€lóse HUTSPOT7^ Leidens katholieken vierden het Feest van de Arbeid Programma van de Leidse Dodenherdenking op 4 Mei St. Joris-beeld eindigt zwerftocht Roofoverval in woonschuitje Burgerlijke Stand MAANDAG 23 APRIL 1951 L)b LbllJSh COURANT EERST E BLAD - PAGINA J Start van een goede traditie? Hulde aan de Katholieke Harmonie! DONDEREND ROFFELDEN DE TROMMELS en het bazuingeschal deed de muren sidderen op hun grondvesten. Het applaus zwol aan tot een ovatie, waaraan geen einde scheen te komen. Zó werd gister avond in de Stadsgehoorzaal het Fee st van de Arbeid geopend. En zó ontvingen Leidens katholieken hun eigen katholieke Harmonie, die voor dit eerste officiële optreden gestoken was in gloednieuwe uniformen. Dit was het ogenblik, waarop velen zo lang gewacht hadden en waaraan sommigen twijfelden of het wel ooit komen zou. Maar nu is er zeker heid: Leiden heeft een katholieke Harmonie! En het enthousiasme waar mede de muzikanten gisteravond ontvangen werden, doet voor de toe komst het beste hopen. Want zonneklaar is gebleken, dat het katholieke volksdeel van Leiden, dat voor dit doel een offer van vele duizenden guldens bracht, dit corps beschouwt als zijn persoonlijk eigendom. We mogen er trots op zijn, dat de vurige wens van velen nu in vervulling is gegaan! welijk. Waarmede dan het happy- BONT PROGRAMMA Hoe kranig stonden de mannen daar in hun donkerblauwe unifor men Hoe trots droegen zij hun sha ko's op het hoofd. Hoe vrolijk vlam de het felle rood van hun vesten tus sen het donkere laken. Vraag niet wat dit alles gekost heeft aan geld en aan doorzettende arbeid. Alle hulde aan het bestuur, dat .kost wat kost heeft volgehouden. Hulde ook aan de directeur, Henri Op ten Berg. die in ruim een jaar tijd dit corps uit de grond gestampt heeft. Over de muzikale prestati-s schrijft onze muziek-recensente haar mening on der dit verslag. Voordat de muzikanten aan bod kwamen, verwelkomde de heer C. Zandbergen, voorzitter van de ver eniging „Katholiek Leiden" de 800 aanwezigen, waaronder pastoor Th. Beukers, pastoor M. van der Schoot, O.FM., rector F Bernefeld. geeste lijk adviseur van „K. L.". rector L. P. M. Vester, promotor van de Kath, Harmonie, kapelaan P. van Ingen, de paters L. Retèl, G. Engering en D. Hogenbirk, de kath. raadsleden A. van Dijk, P. C. ten Broek F. C. de Hosson en J, A. M. van Oyen, de zusters van het Kath. Sociaal Bu reau en vertegenwoordigers van vele kath. verenigingen en organisaties. De heer Zandbergen wees reeds bij voorbaat op de kinderziekten, die dit eerste gezamenlijk optreden van de kath. culturele verenigingen, ver bonden in de culturele sectie van „K. L.", zouden kenmerken. Met deze avond wordt een belangrijke stap gezet. Deze samenwerking kan lei den tot een beter onderling begrip en tot verheffing van het culturele peil der verenigingen. Na de Harmonie kwam „Comedia Catholica", de N.R.K.M.-toneelgroep, onder regie van de heer G. Brussel, voor het voetlicht met de een-acter vai. M. Vastbinder „De gelegenheids inbreker". Dit stuk liet zien op wel ke listige wijze een minnaar de toe stemming van zijn a.s. schoonvader krijgt. Het tweetal gaat pamelijk een pseudo-inbraak plegen, om de sensa tie van het inbreken eens mee te ma ken. Als de papa van het meisje na afloop bemerkt, dat zijn maat de toe- was er dus verband te brengen tus sen het programma en het doel van deze avond: de viering van het Feest van de Arbeid. Overigens heeft men de kinder ziekten, waarvan de voorzitter