De Woensdag bracht vele moeilijkheden en strafpunten EL Siakie Shvtf, in de schaduw van Djenchis Khan De eed van Madeleine DONDERDAG 26 APRIL 1951 DE LEiDSB COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 DERDE INT. TULPEN-RALLYE Een A. N. P-verslaggever meldt uit Epinal: De eerste speciale etappe, het circuit van de Puy de Dome, heeft de ervaren rallyerijders geep zorgen gebaard. Onze landgenoot Smit, die met de Brit Odell (Jowett-Javelin) te Harrogate is gestart, vond er eigenlijk geen aardigheid aan. Het was veel te gemakkelijk, zei hij. De uit Kopenhagen komende Nederlandse ploeg Quirijns-te Siepe met Plymouth had eveneens met het grootste ge mak het voorgeschreven gemiddelde gehaald. Maar de nieuwelingen in de rallyc dachten er ander over. En toen wij de man van de Britse ploeg Na humTanner met Healy zijn mening vragen, kregen wij te horen: Very, very difficult. Van de winter naar de lente, maar toch sneeuw Van de eerste 66 ploegen, die zich na dc ronde bij de controle meldden, hadden er slechts een viertal de tijd overschreden. De rest haalde het ge middelde. En er waren er verschei dene bij, die ver beneden het tijdsche ma bleven. Zo hadden de Engelsen Searlee Cranstone met Riley 16 mi nuten voorsprong, de Nederlands Britse equipe SmitOdell met Jovett Javelin 17 minuten, de Engelsen Har- pelWessel met Riley 19 minuten, de Nederlanders Quirijnste Siepe met Plymouth 17 minuten en de Brit ten RobinsonLeek met JowettJu piter zelfs 21 minuten. Deze laatste equipe had het bergtraject met zijn talloze bochten gereden met een ge middelde van liefst 76 km. per uur. Tal van anderen bleven eveneens ruim boven het voor hun klasse voorge schreven gemiddelde. Wil dit nu zeg gen dat het circuit van de Puy de Do me maar een peuleschilletje was? Geenszins, want het rijden van een dergelijk nachtelijk traject zet de deelnemers toch nog wel onder zo sterke spanning, dat er later vaak een inzinking op volgt. En dezelfde heer Smit, die de speciale etappe kinderspel vond, erkende dat hij een paar uur later, even als zijn Britse makker zo'n rake tik van de man met de hamer had gehad, dat zij het liefst aan de kant van de weg waren gaan slapen. Moest het ongeval met de fraaie Lagonda van de Britten CopeTay lor, die- wij 's morgens om kwart voor zeven bij Dóle, een 40 km. voor Be- sangon, met een geruïneerde radia- tcur cn een ontzet frame op de berm van de weg tegen een muurtje zagen liggen, eveneens aan een terugslag van de voorafgegane spanning wor den toegeschreven? De Engelse be stuurder meende een defect aan de stuurstang te hebben bespeurd, maar hij was er toch ook weer niet hele maal zeker van. Dc wagen maakte een geweldige schuiver en de inzit tenden mochten van geluk spreken dat zij met de schrik vrij kwamen. Een kleine 30 km. voor Belfort werd nog een Engelse wagen tijdelijk cn misschien wel voor goed uitgescha keld. Op een kruising werd de Austin van de Engelsen BridgesNorman gegrepen door een zware vrachtauto en rit maakte brokken. De radiateur van de vrachtauto kreeg een deuk en raakte lek en de neus van de Austin werd totaal verfrommeld. Er moest een kraanwagen bijgehaald worden om de twee in elkaar gehaakte auto's los te trekken. Een van de Engelse passagiers, de heer Bridges, liep lichte ontvellingen aan het voorhoofd op. Franse ontvangst te Chalon. De ontvangst te Chalon, de eerste controle na Clermont Ferrand was Frans geweest, dat wil zeggen zeer hoffelijk en vol goede wil. maar ook gekenmerkt door de kleine organisa- tie-fouten, üie een hoop strubbelin gen kunnen veroorzaken, totdat zij met de bekende Franse slag uit de wereld worden ?eholpen. De heer La Haye, bestuurslid van de Automobile club de Boulogne, die er de leiding had van de controle, is iemand voor wie auto's en rallve's geen geheimen meer hebber.. Hij heeft zeventien maal aan de rallye van Monte Carlo deelgenomen en een keer die rit ge wonnen. Verder won