S)e CcicbeSoii^cmt Milliarden voor defensie Meer dan 60 milliard dollar voor defensie MVIERIKA'S INSPANNING OM DE VREDE TE REDDEN Moskou bracht ons aan rand van de afgrond Oranje zonnetje omstraalde groots défilé Weinig actie aan Korea-front KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BINSDAG 1 MEI 1951 42ste JAARGANG No. 12271 Directeur: C M. v. HAMKKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 150 jl/IEER DAN ZESTIG-EN-EEN-HALF-MILLIARD DOLLAR heeft pre- sident Truman gisteren aan het Amerikaanse Congres gevraagd voor de verdediging van de Verenigde Staten zelf en hun bondgenoten. In een brief, die de defensiebegro ting begeleidde, zette de president uiteen, dat dat reusachtige bedrag (60.679.414.690 dollar) voor de ver dediging moet worden uitgegeven, omdat de Russische heersers de wereld hebben gebracht aan de rand van een wereldoorlog. DE KONINKLIJKE FAMILIE OP HET PALEIS SOESTDIJK „Opname Willy Schurman N.F.K." Deputaties uit alle delen van het land Ter gelegenheid van haar 42ste verjaardag, de derde in haar rege ring, hield Koningin Juliana heden morgen te Soestdijk wederom een grote receptie voor haar volk. Te half elf verscheen de Koninklij ke familie op het bordes. Slechts moesten de prinsesjes Beatrix en Ma rijke wegens verkoudheid binnen blijven. Op het bordes bevond zich de voorzitter van de Baarnse Oranje Vereniging, de heer J. van Dorp, die de Koningin de gewenste explicaties gaf. Op hef terrein bevonden zich o.a. enige honderden nabestaanden van gevallen strijders, die van een mooi plekje het aefilé konden volgen. Bij de aankomst voor het bordes van de Soester muziek vereniging Patientia Omnia Vincit werden circa 4500 postduiven losgelaten, die als een grillige wolk over het gazon en over het paleis fladderend hun weg zochten naar de plaatsen van her komst ip de wijde omgeving van Soestdijk. MIJNWERKERS, INVALIDEN, AMBONNEZEN EN - VOETBALLERS. Het défilé werd geopend door de Fryske Ambachten en het Klaas Knop-fonds van Terschelling, die als eerste hun hulde aan de jarige vor stin brachten. Kort daarop volgde als de kleurrijkste groep van het défilé het meer dan 7 eeuwen oude gilde van Sint Barbara uit Oisterwijk. Intussen volgde de ene stoet na de andere en steeds dikker en bonter werd de bloemenloper over de bor destrappen, die daarmee in volle breedte werd belegd. Een zacht lentezonnetje overstraal de het geheel. Een delegatie van de pottenbakkerij „Het Ambacht" uit Haalderen offreer de de vorstin als specimen van het resultaat van vier jaar werken een schoon uitgevoerde schaal. Een groep van tien afgevaardigden van arbeid voor invaliden uit de hoofdstad, spe ciaal voor het weefvak opgeleid, schonk enige mooie shawls voor de Koningin en de Prinsessen. De depu tatie van de staatsmijnen „in vol or naat" met name van de opleidings school voor jongens, werkzaam in het ondergrondse bedrijf, bood een tij dens het delven gevonden fossie aan. Even geroerd was het Koninklijk gezin en waren ook alle aanwezigen, toen een detachement Ambonnese militairen, juist terwijl de zon even door een wolk werd verduisterd het borces passeerde. Het detachement werd voorafgegaan door de Neder landse en Ambonnese vlaggen en ge volgd door enige tientallen dames in sarong en kabaai. Een volgende markante groep vormde de Volendamse afvaardiging. Bijna aan het slot van het défilé dat vlot verliep reeds uren tevoren was de stoet in de Pekingtuin Baarn geformeerd en de toegangswe gen waren tijdig geheel afgezet volgden de t-lftallen en besturen van de voetbalverenigingen Heerenveen en 't Gooi. Het muziekcorps „Crescendo" ui' Baarn wisselde de muzikale o.pluis tering met het Soester gezelschap af. STUDENTEN-ESTAFETTE UIT LEIDEN. Even na tien uur ontving Koningin Juliana reeds het eerste huldeblijk. Veertig leden van de Leidse Studen tenvereniging waren in de afgelopen nacht om half twee uit de Sleutelstad vertrokken voor een estafette .waar van de laats;e lopers op genoemd