Tolk van grote erkentelijkheid jegens Koninklijk Huis Hopeloos pogen opgegeven Godfried Bomans viel met ballon in zee DINSDAG 1 MEI 1951 Ut LKIDSfc CUURAN1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 Rede Minister-President Dr. Drees Minister-President dr. W. Drees heeft hedenavond in het nationale programma ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana, de volgende radiotoe spraak gehouden. Ook dit jaar moge ik oen kort radiowoord tot u richten in verband met de verjaardag van Koningin Ju liana, aldus Dr. Drees. Het vorig jaar viel Koninginnedag onmiddellijk voor de herdenking hoe ons land tien jaar te voren was overvallen en vijf jaar tevoren be vrijd. Daarin lag een bijzondere aan leiding om te getuigen hoe heel het Koninklijk Huis zich in de zware ja ren van oorlog en bezetting in volle overgave had gewijd aan de dienst van het vaderland. Thans staan wij temidden van spanningen in de wereld, die de moeilijkheden ook van ons land buiten mate hebben vergroot, en die bij velen het vertrouwen in de toe komst der mensheid schokken. Ko ningin Juliana heeft daarover in de loop van dit jaar bij herhaling woor den gesproken, die opwekten tot aan vaarding der werkelijkheid temidden waarvan wij staan, maar tot een aanvaarding, die niet betekent een zich neerleggen bij wat er in de ver houdingen tussen mensen en volke ren gebroken is. Haar woorden had den ook de klank van vertrouwen en bemoediging, stelden het zelfs als een voorrecht, in het bijzonder voor de jongeren, dat wij thans leven in 'n tijdperk van ongehoorde mogelijkhe den, waarin ieder veel zal kunnen doen naar de mate van zijn krachten. Zij heeft daarbij haar blik laten gaan over ons land, over Europa, over de wereld. Op de bevrijdingsdag 5 Mei 1950 sprak zij van de wilskracht, waar mede Nederland zijn herstel heeft aangevat en riep zij ons volk op om een voorbeeld te zijn van ontplooi ing in het nieuwe seizoen van deze tijd. Bij haar bezoek aan Frankrijk ge tuigde zij ervan hoe de Europese vol keren naar wezen en naar mogelijk heid een broederschap zijn, helaas op dit ogenblik ten dele in grote one nigheid levend, maar hoe Europa een waar tehuis moet zijn voor de grote familiekring, zelfs voor de ver loren zoons, en open moet staan voor alle vrienden. In haar rede in de Guidhal te Lon den duidde zij aan hoe in al de strijd en de tegenstellingen, die ons soms kunnen verbijsteren, zich de groei voltrekt van de eenheid der wereld. Om een deel van haar woorden letterlijk aan te halen: „Onverschillig welke krachten het zijn, die dit doen, wij moeten liet feit constateren, dat dit de lijn is waarlangs de menselijke samen leving zich ontwikkelt. De toe komst zal geheel beheerst worden door dit .eenwordingsproces, en wij zien het aan met ontzag. De ze beweging is zo groots, dat het .ons even nietig laat voelen, als wanneer we boven ons de nacht hemel zien, vol sterren .in zijn ongekende onmetelijkheid". En daarnaast stelde zij het wereld gebeuren ook in eeuwigheidslicht. Op deze Koninklijke .verjaar dag grijp ik terug op woorden van De Perzische olie Onteigening door Senaat bekrachtigd Met algemene stemmen heeft de Perzische Senaat het besluit om tot onmiddellijke onteigening van de in stallaties der Anglo-Iranian over te gaan, bekrachtigd. De wet behoeft nu nog slechts de handtekening van de Sjah. Enkele uren tevoren werd bekend, dat de