AKKERTJES Nare dagen »Als de kinderen maar eens groot zijn« Hong in er-on!usten India Wordt Vogeler vrijgelaten? Drie treinen botsing in Prins Bernhard in hetMerengebied Eerste Bollenzondag 3000 soldaten in licht arrest De Velser-affaire Bondsvoorzitter K.A.B. over lonen en prijzen Sh&ie tDutf, in de schaduw van Djenchis Khan MAANDAG 23 APRIL 1951 DE LE1USE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 PREMIERE VAN K.A.B.-SPEL GISTERMIDDAG werd door de R.K. toneelvereniging „Inter Nos" uit Oss in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de première gegeven van „Als de kinderer^ maar eens groot zijn". Kees Spierings schreef dit spel in opdracht van de K.A.B. ter gelegenheid van de jubilea der sociale encyclieken. Het wil de mogelijkheid schep pen, om met medewerking van de diverse amateurtoneelgezelschappen naast de grote meeting in het Feyenoord-stadion te Rotterdam ook plaatselijk reliëf te verlenen aan de herdenking van de uitvaardiging van Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. PRACHTIG SPEL VOOR HET AMATEURTONEEL De K.A.B. kan tevreden zyn over do wijze, waarop Kees Spierings zijn opdracht heeft uitgevoerd. Hij heeft geen stuk geschreven, dat tel kens teruggrijpt naar teksten uit de encyclieken, noch een beeld gegeven van de grootse strijd, welke door de pioniers van de beweging is gevoerd „Als de kinderen eens groot zijn" is een spel van bezinning Het toont de toeschouwer na een kort voorspel, waarin de sociale wantoestanden van de negentiger jaren even worden aangestipt tot welk een levens sfeer het katholieke gezin van onze tijd is kunnen geraken dank zij de ommekeer door de sociale encyclie ken bewerkstelligd Zonder intriges en zonder geraffi neerde vondsten weet de schrijver drie bedrijven lang de aandacht ge spannen te houden voor een aantal gebeurtenissen, die dagelijks in hon derden gezinnen plaats vinden. De opzet van het spel is dood simpel, maar juist hieraan ontleent het zijn bekoring. De oprechtheid straalt er van af en elke neiging tot melodra- matiek is in de kiem gesmoord. Het lief en leed van het gezin Ten brake is zó verbeeld, dat er enerzijds een stille dankbaarheid in verankerd ligt voor hetgeen er in de laatste tientallen jaren bereikt is. terwijl anderzijds dringend gewezen wordt op de taak van het gezin ten aanzien van het maatschappelijk en godsdienstig leven. „Inter Nos" uit Oss heeft van dit spel een zeer goede opvoering gege ven en daarmede bewezen dat het de krachten van het amateurtoneel niet te boven gaat. Wij zijn er ech ter van overtuigd, dat er veel in spanning en toewijding nodig is om van „Als de kinderen maar eens groot zijn" iets goeds te maken Men be hoeft niet op de planken te komen met het idee „nu zal ik mijn nummer eehs even afdraaien". De doorsnee amateurtoneelspelen kunnen op dit gebied wel het een en ander heb ben, maar dit spel zou er door ver moord worden. Het is te subtiel voor de sfeer van „Daar heb je Koos, hij heeft een baard om". Verder is er een minimum aan actie, wat aan de tonelisten extra zware eisen stelt. De amateurs, die gisteren in Utrecht speelden, hebben aan deze eisen voldaan door volle dige overgave. Innerlijke bewogen heid van de medewerkenden is de enige gesteldheid, waarmede „Als de kinderen maar eens groot zijn" in alle steden en dorpen van Neder land een succes kan worden. PROF. ROMME EN DE ANTI-REV. In een Zaterdagmiddag te Roer mond gehouden toespraak heeft prof. dr. C. P. M. Romme wederom de re cente kabinetsformatie besproken. Spr. betreurde de afwezigheid in het nieuwe kabinet van figuren van R.