W. v.d. Laan Voorzitter-af van 3 October-vereniging Leidse bevolking gaat op 4 Mei de doden herdenken Leidse Universiteit Een vreemde verschijning in de Tweede Kamer ^£€IÓSe UUTSPOT/ff De finish te Noordwijk DONDERDAG 26 APRIL 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA .1 Na 28 jaar: Het feestprogramma 1951 bekendgemaakt Gisteravond om 9.50 uur was het in de geschiedenis van de 3 October- vereniging, die dit jaar juist haar 65-jarig bestaan herdenkt, een his torisch moment: met ontroering in zijn stem droeg de populaire voor zitter, de heer W. v. d. Laan, de voorzittershamer over aan zijn op volger, mr. W. J. Gcertsema. Ruim 28 jaar heeft de heer Van der Laan met groot enthousiasme het presi dium der 3 Octobervereniging be kleed, nadat hij reeds op 16 Decem ber 1919 in het bestuur van deze vereniging was gekozen. Een lange tijd, waarin een geweldige stuw kracht van hem is uitgegaan. haar echtgenote ontelbare malen voor de 3 Octobervereniging heeft afgestaan. Aan 't einde van zijn toe spraak bood spreker de heer v. d. Laan het nieuwe zilveren insigne van ere-lid aan. De feestplannen voor 1951. Na een korte pauze ontvouwde mr Geertsema vervolgens de plannen voor de feestviering van dit jaar. Maandag 1 October zullen deze wor den ingezet met een wijdingsdienst in de Pieterskerk, welke ook nu weer zal worden verzorgd door Ex Animo. 2 October volgt dan weer de gebrui kelijke taptoe, terwijl die avond ook het Lunapark voor het publiek zal worden opengesteld. De eigenlijke feestdag opent met een reveille, de uitdeling van haring en wittebrood en koraalmuziek in het v, d. Werff- een keuze worden gemaakt uit het houden van windhondenrennen of het organiseren van draverijen oj de korte baan. Indien hiervoor toe Alvorens men echter tot dit histo risch moment in het leven der 3 Oc tobervereniging kwam, werden nog tal van huishoudelijke zaken afge daan. Even 8 uur heette de heer Van der Laan allen hartelijk welkom om vervolgens te voldoen aan de droeve plicht de nagedachtenis te eren van mr. A. v. d. Sande Bakhuijzen, in leven ere-lid der vereniging. De secretaris, dc heer E. W. Wichers i stemming wordt verkregen, Rollandet bracht het jaarverslag 1950 uit, dat uitvoerig herinnerde aan de geslaagde feestviering van het vorig jaar, welke boven ver wachting onder gunstige weersom standigheden kon worden gehouden. De heer Van der Laan was sterk getroffen door de hem toegezwaaide lof. Vele zijn de banden, aldus spr., die mij aan de 3 Octobervereniging binden. De vereniging had geheel mijn hart en waar het maar moge lijk was heb ik steeds op de bres ge staan om haar belangen te verdedi gen. Een bijzondere herinnering be waart de heer Van der Laan aan de feestviering van 1924, in welk jaar H.M. Koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hendrik, in tegenwoor digheid van enkele ministers, een groot deel van de dag in Leiden ver toefden. Spreker hoopte, dat de ver eniging, onder leiding van haar nieuwe voorzitter, nog een zonnige toekomst tegen zou gaan en dankte alle bestuursleden voor de krachtige steun, welke zij hem steeds hebben willen verlenen. De penningmeester, de heer C. J. van Spall, deed mededeling van een batig saldo van f 1440,Het werd betreurd, dat op een totale ont vangst van 51.829,—, een bedrag van 7.298,— aart belasting moest worden betaald. Pogingen