eióse HOTSPOT/# Mr. A. v.d. Sande Bakhuyzen vrij plotseling overleden Wat van moeten ouders weten de kinderopvoeding Duitse Boerenbond wenst invoerstop De Professorenwijk haakte in LEIDSE Universiteit WOENSDAG 25 APRIL 1951 DE LEIDSE COURANT eerste blad pagina 3 Van 1927 tot 1946 burgemeester van Leiden Nog vrij onverwacht over leed Maandagavond om tien uur in het Diaconessenhuis rar. A. van de Sande Bakhuy zen, oud-burgemeester van Leiden, die Vrijdag U. een operatie had ondergaan. Dt teraardebestelling heeft he denmorgen in alle stilte plaats gehad. Adriaan van de Sande Bak nuyzen werd als zoon van di hoogleraar in de sterrekundt en directeur van de Sterre wacht te Leiden geboren op 18 April 1874. Hij bezocht het Gymnasium aan de Dou- zastraat en liet zich op 27 September 1893 inschrijven als student in de rechten aan de Universiteit alhier. De 7de December 1900 promoveerde hij bij prof. C. A. van Lith tot doctor in de rechtsweten schappen op een proefschrift getiteld „Nederlandsch On derdaanschap". Na enige tijd als volontair werkzaam te zijn geweest aan het departement van Buitenlandse Zaken, koos hij de consulaire loopbaan en werd in 1901 benoemd tot vice-con- i wederopbouw van het stadhuis, sul in algemene dienst. Daarna werd waarbij hij zich zeer beijverd heeft hij consul te New-York, waar hij in voor het behoud van de historische later jaren de persoonlijke titel van gevel. consul-generaal kreeg; in deze laat- Vele openbare werken zijn onder ste rang fungeerde hij ook in Singa-1 zijn bewind tot stand gekomen: het pore en behartigde daar als wrnd. gemeentelijk uitbreidingsplan, de consul-generaal ook de Ned. belan- centrale riolering, het overnemen gen te Hongkong, Shanghai en I der aandelen door de gemeente van de N.V. Leidsche Duinwatermij., de Tientsin. Enige jaren later werd hij werk zaam gesteld bij de Nederlands- Indische regering en wel als tijdelijk hoofd van het kantoor voor buiten landse aangelegenheden, waarbij hij de titel ontving van adviseur voor buitenlandse handelsaangelegenhe den. In 1916 werd hij op zijn verzoek als zodanig eervol ontslagen. In het vaderland teruggekeerd, werd hij benoemd tot waarnemend-directeur van het Rijksbureau voor de Scheep vaart in Nederland. Verder was mr. Van de Sande Bankhuyzen o.m. se cretaris-generaal van de te Den Haag gehouden Russische conferentie, welke een uitvloeisel was van de In ternationale Economische Conferen tie te Genua. Na een korte werkkring aan het Ministerie van Buitenlandse Zaken werd hij benoemd tot consul-gene raal belast met de functie van zaak gelastigde van Nederland te Boeda pest. Bij Kon. Besluit van 31 December 1926 werd mr. Van de Sande Bak huyzen benoemd tot burgemeester van Leiden, als opvolger van wijlen jhr. mr. dr. N. C de Gijselaar. Op 15 Febr. 1927 vond de installatie plaats. Een groot deel van zijn ambts- oeriode, die in 1941 ontijdig door de bezetters werd beëindigd en die na de bevrijding tot 1 Jan. 1946 voort duurde, werd beheerst door de grote stadhuisbrand van 1929, die veel extra werk met zich meebracht. Niet alleen het herstel van de gemeente administratie vroeg vèn de burge meester alle aandacht, maar ook de aanleg van de Leidse Hout, de dem ping van het Levendaal, de reorga nisatie van dc Brandweer, de op richting van het Radio-distributie bedrijf, de bouw van de grote Ha- venbrug, Rijnzichtbrug en Schrij versbrug, de verbouwing van het Openbaar Slachthuis, de bouw van het nieuwe Gymnasium en van de Kernstraatschool, de sanering van de Paradijs- en Bouwelouwensteeg en de omgeving van het Levendaal, de asphaltering der singels, enz. Met grote ijver werkte hij voor oplossing van het overweg-vraagstuk aan de Rijnsburger weg. Sedert 1928 was mr. Van de Sande Bakhuyzen president-curator van de Leidse Universiteit, in welke func tie hij een moedige houding aan de