Accijnsverhoging aangenomen Zilver blijft zilver De Prins over de resultaten van zijn tocht Zö kan het bloemencorso slagen Kanker is wel geneeslijk bij tijdige behandeling DONDERDAG 26 APRIL 1951 UK LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Tweede Kamer De heer STOKVIS (CPN) heeft in de gistermiddag gehouden verga dering der Tweede Kamer verlof gevraagd de minister van justitie vragen te mogen stellen over het door de regering gevolgde gratiebe leid ten aanzien van tot de dood straf veroordeelde oorlogsmisdadi gers In de volgende openbare ver gadering zal over deze interpellatie- aanvraag worden beslist. Het wetsontwerp tot goedkeuring cn uitvoering van het op 18 Febr. 1950 te 'sGravenhage tussen Ne derland, België en Luxemburg ge sloten verdrag tot unificatie van ac cijnzen en van het waarborgrecht 'is aangenomen met 64 tegen 9 stem men, die van CPN en VVD. Vooraf was het amendement van de heer C. van den Heuvel AR) tot opheffing van het ver bod in de Waarborgwet van het gebruik van de woorden goud of zilver in verbinding met een eigennaam of een andere bena ming ten aanzien van het aan duiden van vergulde of verzil verde voorwerpen verworpen met 38 tegen 34 stemmen. Tegen ver klaarden zich de KVP. de CPN, de SG, enige leden van de CH en van de AR de heren Gerbrandy en Roos jen. Spoedig toeslag op pensioenen? De heer VAN SLEEN (Arb.) heeft vragen gesteld aan de Minister van Binnenlandse Zaken inzake de toeslag op pensioenen. Minister VAN MAARSEVEEN ant woordde, dat een wetsontwerp in Februari gereed lag, dat thans met het oog op de veranderde omstan digheden weer aan het georganiseerd overleg is voorgelegd. Het is de be doeling het in de kortst mogelijke termijn in te dienen. De minister acht de grootst mogelijke spoed ten dringendste geboden, maar dit mag z.i. er niet toe leiden, dat andere belangen der gepensionneerden in het gedrang komen De pensioen- betalende instanties zijn nu al ©ver kropt met werk. Geeft men een voorschot, dan komen weer andere werkzaamheden in het gedrang. In antwoord op een nadere vraag van de heer Van Sleen of een voor schot op het driemaandelijkse pen sioen kan worden verstrekt zeide de minister, dat hij daaraan gaarne zou voldoen, maar de pensioenraad is overladen met werk. De rest van de middag heeft de Kamer zich bezig gehouden met het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1950 van het departement van Verkeer en Waterstaat. Volgens dit ontwerp wordt de buitengewone dienst met 2.500.000 verhoogd. Voor de verbetering van de water staatkundige toestand in het gebied van de benedenrivieren, met name voor het watervrij maken van het gebied van de Donge en het Oude Maasje en de indijking van de Bies- bosch was dit bedrag uitgetrokken Over de financiering van dit project tot bovengenoemd bedrag uit de guldenstegenwaardc van de onder het Europese herstelprogramma ont vangen schenkingen is met de rege ring der Verenigde Staten van Ame rika overeenstemming verkregen. Bij de replieken diende de heer BURGER (Arb.) een motie in, waar in de regering omdat nog niet vaststaat op welke wijze Dordrecht en omgeving tegen waterbezwaren zullen worden beveiligd wordt uitgenodigd de ter zake noodzake lijke plannen aan de Kamer voor te leggen voor afhandeling van het wetsontwerp. heer ALGERA (AR) vond de motie niet nodig om deze maatrege len te leren kennen, daar schorsing der beraadslagingen het gevolg zou zijn. De minister zou een nota ter zake kunnen toezeggen. Minister WEMMERS zeide geen behoefte te hebben aan de motie en bereid te zijn de suggestie van de heer Algera over te nemen. Bij de verdere beraadslaging verklaarde Tibetaans hoogland verdedigde zich Praten is toch veiliger De Chinese expeditie naar Tibet heeft zoveel dode en gewonde sol daten gekost, dat Mao Tse Toeng besloten heeft, de