S)e £cidóe(Boti^aitt Voor Seoel geen rode 1-Mei Engeland waarschuy/t Perzië 1-Mei-aanval op Seoel ging niet door DE CHINEZEN ONTTROKKEN ZICH AAN STRIJD Luchtaanval op stuwmeer Labour haalde het weer 1-Mei-viering Generaal Wedemeyer zag het aankomen WOENSDAG 2 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12272 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengtacht M. Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826. Abona. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0 30 p. w„ 1 t.ïï p. mod., f 5.IS p. kwart. Pranco p. p. f 5.00. - Advert.: 15 cl. p. sim. rdcioonljea t 1.50 OLIE IN DE LAMP LIET ZOU BELANGWEKKEND, misschien opzienbarend zijn, een steekproef te nemen onder de He- melvaart-vierenden van de tegen woordige tijd, om te achterhalen hoevelen dergenen, die in trein en auto, fiets en bus uittrekken, wisten waaróm zij zo feestelijk gestemd wa ren! Er is zelfs reden voor het ver moeden, dat vele Christus-getrouwen niet klaar voor de geest staat, waar om, als Christus op Pasen verrezen is, veertig dagen later de Hemelvaart wordt gevierd. Ondanks dat in de kerken de Paaskaars nog brandt (en morgen na het Evangelie in de Hoog mis wordt gedoofd) zijn er, die niet of slechts vaag weten, dat Christus na zijn opstanding uit het gïaf, nog veertig dagen op deze aarde vertoef de. Op een zonnige middag, na de maaltijd, vergezelde Hij zijn leerlin genen een eind weegs buiten Jeru zalem in de richting van het dorp Bethanië. Na hen gezegend te heb ben, ontzweefde Chïistus de aar de. De apostelen bleven naar de lucht staren, tot twee verschijningen in witte gewaden hen uit hun ver wondering rukten. Kunstenaars van alle tijdperken sindsdien hebben gepoogd van deze hemelvaart een aanschouwelijke voor stelling te maken, maar zijn daarin, naar onze smaak althans, niet ge slaagd. Uit deze gebeurtenis, zoals de Schriften haar in de gebruikelijke uiterste soberheid verhalen, proeft men nog na twee duizend jaren de ademloze verbazing. Men ziet nóg voor zich de slap-hangende armen en de open-gevallen monden van de apostelen een houding, welke ter kunstzinnige uitbeelding niet bepaald voordelig isEr was hoegenaamd geen ophef of kolossale dramatiek bij deze hemelvaart, zoals trouwens ner gens in de levensloop van de zeer kalme Christus. Hij zegende, en ver hief zich van de aardehoger en hoger.tot een wolk hem opnam. Indien wij de gave van de schilder kunst bezaten, zouden we van de he melvaart slechts de in verbazing ten hemel starende apostelen weergeven. Dit naar de hemel turen is de hou ding. welke een Christenmens op Hemelvaartsdag voegt. Er is alle re- den er een feestdag van te maken, mits wil ons feest een Christelijk feest zijn we doordrongen zijn van de betekenis der gebeurtenis, welke wordt herdacht. Het is namelijk een gebeurtenis met een vervolg. Daarvan verhaalt de gelijkenis van de tien maagden die haar lampen na men om de bruidegom tegemoet te gaan. Vijf ervan waren dwaas, en vijf waren wijs. De dwaze vergaten olie in hun lampen te doen Toen nu de bruidegom toefde, werden ze slaperig en sluimerden allen in. „Maar midden in de nacht werd er geroepen: Ziet, de bruidegom komt; gaat hem tege moet". De dwaze maagden werden buiten gesloten. En de parabel be sluit- „Waakt dus, want gij kent dag noch uur.'' Daarvan verhaalt ook de gelijkenis van de dienstknechten. Houdt uw lenden omgord en brandend uw lam pen. Weest als mensen, die wachten op hun heer, wanneer hij van de bruiloft komt, om als bij komt en klopt terstond hem open te doen... Dan zal de heer van die (slechte) dienaar komen op een dag, waarop hij het niet verwacht, en op een uur. dat hij niet kent. En hij zal hem het lot der trouwelozen doen delen. De in wit-geklede mannen hebben het de apostelen voorzegd; we weten het ook uit andere voorspellingen: Christus, ten hemel opgevaren, zal