Anglo-Iranian geweigerd had het maandelijks voorschot van twee millioen pond op de royalties aan de Perzische regering over te maken. Het bedrag had gisteren bij de Per zische Nationale Bank gestort moe ten worden. De Perzische regering had dc maatschappij verzocht de storting van deze maand niet als voorschot te be schouwen. Naar in Londen verluidt, zou zij deze betaling willen opvatten ais een vereffening van vroegere vorderingen, die zij te zijner tijd zou indienen. De Anglo-lranian is ech ter van mening, dat dit verzoek de gehele basis van de betaiingsovereen- komst wijzigt, en heeft derhalve be sloten de betaling op te schorten in afwachting van de opheldering door de Perzische regering. De West Duitse verkiezingen Adenauer is er mee ingenomen De uitslag van de verkiezingen in de Rijnpalts is en teleurstelling ge worden voor de sociaal-democraten, die er in slaagden slechts vier zetels winst te behalen, zetels, die zij alleen tc danken hebben aan stemmen, die vroeger op communisten werden uit gebracht. Wel verloor de christen-democra tische partij vijf zetels, maar die gin gen naar de vrije democratische par tij, die met acht zetels winst thans 19 zetels bezet. De christen-democraten bleven met 48 zetels ver uit de sterk ste partij, de socialisen veroverden er 38. Het ligt in de lijn, dat de coa litie van christen-democraten en so cialisten afgelost zal worden door een coalitie van christen-democraten en socialisten en vrije democraten. De uitslag kan internationale be tekenis hebben: Zowel socialisten als christen-democraten hadden het plan-Schuman tot inzet van de ver kiezingen gemaakt. Het verzet van Schumacher tegen de ratificatie van het plan blijkt dus zijn partij niet de winst te hebben bezorgd, die hij er vain gehoopt had en verliest dien overeenkomstig aan kracht. Adenauer zei, dat hij- zeer inge nomen was met het resultaat van de verkiezingen, waarin hij een motie van vertrouwen voor zijn beleid ziet. Ook bij de gemeenteraadsverkie zingen in Sleeswijk-Holstein is de so ciaal-democratische partij er minder goed afgekomen. Zij verloor vergele ken met de verkiezingen voor de Landdag van vorig jaar, in totaal bijna 4000 stemmen, terwijl de andere partijen ongeveer hetzelfde aantal behielden. De Tsjecho-Slowèaksc regering heeft de Franse regering verzocht, liet Franse consulaat in Praag tegen 5 Mei te sluiten. Het verzoek werd gedaan in een nota van de Franse ambassadeur te Praag, Jean Rivière. Op verzoek van Frankrijk werd on langs het Tsjecho-Slowar.kèe consu laat in Algiers gesloten. VOGELER NAAR AMERIKA VERROKKEN. Gisteren is de vrijgelaten Ameri kaan Vogeler in een vliegtuig van de Pan-American Airways uit Wenen vertrokken. Hij werd vergezeld door zijn echt genote, zijn twee zoons, zijn schoon zuster en een functionaris van de „International Telegraph and Tele phone Corporation''. Volgens een functionaris van de Amerikaanse le gatie is Vogeler op weg naar de Ver enigde Staten. ER ZAT EEN LUCHTJE AAN •uapiaadsjaA jo;s^na.i uhz uea jan de klieren ontdane stinkdier, dat de heer Charles Pederson uit Marinetta (Wisconsin, Ver. St.) als huisdier hield, verdween het afgelopen najaar. De heer Pederson verzekerde zijn vrienden, dat het dier slechts zijn winterslaap was gaan houden. Eén dezer dagen zat het dier dan ook achter in de tuin. De eigenaar stapte .er opgewekt naar toe en nam zijn lieveling in zijn