Economische controledienst moet uitbreiden Raad zit op de praatstoel MAANDAG 30 APRIL 1951 ÜE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Helpende hand bij prijsberekeningen De economische controledienst heeft sinds de inwerkingtreding van de prijzenbeschikking handelsmarge 1951 op 9 April zijn werkzaamheden belangrijk zien toenemen Ook doordat de industrie haar prijsbereke ningen sindsdien is gaan baseren op de door <3e minister in de Tweede Kamer aangegeven richtlijn, die tijdens de interpellatie-Nederhorst be kend werd gemaakt aldus meldt het Alg. Dgbl. Op het ogenblik van de Regerings verklaring telde de dienst 305 amb tenaren, welk aantal echter zal moe ten worden uitgebreid töt 450 man. Reeds is een aantal nieuwe ambte naren in dienst getreden. Zij worden voornamelijk gerecru- teerd uit degenen die op wachtgeld stonden en nog geen functie hadden, terwijl ook een beroep is gedaan op de afgevloeide ambtenaren van de C.C.D- en op de op wachtgeld staan de leden van de accountantsdienst. Uiteraard heeft de dienst alleen iets aan ervaren krachten, want de con trole van de dienst heeft te maken met een prijspolitiek op korte ter mijn en kan dus geen ambtenaren gaan opleiden. MET OPEN ARMEN. Deze prijspolitiek op korte termijn bracht voorts met zich mede, dat de controle niet zo diep kan treden in de prijscalculaties. De eerste taak van de dienst is te zien of er ernstig naar gestreefd wordt, de prijsvoor- schriften na te streven. Over het algemeen ondervindt men van handel en industrie veel medewerking, aldus is de erva ring van de ambtenaren, soms wordt men zelfs met open armen ontvangen, omdat velen met de handen in het haar zitten over de gecompliceerdheid van de prijsberekeningen. De ambtenaar kan dan de helpende hand bie den. In de ruim twee weken, dat de dienst nu werkt, zijn weinig proces- senverbaal opgemaakt. Industrie en handel hebben in die korte tijd nog niet alle prijsberekeningen kunnen maken. Een neventaak van de dienst is, de Regering in te lichten over de uit werking van de genomen maat regelen. In de afgelopen weken heeft de E.C.D. zich bezig gehouden met enige sectoren in de textielbranche, leer (geen schoenen), huishoudelijke artikelen en levensmiddelen. Gezien het feit, dat er geen sprake is van schaarste, kan door een goede stra tegische controle veel worden be reikt. Uiteraard hebben de ambte naren het zeer druk. Werkweken van 70 tot 80 uur zijn geen zeld zaamheid. LUCHTVAARTLEXICON IN ZAKFORMAAT. Zo juist is uitgekomen het 300 pagina's tellende Handboek 1951 van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, een onmisbare wegwijzer in de kleine, doch vrij ge compliceerde samenleving van ons nationale vliegwezen. Niet alleen kan men er alles in vinden over de diver se organisaties voor de sportlucht- vaart, gebundeld in de K- N. V. v. L., maar bovendien zijn in dit handboek op overzichtelijke wijze vertegen woordigd de Rijksluchtvaartdienst, de Luchtstrijdkrachten de Marine Lucht vaartdienst, de verschillende opleidin. gen op luchtvaartgebied, de K. L. M en de diverse takken van vliegtuig industrie en -import. Vliegers in spe wijst het de v/eg naar een carrière in de lucht en voorts zijn overzichten opgenomen van recordvluchten en andere historische luchtvaartdata K. N, V. v. L.-leden krijgen dil smaakvolle, i kwistig geïlustreerde boekje gratis. Voor niet-leden is de prijs 1.