k L Onderlinge wedstrijden en club kampioenschappen van „De Golfbrekers" unstleven in Leiöen Meer landarbeiders naar Amerika De vierde Laura-rit over langer en nieuw parcours VRIJDAG 27 APRIL 1951 Dfc LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Geanimeerde wedstrijden in de Leidse Overdekte De belangstelling van de zijde der ouders voor de onderlinge wedstrij den van de Katholieke Zwemclub „De Golfbrekers", gisteravond in de Leidse Overdekte gehouden, was niet zo bijster groot, maar die van do zij de der deelnemende jeugd des te groter. Het was zelfs verrassend, vooral bij de allerjongsten te zien hoe fel men op deze wedstrijden reageert. Op de 25 meter schoolslag werd zelfs voor de meisjes in 15 series gezwommen, waarbij gelukkig ver schil in leeftijd werd gemaakt, zo dat de strijd niet al te ongelijk werd en ook de zwakkeren, de groep tot 11 jaar, een kans hadden geplaatst te worden onder de prijswinnares- sen. Dat was ook bij de jongens op dit nummer het geval en bij allen was het vuur om de overwinning aan wezig. Het gezegde, dat slechts één do wedstrijd kan winnen, ging zelfs niet op, want in sommige gevallen kwam de deelnemers of deelneem sters gelijktijdig aan. zodat de over winning gedeeld rr/oest worden. Als we zo de resultaten van deze geanimeerde en vlot afgewerkte wedstrijden wat nader bezien, dan blijkt, dat er verschillende goede jonge krachten in de Golfbrekers schuilen en vooral bij de meisjes. Bep Walenkamp b.v. won het club- kampioenschap 50 m. schoolslag en de 15 m. vlinderslag, terwijl zij op de 15 m. borstcrawl tweede werd. Truus Walenkamp won de 25 m. rugslag en de 25 m. schoolslag in de A-groep, terwijl in de B-groep Ada Zandvliet winnares werd. In de C-groep eindigden H. Zandvliet en C. van Dijk als eersten met L. v. d. Velde als goede tweede. Bij de jongens voerde Th. Kemper man de boventoon. Hij won de 50 m. schoolslag, de 50 m. rugslag. Ook in de andere nummers kwa men flinke zwemmers naar voren. "e noemen b.v. H. Ramakers bij de jongens tot en roet 12 jaar op de 25 m. schoolslag (21.2), terwijl H. de Goey in groep C (15 jaar) 21.7 no teerde. Lies Stikkelman won het clubkam pioenschap 50 m. borstcrawl meis jes, terwijl Nan de Wit op het kam pioenschap 50 m. rugslag beslag leg de. Het onder water zwemmen schijnt voor de jongens 'n grotere kunst te zijn dan voor de meisjes, zij werden nl. verre overtroffen. Bij de meisjes won A Zandvliet met 42 meter, ter wijl H Zandvliet 38 meter haalde. Bij de jongens was F. Zwartjes de eerste nvet 37 meter. Jammer was het, dat Ank v. d. Klugt wegens ziekte afwezig was, waardoor de spanning in enkele nummers ontbrak. Overzien we de totaal-resultaten dan constateren we, dat Truus Wa lenkamp drievoudig clubkampioene is bij de meisjes tot en met 12 jaar, terwijl Theo Kemperman eenzelfde prestatie leverde bij de jongens. Wel iswaar had hij op de 50 m. rugslag een halve seconde tekort, doch deze spe'ing is toegestaan. Al met al werd het een uitstekend geslaagde avond met weer betere tij den dan vorig jaar. De uitslagen luiden: 50 m. schoolslag meisjes om het elubkampioenschap: 1. Bep Walen kamp 44.4 sec, 2. Rie Hees 47.4, 3. Lies Stikkelm'an 47.5, 4. Cora v. Dijk en Co Kraan 49.5. Idem meisjes 13/14 jaar: 1. E. Rooyakkers 51.8, 2. E. Gottenbos 56.5. Idem meisjes vanaf 15 jaar: 1. C. v. Dijk en Co Kraan 49.5, 3. Cok Bleys 49.9. Idem wedstrijdploeg jongens: 1. Th. Kemperman 40.8, 2. Th. Hooge- veen 42.1, 3. J. Bleys 43.2, 4. H. de Goey 51.4. Idem jongens t/m 12 jaar: 1. H. Dieben 56.8. Idem jongens vanaf 15 jaar: 1. H. de Goey 51.4, 2. J. v. d. Klaauw 55.5 25 m. schoolslag meisjes t/m 12 jaar: 1 Truus Walenkamp 21, 2. A. Pley 23.4. 