S)e ftzidaeSou/fca/nt Het Unie-statuut moet worden hervormd Nieuwe heren in Djakarta Ook herziening van Ronde Tafel overeenkomst Truman achter Acheson Weer zware Chinese druk bij Seoel Prins Bernhard vertrokken Wie NYLONS zegt, zegt PR0N0NCE VRIJDAG 27 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12268 Directeur: C M. T. BAMMKVIU) Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZBN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd- f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 1 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1 M0 Programpunt van nieuw Indon. kabinet „Opname Willy Schurman N.F.K." H. M. Koningin Juliana die a.s. Maandag haar twee-en-veertigste verjaardag hoopt te vieren DERDE MACHT de kabinetscrisis stilte geval len. Reeds vóór die crisis, die de heer Oud als handig politicus reeds gero ken had, had hij in de Tweede Kamer de idee van deze derde macht ge lanceerd. Hij wilde en dat is be grijpelijk een samengaan der ver splinterde oppositie om redenen, wel ke vervat liggen in het aloude ada gium, dat eendracht macht maakt. De ontvangst van deze idee was nogal koel. Over politieke ideeën pleegt men niet in één nacht te beslissen. Wat de heer Oud wilde, was een samengaan van de anti-revolutionai ren, de christelijk-historischen en de V.V.D. of de liberalen. Wat niet zulk een vreemde combinatie is, dat men dit samengaan reeds van te voren als een onmogelijk geval zou moeten afwijzen. Oppervlakkig beschouwd zou het zelfs aanlokkelijk moeten klinken door een bepaald samengaan van partijen, die wat hun materiële opvattingen betreft niet al te ver van elkaar afstaan en wat de gees telijke waarden betreft geen vijan den genoemd kunnen worden, die partijen zelf stuk voor stuk wat gro tere macht te kunnen geven. En toch is van dit verenigen in een derde macht niets gekomen. De anti-revolu tionairen hebben het idee vierkant van de hand gewezen en de christe lijk historischen hebben gezwegen. Misschien ook, dat de tijd en de mo gelijkheden nog niet rijp zijn voor dit idee. r^AT er van dit samengaan niets is gekomen, is intussen toch niet zo heel vreemd. Een vermeerdering van macht krijgt men niet zo maar cadeau, omdat men in dit barre leven nu eenmaal niets cadeau krijgt en zeker geen macht. De heer Oud heeft bij zijn poging tot verwerkelijking van dit idee na melijk één zaak vergeten. Hij is klaarblijkelijk geïnspireerd geweest door de oude coalities van de K.V.P. of zoals zij toen heette de R.K. Staatspartij. De heer Oud is een ken ner der parlementaire historie als weinigen en hij moet dus wel heb ben gedacht aan het samengaan van Katholieken en liberalen uit de da gen van Thorbecke. hij moet hebben gedacht aan de oude rechtse coalitie uit later dagen en misschien zelfs nog wel aan het na-oorlogse verbond van Beel en Drees. En wat heeft de heer Oud nu ver geten? Hij heeft vergeten, dat deze coalities gesloten werden om een meerderheid te vormen en in die meerderheid zekere voordelen te vin den, die zonder dat samengaan niet konden worden verkregen. Tegen over die voordelen stond dan natuur lijk ook het prijsgeven van enkele stellingen, maar de machtspositie welke door dat samengaan werd ver kregen. bood zoveel voordelen, dat de coalitie er alleen maar aantrek kelijk door werd. Men realisere zich immers wel, dat een coalitie altijd een zekere opof fering in zich houdt, omdat men mee doet aan een compromis. Maar daar moet dan ook een zekere winst te- Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 1 Mei en Woensdag 2 Mei a.s. geen audiëntie verlenen. /"VNDER LEIDING VAN Dr. SOEKIMAN is gisteren een Indonesisch coalitiekabinet tot stand gekomen, dat volgens het regeringspro gramma zal streven naar een verandering in de betrekkingen met Ne derland. Deze tot nu toe gebaseerd op het Unie-statuut moeten worden hervormd tot „normale" betrekkingen, op grond van een nor maal internationaal verdrag. Het bespoedigen van de herziening van de overeenkomsten van de ETC en het nietig doen verklaren van die over eenkomsten, die voor Indonesië duidelijk nadelig zijn. alsmede het zo spoedig mogelijk invoegen van Westelijk Nieuw-Guinea in het grond gebied van Indonesië zijn de overige belangrijkste punten van het bui tenlands beleid van de regering-Soekiman. Overigens valt de buitenlandse politiek vrijwel samen met die van het kabinet-Natsir een