worden r.og aangewend om hiervan voor een deel restitutie te ontvangena Tot le den van de nieuwe kascomm. werden gekozen de heren W. Zwart, A. J Kors en G. Veenendaal. De contri butie werd wederom vastgesteld op 1,50 per jaar. Als bestuursleden werden met grote meerderheid van stemmen herkozen de heren N. J. Commandeur, C. J. van Spall en mr. W. J. Geertsema. Op voorstel van het bestuur werd de heer mr. W. J Geertsema als opvolger van de heer W. v, d. Laan aangewezen. Gezien de uitgebreide samenstelling van het bestuur werd in de vacature van de heer v. d. Laan niet voorzien. dacht aan het Levendaal. Een caba retavond in de Stadsgehoorzaal, avondfeest op het Lunapark en vuur werk zullen ook nu weer tot de tra ditionele programmapunten behoren. De optocht altijd nog de grote trekpleister van het feest zal dit jaar, mede in verband met het 65- jarig bestaan van de 3 Octoberver eniging, zeer groots worden opgezet. De voorzitter van de Optochtcom missie, de heer N. J. Commandeur, deed hierover enkele mededelingen. De optocht, een ontwerp van de heer H. de Wilde, zal enkele belangrijke episoden in beeld brengen uit de Leidse geschiedenis in de laatste vol le eeuw. Ofschoon de heer Comman deur slechts een tipje van de sluier wenste op te lichten het moet een verrassing blijven zullen min stens 12 groepen in de optocht wor den opgenomen. De eerste groep zal de komst van de Franse troepen binnen Leiden in 1795 in de herin nering terugroepen, terwijl de laat ste groep terugwijst naar de maske rade der studenten in 1905. Van de overige groepen noemde de heer Commandeur uitsluitend die, waar in een voorstelling wordt gebracht park. Voor de morgenuren zal nog van het rijden van de eerste spoor trein op de lijn HaarlemLeiden. In totaal zullen plm. 400 personen en 80 a 100 paarden aan de optocht deel nemen. Ook de gouden koets zal dit jaar van stal worden gehaald. W. v. d. Laan. ere-lid. Op voorstel van de leden werd de heer W, v. d. Laan onder luide in stemming der vergadering tot ere lid benoemd. Mr. W. J. Geertsema, herinnerde aan de komst van de heer v. d. Laan naar Leiden en weidde uit over de steeds jeugdige vitaliteit van de heer v. d. Laan, van wien gezegd kan worden, „dat zijn jeugd pas bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd begon". Tenslotte dankte mr Geert sema de scheidende yoorzitter voor al hetgeen hij met grote zelfopoffe ring voor de vereniging heeft ge daan. In deze hulde betrok spreker ook mevrouw Van der Laan, die Zoals wij reeds in het kort meld-1 Het Stichtingsbestuur hoopt en ver den, zal ook dit jaar op 4 Mei een trouwt, dat ook 6 jaar na de Bevrij- Dodenherdenking in Leiden georga-1 ding talloos velen nog onverminderd niseerd worden. de behoefte zullen gevoelen om deel Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „Meetkundige be schouwingen over bewegingen in een Euclidische ruimte" de heer C. P. S. van Oosten geboren te Voor burg en thans wonende te Venlo. Geslaagd voor het aanvullend doc toraal examen Ned. Recht S. D. Emanuels, Den Haag; geslaagd voor het candidaatsexamen Psychologie J. W. N. de Lange R'dam. Geslaagd voor het candidaatsexa men Geneeskunde mej. L. L. J. Ochtman, Zierikzee, en de heren R. F. Berg Leiden, G. H. Holtslag Lei den, J. A. Römer Leeuwarden, Tjioe Swie Gwan, Leiden, W. Voehteloo Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Hedzer, z. v. K. Woud