tijd stip op het paleis door Hare Majesteit persoonlijk werden ontvangen. Zij boden de Koningin een fraaie als bul uitgevoerde oorkonde van felicitatie Totdat de wereld vrij is Dc vrije volkeren, zo zegt de pre sident in zijn brief aan het Congres, moeten in de positie verkeren om, zo de Sovjet-Unie een oorlog wil ontketenen, de aanval te kunnen keren en onmiddellijk een tegenaan val te ondernemen op de zetel van de Russische macht. Dc beste weg naar de vrede is het opbouwen van een gemeenschappelijke verdediging, totdat wij een vrije wereld verkrij gen, die over voldoende macht be schikt om eventuele aanvallers, die een nieuwe wereldoorlog willen ont ketenen, de nederlaag te doen lijden. Tegen het einde van het volgende begrotingsjaar (30 Juni 1952) zullen de militaire en andere programma's voor de veiligheid ongeveer 20 pet. vergen van de totale Amerikaanse productie. In de tweede wereld oorlog is dat wel eens 45 pet. ge weest. Volgens de pi-esident kunnen de Verenigde Staten het peil van paraatheid, dat met de nu ingedien de defensie begroting moet worden bereikt, zo nodig vele jaren hand haven. De 60,679 milliard zullen aldus worden besteed: 1.424 milliard voor verscheide pro jecten, waarvoor het Congres reeds machtiging heeft gegeven. 56.179 milliard voor rechtstreekse uitgaven en voor het uitvoeren van projecten, waaraan het Congres zijn goedkeuring nog moet hechten. 4.5 milliard voor een groot pro gramma van militaire openbare wer ken, dat binnenkort zal worden in gediend. De fondsen voor het leger zullen worden gebruikt voor het in stand houden van achttien divisies en bij zondere hulptroepen. De marine zal een vloot van 1161 schepen in actieve dienst houden. De luchtmacht gaat voort met haar uitbreiding Voor het kopen van vliegtuigen is een bedrag nodig van 14.500 milliard dollar. Meer dan twintig milliard zal nodig zijn voor het kopen van ander zwaar mate riaal. zoals tanks, schepen, zware artillerie en electrische uitrusting. Franse kieswet goedgekeurd Door Nat. Vergadering De Franse Nationale Vergadering heeft vanochtend vroeg een nieuwe versie van de wet op dc kieshervor- ming goedgekeurd met 339 tegen 251 stemmen. Aangezien deze stemming de regc ring meer dan de grondwettelijke absolute meerderheid gaf, lijkt het onwaarschijnlijk, dat do verleden week gerezen moeilijkheden, toen dc Senaat het wetsontwerp verwierp, zich opnieuw zullen voordoen. De kansen, dat verkiezingen in Juni i.p.v. October zullen worden ge houden, worden daarom zeer goed mogelijk geacht. De premier zal de Nationale Vergadering vragen, een wet aan te nemen, die het parlement ontbindt én 10 of 17 Juni bepaalt als datum voor de algemene verkiezin gen. OLIE-GEUR Stilte voor de stormloop op Seoel? De Noordelijken zijn Maandag bij Seoel teruggeweken buiten het bereik van de artillerie van de verbondenen, die hen de afgelopen vier dagen he vig heeft bestookt. Er waren echter geen tekenen, dat zij hun aanval op Seoel hebben opgegeven. DOCHTER VAN WINSTON CHUR CHILL DEBUTEERT IN NEW YORK. De dochter van de grote Engelse staatsman Winston Chur chill heeft dezer dagen in het No- rosco Theater in New York haar Amerikaans debuut gemaakt. Sarah Churchill in haar rol van zelfstandig, Amerikaans meisje in een comedie van Föhn Cecil Holm, „Ramercy Ghost". Russen versterken bezettingsleger Tussen midden-Mei en Juli zal de Sovjet-Unie, naar het West-Berlijn- se blad „Der Tagesspiegel" meldt, haar bezettingstroepen in Oost-Duits- land die nu reeds 33 divisies en 1500 vliegtuigen tellen opnieuw versterken. Duizenden Duitsers zijn aan het werk gezet bij de aanleg van nieuwe vliegvelden, waarop tegen einde Juni nieuwe straaljagers zullen worden gestationneerd. Die vliegvelden lig gen in Thüringen, Saksen-Anhalt en een infanteriedivisie in Brandenburg en Mecklenburg. Waarschuwing van Acheson Tegen Russische tactiek Sovjet-Rusland zou graag zien, dat wij al onze kracht gebruikten in een eindeloze strijd tegen één van