—; het is verkrijgbaar bij het Alg. Secretariaat der K. N. V v. L-, Anna Paulownaplein 3, 's Graven- hage. SLACHTOFFER VAN GOEDGELOVIGHEID. Dezelfde Haagse dame, die enige maanden geleden tezamen met een Rotterdamse zakenman voor 750.000 werd opgelicht haar verliespost be droeg toen ruim 300.00.is zoals uit he politieonderzoek in bovenver- melde zaak is gebleken, nog in een ander geval het slachtoffer geworden van haar goedgelovigheid. De 54-ja rige tolk T. B. uit den Haag heeft haar namelijk opgelicht voor ruim 10.000, enige sieraden en een schrijf machine. Deze oplichter, een oude be kende van de politie, had de dame voorgespiegeld, dat hij met haar geld een handel in papierwaren zou be ginnen. Hij heeft een volledige be kentenis Noord Holland geniet in de laatste tijd nogal belangstelling van hoog geplaatste figuren uit het verleden. Werd een der zittingen der Tweede Kamer de vorige week, bijgewoond door ons aller bekende Vader Huls kamp, Zaterdag had Delft de eer Stadhouder Willem III binnen zijn veste te ontvangen. In tegenstelling met de eerste, kwam de Stadhouder echter geen protest indienen, maar zijn activiteit beperkte zich tot meer vredelievende werkzaamheden; Wil lem III kwam de tentoonstelling „Fleur en Kleur", die gehouden wordt in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" openen. Gezeten in een karos, bespannen met acht paarden, arriveerde de Prins Stad houder met zijn gevolg aan de Oost Poort, waar schout en schepenen hem de sleutels van de stad overhan digden. Ook zijn collega van 1951 betuigde zijn belangstelling en geza menlijk toog men m'useumwaarts, waar, na een kort openingswoord, de (echte) burgemeester van Delft, de tentoonstelling voor geopend ver klaarden. GEMEENTERAAD ALPHEN a.d. RIJN (Vervolg) Wethouderssalarissen verhoogd De raadsleden Gesman en Brou wer, alsmede wethouder Deeren- berg spraken over de wijze van uit voering van het parkeerterrein voor Avifauna, waarvoor een crediet wordt gevraagd van 97 500.De heren meenden, dat er op het plan minstens 1500.kon worden be zuinigd. De directeur van gem. wer ken wil echter, volgens het door de ze heren gedachte schema, geen ver antwoordelijkheid voor een doel treffende uitvoering aanvaarden. De heer Brouwer, met wie zich tenslotte de andere heren accoord verklaar den, meende zijn standpunt wel te kunnen laten varen, daar de direc teur uiteindelijk de man is, die de verantwoordelijkheid moet dragen. De voorz. wilde de gedachte van de raad overbrengen en had goede hoop, dat het werk zo goed en goedkoop mogelijk zal worden uitgevoerd. De heer Ruijssenaars drong met klem op spoed aan. De onhoudbare verkeers- toestand bij Avifauna gedoogt geen langer uitstel. De heer Rogaar ziet in de parkeer-terrein-affaire ook een winstkans voor de gemeente en vraagt een goede, controle in te stel len op het aantal te parkeren wagens De voorzitter zegt dit toe. De heer Kroon remt de heer Rogaar af, door te zeggen, dat hij pas dan winst zal zien als het kapitaal met rente te- tieven, welke B. en W. aanvoeren I rug is. Wethouder Deerenberg deelt Op een bijeenkomst van mijnwer kers in Ebbw Vale (Wales) heeft de vroegere Labourminister Bevan ver klaard, dat, wat de conservatieven ook zullen zeggen, hij niet tegen de regering zal stemmen. Gevraagd naar de juiste betekenis van deze verklaring zei hij: „Ik zal vóór de re gering stemmen, steeds wanneer het nodig is de regering voor een neder laag te behoeden". MAC ARTHUR NAM PARADE AF. Generaal MacArthur heeft Zater dag te New