dag legde, toen de bezetters de vrij heid van Leidens Alma Mater wilde aantasten. Hij was de onvermoeibare secretaris-peningmeester van het Leids Universiteitsfonds en secreta ris van de Universiteitsraad Bovendien was hij commissaris der N.V. Kon. Ned Grofsmederij te dezer stede, regent van het Brouck- hoven-, Stevens- en P .G Speckhof, erelid der 3 October Vereniging, oud-president-commissaris der N.V. Leidsche Duinwatermij. en oud beschermheer van het Leidse Politie Muziekgezelschap. Na de bevrijding vatte hij zijn taak weer op, maar gezondheidsredenen noopten hem ontslag te vragen, dat op 1 Jan. 1946 eervol werd verleend. Zijn taak werd overgenomen door wijlen weth. M. G. Verwey en ver volgens door weth. J A. Riedel, die op 16 Juni 1946 burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot installeerde De regering erkende de vele ver diensten van de thans ontslapene door de benoeming tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en tot commandeur in de Orde van Oranje Nasau. Bovendien was hij commandeur in de Orde van Ver dienste van Hongarije. Dr. Sis Heyster in Leiden Kath. Paedagogische schoo is nodig GEMEENTERAAD. De eerstvolgende openbare ver gadering van de Leidse Gemeente raad zal, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, plaatsvinden op Maandag 21 Mei a.s. N.V. LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. Alg. vergadering van aandeelhouders In de hedenmorgen onder voor zitterschap van de heer J. C. van Schaik gehouden algemene verga dering van aandeelhouders der N.V Leidsche Duinwater Maatschappij waren vertegenwoordigd 15 aande len met 15 stemmen. Tot president commissaris werd jhr. mr. F. H. v. Kinschot herbenoemd. Aan het door de directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh, uitgebrachte ver slag is het volgende ontleend: Ir. het afgelopen jaar werden te Kat wijk opgepompt 4.168.793 m3 water, tegen 3.972.967 m3 ovér 1949, of 195.826 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 11.421 m3 te gen 10.885 m3 over 1949 De totale lengte van het buizen net bedroeg op 31 December 1950 197.106.90 m. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters bedroeg op die datum 19478 stuks Volgens de kohieren is aan meter afnemers geleverd 3.351.167 m3, zo dat, gerekend naar het totaalver- bruik van 4.168.793 m3, door abon nementen moet zijn gebruikt 817.62R m3, waarin echter het water voor spuien, brandblussing en lekkages is begrepen. Het aantal contracten bedroeg aan het einde van het slagjaar 17.806. Het water werd het gehele jaar door geregeld chemisch en bacterio logisch onderzocht door het schei kundig Laboratorium v/h Dr. J. H v. d. Grient te Haarlem. Scheikun dig werd het enkele malen onder zocht door dr. ir. A. M. van Deven ter. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voor zover dit langs scheikundige weg is uit te maken" Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden eich in het verslagjaar niet voor. Alle aandelen bevinden zich in handen van publiekrechtelijke licha men. Het dividend is vastgesteld op 11%, hetgeen voor de gemeente neerkomt op een rendement van 3.66 waaruit zij echter rente en aflossing der aangegane geldlening .moet betalen. Om een krachtig pleidooi te hou den tot deelname aan de cursus van de op te richten Kath. Paedago gische School te Leiden, had het be stuur van de Kath. Bond voor het Gezin, afd. Leiden, moeilijk een betere spreker kunnen vinden dan mej. dr. Sis Heyster, een van de be kendste kath, paedagogen, die door haar vele publicaties een vertrouwde raadgeefster in menig gezin gewor den is. Zij sprak gisteravond in de volle bovenzaal van „In den Vergulden Turk" zo liefdevol en toch krachtig over de waarde van een harmonieus gezin, over de enorme betekenis van een goede opvoeding en over de zware plicht, die twee jonge mensen op hun