hij de rallve van Senegal en driemaal de rit Luik- RomeLuik. Hij weet dus wat er bij een rallye komt kijken en wat de deelnemers trekomt. Heaas verkeerde hij door een of ander misverstand in de mening, dat de eerste rijders pas om half vijf zouden aankomen, ter wijl ze al om voor vieren Chalon bin nenreden. En zo was er in de tot een joyeuse feestzaal omgebouwde voor malige graanschuur, waar de con trole werd uitgeoefend. eigenlijk niets klaar. De koffie was nog niet gezet, en de melk moest nog gehaald worden en de broodjes waren op komst, en de man, die dat alles moest regelen, had het zo druk, dat ieder dacht, dat hij onder de last zou be zwijken. Tot overmaat van ramp had men vergeten dat rallye rijders na een urenlange nachtelijke rit hun benzine-reservoirs graag willen bij vullen. Er waren althans geen maat regelen genomen om bijtanken mo gelijk te maken, ook de pompen naast omdat de garagehouder van een on getwijfeld welverdiende nachtrust genoot, en zich door niets wilde laten storen, evenais al zijn collega's in de buurt. Enfin, ieder kreeg tenslotte zijn café au lait en zijn croissant en de tanks werden inderdaad gevuld met een nandpomp in een zijstraat je waar queu gemaakt werd. De 15 bergen en Bonhomme. Op Woensdag viel de vuurproef voor de rallye-rijders, in de vorm van speciale etappes der vijftien bergen en het parcours van de Bonhomme. Beide trajecten moesten gewijzigd worden, omdat op sommige hoge ge deelten. en dat waren natuurlijk juist die punten, waarvan de organi satoren het meest verwachtten met het oog op de vele moeilijkheden, de sneeuw nog enige voeten dik lag. Evenwel is net in de Vogezen, het land van bergen, bossen en dalen en van slingerende wegen met elk ge wenst stijgingspercentage en 'haar speldbochten zonder tal. niet zo erg lastig aan -automobilisten een par cours voor te zetten dat hun alle gelegenheid biedt hun hart op te ha len aan natuurschoon van de meest verscheiden aard en tevens kans geef: hun rijvaardigheid, reactiever mogen en koelbloedigheid te demon streren. Wij weten niet of de route van de vijftien bergen ook inderdaad zo veel toppen telden, maar wij we ten, dat de bekendste cn de steilste daarbij behoorden: de Balon d'Alsa^e en de Hundsruck en de Bramont, die minder vaak bereden wordt, maar zwaar is de Col de Bussang cn nop een half dozhn andere eols. die dui zend meter ol' meer hoog zijn. Het. was het fraaiste weer, dat men zien denken kon want de natuur heeft hier het tussenstadium van dc lente overgeslaeen, zodat he+ van winter oprEr.s zomer is geworden De sneeuw een l alve meter dik. Maai desondanks Vvvren de toppen van de hoogste cols wit-gesnike' d. En lag cp de bermen '"ar de Balon d'Alsace d^ sneeuw rog een halve nieter dik roewel de zon cr uren lang op brandde. Het wegdek was overal echter droog en volkomen sneeuwvrij. Dit parcours van de vijftien ber gen heeft vandaag zeer vele deelne mer^ wel de helft, strafounten be zorgd. Het bleek nameliik al gauw dat de vastgestelde gemiddelden vooral voor de zwaarste klasse en de sportwagens, aan de ho?e kant wa ren. Een oir.-uit van 140 km.-tussen Cerr.av en Gerardmer levert geen moeilijkheden op. wanneer men het od ziin dooie °emak kan rii^en. Maar het was een lastige or>saaf dit met een gemiddelde van 60 of 65 km. te doen. Dan iraft men de moto»- li^ht over zijn toerental, als men slechts drie versnellingen heeft, en wordt van de remmen vaak te veel gevergd in de bochten- Wij zagen dan ook verscheidene deelnemers met koken de motoren aan de kant van de weg staan, en de Britse ploeg van Walton en mrs. Walton met BristoF gaf te Gerardmer op, omdat, de remmen onbruikbaar waren geworden. Toen wy in die plaats het laatste de stand opnamen was de verhouding tussen degenen die het gemiddelde wel had- den gehaald, ongeveer 50 tegen 50 i Tot degenen die geen moeite hadden I behoorde d: bekende mevr. Molan- der met Saab, die reed met een ral- i