stra en L. Dil;Jannie M. R., d. v. P. Cierre en J. Leeflang; Wilhelmina, d. v. J. Brusser en J. Assenberg; Hen- riette K., d. v. C v d Graaf en A, Ge selschap; Hendrica J., d. v. H. v. d. Zeeuw en A. M. Leemans; Veronica M., d. v. W. Oudshoorn en J. C. C. Cierse; Margaretha H., d. v. M. H. C. Akerboom en L. W. Smit; Carla B. H., d. v. B. Blijleve en M. M. Rede- geld. Overleden: A. van de Sande Bak- huysen, man, 77 j.; A. M. van den Worm, vrouw, 79 j.; H. Wassenaar, man, 73 j.; P. H. J. van Dijk, zoon, 6 weken. Getrouwd: D. J. Wallaart en J. Zwart; H. Adams en L. A. Nieu- wenhuysen; F, Zwagerman en C. M. Griffioen; P. W. B. Brandenburg en M. A. van Teijlingen; J. Broekman en D. van Buuren; G. Pels en H. A. Kluyver. De schooljeugd van de 6e klassen der lagere scholen zal 's middags om kwart over drie defileren langs het tijdelijk monument aan de Steen- straat en bloemen leggen bij het hou ten kruis. Herdenking in Pieterskerk. Dank zij de zeer gewaardeerde me dewerking van de Gemeente commis sie der Ned. Hervormde Kerk is het dit jaar weer mogelijk de avondher denking in"één gebouw te houden n.l. de historische Pieterskerk. Nadat van halfzeven tot 7 uur de Bourdonklok van het Stadhuis en alle kerkklokken zullen hebben ge luid, vangt deze dienst om kwart over zeven aan. Het woord zal worden ge voerd door ds. D. Kuilman emeritus predikant der Ned. Herv. Gemeente, die in het bijzonder het offer der doden zal belichten en door mr. Jan Derks hoofdredacteur van het R.K. dagblad „De Tijd", die de nadruk zal leggen op de verplichtingen, welke dit offer de komende generaties op legt. Verder verlenen aan deze dienst medewerking de organist der Pieters kerk, de heer Leo Mens, het Alma Materkoor en het Nederlands Ma drigaalkoor onder leiding van Willem Mizée en het Toonkunstorkest onder leiding- van Henk Geirnaert. Het bestuur van de. Stichting „Do denherdenking" zal aan de naaste na bestaanden der haar bekende oor logsslachtoffers gereserveerde toe gangsbewijzen voor de plechtigheid in de Pieterskerk toezenden. Mocht daarbij onverhoopt iemand worden vergeten, dan gelieve men zich te wenden tot het secretariaat, de heer A. Kors, Haarlemmerstraat 241. Stille tocht. Ingeluid door het luiden van de Bourdon van het Stadhuis, zal uur tot 8.02 uur twee minuten abso lute stilte in acht worden genomen waarbij ook het gehele verkeer wordt stilgelegd. De burgerij wordt opgewekt om van 6 uur af tot zonsondergang de vlag halftok te hijsen en zich om streeks halfnegen uitsluitend vis Noordeinde, Haagweg, Rijnzichtbrug en Morsweg te begeven naar dt Morspoort, waar in volgorde van aan komst de opstelling plaats vindt voor de stille tocht langs het monument, welke om negen uur aanvangt. Zoals steed* be- tyook nu weer voor deputaties van corporaties verenigingen en particulieren gele genheid tot het brengen van een bloemenhulde. te nemen aan dit défilé, dat bedoelt een manifestatie te zijn van de diepe dankbaarheid, welke ons allen past jegens hen, die ten koste van hun leven, ons de nationale zelfstandig heid en geestelijke vrijheid herga ven. Het besef dat deze voorrechten voor alle tijden gelden en die on danks de meest smartelijke ervarin gen van de jaren 1940'45, ook thans nog niet veilig gesteld zijn, moge op nieuw duizenden Leidenaars er toe brengen door een