onafhankelij ke actieve vredespolitiek, zoals in het programma wordt gezegd. Dit betekent, dat Indonesië niet zal afwij ken van zijn neutrale houding op internationaal terrein. arbeidsorganisaties; b) een collectie ve arbeidsovereenkomst; c) vaststel ling van minimum-lonen; d, beslech ting van arbeidsgeschillen; 5) Buitenlandse zaken: het voeren van een onafhankelijke, actieve bui tenlandse politiek, die gericht is op wede. Het omvormen van de betrekkin gen tussen Indonesië en Nederland, gebaseerd op het Unie-Statuut, tot normale betrekkingen, gebaseerd op een normaal internationaal verdrag; het bespoedigen van de herziening der R.T.C. overeenkomsten; het nie tig doen verklaren van die overeen komsten, die duidelijk nadelig zijn voor land en volk; 6) IRIAN: Het zo spoedig mogelijk invoegen van West-Irian in het grondgebied van Indonesië. Het regerings programma Het programma van de regering- Soekiman bevat, naar Aneta ver neemt, de volgende zes punten: 1) De veiligheid: Het nemen van krachtige maatregelen om rust en orde te verzekeren, zoals het in een rechtsstaat past; het vervolmaken van de organisatie der machtsinstel lingen van de staat; 2) De welvaart: Het ontwerpen en uitvoeren van éen nationaal weL- vaartsplan op korte termijn; vernieu wing van de agrarische wetten; het inschakelen van oud-strijders bij de opbouw; 3) De organisatie van de staat: Het voltooien van de voorbereidin gen voor de algemene verkiezingen voor de constituante op korte ter mijn; bespoediging van de autono mie van de daerah's; 4) De arbeid: Het uitvaardigen van wetten inzake a) erkenning van Op zijn wekelijkse persconferentie ADENAUER WIL BUITENLANDSE ZAKEN OVERDRAGEN. Dr. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, heeft in een vergadering der C.D.U.-fractie het voornemen te kennen gegeven, de functie van mi nister van buitenlandse zaken, die hij thans zes weken bekleedt, te willen overdragen. Tegen de combinatie van het kanselierschao en het minis terschap waren zow in de fracties als in de commissies van de Bonds dag ernstige bezwaren gerezen. Als waarschijnlijke opvolger van Adenauer als minister van buiten landse zaken wordt genoemd de voorzitter der christelijke fractie, dr. H. von Brentano. STAKINGEN IN ITALIë. Twee algemene stakingen van 24 uur zijn vandaag in Italië begonnen. Zij omvatten de transport- en me taalarbeiders. Millioenen Italianen moesten van daag naar hun werk lopen, daar het personeel van trams, bussen en buurtspoorwegen het werk had neergelegd. De staking is begonnen om hogere lonen en betere arbeids voorwaarden. Zij wordt gesteund door de drie voornaamste vakbon den. De staking van de metaalarbei ders, die door het onder communis tische leiding staande algemene vak verbond is uitgeroepen, wordt door de andere bonden niet gesteund. De ze staking geldt als protest tegen een dreigend ontslag van arbeiders in grote metaalfgbrieken te Reggio Emilia en Spezia. Volgens de direc ties van genoemde fabrieken was de ze maatregel noodzakelijk wegens gebrek aan orders. FLANK-BEDREIGING VAN 8e AMERIK. LEGER PEN CONCENTRATIE VAN COMMUNISTISCHE TROEPEN tegen- over de linkerflank van de geallieerde linie in het Westen schijnt de grootste bedreiging te vormen voor het gehele achtste leger Verse Chinese strijdkrachten stromen naar het Zuid-Westen over de Imdjin. Een andere grote communistische concentratie van troepen en voertui gen wordt opgebouwd op de Westelijke oever van de rivier in de buurt van Moensan, ongeveer 30 km ten Noorden van Seoel. Zeven Chinese divisies vallen de geallieerden ten Noorden van Seoel aan. Zij rukken langs twee corridors op, die van Moensan en die van Oeidjongboe. De verbondenen zouden de linie ten Noorden van Oeid- jongboe, waarop zij zich Donderdagavond terugtrokken, nog handhaven. Vrije Sovjet-zóne van Oostenrijk Een aantal Oostenrijkse correspon denten van Britse en Amerikaanse persbureaux, dat te Nickelsdorf, aan de Oostenrijks-Hongaarse grens, wachtte op de Amerikaanse zaken man Robert Vogeler, die 'zeventien maanden geleden te Boedapest werd 0 veroordeeld tot vijftien jaar gevan- i bonden legers op het Westelijke deel genisstraf wegens spionnage en sa- van het centrale fronth teruggeval- SEOEL ONVERDEDIGBAAR. Ten Westen van Kapjong, op de Noordelijke oever van Poekhan ten Westen van Tsjoentsjon, werden vanmorgen gevechten van man te gen