S)e Ê«icbe6oii4<Mit Grote doorbraak van de Chinezen Verbonden legers trekken zich haastig terug MacArthur rust uit De crisis in de Labourpartij Stakingen in Spanje Gaat executie door directeur: C M. v. HAMERSVELQ Joofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 24 APRIL 195. 42ste JAARGANG Voorjaarsoffensief losgebroken Papengracht 32, Tel. 20015. Adm. en Adv. 20826. Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., i 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. reletoontjes 1 1.50 UIT HUN HUMEUR FR zijn ontelbare huichelaars in de wereld, en misschien is bijna ieder mens tot huichelen geneigd en tracht hij zich beter voor te doen dan hij is. Het valt niet altijd gemakke lijk de huichelarij bij zichzelf te on derkennen. Een mens bedot zichzelf met schijn-redeneringen en verguldt gaarne zijn levenswandel met deug den, welke in hun kern ondeugden zijn. De grofste vorm van huichelarij, welke tegenwoordig wijd en zijd in het openbaar wordt verkondigd, is de laatdunkendheid, waarmede ge sproken en geschreven wordt over de grote gezinnen. Zelf-misleiding, waarbij zonde tot deugd wordt verheven en lichtvaar dig als deugd wordt voorgesteld, ook in dit geval bij sommige te goeder trouw dwalenden ter verontschuldi ging aannemend, kan in het alge meen geconstateerd worden, dat met betrekking tot de kinderzegen een openbare huichelarij de boventoon voert, waarbij welbewust de natuur lijke orde onderstboven wordt ge worpen en wat kwaad is tot goed, wat zonder is tot deugd wordt uitge roepen. Met slagzinnen, even schandelijk als bedreigelijk, tracht deze huiche larij veld te winnen en het gezonde volk van Nederland aan te tasten en in zijn levenskracht te ondermijnen. Iedere laatdunkendheid of meewarig 1 gedoe ten opzichte van kinderrijke gezinnen is ziekelijk, een teken van volksaftakeling, met tot noodwendig gevolg de volks-ondergang. Of is het te beschouwen als een uiting van sterkte en levenslust, dat in verschillende streken van Frank rijk de huizen in puin vallen, omdat er geen mensen meer zijn om ze te bewonen? Of, tegenovergesteld, is er iemand, die niet met vreugde en voldoening de fris-rode daken ziet rijen rond de grijze kern van Hollands steden en dorpen, ten bewijze, dat deze neder zettingen groeien en bloeien? Leest niet iedereen in de krant met waar- dérende belangstelling de adverten ties van zilveren echtparen met een trotse litanie van „dankbare kinde ren"? En is niet iedereen, die zijn omgeving kent, ervan overtuigd, dat kinderen in natuurlijke gezinnen een vrolijke jeugd en een doeltreffende voorbereiding op het grote leven ge nieten, ook ai, en juist omdat, ze niet zo misselijk worden verwend? Natuurlijke gezinnen, gesticht en ontsproten volgens de natuur van de mens (waarbij het niet ter zake doet of er veel of weinig kinderen ko men) zijn de gezonde grondslag van een volk. Onnatuurlijk kleine gezin nen druisen in tegen de wetten, waar aan geen mens tornen mag, omdat als deze verankering van de natuur in de bovennatuur wordt losge maakt, de gehele menselijke samen leving op drift raakt. Het Christen dom oer-gezond en oer-degelijk zal zich altijd en overal schrap zetten voor een natuurlijke gezins vorming. Het zal de middelen te baat nemen, om de Staat dusdanig te be ïnvloeden, dat de natuurlijke gezins vorming niet bemoeilijkt maar veel eer bevorderd wordt, er op wijzend, dat gezonde gezinnen een gezonde staat opbouwen. Het ligt geheel op de weg van de staatkundige, politieke verbonden van de Nederlandse Katholieken, dat zij in 't bijzonder nu een sluikse, slinkse propaganda wordt gevoerd er voor waken, dat