leybord van eigen fabrikaat. Ze was onderweg 's nachts het oorspronkelij ke boord kwijt geraakt en had heel handig tijdens het oponthoud te Bel fort met behulp van bordpapier en oranje en witte verf een copie ge maakt, die niet van het origineel viel te onderscheiden. Tijdens een rallye weet men zich dikwijls wel door zul ke kleine moeilijkheden heen te slaan. Het parcours van de Bonhomme, van Gerardmer naar St. Marie aux Mires was evengens gewijzigd en daardoor korter geworden. Het telde nog een aantal respectabele cols on der meer de Schlucht waar de sneeuw eveneens nog in dikke lagen tegen de hellingen ligt. en uiteraard ook even steile afdalingen. Maar toch '.age-n de bochten bever en was het over het geheel veel geinakkelüker te rijden dan de vijftien bergen. De meeste deelnemers brachten het er dan cok op dit stuk zonder strafpun ten ah Nog een vern'elde wagen. Uit Chalon sur Saone wordt nog gemeld, dat de in Kopenhagen ge starte Nederlandse equipe A. Rossi— ds. W. G. Bcrghoff in de vroege mor gen met Volkswagen tegen een boom is gereden op het traject Clermont Ferrand-Chalon sur Saone De wa gen had plotseling een slingering ge maakt, reed in een greppel en kwam te?en een boom terecht. De beide inzittenden, uit Enschede afkomstig, werden gewond in het ziekenhuis te Chalon opgenomen Na. der vernemen wij, dat ds. Berghoff eer zware hoofdwonde heeft, terwijl zijn medepassagier Rossi een been fractuur heeft opgelopen Er bestaat leen levensgevaar. HET ZILVEREN MOLEN-TOURNOOI VAN L.F.C. Quick Boys—Excelsior 31 De gisteravond in het kader van het Zilveren Molen-tournooi van LFC gespeelde iichtwedstrijd was een der beste geslaagde van de hele serie. En om de pittige gespeelde wed strijd èn om het record aantal toe schouwers, dat van deze enerveren de strijd getuige was. Quick Boys vooral spande zich uitermate in en wist zich al spoedig een 10 voor sprong te verschaffen. Bij de rust was de stand reeds 31 voor de Kat- wijkers en al kregen zij het in de tweede helft nogal eens benauwd, de verdediging met de prima werkende doelverdediger aan het hoofd hield tot het einde stand, zodat Quick Boys zich in de finale plaatste tegen UVS, welke volgende week Woens dag gespeeld wordt. En zulks ligt geheel in de lyn van LFC, want de ze final? belooft zeker een nog gro ter aantal bezoekers, vooral als het zulk weer is als gisteravond. DE ENGELSE LEAGUE Voor de eerste divisie van de En gelse league werden de volgende wedstrijden gespeeld: Chelsea Wolverhampton Wanderers 21; Li verpoolAston Villa 00. ARSENAL SLOEG ANDERLECHT De wedstrijd tussen Anderlecht en Arsenal, welke te Brussel werd ge speeld, eindigde in een 32 overwin ning voor de Londenaren. TOTTENHAM HOTSPUR NIET NAAR NEDERLAND. De onderhandelingen tussen de K. N.V.B. en Tottenham Hotspur voor het spelen van 3 wedstrijden in Ne derland, tegen het einde van Mei, zijn afgesprongen, omdat de beken de Engelse eerste-divisieclub reeds andere afspraken heeft lopen, ter wijl men het programma niet verder wil uitbreiden. De KNVB tracht thans een andere tegenstander te vinden als trainings partner voor het Nederlandse elftal met het oog op de wedstrijd Neder land—Noorwegen. De mooiste kleuren! Een pracht sortering breiwol in alle moderne en klassieke tinten. Een lust voor het oog, een lust om er mee te breien! Extra uitgesponnen kleurecht en wasecht BILJARTEN. Driebanden Kampioenschap Bloem bollenstreek. De verdere uitsla gen om het persoonlijk driebanden kampioenschap van de Bollenstreek zijn: pnt, brt. J. Wassenaar, Conc. 25 45 J. Diedricks, Vios 17 45 J. Baak, Exc 25 65 N. N., Exc. 16 65 A. v. Diemen, Vios, 25 52 J. Wassenaar, Conc. 18 52 J. Wassenaar. Conc. 25 37 N N.. Exc. 9 37 C. Faas, Vios 25 25 J. Wassenaar. Conc 20 45 A. v. Diemen, Vios 25 48 N. N.. Exc. 10 48 SCHAKEN OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Achttiende partij remise De achttiende partij van de twee kamp