armen. Het bleek echter de verkeerde te zijn. De vrienden behoefden geen nadere uitleg. Zij konden het wel van verre ruiken. (Ass. Press). Generaal vermist in Indo-Ch ina De 51-jarige Franse generaal An- dré Hartemann, bevelhebber van de Franse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, is als vermist op gege ven. De generaal hield persoonlijk scherp toezicht op de verrichtingen van zijn luchtmacht in Indo-China en ging graag mee op een aanvals- vlucht. Zijn toestel, een bomenwer- per van het type B-26, keerde echter niet op zijn basis terug. Alle beschik bare toestellen zijn uitgezonden om te zoeken. Generaal Hartemann werd in No vember 1950 benoemd tot bevelheb ber van de Franse luchtmacht in het Verre Oosten. De pogingen der Verenigde Naties om het Koreaanse conflict langs po litieke weg tot een oplossing te bren gen zijn op een dood punt gekomen. De uit drie leden bestaande UNO- commissie van goede diensten heeft haar pogingen om in contact te ko men met de autoriteiten van commu nistisch Ghina opgegeven en geen verdere bijeenkomsten vastgesteld Ook de twaalf Aziatische en Ara bische landen, die onder leiding van sir Benegal Rau van India hebben getracht te bemiddelen, hebben hun pogingen om tot een nieuw vredes aanbod te komen gestaakt. In welingelichte kringen in Was hington werd Maandag verklaard, dat de veertien landen, die troepen in Korea hebben, de publicatie van hun „doelstellingen en principes" zullen uitstellen. Diplomaten zeiden, dat er een stilzwijgende overeenkomst tus sen de betrokken landen bestaat om de uitslag van de huidige gevechten af te wachten, alvorens verdere poli tieke stappen te doen. VAKLUI Tijdens een zitting van een Weense rechtbank kwamen kort geleden twee mannen met een ladder de rechtzaal binnen en begonnen de grote klok van de wand weg te ha len. „Kan dat niet op een andere tijd?" vroeg de rechter. „Neen edelachtba re", zeiden de mannen. „We moeten de klok direct weghalen". Toen ze klaar waren, boden zij de rechter hun verontschuldigingen aan voor de storing en vertrokken. Men heeft noch de mannen, noch de klok ooit teruggezien. de Koningin zelf om te doen uit komen hoe breed zij schouwt, en om ons volk op te roepen eigen nood en die van do wereld onder het oog te zien met .eenzelfde moed, eenzelfde .vertrouwen en eenzelfde wil om ieder op zijn plaats en op zijn wijze mede te werken om daarin verbetering te brengen. Zo kan men, zoals Hare Majeteit tot de Parijse universitaire jeugd zeide, een brug bouwen, die tot een verantwoord en beter leven leidt en de mensheid alleen maar kan dienen en haar vrijheid verzekeren. Wij hebben in eigen land in het afgelopen jaar de economische en sociale moeilijkheden zien groeien. Wij hebben een politieke crisis door leefd en bij voortduwing tekenen scherpe meningsverschillen af. Maar ondanks alles is er in ons volk toch ook een saamhorigheidsgevoel, en als 't er op aankomt, een eenheid die haar samenvatting een bekroning vindt in het Koninklijk huis. Het licht dat de uitleggingen van Koningin Juliana doen schijnen in de donkerte, waarin wij in deze tijd soms leven, kan bijdragen tot de ver sterking van onz evolksgeest, zoals dat de radioredevoeringen van Ko ningin Wilhelmina deden in de tijd der bezetting. Het is mij een voorrecht op deze dag weer Koningin Juliana, Prins Bernhard, zojuist teruggekeerd van een reis, ondernomen