S>e&2id6e(2oii4o/nt Het Plan-Schuman te Parijs ondertekend Weinig hoop meer voor de „Affray" Juiste positie nog steeds niet bekend Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 19 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12261 MacArthur-week in Amerika Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. relcloontjcs t 1.50 DE DIJK DICHT! DE Romeinse kernspreuk, dat, wie de vrede wil bewaren, zich op een oorlog dient voor te bereiden, is in de gelukkige tijden welke ons geslacht moet doormaken, helaas sterker van kracht dan ooit te voren. Verkeerde de wereld na de oorlog 19141918 nog in de waan, dat de herstelde vrede behouden zou blijven op de luchtige grond van Olympische Spelen en internationale voetbal wedstrijden, de tweede oorlog was nauwelijks geblust, of de brand- peilers ontwaarden, dat de vuur haard nog smeulde en broeide en slechts wat meer naar het Oosten was verschoven. Toen de beide oor logszuchtige naties, Duitsland en Japan, voor geruime tijd onschade lijk warqn gemaakt, had de wereld een langdurige vrede, gepaard met rust en welvaart, kunnen binnen gaan, indien niet Rusland, oorlogs- dronken ondanks zijn vele wonden, begonnen was op benauwende wijze de bewapening op te voeren. Aan vankelijk was er van een bewape- ningswédloop geen sprake. De An gel-Saksische volkeren, meer op han del dan op heerszucht ingesteld, meenden, dat er met praten en ruilen nog wat te bereiken viel. Van Rus sische zijde werden deze pogingen handig uitgebuit tot een aan-de- praat-houderij, terwijl het zich mili tair sterk maakte Eenmaal verze kerd van zijn macht, deed het enige steekproeven, of de vreedzame vol keren zouden terugdeinzen voor oorlogs-dreigementen. Rusland zette eerst de Berlijnse blokkade in en ontpopte zich daarna in Korea. Deze steekproeven toonden, tot hun ver rassing, een dappere afweer van de vrije volkeren, die zich door Rus land niet wilden laten overrompe len om in Slavische slavernij te worden gebracht. De vrije wereld, ofschoon steeds, ook op dit ogen blik, genegen tot onderhandelingen, gordde zich aan tot gemeenschappe lijke afweer van de Russische drei ging". In deze gemeenschappelijke afweer tot behoud van vrede en vrijheid heeft ook Nederland zijn plicht te doen en naar de mate van zijn vermogens bij te dragen in het opwerpen van een dam om een rode vloedgolf te kunnen stuiten. IJET kwam ons goed voor even de grote lijn van de gang der his torie te schetsen. Alle narigheid van angst en versobering wordt veroor zaakt door het communistisch Rus land (dat in zijn buitenlandse poli tiek dezelfde gedragslijn volgt als de Tsaren!) Het is onze dure plicht, willen we niet vernietigd worden, een stevige dijk op te werpen tegen de stijgende vloed van Russische heerszucht. Deze dijk is nog in de maak. On der leiding van dijkgraaf Eisenhower gaat ook Nederland aan de opbouw er van medewerken en er zijn aan wijzingen, dat er ook onzerzijds „iets gaat gebeuren". Aan het plan nen-maken is een eind gekomen en de regering zal met een nauwkeurig- omschreven voorstel komen. Het hoogst onbevredigende en gevaarlijke? van de huidige toestand is, dat (om ons tot Nederland te beperken) geen paraat leger aanwezig en ons land weerloos is. Er zullen, zoals in de regeringsverklaring is medege^ deeld 5 divisies komen van de land macht, de luchtmacht zal worden versterkt en de marine zal in Atlan tisch verband een taak krijgen. Maar deze 5 divisies (een Neder landse divisie omvat 20.000 man) zijn zogenaamd „mobilisabel". Zij worden opgeleid en naar huis ge stuurd, tot de nood aan de man ijiocht komen. Eer deze 5 divisies voorbereid en uitgerust zijn, heb ben weeind 1954 bereikt. Met de oefening van de eerste divisie zal pas in de loop van dit jaar kunnen worden begonnen Voor de opvul ling van deze leegte in de verdedi ging komen de herhalingsoefeningen niet in aanmerking. Met een volle dige herscholing van de zwaaiden" zou 6 a 7 maanden zijn gemoeid en de regering huivert er voor deze zware last te leggen op de jonge mannen, die, na het vaderland reeds plichtsgetrouw