wederkeren. Op een onverwacht, uur. De Dag des Heren al komen „als een dief in de nacht". Van het lange wa ken en wachten moe. is ook de Chris, tenheid slanerig geworden en inge sluimerd. Ook ieder van ons denkt wel eens in zijn persoonlijk leven als de dienstknecht: „Mijn heer komt nog lang niet!" En dan plotselin? „media nocte". midden in nacht, zal de Brui degom kloppen op de deur. Op Hemelvaartsdag scherpt de ge meenschap der Christus-getrouwen zich opnieuw in, dat zij wakend moet blijven, wachtend op de ontzagwek kende en in verbolgenheid der na tuurkrachten ontzettende Dag des He ren. On Hemelvaartsdag moet ook ieder persoonlijk zich inscherpen en inprenten, dat zijn levenshouding en zijn levensblik opgericht moet zijn naar de hemel, omdat, op een onver moed ogenblik, het tijdelijk bestaan zal worden afgebroken, om over te gaan in het eeuwige. In het holst van de nacht een klop op de deur.... Dan is de Bruidegom gekomen en rest er geen tijd meer om olie in de lamp te doen. DE VOEDSELNOOD IN INDIA. De premier van India Nehroe heeft Dinsdag op alle Indiërs een beroep gedaan om één maal per week een maaltijd over te slaan, opdat het al dus gespaarde graan ter beschikking van de gebieden van Bihar en Ma dras, die het ergst van de voedsel- nood te lijden hebben, kan worden gesteld. Nehroe bracht dank aan de lan den, die graan ter beschikking van India hebben gesteld; hij noemde speciaal de Verenigde Staten en China. Hij dankte ook de Sowjet- Unie die, naar hij verklaarde, „spoe dig tarwe naar India hoopte te kun nen zenden". DE ONTPLOFFING TE GIBRAL- TAR. Te Gibraltar is het 1192 ton metende schip „Bedenham" in de lucht gevlogen toen de lading van 500 ton munitie in brand vloog. Twaalf personen verloren bij deze ontploffing het leven, terwijl hon derden werden gewond. Alle gebou wen in de buurt van het ongeluk zijn met de grond gelijk, van honderaen andere huizen werden de daken af gerukt. Vele leden van de bemanning van de „Bedenham" konden zich tijdig in veiligheid brengen, daar zij door een voorafgaande ontploffing ge waarschuwd werden. De foto toont een moment vlak na de ontploffing: een dikke rookwolk stijgt op naar de hemel. Onderhandelingen, maar niet onder druk rvE BRITSE MINISTER van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft Perzië gewaarschuwd, dat Engeland niet onder druk over eer. regeling der oliekwestie wenst te onderhandelen. „De Britse regering", aldus de minister in een verklaring in het Lagerhuis, „kan het standpunt der Perzische regering niet delen, dat de onteigening van de Anglo-Iranian uitsluitend een kwestie is tussen haai- cn do maatschappij. Zij heeft het recht tussenbeiden te komen." NIET IN STAAT TOT EXPLOITATIE. „Engeland hoopt niet, dat de naastingskwestie tot een werkelijk geschil tussen ons en onze Perzische vrienden zal leiden," zo vervolgde Morrison. „Vanzelfsprekend zijn wij gaarne bereid met nen aan de con ferentietafel plaats te nemen, om in een redelijke atmosfeer een oplossing uit te werken". Onder luide toejuichingen voegde de minister hier aan toe, dat de Britse regering op ^grond van de langdurige vriendschapsbanden tus sen Groot-Brittannië en Perzië en hun vele gemeenschappelijke poli tieke en economische belangen, er van overtuigd is, dat er een oplos sing gevonden kan worden. Morrison herhaalde, dat het voor de Perzen uiterst moeilijk zal zijn zelf de olie installaties behoorlijk te laten wer ken. Zij zullen bovendien de facili teiten voor de verkoop over de ge hele wereld missen. Deze omstan digheden zouden wellicht leiden tot werkloosheid, waarvan slechts de communisten profijt zouden trek ken. De jongste onlusten in Abadan en omgeving waren, volgens Mor rison, ongetwijfeld door de commu nisten geïnspireerd. INZAGE DER BOEKEN GEEIST. Intussen heeft dc nieuwe Per zische pi'emier Mossadeq in de Se naat