ge waagde, wel kunnen constateren. Het is o.m. weer eens duidelijk ge bleken, hoe moeilijk het is goede één-acters te vinden Er waren trou wens meer fouties. Maar het heeft weinig zin daarop te wijzen, omdai op de eerste plaats voor ogen moet staan, dat hier het begin gemaakt is met iets, dat een goede traditie kan worden in het kath. verenigingsleven van Leiden Er is hier een vorm van samenwer king gevonden, die hoogst noodzake lijk is. Maar al te vaak is er onder linge strijd tussen de verenigingen; een strijd die afbreekt, niet op bouwt. Dat het anders kan, bewees deze avond. Bovendien wordt hierdoor prachtig gesymboliseerd, dat het Feest van de end gekomen is. Geen sterk stuk en!Arbeid jets is voor alle groeperingen, niet al te sterk gespeeld. Maar vro-1 niet alleen voor de K.A B., van wie lijk en geschikt om eens hartelijk te I dit initiatief uitging. Iedereen, die lachen. I arbeidt en dat doen we toch alle- De R.K. Toneelgroep „De Gastspe- maal! moet zich eenmaal per jaar Iers" leverde een bijdrage in de eens bijzonder bezinnen op de waar- vorm van twee declamaties door de en vreugde van zijn werk. Als dit mej. N. Reizevoort, die twee verzen;in de komende jaren op nog zinvol - van Guido Gezelle zegde: „O, Lied!" Ier wijze mogelijk wordt, dan is deze R.K. BOND VAN MUZIEKGEZELSCHAPPEN. Uitslag dilettanten-examen. Uitgaande van de R.K. Bond van Muziekgezelschappen in Zuid-Holland heeft men te Leiden de dilettanten- exameru. gehouden. Geslaagd zijn de navolgende personen voor diploma A: A. de jong bugle. E. Koek bugle, J. Pauw Alt-Sax Jos de Jong, Piston, J. Bakker, Piston, W. van Emmerik, Tuba, allen tt Roelofarendsveen; P. v. d. Spek Clarinet, te Wateringen; J. P. van Mii, Piston, A. G. de Vette, Baryton, J. C. v. d. Drift Piston, S. Hijdra, Piston, allen te Kethel; W. Zuiderwijk, Clarinet te Kwintsheul; C. Zwart Alt, G. Warmenhoven, Te nor Sax., W. Schelvis Sr. Baryton, W. Schelvis Jr. Piston, allen te Noord- wijk- H. Coers, Baryton, L. v. d. Berg Clarinet, allen 'o 's Gravenhage; mej. C. Bouwmeester Clarinet, H. de Bruin Baryton Sax., allen te Lisse. Voor diploma B: J. A. Schellekens Es-bas 's Gravenhage; J. Heemskerk Clarinet, Warmond. Evenals vorige jaren zal ook op 4 Mei a.s. in Leiden herdacht worden, dat op 5 Mei 1945 het Nederlandse volk bevrijd werd van het Duitse sla venjuk. Deze herdenking zal echter niet zo'n grote vorm aannemen als voorheen het geval was. Dit jaar wordt de gehele herdenking geconcen treerd in één bijeenkomst, die volgende week Vrijdagavond om kwart over zeven gehouden wordt in de Pieterskerk. Als sprekers zullen optre den ds. D. Kuilman, Ned. Herv. emeritus-predikant, en mr Jan Derks, hoofdredacteur van het R.K. dagblad „De Tijd" uit Amsterdam. De eerste spreker zal zijn gehoor speciaal bepalen bij de bezettingstijd, waarna de tweede spreker de bevrijding zal behandelen. Deze plechtige bijeen komst wordt omlijst door het Toonkunst-orkest, onder leiding van Henk Geirnaert, en het R.K. Alma Materkoor met het Nederlands Madrigaal koor, beide onder leiding van Willem Mizée. Na afloop wordt het ge bruikelijke défilé gehouden langs het tijdelijk nvonument aan de Steen straat. De Leidse jeugd zal in schoolverband defileren en bloemen leggen aan de voet van het houten kruis. Of dit in de ochtend-, dan wel in de middaguren zal geschieden, staat nog niet vast. en „Met kloeken arme Haar helder en krachtig stemgeluid deed het goed in deze grote zaal. Voor het optreden van het R.K. Alma Materkoor verwijzen we naai de muziek-recensie, evenals voor het K.A.B.