3. R. v. Weerlee 26. 4. I. Ruvs 26.5. Idem meisjes 13 en 14 jaar: 1. A. Toppez 21.2, 2. Ada Zandvliet 21.5; 3. A. Alkemade 21.8, 4. M. Westen 22.9 Idem vanaf 15 jaar: 1. H. Zand vliet en C. v. Dijk 21.5, 3. L. v. d. Velde 21.6, 4. L. Stapels 21.8. Idem1 jongens t/m 12 jaar: 1. H. Ramakers 21.2, 2. J. v. Staden 23.7, 3. H. Dieben 24.1. 4. L. v. Brussel 24.2. Idem jongens 13 en 14 jaar: 1. G. Simons 25.2, 2. W. Doove 26, 3. A. Zierikzee 26.7. Idem vanaf 15 jaar: 1. H. de Goey 21.4. 2. J. v. d. Klaauw 23.9, 50 m. borstcrawl meisjes om het clubkampioenschap: 1. Lies Stikkel man 38, 2- H. v. d. Stok 40,5, 3. C. Kraan 45,9. Idem jongens: 1. Th. Kemperman 32, 2. B. Goddijn 36,6, 3. J. ten Have 46.8. 25 m. rugslag meisjes t/m 12 jaar: 1. Truus Walenkamp 25,9; 2. R. v. Weerlee 28,4; 3. I. Ruys 30,4. Idem 13 en 14 jaar: 1. L. Zand vliet 22,3; 2. A. Toppez 22,5; 3. M. Westen 27,2. Idem vanaf 15 jaar: 1. L. Stapels 23,9; 2. Cobi v. Zijp 24.2; 3. C. v. Dijk en L. Bergers 25,4. Idem wedstrijdploeg: 1. Nan de Wit 18,4; 2. Bets Paddenburg 21,4; 3. R. Fles 23,5. 25 m. rugslag jongens: 1. B. God dijn 23.1 en W. Zwetsloot 23.1; 3. J. v. Staden 25,6. 25 m. vlinderslag meisjes: I. Bep Walenkamp 19,9; 2. L. Stikkelman 20,8; 3. R. Fles 25. 50 m. rugslag jongens om het clubkampioenschap: 1. Th. Kemper man 41,5; 2. Th. Hoogevecn 44,1; 3. J. Bleys 48,2. Idem meisjes: 1. N. de Wit 40,9; 2. B. Paddenburg 46,9; 3. R. Hees 48 6. 25 m. borstcrawl jongens: 1. B. Goddijn 17,2: 2. J. v. Staden 18,2; 3. J ten Have 18,9; 4 Oh. Langezaal 19. 25 m. borstcrawl meisjes: 1. Lies Stikkelman 16,6; 2. Bep Walenkamp 18.2; 3. H. v. d. Stok 18,3; 4. A. G. Zandvliet 19,3. Onder water zwemmen jongens: 1. F. Zwartjes 37 m. 2. J. v. d. Klaauw 25 m. 3 H. Dieben 22 m. Idem meisjes: 1. A. Zandvliet 42 m. 2. H. Zandvliet 38 m, 3. C. v. Dijk 35 m. De Amerikaanse regering over weegt de toelating van enige dui zenden Nederlandse landarbeider:, boven het bestaande immigratie- quotum. Deze arbeiders, die b.v. voor dc tijd van jaar zouden worden toege laten, zijn dringend nodig, omdat het tekort aan arbeidskrachten de ver hoging van de landbouwproductie ernstig bedreigt. De Amerikaanse regering zou, indien het plan wordt aangenomen, wellicht bepalen, dat de Nederlan ders hun militaire dienstplicht moe ten hebb envervfcid, opdat zij niet zouden kunnen worden beschouwd als onderkruipers van de Amerika nen, die nu in militaire dienst zijn. De emigranten zouden zelf hun over tocht moeten betalen. VLEESTEKORT IN AMERIKA. In de Verenigde Staten bestaat een tekort aan vlees en in sommige plaatsen is de situatie ernstiger dan sedert het einde van de oorlog het geval is geweest. De groothandelaars wijten het tekort grotendeels aan de prijscontrole, welke de normale vleesdistributie volgens hen in de war gestuurd heeft. In sommige ge vallen hebben de leveranciers zelfs het aanbod van goedkoop vlees aan ziekenhuizen en andere instellingen vrijwel geheel stopgezet. Arthur Cole van de universiteit van Tennessee (Amerika),die lid was van de wetenschappelijke commissie