man geleverd tussen een com munistische bataljon en verbonde nen. Ten Noord-Oosten hiervan sloe gen verbonden strijdkrachten, die een saillant van de geallieerde linie in stand houden, een reeks tegen aanvallen af. Noord-Koreaanse troepen maakten enige vorderingen in het gebied van Indje. Waarnemers te Tokio geloven niet, dat de verbonden legers een ernsti ge poging zullen doen Seoel tegen de toenemende Chinese druk op de ze zijde van het front te verdedigen. Volgens frontberichten zijn de ver ochtend vroeg aanzegging van de Russische autoriteiten om de Sowjet- zóne van Oostenrijk te verlaten. De journalisten werd medegedeeld, dat zij de Sowjet-zóne niet meer mof" betreden zonder in het bezit te zijn van een door het Russische hoofd kwartier te Wenen verstrekte spe ciale vergunning. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke vereunnm wordt vereist voor het betreden van de Sowjet-zóne. Deze maatregel is in strijd met de door de „Grote Vier" gesloten overeenkomst, waarin o.m. is bepaald, dat de Oostenrijkers zich vrij door het gehele land zullen kun nen bewegen. Men meent, dat deze maatregel er op wijst, dat Vogeler Hongarije spoedig via Nickelsdorf zal verlaten. zij bezetten, toen het nieuwe offen sief begon. Even ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, tussen Hwatsjon en Tsjoensjon, moesten de verbonden legers de Djodjin-brug over de Poek han opblazen alvorens terug te trek ken. Deze brug was enkele weken geleden met veel moeite door het technisóhe personeel hersteld. GENERAAL VAN FLEET HEEFT VERTROUWEN. Generaal-majoor van Fleet, opper bevelhebber van het achtste Ameri kaanse leger, heeft, na onverwachts een bezoek aan het Koreaanse front te hebben gebracht, Vrijdag bij zijn terugkeer te Tokio verklaard erop te vertrouwen, dat de verbondenen genover staan om dat samengaan aantrekkelijk te maken. En hier ligt nu juist de kern van het bezwaar, dat men klaarblijkelijk had tegen Oud's idee van de derde macht. Deze derde macht is wel een sa mengaan van verschillende partijen, die door dit samengaan een sterkte zouden vormen van ongeveer dertig Kamerleden, maar daar is al het uiterlijke voordeel dan ook mee be paald. Want en dat is de kern deze coalitie vormt geen meerder heid, maar blijft eenvoudig wat zij was: een minderheid. Eén minder heid nu in plaats van de drie min derheden, die er waren. En nu moet J¥VCfwl^®sc f"."**"- iPn on Dosities die 43 kilometer ten het toch tamelijk twijfelachtig wor- *eï president Truman dat het van botage doch thans op vrije voeten J g» op ^an h'et gebied liggem dat den genoemd of deze drie-eenheid in j Rusland zal afhangen, of de oorlog in j zal worden gesteld, kreeg Vrijdag- tuiden van net gemea liggen, de oppositie, waarin zij blijft, meer i Korea zich uitbreidt. Hij sprak zijn zou bereiken dan zij ooit bereikte of I tevredenheid uit over Dean Acheson, kon bereiken, toen ieder op zich zelf I zijn minister van buitenlandse zaken, stond. die vanwege de politiek in het Verre Oosten aan scherpe critiek bloot DE zaak ligt hier aldus: het is cp staat: maakta d.uide,1«k'da' die seen stukken na concreet aan te Pollt'ek nog steeds dezelfde is als op geven wat voor ieder dier partijen i ke' dat aa,n 8e"eraal Mac" door deze samenwerking zou kunnen I Allhur ontala8 werd verleend, worden bereikt. Dat kan van te vo- openbare mening aanvankelijk ren wel bij een coalitie, die een meer- z? geschokt door dit ontslag, scfijnt derheid vormt, omdat deze coalitie j zich thans weer ten gunste van de ten doel heeft te zamen naar het re- president te keren, zo heeft het Wit- geringskasteel op te rukken en deze j te Huis meegedeeld. In het begin opzet van te voren ook kan worden werden brieven en telegrammen ont- berekend. En als dan deze opzet is vangen in een verhouding van vijf geslaagd, kunnen de coalitie-partijen voor MacArthur tegen één voor Tru- een programma opstellen met al hun man. Bij de laatst ontvangen post wensen en desiderata waarvan zij was de verhouding echter drie tot misschien ieder voor zich wel iets I één ten gunste van de president, moeten laten vallen en dat is dan het offer, dal zij brengen voor dit samengaan maar zij kunnen tege lijkertijd berekenen, welke princi piële voordelen zij daarvoor terug krijgen, wat er kan worden bereikt en zij kunnen bijna op een goud schaaltje afwegen, hoever de schaal naar de kant