-R. zijde. nieuwe kabinet van figuren van A.-R. gevaardigde prof. Anema de laat ste tijd gedaan, was aan inleider gebleken, dat de oorzaak daarvan gezocht moet worden in de poli tieke opvatting der Anti-Revolu- tionnairen dat als grondtoon van het Nederlandse volk geldt het daarop door de Hervorming ge drukte stempel. Als Katholiek lei der wilde prof. Romme daartegen over nadrukkelijk vaststellen, dat prof. Anema c.s. zich vandaag en morgen in de grondtoon van ons volk diep vergissen. De Katholieke Nederlandse bevolking zal zulks in zijn politiek duidelijk laten blij ken. Verdrijf de periodieke pijnen i en dat lome, lusteloze gevoel*! direct en afdoend meteen paarJf De scheepsramp in de Golf v. Mexico De door het vuur geblakerde tan ker „Esso Suez" is gisteren de haven Mobile in Alabama binnengelopen, 48 uur na de botsing in de Golf van Mexico met een andere tanker, de „Esso Grensboro'Het staat reeds vast, dat 17 zeelieden de dood heb ben gevonden bij deze scheepsramp, terwijl nog 22 anderen vermist wor den. Aanvankelijk werd gedacht, dat de „Greensboro" die direct na de aanvaring in zware mist in een hel van vuur was herschapen verlo ren was gegaan, doch later bleken Troepen moesten Zaterdag ingrij pen om de orde te Cooch Behar in Noord-Oost India te handhaven, waar bij voedselrelletjes 5 mensen werden gedood en 31 gewond, toen de politie het vuur opende. Zaterdag braken tweemaal onlusten uit. Een menigte viel de residentie van een hoge politie-autoriteit binnen en bracht diens zoon letsel toe. In de na bijheid bestormden „honger-beto- gers" het kantoor van de regerings partij en brachten schade toe aan meubilair en archieven. De situatie werd van hogerhand als gespannen bCDch£uüe opende het vuur op 5000 j sleepboten er toch in geslaagd te betogers, die hogere rantsoenen eis- ZIJn' he tanker op sleeptouw te ne ten In trachtten het regeringsgebouw j ™n naar de haven van Galveston, te overvallen. De menigte wierp ste- 1 nen naar de poitie en stak twee voer tuigen in brand. De politie, die over weldigde dreigde te worden .opende 't vuur, nadat 24 agenten waren ge wond. Voor een tijd van veertien dagen zijn alle samenscholingen, optochten en betogingen verboden. De autori teiten vertelden een afvaardiging van de demonstraten, dat de rantsoe nen niet verhoogd kon worden, ge zien de beperkte voorraden, maar dat er spoedig meer graan te verwach ten was. De „honger-betogingen" be gonnen nadat in sommige streken van de staat Cooch Behar de rijst- en graanprijzen met 200 pet. waren ge stegen. Boedapest zegt het Het Hongaarse ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft Zaterdag te kennen gegeven, dat de Amerikaan Robert Voge'er, die tot 15 jaar ge vangenisstraf was veroordeeld, we gens „spionnage en sabotage" eerst daags vrijgelaten zal worden. Hieraan werd toegevoegd, dat een overeenkomst was bereikt met de Amerikaanse „onderhandelaars", die waarschijnlijk toezeggingen hebben moeten doen aan de Hongaren. In Amerikaanse kringen te Boedapest was men van mening, dat Hongarije Vogeler dan pas vrij zal laten, wan neer het bewijzen heeft, dat de V.S. inderdaad van plan zijn aan de rechtvaardige eisen van Hongarije" tegemoet te komen De eisen, die Hongarije destijds aan de V- S. heeft gesteld waren: 1. Teruggave van Hongaars be zit, dat door de Duitsers na de oorlog is meegenomen. 2. Teruggave van de IJzeren Kroon die. naar gemeld is. in het Vati- cnan is weggeborgen. 