onderneming af te breken om te trachten door onder handelingen met de Dalai Lhama tot zijn doel te geraken. Het expeditie-corps dat in de zo mer van het vorig jaar uit Tsjeng- toe, de hoofdstad van de provincie Tsjetsjoean vertrok, heeft met ge weldige moeilijkheden te kampen gehad. Om Tsjamdo, de hoofdstad van de Oosttibetaanse provincie Si- kian, te bereiken moest de rivier de Tatoe overgestoken worden In dat onherbergzame gebied met zijn vij andige bevolking konden de Chine zen zelfs niet genoeg dragers vin den, zodat de 30.000 man troepen alles wat bij een expeditie-corps be hoort, zelf moesten vervoeren. De verbindingen met het achterland werden verbroken door sneeuw en ijs, zodat een geregelde aanvoer uit bleef. Hoewel Tsjamdo tenslotte werd bereikt ging zonder dat er gevoch ten werd een derde van het corps te gronde; 2000 man bevroren, 3000 man stierven aan koortsen, 2000 man verloren het leven in de passen van het hooggebergte op de weg naar Lhasa en 3000 man werden als ver mist opgegeven. Het expeditie-corps werd door een zeer bekwame generaal aangevoerd, die de klasieke boeken van de Prui sische militaire staf in zijn ransel droeg. Men neemt aan, dat hij Mao Tse Toeng heeft geadviseerd, in Tsjamdo te blijven en de eer te red den door onderhandelingen aan te knopen daar bij verder oprukken de rest van het expeditie-corps een zekere ondergang tegemoet was ge gaan. TWEE VLIEGTUIGEN IN BOTSING Een viermotorig passagiersvliegtuig cn een oefenvliegtuig van dc Ameri kaanse marine zijn boven de kust van Florida met elkaar in botsing geko men en beide inzee gestort. Het aan tal slachtofférs is nog niet bekend; men weet evenmin zeker, welke het passagiersvliegtuig was. dat is neer gestort. Waarschijnlijk is het een toe stel van een zustermaatschappij van de P.A.A., dat is opgegeven als over tijd. Het had 34 passagiers aan boord. Het marine-vliegtuig stortte on- middelyk neer. Het passagierstoestel bleef nog vijftig seconde in de lucht en dook toen in zee. De wrakken van dc vliegtuigen liggen ongeveer an derhalve kilometer uit elkaar. Er zijn al verscheidene lijken aan gespoeld. Twee konden er worden geïdentificeerd als die van leden van de bemanning van het marine-vlieg tuig. Nader wordt gemeld, dat - 43 men sen om het leven zijn gekomen. Het Cubaanse lijn vliegtuig ver voerde 34 passagiers, onder wie 25 Amerikanen, en 5 bemanningsleden. Het opleidingsvliegtuig van de Ame rikaanse marine had vier man aan boord. Drie uur na de botsing waren zes- tie lijken geborgen. Er werd geen spoor van overlevenden gevonden. Op de achtste zitting van het comi té van ministers van de Raad van Europa, welke op 2 Mei te Straats burg aanvangt, zal mr. D. U. Stik ker opteden als voorzitter. Daarna zal hij in die kwaliteit het rapport van het comité van ministers in de Assemblée uitbrengen. De Algemene Vergadering van de Raad van Europa zal op 5 Mei begin nen. KOFFIEBON Voor het kopen van 125 gram kof fie is aangewezen bon 504 algemeen Deze bon kan met ingang van Vrij dag 27 April worden gebruikt en blijft dan geldig tot en met 12 Mei. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon zal op 7 Juni worden aangewezen. BEVREEMDING BIJ DE TROEPEN. Het radiocommuniqué van de Le gervoorlichtingsdienst inzake de ge beurtenissen in het legerkamp „De Wittenberg" werd vanmorgen door de troepen van het 911de, 912de en 913de bataljon infanterie met be vreemding aangehoord, zo verneemt „Trouw" van betrouwbare zijde. De ontheffing van twee reserve- officieren van hun commando is het resultaat van een onderzoek, dat door de generale staf is ingesteld. Verder werd in 't communiqué medegedeeld, dat van enige onaangename stem ming in het legerkamp gedurende het afgelopen weekeinde niets is geble ken. Men vraagt zich in de genoemde bataljons, die momenteel aan een