-orkest, dat, door ziekte ge handicapt, niet in volledige bezetting kwam. Na de pauze kwam de R.K. To neelvereniging „Vondel" van de K. A.B. met „In veilige haven" van Ad. Bevers op de planken. In deze ac tuele één-acter werd de terreur ge schetst, waarmede de E V.C. haar stakingsacties kracht bijzet. De situa tie mocht ietwat gezocht zijn. toch gaf het spel weer wat vandaag aan de dag gebeurt in onze havensteden en in alle arbeiderscentra, waar het communisme zijn invoeld tracht te vergroten. De bede der vrouwen om vrede in deze wereld, althans onder dit dak, kon uit de werkelijkheid gegrep.cn zijn. Het programma besloot met vijf nummers van de R.K. Volksdans groep „De Grote Ronde". Velen zul le:. voor het eerst met deze uiting van volkscultuur kennis gemaakt hebben. Een kennismaking, die mis schien niet enthousiast geweest is. Men bedenke dan, dat volksdans niet gezien, maar gedaan moet worden. De dames en heren, die zo vrolijk over het podium huppelden, dansten en sprongen, beleven er een intens genoegen van Het was fleurig en gedisciplineerd, opgewekt en jeugdig Maar vooral was het hoofs, iets wat onze tijd nog kan leren van een ver verleden! Waardevol begin. Ogenschijnlijk was dit een pro gramma waarin geen enkel ver band zat. Maah de conferences van Wim Quint, speciaal uit Hilversum naar zijn oude stad gekomen, gaven binding aan de verschillende num mers, Bovendien had alles met el kaar gemeen, dat het een goede vorm van vrije tijdsbesteding was, komstige schoonzoon is, kan hij geen^ een noodzakelijke compensatie voor bezwaar meer hebben tegen het hu" de dagelijkse arbeid. In dit opzicht Gistermorgen trok een lange stoet Hopman Wijgerinck en de eerste klas-verkenners, die de eerste tocht spontaan hadden volbracht De dag werd besloten met een tocht naar het buitencentrum Gilwell St, Wal- rek te Overasselt. van eerste-klasse verkenners van de Kath. Jeugdbeweging in Nederland door het zonovergoten polderland van de Ooy bij Nijmegen naar het kerkje van Persingen Dat was het einde van een zwerftocht van een jaar met het Sint Jorisbeeld door heel Nederland. Het Sint Jorisbeeld werd plechtig bijgezet in de Sint Joriskerk. Omstreeks half elf betraden de verkenners, voorafgegaan door vele vlaggendragers het pleintje voor het gerestaureerde kerkje. Hopman Wij gerinck uit Groenlo droeg het beeld over aan de hoofdcommissaris, baron mr. van Voorst tot Voorst, en de hoofdaalmoezenier rector A. Ver hoeven, als vertegenwoordigers van de Kath. Verkennersbeweging Bij deze plechtigheid waren o.m. tegenwoordig de staats-secretaris van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th Cals, de burgemeesters van Ub- bergen, Groesbeek en Overasselt, de deken van Ubbergen-Beek en lei dende figuren uit de Ned. Verken nersbeweging. De burgemeester van Ubbergen, mr. P. M H. Sassen, herinnerde aan het grijze verleden van het histori sche kerkje, en droeg het in bruik leen over aan de Katholieke verken ners. Hij reikte de sleutel over aan rector Verhoeven, die het kerkje in wijdde. Het Sint Jorisbeeld werd daarna door de verkenners binnen gedragen. Men plaatste het bronzen beeld op een boomstam bij het geïmproviseer de altaartje. De pastoor van OoyPersing droeg voor het eerst na vier eeuwen het H. Misoffer op. De Misgebeden wer den door de verkenners en de vele gasten samen beantwoord. Aalmoe zenier Verhoven hield een korte pre