verklaard, dat hij een onder zoek van dc boeken der Anglo- Iranian verlangt, ten einde een over zicht van dc inkomsten der maat schappij sedert 1933 te verkrijgen. Hij beweerde, dat de overeen komst tussen de „Anglo-Iranian" en QP HET GEHELE FRONT ten Noorden van Seoel hebben de troepen van de V.N. Dinsdag geen contact gehad met communistische troepen van betekenis. Geen tegenstanders werden waargenomen ten Westen van de samenvloeiing van de Han en de Poekhan, ten Oosten van Seoel en verder naar het Oosten werden slechts kleine groepen door patrouilles van de V.N. verdreven. Tankpatrouilles drongen diep in de vallei van de Poekhan door zonder contact met de communisten te krijgen. De ver wachte I-Mei-aanval op Seoel is dus niet doorgegaan. LUCHTAANVAL OP HET HWATSJONRESERVOIR. Duikbommenwerpers van de Ame rikaanse marine hebben Dinsdag met luchttorpedo's een aanval gedaan op de dammen en sluisdeuren van het Hwatsjonreservoir. Zij vernietigden een sluisdeur en veroorzaakten in een andere sluisdeur onder water een gat van ruim drie meter. Drie torpedo's ontploften in het midden van een 65 meter hoog en on geveer 300 meter lang betonnen bouwwerk, terwijl een vierde projec tiel onderwater niet vast te stellen schade veroorzaakte aan een uiteinde van de muur. De communisten hadden de sluis deuren van het stuwmeer van Hwats- jon gesloten om het waterpeil in het opmarsgebied ten Zuiden van Tsjoensjon te doen dalen. Het water daalde zo snel, dat de geallieerde genie driemaal de pontonbruggen over de rivieren moest verstellen. BELGEN ZATEN IN DE KNEL. Woensdag is bekend gemaakt, dat het Belgische bataljon op Korea door Amerikaanse tanks en Britse artille rie werd gered, toen het bij het be gin van het communistische voor jaarsoffensief 30 uur ingesloten was geweest. Volgens het communiqué waren de drie Belgische compagniën in de frontlijn, toen de communisten hun grote aanval begonnen. Gedurende de nacht drongen de Noordelijken op langs de flanken van de bataljons en sneden zij de terugweg af. Dertig uur lang vochten de Belgen tegen een grote overmacht doch op het laatst werd hun positie onhoudbaar. De terugweg werd belemmerd door Chinees kruisvuur en de .natuurlijke hindernis, gevormd door een rivier en een steile heuvel. De Belgen vroegen radiografisch om hulp aan de Britten en de Ameri kanen, en terwijl de Britse artillerie de communisten door hevig vuur op hield, rukte Amerikaanse tanks van de zevende infanteriedivisie op en te invloed op de democratische poli- ontmoeten de Belgen aan de rivier, tiek. vanwaar zij hen verder escoreerden. I O'Dwyer is van 1946 tot 1950 bur- ENGELAND IS 1IET NOG NIET MET ZICHZELF EENS. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag verklaard, dat Enge land nog geen definitief besluit heeft genomen over het bombarderen van Mandsjoerijse luchtbases, ingeval de Noordelijken sterke luchtstrijd krachten tegen de verbondenen in Korea zouden gebruiken. Hij weigerde rechtstreeks com mentaar te geven op persberichten, als zou Engeland reeds informeel te verstaan hebben gegeven, dat het be reid zou zijn om in een dergelijk ge val het uitvoeren van bombardemen ten aan de andere kant van de Jaloe te ondersteunen. Hij zei, dat derge lijke vraagstukken veelvuldig door de regeringen der V.S. en Engeland werden besproken. Met 305 tegen 292 stemmen heeft het Lagerhuis gisteren een motie van de conservatieven, welke be trekking had op de grondstoffenvoor- ziening, verworpen. De bedoeling van de motie was het drijven van een wig tussen de drie afgetreden ministers en de rest van de Labour - partij. Hielp de burge meester gangsters? In het rapport van de Commissie Kefauver, dat thans in druk ver schenen is, wordt de vroegere bur gemeester van New York O'Dwyer er van beschuldigd, dat hij heeft bij gedragen tot de georganiseerde mis dadigheid in de stad