York, tezamen met lei ders van de Rooms-Katholieke, Jood se en Protestantse Kerken, een pa rade afgenomen, welke georganiseerd was door de veteranen uit beide we reldoorlogen als tegenhanger van de communistische 1 Mei-viering. Aan deze parade, welke sinds 1948 jaarlijks gehouden wordt, namen dit jaar 150.000 personen deeJ, waaron der een afdeling anti-coirimunistische Russen. Ongeveer een millioen men sen sloegen het schouwspel gade. ZIJ LIETEN HEM ALLEEN STAAN. De Katholieken van Praag hebben onlangs een treffende getuigenis af gelegd van wat zij denken over de priesters, die zich voor samenwer king met de communistische rege ring van Tsjecho-Slowakije hebben geleend. De beruchte apostaat-priester en minister van Volksgezondheid in Tsjecho-Slowakije, Plojhar, bezat de brutaliteit om de gelovigen in de St. Ignatiuskerk te Praag van de preek stoel te willen toespreken. Toen Plojhar de preekstoel besteeg verlie ten de gelovigen als één man en in volkomen stilzwijgen de kerk. DUITSERS MOGEN ZWEEFVLIEGEN. De geallieerde Hoge Commissie heeft Zaterdag besloten het verbod op het zweefvliegen in Wcst-Duits- land op te heffen. De West-Duitse regering had een desbetreffend verzoek gedaan. Het zweefvliegen was in 1945 ver boden, het zal weer kunnen worden beoefend, zodra de noodzakelijke wet geving gereed en aangenomen is. Bondskanselier Adenauer had in een brief aan de Hoge Commissie ver klaard, dat de ervaringen van de af gelopen oorlog aantoonden, dat het gebruik van zweefvliegtuigen geen militaire waarde had. Het zweefvliegen is enige tijd ge leden ook in Oost-Duitsland toege staan. Het (conservatieve) dagblad „Wan Kioe Jat" meldt, dat de Chinese com munistische autoriteiten in de afgelo pen twee maanden ruim twintig dui zend personen hebben doen terecht stellen, terwijl zeventig duizend an deren werden gearresteerd. IN DE LUCHT ONTPLOFT. Zaterdagavond is een Amerikaans verkeersvliegtuig van de dienst Cle velandChicago tijdens een storm in de omgeving van Fort Wayne (India na) in de lucht ontploft. Elf personen kwamen om het leven. Volgens functionarissen waren de slachtoffers acht passagiers en de uit drie leden bestaande bemanning. Even voordat het ongeluk plaats vond, had net toestel gemeld, dat het in Oostelijke richting zwenkte met het oog cp een hevig onweer. Men vond de wrakstukken op drie kilometer afstand van het vliegveld van fort Wayne. Zeiler ernstig gewond Bij aanvaring op IJsel Zondagochtend om half zeven heeft zich op de IJsel een ernstig ongeluk voorgedaan, waardoor twee zeilers werden gewond. De heren B. A. J. Zwart en W. Geerts, beiden uit Haarlem, waren nvet hun Noord Ne derlander op weg van Haarlem naar Roermond, toen zij ter hoogte van de betonfabriek van Veenstra in aan varing kwamen met het m.s. Wes- terwald van de Rijn—Lloyd uit Rot terdam aldus meldt „Trouw". Het jachtje raakte de zijkant van het motorschip, werd zwaar bescha digd en de heer de Zwart werd uit de boot geslingerd. De schipper van de Westerwald gelukte het met de haak de heer de Zwart naar de zeil boot te slepen, waar hij door de heer Geerts aan boord werd gehaald. De heer Zwart bleek ernstig gewond te zijn. Vermoedelijk is zijn linkerbeen in aanraking gekomen met de schroef van het motorschip, waardoor het op verscheidene plaatsen brak. De heer Zwart werd naar het zie kenhuis aan de Coolsingel te Rotter dam overgebracht, waar men moest overgaan tot amputatie van het been De heer Geerts liep een