dicate. Na de kerkelijke plechtigheid deel de de N.C. op het kerkpleintje mede dat de Sint Joriatocht, die 2 x 24 uur duurt en gaat door het land om Nij megen. /an Overaaseit. Groesbeek, Mook, Malden, Nijmegen. Ubbergen. Persingen, als nieuwe mogelijkheid voor eerste klas 'Verkenners in de spelregels is opgenomen. Baron H. M. ran Voorst tot Voorat reikte de aerate St. Jock toehi-bandjes uit aan In de nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks half twee is een 68- jarige man, die in een tot woon schuit verbouwde sloep woont, wel ke in de Prinsengracht te Amster dam ligt, beroofd. De man was 's avonds uit geweest en kwam omstreeks half twee thuis. Toen hij het deurtje opende van de zeer kleine woonschuit was er iemand binnen, die hem op het zelfde mo ment met een met zand gevulde kous een klap op het hoofd gaf. De oude man verloor zijn bewustzijn en zakte in elkaar. Toen hij kort daarna weer bij kennis kwam, bleek de overvaller tc zijn verdwenen met een porte feuille, waarin een bedrag van on geveer 800,— zat. De aanrander bleek reeds enige tijd in de woon schuit te hebben vertoefd en deze grondig te hebben doorzocht. Zo was de peluw van het bed geheel open geknipt en de inhoud over de vloer uitgestrooid. Het slachtoffer is aanvankelijk naar een ziekenhuis vervoerd, maar is daarna bij familie ondergebracht. De gevolgen van de klap waren niet zo ernstig. TREIN VERTRAGING ALS GEVOLG VAN SPOORSTAAF!»REUK. Zondagavond omstreeks half acht werd in de spoorweg tussen Rotter dam D.P. en Rotterdam Beurs een spoorstaafbreuk ontdekt. Ten gevol ge hiervan werden de ireir.°n tussen Rotterdam D.P. en Feyenoord over enkel spoor geleid, waardoor grote vertraging ontstond. avond als start een groot u"ce.: weest. Waarvoor we de organisatoren van „Katholiek Leiden" dankbaar mogen zijn! MUZIKAAL GEDEELTE. Al dadelijk bij 't inkomen hoorden ij de tonen van opgewekte mu ziek. Het K.A.B.-orkest, onder Maandag 23 April. Zaterdagmiddag om kwart over twaalf is de 60-jarige groentenman S. v. d. M., wonend aan de Hoge Morsweg te Oegstgcest, op het terrein van de Shell aan de Hoge Morsweg te Leiden door zijn paard op de tenen getrapt. Van der M. kwam te vallen, kreeg een wiel van de groentekar ever zijn borst en raakte met het hoofd kneld tussen de as. Vrij ern stig gewond werd hij door de E.H.D. ding van J. Sc'nramp, had het op naar het Acad. Ziekenhuis gebracht, zich cenomen de entre-acte muziek En gisteravond vond op de Lage zich genomen de entre-acte muziek te verzorgen, en 't ging er vlot van door. Voor 't eerst werkte dit en semble onder leiding van deze diri gent die pas is aangesteld. Zoals 't gaat, nieuwe meesters nieuwe wetten 't K.A.B.-orkest, dat hier te Leiden al z'n sporen verdiend heeft, zal zich onder dc nieuwe meester ook weten te handhaven Gehandi capt door ziekte onder de gelederen van de spelers, sloeg men zich kra nig door de moeilijkheden heen die de Ballet-suite van Popy oplevert. Groot succes hadden de soliërende instrumenten clarinet, cello en viool. Trouwens de gehele suite werd hartelijk ontvangen en toegejuicht. Niet minder was dit 't geval met de „Polonaise op. 40 no. 1" van Chopin. Waarom de dirigent een arrange ment had gekozen, begrijpen niet. Er is toch mooie en nie^ zware orkestmuziek genoeg te vin- j den. Feestelijk was 't in elk geval j wel, en dankbaaar werden orkest en uitvoerenden toegejuicht. Rijndijk een aanrijding plaats tuss. een autobus van de Eltax en de 61- jarige wielrijder