persoonlijke deel ing symbolisch te getuigen van hun diepste waardering voor het hoogste goed: de fhenselijke vrijheid, ZILVEREN JUBILEUM MEJ. L. SPEET Vandaag herdenkt mej. L. Speet haar zilveren jubileum in dienst bij de N.V. Vroom en Dreesmann. Mej. Speet kwam een kwart eeuw geleden bij de N.V. in de verkoop, afdeling stukgoederen en confectie. Tijdens de oorlog kwam zij in de huishoudelijke dienst, doch de ver koop zat haar dusdanig in het bloed, dat zij er weer in terugwilde. Dit geschiedde toen het filiaal Alphen a. d. Rijn werd geopend. Daar was zij tevens assistente van de bedrijfs leider en zo kon het gebeuren dat gisteravond te Alphen de eerste hul diging van de jubilaresse plaats vond Daar werd haar door het personeel een treffende hulde bereid. En vanmorgen had de gebruikelij ke huldiging plaats in de tapijtafde ling van het gebouw aan de Aal markt. Een grote schare van perso neel was te kwart voor negen op de afdeling aanwezig, toen de jubilares se door de bedrijfsleider, de heer V. Gribnau werd binnengeleid cn op het „podium" plaats namen. De heer Gribnau noemde de huldi ging in Alphen een bewijs, dat men de jubilaresse ook daar heeft leren kennen en waarderen. Na een kort resumé te hebben ge geven van de werkzaamheden van mej. Speet, wees hij erop, dat zij in de huishoudelijke dienst, waarvoor zij zelf niet zoveel animo had, met heel veel toewijding veel goed werk heeft verricht. Want al beschouwde het personeel haar dikwijls als een „lastpot", zij, die achter de schermen konden kijken zoals spr. weten, dat zij waar mogelijk voor het personeel op de bres stond. Spr. feliciteerde mej. Speet hierna hartelijk met haar jubileum en bood haar namens het gehele perso neel een fraaie loper aan, een paar handschoenen en bloemen en na mens de groep, die onder haar lei ding heeft gewerkt een poederdoos en een bloemstuk. Mej. Speet dankte hartelijk voor de woorden tot haar gesproken en voor de aangeboden geschenken ter wijl zij de verzekering gaf zich ook voor de afdeling Alphen te zullen inspannen, gelijk zij dit voor Leiden heeft gedaan. EN Gisteravond hield de Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren in „De Doelen" de voorjaarsvergadering onder leiding van de heer B. J. Huurman jr. voorzitter. De penning meester meldde een nadelig saldo van 561.en de secretaris de heer Zaterdag weer Emma- bloem-colkcte A.s. Zaterdag alweer een collecte! Toch zult u gaarne geven, als u het volgende gelezen heeft! Het doel van de Emmabloem-col- lecte is gelden bijeen te brengen ten bate van sanatoria, kindersanatoria, buitenscholen, kortom voor de inrich tingen, die zich bezig houden met verpleging, behandeling en nabehan deling van t.b.c.-patiënten. Het is een verheugend verschijn sel, dat de t.b.c. aan het afnemen is. Zo bedroeg het aantal nieuwe geval len in 1950 1353 minder dan in 1949. Toch vraagt de bestrijding van deze volksziekte ons aller inspanning! De kosten van deze bestrijding stijgen dagelijks. Ik behoef U slechts te wij zen op de verhoogdp verpleegkosten, op de zegenrijke, maar dure P.A.3.