BotwinnikBronstein, is in re mise geëindigd. De partij was afge broken in een voor Bronstein gun stige stelling, maar door zeer sterk spel van Botwinnik na de voortzet ting werd Bronsteins aanval terug gedrongen en ten slotte werd tot remise besloten. Na 18 partijen luidt de stand: 99. Na de voortzetting van de acht tiende partij ,van de tweekamp Bot winnikBronstein, was het verloop aldus: 41. De2d3, Pd7—b3; 42. h3—h4, Da4c4; 43. Dd3—h3, Dc'xbö; 44. h4xg5, h6xg5; 45. Dh3xe6, Db5d3; 46. De6f6t, Kg7—h7; 47. Df6—f7f, Kh7h8; 48. Df7—f6f, Kh8—h7; 49. Rclxf4, g5xf4; 50. Df6—f7f, Kh7— h8; 51. Df7—e8f, Kh8—g7; 52. De8— e7+, Kg7'h8; 53. De7—e8t, Kh8—g7; 54. De8e7t, Kg7—h8; 55. De7—f8t, Kh8h7; 56. Df8—f7f. Kh7—h8; 57. Df7xb7, Dd3—g3f. Na deze zet werd tot remise be sloten. DAMMEN. D.C.L. De borden wedstrijden van „Damclub Leiden" werden voortgezet. F. Lardee behaalde een overwinning door een mooie slagzet op G. Rysdam. W. v. d. Heijden be haalde de volle winst in een schit terend eindspel tegen F, Franken jr. Verdere uitslagen zijn: G, Redegeld F. Franken sr. 20; B. LandB. J. Schiphorst, afgebr.; W. v. d. Reij denF. Fl'anken jr. 20; I, Later- veerF. Franken sr. 20; D. Licht voet—I. Laterveer 02; I. Laterveer H. Arnoldus 20; H. v. d. Pluym I. Laterveer 02; P. OlivierF. Laterveer 20; W. LaterveerW. Blom, 20; F. LardeeG. Rijsdam 2—0. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K .,0. O.' Groep E: 1. heer en mevr. Goddijn, 2 heer en mevr.. Samson. Groep F: 1. heer en mevr. v. Gent, 2. heren Bonnet. Groep H: 1. dames v. Gelderen Goddijn, 2. heren WalterRijnbeek. Groep J: 1. mevr. Uphofheer Re geer, 2. heer en mevr. Devilee. Groep M: 1. dames Verhoogv. Zijp, 2. heren v. d. StarHeems kerk. Groep K: 1. dames VerboomDie ben, 2. heren KlinkKukler. Groep L: 1. heren v. HoornAbs- woude, 2. heren Keunen. De volgende week Woensdagavond begint „O.O." met de paren-beker wedstrijden. Voor hen die met onze bridgeclub kennis willen maken is er gelegenheid zich daarvoor op te geven bij onze secretaris de heer H. Bik, Witte Singel 82, tel. 22602 of bij firma Zandvliet, Haarlemmerstraat 117a, tel. 20421. Die slopende Bhenmatiek maakt humeurig en ziek maar bovendien raakt TJw hele g'e stel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pij nen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samen gesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe. wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn j van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regel- matig en radicaal. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM 1. 402 M. 7.00—24.00 KRO- KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmn- ziek. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Schoolradio. 10.05 Symphonette-orkest en solisten. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en solisten. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen) 12.50 Sport. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lunchcon cert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Piano en orgel. 14.25 Amusements orkest en solist. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Viool en piano. 18.18 Katholiek signaal, Indonesisch en Amerikaans commentaar. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.52 Sport. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. „Verklaring en toelichting". 19.35 Koperkwartet. 19.48 Katholiek sig naal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 „La fille de Ma dame Angot", opera. 20.53 „De golf slag der eeuwen", vraaggesprek. 21.00 Brabants halfuur. 21.30 Kamer orkest en soliste, (ca. 21.55 „Opbouw in liefde', causerie). 22.35 „Als die van ons", klankbeeld. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmu ziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10-20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA- VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Grammofoonmuz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gra- mofconmuz. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianovoordracht. 11.10 Radio- feuilleton. 11.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport. '13.00 Nieuws. 13.15 AVRO-allerlei. 13.20 Orgel, pianc- zang. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest en solist. 15.00 Boek bespreking. 15.20 Gramofoonmuziek. 15.30 Cabaret. VARA: 16.00 Gramo foonmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Klein koor. 17.20 Musikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraat- - je. VPRO: 19.30 „Breken en bou wen", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Viool en piano. 20.35 „De groei naar wereldeenheid", causerie. VARA: 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „.De Ducdalf", 22.00 Buitenlands weeko verzicht.. 22.15 Gramofoonmuziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie. 23.3024.00 Gramo foonmuziek. Een varken te Lopik heeft nachts het hok verlaten en een be zoek gebracht aan de verblijfplaats der kuikens. Het beest heeft kans fezien om honderd dezer diertjes, ie slechts enkele dagen oud waren, op te eten. 22. In de volgende seconden bewees Dokie, dat hij meer aan zijn leven hechtte dan zijn tegenstander ver onderstelde. Met een volkomen on verwachte ruk trok hij het meisje met zich op de grond. De pijl die voor dc detective bestemd was, drong diep in het hout van de balk. Maar toen was de Aziaat aan de beurt. Voor de man precies zag wat er ge beurde, was Dokie al opgesprongen en had hem in zijn kraag gegrepen Met krachtige hand sjorde Dokie de Toengoes door het raam. „Daar u het leven zo goed schijnt te kennen, zult u weten dat voorspoed en tegenslag gemakkelijk in elkaar overgaan" zei de detective. Zo even was u nog vrij om uw geweten met een moord te bezwaren. Over een minuut zult u zelfs geen vinger meer kunnen ver roeren. De pilaar en het touw zijn juist vrijgekomen voor een nieuw slachtoffer" zeide speurder op hof felijke toon. Naar het Frans van CHARLES DESLYS 5) Toen ze van morgen terugkeerde, vond ze de winkel nog gesloten. Zij klopte, maar niemand antwoordde. Toen is ze door de tuin gegaan. De achterdeur stónd open. Mathurine trad binnen, zeer ongerust zoals ge wel kunt begrijpen. Zij ging naar binnen, naar de kamer van haar meester, en vond hem op de grond liggen, uitgestrekt in een bloedplas, reeds kouder dan marmer. Een lijk''. Jean Michaud, nog meer oplettend en bewogen dan de anderen door zijn herinneringen aan de vorige nacht, haastte zich verscheidene vra gen te stellen aan de buurvrouw: Vermoedde men de moordenaar? Met welk wapen was hij gedood? Waar bevond zich de wonde? „Tussen de twee schouders," ant woordde Simonne, en vreselijk om nan te zien, naar uren zegt, wat het a aper. betreft, weet ik niet. Mathu- ine heeft het niet aangeraakt. Men is gauw in die zaken gecompromit- teerd. Zij is aanstonds naar de bur gemeester gelopen, die haar naar de vrederechter gebracht heeft. Zij hebben dc hele morgen getelegra feerd en de substituut van Mirdisrc- court is xn het rijtuig aangekomen. Het huis van het slachtoffer is met mensen van het gerecht gevuld, die onderzoeken, ondervragen enkijk, daar zijn zeze komen deze kant uitze komen zeker iemand aan houden" Men hoorde het gedruis van een menigte, die nader kwam. Het waren eerst de magistraten, daarna de gehele bevolking, die door de gendarmerie in bedwang gehou den. op een afstand volgde. Het gezin Michaud stond op de drempel geschaard teneinde de stoet te zien voorbijtrekken. Hü hield voor het huis stil. De vrederechter en de burgemees ter, die naast de substituut stonden, wezen de meester Jean aan. „Zijt gij Jean Michaud?'" vroeg hem ernstig de magistraat. Door een vage ongerustheid aange grepen,. antwoordde hij bevestigend. De substituut nam uit de handen van de bburgemeester een voor werp, dat hy beschouwde. Daarna het onder de ogen van de