voor de atoomproeven bij Bikini in 1946, heeft Woensdag te Knoxville in Tennessee verklaard,, dat de atoombom op het leven der insecten geen invloed schijnt te hebben. In de loop van diepgaande weten schappelijke onderzoekingen werd in het geheel geen invloed van radio actieve stralen op de organen van in secten waargenomen. In Londen wordt vernomen, dat hedenmorgen om 9.30 een hevige ontploffing in Gibraltar heeft plaats gevonden- De zon werd verduisterd door een rookwolk, die de stad over dekte. Men denkt, dat een met muni tie "daden schip in de lucht is ge- ftv n heeft de Britse admiraliteit i I -maakt dat het munitie- -edfiöham" in de lucht is ge Vrijdag 27 April. Adjudant B. G. Bruins nam gister middag afscheid van de Leidse poli tic, omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikt heeft. Ruim 33 jaar is adj. Bruins bij de Leidse politie ge weest, waarvan 15 jaar bij de straat dienst en daarna bij de recherche. Nadat hij door commissaris R. J. Meyer was ontvangen, volgde het af scheid van de supex-ieuren, collega's en administratief personeel. Hoofd inspecteur D. W. v. d. Wal dankte de heer Bruins voor de wijze, waarop hij steeds zijn plicht vervuld had. Insp. J. C. Hofstede wees op het goede voorbeeld, dat adj. Bruins aan de jongeren steeds gegeven heeft. Na mens het pers. van de Vreemdelin gendienst en de Kinderpolitie werd een geschenk aangeboden. De heer G. Douma sprak namens de adjudanten en brigadiers. De heer W. J. H.. Pee- tei-s, van de Rijkspolitie te Hoog- made, sprak namens hen, die in de oorlogsjaren onder aaj. Bruin te Voorschoten hadden gediend. De heer J. Barends sprak namens de Alg. Ned. Politiebond. Nog was de spre- kersrij niet ten einde. De heer N. Se- gaar sprak namens het adm. perso neel, insp. D. Verzijden namens de L.P.S.V. en brig. B. Schilder. Vele geschenken werden aangeboden en ook mevr. Bruins werd niet verge ten. Voor dit alles dankte adj. Bruins hartelijk. Bij het gehouden examen ter ver krijging van het Eenheidsdiploma E.H.B.O., afgenomen voor de Vere niging E.H.B.O. Dienst Leiden, slaagden alle canaidaten, t.w. de dames: A. Boi-gman, C. Coenraads— Nedervcen, J Delmeer, J. de Jong. J. ae Laaf, H. Mertens, P. Rijsber- gen en H. Zaalberg. De heren: J. Bavelaar, N. Blans- jaar, A. van Delft, G. Dorrenboom, C. van Egmond, H. Groen, W. Kop pers, P. Kwestro, H. de Lange, J. Philippo, J. Sommeling, H Steen bergen, H. Stiphout, M. van Toren. I. Verhoeven, W. Wassenaar. Examinator was dr. H. J. Postel en docent was dr. J. G. Bazuin. Gistei*middag om kwart voor twee had op de Breestraat een ernstig ver keersongeval plaats, ter hoogte van de Vrouwensteeg. De 36-jarige leraar W. K., wonend aan de Rijn en Schie- kade, raakte met zijn fiets een ge parkeerde bakkerskar. Op dat ogen blik naderde uit de richting Hooge- woerd een auto, die de naar links zwenkende wielrijder greep en tegen de grond smakte. Met ernstige won den aan hoofd, armen en benen werd de man door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Vier leerlingen van de school Holvast hebben met goed gevolg het examen Jui Jithsu en Judo afgelegd. Het waren de heren H. Loose. J. F. Wolfslag en A. Hosman (allen Oran jeband) en G. L. F. van Kinschot (groene band). Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Pommer in dienst trad bij de Coöperatie „Vooruit".. Hij werkte eerst als winkel- en maga zijnbediende cn daarna als broodbe zorger. Bedrijfsleider J Bienekamp en meestor-bakker Louwerens kwa men 's morgens de jubilaris aan huis feliciteren, 's Middags kwamen alle bakkers op visite en werd de jubi laris toegesproken door de heer J Arnoldus. 's Avonds kwamen de he ren Fakkel en Wijland namens het bestuur van de coöperatie hun ge lukwensen aanbieden De heer Lar- dee bood namens de buurtvereniging Haagwegkwartier een zilveren siga rettenkoker aan. Woensdagavond was de heer Pommer al door het personeel gehuldigd, tijdens een kaartavond. Van de voorzitter der noldus, had hij toen een bloemstuk ontvangen. Daaraan moesten we denken, toen we het blijspel „Zij kregen, wat zij wilden" bijwoonden, hetwelk gis terenavond door het Amsterdams Toneelgezelschap in de Schouwburg voor K. en O. ten tonele werd ge voerd. Een Ierse familie uit een klein Iers stadje verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. De diverse wiuKeixers komen op de meest hof felijke, maar niettemin, meest be sliste wijze hun crediet opzeggen en moeder de vrouw weet werkelijk niet meer, hoe ze haar gezin in le- vprx ™oet houden. De financiële moeilijkheden worden veroorzaakt, - uj u.LrKwaarclige levensphilo- sophie, die de leden van het gezin er op. na houden. Het hoofd van het ge zin, Bartiey Murnagham, vindt de citaten van Shakespeare veel be langrijker dan een kloppend huis houdbudget en daar hij daarnaast een grote vriend is van Morpheus en zeer gaarne in diens armen rust, is er van zijn kant weinig medewer king te verwachten in het oplossen van het probleem. Ook de andere leden van het gezin gevoelen zich tot grootsere bezigheden geroepen, dan het vervullen van een baant i xn de maatschappij en als ten slotte moeder Bessie haar in hogere sieren levende huisgenoten geen middag maal meer kan aanbieden, krygt zij uiteindelijk de schuld. Na deze mis lukte maaltijd gaat er plotseling het gerucht van een millioenenerfenis .j r het plaatsje. De naam van de „hongerende" familie wordt ge noemd en in een ogenblik tijds wordt ,un huis overstelpt met artikelen an de leveranciers, die nu vrezen een rijke klant kwijt te zullen ra ken. Er is echter met de erfenis iets niet helemaal in orde en om beur ten werken de leden van de familie mede, om de buit binnen de familie kring te krijgen. Ondertussen komt Pa Murnagham in actie en zijn fan tasie, die altijd meer op schijn, dan op werkelijkheid ingesteld is ge weest, ontwerpt hele plannen, tot zelfs een hazewindhondenrenbaan toe en brengt deze plannen (op grif rj.re.-L creaietj ten uitvoer. Als ten slotte blijkt, dat de schat aan haar neus voorbij gaat, heeft de fa- Louis Saalborn als Bartley Mur nagham, droeg het gehele stuk. Op meesterlijke wijze, wist hij het luchthartige en onpractische hoofd van het gezin uit te beelden. In Marie Hamel, als Bessy zijn vrouw, vond hij een waardige tegenspeel ster. Vermeldenswaard is bovendien het spel van Paul Huf, als Tubridy de kruidenier, die een natuurgetrouwe weergave gaf van een krentenweger in optima forma De verdere spelers en speelsters sloten zich volkomen bij de hoofdrolvertolkers aan. Het geheel vormde een avond van spran kelende humor en toneel van het betere genre, zodat iedereen kreeg wat hij wilde. De voorstelling zal in Mei nog driemaal herhaald worden en dat is het besluit van de serie „Populair Toneel" van K. en O. N.V. „DE