bv. door te benauwde woningbouw de bestaans mogelijkheid voor een groot gezin niet wordt weggenomen en er op aan te dringen, dat de levensmoed de „Lebensfreundlichkeit" hoorden we onlangs een hooggeleerde spreker zeggen van gezonde Nederlanders niet wordt gesmoord door het voor uitzicht van bittere armoede. Het is hoogst onbevredigend, ja diep be treurenswaardig, dat, ofschoon in de regeringsverklaring van de nieuwe regering werd vooropgesteld, dat een onevenredige achteruitgang in de economische toestand van de grote gezinhen zou worden voorkomen, het meest doeltreffende middel daartoe namelijk een versterkte progressie in de kinderbijslag met een dood doener werd uitgesteld. Deze dood doener, waarmede een, bovendien nog slechts voorwaardelijk gestelde motie van de katholiek Andriessen door minister Joekes werd verdoe zeld, luidde, dat het hem niet bekend was, wat de kosten waren van het le- vensonderhoud in het grote gezin kosten die, zoals licht te begrijpen valt, met de enorme prijsstijging der eerste levensbehoeften enorm on evenredig zijn gestegen. De minister wist het niet en zal nu gaan rekenen, maar deed geen toezeggingen. Wan neer men zich nu herinnert, dat een amendement-Hooy op het wetsont werp kinderbijslag voor kleine zelf standigen evenmin door deze minis ter werd overgenomen en de belas ting-voorstellen van minister Lief- tinck practisch neerkomen op een verzwaring voor het grote gezin, dan ligt het voor de hand, dat de katho lieke afgevaardigden slecht gehu meurd zijn, omdat een belangrijke belofte van de regerings-verklaring nog niet werd ingelost. Het is niet de bedoeling, dat de gi 'e gezinnen „in de watten worden geleg 'dat is veeleer het geval met Opnieuw Beneden 38e Bieedte&ieed De Chinezen hebben hedenmorgen een grote doorbraak aan het centrale front op Korea geforceerd. Zij stromen door een bres, een heel eind ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. De doorbraak kwam tot stand na een hevige beschieting van de 160 km. .lange geallieerde linie, die de ge hele nacht duurde. Chinese cavalerie achtervolgde verbondenen. Door de doorbraak werden de verbondenen gedwongen zich over de gehele linie naar of beneden de 38ste breedtegraad terug te trekken. Eerder op de dag werd gemeld, dat de communisten de eerste grote plaats sinds het begin van hun voorjaarsoffensief, Jongtsjon. ten Noorden van Seoel, hadden veroverd Snelle cavale rie-eenheden pogen de door „zelf- moordaanvallen" van de infanterie veroorzaakte penetraties uit te buiten In de weinige sobere berichten van het front, die Tokio bereikt hebben, wordt melding gemaakt van terugtochten der geallieerden en wijzigingen van de linies in verscheidene sectoren Maar in ten minste één belangrijk gebied van het centrale front zouden de verboidenen zich staande houden. Langs het gehele front zijn geallieerde artillerie, bommenwerpers en jagers voortdurend in actie geweest. De Chinezen zouden „verschrikkelijke verliezen" lijden. Het voorjaarsoffensief Volgens te Tokio van het front ont vangen berichten vallen de commu nisten van Moensan in het Westen tot Indje in het Oosten over een front van 160 km. aan. De aanvallen wor den in deze berichten „het communis tische voorjaarsoffensief" genoemd- Luitenant-generaal Stratemeyer, bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, heeft in een vraaggesprek met het week blad „News and World Report" ver klaard: „Wij zijn er zo goed als zeker van, dat de communisten in Mand- sjoerije en Noord-China hun lucht macht opbouwen. Men kan een vast beraden luchtoffensief niet tot staan brengen, tenzjj men de