oefening in de kop van Noord-Hol- lanl deelnemen, thans af op welke wijze de legerleiding haar onderzoek heeft, ingesteld. Immers geen enkele officier, onderofficier of soldaat van de drie bataljons is tijdens het on- spr. ernstig bezwaar tegen uitstel te i derzoek gehoord, hebben. Officieren van het bataljon, welks De beraadslagingen zijn daarna op- commandant uit zijn functie is ge- geschort tot Dinsdag 8 Mei Dan zet, achten deze maatregel moeilijk komt de motie aan de orde. Te ze? verenigbaar met een rechtvaardige uur is de vergadering gesloten. handelwijze aldus „Trouw". „Goodwill"-basis is gelegd Een speciale verslaggever van het LN.P. heeft te Buenos Aires eer vraaggesprek gehad met prins Bern- hard, dat hieronder volgt. Vraag: „Heeft U bij Uw bezoeken aari Uruguay, Argentinië en Chili bij de door U gevoerde besprekingen in vloeden kunnen bespeuren van de nu eenmaal verschillende staatkun dige instellingen in deze drie lan den?" Antwoord van de prins: „Geens zins. Bij de algemene economische besprekingen, die ik heb gevoerd, spelen deze geen rol en dat behoeft ook niet, mits men op de van wer kelijk belang zijnde punten van el kander maar goed weet waar men staat". Vraag: „Is U van mening dat de tweede, door U gemaakte „goodwill- reis" naar Zuid-Amerika, in grote trekken heeft voldaan aan de door de regering hiervan gekoesterde ver wachtingen". Antwoord: „U kunt deze vraag be ter beantwoorden dan ik. Wel meen ik te mogen zeggen, dat, gezien de ontvangsten die mij in alle drie lan den zijn bereid en de ongekunsteld heid, waarmede men mij als verte genwoordiger van Nederland is te gemoet getreden, dit bezoek ons land in Zuid-Amerika een paar stappen vooruit heeft gebracht. Ik wil er echter op wijzen, dat de manier waarop de Nederlandse handel en industrie dit bezoek daadwerkelijk zullen opvolgen voor de blijvende waarde van deze reis van wezenlijk belang zal zijn". Vraag: „Is U van oordeel dat de reeks tochten naar Zuid-Amerikaan- se landen dient te worden voortge zet?" Antwoord van prins Bernhard: „Zonder twijfel. Ik zie Zuid-Amerika als een reeds te lang door Nederland verwaarloosd werelddeel, waar zeer grote mogelijkheden liggen, die wij zo krachtig mogelijk zullen moeten uitbuiten. Het verkrijgen van vaste voet op dc Zuid-Amerikaanse markt kan voor Nederland van onschatba re waarde zijn. Gezien de Zuid-Ame rikaanse mentaliteit is hiertoe een voorafgaand persoonlijk contact vol strekt noodzakelijk". DE PRINS TROF DE JUISTE TOON De speciale verslaggever van het A.N.P. heeft ook een vraaggesprek gevoerd met de particuliere secreta ris van Prins Bernhard, dr. F. A. de Graaff. „Het staat voor mij vast, dat Ne derland geen betere „goodwill-am- bassadeur" heeft of ooit zal krijgen dan prins Bernhard, zeide dr. de Graaff. „De prins wist, of het au een of ficiële ontvangst, een lunch by een burgemeester, of een bespreking met een president betrof, steeds onfeil baar de juiste toon te treffen. Ik ge loof dit te kunnen toeschrijven aan een merkwaardige verbinding van een aangeboren gevoel van waardig heid met een niet-ingestudeerde, doch volstrekt natuurlijke gemoedelijk heid, gecombineerd met een haast jongensachtige vrolijkheid die en dat maakt haar zo aanvaardbaar gedragen wordt door een wezenlyk gevoel voor humor". Het was interessant de prins gade te slaan, wanneer hy de voorgeno men punten van bespreking aan- I roerde. Tijdens het dessert van een officieel diner, onder het spelen var dansmuziek, gedurende een rit bO' ven op een postkoets of op de weg mar een kranslegging werd plotse ling een minister of president de vraag gesteld, hoe of het zit met een bepaald contract, met invoervergun ningen, mogelijkheden voor immi gratie van Nederlanders enz. Dit wa ren niet zo maar losse vragen; ze waren tevoren in Nederland terdege