- behandeling, op de uitgebreide ope raties, die heden in ziekenhuizen en sanatoria worden verricht. Ik wek U op or door een flinke gift in de collectebus blijk te geven van Uw sympathie voor ons werk en van Uw dankbaarheid voor een ge zond lichaam! Collectanten kunnen zich opgeven Vrijdagavond van 78 uur en op de dag van de collecte, vanaf 's mor gens 8 uur, op het Consultatie Bu reau. Middelweg 38 Namens de Vereniging tot be strijding der Tuberculose te Leiden, J. DE BRUYNE, Arts. Donderdag 26 April. Veel nieuws hebben we vandaag niet te vermelden, behalve dan, dat er in de komende dagen weer enorm veel te beleven valt in Leiden. Op de eerste plaats gaan onze belangstel lende gedachten uit naar de algeme ne jaarvergadering van de A.R.K.A., afd. Leiden, dié morgenavond om 8 uur in „Het Gulden Vlies" gehouden wordt. Mocht.n er al leden zijn, die om studie- of andere redenen ver hinderd zijn, toch worden op deze jaarlijkse revue zeer veel leden ver wacht. Het nuttige wordt met het aangename verenigde, want na af loop van het zakelijke deel zal een gezellig kaartje gelegd worden. Tot morgenavond dus! Z.L.C. heeft jaarvergadering ge houden. Chr. de Groot, aftredend se cretaris, werd tot ere-lid benoemd, nadat hij 10 jaar zijn beste krachten aan de vereniging gegeven had. De nieuwe secretaris is de heer Th. J. Valk, Kernstraat 19. Of het inderdaad waar is, dat kin deren per dozijn voordeliger zijn, kan Stadskok u niet bevestigen. Op dat gebied is hij namelijk (nog niet) zo erg. goed thuis. Maar wel weet hij, dat a.s. Zaterdag om kwart voor vijf een gratis filmvoorstelling gegeven wordt van de film „Voordeliger per dozijn" in het Luxor-theater, Steen straat. Gezinnen met meer dan 10 kinderen (trouwboekje meenemen!) mogen met man, vrouw en kinder schaar gratis naar binnen tot de zaal vol is. A.s. Vrijdagavond om 8 uur heeft de laatste in-aoor-training plaats van Korfbalvex\ „Crescendoin zaal Potgieterlaan. Deze training zal een feestelijk karakter dragen en voor de beste prestaties worden mooie prijzen gegeven. Familieleden en andere belangstellenden mogen natuurlijk komen kijken. En als er soms liefhebbers zijn, die lid willei. worden, vooral heren; van harte welkom! Het voetbaltournooi van de Raden van Arbeid, dat op Paas-Zaterdag met doorging vanwege de regen, zaï nu a.s. Maandag gehouden worden, de Leidse Hout. En met ingang van 1 Mei a.s. wordt op Levendaal 27 een postagentschap gevestigd, dat van 8.30 tot 's avonds zes uur geopend zal zijn. Op Zater dag tot eén uur. Een prettig bericht voor de Levendaal-bewoners! De toneelvereniging „De Sleutel spelers" van de Stedelijke Lichtfa brieken gaat op Maandag 30 April in de schouwburg „De Zwarte Zwaan", een blijspel in drie bedrij ven van Peter Blackmore, opvoeren. Tenslotte een geweldig bericht over het Lekke Dak. De bridge drive, die de R.K. Ver. „O. O." gis teravond organiseerde in „Royal", ten bate van het Lekke Dak, heeft de schitterende som van 162.opge bracht. Een prachtig resultaat, waar voor we de Leidse bridgers van har te dankbaar zijn. Dankbaarheid zijn we ook verschuldigd aan de vereni ging, die deze avond organiseerde en geen moeite gespaard heeft om de drive tot een groot succes te maken! Dat „O. O." moet toch wel een goede en gezellige vereniging zijn. Anders kon deze avond nooit zo'n succes worden! En daarom: kath. bridgers, wilt ge gezellig bridgen, dan naar „O. O-"! Ondertussen zit het bestuur van de Kath. Sociale Jeugdzorg, Nieuwe Rijn 52, Leiden, giro 230414 handen-wrijvend van plezier uit te rekenen hoeveel dakpannen, plan ken, enz. voor het Lekke Dak ge kocht kunnen