S)e Êeidóe0ou^cmt Chinees offensief tot staan gebracht BRES IN HET CENTRUM IS GEDICHT Uitbreiding ondanks dreige ment der regering De scheur in Britse Labourpartij WOENSDAG 25 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12266 Directeur: C M. v. HAMtKSVELL) Hoofdredacteur: L. C. J. «OOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 2J826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ t 1.72 p. mnd- f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. releloontjes t 1-50 NAAR BELASTINGVRIJ OVERWERK Het front is thans weer rechtgetrokken p^E VERBONDEN TROEPEN hebben Woensdag de opmars der commu nistische strijdkrachten in de centrale frontsector in Korea tot staan gebracht; de Chinezen werden vanaf de weg tussen Seoel en Tsjoentsjon teruggedreven. In een door de leiding van het achtste Amerikaanse leger te Tokio uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat het Zui delijke saillant van de in het centrum der geallieerde linie geslagen bres is opgeruimd, zodat hier het front weer is recht getrokken. Verder wordt medegedeeld, dat de communistische strijdkrachten, die in minder dan drie dagen veertig kilometer waren gevorderd, tijdens in de nacht van Dinsdag op Woensdag en Woensdagochtend vroeg geleverde gevech ten vanaf de weg tussen Seoel en Tsjoentsjon vijf kilometer zijn terug gedreven. In het communiqué van het achtste Amerikaanse leger wordt verder nog medegedeeld, dat de weg tussen Seoel en Tsjoentsjon, die van belang is voor de bevoorrading der verbonde nen, zich thans stevig in geallieerde handen bevindt. In dit gebied zijn de communistische troepen tot op elf kilomter ten Zuiden van de 38e breedtegraad doorgedrongen. Ten Zuiden van de rivier de Im- djin, in de Westelijke frontsector, zijn de verbondenen in de nacht van Dinsdag op Woensdag over korte af stand teruggetrokken, om doorsijpe lingen der communisten te voorko men. Officieren der verbondenen hebben medegedeeld, dat de vijande lijke druk afnam, nadat de geallieer den nieuwe stellingen hadden ingeno men. In het Westelijke gedeelte van de centrale frontsector houden de ver bonden troepen thans in het bergach tige gebied van Jontsjon stand, na in de twee afgelopen dagen te zijn te ruggetrokken. ZELFMOORD-AANVALLEN. Door het recht trekken van de ge allieerde linie in de centrale front sector is een gevaarlijke bres, die hierin door het jongste offensief der communisten was geslagen, gedicht. De lijken van duizenden gesneuvel de Chinezen liggen over het 160 kilo meter brede front verspreid. De troepen der verbondenen hiel den stand tegen de „zelfmoord-aan vallen" der Chinese stoottroepen, die in golven en zonder dekking te zoe ken, aanvielen, waarbij zij zich aan een bijna zekere doQd bloot stelden. De communisten werden hevig door geschut en vliegtuigen der verbon denen beschoten. Daarop kwam de geaillieerde infanterie in actie, die de Chinezen terug wist te drijven. Dinsdag, bij het vallen van de avond, werden de communisten over de ge hele linie tegengehouden en was de druk op de nieuwe stellingen der ver bondenen verminderd. Men schat, dat de geallieerde grondstrijdkrachten alleen Dinsdag 8000 man Chinese communisten hebben gedood of gewond, terwijl de luchtmacht er nog duizenden voor baar rekening nam. Amerikaanse jachtbommenwerpers voerden aan vallen met napalmbommen en raket ten uit. Gen.-majoor Courtney Whitney, adviseur van generaal MacArthur, heeft meegedeeld, dat ook MacAr- thurs opvolger, generaal Ridgway, verzocht heeft de Chinese nationalis tische troepen, die thans op Formosa zijn gelegerd, in de strijd te werpen. Hij had dit voorstel aan het Ameri kaanse ministerie van defensie ge daan, aldus Whitney, na de toestand te hebben geanalyseerd. Op de Chinese ambassade te Ber lijn heeft men de overschrijding van de 38ste breedtegraad de reden ge noemd voor het nieuwe Chinese of fensief, dat „anders niet gekomen zou zijn". Peking zou geen bijzondere strategisch successen van de nieuwe aanval verwachten, want deze had aldus de Chinese