zijn satellieten, zei minister Ache son gisteren in een rede over de strijd in Korea. Rusland zelf, zei hij, bewaart zijn troepen en laat satel lieten voor zich vechten. Volgens Acheson is de beste ma nier om een einde te maken aan de oorlog in Korea: 1. Vastbesloten blijven en de vijand terugslaan totdat hij begrijpt, dat agressie niet lonend is. 2. Concrete maatregelen tegen her vatting van agressie. Volgens Acheson lijdt het geen twijfel, dat de Sovjet-Unie zich be wust wordt van de mate waarin de Westelijke defensieprogramma's vor deren, getuige de toenemend scher pere toon van Gromyko op de con ferentie te Parijs. Desondanks dient het Westen voorbereid te zijn op een zenuwoorlog. EXPLOSIEPROEVEN IN AMERIKA. Als vervolg op de in 1947 begon nen proefnemingen met ondergrond se ontploffingen van springstoffen, zullen in de Amerikaanse staat Utan j in Mei technici en experts van het Amerikaanse leger nieuwe proef-1 nemingen doen. Na een kleinere ontploffing op 10 Mei zullen op 22 Mei a.s. 150 000 kg. T.N.T., in droge kleigrond begraven, tot ontploffing worden gebracht. In Juni en Juli i zullen soortgelijke proeven worden worden genomen in natte kleigrond en later in het jaar in de graniet rotsen van Colorado. Reuter meldt uit Washington, dat de experts door deze proefnemingen te weten willen komen, hoe de uit werking zal zijn van een onder de grond tot ontploffing gebrachte atoombom. Reuter tekent hierbij aan, dat mo gelijk nog dit jaar een dergelijke proef met een atoombom zou kun nen worden genomen op een van de Aleoeten. Maandagavond drong een commu nistische tankkolonne lans de weg van Oeijongboe naai* Seoel op. Geallieer de kanonnier*, beschadigden drie van de vijf tanks, die in zicht kwamen, de anderen trokken daarop terug. Een communiqué van het achtste leger van Dinsdagmorgen beschreef het contact met de vijand als licht langs het Westelijke front, onbeteke nend langs het centrale front en ver spreid langs het Oostelijke centrale front. In alle sectoren verkenden patrouil les van de verbondenen het gebied voor de linies ..op zoek naar dc moei lijk te vinden tegenstander", aldus het comuniqué. Het enige bericht over een treffen van belang kwam van de sector van de Oostkust de enige plaats waar de troepen van de V. N. nog ten Noor den van de 38ste bieedtegraad staan. Ongeveer drie communistische ba taljons vielen de geallieerde posities aan ten Oosten van Inje en dwongen te verbondenen zich wat terug te trekken. Generaal VanFleet Afkomstig van van Vliet" Behalve ae leden van het kleine dappere Nederlandse bataljon is er sedert kort nóg een zoon van Neder landse stam in Korea: een zekere Van Vliet, aldus schrijft de New Yorkse correspondent van „Trouw". Deze is immers de nieuwe opperbevelhebber te velde van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea. Officieel is de naam van deze on langs benoemde opvolger van gene- raad Ridgway nu wel luit.-generaal James Al ward Van Fleet, comman dant van het Amerikaanse Achtste Leger, maar dat neemt niet weg, dat de betovergrootvader van deze Ame rikaanse generaal de bekende goed- Nederlandse naam Van Vliet droeg. Zoals vele Amerikanen met oor spronkelijk Nederlandse namen is ook generaal Van Fleet trots op zijn Ne derlandse afstamming. Vorig jaar, op zijn terugreis uit Griekenland, waai* hij aan het hoofd stond van de Ame rikaanse militaire missie, heeft hij Nederland bezocht. Hij is er toen ech ter niet in kunnen slagen om vast te stellen, uit welke plaats in Neder land zijn betovergrootvader twee eeu wen geleden naar Amerika emigreer de. Bekende familieleden onder de Van Vlicts in Nederland kan generaal Van Fleet dus niet aanwijzen. Wel is komen vast te staan dat zijn betovergrootvader, de Nederlander Van Vliet, zich in de 18de eeuw in het Noorden van de staat New-York ves. tigde. Een zoon van deze Van Vliet, de overgrootvader van generaal Van Fleet dus, vocht in de Amerikaanse revolutie en ging in het leger, toen hij nog slechts 14 jaar oud was. De jeugdige krijgsman was blijk baar uit het goede hout gesneden, want hij bracht het tot kolonel er werd later lid van het eerste parle ment van de Staat New-York. En deze telg van het geslacht Van Vliet heeft blijkbaar de naam verameri- kaanst, want sedert dien is hij be kend als Van Fleet. Onder deze naam staat nu zijn achter-kleinzoon in Ko rea als opperbevelhebber der V. N.