3. Het vrijgeven van bepaalde Hon gaarse activa in Amerika. Deze wer den „bevroren"' na de arrestatie van Vogeler in November 1949. In kringen van de Amerikaanse de legatie durfde men niet voorspelden of het dagen of weken zou duren al vorens Vogeler zou kunnen terugke ren naar zijn vrouw en twee kinde ren, die nog steeds in Wenen op zijn vrijlating wachten. Drie mensen werden gedood en vijftien anderen kregen zware ver wondingen tijdens een treinongeluk, dat Zaterdag te Glasgow plaats vond, en waarbij niet minder dan drie trei nen betrokken waren. De eerste trein, volgepakt met voetballiefhebbers, die op weg wa ren naar de Schotse „Cup Final", vloog in volle vaart op een andere, stilstaande trein, eveneens vol met voetbalsupporters. Deze tweede trein werd in elkaar gedrukt en schoof ver volgens op een derde treinstel, dat op het spoor daarnaast stond. Terstond na het eerste alarm snelde van alle kanten hulp toe en werd een begin gemaakt met het bevrijden van de talrijke passagiers, van wie nog een vijftigtal lichte verwondingen had opgelopen. PRESIDENT BIERUT IN BERLIJN. De Poolse president, Boleslaw Bierut, is Zondagochtend voor een of ficieel bezoek in Berlijn aangekomen. Wilhelm Pieck, de president van Oost-Duitsland, bracht de vorige zo mer een bezoek aan Polen. President Bierut was vergezeld door Poolse ministers en autoriteiten. President Bierut zal met Oostduitse leiders besprekingen voeren en deel nemen aan feestelijkheden die be trekkingen hebben op de vriend schappelijke betrekkingen tussen Po len en Oost-Duitsland. Ook een Rus sische delegatie vergezelde de Poolse president. Volgens berichten van het commu nistische persbureau „Nieuw China'' zyn zeven kloosterzusters uit China gewezen, omdat zij geweigerd had den het kindertehuis van het Heilig Hart is Nanking over te geven aan de Chinese steunorganisatie. Het persbureau zei, dat de autoriteiten tot overneming van het tehuis had den besloten, omdat het slecht be stuurd werd, waardoor de sterfte on der de kinderen groot was! Van de zusters zijn er drie afkom stig uit Frankrijk, de overige komen uit Portugal, Polen, Italië en Oosten rijk. Bede-en danktocht van Kath. Amsterdam Heel Katholiek Amsterdam is op geroepen deel te nemen aan „een massale stille danktocht naar het Be gijnhof" op de herdenkingsavond Vrijdag 4 Mei a.s. tussen 7 en 9 uur. De oproep is uitgegaan van deken G. P. J. v. d. Burg, namens de geeste lijkheid en de hoofdbesturen vanjille katholieke organisaties van de hoofd stad. In de oproep staat o.a „Opnieuw werpen donkere tijden hun schaduw vooruit. Misschien God verhoede het moet Katholiek Amsterdam in de toekomst nogmaals in uiterste nood opgaan naar het H. Sacrament van Mirakel; maar het zal dit alleen met vertrouwen kunnen doen als het zich eerst van zijn plicht van dank baarheid gekweten heeft" In het Begijnhof zal tevens de be lofte, door deken dr. G. van Noort in ae hongerwinter gedaan, symbo lisch worden ingelost door de verze kering, dat nu zeer spoedig de vo- fiefkerk ter ere van Christus Koning als blijvend monument van dank baarheid voor de redding uit de nood zal verrijzen. Van alle deelnemers wordt ver wacht, dat zij na het bezoek aan het Begijnhof de nationale herdenking op de Dam zal bijwonen. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Rector van St. Joan, de Deo te Amsterdam, de Wel- eerw. heer G. J. M. Groot; tot Kape- 'in ts Rotterdam (H. Willibrordus) v Weleerw. Heer A. P. Loerakker, die Kapelaan was te Amsterdam (O.L.Vr. van Alt. Bijstand) KAPELAAN TH. W. KLEPPER t Te Groesbeek is gisteren, na een langdurige ziekte, overleden de wel eerw. heer Th. W. Klepper. Kape laan Klepper werd geboren te Edam 27 Dec. 1905, priester gewijd 25 Mei 1929. Hij was achtereenvolgens kape laan te Spaarnwoude, Berkel, Rot- (H. Hil*ardi>s). Noordwijker- hout (St. Joseph), Wognum en Voor burg (O. L. Vr. Hemelvaart), Prins Bernhard is Zondagmiddag, na drie dagen in hotel Llao nabij Bariloche, in het Argentijnse Meren gebied te hebben vertoefd, met zijn gevolg in een Argentijns regerings vliegtuig naar Tres Arroyos, nabij Bahia Blanca, vertrokken, waar hij tot Maandag zou verbkjven om de Nederlandse landbouwkolonie aldaar te bezoeken. De prins heeft, dank zij de door de Argentijnse autoriteiten genomen maatregelen, volkomen ongestoord te Bariloche kunnen verblijven. Daar prins Bernhard te kennen had gege ven niemand te kunnen ontvangen, was de omgeving van hotel Llao ge heel afgezet, zodat geen enkele be zoeker tot de prins kon doordringen. DE PRINS ALS TELEFONIST. Prins Bernhard fungeerde Vrij dagavond als telefonist in Bariloche. De Argentijnse minister van PTT had namelijk aangeboden dat alle leden van het geyolg van de prins een gesprek konden voeren met hun familieleden in Nederland, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Het gehele gezelschap zat derhalve in de kamer van de prins rond de telefoon in afwachting van de ge sprekken, die niet lang op zich lie ten wachten. Het gesprek van de prins met Soestdijk wilde niet vlotten. De ko ningin moet in Nederland zeker twee uur hebben zitten wachten na' de aankondiging van het gesprek. De prins nam de taak op zich om de echtgenoten, moeders en vaders aan te kondigen, dat de mannen of zoons aan het toestel kwamen. Ais een der laatsten kwam eindelijk koningin Juliana aan de lijn. De prins kon de koningin vertellen dat zijn gezond heid niets meer te wensen overlaat. De verbindingen waren over het ge heel zeer bevredigend. Binnen twee uur hadden negen leden van het ge zelschap met hun huis gesproken. IN BAD DOOR STROOM GEDOOD. Bij een familie te Amersfoort is een tragisch ongeluk gebeurd, waarbij de bewoner, een 28-jarige smid. het le ven heeft verloren. Deze ging een bad nemen. Hij gebruikte een zoge naamde dompelaar, eer. electriscn apparaat, om het badwater te ver warmen. Enige tijd geleden was de leiding van de dompelaar niet geheel in or de, zodat de smid deze leiding had gerepareerd. Blijkbaar niet goed ge noeg, want 't water in het bal bleek onder stroom te staan, met het nood lottige gevolg, dat de man werd ge e ectrocuteerd. Hij schreeuwde om l ulp, maar toen zijn vrouw in de tadkamer kwam, vond zy haar man reeds dood -n het bad liggen. De grootste attractie van de eerste bollenzondag was het veirukkelijke voorjaarsweer. De vele duizenden, die gisteren naar de Bollenstreek togen, hebben het milde zonnetje na de lange regenperiode dubbel weten te waarderen en daardoor genoegen genomen met het feit ,dat het groot ste deel van de velden nog zo groen zag als gras. Alleen de hyacinthen stonden in volle bloei. „Dc Keuken hof" trok de meeste belangstellen den. Om negen uur in de morgen eerde reeds het eerste gezel schap en nadien werden er nog 20.000 entreebiljetten verkocht. Bijna 2000 auto's, 5000 iietsen, ruim 400 motoren en ongeveer 100 bussen brachten dit flinke aantal bezoekers naar de sprookjest.uin. In de middaguren bracht de minis- __r van sociale zaken, mr. A. M. Joekes een bezoek aan de bloemen tentoonstelling en hij bracht zijn Belgische collega, de heer Van den Daele mede. Ook burgemeester Oud van