vliegvelden, van waar het offensief komt, kan bereiken." ,Wij mogen niet ten Noorden van de Jaloe komen, zo vervolgde Stra temeyer, en bijgevolg kunnen wij niet alle luchtaanvallen voorkomen. Het enige wat wij kunnen doen is zo waakzaam mogelijk zijn." Tot nu toe zijn echter nog geen Chinese lucht aanvallen gedaan. REACTIES TE LAKE SUCCESS. Reuters medewerker te Lake Suc cess, Michael Fry schrijft: „Diploma ten der Verenigde Naties poogden Maandag te Lake Success uit te vin den, wat voor uitwerking een groot scheeps offensief der communisten in Korea vermoedelijk op de politiek der Verenigde Naties t. a. v. dit ge bied zou hebben. Men was het er algemeen over eens dat ae pogingen om tot een politieke regeling van het Koreaanse conflict te komen een ernstige terugslag zou den ondervinden indien zou blijken, dat de communistische tegenaanvallen het verwachte grote voorjaarsoffen sief in Korea inluiden. In Amerikaan se kringen verwacht men dit offen sief reeds geruime tijd. Hoge Ameri kaanse ambtenaren hebben reeds enige tijd geleden als hun mening te kennen gegeven dat de regering te Peking niet bereid zal zjjn over een vreedzame oplossing van het Ko reaanse geschil te spreken, voordat de uitslag van dit „voorjaarsoffen sief" bekend is. Sommige diplomaten te Lake Success vrezen, dat de Ver enigde Staten na afloop van het „voorjaarsoffensief" der Chinese communisten veel minder geneigd zullen zijn een compromis-oplossing te aanvaarden. Vele waarnemers te Lake Success zijn van mening, dat de Verenigde Naties zich thans hebben ingesteld op een militaire oplossing van het Koreaanse geschil. Vo I zover te Lake Success bekend, zijn van de zijde der Verenigde Na ties geen pogingen meer gedaan om in verbinding tc komen met de Chi nese communistische regering. OVERZICHT VAN HET OFFENSIEF. De. berichtendienst van de „New York Times" geeft het volgende beeld van de toestand op Korea: Het geallieerde front in Centraal Korea is door de communisten door broken Zij bevinden zich op sommi ge plaatsen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad De troepen der verbon denen trekken zich ordelijk terug. Aan het Westelijke flank van het centrale front hebben de geallieer den Jongtsjon prijsgegeven Zij val len terug op verdedigingstellingen even ten Noorden van de 38ste breed tegraad. Aan de Oostelijke flank van het centrale fro it hebben de communis ten de breedtegraad overschreden. Zij stoten door ten Noord-Oosten van Tsjoentsjon, 13 km. ten Zuiden van de breedtegraad. In het Westen rukt een communistische strijdmacht op naar Oeidjongeboe 20 km. ten Noor den van Seoel Men gelooft, dat wellicht 30 Chinese divisies betrokken zijn bij het offen sief der communisten. In het Westen hebben de geallieer. den na een terugtocht van een tot 10 km. tevoren gereedgemaakte verde digingsstellingen betrokken. De situa tie in deze sector wordt than" offi cieel .stabiel' genoemd Een batal jon van de N. bereikte de linies der verbondenen nadat het zich uit een Chinese omsingeling van 20 uui had vrijgemaakt. Slechts twee voer tuigen moesten worden achtergela ten- De MacArthurs genieten na de be wogen eerste dagen na hun aan komst in de Ver. Staten, rust. Zij be sloten zich in het weekeind niet in het publiek te vertonen. Donderdag zal MacArthur in zijn toestel Bataan naar Chicago vliegen om daar een „MacArthur-day" bij te wonen. Van daar zal hij zich naar Milwaukee in de staat Wisconsin begeven, waar zijn eigenlijk domici lie is. Daar wil men de vermaarde stadgenoot op feestelijke wijze inha len. Vrijdagavond keert MacArthur naar New York terug. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft bekendgemaakt, dat het college van stafchefs aan de Con grescommissies voor buitenlandse za ken en voor defensie volledig ver slag zal uitbrengen over de geschil len iwet generaal MacArthur in zake politiek in het Verre Oosten. Deze zittingen van de Congrescom missies zullen geheim zijn. CAMPAGNE VOOR HET PRESI DENTSCHAP De beweging, welke generaal Mac Arthur candidaat wil stellen voor het presidentschap is, ondanks Mac Arthurs verzekering, dat hij niet in de politiek wil gaan, met haar cam pagne begonnen. Niemand mag meer dan één dollar bijdragen tot de cam pagne. Na Bevan ook Wilson u'tgetreden KTA BEVAN is ook de Britse minister van handel, de 35-jarige Harold Wilson, het jongste lid van het kabinet uit de Labour-regering ge treden. Ook hij wilde verantwoordelijkheid voor de nieuwe begroting, waarin de sociale diensten enigszins moeten wijken voor het herwa peningsprogramma, niet langer dragen. Het aftreden van de beide mi nisters heeft de kloof in de Britse Labourpartij over de herwapening nog breder gemaakt en hedenochtend zou het partijbestuur in spoedzit ting bijeenkomen. VERENIGDE NATIES WERKEN MEDE AAN DE TOEKOMST VAN ERITREA. Eritrea, de vroegere Italiaanse kolonie in Afrika, zal vol gens een besluit van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties als een autonome staat ver enigd worden met Ethiopië. De ge volmachtigde der Verenigde Naties voor Eritrea, Dr. Eduard Anze Ma- tienzc, heeft voorbereidende bespre kingen gevoerd met afgevaardigden van alle groeperingen der rijk geva rieerde bevolking van dit land. Foto toont enige arbeidsters van de Bileni-stam in een fabriek waar knopen uit inlandse noten vervaar digd worden. In dit bedrijf vinden duizend personen werk. WAAROM BEVAN AFTRAD. De afgetreden minister van arbeid Bevan heeft gisteren in het Lager huis de reden van zijn aftreden na der uiteengezet. De kern van Bevans betoog was, dat Groot-Britannië zich te zeer op sleeptouw had laten nemen door de Amerikaanse diplomatie en dat het herwapeningsprogramma, dat voor ziet in een uitgave van 4 7 milliard pond sterling, verdeeld over drie jaar, „reeds dood is." Het kan niet verwezenlijkt worden zonder onher stelbare schade te berokkenen aan het economisch leven van Groot- Britannië en de wereld. Hij wees er op, dat de Verenigde Staten van plan zijn de bewapenings productie uit te breiden met een vo lume, dat gelijk is aan het gehele Britse verbruik. Wanneer dat ge beurt, aldus Bevan, dan zal de vraag naar schaarse grondstoffen zo groot worden, dat dit de economie van de Westelijke wereld buiten Amerika de 1- of 2-kinderen-gezinnen, die bijslag ontvangen, waarmede reus achtige bedragen zijn gemoeid); het wordt door de katholieke voorman nen zelfs ongewenst geacht, dat de kinderbijslag te veel wordt opge schroefd. maar verwacht wordt, dat eerlijk tegemoet wordt gekomen aan de toezegging van de partijen-over eenkomst, dat de grote .gezonde ge zinnen in ons vaderland niet oneven redig zwaar zullen worden getroffen Deze onevenredige belasting weg te nemen, is niet alleen een katholiek- christelijk belang; een staatsbelang eveneens van de allerhoogste orde, is ei mee gemoeid. zal ondermijnen. Wij krijgen dan massale werkloosheid. Zo zal het Russische communisme in elk land van het Westen de beschikking krij gen over een „reeks paarden van Trojé". Bevan is dan ook van me ning, dat de levensstanddaard en de sociale voorzieningen door het her wapeningsprogramma niet mogen worden aangetast Min. van fin. Gaitskell. heeft in zijn begroting voorgesteld, dat gebit ten en brillen voortaan voor de helft