in het belang van ons land, en hun kin deren namens .het Nederlandse volk geluk te wensen, uiting te geven aan de grote erkentelijk heid, die in ons volk leeft voor de wijze waarop de Koningin haar hoge taak opvat en vervult en de hoop uit te spreken, dat het Ko ninkrijk met de Rijksdelen over zee, waarin ook een zo warme aanhankelijkheid jegens het Ko ninklijk .huis bes'aat, nieuwe bloei moge tegemoetgaan. Middenstanders naar Rome Van Roosendaal uit vertrok heden ochtend een groep van honderdder tig leden van de Ned. Kath. Midden standsbond naar Rome, om onder leiding van enkele leden van het bondsbestuur in Rome de uitvaardi ging van de encyclieken Rerum No varum - Quadragesimo Anno te gaan herdenken. In Rome zal de afvaardiging van het Belgisch Christen Middenstands- verbond en van de Italiaanse Katho lieke Ambachtsorganisatie zich bij de Nederlandse afvaardiging voegen. In een gezamenlijke audiëntie wor den deze groepen door Z.H. de Paus ontvangen. Op het station te Roosen daal deed de voorzitter van de N.R.K.M, de heer Koops uit Venlo, de Nederlandse groep uitgeleide. In een kort afscheidswoord legde hij er de nadruk op, dat in Nederland de Katholieke middenstanders de bood schap van de sociale encyclieken hebben verstaan en een Katholieke middenstandsorganisatie hebben op gebouwd, welke de Katholieke so ciale leer in het maatschappelijk le ven tracht te verwezelijken. Ook in dit opzicht, aldus de heer Koops, heeft de Ned. Kath. Middenstands beweging pionierswerk verricht en een voorbeeld gesteld voor andere landen. De heer Koops sprak de hoop uit, dat deze internationale midden stands-pelgrimage mede de stoot mocht geven voor Kath. organisatie van de middenstand in andere lan den. POKKEN TE UTRECHT. Te Utrecht doet zich een geval van pokken voor en wel in een gezin, waar één der familieleden gelogeerd heeft bij een familie in Tilburg, waar eveneens de pokken heerste. OMSTREEKS HALF ZES gisteravond is voor Zandvoort een ballon, welke tijdens de koninginncfees ten te Bloemendaal was opgestegen met aan boord de heer Godfried Bomans cn mevrouw Boesman, in zee gestort. De ballon begon plotseling zeer snel te dalen en sloeg met een smak twee kilometer ten Zuiden van Zandvoort en ongeveer 200 meter uit de kust in zee. Gered, maar door de kou bevangen Van alle kanten werd dadelijk ge tracht hulp te bieden. Een 15-tal mensen trok met touwen en plan ken in zee en het lukte na ongeveer 10 minuten beide drenkelingen aan de wal te brengen. Met particuliere auto's werden de drenkelingen naar twee strandtenten gebracht waar hun eerste hulp werd verleend. De strandreddingboot heeft het ballonomhulsel geborgen. Mevrouw Boesman wérd naar het hotel „Zomerzorg" te Bloemendaal overgebracht, en was vrij spoedig van de doorgestane schrik hersteld. De heer Godfried Bomans is er minder goed afgekomen. Direct na dat de ballon in zee was gevallen heeft hij getracht zwemmende de kust te bereiken. Hij slaagde er ech ter niet in door de branding te ko men en werd door de kou bevangen. De 15 redders, van wie het meren deel lid is van de Zandvoortse red dingbrigade, brachten hem aan land Een van de redders was de Zand voortse consumptietentihouder Jaap Kraayenoord, wiens 33ste redding dit was. De heer Bomans is naar zijn woning in Haarlem gebracht. Een rukwind. De ballon dreef in de richting van de watertoren te Zandvoort en om er overheen te komen moesten de ballonvaarders ballast uitwerpen. Op dat ogenblik werd de ballon door een rukwind gegrepen en naar zee gedreven. Toen was het niet meer mogelijk een landing op het strand uit te voeren. Reddingboot verward in ballon-net. Leden van de plaatselijke commis sie van de Kon. N.