LEIDSCHE COURANT". In de hedenmorgen gehouden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. „De Leid- sche Courant" werden de balans, winst- en verliesrekening 1950 goed gekeurd. Het dividend werd vast gesteld op 7 pet. (7 pet.). Tot com missarissen werden herkozen de he ren Th. M. W. Bergers en W. van der Meer. Burgerlijke Stand Geboren: Alida M. d. v. R. v. Kommer en J. A. J. Slegtenhorsi Jannetje W. J. C. d. v. J. v. d. Meij en J. C Klein; Philippus J. J. z. v. A. M. de Groot en C. M. Levarht; Jacobus H. A. z. v. H. A. Wetting en C. H. van Wel; Lena, d. v. H. Ouwe hand en M. v. d. Luijt; Lambertus J. C. TH. M. d. v. J. E. Koek en A. M. Bakker; Bartholomeus P. z. v. J. A. Kriek en T. v: d. Voort; Johannes A. z. v. L. Turk en A. v. d. Bos; Cathari- na A. G. d. v. A. C. Klinkenberg en J. M. v. Kampen. Overleden: G. v. Zanten wed. 85 j.; M. Bonardt man 47 j. Getrouwd: A. M. J. Gehrels en A. J. de Stoppelaar. Ondertrouwd: W. J. de Graaf en A. H. v. d. Ploeg; A. v. Oosten en E. Azier; A. M. A. v. d. Bergh en H. G. C. M. v. Leeuwen; J. P. W. v. Wieringen en W. Wetselaar; F. ÜHHHPm..www «x. Redel en A. M. de Jong; W. van Zijp milie zich door de diverse ideeër. en Kamphorst; J. H. Poel en C. V/. de Roode, E. J. Mugge en J. S. Be- kooy; J. M. Gauke en J. P. de Rooij; J. Sneijders en M. J. G. de Beer; P. Visser en M. C. v. d. Berg; N. v. d. Dop en E. v. d. Vliet; J. v. Meer kerk en J. v. Cittert; D. Coster en E. C. A. Rozier; F. de Jong en P. H. Devilee; A. J. de Graaf en F. J. Gies- ke; C. H. H. v. Norden en M. S. v. Domselaar; J. v. d. Linden en M. M. Filippo; J. B. Olij en S. Slingerland; J. Mader en M. C. H. Koreman. van Pa een verzekerde toekomst verworven. De hoofdrolvertolker Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal e Ne4- Recht de heer S.Royer Amers foort Aanvullend doctoraal examen Nod. Recht de heer C. M. Donleben, Den Haag; candidaatsexamen Ned. Recht mej. M. C. Madlener, Den Haag; idem de heer D. Opsomer, Scheveningen. candidaatsexamen Chinese Taal- en Letterkunde de heer Gan Tjiang Tek Oegstgeest, GOUDEN DOCTORAAT. Op Zondag 6 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer G J Sybrandy, geboren te Ulrum en thans STADSKOK. wonende te Almelo. SHOW DE LA HOLLANDE. 661,voor het Roode Kruis. De Show de la Hollande, gegeven voor de Haagse kappers Han van van Buuren, J. A. F. Gisolf jr en Jo han de Vree, onder regie van de Lei- denaar Tom Westen, werd gister avond in de grote Stadsgehoorzaal te Leiden herhaald. Nadat de pre mière Zaterdagavond in het Kurhaus te Scheveningen, gegaan was, gaven wij dezer dagen reeds een beschou- weersver wachting (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND KOUD WEER. Koud weer met wisselende be wolking en op de meeste plaat sen enkele buien, waarvan som mige met hagel Matige of vrij krachtige Noordelijke wind. Maan op 02.54 en onder 10.50 uur. 29 April: Zon op 05.16, onder 19.59; wing over de toiletten van Offerman en de hoeden, coiffures, accessoires, schoenen en sieraden van de ande re huizen. We kunnen er dus nu kort over zijn. Het aantal belangstellenden was niet zo groot zodat men gezellig kon zitten aan tafeltjes, iets wat in het Kurhaus niet mogelijk was. Ook gis teravond had de show groot succes en menige creatie werd met harte lijk applaus begroet. De opbrengst van deze show was bestemd voor de- Bloedtransfusie dienst van het Ned. Roode Kruis. Het is echter de vraag, of er een ba tig saldo is. Maar de organisatoren hebben op de uitslag niet gewacht en een bedrag van 500.