worden. Want het is een hand vol geld: 162 gulden. Zo'n buitenkansje komt niet iedere dag voor! Nogmaals: Hartelijk dank! STADSKOK. De handelaren in gedistilleerd zijn het niet eens met de minister van Financiën, prof. P. Lieftinck. Hun ontevredenheid over de door de be windsman voorgestelde verhoging van de accijns op het gedistilleerd, hebben zij niet onder stoelen of ban ken gestoken, Maar verder dan de vier muren, die hun bedrijfsruimten omsluiten, kwamen deze protest uitingen meestal niet. Een Haags distillateur was blijk baar van mening dat minister Lief tinck kenbaar moest worden ge maakt hoezeer de voorgestelde ver hoging hem en zijn collega's beroert. Woensdagmiddag is hij naar het Binnenhof getogen. Niet alleen een rode koest, getrokken door vier gepluimde paarden en bemand door een statig geklede koetsier en een syr..bolisch uitgedoste palfenier, brachten de vertegenwoordiger van het „oud-vaderlandse bedrijf der stokerij" op het Binnenhof. De distillateur was gekleed in het zelfde pakje, waarin zijn voorvade ren de bezoeken aan hun klanten af legden. Vanzelfsprekend trok deze vreemde openbare vertoning nogal wat bekijks. Wat er nu eigenlijk precies aan dc hand was, wist niemand. Dat werd men pas gewaar, toen de distillateur en zijn gevolg de Ridderzaal, waar de Tweede Kamer zou vergaderen, binnen gingen en een plaats op het gereserveerde gedeelte van de pu blieke tribune innamen. Inmiddels wachtte men op de komst van minister Lieftinck, die in de Eerste Kamer nog het woord voerde. Het was al spoedig duidelijk wat de komst van de distillateur in de Tweede Kamer en het historisch ver toon te betekenen hadden. De Haagse distillateur wilde vóór het moment, dat de Tweede Kamer tot verhoging van de accijns op het gedistilleerd zou gaan besluiten, de minister een bul overhandigen, waarin de distillateur zijn bedenïun- ge, en die van collega's tegen het wetsontwerp kenbaar had gemaakt, Maar deze opzet mislukte. De man kreeg geen toestemming om de bul zelf te overhandigen. Middels de bo de belandde het met een rood-wit- blauw lint omwonden „protestpa pier" op de tafel van de minister. De Kamerleden lachten om de „mop". De Kamervoorzitter, mr Korten- horst, beschouwde de verschijning P C. A. Ten Broek bracht een niet al te rooskleurig jaarverslag uit, waarop wij dezer dagen reeds we- Tot bestuursleden werden herko zen de heren J- van Iterson en H. D van Weizen jr. De heer J. v. d. Steen stelde zich niet herkiesbaar Hij werd tot lid van verdienste be noemd en de vergadering koos in zijn plaats de heer J. 't Hart tot be stuurslid. blijkbaar ook als een grap. Hij vond h op een gegeven ogenblik ten minste niet langer goed, dat de dis tillateur op de voorste rr van de pu blieke tribune zetelde. Aan een bo de had hij te verstaan gegeven, dat hij geen bezwaar had dat mensen in „vreemde kleedij" op de tribune zetelden, maar dan alleen wanneer zij een plaats wensten te nemen op de tweede rijaldus geschiedde. Het „historische gezelschap" woon de de stemming over het wetsont werp bij. Toen minister Lieftinck weer vertrok, had hij nog geen inza ge genomen van het schrijven dei- distillateur. ^Terugkerende miidaiAen „NEW AUSTRALIA" Met het troepentransportschip „New Australia", dat vermoedelijk 29 April a.s. te Amsterdam zal arri veren, keren de volgende personen uit Leiden en omgeving naar