ambassade „slechts een symbolisch karakter waarvan de zin, naar wij hopen, in de Verenigde Staten wordt begre pen". Zoals bekend, maakt het al dan niet overschrijden van de breedte graad een punt van verschil uit tus sen de geallieerden die aan de actie van de Uni deelnemen, uit welk ge schil de vijand uiteraard altijd poli tieke munt tracht te slaan. OVERZICHT VAN HET FRONT. Volgens de Woensdagmiddag plaat selijke tijd te Tokio bekende gege^ vens is de stand van de strijd in Ko rea als volgt: Westelijke sector: De verbonden legers in het gebied van de Imdjii zijn nieuwe „tactische" terugtrek^ kende bewegingen begonnen naaf een betere verdedigingslinie. D4 druk van de tegenstander is met toer genomen. Centrale sector (Westelijk deel). Ten Zuid-Oosten van Jonsjon hebj ben de Chinezen verschillende aan* vallen verricht op de nieuwe linie der verbodenen en hen bij het aanbreken van de dag hier en daar teruggedreven. Centrale sector: Hier schijnt de druk van de aanval te verminderen. Binnen drie dagen was de tegenstan der hier veertig kilometer opgetrok ken. Centrale sector (Oostelijk deel). De verbonden formaties hebben zich naar het gebied ten Zuiden van het Hwatsjon-bekken teruggetrokken na een aantal Chinese aanvallen te hebben afgeslagen. Ten Oosten van het bekken hebben de verbonden le gers verschillende Noord-Koreaansè aanvallen afgeslagen. Oostelijke sector* In het gebied van Indje is de toestand duister. Indjé werd Dinsdag door de tegenstander veroverd. DE STAKINGEN IN N WEST-SPANJE HET, IS MOEILIJK om een indruk te verkrijgen van het succes van de stakingsbeweging in Noord-West-Spanje. Duizenden arbeiders zijn ge zwicht voor de dreigementen van de regering, maar er zyn ook duizen den, die hun strijd voor betere sociale omstandigheden voortzetten. In sommige fabrieken in de voorsteden van Bilbao bijvoorbeeld zijn 40 tot 80 pet. van de arbeiders van het werk weggebleven. Volgens berichten van Reuter uit Bilbao, neemt het aantal stakers eer toe dan af. In de stad San Sebastian en in twintig steden in de provincie van diezelfde naam, is de staking zelfs vrijwel algemeen geworden. Ar beiders die 's morgens nog op hun werk waren verschenen, bleven des middags weg. Reuters correspondent schat, dat er in 't Baeskenland waar Franco evenzeer wordt gehaat als in het „rode" Catalomé 90.000 arbeiders staken. Van de honderdduizend arbei ders in de provincie Bilbao, heeft 40 a 50 pet. het werk neergelegd Tot botsingen is het nergens- geko men. Treinen, trams en bussen rij den gewoon en het is overal rustig. Eergisteren had de gouverneur van de provincie San Sebastian aan- Terreur in Albanië gekondigd, dat er zou worden opgetre den tegen ieder die aan de oproep tot staking gehoor gaf. Gisteren zijn er meer maatregelen bekend ge maakt. Er is een bijzondere rechter aangewezen, die alle rechtszaken zal behandelen, welke met de staking te maken hebben. Er zullen lijsten wor den aangelegd van personen, die in staking zijn gegaan. Door de staking open gekomen plaatsen in bedrijven, moeten onmiddellijk worden bezet door werklozen. Stakers, die het werk wensen te hervatten, moeten zich schriftelijk melden. Betaling van loon over dagen waarop niet is gewerkt, is streng verboden. Werk gevers, die die bepalingen overtreden worden beboet. Kolonel Goezinof, een van de secretarissen van de Sowjet-ambas- sade te Teheran die tijdens het v.e~ - einde een bezoek heeft gebracht aan j Abadan, werd gedurende dit bezoek j HET SPOORWEGONGELUK BIJ JOKOHAMA. Het aantal personen dat tenge volge van het spoorwegongeval bij Tokohama de dood heeft gevonden, is thans tot 103 gestegen. MACARTHUR VOOR SENAATSCOMMISSIE. Generaal MacArthur heeft zich be reid verklaard op 3 Mei een verkla ring af te leggen in de Senaatscom missie voor de strijdkrachten. TREIN BU ST. GOTTHARD DOOR LAWINE GETROFFEN. De sneltrein Chiasso—Zuerich is ge- .roffen door een lawine, die van de Zuidelijke helling van de St. Gott- hard naar beneden kwam. De loco motief een goederenwagen en de restauratiewagen