bestudeerd. Dit alles werpt zowel op zakelijk gebied als bij het tot stand brengen van „goodwill" voor Nederland ter dege resultaten af. „Samenvattend kan ik zeggen, dat, alhoewel de resultaten eerst later in hun geheel kunnen worden overzien, ik van mening ben dat de reis heeft beantwoord aan de verwachtingen van de regering, toen zij de prins verzocht deze tocht te maken". De Prins vandaag naar huis Prins Bernhard heeft gisteren te Buenos Aires gewinkeld en aangeze ten aan een afscheidslunch, die mevr. Eva Péron, echtgenote van de Argen tijnse president, hem aanbood. Vandaag zal de Prins met een .'liegtuig van de KLM naar Neder land teruggaan. K.A.B drie-daagse ten einde De Verbondsraad van de K.A.B. was met zijn openbare beraadslagin gen zozeer gevorderd, dat men de dag van gisteren in hoofdzaak kon wijden aan agenda-punten, welker behandeling voor besloten vergade ring waren bedoeld. Daar zijn aan de orde gekomen: het financieel verslag over 1949, de begroting voor 1951 en enkele voorstellen naar aanleiding van een advies van de financiële commissie. Het betreft hier in hoofdzaak een reorganisatie van „Herstel" in deze zin, dat dit veer tien-daags blad en elk opzicht weer zelfstandig orgaan zal worden. Ook is het Solidariteitsfonds ter sprake gekomen, meer in het bijzonder om de bestemmingen te bepalen. Een zelfde doel had de bespreking in ver band met de afdracht van contribu tie aan het Verbond. Na afhandeling van al deze voor stellen werd de vergadering toch nog even geopend in verband met het afdoen van de jaarstukken van „Her wonnen Levenskracht". Wij verne men, dat het hoofdbestuurslid, de heer Verzuu, is benoemd tot direc teur van het rust- en vacantiecen- trum van de K.A.B. POLITIEZENDER IN NIEUW GEBOUW. De minister van Justitie, mr. H. Mulderije, heeft het nieuwe zender- gebouw van de politieradio-omroep „De Varekamp" in Bilthoven officieel geopend. Deze zender, een belangrij ke aanwinst voor de verbindings dienst van de Nederl. politie, zal in het vervolg viermaal per dag op een golflengte van 88,1 meter politiebe richten uitzenden. De 6 sterfgevallen te Leeuwen Het onderzoek, dat de politiedes kundige, dr. Hulst uit Leiden, te Bo- ven-Leeuwen heeft ingesteld, naar aanleid, van 't onverklaarbare over lijden van zes bewoners van het St. Josef gesticht, nam geruime tijd in beslag. De positieve doodsoorzaak heeft deze politiedokter vooralsnog niet kunnen vaststellen. Verschillen de verdere onderzoeken in de labo ratoria worden verricht. Mogelijk komt hierdoor wat meer licht in de ze zaak. De stoffelijke overschotten zijn inmiddels door de justitie vrij gegeven; zij zullen Vrijdag worden begraven. Op advies van de gerechtelijke ge neeskundige dr. Hulst heeft de rijks politie in de afgelopen nacht in de slaapzaal van het St. Jozef-zieken huis proeven genomen met witte muizen, om te zien of kolendampver giftiging de doodsoorzaak geweest kan zijn. De muizen, zo vernamen wij he denochtend van de rijkspolitie, heb ben de proef goed doorstaan, maar er werd wel vastgesteld, dat er, nu alle ramen gesloten waren, kolen damp in het gebouw hing. Hoewel de uitslag van het laboratoriumonder zoek pas over enige dagen bekend is, bestaat er een sterk vermoeden, dat de slachtoffers inderdaad door kolen damp om het leven zijn gekomen. Een stookgelegenheid van de cen trale verwarming is onder de slaap zaal van deze mensen gelegen, waar door het dodelijke gas tot deze zaal kon doordringen. De zuster, die op de bewuste morgen de zaal in kwam, heeft zoals gewoonlijk, direct alle ramen opengezet, zodat de politie niet dii - _-t kolendamp heeft kunnen waarnemen. Felle brand te Amsterdam Kindje verongelukt Vanmorgen omstreeks half elf is in de Slootstraat in de Jordaan te Am sterdam brand uitgebroken in per ceel no. 29. Een driejarig meisje, Els je