E. A. V., wonend aan de Middelstegracht. De man brak zijn rechter onderbeen en werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Zijn fiets werd totaal ver nield. Na dit onprettige nieuws mogen wij nog even terugkomen op het feest van gisteravond. Elders in dit blad kunt u lezen, dat de R.K. Leidse Harmonie het Feest van dc Arbeid opluisterde en dat de mannen in gloednieuwe uniformen gestoken wa ren. We mogen daar nog aan toevoe gen, dat deze uniformen geheel gra tis werden gemaakt door de heer J. ,.j van Dorp, lid van de Harmonie, die te hiermede wel een zeer bijzondere pluim verdiend heeft. Steeds gaan de Lichtfabrieken ver der met de vervanging van gaslan taarns door electrische straatverlich- voorzien Een grote want het gaslicht was Willem Mizée met zijn klein, maar j ting. Dezer dagen is ook de Jan van uitmuntend geschoold Alma MaterHoutkade van electrische lantaarns koor, sloeg andere tonen aan, beter gezegd zong andere tonen. Fijnzin nig, zoals wij de bekende koorleider I ranlfo Hpaai kennen, stelt hij zonder enige re- serve zijn muzikale gaven in dienst i Het is bekend, dat de N.V. Ned. van één doel: de muziek in stijl en Rotogravure Mij. een stuk grond ge- met nobele klank te reproduceren. kocht heeft van het industrie-terrein De uitvoering van Mozart's „Ave j aan het Delftse Jaagpad. Thans is Verum" en de „Sanctus" uit de Missa j men bezig dit terrein op te spuiten Brevis van Da Palestrina zijn hier- met zand, dat uit de Vliet gezogen van het onmiskenbaar voorbeeld. wordt. Als dit klaar is, hoopt men Beluistert men de beide a cappella 00k het terrein aan het verlengde van zitter N. B. v. d. Voort o.a. de di recteur, ir. M. C. de Jong, en de ad junct-directeur ir. C. Bouman, een hartelijk welkom toeriep. Na een zangduo aanhoord te hebben, kregen de aanwezigen twee schetsjes voor geschoteld en daarna muziek van „Tre Metal Music Players". De Ko- ncgro-boys brachten weer goede acrobatiek. Het trio „De Rio's" liet Zuid-Amerikaanse liedjes horen en de 10-jarige accordeonnist Henny Langevèld zorgde voor een extra nummer. Dit alles onder leiding van conferencier Jac. Ligtvoet. Met een danske op muziek van „The Ho- fenks Melody Makers" kwam het einde. STADSKOK. „Limburgia" vierde het eerste lustrum De Leidse Limburgers hebben gis teren op de hun eigen wijze reünie gehouden in „Den Burcht". Nadat hun volkslied had weerklonken, werden eerst enige verenigingszaken behandeld, waarvan dc voornaamste was de bestuursverkiezing. De heren W. Box-ghans, A. Winkemolen, A. Genang en Fr. Theelen werden ntet grote meerderheid van stemmen herkozen. De heer J. Pastoors kon zich niet herkiesbaar stollen, wat al gemeen betreurd werd, omdat hij steeds nauwgezet de finacniën ver zorgd heeft en een batig saldo ach terlaat. In zijn plaats werd gekozen werken, dan zou men zeggen: wat een onbekommerde musiceervreugd en beschaving in dc niet talrijk, maar goed bezette stemgroepen; maar weet dan, dat deze musiceer vreugd ontstaan is door de affini teit met componisten en werken, door diepte van gedachten en door algehele volgzaamheid van het koor. 't Was mooi, twee belangrijke wer ken waardig. Iets te zeggen van de R.K. Har monievereniging hebben wij tot bijna 't laatst bewaard. Onze ver wachting was wèl gespannen, maar dat 't eerste optreden zó daverend zou zijn, dat ging boven onze ver wachting. Een prachtig corps, in mooie sprekende uniformen. Claroe- nen, die signaal blazen, tambour maitre, een echte en twee miniatuur tambours-majoors, zwaaien de staf, •en stoten 't rhythme, de trommen roffelen, de drums drummen en on der de rhythmische en melodische directie van Henri Op ten Berg ope reren de clarinettisten, saxofonisten, trompetten, tuba en wat dies meer zij, dat 't een lust is. 