werden van de rails geveegd en onder de sneeuw bedolven. Volgens de laatste berich ten zijn vier personen ernstig ge wond en is één persoon gedood. Het ongeluk gebeurde 300 meter bene den de Stalvedrotunnel, tussèn Am- bri en Airoio. BEVAN EN WILSON UIT DE LA BOURREGERING. De Britse mi nister van Arbeid, Aneurin Bevan en zijn collega van Economische Zaken, Harold Wilson, zijn afgetreden. Hun ontslag werd door Minister President Attlee aanvaard. De foto toont de beide afgetreden Ministers kort t de kabinetszitting, waarin zij de mo tieven, die tot hun besluit hebben geleid, uiteenzetten. Links Aneurin Bevan met zijn echtgenote; rechts Harold Wilson met zijn vrouw en zijn drie jarige zoon Giles. CHOLERA IN CALCUTTA In Calcutta, een stad van ruim 2 Y, millioen inwoners, is een cholera- epidemie uitgebroken, aldus werd officieel bekend gemaakt. De afgelo pen week eiste deze ziekte 80 levens de week daarvoor 61. De Zuid-Afrikaanse minister voor de posterijen, Naude, heeft in de Senaat medegedeeld, dat de Zuid- Afrikaanse Unie onderhandelt over de immigratie van ongeveer 200 er varen technici voor de PTT in Zuid- Af rika. De onderhandelingen hebben vooral betrekking op technici uit Nederland en Engeland. De mogelijk heid bestaat, dat er 300 technici kun nen worden geplaatst. Vooraanstaande verbannen Alba- nezen te Rome maken melding van kwaakt. „een- golf van terreur in Albanië". Het bezoek ya" Goezinof aan Aba- Vcertig personen zouden zijn terecht- ^*5 gestaakt wordt, was reeds gesteld en tussen de zevenhonderd I _?:e en vijftienhonderd geanesteerd. j Volgens een bestuursiid van het verbannen Nationale Front zijn in het gehele land volksrechtbanken opge licht, sinds 19 Februari in de Sowjet- legalie te Tirana een bom ontplofte. Deze rechtbanken zouden de be voegdheid hebben onmiddellijke te rechtstellingen te gelasten. Generaal Mehmet Sjehoe, vice-minister-presi- dent, minister van binnenlandse za ken en „waarnemend minister van controle", zou het land doorrreizen om de terreuractie te leiden en bij de processen van de volusrechiban- ken voorzitter te zijn. De gezinnen van de terechtgestelden worden r.aar een concentratiekamp te Fieri gebraght. aldus de zegsman. grond king". een bepaalde verden- ARBEIDSMARATHON IN ARGENTINIë. In drie kleine fabrieken in Buenos Aires is een „arbeidsmarathon" be gonnen. Het doel is een „wereldpro ductierecord" te vestigen en de rest van het land aan te sporen harder te werken. Arbeiders in twee fabrieken van loden pijpen en in een rubberfabriek zijn van plan aan hun werkbanken te blijven, totdat zij van vermoeid heid in elkaar zakken. Iedere vier uur nemen zij slechts een kwartier rust. Hun poging wordt gesteund door het door de staat gecontroleer de algemene vakverbond. Verleden week zijn twee arbeiders, die lantarens vervaardigden, met de „arbeidsmarathon" begonnen. De een hield het 78 uur vol, de ander 98 uur. Beiden moesten na hun marathon in hel ziekenhuis worden opgenomen en konden eerst Dinsdag het werk hervatten. Voor'opig is er een pleister opgeplakt IN EEN BESLOTEN vergadering van de socialistische parlementsle den hebben de afgetreden minister Aneurin Bevan en Harold Wilson toegezegd, dat zij het er niet op zullen aansturen de Labourregering, welker bestaan van het begrotingsdebat afhangt, ten val te brengen. Dc onenigheid tussen de linkervleugel in de partij, geleid door Bevan, en de- i genen, die de regering steunen, is weliswaar nog niet bijgelegd, maar men leek het er wel over eens te zijn, dat spoedige verkiezingen voor La bour op een hoogst ongunstig moment zouden komen en dat Attlee zijn geringe meerderheid in het Lagerhuis zeker tot de herfst zal moeten i handhaven. Daarmee is echter de botsing van politieke inzichten en per soonlijkheden binnen de Britse socialistische partij nog niet uit de wereld geholpen. gratis gezondheidsdienst, maar hij leg de de nadruk op dc herbewapenings moeilijkheden. Een applaus van de socialistische afgevaardigden kreeg hij bij de woorden: De Amerikaanse