Beensc, is hierbij om het leven ge komen. De drie verdiepingen van het per ceel brandden geheel uit. De brand is ontstaan doordat op één hoog Elsje Beense en de twee zoontjes van de familie Schram, ter wijl de vrouw een verdieping hoger een kopje koffie dronk, een vuurtje zijn gaan stoken. Het schijnt, dat Elsje daarbij in brand is geraakt. Toen men de brand ontdekte is de bewoonster van de eerste verdieping onmiddellijk naar beneden gerend en heeft haar beide kinderen nog weten te redden. Zij wist waarschijnijk niet, dat Elsje ook in het huis was. Het kind is daardoor alleen achtergebleven en in het vuur omgekomen. De bewoners van de andere ver diepingen twee vrouwen en twee kinderen, hebben zich weten te red den door uit het raam te springen. Zij werden door buren in dekens op gevangen. De moeder van Elsje Beense, mevrouw Bastiaanse het meisje was een kind uit haar eerste huwelijk deed boodschappen in de buurt. Toen zij terugkwam vroeg zij onmiddellijk naar haar kind. Toen pas werd bekend, dat de kleine nog in het huis moest zijn. In de vlammen omgekomen Gistermorgen vroeg is bij 'n brand in de boerderij van N. van Zijl op het landgoed „De Heemstede" te Hou ten (Utr.) de boerenknecht J. van de Heuvel om het leven gekomen. De brand moet voor halfvier zijn ontstaan. Op dat tijdstip werd name lijk het gezin Van Zijl gewekt door geroep van de knecht. Men dacht, dat de knecht zich reeds in veilig heid had gebracht en ging terstond aan het blussen, waarbij later in de morgen de brandweer behulpzaam was. Toen het vuur, dat zich tot de bovenverdieping van het boerenhuis had beperkt, nagenoeg was gedoofd, werd boven aan de trap het ver koolde lichaam van Van de Heuvel gevonden. Het grootste deel van woning en huisraad bleef behouden, zodat het gezin Van Zijl er kan blijven wo nen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. SOLDATEN HADDEN SCHERPE PATRONEN.. Drie soldaten zijn ten onrechte in het bezit geweest van enkele scher pe patronen tijdens de eerste oefe ning Cresendo in Maart. Dit is het resultaat van een onderzoek, inge steld naar het ongeluk op dc weg PuttenVoorthuizen, toen een sol daat licht werd gewond door een schot uit een met scherp geladen wa pen. Procesverbaal is opgemaakt en de auditeur-militair bij de krijgsraad te velde Oost, moet nu beslissen of een strafrechtelijke vervolging zal wor den ingesteld. Daar de juiste oorzaak van het ongeluk thans nog niet volledig be kend is, wordt het onderzoek voort gezet. De rijkspolitie vestigt de aandacht op het volgende: In verband met het Bloemencorso op Zaterdag 28 April a.s.. de daarmee verbandhoudende verkeersdrukte en onmogelijkheid die dag in de Hoofdstraat met voertuigen te par keren, worden de betreffende leve ranciers aangeraden, zoveel moge lijk op de dag voor het Bloemencorso hun klanten voor 2 dagen te bedie nen. De betreffende klanten worden verzocht, die Vrijdag voor twee da gen in te kopen. Wilt U allen, tot het welslagen van het Bloemencorso, aan de ver vulling van onderstaande regels me dewerken? Loopt niet mee met de Corsostoet. Laat de Corso-wagens ongedeerd. Parkeert niet met uw voertuig op de Hoofdstraat, Rijksstraatweg, Pro- vincialeweg of Warmonderdam. Parkeert op andere wegen zodanig met uw voertuig, dat passage met andere voertuigen mogelijk blijft. Helpt de P.olitie bij haar taak; moet gij u in massa verplaatsen, denk dan om de ouden van dagen en kinderen. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEERSOMSLAG. Veranderlijke bewolking met morgen enkele plaatselijke buien. Vannacht in het binnen land nog zwakke wind; overi gens matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Morgen overdag op de meeste plaatsen belangrijk lagere temperaturen dan vandaag. 27 April: Zon op 05.20, onder 19.56; Maan op 02.22 en onder 09.21 uur. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „In de val", 18 jaar. „Wilde pracht", alle leef tijden. Lido: „De charge van de lichte brigade", 14 jaar. Luxor: „Voordeliger per dozijn", alle leeftijden. Trianon: „Three little words", 14 j. Rex: „Trader Horn", 14 jaar. RAADPLEEG UW ARTS! PROPAGANDA-AVOND IN LEIDEN Het was niet om de mensen angst bij te brengen voor dc gevreesde kan kerziekte, maar wel om hen een in zicht te geven in het wezen daar van en in de moderne bestrijdings middelen, die de wetenschap in dc loop der jaren ontdekt heeft, dat de Vereniging Koningin Wilhelmina- fonds gisteravond in de kleine Stads gehoorzaal een propaganda-avond hield. De belangstelling was groot en velen gaven zich onmiddellijk op als lid, om door hun financiële bijdrage verdere onderzoekingen op grote schaal mogelijk te maken. De voorzitter van de onlangs opge richte afdeling Leiden, prof. dr. G. O. E. Lignac, patholoog-anatoom, gaf een uiteenzetting over het wezen van het kankergezwel en legde er de na druk op, dat men niet te gauw moet menen met een gezwel te doen te hebben. Niet iedere zwelling is een gezwel; het kan ook een baces zijn, een buil of een breukje. Spr. weidde uit over het belang van de cellulaire pathologie en gaf vervolgens het woord aan prof. dr. W. F. Suermondt, hoogleraar in de chirurgie, die iets Gistermiddag werd het 11-jarig zoontje van de heer M. de Gouw te Veghel, die aan boord van een in de haven van Veghel gemeerd schip speelde gedood onder een neerval lende mast. Deze mast viel tijdens het strijken plotseling naar beneden terwijl de knaap naar het strijken van de mast stond te kijken. VIJF KOEIEN VERBRAND Gisteravond ontstond vermoedelijk doordat kinderen met vuur speel den een brand in een veeschuur van de heer L. Bakker te Hogeveen. Van de twaalf niet verzekerde aldaar ge stalde koeien van de veehandelaar E. Trompetter kwamen er vijf in de vlammen om. Bovendien kreeg een der andere koeien zo ernstige brand wonden dat zij moest worden afge maakt. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon de bij de vee schuur staande boerderij behouden. JONGETJE OP ONBEWAAKTE OVERWEG GEDOOD Gisteravond om half acht is het driejarig zoontje van de familie Mulders uit de Celsiusstraat te Ro- sendaal al spelend de onbewaakte overweg in het baanvak Roosendaal Essen opgelopen. Het jongetjej werd door een passerende trein gegrepen en op slag gedood. SPEK IN HET VUUR. Een landbouwer te Empel, die be zig was spek boven een open vuur te roken, liet de zij spek in het vuur vallen. De boer greep het branden de spek en slingerde het in een schuurtje, dat vol stro en hout lag. In een ommezien stond de schuur in lichter laaie. Enkele andere gebouw tjes werden ook door het vuur aan getast. Zelfs dreigde de gehele boer derij een prooi van de vlammen te worden, als niet door snelle hulpver lening van de buren het vuur met vereende krachten was bestreden. De Bossche brandweer met groot materieel uitgerukt aldus het Alg. Dgbl. verrichtte de nablussing. BINNENLAND. Bij de ontscheping van het troepentransportschip Castelbianco zijn gisteren 1092 opvarenden, Am- bonnese militairen met hun vrouwen en kinderen te Rotterdam aan land gegaan. Het Hazenpad, het gedeelte MaarsbergenVeenendaal van de weg Den HaagArnhem, zal op 2 Mei worden opengesteld voor het verkeer. Over het kamp Wittenberg heeft het Tweede Kamerlid dr. Bruis Slot (A.R.) schriftelijke vra gen gesteld aan de Minister van oor log. Om zich te doen voorlichten over de nieuwe kerkorde heeft Ko ningin Juliana gisterochtend ten pa- vertelde over de strijd tegen de kan ker. Spr. ging uit van drie belangrijke factoren: tijdige herkenning van het kankergezwel, een doelmatige thera pie en een zodanig vertrouwen van de patiënt in de arts, dat de eerste zich, direct na de vermeende ontdek king