der voordelen van deze coalitie zal doorslaan. Dat nu kan bij een verbond, dat te zamen een minderheid blijft vormen, niet. Daar kan men alleen bij de pogingen om de moeilijkheden en de bezwaren, c ie dit samengaan in de weg staan, uitrekenen hoeveel offers dit wel kosten, niet welke voordelen daarvan zijn te verwachten. Nu is een partij als die der anti- revoltionairen, die een sterk princi pieel karakter draagt, tóch al niet bereid, zelfs niet tegen materiële voordelen, ook maar iets van haar karakter te verkopen voor het bord linzensoep, dat de heer Oud haar aan bood. Zeker niet als bovendien de voordelen problematisch blijven en een partij tóch in de minderheid zal blijven, al is die minderheid dan ook iets minder geïsoleerd. Maar men kan beter in een geïsoleerde minderheid blijven en zijn eigen karakter bewa ren dan te vervlakken in een opgaan met anderen, een vervlakking, die bovendien geen enkel perspectief biedt. Vooral in deze tijd van materiële vervlakking zijn principiële mensen seftaars. Het politieke leven kan er alleen maar wel bij varen als zij daarin blijven leven. En het is dan ook begrijpelijk en zelfs te waarde ren, dat de heer Schouten de derde macht van Oud vierkant van de hand heeft gewezen. in staat zullen zijn het voorjaarsof fensief der Chinese communisten ten Noorden van de Han een halt toe te roepen. De Han loopt door Seoel. Van Fleet verklaarde, dat hij de „bewegingsoorlog", die door zijn voorganger, luitenant-generaal Ridg- way, is begonnen, voortzet. Hij voeg de hieraan toe, dat het terugtrekken der bonden strijdkrachten nog niet is geëindigd en dat nog geen perma nente nieuwe verdedigingslinie is in genomen. „Wij trekken ordelijk te rug, waarbij onze eenheden intact blijven. Hierbij brengen wij de vij and ontzettende verliezen toe. ter wijl van onze eigen militairen slechts een minimum buiten gevecht wordt gesteld." En Werkspoor kreeg contract Uitgeleide gedaan door president Peron en echtgenote en nagewuifd door honderden belangstellenden, heeft Prins Bernhard Donderdag middag te kwart voor vier plaatse lijke tijd plaats genomen in de „DC Zes" van de KLM „Prins Bernhard", waarmee hij op het ogenblik de te rugreis naar Nederland maakt. Het is nog nimmer in de geschiede nis van Argentinië voorgekomen, dat de president zelf een gast op het vliegveld uitgeleide deed. Als af scheidsgeschenk overhandigde het Argentijnse staatshoofd de Prins en kele minuten vóór het vertrek van het vliegveld een afschrift van het regeringsbesluit, waarbij de Argen tijnse „Banco Central" wordt ge machtigde een crediet te openen ten behoeve van Werkspoor, waaruit de leveringen van spoorwegmateriaal aan Argentinië zullen worden be taald. Dit feit kan als een der hoog tepunten van 's Prinsen reis woeden beschouwd, daar hiermede de Argen tijnse order voor Werkspoor een vol dongen feit is geworden. Zes uur tevoren was in het hotel „Alvear", waar de Prins verblijf hield, een foto-copie bezorgd van het gewijzigde contract met Werkspoor, dat door president Peron en zes van zijn ministers was getekend. Prins Bernhard hoopt Zaterdag ochtend half elf, Nederlandse tijd, op Schiphol te zullen aankomen. JAS UIT. De Prins trok Woensdagavond zijn jas uit en woonde in zijn overhemd een vergadering bij, welke door pre sident Peron werd toegesproken. Het was niet wegens de hitte De aanhan gers van de Argentijnse president worden Descamisados genoemd, het geen letterlijk hemdlozen betekent. Als een symbool van de eenheid van de partij vergaderen zij zonder col berts. Toen de president zijn tuniek uitdeed om de vergadering toe te spreken, deed de Prins dit ook. De regering heeft het optreden van Bernhard toegejuicht als een de mocratisch en hartelijk gebaar van sympathie. EEN VARKEN, DAT DE GROTE TROM ROERT. In de Bollenstreek zijn de voorbereidingen voor het bloemencorso in volle gang. Sommige schuren zijn veranderd in kneke. huisjes, waarin allerlei ijzeren ge raamten liggen, op dit plaatje ziet u een skelet, dat morgen herschapen zal zijn in een blommig varken. Het beestje zal in het corso de grote trom roeren. Personeel van vleeswarenfabriek Malmberg is reeds begonnen met het aanbrengen van de bloemen. (De „speklaag). Foto: Turk, Sassenheim. Ko-'i'ie.Uie... De beste raad: Begin aan dingpn, die u al zo lang had willen doen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1