door de patiënten zullen worden be kostigd. Daartegen heeft 3evan zich met kracht verzet en in zijn rede voor het Lagerhuis zei hij daarover: Sommigen van mijn vrienden heb ben gezegd dat ik ruzie maak over kleinigheden. Je kunt het kleinighe den noemen, maar (zich tot Gaitskell wendend) welk antwoord zult u hebben, als de vandalen (met een gebaar naar de banken van de con servatieven) komen en hier zitten? Bevans slottirade was: Op een ogenblik dat er nog steeds grote, onaangebroken bronner van rijkdam in Groot-Britannië zijn, gebruikt een socialistische minister van financiën het verzekeringsfonds, dat is bijeen gebracht om de sociale voorzieningen in stand te houden, als zijn bron van inkomsten. (Geroep van „schande" bi; de oppositie). POLITIEKE ZELFMOORD Engelse ministers, geschokt door Bevans rede in het parlement, heb ben Maandag verklaard, dat Bevan niet ver van politieke zelfmoord af was. Een minister zei: „Zijn rede zal de Labourpartij kwaad doen, maar zij zal Bevan zelf heel wat meer scha den". Een andere minister verklaar de, dat Bevan de fatale fout gemaakt heeft zich te verbeelden, dat één man groter is dan de partij. Tegen het dure leven In het Noordoosten van Spanje Bilbao en San Sebastian zijn L.iige duizenden arbeiders in staking gegaan uit protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud. De gou verneur van de provincie heeft de arbeiders al gewaarschuwd, dat er „met gepaste strengheid" tegen hen zal worden opgetreden, als zij het werk neerleggen. De waarschuwing volgde op de verspreiding van pamfletten, waarin werd opgeroepen tot een staking van 48 uur. De eisen van de arbeiders zijn: loonsverhoging van 50 pet., controle op de prijzen en maatrege len om verbetering te brengen in de economische chaos waarin hét land zich bevindt. Maar nog voor de vlugschriften waren verspreid was al een deel van de arbeiders in staking gegaan, voornamelijk in de stad en de provin cie San Sebastian. De staking was echter verre van algemeen. Hier en daar werd er gevochten tussen sta kers en werkwilligen. De sociale onrust kwam ongeveer zes weken geleden al tot uiting, toen er een algemene staking? uitbrak in Catalonië. waaraan echter na enige dagen de regering met krachtige hand een einde rr/aakte. o.a. door het zenden van oorlogsschepen en troepen naar Barcelona. Het ministerie van arbeid heeft bekend gemaakt, dat de stakers he denochtend het werk hervat moes ten hebben. De algemene indruk was Maandagavond in Bilbao, dat het. ondanks het ultimatum van de regering, niet waarschijnlijk is, dat de stakingsbeweging vandaag zou eindigen. DE KAF!>NETS- Door de Centrale Propaganda Dienst van de K.A.B. werd een prijs vraag uitgeschreven voor een aan plakbiljet voor de Encycliekherden king te Rotterdam. Uit de ingezon den ontwerpen werd dat van Mej.l woordvoerder noemde deze rede pro- Ans van Zeijst te Utrecht gekozen. paganda. DE PLAATSVERVANGERS Maandag begon de achtste week van de besprekingen der plaatsver vangers van de ministers van buiten landse zaken in Parijs. De impasse werd niet verbroken. Gromyko hield een redevoering van anderhalfuur. Een Westelijke President Sukarno heeft Maan dagavond de termijn voor de vor ming van een kabinet verlengd tot Dinsdagavond 24.00 uur, „aangezien hij in de pogingen van beide forma teurs vooruitgang had geconstateerd" Volkomen onverwacht is in de Ar gentijnse hoofdstad officieel meege deeld, dat er tussen Argetinië en Groot-Brittannië een verdrag tot stand is gekomen over dc levering van vlees. De overeenkomst is al on dertekend. Engeland moet wel veel betalen: toen Argentinië in Juli 1950 