van een kankergezwel, onder medische behandeling stelt. .Vooral de laatste factor achtte spr. van zeer groot belang. Want wat ba ten de medici alle verbeterde metho des, wanneer de patiënt zijn huisarts niet raadpleegt? Het komt zo vaak voor, dat men te laat medische hulp inroept. De oorzaak hiervan is de angst en de verkeerde gedachte „Ik heb kanker, dus ben ik verloren". Op de eerste plaats is het lang niet zeker, dat het werkelijk kanker is; er kun nen ook andere kwaadaardige ge zwellen onstaan. Maar bovendien gaat er kostbare tijd verloren. Er zijn in de kanker drie stadia te onderscheiden. De eerste is slechts een kleine verharding. Volkomen ge nezing is dan nog heel goed mogelijk. In het tweede stdium is ook nog ge nezing mogelijk, maar in het derde practisch niet meer. Een statistisch onderzoek in de kliniek van dr. Suer mondt wees uit, dat er van 100- be handelde gevallen slechts 13 in het eerste stadium waren. 69 in het twee de en 18 in het derde! Hoeveel een voudiger zou het geweest zijn. wan neer men tijdig de medicus geraad pleegd had! Spr. kon niet genoeg de nadruk leggen op de noodzaak hier van. Enorm veel ellende kan hierme de voorkomen worden! Het aantal neemt toe. Het is onjuist te zeggen: ik ben verloren. Zeker in het eerste stadium is genezing mogelijk, dus wanneer de arts tijdig geraadpleegd is. Het is in nig te hopen, aldus spr., dat ieder een dit begrijpt en zijn aarzeling zal overwinnen. Het geldt ook voor in wendige kwalen, waarvan bij voor baat niet vaststaat dat het kanker is. Dank zij de moderne, gecombineerde behandeling van operatief ingrijpen en bestraling kan er thans reeds veel bereikt worden. Het aantal kankergevallen neemt toe. Dit is te verklaren uit de ver beterde gezondheidstoestand van de mens, die gemiddeld veel ouder wordt dan 100 jaar geleden. Kanker treedt niet uitsluitend, maar wel va ker op bij oudere mensen. De oorzaken van kanker zijn lang niet allemaal bekend, maar spr. was er van overtuigd, dat te veel roken kanker kan doen ontstaan, evenals een voortdurende inwerking v. prik kels op dezelfde plaats. Als voor beeld voor het laatste noemde prof. Suermondt mensen, die 's winters steeds buiten zijn en wier oorschel pen voortdurend op de grens van be vriezing zijn, of mensen, die dag in dag uit een pijp ir dezelfde mond hoek hebben. Door die voortdurende irritering kan lipkanker ontstaan. Kanker is niet besmettelijk, maar of het ook niet erfelijk is, kan tjianr nog niet gezegd worden Zeker is. zat kanker in bepaalde familie? vaker voorkomt dan bij andere. Kanker kan helaas niet door een envoudige proef vastgesteld wor den. De diagnose is veel ingewikkel der. Daarom is het nodig, dat er overal in het land gezwel-centra worden opgericht, waar herkenning en bestrijding van kanker-gezwellen op grote schaal mogelijk wordt. Spr. waarschuwde vervolgens voor kwakzalverij en weidde uit over enige bestrijdingsmiddelen, o.a. de röntgen- of radium-bestraling, waar mede reeds opmerkelijke successen zijn behaald. Naar de 100.000! Tenslotte sprak de heer Van der Velde, lid van het Centraal Bureau van de Vereniging Koningin Wil- helminafonds, die verantwoording aflegde van de besteding der binnen gekomen gelden en alle aanwezigen opwekte hun steun te geven. Er zyr thans 20.000 leden het moeten leize Soestdijk in particuliere audiën- minstens 100.000 worden! De ver- tie het moderamen van de Ned. Herv. Kerk ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. Daarna ontving de Koningin de aartsbis schop van de Oud-Katholieke Kerk mgr. dr. A. Rinkel in audiëntie. schillende instituten, die zich met de kankerbestrijding bezig houder., moeten uitgebreid worden. Daarvoor zijn millioenen nodig, die voor een deel door de bevolking opgebracht moeten worden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2