't Vaandel prijkt op de achtergrond, een gewel dige show, en last not least een diri gent, die de kunst verstaat, en fasci nerend zijn schare aanvoert. Zelf solo-trompettist bij 't Residentie orkest, weet Henri Op ten Berg wat muziek en musiceren is. Hij over schat het kunnen van zijn mannen niet, en hoewel hij zeker al wel een en ander in studie had, heeft hij zich bij dit eerste optreden bepaald tot 't spelen van marsen. „Festwal- marsch" van Jakma, met een aardig contrasterend Trio. „Death or glory" van Hall. Dc pijpers (kleine dwarsfluiten), 5 in getal, speelden met de kleine trom een Russische taptoe, om te eindigen met de welbekende „Ma- noeuvremarsch" van P. A. Stenz (vermoedelijk de vader van onze stadgenoot Herman Stenz, die kapel meester was van de stafmuziek te Breda). De Leidenaars waren „mighty cnthousiastic" over de R.K. Harmo- niovereniging en brachten de kapel en de dirigent een ware ovatie. De laatste deelde zijn succes broederlijk met de Tambour-maitre De Grote Ronde besloot de avond. De groep danst haast wel feilloos. Opgewekt, jeugdig en zonder enige affectie voeren zij de dansen uit, voortge sproten uit de folklore van hier en misschien ook van elders. Zij heb ben er groot succes mee geoogst, waarneembaar uit 't langdurig ap plaus. In genoeglijk voldane stem ming zijn hierna de vele bezoekers van deze feestavond naar huis ge gaan. J. Kortmann. de Tomatenstraat aldus te bewerken. Er wordt thans druk gewerkt aan een nieuwe straat van de Tomaten- straat naar de nieuwe verkeersweg LeidenVoorschoten. De Ned. R.K. Metaalbewerkers- bond „St. Eloy", Afd. Leiden, heeft a.s. Dinsdag van half acht tot half negen weer een adviesavond, tevens gelegenheid tot spa"ren voor de ex cursies, in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236. De Sportclub Lichtfabrieken hoopt binnenkort het eerste lustrum te vieren. Er zijn thans 129 leden, die bridgen, schaken, voetballen, zwem men, klaverjassen en vissen. Vooral de schaakclub heeft goed geboerd in de Leidse Schaakbond, door van 3A naar de 2e klas te promoveren. De personeelsvereniging van Meel fabriek „De Sleutels" vierde Zater dagavond het jaarfeest in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Voorzitter J. C. Mattaar verwelkomde speciaal de directieleden, de heren A. en H. J. Koster, en hun dames. Hij voegde er hartelijke dankwoorden aan toe voor de ondervonden medewerking. De acrobatengroep „The Flour Mice" en de „Twee en een halve Waconi's" openden het programma, waarna de toneelgroep „M.D.S." voor het voet licht kwam met „Wie kust de mum mie?" De speelsters en de regisseuse, mej. S. Bartlema, kregen na afloop bonbons. De heer H. J. Koster hul digde het bestuur van „M.D.S." en wenste de vereniging nog veel suc ces toe. Op muziek van de M.D.S.