het vaderland terug: Mej. N. de Jong, verpleegster, Oegstgeest; 2e luit. mej. v. Zijl, ver pleegster, Voorschoten; korp. A. v. Andel, Hillegom; C. Duijndam, Noordwijk; Th. J. v. d. Linden, Hil legom; G. A. Lotte, Borgerstraat 5, Leiden; sergt. D. v. d Plas, Katwijk; korp. T. H. Smit, Oegstgeest; Th. W. Vlootman, Lindestraat 4. Leiden; K. W. M. Wendel, Noorden; korp. H. C. Wesselius, Oosterstraat 5, Leiden; J. S. Uitendaal, Hillegom; C T. Lem mers, Lisse; W. H. v. Steijn, Voor hout; H. B. Broxterman, Hillegom; J. v. Duuren, Bodegraven; J G. Rij ken, Hof v. Venetië 6, Leiden; P. H. Hoppers, Aloëlaan 26, Leiden; J. Kortekaas, Lisse; korp. N. Pauw, Lissc; korp. P. Mieremet, Kooihof 26, Leiden; P. J. Jansen, Hazerswoudc; J. L. F. v. d. Meijden, Lindestraat 19 Leiden; F. Ruigrok, Hillegom; R. G. A. van Vliet, Alphen a. d. Rijn; R, Westerbeek, Sasscnheim cn A. L. Jansen, Heerensteeg 7a, Lelden. BRUSSEL Maandag, 14 Mei (2e Pinksterdag) per luxe touringcar. Grote rondrit door Brussel. Vertrek 7.30 uur Stadhuisplein. Benodigd: Bewijs van Nederlander schap, of pas (uitgegeven na 1 Juli 1946. Leden: 11.50. kath. niet-leden 12.50 Aanmelden: Boekhandel DE SLEUTELSTAD, Brceslraat 123 NED. KATH. REIS VERENIGING DERDE INT. TULPEN-RALLYE ZONNIG, MAAR KOUD WEER (Van onze sportredacteur) Zo was het vandaag de dag var. Noordwijk, de finish van de Derde Internationale Tulpenrallye, welke mogen we de glundere gezichten van de aankomende deelnemers geloven zeker uitstekend geslaagd mag worden genoemd Noordwyk ontving de Tulpen- rijders vrijwel zonder tulpen. Hier en daar nog wat late narcissen en hyacinthen op de velden, maar de tulpen ging nog schuil. De enkele dagen van zonneschijn en lente- warmte waren niet in staat geweest de langdurige koude en vele regens tc overbruggen, maar de ontvangst in Huis ter Duin was er niet minder hartelijk om, ook al kon men de koude zeewind niet wegnemen. Grote tuilen tulpen, vooral geel en wit, fleurden de zonnige hal van Huis ter Duin, uitstekend op en het drukke gedoe voor de ingang van het prachtig gelegen hotel deed wel dadig aan. Langs de finishlijn ston den tal van belangstellenden, vee) familie natuurlijk van de doelne mers, maar daarnaast was het een geloop en gedraaf van controleurs, van persmensen en fotografen, van officials, die voor de verzorging van deelnemers en hun bagage moesten zorgen, kortom het gewone drukke leven, dat de finish van een Rallye van formaat te zien gaf. Langs de weg, waarop de deelne mers bijeenkwamen, had de Noord- wij kse politie voor een keurige af zetting zorg gedragen, zodat alles als gesmeerd liep. Vanuit de huizer. langs de route toonden de ingezete nen veel belangstelling voor de aan komenden. De eerste deelnemers. Prompt te 9.15 uur verscheen de eerste deelnemer aan de finish, no. ,1 ook van de deelnemerslijst, het Laatste Berichten Weer felle Chinese aanvallen De Chinezen hebben vandaag hun hevige aanvallen tegen de geallieer de stellingen in het Westen hervat, waarbij zij op verscheidene plaatsen zijn doorgebroken en de geallieerde linie enkele kilometers achteruit ge drongen hebben. Volgens berichten van het hoofdkwartier van liet acht ste leger stoten de Chinezen door naar Seoel. Het nieuwe offensief heeft de Chi nezen op meer dan één plaats binnen 33 km. van de Zuid-Koreaanse hoofd stad gebracht. Aan het