Rotterdam bevond zich onder de bezoekers. Buiten „De Keukenhof" trokken de narcissen en hyacinthen veel be kijks. De bloemenverkopers hadden hun eerste goeie dag. De automobi listen en fietsers lieten zich in de slingers zetten en mannen, die nog ievs goed hadden te maken, zetten hun vrouwen in de bloemetjes. Dank zij de centrale verkeersrege ling met mobilofoons hadden er geen verkeersopstoppingen plaats en kon den de talrijke brommers die overal rondzoemden eveneens in goede banen worden geleid. Op de Wittenberg De ruim drie duizend militairen, die momenteel voor herhalingsoefe ningen gelegerd zijn in de splinter nieuwe legerplaats Wittenberg bij Stroe op de Veluwe. hebben het af gelopen weekeinde doorgebracht in licht arrest aldus het dagblad „Trouw". Van dit arrest, opgelegd door de kampcommandant, luit.-kol. J. J. A. Beaumont, werd niemand uit gezonderd, noch de manschappen, noch de officieren en onderofficieren. Deze maatregel was door de com mandant genomen, omdat drie solda ten zich vorige week ergerlijk had den miédragen tijdens een uitstapje naar Amersfoort. De verontwaardi ging over deze algemene „bestraf fing" is, zowel bij officieren als sol daten, zeer groot. HERHALINGSOEFENINGEN EN LOONTOESLAG. Aan de wedde en jaarwedde ge nietende militairen, die momenteel voor herhalingsoefeningen onder de wapens zijn, zal de laatste 5 procent loontoeslag worden unbetaaldal dus meldt Trouw' Dit geldt niet voor de soldijgenietenden, dus de sol daten, aangezien men van mening is, dat dezen geen salaris genieten De loontoeslag, die maxima»' 55 cent per dag bedraagt maximaadl 29 ct. voor militairen boven 23 jaar, geldt evenmin voor andere dienstplichti gen en beroepsmilitairen Voor deze Gerechtelijk vooronderzoek affaire, die in de laatste tijd sterk de publieke aandacht heeft getrokken, wordt van regeringszijde medege deeld, dat het rapport van de com missie die met het instellen van een onderzoek was belast, de z.g. com- missie-Versteegh, door de minister van Justitie aan de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer ter vertrouwelijke in zage is gegeven. Tevens heeft de pro cureur-generaal by het Gerechtshof te Amsterdam de nodige maatregelen bevorderd tot het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek. De burgemeester van de gemeente Velsen zal in aansluiting daarop de nodige maatregelen tegen de daar voor in aanmerking komende betrok kenen nemen, krachtens het politie ambtenaren-reglement. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AANHOUDEND DROOG. Licht tot half bewolkt, droog weer. Vannacht weinig wind en plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag zwakke tot ma tige wind uit Zuidelyke richtin- ?en en weer iets hogere tempe- •aturen. 24 April: Zon op 05.26, onder 19.51; Maan o-p 00, en onder 06.07 uur. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de plaats van wijlen mr. A. F. Poggenbeek te Rotterdam is be noemd verklaard tot lid der Provin ciale Staten van Zuid-Holland de heer C. Gestelt (V.V.D.) te Rotter dam. In het jaarbeursrestaurant te Utrecht opende hedenmorgen voor zitter A. C. de Bruijn de driedaagse verbondsvergadering van dc Kath. Arbeiders Beweging met een rede, waaraan we het volgende ontlenen. Tijdens enkele na-oorlogse jaren was het goed werken op de sociale akker. Het klimaat was prima en de vruchten hadden ieders bewonde ring. Wij weten ons vrij van pessimisme, indien wij weloverwogen zeggen, dat er tekenen zijn die er op duiden, dat wij ernstig rekening moeten hou den met de