- boys werd nog een uurtje gezellig gedanst. Ook het personeel van de Kon. Ned. Grofsmederij had Zaterdag een ont spanningsavond. De grote Stadsge hoorzaal was geheel vol, toen voor- LE1DSE KAP PERS-CONTACT COMMISSIE OPGERICHT Na verschillende besprekingen is opgericht de Leidse Kappers-con tact-commissie, een overkoepelings orgaan van de organisaties van kap perspatroons en kappersbedienden: de Ned. Kappersbond. afd. Leiden, „Hulp en Vriendschap", de SJLH.D. de Kath. Bond van Kappersbedien den „St Comas'' en de Christelijke Bond van Kapperspersoneel. Voorzitter is de heer L. van Ton geren, secreteris J. Daalmeyer, Flo- risstraat 15. Het doel van dit orgaan is het gezamenijlk behartigen van dc vakbelangen in het kappersbedrijf voor Leiden en omgeving. Dit jaar nog geen Kath. Ambachtsschool Het is thans wel zeker, dat de Kath. Ambachtsschool te Leiden, die momenteel in oprichting is, dit jaar haar poorten nog niet opent. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling in September a.s. met de eerste klas te beginnen, maar de voorbereidingen blijken een langere tijd nodig te heb ben dan geraamd was. Hel zal nu wel September 1952 worden, voordat dc school geopend wordt. Uit vele vragen is ons gebleken, dat talrijke katholieke ouders uit Leiden en omgeving nog aarzelden hun zoons aan andere ambachtsscho len te laten inschrijven voor het ko mende leerjaar. CLINISCH CONGRES. VAN 10 TOT 16 JULI TE LEIDEN Het eerstvolgende „Student's In ternational Clinical Congres" zal deze zomer in Nederland worden ge houden en wel te Leiden van 1016 Juli, te Utrecht van 1621 Juli, te Groningen van 2126 Juli en te Am sterdam van 2628 Juli. Te Leiden zal worden behandeld clinisch onder zoek, te Utrecht sociale en bedrijfs geneeskunde, te Groningen clinisch onderwijs en Ic Amsterdam algeme ne gezondheidszorg. Het onderzoek zal worden gedemonstreerd aan de hand van actuele experimenten. Van Utrecht en Amsterdam uit zullen de deelnemers uitstapjes kunnen maken om zich een beeld te vormen van de algemene en industriële gezond heidszorg on van dc phnrmaceu- tische industrie. Verder zullen dis cussiegroepen worden gevormd om de sociale problemen van het me- T, c... ii_ disch beroep nader te bezien. Het nog"' dé ^ontrib'utfe"werdvastge- buitenlandse deelnemer, ral steld op ƒ3.per lid en per jaar, echter met dien verstande, dat voor een gezin de contributie werd be paald op 5.per jaar. Over enige weken zal het Haagse „Limburgia" een toneelavond komen geven. Een leuk blijspel zal opge voerd worden en de voorzitter re- kenter op, dat alle leden present zullen zijn. Na deze formaliteiten volgde het amusante gedeelte van de avond, nigozet door het duo Bubie en Breds- je. Lustige liedjes brachten al spoe dig stemming. Ook de diverse verma. lijkheden werden buitengewoon ge waardeerd. Er was van alles wat maar denkbaar was en menig lid sloofde zich uit om voor dc mooie prijzen in aanmerking te komen. Een zeer aangenanve verrassing was de komst van dc R.K. Harmo nie. die ter gelegenheid van het 5- jarig bestaar. van Limburgia een mu zikale gelukwens kwam brengen keurig opgesteld op het Burcht plein werden enige vrolijke num mers ten beste gegeven. De waarde ring voor deze aardige attentie werd uitgesproken door voorzitter Borg- hans, die hoopte dat dit niet de laatste keer zou zijn dat de Limbur gers door deze harmonie opgevro lijkt worden, Zo verliep dc genoeglijke avond in een stemming, die de aanwezigen niet zullen vergeten. Limburgia zal doorgaan de Leidse Limburgers hecht bijeen te houden in de Lim burgse gewoonten, zowel op gods dienstig als op fnlkloris terrein, te handhaven. Dat alle Limburgers in Leiden en omgeving zich als lid zullen aanmelden, is niet alleen de wens van het iiveritfe bestuur, maar ook van ale leden. Dan zal dc Lim burgse nachtegaal zich irreer en meer doen horen en voor de niet- Limbureers de ware Limburgse