regering en het Amerikaanse volk zullen moeten kiezen tussen het defensieprogram ma van hun bondgenoot aan dc ene kant en hun eigen voorraadvorming en het peil van hun eigen onbeperk te civiele consumptie aan de andere kant. Totdat de juiste keuze is ge daan. blijft ons defensieprogramma een illusie. Gisteravond heeft het Lagerhuis zich zonder stemming accoord ver klaard met het principe, dat voor brillen en kunstgebitten de halve prijs in rekening zal worden ge bracht. De geloofsstrijd in O. Europa Een gecoördineerde aanva! DE OPVOLGERS. eigenaar van het hotel, waar Goezi- Tot. opvolger van Aneuiin Bevan nof logeerde, werd ongeveer 24 uur a^s minister van arbeid is benoemd voor diens komst gearresteerd „op Alfred Robins, parlementair secreta- DE PLAATSVERVANGERS ris van het ministerie van brandstof fen en electriciteit. De nieuwe minis ter van handel, in de plaats van Ha rold Wilson, is Sir Hartley Shawcross, tot dusver procureur-generaal. Na Bevan en Wilson heeft ook John Freeman parlementair secretaris voor het ministerie van bevoorrading zijn ontslag aangeboden. Ook hij heeft bezwaar tegen de methode, waarop de minister van financiën, Hugh Gaitskell, 't herbewapenings programma wil bekostigen. Harold Wilson heeft evenals Bevan de reden voor zijn aftreden in het Lagerhuis uiteengezet. Hij ontmoette bij zijn politieke medestanders aan zienlijk meer sympthie dan Bevan tijdens zijn verklaring van Maandag. Ook Wilson had bezwaar tegen de „schending" van het beginsel van de De hongersnood India in De Indische socialistische leider Narain heeft Dinsdag een beroep op Na oen noenmaal op de Britse ambassade te Parijs heeft een Weste lijke woordvoerde- medegedeeld dat plaatsvervangers Dinsdag niet veertig millioen hongerlijdende inwo nets van de provincie Bihar te voe ien of af te treden. Narain is Dinsdag van een reis bijeen zouden komen. door de zwaarst getroffen gebieden Naar in gewoonlijlc betrouwbare Bombay teruggekeerd en vertelde I kringen verluiut, neooe.i oe F—86 „SABREJETS" IN ACTIE. Keurig in formatie razen zes straal jagers van het type F—86 „Sabre- jet" der Amerikaanse Luchtmacht door het luchtruim om een aantal B29 bommenwerpers boven vijan delijk gebied in Noord Korea te es corteren. De uitlaatgassen geven als donkere strepen de baan der vlieg tuigen aan. op een persconferentie, dat in het Westelijke mogendheden een poging gehele Noordelijke gedeelte van Bi- gedaan om de verschillen tus en de har de toestand uiterst slecht is en voorgestelde agenda's on te lossen. Men neemt aan, dat tijdens het noenmaal gesproken is over de be wapening,, Triëst en de Balkan. Naar verluidt zou geen overeen stemming zijn bereikt. hongeroptochten en demonstraties iagelijks worden gehouden. Hy schatte, dat 90 procent van de bevolking onder de tekorten lijdt en dat de komende drie of vier maan den critiek zouden zijn. Naar in kringen in het Vaticaan verluidt, is kortgeleden in Karlsbad (Bohemen) door de Sowjet-Russische vereniging voor politiek en weten schappelijk onderzoek een conferen tie belegd, waaraan officiële afge vaardigden zouden hebben deelge nomen uit Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Polen, Roemenië, Bulgarije, Al banië, communistisch China en Noord-Korea. Op de conferentie zou zijn besloten, aldus deze kringen, een internatio naal lichaam in het leven te roepen om de communistische strijd tegen het geloof te organiseren en te coör dineren. Men zou ook plannen bespro ken hebben om de Rooms-Katholieke Kerk in de Oost-Europese landen ge heel te verbieden. ven over de noodzaak van ver sobering en de al dan niet recht vaardige verdeling van de zware las ten die ons worden opgelegd. Kort om, wij zijn hard op weg veel van de kostbare tijd en energie te ver spillen aan onvruchtbare discussies over de vraag wie nu wel de meeste offers moet brengen. Inderdaad, de situatie waarin vooral Nederland zich bevindt is niet erg rooskleurig en er zal nog verso berd moeten worden, doch door ein deloos gepraat en geklaag komen wij niet uit het