niet-gecom- pliceerde beenbreuk op. HANDEL IN VALSE VEEVOEDERBONNEN ACHTERHAALD. De politie te Turnhout (België) heeft twee slagers, twee drukkers, eèn melkhandelaar en een tekenaar in de plaats aangehouden omdat zij ervan worden verdacht betrokken te zijn bij een handel in valse Neder landse veevoederbonnen. De cliché's voor de bonnen zijn in Antwerpen gemaakt. De bonnen had den, volgens Belga, in Nederland de aandacht getrokken van de Neder landse politie die inmiddels onge veer dertig Nederlanders* zou hebben aangehouden. Het centrum in Neder land zou zich bevonden hebben in het Noord-Brabantse Luijksgestel. De hele voorraad valse bonnen had een waarde van tweehonderd vijftig duizend franken. De politie heeft een gedeelte van de bonnen in beslag kunnen nemen, omdat ze nog niet aan de man waren gebracht St. Jacobstoren in Den Haag krijgt nieuwe spits Op voorstel van B. en W. heeft de gemeenteraad van Den Haag beslo ten tot de vernieuwing van de toren spits van de St. Jacobskerk. De mo- zijn het voorkomen van een ramp en het bewaren van een voor Den Haag karakteristiek bouwwerk voor het nageslacht. De hudige spits zal vervangen worden door een sierlijke houten spits, die niet alleen 80.000 kg lichter is, maar bovendien veel minder wind vangt, Daarbij zal men het nieuwe bouwwerk is een meer normale verhouding tot het geheel maken. Men verwacht, dat de nieu we spits meer ruimte vrij zal maken, zodat de vier klokken, welke mo menteel wegens plaatsgebrek aan 't carillon ontbreken, aan de thans aanwezige 37 klokken kunnen wor den toegevoegd. Het werk zal, met de thans geldende prijzen, iets min der dan een millioen gulden kosten Men verwacht subsidie van het Rijk en Provincie. De restauratie, die be staat uit een reeks van ingrijpende riskante en deels niet te voorziene werkzaanvheden verdeeld over ver- scheidenen jaren, leent zich er niet toe te worden aanbesteed. Het werk zal daarom in z.g. eigen beheer moe ten worden uitgevoerd, waarbij be paalde onderdelen aan derden zullen kunnen worden opgedragen. Aan het slot van de Zaterdagavond gehouden vergadering van de ge meenteraad van Mijdrecht stelde de voorzitter van de K.V.P.-fractie, de heer L. van Dijk, voor dat de geheel raad het presentiegeld voor deze ver gadering ter beschikking zou stellen van de Haak-in-actie. Met grote instemming werd dit voorstel begroet met bij acclamatie aangenomen. Elf maal vief gulden gaat naar Haak-in. Motorbakfietsen, waarvan het le dig gewicht meer bedraagt dan 400 kg, zullen in de toekomst niet meer bestuurd mogen worden door perso neel in het bezit van rijbewijs AT. doch het rijbewijs BE zal voor het besturen van deze voertuigen ver plichtend worden gesteld. Ten einde aan de diverse moeilijkheden te ge- moet te komen, heeft de minister enige voorzieningen getroffen. Het rijbewijs BE vereist een vaardigheid in het besturen van een personen auto. Daar dit echter voor veel be stuurders van motorbakfietsen een groot bezwaar betekent, zullen zij de proef mogen afleggen op een torbakfiets, waarvan het ledig ge wicht meer bedraagt dan 400 kg. Het rijbewijs zal een speciale aanteke ning krijgen, waaruit blijkt, dat het rijbewijs geen recht geeft op het be sturen van een personenauto. UTRECHT GAAT SLOKKEN. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot uitbreiding van de gemeente Utrecht met ge deelten der gemeenten Zuilen, West broek, Achttienhoven, Maartensdijk, De Bilt, Zeist, Bunnik, Houten, Jut- phaas en Oudenrijn. Ook de grenzen tussen deze randgemeenten onder ling worden herzien. Dit heeft o.m. tot gevolg, dat de gemeente Zuilen zal verdwijnen en dat de overblijvende gedeelten van Westbroek en Acht tienhoven worden verenigd tot een nieuwe gemeente Westbroek. deze mening niet en als er èen diep gaande gedachtenwisseling of het al of geen winst, dreigt te ontstaan mengt de voorzitter zich tussen par tijen door te adviseren: „Geen boek houdkundige puzzles heren'" De voorgestelde straatnamen wer den z.h.st. aanvaard. van voorbereiding met betrekking tot aanvragen van subsidie door jeugdverenigingen le verde moeilijkheden op. Lang en breed is gepraat of ze uit vijf. zes dan wel zeven personen zou bestaan en met al dan niet een persoon uit de jeugdverenigingen in deze comm. De heer Rogaar zag liever een ge mengde commissie. De heer Slootjes zag niet in waar om het juist zes man moet zijn (zo als voorgesteld) en niet vijf of zeven. Een oneven aantal zou staken van stemmen beter voorkomen. De voorz. ziet geen bezwaar in zes personen. Hij stelt voor de commis sie met goed vetrouwen tegemoet te •treden, en af te zien hoe het in de praktijk gaat. Aansluitend op de praktijk vaart nien altijd een goede koers! De bedoeling is in de commis sie de afspiegeling van de raad te doen uitkomen. De heer Rogaar wil zijn zetel gaarne afstaan aan de heer Nijman, die met beide voeten in het jeugdwerk zit, n.l. bij de padvinderij. Hiermede zou dan ook aan de wens van een figuur uit de jeugdbeweging zelf, zijn voldaan. De raad nam deze aanbieding ter harte en koos in eer ste instantie de heren Brokaar, v. d. Meent, Nijman, Slootjes en Geerlof. In tweede in tweede instantie werd gestemd over de zesde plaats omdat de heer Brouwer juist één stem te kort kreeg. Bij de tweede stemming was het opnieuw onvoldoende (v. d. Lee 9 en Brouwer 8) waarna tus sen beiden gestemd is en tenslotte de heer v. d, Lee met 12 stemmen uit de bus- kwam. Desgevraagd verklaar-1 de de heer v. d, Ee niets voor deze post te voelen! Presentiegelden voor de raad verhoogd. De heer Slootjes opende de rij van sprekers bij het voorstel inzake ver hoging van het presentiegeld der raadsleden. Op allen rust de plicht tot versobering. De raadsleden beho ren het voorbeeld te geven. Spr. zegt tegen verhoging te zijn, .met uit zondering van eventuele dagverga deringen, ih welke gevallen men ver zuim heeft. De heer Geerlof drong erop aan, dat de vergaderingen steeds in de avonduren worden ge houden, Acht dat financiële bezwa ren geen hinder mogen opleveren om raadslid te zijn. De heer Rogaar wees erop, dat sedert de vaststelling van het presentiegeld, nu een kleine 16 jaren geleden, alles ongeveer 130 procent duurder is geworden. Spr. achtte verhoging wel verantwoord De heer Verduijn stelde voor het prensentiegeld op f 6.te brengen (voorgesteld is 8,anders is hij tegen. Wij moeten het voorbeeld ge ven in versobering. De voorz. deelde de mening van de readsleden niet. Is voldoende doordrongen van de ernst der tijden. Hieronder bukken ook de raadsleden. Geldelijke moei lijkheden mogen hen niet in de weg staan om voor hun functie behoorlijk voor de dag te komen. Gelet op de zoveel hogere uitgaven bij 1'6 jaren terug, acht hij de voorgestelde ver hoging gerechtvaardigd. Hierna aan genomen met 16 voor en 3 tegen. De wethouders-salarissen werden van 1600.gebracht op f 2200. BEURS - Q VERZICHT Het belangrijkste feit voor de beurs was