— geschonken. Daarbij kwam nog het resultaat van een collecte, groot f 161,—, zodat het Roode Kruis met 661,— een goede dag gehad heeft! Dr. P. J Kaiser, vice-voorzitter van het Ned Roode Kruis, afd. Leiden, dankte na afloop hartelijk voor deze spontane bijdra ge voor het zo noodzakelijke werk van de Bloedtransfusiedenst. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. Dc burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding voor gemeente Lei den van 18 April 1907, zoals dit bij raadsbesluit van 6 November 1933 is gehandhaafd en nader herzien, ten aanzien van gronden, gelegen tussen de Witte Rozenstraat en de Rijn- en Schiekade, met ingang van 28 April 1951 tot en met 26 Mei 1951 voor een ieder ter inzage zal liggen ter ge meentesecretarie, afdeling Openbare Werken (kamer no 111). Leiden, 25 April 1951 De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op 7, 8, 9, 10, lx, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 24, 25, 28. 29 30 en 31 Mei 1951 en 1, 4, 5, 6, 7 en 8 Juni d. a. y., tel kens van 912 en van 1316 uur, in het perceel Pieterskerkgracht no 11, zitting zal worden gehouden voor de herijk van maten en gewichten. Be langhebbenden zal schriftelijk mede deling worden gedaan van het tijd stip waarop zij maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring kun nen aanbieden. Men wordt verzocht zich aan dit tijdstip te houden. Zij, die zodanige mededeling niet moch ten ontvangen, kunnen hun maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring aanbieden op 7 en 8 Juni a.s. Voo* nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking, welke van heden af is aangeplakt ten Stadhuize, aan het gebouw van de Dienst voor Sociale Zaken (Garen- markt. hoek Levendaal) en aan het Waaggebouw. 3377 HERDENKING 10 MEI 1940. Door II Depot Infanterie. Dc res. kol.-tit. H. Sieperda, voor malig commandant II Depot Infante rie en de res. kapitein mr. J. Zwanen burg, voormalig sectie-commandant bij de 5de compagnie van het 22e Depot Bataljon, hebben met een aan tal oudgedienden van het II Depot In fanterie in het begin van 1951 de Commissie Mei-herdenking II Depot Infanterie opgericht ten einde onder andere te komen tot een versteviging van dc band, die de oud-militairen van het II Depot Infanterie tezamen houdt en tot een grotere opkomst bij de jaarlijkse herdenking van de ge vallenen. Dit jaar zal de jaaarlijkse herden king van de in de Mei-dagen van 1940 gesneuvelden van dit Depot op 12 Mei a-s., des middags om 5 uur plaats vinden, bij het monument bij „Het Haagse Schouw". Daarbij zal het woord worden ge voerd door de kolonel Sieprda en ds. D. Veldkamp, die in de Meidagen van 1940 als Ned. Hervormd predi kant te Valkenburg stond. „Valken- burgs Harmonie" zal de plechtigheid muzikaal omlijsten. VAM 3 TOT EN MET 6 JULI: Een splitsing in A. en B. klasse In Alphen aan den Rijn worden j gereden thans weer voorbereidingen getrof fen voor de jaarlijkse Laura-rit, de rijwiel-vierdaagse, die reeds drie maal werd gehouden, telkens met een groter aantal deelnemrs. De rit wordt dit jaar van 3 t.m. 6 Juli gehouden en reeds hebben zich de eerste deelnemers aangemeld. Tot 9 Juni kan men dit voorbeeld vol gen. Aanmeldingen worden inge wacht bij het secretariaat van de Laura, Conradstraat 43, Alphen aan den Rijn. Deelnemers moeten de leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Na drie jaar mag verwacht wor den, dat de kinderziekten ten einde zullen zijn. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn, gezien de veranderin gen, die men voor de komende rit heeft aangebracht. De belangrijkste is wel de splitsing in een A. en B. klasse, resp. van 150 en 100 km. per dag. Hiermede is tegemoet gekomen aan de verlangens van vele jongere deelnemers, die de gemiddelde dag afstand van 125 km. te gering von den, waardoor het prestatie-element te weinig tot uiting kwam. Verlen ging van het parcours zou echter tot gevolg hebben, dat de rit voor oude re mensen te zwaar werd. Men heeft nu deze gelukkige oplossing gevon den, die bij de Nijmeegse Vierdaagse wordt toegepast. Met dit verschil echter, dat men in Alphen geheel vrij is in het kiezen van de A. of B- klasse. De vierde dag wordt geen 150 resp. 100 km gereden, maar 120 km. door alle deelnemers, zowel A. en B. om te bereiken, dat allen gelijk in Alphen aankomen. De A. klasse rijdt dus in totaal 570 km. en de B. klasse 420 km. Het parcours gewijzigd. Een verandering ten goede is ook de parcourswijziging, die men heeft aangebracht. Vooral de deelnemers, die reeds een, twee of driemaal mee- hebben, zullen deze wijzi ging op prijs stellen, omdat zij nu andere bezienswaardigheden en mooie plekjes te zien krijgen. Op dit laatste moet toch steeds de nadruk vallen. Want de Laura is geen wie lerwedstrijd en mag dat ook nooit worden. Het is een touristisch evene ment voor wielrijdend Nederland en het moet de deelnem'ers in de gele genheid stellen de schoonheden van Holland en Utrecht te zien. Men heeft daar alle tijd voor, want de A. klassers mogen over hun rit van 150 km. 10H uur doen; de B. klas sers over hun rit van 100 km. 8 uur. Op de laatste dag is voor iedereen 8Yz uur toegestaan. De eerste dag wordt via Leiden langs de kust naar Kennermerland tot Velsen gereden en terug via Haarlem, de tweede dag naar Am sterdam en het Gooi, de derde dag via Bleiswijk naar Rotterdam, Den Haag en Gouda, de vierde dag naar Utrecht, Zeist en De Bilt. A. en B. rijden grotendeels dezelfde route, met dit verschil, dat A, hier en daar een extra omweg maakt. Veel medewerking. Over het aantal deelnemers valt thans nog niets te zeggen. De erva ring heeft geleerd, dat de meeste Laura-rijders zich pas de laatste da gen aanmelden, dus na sluiting van de termijn. Zij betalen dan geen vier, maar zeven en een halve gul den. Verwacht mag worden, dat het aantal deelnemers dit jaar wederom mers. Onder hen, die het vorig jaar ren er resp. 300, 450 en 550 deelne mers. Onder hen, die het vorigjaar deelnamen, bevonden zich 129 rijders die voor de tweede keer en 90 rijders die reeds voor de derde keer meere den Deze 90 zijn een Laura-kern ge worden, die in eigen omgeving pro paganda maakt voor deze sportieve tocht. Van alle zijden wordt grote mede werking ondervonden. Niet alleen van de betrokken Commissarissen der Koningin in Zuid-Holland, Noord Holland en Utrecht, maar ook van alle burgemeesters, door wier ge meente de Laura-rit gaat. Veei me dewerking wordt ook ondervonden van de Alphense bevolking, die gast vrij onderdak verleent aan de deel nemers, meestal tegen een vergoe ding drie tot vijf