schouders nemen, wanneer zij in het huwelijksbootje stappen Het was geen redevoering met droge theorie, maar een hartelijke toe spraak, doorspekt met vele treffen de voorbeelden uit de practijk. Dr Sis Heyster vond hiervoor een zeer aandachtig en waarderend gehoor. „Als wij er voor willen zorgen", aldus spr., „dat onze kinderen in hun later leven staande blijven on der alle moeilijkheden en steeds de rechte weg gaan, dan moeten we ernst maken met de opvoeding. Het is ontstellend zoveel jongelui te- zien trouwen, zonder dat zij zich be wust zijn van hun taak als toekom stige ouders. Zij menen, dat het wel vanzelf zal gaan. Later wreekt deze opvatting zich tot schade van kind en ouders. Voor de opvoeding is weliswaar geen schema te geven, dat :n alle moeilijkheden voorziet, maar de Kath. Paedagogische Scholen kun nen in 20 a 30 lescn toch datgene geven aan de verloofden en jongge huwden, wat zij als katholieke op voeders nodig hebben. Een groot deel van de lessen wordt besteed aan de kinder-psychologie, een po pulaire uiteenzetting van de ontwik kelingsgang van het kind Daarnaast ordt ook aandacht besteed aan de lichamelijke opvoeding en niet op de laatste plaats aan de godsdien stige vorming. De school legt dus de nadruk op drie aspecten: do geest, het lichaam en de bovennatuur". Ook geestelijke groei. De eerste voorwaarde waaraan een goede opvoeder moet voldoen noem de spr. datgene te weten, wat er in een kind omgaat. Men durft zelf geen strijkijzer te repareren, uit vrees iets kapot te maken, maar een kind wil men groot brengen, zonder er iets meer van te weten dan dal men er van houdt! Met de lichame lijke voltrekt zich ook een geeste lijke groei. De opvoeder dient deze te kennen en op de hoogte te zijn van de moeilijkheden, die zich op verschilende leeftijden, bij het kind voordoen. Wanneer de ouders beter de gedachtengang van hun kinderen konden volgen, zouden er heel wat minder observatiehuizen en medisch- opvoedkundige bureaux nodig zijn! Ook kinderen hebben hun gevoels leven en daaruil moet vanaf dr jongste jaren een innerlijk contact groeien met de ouders. De tweede voorwaarde is, dat de opvoeders over verschillende eigen schappen beschikken, zoals liefde en algehele toewijding. Opvoeden kar nooit alleen met verstand gebeuren, is geen techniek en wordt niet uit een boekje geleerd. Opvoeden vraagt de inzet van de hele persoon, want er is een voortdurende wisselwerking tussen ouders en kind. schap is een klaar besef van de ver antwoordelijkheid. Het is niet vol doende om te zorgen voor kleding, eten en schoolopleiding. Men moet ervan doordrongen zijn, dat ook de geestelijke vorming en de bovenna tuurlijke opvoeding alle andacht eist. Het is juist de geestelijke, niet zozeer de godsdienstige, vorming, die vaak verwaarloosd wordt. Als ouders werkelijk goed willen opvoeden, zullen zij zelf voorop moeten gaan in het goede. Men kan zijn kinderen niets meegeven wat men zelf met in zijn binnenste di-aagt. Dit geldt ook voor de huwe lijksverhouding. Wanneer deze niet beantwoordt aan de Goddelijke be doelingen, wanneer er dus geen voortdurende harmonie is tussen va der en moeder, gaat hiervan een ver keerde invloed uit op het kind. Wc zouden zeker 75 minder neuro tische kinderen hebben, wanneer alle huwelijken harmonieus waren! Dooi God uitverkoren. „Nu moet men niet denken: „wat is dat allemaal vreselijk moeilijk; ik leer het nooit", want wie de cursus volgt, zal spoedig ontdekken, dat op voeden eenvoudiger wordt, naarmate men de elementaire beginselen beter kent. Dan zal het juk veel lichter worden en aan de ovoeders de over tuiging gever.