New York! Terwijl hij burgemeester was had, aldus de Commissie, de leider van de onderwereld Frank Costello gro gemeester van New York geweest. Eind 1950 benoemde Truman hem tot ambassadeur in Mexico. Van 1940 was hij Officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank van Brooklyn. De Commissie zegt van O'Dwyer dat hij als burgemeester en Officier van Justitie, noch zelf, noch dege nen, die door hem benoemd werden, op enigerei wijze afdoende maatre gelen genomen hebben tegen dobbe laars, handelaars in verdovende mid delen, havensmokkelaars, moorde naars en zwendelaars. Zijn optreden vormde integendeel een beletsel voor een bevredigend onderzoek naar dergeltfhe misdrij ven. dc Perzische regering in 1933 ge sloten met een looptijd tot 1993 „onder pressie" tot stand gekomen was en daarom geen rechtsgeldig heid bezat. „De maatschappij heeft derhalve geen enkel recht om de olie aan dc Britse marine te verko pen tegen een prijs, die beneden het wereldniveau ligt, en daarom ver langen wij vergoeding voor hetgeen Engeland te weinig betaald heeft," aldus Mossadeq. BERICHT. Morgen, Hemelvaartsdag, zal Dc Leidse Courant niet verschijnen. DE DIRECTIE. Wat dc „Anglo-Iranian" thans nu nog slechts dc handtekening van de Sjah aan het onteigeningsbcsluit ontbreek om deze naasting tot een feit tc doen worden zal doen, is nog niet bekend. Wellicht zal zij dc kwestie aan het Internationale Hof van Justitie voorleggen. Naar Reuter voorts nog meldt, heeft de Russische ambassadeur in Perzië, Ivan Sadchikov, gisteren een bezoek van een half uur bij premier Mossadeq gebracht en deze met zijn benoeming gelukgewenst. Op de olievelden van Naft Soefit, 150 km ten Noorden van Abadan, die door dc Anglo-Iranian worden geëxploiteerd, is gisteren intussen een oliebron in brand gevlogen. Dc brand woedt nog voort. KOREA-CONFLICT IN 1947 VOORSPELD jgIJNA VIER JAREN GELEDEN werd president Truman al gewaar schuwd voor hetgeen er op Korea zou gaan gebeuren. De man, die die waarschuwing gaf, mag zeker als een deskundige worden beschouwd en zijn voorspellingen zijn grotendeels precies uitgekomen. Het is luite nant-generaal Wedemeyer, die in de oorlog bevelhebber was van dc Ame rikaanse troepen in China. Zijn waarschuwing dateert van September 1947: .Korea wordt bedreigd door een inval van Noord-Korcaansc strijd krachten, die door de Sovjet-Unie worden geleid". De voorspelling van generaal We demeyer werd pas gisteren bekend, doordat de senaatscommissie voor de strijdkrachten het x-apport behandel de, dat Wedemeyer op 9 September 1947 aan de president van de Ver enigde Staten heeft overhandigd. De commissie is bezig zich voor te be reiden op het horen van generaal MacArthur. In het rapport, waaruit enige stukken zijn geschrapt, maar dat niettemin zeer interessant is, zegt de generaal: ,Er bestaat grote onrust in Zuid- Korea, maar de troepen die ter be schikking staan van generaal Hodge, zyn sterk genoeg om daaraan het hoofd te bieden en de orde te hand haven. Zij zijn echter niet sterk ge noeg, zelfs niet met de hulp van ge neraal MacArthur, om een inval van door Russen geleide Noord-Koreaan- se troepen te weerstaan". Dan komt de voorspelling van dc aanval van Noord-Korea op Zuid- Korea, die in werkelijkheid begon in Juni 1950: Dc Russen zullen hun bezettings troepen terugtrekken op het ogen blik, dat zij er zeker van kunnen zijn dat de Noora-Koreaanse marion- nettenregering en het leger, dat zij gevormd hebben, sterk genoeg zijn en zodanig gehard in de communis tische leer, dat men het hun kan toe vertrouwen de Russische doelstellin gen ten uitvoer te leggen, zonder de aanwezigheid van Russische troepen. De eerste Mei is zowel in de Oos telijke als in de Westelijke wereld gevierd met optochten, redevoerin gen en door zeer vele mensen met een extra-vacantiedag. Te Parijs, waar de meeste open