Vrijdag wel de bekendmaking van het nieuwe Indonesische kabinet en het inmiddels gepubliceerde rege ringsprogram. Een en ander werd vooral op de Indonesische sector druk besproken, maar men waagde zich niet aan conclusies. De plannen om het Uniestatuut te wijzigen, maakten weinig indruk, het belangrijkste voor de beurs is de ontwikkeling van de ïomische en financiële betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland onder het nieuwe regiem. In afwachting hiervan nam de Cul- tuurmarkt een afwachtende houding aan, zodat de handel slechts weinig te betekenen had. Voor het meren deel werden kleine verliezen gecon stateerd, die echter tot circa 1 punt beperkt bleven. Indonesische banken waren zelfs goed prijshoudend, waar bij Nationale Handelsbank vrij vast was, op 90% (89). Aandelen Algeme ne Exploratie waren vrij sterk in reactie en golden 74 (79%). In de Scheepvaarthoek lagen de meeste soorten vrij zwaar, hetgeen vooral veroorzaakt werd door .een flauwere stemming voor Rotterdam- sche Lloyd, die wegens gering aan bod van 154 op 150 kwamen. Olies hielden zich vrij goed, doch de drie maal pari koers kon niet behouden blijven en de slotnotering was 299%. De andere Industriepapieren waren hiermede in overeenstemming en nauwelijks prijshoudend, Philips was echter ruim drie punten lager. Op de Staatsfondsenmarkt is de stemming deze week iets beter ge worden, de koersstijging zette zich echter niet voort. Zowel de Investe ringscertificaten als de Convesiele- ning 1947 konden zich niet ten volle handhaven. In navolging van Wallstreet was de stemming voor certificaten van Amerikaanse aandelen vrij vast. Cities Service stegen, evenals in New York, van 101% tot 105. Ook het agio trok iets aan en werd op 10 procent getaxeerd. Prolongatie 3% pet. Vergoeding voor gebruik van eigen auto's. Het - vaststellen van een regeling voor vergoeding van het gebruik van eigen auto's door de directeur van gemeentewerken en de directeur van de water- en lichtbedrijven wil de al evenmin vlotten. De raad zat goed op zijn praatstoel. De heer Jan sen was van mening, dat de nieuwe regeling vele strubbelingen zal ver oorzaken. Hij stelde voor de oude regeling te handhaven. De heer Kroon achtte het een bezwaar, dat zonder meer maar wordt aangeno men, dat de auto's voor 25% voor privé doeleinden worden gebruikt. Dan zou de betreffende ambtenaar schade belopen. Hij steunde het voorstel van de heer Jansen. De heer Nijman voorzag ook onbillijkheden. Hij voelt er meer voor een vergoe ding van 17 ct. per km. volgens op gave van de betr. ambtenaar. De voorz. antwoordde, dat er streefd is naar een regeling, die ver goedt wat billijkheidshave vergoed moet worden. De kosten zijn door een onpartijdige instantie vastge steld. Aan deze regeling wordt niets verdiend door de gemeente, noch door de betreffende functionnaris. Een vergelijking met de vergoeding aan de commandant van de burger lijke verdediging achtte spr. onjuist. Deze legt immers grotere afstanden af, omdat zijn gebied zich over 22 ge meenten uitstrekt. De gemeentelijke functionnarissen blijven hoofdzake lijk binnen de gemeentegrens. De heer Verdonk merkte op, dat deze regeling toch voor één jaar geldt en verklaarde zich voor het voorstel. De heer Nijman meende dat er toch ook vertrouwen moet worden ge steld in de directeuren voor wat hun declaraties betreft. Met 15 st. voor en 4 tegen werd tenslotte na een uur beraadslaging over dit onder werp, het