-Z.H. Reddingmij,, die de ballon in de richting van de zee zagen afdrijven, alarmeerden onmiddellijk de bemanning van de motorstrandreddingboot en een kwartier later was de boot reeds ter plaatse. Het op zee drijvende touw werk van het ballonnet geraakte in de schroef verward en enkele red ders moesten zich in het ijskoude TWEEPRIJZENSTELSEL VOOR AUTO'S De KNAC deelt mede, dat met in gang van heden, overeenkomstig de strekking van de wet op de omzet belasting een tweeprijzenstelsel voor auto's wordt ingevoerd. Dat wil zeg gen, dat rekening houdende met de bepalingen van genoemde wet een prijs voor niet-ondernemers en een prijs voor ondernemers is vastge steld, waarbij die voor laatstgenoem den 2Yi procent lager ligt, omdat de autohandelaar bij verkoop aan een ondernemer ook 2M procent minder omzetbelassting behoeft te betalen. Als de aanhangig gemaakte wijziging van de omzetbelastingwet zal zijn aangenomen zal het verschil, wegens een daarop invloed uitoefenende ta rief sverandering van 2Vi op 2 pro cent worden teruggebracht. Als ondernemer in deze zin moet iemand worden beschouwd, die in de uitoefening van zijn beroep of be drijf omzetbelastingplichtig is en voor die uitoefening de auto ook in derdaad nodig heeft. water begeven om de schroef vrij' te maken. De reddingboot is bij het ber gen op een ónder water staande be tonnen paal' gestoten Waardoor ver schillende deuken in de bodem wer den veroorzaakt. De onfortuinlijke ballonvaarders zijn even voorbij de tweede bank, ongeveer 200 meter uit de kust, terechtgekomen. De wethouder van Bloemendaal, de heer A, van Geluk, die oorspron kelijk de tocht zou meemaken,-maar wiens gewicht het opstijgenvan de ballon onmogelijk maakte, mag van geluk spreken. Deskundigen waren van mening, dat gezien de af-landige wind het ondernemen van deze tocht niet ver antwoord is geweest. EERSTE KAMERLID DR. IR. J. H. F. DECKERS f Hedenmorgen is te zijnen huize te Sint Oedenrode in de leeftijd van jaar overleden dr ir J. H. F. Deckers, lid der Eerste Kamer voor de KVP. De thans ontslapene genoot groot aanzien op agrarisch terrein. De minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, die enige tijd afwezig is geweest, heeft zijn ambts bezigheden hervat. CRITIEK VAN DE DUITSE TUINBOUW OP DE INVOER- POLITIEK. Het hoofdbestuur van de Centrale Bond van de Duitse Tuinbiuw heeft critiek geoefend op de invoerpolitiek van de West-Duitse regering. Men wijst er op, dat de voorgenomen Ne derlandse leveranties van vroege groenten, nieuwe aardappelen, kaas, boter en eieren in West-Duitsland sa menvallen met het hoogtepunt van de binnenlandse productie en dat de Duitse groententelers geen tweede prijsinstorting kunnen dragen als in het afgelopen jaar voorkwam, toen duizenden groentenkwekers geruï neerd werden. De Amsterdamse rechtbank heeft milder geoordeeld over de 31-jarige Duitse vrouw E. G. Z. dan de kan tonrechter, die haar terzake van on wettige grensoverschrijding een maand gevangenisstraf had opgelegd. De rechtbank veroordeelde haar tot betaling van 5 boete, subs, een dag. JfCaite Qalf