centrale front heeft een geallieerde tankafdeling bij een plaatselijke tegenaanval een terrein winst van drie km. gemaakt. Engelse team W. J. Skelly-T. Lund W. G. Skelly, met Ford Jammer ge noeg kon dit team niet worden ge klasseerd, daar het enkele controle posten had gemist Daarna ver schenen ongeveer gelijktijdig de teams R. W. Hoston en R- V. Russell, resp. met Austin en Jowett-Javelin. Vanzelfsprekend waren de eerst aankomende deelnemers gestart te Harrogate en zij vormden de kop groep. Het eerst aankomende Nederlandse team was dat van W. Quirijns uit Zwolle en H. Te Siepe met „Ply mouth", in Kopenhagen gestart. De lijst van aankomende deelne mers deed zien, dat slechts weinigen strafpunten hadden opgelopen. Dit waren om te beginnen team Horton, team Robinson, team Mur ray, team Searle, team Bolton, team Harper en team Wright. De meeste strafpunten waren op gelopen in de vierde etappe, die der Vijftien Bergen. Een der teams had er zelfs 100 op zijn rekening gekre gen. Al naar gelang de ochtend vorder de kwamen er steeds meer deelne mers binnen, maar met de deelne mers. kwam ook de koude, hoewel van tegenovergestelde zijde. Want de nevel, die reeds 's mor gens over dc zee hing werd door oen koude Noordenwind landwaarts ge dreven en soms werd de badplaats als in dichte mist gehuld. Geen wonder, dat tal van toeschou wers zich in mantels en bontjassen hulden of een goed heenkomen zoch ten in het warme Huis ter Duin, om eerst weer te voorschijn te komen, toen de nevel wat was opgetrokken, Toen er 93 deelnemers waren gearri veerd, waren er slechts 17, die geen strafpunten hadden opgelopen. NIEUWVEEN Motorrijder dodelijk verongelukt De 17-jarige R. Lek, is gistermid dag dicht bij z(jn ouderlijke woning met de motor gevallen en dodelijk verongelukt.. Omstreeks één uur wilde hij even een toertje rijden op de 200 cc. Spar ta van zijn broei'. In de bocht vlak bij het ouderlijk huis is hij waarschijn lijk het stuur kwijt geraakt, waar door hij op enkele langs dc weg staande melkbussen is gereden. Hierbij kwam hij te vallen en brak hij zijn nekwervel, waardoor de dood onmiddellijk is ingetreden. Dc deelneming met de familie van het slachtoffer is zeer groot. ALPHEN AAN DEN RIJN Kind aangereden Toestand zeer ernstig Voor de derde maal in enkele da gen had hedenmorgen een ernstig ongeval plaats. Toen het 3-jarige zoontje van de heer G. Odijk heden morgen omstreeks 10 uur op een on bewaakt ogenblik nabij de ouderlijke woning aan de Steekterweg de rij weg overstak, werd het aangereden door een personenauto, welke uit de richting Zwammerdam kwam. Het kind werd opgenomen en enkele me ters weggeslingerd. Met een hevige smak kwam het op het wegdek te recht, waar het bewusteloos bleef liggen. MARK I» RICHTEN LEIDEN, 26 April. Groente. Per 100 kg.: gele kool 1017, rode kool 1725, prei f 1119, rabarber 19 25, kroten 6.70, kroten gekookt 1217, uien 5-1013.50. peen 21 55, andijvie 4267, stoofsla 21 —38 witlof 15—36, postelein 78 85 spinazie f 45—81, per 100 stuks komkommers 4463, bloemkool f .763, salade 5.20—16.40 per 100 bos: pieterselie 5.407.50, radijs 9 50—12.60, selderie 23, raapste len 4.406.50. GOUDA, 26 April. Kaas. Aan voer 142 partijen. Prijzen: le soort f 1.95—2.00, 2e soort 1.80—1.94, ex tra kwaliteit tot 2 00 per kg. Han del kalm.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3