- „Goddank, er zitten toch zoveel mooie kanten aan. Wat zijn we gelukkig, dat God ons uit verkoren heeft onzn kinderen groot te brengen en tot liet geluk te voe ren". De heer A. van Dijk, voorzitter, die in zijn openingswoord op de grote vijanden van het gezin wees, o.a. het neo-malthusianisme, gaf na ae pauze nog een practische toelichting. Op de eerste plaats verwacht het bestuur, dat verloofden, ook de heren, zich zullen aanmelden nis cursist. Voorts zijn ook ouders welkom en iedereen, die met de opvoeding iets te maken heeft De cursus zal, bij voldoende deelname, eind September a.s. aan vangen. Iedere Woensdagavond is er gedurende 29 weken les van 8.15 tot 9.30 uur. Cursister uit de omliggende dorpen kunnen dus tijdig huiswaarts keren. Men behoeft geen lid van de Bond te zijn en de kosten bedragen een gulden per les. Er worden 10 lés sen kinder-psychologie gegeven door dr. Sis Heyster vijf lessen door een medicus en 5 lessen door een pries ter. Ouders kunnen samen voor één cursist doorgaan, wanneer zij de les sen om beurten volgen Aan het einde van de cursus wordt een korte samenvatting van d gehele stof ge stencild verstrekt. De heer J. C Dier gaarde. Bakhuis Rozenboomstraat 32, Leiden, verwc?ht gaarne aanmeldin gen van cursisten. S*aande de bijeen komst gaven zich reeds 24 deelne mers op. Een collecte voor het „Lekke Dak bracht 20.62 op, waarvoor patei* Evers van de Kath. Sociale Jeugdzorg hartelijk dankte. Woensdag 25 April. Laten wij u vandaag eerst maar vertellen, dat de collecte van Zon dag 1.1. op de Eltax-busdienst, ten bate van de „Haak-in-actie" ƒ604.83 heeft opgebracht. Dit bedrag wordt a.s. Donderdagavond aan de heer Joh. Bodegraven overhandigd. tegenwoordigheid van het ge hele personeel namen hedenmorgen de heren C. J. Verbiest en A. H. Gij- bels, resp. tuinbaas en schilder aan liet Acad. Ziekenhuis, afscheid van de dienst, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De geneesheer-dircteur, dr. W. H. Le vend, sprak hartelijke woorden ten afscheid, waarna de heer J. L. Ques- troo, voorzitter van de Personeels vereniging, de scheidende heren na mens het gehele personeel toesprak, onder aanbieding van geschenken. Ook een collega van beide heren, de heer W. Wittenaar voerde het woord, waarna de heren Verbiest en Gijbeis dankten voor de vriendelijke woor den en aangeboden cadeaux. De Buurtvereniging „Haagwcg- kwartier" hield gisteravond jaarver gadering in „Oud-Hortuszicht". Voor zitter- Lardee mocht zeer veel be langstellenden verwelkomen. Secre taris J. Crama bracht het jaarverslag uit en de penningmeester meldde een batig saldo van ƒ504.08. Dc be stuursverkiezing deed veel stof op waaien. Tenslotte werden gekozen de heren Koolloos, Pommer, Crama en Sliggers, de laatste in de plaats van de heer Schouten, aan wie har telijk dan gebracht werd voor het vele werk, in dienst van de buurt vereniging verricht. De heren De Reede, Labordus en Meyers werden in de kascommissie benoemd. Bij de be spreking van het 5 Mei-feest deelde de voorzitter mede, dat er dit jaar geen straatfeest wordt gehouden, maar een feestavond kring. Leden hebben toegang op hun lidmaatschapskaart. Besloten werd, ondanks de financiële moeilijkheden, het uitstapje van de ouden van da gen toch door te laten gaan. Maandagmiddag heeft dr. P. N. Boekei, directeur van het Rijkszui- velwezen, de eerste spade in de grond gestoken voor de bouw van een nieu we vleugel aan het Rijkszuivelstation in de Vreewijkstraat te Leiden. Het station heeft voortdurend met ruim tegebrek te kampen en is gedeelte lijk in gehuurde panden onderge bracht. Controle en laboratorium werkzaamheden kunnen slechts on der zeer moeilijke omstandigheden verricht worden. Reeds 10 jaar gele den werden de plannen voor uitbrei ding gemaakt. Nu wordt er dan ein delijk begonnen. Men hoopt de nieu we vleugel nog vóór de winter onder de kap te hebben. Gistermorgen om kwart voor tien is de 28-jarige Leidenaar M. v. d. M., wonend in de De la Rijstraat, bij het schoonmaken van de ramen aan de achterzijde van zijn huis, van een trap gevallen en 