voorstel van B. en W. aan genomen. De nieuwe regeling gaat 1 Mei 1951 in. Oneerlijke concurrentie. Toen het voorstel ter sprake kwam inzake vaststelling van een vergoe ding op de heffing van schoolgeld voor de gemeentelijke nijverheids school voor meisjes, was de raad unaniem van oordeel, dat er met kracht een einde moet worden ge maakt aan de onhoudbare toestand tussen de nijverheidsschool van de Holl. Mij. van Landbouw (welke on danks de verplichting daartoe geen schoolgeld wil heffen) en de ge meentelijke nijverheidsschool, welke hierdoor een oneerlijke concurrentie ondervindt. Bovendien draagt de ge meente nu bij in het tekort van eerst genoemde school, in de vorm van subsidie. Meerdere leden wilden zelfs zover gaan, dat de subsidie zal wor den ingehouden, totdat het school bestuur aan zijn verplichting vol doet. Zowel de voorz. als de wethou der van onderwijsaangelegenShede. de heer Dekker lichtten het stan> punt van het college toe. Het collo; wenste niet te doen wat het aan h schoolbestuur ten kwade duidt. Hc ontraadt de subsidie in te houden. De gemeente moet eerst zelf aan haar verplichting voldoen. Daardoor zal haar positie in het geschil alleen maar sterker worden. Het schoolbe stuur zal tot andere gedachten wor den gebracht, desnoods met bemid deling van de minister van onder wijs of zelfs ook van de minister van financiën. „Wie niet horen wil, moet maar voelen" vulde de heer Ruijsse naars aan, die 'n voorstander was van inhouden der subs. De voorz. zeide, de raad mag van het collqge geen te gen wettelijk» daad verwachten. Wetlh, Dekker zocht een oplossing in het benoemen van een gedelegeerde van de gemeente in het schoolbe stuur. Hierop zeide de heer v. d. Meent, dat hij al lang geleden was aangezocht in het bestuur zitting te nemen. De benoeming is nog steeds niet afgekomen., Spr. koesterde goe de hoop dan vruchtbaar werk ten deze te kunnen doen. De voorz. stel de de raad voor het voorstel aan te nemen, de oude regeling van 1949 twee jaar te verlengen en de nieuwe op 1 April 1951 te laten ingaan. Mocht de zaak niet spoedig tot een goed einde kunnen worden gebracht, dan zal het college een motie van de raad uitlokken. Besloten werd geen beroep in te stellen tegen de beslissing van G. S. op het beroep van het RK. Kerk bestuur tegen het afwijzend besluit van de raad van 11 November 1948 inzake het verlenen van medewer king voor de aanschaffing van nieu we catechimusboeken en handleidin gen. De raad nam z.h.st. het besluit tot verhoging van de gasprijs met 1 ct, per M3 ingaande op 1 Mei a.s. Verleend werd een crediet van 8470,voor het verleggen en ver vangen van kabels en buizen van het gas-, het waterleidings- en het elec- triciteitsbedrijf. Besloten is tot verhoging van het bij de N.V. Bank voor Ned gemeen ten tfoor het jaar 1951 in rekening courant op te nemen crediet tot f 1900.000.(debetsaldo reeds 1.686.326.en tot het aangaan van een kasgeldlening tot 1 Juli 1951 van 400.000.