moeras. Juist nu moet een einddoel voor ogen worden ge steld, namelijk het behoud van onze vrijheid en een toekomst van vrede en welvaart voor ons allen Het ge bod van de naastenliefde gebiedt ons elkaar mee te trekken naar dit ge meenschappelijk doel. Hiervoor is moed nodig, want het egoïsme der partijen zal hebben te verdwijnen. Bovendien is onder de verhoudingen van thans niemand in staat geheel voor zich zelf te leven. En dit is maar goed ook daar een goede toe komst van een volk per slot alleen gevormd kan worden met inzet van het totaal van haar waarden. Nu staan ons allereerst twee din gen te doen en wel het in evenwicht brengen van de betalingsbalans en het omhoogvoeren van het nationa le inkomen, zodat aan alle verplich tingen weer voldaan kan worden. Alleen door harder en meer te wer ken kan dit bereikt worden De ar- beidsproductie van ieder persoonlijk moet daarom omhoog. Maar om tot verhoging van de pro ductie te komen, zal de animo tot grotere persoonlijke arbeidsinspan ning aanwezig dienen te zijn. Deze zal in hoge mate worden gestimu leerd als tevens de weistandsgrens van de arbeider direct stijgt Om dit te bereiken zal in de eerste plaats de ondernemer zo veel mogelijk tot verlaging van de winstopslag over gaan, zodat de kostprijs, gedrukt wordt. Op een onlangs gehouden congres van middenstanders hebben deze zich nogmaals bereid verklaard hieraan mede te werken. Maar om tot een grotere animo tot werken te komen zal ongetwij feld tevens een soepeler belasting heffing nodig zijn. Dc arbeider heeft toch zeer zeker recht op de vruch ten, die zijn grotere inspanningen voortbrengen. Daarom wijzen we er hier nog eens op, dat het overwerk- geld geheel of gedeeltelijk belasting vrij dient te zijn. In de kamer is deze kwestie reeds enige malen ter sprake gebracht, doch onze minister van Financiën heeft, zonder steekhoudend^ argu menten een afwijzend standpunt in genomen. Waarom moet de goede wil hier stranden, vragen wij ons af. Het is nu een tijd, waarin veel ge vraagd moet worden om veel te win nen. Daarbij komt, dat bij onze bu ren wel een mildere belastingpoli- tiek mogelijk is. Met name noemen we hier Engeland waar het normale arbeidsinkomen tot pl.m. 4000. voor één vijfde gedeelte vrij is. Wan neer daarnaast de vrouw ook ver dient dan is van dit inKomcn tot 4000.slechts één vijfde aan de belasting onderworpen Nu kunnen wij, ook in deze tijdsomstandighe den, de bevordering van de arbeid door vooral gehuwde vrouwen niet bewonderen. Maar kan een dergelij ke regeling bij ons nu niet toegepast worden op de inkomsten tengevolge van overwerk en een tweede dienst betrekking of functie? Zo nod:g kan dan een bepaalde grens gesteld wor den. Om beter geschoolde arbeiders te krijgen zijn in Engeland van ieder die een volle dagtaak hoeft, maar daarnaast een ander bekwaamt, de inkomsten van dit lesgeven belas tingvrij. Ook wanneer een student tevens nog werkt zijn de inkomsten daarvan vrij. Dat een dergelijke regeling in ons belastingstelsel niet past kunnen we niet aannemen. Men kan steeds er varen, dat wel moeilijker kwesties ee: wettelijke regeling door dc fis cus gekregen hebben. Ook de con trole op de juiste toepassing zal wel geen moeilijkheden opleveren. De werkgever heeft thans ook met legio bijzondere beloningen, verminderin- ge en bijtellingen te maken. Als de minister echter van me ning is, dat hij de extra-bclasting- gelden niet kan missen dan staat daar tegenover, dat deze extra-op brengst nu ook niet binnenkomt, om dat de progressie van de heffing thans veel energie verloren doet gaan. Het paard wordt daarmee achter de wagen gespannen. Nogmaals, de tijdsomstandigheden dwingen ons van mentaliteit te veranderen Zonder onderscheid moet ieder met enthou siasme zijn steen bijdragen aan de toekomst van een vredelievend en welvarend volk. KaViettie... Met de ouderdom van de mens is het gesteld als met de wijn: wat deze met de jaren aan vurigheid verliest wint hy aan zachtheid!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1