mogelijkheid, dat, even als na de eerste wereldoorlog, dc reactie zich opnieuw zal laten gel- j den. Het volgen van een aantal bla den en periodieken en het kennis nemen van adviezen van de Stich ting van den Arbeid stemt niet hoopvol, waarbij de bij herhaling tot uiting komende angst vóór en het knabbelen aan de macht van de Ne derlandse arbeidersbeweging, een der facetten is. en weeldebelasting. Doch indien ons volk arm is en dat is het waar om verbiedt de regering dan (weder om) het luxe-autorijden op Zon4ag niet? Waarom kan, met beroep op onze armoede, er niet naar worden gestreefd, dat dure buitenlandse va- cantiereizen worden beperkt? Waar om geen soberheid voorgeschreven bij het maken van sommige verterin gen en waarom sluit men de ellendi ge speelholen niet? Al zet dat alles als geheel bezien, weinig zoden aan de dijk één grote zode zou in elk ge val daardoor worden geplaatst. Een psychologische. Ons volk, de kleine man, zou zich, onder het zelf brengen van offers minder ergeren en de van solidariteit zou worden Niets zou ons liever zijn, aldus spr., dan dat wij ons vergissen en wij rekenen er gaarne mee, dat niet alles wat geestelijk en sociaal ge wonnen werd, wederom verloren gaat. Doch onze zozeer gewaardeerde verantwoordelijkheid schrijft daar om gebiedend voor, dat door ons met een en ander in verschillend opzicht zeer ernstig rekening wordt gehou den. Het zo uitermate urgente cn be langrijke probleem van prijzen en lonen zal behandeld worden door prof. Tinbergen, directeur van het (Rijks) Planbureau en invloedrijk adviseur van de regering. Toch schijnt het nuttig t.a.v. de kwestie enige opmerkingen te maken. Eerst zij verklaard, dat voor ons bij het bepalen van een standpunt het be lang van de arbeiders (de arbei dersgezinnen) voorop stond en staat. Daarmede is niet gezegu," dat wij onze ogen mogen sluiten voor de vaak harde werkelijkheid. Om groter leed te voorkomen moet categorie zal echter nog een regeling ons volk o£(ers b gen en de worden getroffen. - - b KAAS NAAR FRANKRIJK. De Franse minister van landbouw heeft de invoer van vijfhonderd ton Nederlandse kaas, waarin de handels overeenkomst tussen Frankrijk en Nederland voor de eerste helft van dit jaar voorziet vrijgegeven. Dat be tekent, dat nu van Nederlandse zijde binnenkort toestemming zal worden gegeven, om 25 millioen francs be schikbaar te stellen voor het invoe ren van wijnen uit Frankrijk. Gisteren hield de Ned. R.K. Espe- rantistenbond „Nederlanda Katoliko" zijn jaarlijkse congres te 's-Hertogen- bosch Het laatste jaar heeft de es- perantobeweging in de vrije wereld goede vorderingen gemaakt, zo werd verklaard. Het congres 1952 zal te Alkmaar worden gehouden. Men heeft beslo ten een karavaan te vormen naar de 23e internationale bijeenkomst, die in Augustus te Muenchen zal wor den gehouden. Deelnemers aan het Katholieke Congres kunnen desge wenst ook deelnemen aan het uni versele congres. ring besloot, dat dat offer, althans voor het ogenblik, 5 pet. van het ver. bruik zou zijn. De Nederlandse arbeidersbeweging heeft zich, noodgedwongen, bij het besluit neergelegd, of beter gezegd, zij heeft zich conditioneel bij de re geringsbeschikking neergelegd. Gevraagd werd en wordt: regering, wat doet ge aan de prijzenkant, waarvoor ge ook verantwoordelijk zijt? Dat is het punt, daar zit de moeilijkheid. Wij beweren aller minst, dat de prijsbeheersing alge meen tot prijsverlaging leidt. Wij we ten wel beter omdat de grondstof- fenprijs, die wij niet in de hand heb ben, buiten en tegen onze wil stijgen