—. Nadat ook een aantal gemeentebe grotingswijzigingen waren goedge keurd, sloot de voorzitter laat in de avond de openbare behandeling, na dat de raad voor de aanvang enige tijd in comité generaal was geweest. SioAlC 3)wt£> in de schaduw van Djenchis Khan 24. Het meisje liep naar buiten met Dokie Durf. „Ik heb mij vrijwillig la ten binden om in de gelegenheid te zijn u te waarschuwen", zei ze snel. Sinds Marsian hier is geeft men niet veel meer om een mensenleven. U moet voorzichtig zijn Emir, want er wordt op u geloerd." „Daar ben i,_ wel aan gewend", zei Dokie Durf rustig. Hij keek het meisje aan. „Hoe heet u", vroeg hij vriendelijk. „Nan Ji" zei het meisje. „Weet u wie mij no f meer om het leven wil brengen" vroeg Dokie plotseling. „Bijna ieder- ct een behalve Keri Ning Ta en Bihar ik Dhan", zei Nan Ji. „Blijft u nog een paar uur in de hut en pas op de ge vangene. Ik moet snel handelen." En Dokie vertelde het meisje in een paar woorden van het bezoek van Keri Ning Ta, zonder over de reden van het bezoek te praten. Toen hij af scheid had genomen keek hij nog eens extra om zich heen. Opvoering van „Bloed en Liefde". Een aantal jonge parochianen gaf gisterenavond een zeer geslaagde to neeluitvoering. Opgevoerd werd het geestige toneelstuk „Bloed en Liefde" van Godfried Bomans. Een ieder die Bomans kent uit „Pa Pinkelman en tante Pollewop", uit „Arie Rekel- bast" en andere speciment van zijn fantasierijke humor, zal dit stuk ze ker willen zien. Hedenavond wordt nog een reprise gegeven in de St. Jozefzaal. Het decor, dat geheel was verzorgd door de heer Theo v. d. Burg, was een juweel van artisticiteit. Bij mej. N. Scheerder bleek de regie weer in goede handen te zijn geweest. Er werd enthousiast gespeeld. Het geheel maakte een zeer middeleeuw se indruk, zowel door de versvormin- ge tekst als door de costuums. Af en toe waren de dames niet goed te ver staan. Hun spel was echter subliem. Het publiek bleek de Bomansiaanse geest goed aan te voelen, getuige de vele lachsalvo's tijdens deze uitvoe ring. Een woord van lof voor de bui tengewone grime verzorgd door A. v. de Panne. Katholiek Alphen kan trots zijn op zijn toneelspelende jongeren. BODEGRAVEN Kunstexpositie. Dat Bodegraven trots mag zijn beoefenaars van scho ne kunsten te herbergen is gebleken toen Zaterdagmiddag j.l. een exposi tie van schilderstukken, aquarellen, licho's etsen, boetseren en aardewerk door burgemeester mr. J. Croles ge opend werd. Talrijke notabelen wa ren bij deze opening aanwezig. Een inleiding tot het zien en genieten van het geëxposeerde gaf dhr. A. Dingemans uit Den Haag. Hij be sprak achtereenvolgens de drie kun- stenaars, die gezamenlijk de tentoon stelling hadden georganiseerd, te weten Jan Akkermans, Harrie Par- doel en Cor Veelenturf. Bij de eerste sprak de inleider van een veelzijdig talent, dat vooral uiting geeft aan sombere stemmingen in het land schap. Ook zijn pottebakkerskunst mocht gezien worden. Harrie Par- doel legt zich meer toe op navolging van oude Inca- en Japanse kunst, maar met behoud van eigen visie. Cor Veelenhof, de jongste van het trio is het meest alzijdige talent. Be halve eerdergenoemd werk, is van hem ook een staaltje van glazeniers kunst te bewonderen. Na deze inleiding sprak mr. Croles enkele toepasselijke woorden, waar mee hij de expositie voor geopend verklaarde. Voor belangstellende delen wij mede, dat de expositie zal geopend zijn tot en met 5 Mei a.s. Geboren: Jannie, d. v. D. Boef- Boer; Hendrikus E. z. v. J. La Gro- Henfling: Willy G. D. Hersman-Re- neman; Gijsje, d. v. J. Koorsha-Beij- eman; Martinus Joh., z. v. J Vernooy- v d Werf; Johanna W., d. v. W. Riet- veld-v. Tilburg; Leendert,, z. v. L. v. Staalduinen-v. d. Kleij; Gerrit J. v. C. Rietveld-G. Jansen. Ondertrouwd: A. Streng 30 j. en C. Lelieveld 26 j. Getrouwd: G. de Rooy 25 j. en C. Veldhuizen25 j.; A. Burggraaf 37 j. -u T. Domburg 26 j.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2