meubel maker houdend, zei hij: „Herkend gij dit kompas?" Bij het zien van zijn kompas, die hem op dergelijke wijze en door zo'n hand werd teruggegeven, bleef Jean in 't eerst verrast staan. „Gij kunt niet loochenen,, dat het u toebehoord," voegde de substi tuut er bij. „want uw naam is er in gegraveerd." „Zonder twijfel," antwoordde hij, „hftt is mijn kompas." En zonder dat hij nog het doel dier vragen begreep, beefde z'n stem. Een gemompel liep door de menig te die up een afstand werd gehouden maar iedereen ging op zijn tenen staan, rekte zich uit en luisterde met gespitste oren. De drie magistraten hadden een blik met elkaar gewisseld. „Jeon!" riep de burgemeester uit, als wilde hij een vermoeden ver werpen. waaraan hij niet wilde ge loven, „Jean, heeft men u dit instru ment niet ontstolen?" „Neen!" antwoordde hy eerlijk, „ik zelf heb het gisteravond bij An- selmus vergeten." „Bi.i Ansulmus!" zei de sudstituut levendig, „gij bekend dus daar van nacht te zijn geweest?" „Waarom zou ik dat ontkennen, zei Michaud, „wijl het de waarheid is," „Hy bekent!" riepen uit de stoet enige stemmen. En anderen riepen uitdagend: „Moordenaar! moordenaar!" De gendarmen geboden de menigte te zwijgen en opnieuw werden de nieuwsgierigen achteruitgedrongen. Jean Michaud had het gehoord. „Hoe!" riep hij uitMen be schuldigt my!.... Maar ik sta be kend als een eerlijk man, en men zal bewijzen moeten hebben „Met dit kompas," onderbrak hem de magistraat, „is het slachtoffer ge dood." Jean deinsde terug als gaapte daar plotseling voor hem een afgrond. Een voorgevoel maakte zich van hem meester, dat al zijn voorspoed ineen stortte. Spoedig had hij echter zijn zelf beheersing weer terug en helder en duidelijk zette hy uiteen, waarom hij gisterenavond bij Ansulmus ge- woest was, alles wat er gebeurd was tot aan zijn vertrek, zoals wij het de lezers hebben verteld. De griffier wien men een tafel ge bracht had, schreef. Er heerste bij tussenpozen zo'n diepe stilte, dat m'ij zijn pen op het papier kon ho ren krassen. De substituut ondervroeg Jean Michaud en trachtte hem met zich in tegenspraak te brengen. „Maar", zei Jean eindelijk,, „ik had niets tegen die arme Ansulmus. Ik was hem geen geld schuldig Waarom zou ilc hem gedood hebben?" Het antwoord kwam uit een on verwachte mond,, die van Simonne. die, gezeten in een hoek van de werkplaats, van nabij het gehele to neel tot in de minste bijzonderheden had bijgewoond. „Mijnheer de rechter." zei zij na der tredend, „ik vraag u een mede deling te doen." En zodra de rechter daartoe ver lof had gegeven, zei de oude vrouw: „Toen ik zojuist Jean Michaud mededeelde, dat Ansulmus helemaal dood was, waaraan hl) wellicht twij felde, kon hy een beweging van vreugde niet onderdrukken en riep hij uit: „Ik erf!" Enige nieuwsgierige buren wisten naar voren te dringen, zij herhaal den dit woord, dat door de menigte liep met allerlei soorten van boos aardige opmerkingen. „Nou hang je, m'n goeie man! riep men zelfs. Men lachte hem beledigend uit. „O, moeder Simonne, moge God je vergeven," mompelde Madeleine. Ondertussen beraadslaagden de magistraten. Een huiszoeking was noodzakelijk en werd bevolen. Michaud wilde zich eerst uit trots verzetten. „Indien gii onschuldig zyt, waar om dan het licht vrezen", zei hem de vrederechter, die hem kende en hem goed gezind was. „Men zal niets vinden hoop ik, wat uw toestand kan verergeren". Jean onderbrak hem met een kreet van smart en schrik. Hij her innerde zich zijn bebloede kleren van de vorige avond, toen hy bij Ansul mus werkte. Spoedig vond men ze en bracht men ze. Ondanks de verklaringen van Michaud was dit een verpletterend getuigenis tegen hem. Ja, Barnabé had er een voorge voel van gehad, de jaloersen wach ten slechts de gelegenheid af om weer wraak te nemen. In de straat hoorde men slechts juigkreten. De ondervraging was geëindigd. Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6