4j^ meter lager te- recht gekomen. Hij bralt zijn linker pols en werd door de E-H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. En moi'genavond houdt de R.K. Leidse Zwemvereniging „De Golfbre kers" onderlinge wedstrijden in „De Overdekte", aanvangend om kwart over zeven. Deelnemers moeten om kwart over zeven aanwezig zyn. Ook de ouders en verdere belangstellen den zijn hartelijk welkom. Op Zon dag 6 Mei is er een filmmiddag voor d'e Golfbrekersjeugd en 's avonds een gezellige bijeenkomst voor dc leden. In een van de gebouwen van de Kon. Ned. Grofsmederij is gister avond om kwart over zeven brand uitgebroken, vermoedelijk ontstaan door een lek in de oliestook-inrich- ting. Een deel van het dak ver brandde, evenals een ventilator en enig emballage-materiaal. Met twee stralen op de waterleiding bluste de Brandweer het vuur. Vandaag herdachten de heer D. Bergman Sr. en Jac. Bekooy, dat zij resp. 35 en 45 jaar in dienst zijn bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wol len Dekens, v.h. J. C. Zaalberg en Zoon. De heer Bergman begon op 23- jarige leeftijd als wever en klom, via getouwenstellcr, op tot meester knecht van de dekenweverij. Zowel bij dc directie als bij het personeel is hij zeer gezien door zijn grote ijver en nauwgezette plichtsbetrach ting. De heer Bekooy kwam als 16- jarige jongen op de spinnerij en is daar steeds als schrobbelaar werk zaam gebleven. Beide jubilarissen, vergezeld van hun echtgenoten, wer den hedenmorgen door de directeur toegesproken. Onder dankzegging voor het vele werk, dat beiden heb ben verzet, werden de couverts met inhoud uitgereikt. Ook namens het personeel werden gelukwensen en geschenken aangeboden. Het dansen schijnt toch een zeer besloten i g°ede invloed te hebben op de vrij dericus Johannes, zn van H. van Tongeren en E. Verschragen; Mat- theus Gemma Maria, zn van J. C. Ouwerkerk en P. G. van Kins; Jo hanna Maria Adriana, dr van A. C. van Noort en M. J. A, Bergers; Ja cob Tijmen, zn van T. de Vreugd en M. van Duijvenvoorde; Judith, dr. van J. Arnoldus en A. E. Langelaan. Overleden: J. J. M. Visser, nuisvr. van Jansen, 69 jr. M. J. van Elzen, dochter 2 jaar. gevigheid van de mensen. Want al weer ontvingen we een bedrag van de dansschool Evert Castelein, als resul taat van een collecte, die gisteravond tijdens de sluiting van een dansclub te Bodegraven, werd gehouden ten bate van het Lekke Dak! Hartelijk dank voor deze 11.70, waarvoor de Kath. Sociale Jeugdzorg, Nieuwe Rijn 52, Leiden, weer enige dakpan nen kan kopen, om daarmede het alsmaar lekkende dak te dichten, 't Was trouwens toch een goede dag gis teren. Want op de bijeenkomst van de Kath. Bond voor het Gezin sprak voorzitter A. van Dijk een opwek kend woord, hetgeen tot resultaat had, dat er ƒ21.62 werd opgehaald. Het is zeer bemoedigend te bemer ken, dat het Lekke Dak nog steeds de belangstelling geniet van de kath. Leidenaars en dat zij, ondanks de moeilijke tijden, blijven geven. Er is nog veel nodig, voordat het hele be drag bijeen is, maar alle beetjes hel pen. Wilt u ook iets bijdragen, dan kunt u een enveloppe in de brieven bus van Nieuwe Rijn 52 (Het Sint Franciscus Liefdewerk) stoppen of iets gireren op nummer 230414. STAD5K0K Burgerlijke Stand Laatste Berichten MOMENTEEL NIET GEWENST. De president van het Duitse boe- renverbond dr. Hermes heeft in een brief aan dr. Adenauer bezwaren ge opperd tegen de door de OEES ge troffen maatregelen ten aanzien van de Duitse invoer. Hij heeft onmiddel lijk maatregeler geëist om de geva ren te overwinnen, die naar de me ning van het boerenverbond voor de Duitse landbouw dreigen als gevolg van de door de OEES toegelaten im porten. In het bijzonder heeft dr. Hermes opnieuw de onmiddellijke af kondiging van een algemeen geldende invoerstop voor groenten en fruit tot de voornaamste oogsttijd ge