hu mor verduidelijken. OVERIJSELS—GELDERSE TONEELAVOND Een vergissing van de namen en de personen van schoonmoeders en schuldeisers kan de meest merk waardige situaties scheppen en zo wel degenen, die de vergissing ma- worden, komen tenslotte tot een toe ken als degenen, die het slachtoffer stand van wanhoop. Dit was het ge geven, waarmede cJe Pas opgerichte toneelclub van de Overijsels-Gelder- se vereniging Zaterdag in „De Har monie" haar debuut maakte. De avond was geopend met het stoere volkslied van Overijsel en werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van de Brabantse, Friese, Limburgse en Zeeuwse verenigingen. De dames B. Mulder en R. Rid- derikhoff brachten op amusante wij ze een huldiging aan de oud-voor zitter van de vereniging, de heer P. Thijs, waarin mevr. Thijs ook deel de. Namens leden en donateurs wer den bloemen en boeken aangebo den. De volgende bijeenkomst van de „Overijsels Gelderse kolonie" in Leiden, vindt plaats op 1 Mei as. om 8 uur in „De Harmonie". maximaal 120 bedragen. Verder is er plaats voor ongeveer 25 Neder landse deelnemers. Er komen deel nemers uit alle Westaurope P lan den, Amerika, Zuid Afrika erf Israël. Geboren: Gerarda Agatha, dr. van W. J. Diels en G. A. Kortekaas; Wil lem Jacob, z van W. van der Bent en W. L. Berkheij; Johannes Marinus z. van A. lc Febre en D. Gijsman; Petronella Maria Augusta, d. van C. Touw en M. J. A. -an Landeghem Margaretha Cornelia, d. van P. Ba- rendse en J. M. van Leeuwen; Jidi Nazira, d. van E. Karim en M. J- Dorpema. OEGSTGEEST Toneelgroep „Kerkwerve" „MoorJ in de Sacristie", was de ti tel van het stuk, waarmee dc toneel groep „Kerkwerve" gisteravond in parochiehuis haar speelseizoen be sloot. En hoewel dit uit het Engels vertaalde spel van Vincent Fallona werd aangekondigd als „sensationeel blijspel,,, vertoonde het noch de ken merken van een sensatiestuk, noch die van een blijspel; daarvoor had het van beiden te weinig. Dit mag voorzeker niet geweten worden aan de spelers, doch veeleer aan de bouw van het stuk, welke nu niet be paald sterk was. Het teveel aan per sonen maakte het geheel vaak moei lijk tc volgen, vooral ook door de afwezigheid van actie, terwijl het slot. waarbij men a.h.w. slechts ter loops verneemt, wie nu eigenlijk de moorj heeft gepleegd, psygologisch onjuist is cn daarom onbevredigend bleek. Op dc spelers en speelsters van „Kerkwerve" rustte derhalve de taak. onder de gegeven omstandig heden het beste ervan tc maken. En over het algemeen hebben zij zich behoorlijk van hun taak gekweten. Koster Cranck, brigadier Potter cn pastoor Langton gaven, voor zover hun de mogelijkheid daartoe gebo den werd, een goede uitbeelding van de verschillende karakters De kerk- schoonmaakstcr en vooral het dienst meisje Rose zorgden op uitstekende wijze voor wat kleur en de overige medcspelendon sloten zich daar goed bij aan. Dat het niet zo talrijke pu blick, hetwelk het gebodenc met aandacht volgde desondanks niet be vredigd huiswaarts keerde, behoe ven spelers cn speelsters zioh niet aan te trekken. Zij kunnen dit ge voeglijk op rekening van de auteur zetten. Laatste Berichten DER VERBONDENEN OP KOREA TERUGTOCHT De verbonden legers zijn Maandag in goede orde langs het grootste ge deelte van het Koreaanse front op nieuwe verdedigingsstellingen terug getrokken. aldus maakt het achtste leger bekend. Over welke afstand is teruggetrokken, meldt dit communi qué niet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3