- troepen. Generaal Van Fleet werd op 19 Maart 1892 in Coystesville New Jer sey, geboren. Sedert een aantal jaren woont de familie Van Fleet in Auburndale in Florida. in onze huidige samenleving; op de olie draaien onze motoren en vliegen onze blinkende metalen vo gels over de Oceanen. Het gehele raderwerk van onze legers loopt op de olie. En dit begerenswaardige goedje wordt vaak gevonden op afgelegen plaatsen en moet van ver gehaald worden. Zo is één van de rijkste vind-plaatsen van olie het Zuiden van Perzië, in een land waar de be woners er geen raad mee we- 0 ten, omdat ze niet meer zijn wat zij eertijds in de oudheid waren, toen zij erop uittrokken om de Grieken te verslaan en de wereld te veroveren. De sjah van Perzië is geen Xerxes; als hij zijn land ver laat, is het niet om de wereld te gaan veroveren, maar om in Europa te vinden wat hem in Teheran ont breekt, De Engelsen wisten wel raad met de Perzische olie en zij hebben in het dorre land een geweldige olie-indu strie opgebouwd, de „Anglo Iranian Compagny" en het sprak vanzelf, dat zij in deze maatschappij het grootste deel der aandelen kregen. In Perzië is echter ook gaande de zelfde beweging, welke ln geheel Azië de kop heeft opgestoken, nl. het nationalisme en door het drijven van de nationlisten, ijverig aange wakkerd door Moskou, hebben de Perzen thans de olie-industrie gena tionaliseerd, tot grote verontrusting van de Engelsen. De Britse regering is daardoor in een eigenaardige positie komen te verkeren, want krachtens de princi pes van dc Labourpartij kunnen zij niet vijandig staan tegenover de na tionalisatie als zodanig. Zy heeft nationalisatie zelf toegepast in de Engelse steenkoolindustrie en heeft juist dit jaar nog tegen een sterke oppositie van Churchill en de zijnen in de nationalisatie van de Britse staal-industrie doorgedreven, zodat zij thans in Perzië te maken heeft met geesten, welke zij zelf heeft op geroepen. Maar practisch betekent deze nationalisatie van de Perzische olie de onteigening van Brits bezit en van welk een kostbaar bezit en daar hebben de Britten wel wat op tegen. Deze nationalisatie be tekent een contractbreuk, een een zijdige opzegging van een nog lo pende overeenkomst, maar de Per zen zien de kans schoon en trekken zich van de Britse protesten geen zier aan. De nieuwe Perzische premier is een vurig voorstander van de olie nationalisatie, zodat ook de laatste slagboom, de ondertekening door de sjah ongetwijfeld vallen zal Dan zal het beheer van de grote olie-maat schappij overgaan in handen van de Perzen en zal het de vraag zijn, wat er in de toekomst van deze industrie terecht zal komen. Gezien dc ijver, waarmede de communisten dit stre ven der nationalisten hebben onder steund, isJaet niet moeilijk te raden, welke aspiraties Moskou heeft met betrekking tot deze olie-velden. De geur van de Perzische olie streelt reeds de neusgaten van Sta lin, want de afstand van de Russi sche grens naar het Perzische olie- gebied is opeens veel korter gewor den dan hij ooit geweest is. PR0N0NCE en NYLONS zijn SYNONIEM BLOEMENWEELDE VOOR DE JA RIGE VORSTIN. Reeds korte tijd nadat het défilé van de duizenden Nederlanders langs het bordes van het Paleis te Soestdijk begonnen was, was de opgang van het paleis veran derd in een kleurig tapijt van bloe men. Staande op het bordes: H.M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard en de Prinsessen Irene en Margriet Kavu.it Wie de geest van een ander kan appreciëren, heeft zijn geest veT- groot.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1