vraagd. Dezelfde gesloten periode moest volgens hem ook voor boterinvoer worden afgekondigd in de tijd, waar in de Duitse melkproductie het hoogst is. Volgens Hermes zijn door de vorming van een OEES-commissie voor de controle van de Duitse im port onoverzienbare gevaren voor de Duitse boeren ontstaan. ZUID-KOREAANSE MINISTER AFGETREDEN Dr Tsjo Pjoeng Ok, dc Zuidko- reaanse minister van binnenlandse zaken is vandaag afgetreden. Zoals reeds is gemeld, zyn 187 inwoners van het dorp Kotsjang, die schuldig bevonden waren aan samenwerking met guerillastrijders terechtgesteld. GEHEIMZINNIGE DOOD VAN ZES OUDEN VAN DAGEN. Omtrent dit onderzoek werden ons heden nog geen nadere inlichtingen verstrekt- Een van de overledenen was Maan dag naar Den Bosch geweest. Moge lijkerwijs heeft hij toen iets meege bracht, dat hem en de andere vijf noodlottig is geworden. De slachtoffers zijn de 59-jarige J. van Haaren. de 75-jarige J. Vosch, de 82-jarige J van Hoogen, dc 83-ja- rigo J. Sanders, de 84-jarige A. van Gelder en de 86-jarige J Hoenderop Dr. J. M. A. JANSSEN SPRAK IN HET RIJKSMUSEUM. „De laatste campages in el-Kab". Over „De laatste campagnes in el- -Kab" hield dr. J. M. A. Janssen gis teravond een lezing in het Rijksmu seum van Oudheden. De Egyptische Oudheidkundige Dienst heeft het recht tot het ver richten van archaeologische werk zaamheden te el-Kab, in Opper Egypte, afgestaan aan de Egyptolo- gische Stichting „Koningin Elisa beth" te Brussel. Na de oorlog was spr. tweemaal in de gelegenheid aan de werkzaamheden aldaar deel te nemen. De eerste keer was het werk van archaeologische aard, daar een gedeelte van het heilige tempelter- j rein werd opgegraven. Hierbij werd C n||- een bouwwerk uit*onze tijdrekening daterende, blootgelegd. Het is ge bleken, dat zijn bouwers daartoe een gedeelte van de grote muur van el- Kab gesloopt hebben, zodat het pro bleem van het verdwijnen van een gedeelte van de grote ringmuur thans is opgelost. Wie echter de oorspron kelijke bouwers van dit jongere complex geweest zijn, blijft nog on zeker. Wel schijnt men te kunnen zeggen, dat het later als huisvesting van een kloostergemeenschap heeft gediend. Bij de jongste campagne werd uit sluitend epigrafisch werk verricht. Dit bestond in het copiëren der tal rijke ï-otsinscripties, die in de woes tijn aldaar bewaard zijn gebleven. Gelijk in Egypte te verwachten .was, zeggen de teksten ons niet datgene, wat wij nu juist graag zouden wil len weten. Hun inhoud moge dan ook in historisch opzicht tegenvallen, het is thans tenminste gelukt deze groep inscripties, die slechts voor een klein deel bekend was, vast te leggen en voor verdere studie toe gankelk te maken. Geboren: Catharina Koido Maria, dr van N. van der Meij en I. C. J. v. Rijn; Helena Marianne Johanna, dr van N. Jansen en C. J. Waasdorp; Wilhelmus Franciscus Maria, zn van F J. Bekkerin en W. T. van den Berg Richard Abraham Rollo, zn van W. B. Ten Cate Brouwer en C. Verhoog; Johan Willem, zn van J. J. Terwen en J. de Loos; Erica Line, dr van J. P. van Zeeventer en L. Briejer; Fre- AARLANDERVEEN Kind door molenwiek doodgeslagen Zaterdag heeft op het erf van de molen van de drooggelegde polder ten Westen van het dorp een droevig onr geval plaats gehaddat het leven kostte aan het 2 y,-jarig dochtertje van de molenaar van Harten. Het kind speelde op het erf van de molen en kreeg op een gegeven ogen blik een klap van een der wieken. Op advies van dr. v. d. Wind werd het slachtoffertje, dat bewusteloos was, naar dc Ursulakliniek tc Was senaar overgebracht. Hedenmorgen is het kind daar, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, aan de op gelopen verwondingen overleden. Er wordt een onderzoek ingesteld in hoeverre het polderbestuur nalatig is geweest !n het afschermen van de wieken. Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. recht F. H. Lutter. Den Haag, doctoraal examen Ned. In disch recht de heren N. P A. van Maarle Leiderdorp; H. W. Wijers, Doesburg: doctoraal Indologie (Econ) L. Taylor Weber Leiden; candidaats examen Wis- en Natuurkunde ^K) C. Bas, Leiden. (H) B. B. 't Hart Leiden, (A) R. M. Th. Oomes. Rot terdam; doctoraal examen Wis- en Nat. (Theoretische Nat. met Wis- Een andere noodzakelijke eigen-1 kunde) P. W. Kastelijn, Leiden. DERTIG JAAR MUZIEK BIJ Fa. W. BARNING. Dezer dagen is het dertig jaar ge leden, dat de heer en mevr. Barning op Oude Singel 16 een winkel open den in piano's, muziek, radio's, enz In de loop van die jaren heeft de zaak een vertrouwde naam gekregen in de Sleutelstad. Wegens overlijden van de heer W. Barning in 1944. werd het zilveren jubileum niet gevierd. De wed. Barning zette de zaak voort met haar zoon, de heer C. M. Bar ning, die reeds enige jaren in het be drijf werkzaam was. Dit dertigjarig jubileum is ook in ander opzicht een mijlpaal voor de firma, omdat er thans een klavarskri- bo-afdeling aan de zaak verbonden is. Mej. Barning belast zich speciaal hiermede. opvoering van „Frederik de Stoute" Gisterenavond is in de Leidse Schouwburg door de toneelgroep van de buurtvereniging „De Professoren- wijk" de klucht „Frederik de Stou te" voor het voetlicht gebracht. De baten van de avond zijn geheel be stemd voor de kankerbestrijding en zullen worden afgedragen aan het comité van de thans zo populaire „Haak-In-Actie". Zowel het doel van de avond, als hel geboden spel had den een grotere belangstelling ver diend. „Frederik de Stoute", een klucht in drie bedrijven van Wim Dupont, verhaalt de geschiedenis van een bedeesde echtgenoot, die door een paar vrienden geholpen wordt om zijn nogal heerszuchtige weder helft voor een paar dagen te ont vluchten, ten einde deel te kunnen nemen aan een kcgeltournooi. Een brief van zijn nichtje en een uit stapje van de vrouw van zijn pa troon verwekken wantrouwen in het hart van zijn ega. Ondertussen daagt er een tweeling broer op, die aan geheugenverlies lijdt en het der de bedrijf heeft dc lastige taak de ingewikkelde kluwen te ontwarren. Zij kwijt zich goed van deze op dracht en vóór het scherm voor het laatst valt, staan er drie gelukkige mensenparen op het toneel. Dit vro lijke spel werd gespeeld op een wij ze, die men doorgaans niet van ama teurs pleegt te zien. Zowel de hoofd rolvertolkers mevr. C. Klaasen (Cor nelia Katoen) en de heer F. H. M. Kok (Frederik Adelbert Katoen) hun medespeelsters en spelers, waarvan we nog willen noemen mej. Beb Klaasen (het nichtje van Frede rik Katoen) en de heer J. Oomens (de tweelingbroer Adelbert Frederik Katoen) waren volkomen op elkaar ingespeeld en gaven een vlot en na tuurlijk spel. De voorzitter van de buurtvereniging „De Professoren- wijk", de heer P. D. Beversluis, sprak aan het begin van de avond een wel komstwoord, waarin hij speciaal be trok mevr. v. Kinschot en de wet houders J. C. v. Schaik en D. v. d. Kwaak met hun echtgenoten. De heer P. M. K. Luca, secr. Wil- helmina Fonds afd. Leiden, sprak nog een propagandistisch woord, waarin hij het gevaar en de noodzaak van bestrijding van de kanker benadruk te. Na afloop deelde de voorzitter der buurtvereniging mede, dat dc dames- spelers de gelden voor de gebruike lijke bloemenhulde ter beschikking van de Haak-In-Actie-hadden gesteld. De entra-act muziek werd op uitste kende wijze verzorgd door de D. P. W.-Band o. èl. v. de heer A. J. Pel- tenburg. M ARKTBrR<CHTF*' WOERDEN, 25 April. Ka"- Aangevoerd: 72 partij. Prijzen: le soort 1.96—2.01. 2e soort f 1.90— 1.95. zware tot 2.06 per kg. Handel matig. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze Pres:dent-Commissaris Mr. A. VAN 0E SANDE BAKHUYZEN De Commissarissen en Directie, KON NED. GROFSMEDERIJ LEIDEN.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3