kan. Doch het schijnt onredelijk, mis schien zelfs onzedelijk, de reële lonen van de arbeiders, omdat men ze in de hand heeft, onverbiddelijk te ver lagen, terwijl men aan de andere kant, de prijzenkant, volstaat met een vriendelijke buiging, verzoekend de prijzen niet of beperkt tc verho gen. Daardoor wordt de indruk ge wekt, dat met twee maten wordt ge meten; dat men wijkt voor de moei lijkheden, die ongetwijfeld aan de prijhbeheersing verbonden zijn. De regering wil het verbruik van een aantal consumptiegoederen be perken door verhoging van accijnzen versterkt, zo meende spr. (Wordt vervolgd). GEMEENTE-AMBTENAREN IN DE A R.K.A. Op de 26ste jaarvergadering, die de gemeenteambtenaren in de ARKA te Haarlem hielden nam deze orga nisatie afscheid van haar voorzitter, de heer A. Teijssen, die zijn voorzit terschap neerlegde in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. Met alg. instemming werd de heer Teijssen op voorstel van de afdeling Den Haag benoemd tot gre-voorzitter. Bij de bestuursverkiezing werd de aftr. vice-voorzitter mr dr J. B. Sens herkozen. Dooi* het aftreden van de heer L. van de Rijnst ont stond er een tweede vacature. De heer van de Rijnst had ziel? herkies baar gesteld, terwijl mr. Reuser eveneens candidaat was. De afdeling Leiden herinnerde de vergadering eraan, dat reeds vroeger besloten was iemand uit het Noorden van het land in het bestuur op te nemen. De heer van de Rijnst werd dan ook herkozen. Tenslotte waren er candi- daten gesteld voor de functie van voorzitter, waarvoor de heer J. Loerakker uit Haarlem gekozen werd. Bij de aanvang van de vergadering sprak nog de redacteur van het ARKA-weekblad de heer A. C. F. Conijn, die érop wees dat een 5% loonsverhoging een achteruitgang betekende van 10%. „Het is zaak daartegen te strijden" zo zeide hij. „De tijd dat het ambtenarensalaris beschouwd wordt als schimmel op het nationale brood van Nederland, moet nu maar eens tot het verleden gaan behoren." Een belangrijke inleiding hield mr. G. A. Boot, vice voorzitter van de ARKA die er in eerste instantie op wees dat het streven naar verbe tering van de rechtspositie mede met het oog op het algemeen belang noodzakelijk is. De rechtspositie im mers waarin het overheidspersoneel thans verkeert moet zowel relatief als absoluut in ernstige mate onvol doende worden geacht. Spr. ver klaarde, dat er zeker niet voldoende bereidheid is om de ambtenaren hun rechtmatige beloning te geven. Dat zou onder meer te wijten zijn aan het opportunisme, dat het salaris en de sociale voorzieningen van de ambtenaar min of m"eer verlaagt tot een sluitstuk van de begroting. Mr. Boot ging op deze kwestie nog dieper in en sprong van het salaris op de geneeskundige verzorging van het overheidspersoneel, waarin bin nen afzienbare tijd moet worden voorzien. maken", zei Dokie Dui'f tegen Murga, heerste een zo volstrekte stilte, dat een kijikje gaan nemen nam Dok nadat de tenten waren opgeslagen, het onmogelijk zou zijn, hem te be- zich voor. Op dat ogenblik hoorde hy „Alleen zelfmoordenaars wandelen sluipen. Het minste geruis, zelfs op een vrouw m hulp roepen Het ge- hier 's avonds op hun eentje", ant- honderden meters afstand, is hoor- luid kwam uit de hut. Met grote woordde Murga somber. „Ik zal mijn baar in deze streken van Azië. Waar sprongen rende Dokie erheen, best doen te wandelen en toch te blij- het hoefijzervormige dal overging in ven leven" hernam Dokie opgewekt de eindeloze hoogvlakte, stond een

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2