j BINNENLAND. Vier honderd leerlingen van Belgische middelbare scholen zullen op 8 en 10 Mei een eendaags bezoek aan ons land brengen. Zij zullen de bollenvelden en de Keukenhof be zoeken en een tocht door de Rotter damse havens maken. Dr. H. M. Hirschfeld, regerings commissaris voor het algemeen her stelprogramma, die na een ernstige ziekte een zeereis naar Californië maakte, wordt 14 Mei met de Noor- dam in Nederland terugverwacht. Het tweejarige zoontje van de familie S. te Borne is gisteren dooi de sneltrein uit Almelo gegrepen en UIT DE OMGEVING VOORHOUT Sasseriheimse automobilist verdronken Maandagavond te half acht is op onverklaarbare wijze een 4-persoons luxe-auto met als enige inzittende de 47-jarige heer C. H. Scheffers uit Sassenheim, bij de Noordwijkerhoek- brug van de helling van de weg af gereden in de Leidsevaart. De auto kwam schuin op de kop te staan, ech ter zodanig, dat de achterzitplaatsen nog boven water bleven. Vanaf de boerderij van de heer Langeveld aan de Leidsevaart werd het ongeval gezien en direct snelde men ter hulp. Met grote moeite is het een zoon van de, heer Langeveld ge lukt, de bestuurder, de heer S. uit de de auto te trekken. Na enkele mi nuten waren EHBO-leden uit Voor hout aanwezig, benevens de doktoren van Es uit Noordwijk en Bots Sr. en Bots Jr. uit Voorhout, die met zuur stofapparaten,, kunstmatige ademha ling toepasten. Na ruim een uur ech ter werden deze pogingen opgegeven, daar de dood was geconstateerd. De verdronkene had een wond bo ven één der ogen, vermoedelijk door de schok veroorzaakt. Het stoffelijk overschot, dat door de politie in be slag was genomen, werd in het haar huis der Ned. Herv. Kerk te Voor hout opgebaard. OEGSTGEEST Geboren: Cornelis, z. van J. Rem- melswaal en M. van Duijn; Maria Jo hanna, d. van P. Koonal en A. E. Wouterloot; Paula Maria Cristina, d. van W. J. Karpes en A. M. Wesseling; Wilhelmus Theodorus Franciscus, z. van J. A. C. Oplaat en P. van den Berg; Abraham, z. van J. Rodenburg en H. B. Blok; Jan Philippus, z. van J. van der Meij en N. Momberg; Jo- sephus Jacobus, z. van A. Wessenr dorp en R. W. Steenman; Maria Ja- coba Petronella. d. van P. G. van der Maat en 'M. J. A. Nouwens; Johan nes Hermanus, z. van F. Bouwman en C. E. van der Ster.. VOORSCHOTEN Koninginnedag. De feestelijkhe den begonnen reeds 's morgens om uur. De schoolkinderen werden door de St. Laurentius-harmonie van hun scholen afgehaald en in optocht ging de stoet naar de Voorstraat, waar door de burgemeester de zanghulde in ontvangst werd genomen, Na de zanghulde splitsten zich de kinderen in twee groepen. De éne groep trok met het tamboercorps van de Harmo nie naar het M.O.C. en de andere groep met de muziek naar het Bonds- gebouw. Voor de liefhebbers en de deelnemers aan een fietstochtje begon de puzzlerit. Het mooie weer werkte mee, zodat 153 deelnemers aan de start verschenen, om de rit, die via de Pauw en Duinrell te Wassenaar was uitgestippeld, uit te puzzlen en te fietsen, 's Middags was het druk, want er was steeds wat te doen. Om 2 uur begon de knobbelrit voor mo toren en bromfietsen. Aantal deel nemers 13 motoren en 13 bromfiet sen. De uitslagen zijn als volgt: mo toren: 1. H. Mol 225 p., 2. J. van Sant brink, 217 p., 3. L. Geervliet 210 p., 4. J. v. Dodeweerd 209 p. Bromfietsen: 1. Verrips, 146 p., 2. J. Noest, 145 p., 3. J. Schippers 139 p., 4. mej. van Os, 131 p. Op de Willem de Zwijgerlaan was veel belangstelling voor de even wichtstoeren van enkele fietsenacro- baten. Het touwtrekken was even eens een evenement. Hieraan werd door 14 groepen van de Voorschoten- se bedrijven deelgenomen. De le prijs werd behaald door de groep van Openbare Werken. De 2e door perso neel van de heer J. Kooyman; 3e door de beplantingsdienst. 