bare en particuliere bedrijven wa ren gesloten, gingen de arbeiders bij de bus- en métro-diensten, die uiteraard wél moesten werken, in staking. In het Oosten van de stad hebben de communisten een massa bijeenkomst belegd, terwijl in het Westen de rechtse Gaullisten ver gaderen. Te Berlijn zijn twee grote massa bijeenkomsten gehouden. In Oost- Berlijn zijn een half millioen com munistische jongeren bijeengekomen terwijl nog geen driehonderd meter verder in de Westelijke sector de Westbcrlijners demonstreren. Van helicopters uit werden de bewegin gen der demonstranten in het oog gehouden om bij dreigende botsin gen direct politie te kunnen alar meren. Te Moskou nam Stalin de parade van ruim één millioen mannen en vremwen af, die langs het- Lenin monument marcheerden. Uit Madrid wordt gemeld, dat „agitatoren" te Barcelona, San Se bastian en Bilbao tot een algemene staking hebben aangezet. Er is een kruiser naar de haven van Bilbao gezonden. New York zag de gebruikelijke 1 Mei optocht van de vakbonden en in Buenos Aires, de Argentijnse hoofd stad spraken president en mevrouw Peron op een grote massa-bijeen komst. Te Peking marcheerden VK mil lioen Chinezen, de grootste optocht ooit in China gezien, langs presi dent Mao Tse-toeng. Op Formosa richtte generaal Tsjang Kai-sjek een boodschap tot zyn landgenoten op het vasteland, waarbij hij beloofde hen spoedig te zullen bevrijden. Tc Djakarta hielden linkse spre kers op het „Merdeka"-plein rede voeringen voor ruim 100.000 Indo nesiërs. Alle bureaux, winkels en kantoren waren gesloten. INCIDENT TE PARIJS. Acht-en-zestig Parijse politieman nen werden gisteren gewond bij een treffen met Algerijnse semi-com- munistische nationalisten tc Parijs. Vijftien hunner moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. „Verscheidene honderden" Alge rijnen zouden zijn aangehouden. TWEEDE FASE VAN OFFENSIEF? Officieren van het achtste Ameri kaanse leger zjjn van mening, dat dc communisten thans voorbereidin gen treffen voor dc tweede fase van hun offensief. Zij wijzen er op, dat het niet-aanvaarden van de strijd- waarvan de communistische strijd krachten thans blijk geven, zeer veel overeenkomst toont met hun geheim zinnig terugtrekken, nu ongeveer een week geleden, in het gebied van Tsjorwon-Koemhwa, dat werd ge volgd door hun jongste grote offen sief. Perzië's voorbeeld werkt aanstekelijk Het voorbeeld van Perzië dat dc „Anglo-Irianian" nationaliseerde zonder zich iets aan tc trekken van dc Britse protesten, werkt aansteke lijk. Zo heeft een afgevaardigde van dc Wafdistische (regerings-) partij in het Egyptische parlement ver klaard, dat Egypte dezelfde maatre gelen tegen Engeland moest nemen als Perzië. Hij stelde voor, de Britse troepen die in de Suez-ka- naalzóne gestationneerd zijn, als „vijandelijke troepen" aan te mer ken. Een nationalistische afgevaardig de zei, dat de Engelsen verdreven moeten worden, met welke midde len dan ook .Hij zei, dat afschaffing van het Brits-Egyptische verdrag moest worden gevolgd door 'n niet- aanvalspact met Ruslahd, zodat Eri- geland niet zou kunnen zeggen, dat zijn troepen in Egypte nodig zijn om Egypte tegen een Russische aanval te beschermen. „VESTZAK ONDERZEEBOOT" OP PARIJSE TENTOONSTELLING. Onder de vele merkwaardige inzen dingen op de „Uitvinders-tentoon stelling" in de Franse hoofdstad be vindt zich een eenmansduikboot. Zij is ontworpen door een Parij zenaar met het doel hulp te verlenen aan gezonken onderzeeboten bij de red dingspogingen. Het miniatuurvaar tuigje biedt plaats aan één duiker. Een bezoeker van de tentoonstel de „vestzak onderzeeboot", die in de Seine gemeerd ligt. KaAAtit^e.,. Als men u met stenen gooit, gooi dan niet terug, maar gebruik ze in het monument dat u voor u zelf ling bekijkt een der onderdelen van bouwt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1