de leve ring van vlees stop zette, eiste het 97,5 pond sterling per ton, terwijl Groot-Brittannië niet meer wilde betalen dan 90 pond. Nu moet Enge land tussen de 118 en 145 pond per ton betalen. Het verdrag heeft betrekking op een hoeveelheid van 230.000 ton, te leveren in twaalf maanden. DAWES OVERLEDEN. Generaal Charles Gates Dawes, oud-vice-president van de Verenig de Staten, is gisteren op 85-jarige leeftijd overleden. H'i heeft het ini tiatief genomen tot en met de onder handelingen gevoerd over het z.g. „Dawes-plan" en de Dawes-lening" in 1924, waardoor de Duitse herstel betalingen na de eerste wereldoor log een aanzienlijke vermindering ondergingen en Du^sland aan de middelen werd geho'pen om in het binnenland weer orde op zaken te stellen. In 1925 werd hem tezamen met Sir Austen Chamberlain, de toenmalige Engelse minister van bui tenlandse zaken de Nobelprijs voor de vrede toegekend. ZOON VAN NOORSE MARINE OPPERBEVELHEBBER VOOR SPIONNAGE GEARRESTEERD. Dc arrestatie van Per Eaward Da- nielsen, zoon van de opperbevelheb ber aer Noursc marine, geschiedde vorige week up beschuldiging van spionnage vour de Sowjet-ünic. Hij bevond zich in gezelschap van een vertegenwoordiger van dc Russische ambassaüe te Oslo, toen hij werd ge arresteerd. Kon. na de oorlog was Per Daniel- sen toegetreden tot de communisti sche partij en voerde samen met z(jn echtgenote verscheidene vertrouwe lijke opdrachten uit in een commu nistische groep in het westelijke deel van Oslo. De laatste tijd was hij ac tief betrokken bij de communistische vredescampagne. Voor veroordeelden van Landsberg Naar alle waarschijnlijkheid zullen do zeven oorlogsmisdadigers, die nu al maanden lang wachten op zeker heid omtrent hun lot, inderdaad wor den opgehangen He Amerikaanse Opperste gerècht.-mof heeft gisteren pokend gemaakt, dat het weigert, het proces te herzien. De zeven tei dood veroordeelden zijn allen officie.en van de SS en leiders van concentratiekampen ge weest en woi'den verantwoordelijk geste.'d voor do dood van duizenden mensen. Hun terechtstelling was be paald op 4 Februari, maai hun ad vocaten wisten de voltrekking van net doodvonnis uit te stellen, door re visie van hei te Landcberg (Beieren) gevoerde proces aan te vragen. Het Opperste gerechtshof te Washington zou de zaak opnieuw in onderzoek nemen. Nu heeft dat Hof met zes tegen twee stemmen besloten, de zaak niet te behandelen. Rechter Jackson, de eerste aanklager van de Verenigde Staten in de grote processen tegen oorlogsmisdadigers te Neurenberg, onthield zich van deelneming aan de besprekingen over he- al of niet be handelen van de zaak. Men verwacht, dat enige tijd zal verlopen voor het Amerikaanse mi- .o-terie van buitenlandse zanen nieu we instructies v jor de terechtstelling aan de Amerikaanse bezettende macht in Duitsland zal ver.'-trekken. Vandaag is brand uitgebroken in een electrische trein op een eindsta tion te Johohama. Volgens de eerste berichten zouden meer dan 70 per sonen gedood of gewond zijn. „HET DING" Volgens een artikel in het Ameri kaanse tijdschrift „Look" heeft dc atoombom van 1951, bekend als „het ding" een lengte van ongeveer 6 meter een doorsnede van drie meter en een gewicht van 4500 kg. Dc bom kan zodanig worden afgesteld, dat zij veertig seconden na het loslaten uit het vliegtuig ontploft. „Look" verklaart, dat het artikel wordt gepubliceerd met toestemming van hef „Strategie Air Com'mand". Ko-iietUe... Reken op de trouw van uw hond tot aan uw laatste snik, op die van uw vriend tot op het eerste ogen blik van beproeving.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1