4e door de Kis tenfabriek. De uitslag van de zeepkistenrace is als volgt: 1, W. Niersman en A. Kokshoorn, 2. H. Parlevliet en P. Meegdes, 3. C. Grotendorst en Jan Leeuwis, 4. H. Krouwers en R. Daroe. Troostprijs I. van Akker en Jan van Ek. Uitslag vliegerwedstrijd: Mooiste vlieger: 1. groep 1 Theo Spiegeler, 2. groep 1 T. van Santen, 1. groep 2 Ton Groot, 1. gi'oep 3 J. van Veen,. Beste stand: groep 1: Theo Spiegeler, groep 3. J. van Veen. De voetbalwedstrijd SVLVWar munda op de Elstlaan had veel be- SPORTIEF Enige tijd geleden vond een onaangenaam incident plaats, tijdens de competitie-wedstrijd S.V.L.C.Warmunda. De kwes tie liep hoog aan en straffen werden uitgedeeld aan spelers van beide partijen. Daarmede zou de kwestie ten einde kun nen zijn, maar beide clubs had den er behoefte aan op een sportieve wijze zand over deze zaak te gooien. Vandaar, dat Warmunda gisteren naar S.V. L.V. kwam, om een „verzoe ningswedstrijd" te spelen!!! op slag gedood. De familie S. woont in een ongebruikte blokpost aan de spoorlijn. Het hek van het erf heeft vermoedelijk opengestaan. De machinist van een Haagse koffiebranderij bleek koffie mee te nemen om die tegen sterke drank te ruilen, want die drink ïk liever, zei hij. Het Duitse soldatenkerkhof in de Peel zal omstreeks half Juni voor het publiek toegankelijk worden ge steld. Bijna 26.000 Duitse soldaten, die in de afgelopen oorlog op Neder landse bodem sneuvelden of op ande re wijze om het leven kwamen, zijn hier begraven. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OOSTELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met enkele plaatselijke buien, maar morgen overdag ook perioden van zonneschijn. Vannacht slechts hier en daar lichte nacht vorst, morgen overdag weer iets hogere temperaturen dan van daag. Zwakke tot matige Ooste lijke wind. Mei: Zon op 05.10, ondér 20-4; Maan op 03.52 en onder 16.17 uur. Lagere landbouwschool De bevorderingen. Bevorderd van klasse III naar klasse IV: C. T. v. Bohemen, Leid- schendam; A. C. Hooymans, Voor schoten, v.w.; C. H. Hooymans, Voorschoten; C. Kamer, Nieuw-Ven- nep; P. v. d. Marei, Wassenaar: W J. M. Mooyman, Zoeterwoude; W, J v. d. Post, Zoeterwoude; P. Rijns burger, Zoeterwoude; J. J v. Santen, Voorschoten; J. W. Schipper, Zoeter woude; W. J. Schipper, Zoeter woude en C. F. Westgeest, Leid- schendam. Van klasse II naar klasse III: F. M. v. d. Ark, 'sGravenage, P. v. El- deren, Rijk (H.meer); Joh. Hoog moed, Rijk (H.meer); M. Kamer, Hoofddorp; H. Kool, Wassenaar; C A. P. Koot, Leidschendam; J. A. v. d. Marei, Wassenaar; J. M. C Nieu- wenhuis, Hoofddorp; A P Voels, Hazerswoude, v.w.; C. D. Wassenaar, Noordwijk Binnen; J. Wassenaar, Noord wij kerhout; K. Wassenaar, Voorschoten. Van klasse I naar klasse II: L. A. Alkemade, Wassenaar, v.w.; Corn Borreman, Leiderdorp; G. Carrée, Leiden; A. W. Dijkman, Voorscho ten; W A. Dijkman, Voorschoten; H. H. v. Egmond, Rijnsburg, v.w.; J. v. -d. Hout, Leidschendam; Corn Kwakernaak, Leiderdorp- G de Mooy