gulden per dag. Deelnemers, die minder geld willen besteden, kunnen gratis onderdak krijgen in de Martha-stichting. Ook dit jaar kan men weer in groepen van tien rijden, waarvoor een afzonderlijke onderscheiding wordt gegeven. Tandemparen wor den ook toegelaten. Dit jaar zal nauwkeuriger dan voorheen gelet worden op de uitval-bepalingen. Een deelnemers, die niet alle controle stempels op zijn kaart gekregen heeft, komt niet in aanmerking voor de draagmedaille.. Op het IJsclubterein in Alphen zal weer een grote tent worden op gesteld, waarin de administratie e.d. gevoerd wordt, 's Avonds zal daar de deelnemers een passende ontspan ning geboden worden. De Catechismus kwestie te Alphen a. d. Rijn Kerkbestuur in gelijk gesteld Het R.K. Kerkbestuur van de H. Bonifacius te Alphen aan den Rijn heeft in 1948 medewerking ver zocht aan de gemeente voor de aanschaffing van nieuwe catechis musboekjes. Voor deze aanschaf fing was een kleine honderd gulden gemoeid. Het verschijnen van een nieuwe catechismus had tot gevolg, dat krachtens bisschoppelijk voor schrift op de school gebruik moet worden gemaakt van een geheel nieuwe methode voor godsdienst onderricht. In zijn vergadering van 11 Nov. 1948 heeft de raad zijn medewerking geweigerd. Hy heeft zijn standpunt gebaseerd op de overwegingen, dat het godsdienstonderwijs hetwelk is te scheiden van het bijbelonder wijs tot doel heeft het onderrichten in de geloofs- zedenleer ener Kerk en uitsluitend een religieus karakter draagt, waarvan de behartiging als een specifieke taak van de Kerk moet worden gezien die dan ook gehouden zou zijn de kosten hiervan te dra gen. Zulks, temeer daar de tegen woordige tijdsomstandigheden een uitgave van de gemeente voor dit doel niet toelaten. Voorts werd aan gevoerd, dat de grondslagen waar op het godsdienstonderwijs is geba seerd geen verandering hebben on dergaan, en dus moeilijk van een „nieuwe methode" kon worden ge sproken. Het Kerkbestuur voerde destijds in de openbare vergadering van G.S. op 14 September 1950 o.m. aan dat het oude boekje een totaal verouderde methode inhoudt (1910); dat de nieu we methode in drieërlei opzicht ver schilt met de oude, n.l. in dogmatisch, didactisch en paedagogisch opzicht; dat de lager onderwijswet aan de schoolbesturen recht geeft gelden aan te vragen voor de aanschaffing van leermiddelen, dus niet alleen van be paalde leermiddelen, ten behoeve van de vakken welke volgens het leer plan zijn goedgekeurd, waartoe ook het vak „godsdienst" behoort. G. S. hebben thans het beroep van het kerkbestuur ontvankelijk ver klaard en de gemeente opgedragen de gevraagde medewerking te verle nen. B. en W. stellen de raad voor tegen deze beslissing geen beroep in 4e stellen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Het 3-jarig zoontje van de heer G. Odijk, dat Donderdagmorgen bij een auto-ongeluk aan de Steekter- weg levensgevaarlijk werd gewond is zonder dat het tot bewustzijn kwam, aan de gevolgen van de aan rijding in de ouderlijke woning overleden. WASSENAAR Meisje doodgereden In de v. Duyn v. Maasdamstraat werd gistermiddag de 3-jarige Ineke Poesiat, die op een zandhoop aan het spelen was, overreden door een ach teruitrijdende bestelauto van de groentehandelaar B. Het meisje werd zwaar aan het hoofdje gewond en stierf bijna ogenblikkelijk.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2