traan

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3