Rijnsburg; H. J. J. de Niet, Leiden: G. G. Terpstra, Leiden, v.w E. A. Teske, Leiden; F. Warmerdam. Voorschoten en K. Wassenaar, Noord wij kerhout. Niet bevorderd 5 leerlingen. Na toelatingsexamen werden toe gelaten tot de le klas: A. Binnen dijk, Wassenaar; W. Carrée, Leiden; Corn. Hogervorst, Oegstgeest; A Koot, Leidschendam; H. v. d. Lip. Hazerswoude; N. C. v, Rijn, Oegst geest; G. v. Santen, Wassenaar; P. v .d. Spek, 's Gravenhage; S. v. d. Stoel, Wassenaar; H. Verboon, Voor schoten; Corn. Voets, Hazerswoude A. Westgeest, Zoeterwoude; J. E. Wijntjes, 's Gravenhage. Toegelaten tot de 2e klas: P J. de Wit, Zoeterwoude en A. v. d. Mey, Rijnsburg. Toegelaten tot de 3e klas: G. Droogh, Zoeterwoude. Voorlopig benoemd als tijdelijk leraar aan de Lagere Landbouw school, de heer J. Werner, Leider dorp. Zoekers. Het was een goede partij voetbal, waarbij Warmunda meer ge luk had dan SVLV., want zelfs bij een uitgesproken veldmeerderheid in de 2e helft wist SVLV dit niet in doelpunten uit te drukken. Warmun da zag kans om viermaal te doelpun ten en SVLV maar één keer. Het lossen van de postduiven vond geen doorgang. Het ringrijden voor tilbury's raakt uit de mode. want ook dft jaar kon dit programmapunt bij gebrek aan belangstelling geen door gang vinden, 's Avonds blies St. Lau rentius-harmonie weer populaire muziek, waarbij naar hartelust ge host kon worden. De huisvlijtten- toonstelling trok behoorlijk belang stelling. Om kwart over vijf werd de duizendste bezoeker met een bloe metje begroet. WARMOND Koninginnefeest. Om negen uur had zich een stoet van 1000 kinderen geformeerd, om o.l.v. het onderwij zend personeel een muzikale rond gang door het dorp te maken, bege leid door de beide muziekcorpsen. Bij het gemeentehuis werd aan de burgemeester een aubade gebracht Hierbij werd voor het eerst in het openbaar het lied van Zuid-Holland door de schooljeugd gezongen. Na een korte toespraak van de voorz. van de Oranjecommissie, de heer Th. R. de Vroomen, die door de burgemeester werd beantwoord, werd de tocht voortgezet. Na de tocht door het dorp werden de kinderen op de scholen getracteerd op chocolademelk, een koek en een zakje versnaperingen. Tevens werd aan elk kind een tweetal gratis ritten in de draaimolen verstrekt, waarvan direct na de tractatie een druk ge bruik werd gemaakt. In de namiddag werd de ..ronde van Warmond" verreden. Hiertoe was een gedeelte van de Herenweg afgezet. De „Ronde" was gesplitst in twee groepen t.w. le groep voor jongens van 16 t.m. 19 jaav en de 2e groep voor mannen van 20 jaar en ouder. De ronde week af van de vorige jaren, omdat de deelnemers nu ver schillende malen een barricade van strobalen moesten „nemen". Dank zij het mooie weer was er weer een grote belangstelling van de zijde van het publiek. Te half zes werden door de bur gemeester in Hotel „De Stad Rome" de pryzen uitgereikt met voor elke prijswinnaar een toepasselijk woordje. De prijzen werden gewonnen door: le groep: le prijs 20) K. Scheltens; 2e (/15) Leo Onderwater; 3e (ƒ10) Jaap Schavemaker; 4e (ƒ5) Bas Os kam. 2e groep: le prijs (ƒ20) C. Slinger land: 2e 15) J. v. d. Drift; 3e 10) P. Slingerland; 4e (ƒ5) Nic. Hekker 's Avonds werd door de R.K.^Har monie „St. Matthias" een concert gc geven op de gemeentelijke muziek tent, waarna een muzikale rondgar door het dorp gemaakt werd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2