te hebben ge diend, weer een plaats in de normale maatschappij hebben gekregen. Mi- litare deskundigen, die daarbij de K.V.P., en niet alleen haar achter zioh hebben, zijn van mening, dat in de gegeven omstandigheden de nieuwe lichtingen voor een tijdvak van 20 maanden onder de wapenen moeten komen. Zodoende wordt be rekend en bereikt, dat doorlopend gedurende een jaar een volledige parate divisie ter bescherming aan wezig zal zijn. T%E KOSTEN van deze versterkte afweer uit den treure is het vernomen zijn zeer hoog. Nog maals: de schuld is aan Rusland. Anderhalf milliard per jaar, alleen voor ons land. Het enige voordeel ervan is, dat deze anderhalf milliard de werkgelegenheid ten goede zal komen, maar dan mag ook verwacht worden, dat de vredes-industrie zich met snelheid en vastberadenheid omschakelt naar de afweerindustrie. Deze koersverandering blijkt, helaas niet overal met de nodige voort varendheid te zijn ingezet, zodat grote orders voor ons land verloren gingen. Maar zelfs als de industrie volledig meewerkt, is het onwaar schijnlijk en practisch onmogelijk, dat reeds, dit jaar de anderhalf mil liard in goederen en diensten kan worden omgezet. Dit is financieel niet zo bedenkelijk, omdat daarbij op een tijdvak van 4 jaar is gere- Ceuutenoude ïivaCiteit amgezet in óamemtteiking. Oorlogsindustrie wordt vredesindustrie IN DE HISTORISCHE Klokkenzaal van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zich gisternamiddag wederom een historische gebeurtenis voltrokken; Zes ministers van Buitenlandse Zaken bekrach tigden met hun handtekening het plan-Schuman, dat de vorming van één Europese markt beoogt ten behoeve van de kolen- en staalproduc- tie van Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg voor de tijd van 50 jaar. Thans is het stadium bereikt, dat het verdrag aan de parlementen der betrokken landen kan worden voorgelegd. De ondertekenaars waren: dr. Adenauer (Duitsland), Robert Schu- man (Frankrijk), Paul van Zeeland (België), graaf Carlo Sforza (Italië), Joseph Bech (Luxemburg) en mr. D. U. Stikker (Nederland). Europa Gemeenschappelijke verklaring Onmiddellijk na de ondertekening, die 17 minuten in beslag nam en door niet minder dan 200 journalis ten werd bijgewoond, hebben de zes ministers een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin het volgende wordt gezegd: „De zes landen zijn vastbesloten voor de eeuwenoude rivaliteit een fusie van hun essentiële belangen in de plaats te stellen en de grondslag te leggen voor een hechtere band tussen hun volken Zij hebben daar mede een begin gemaakt door de vorming van een Europese steen kool en staalgemeenschap, die 160 millioen Europeanen vertegenwoor digt, het eerste supra-nationale or gaan wan een georganiseerd Europa. Dit Europa staat open voor alle "Europese landen, die vrij zijn een keus te doen. Wij hopen van ganser harte, dat andere landen zich bij ons streven zullen aansluiten". NU ANDERE „POOLS". In de verklaring wordt verder be kend gemaakt, dat de landen van het plan-Schuman bereid zyn voorstellen tot het vormen van „pools" op ander gebied in studie te nemen en te trachten deze tot uitvoering te bren gen. „Dergelijke initiatieven dienen zo snel mogelijk te worden ingepast in het kader van een politieke een- Hong er heerst India in Uit een overzicht van de gebieden in India, waar hongersnood dreigt, valt af te leiden, dat het er voor de staat Bihar ernstiger uitziet dan op enig ogenblik sedert de grote hon gersnood van 1871, Het aantal doden neemt gestadig toe, zij het nog niet met honderd tegelijk. Naar schatting leven op het ogen blik 25 millioen mensen op rant soenen beneden het bestaansmini mum. Tien millioen hunner bevinden zich in de 'kritieke gebieden van Noord-Bihar, tien millioen in acht districten waar in Madras droogte heerst en vijf millioen in gebieden in de staat Bombay in Rakasthan. De voedselvoorraden zijn zo klein dat wanneer de toewijzingen voor twee weken in de dorpen aankomen, ze in een paar uur verbruikt zijn. Vele dorpelingen in Noord-Bihar lo pen soms dagen zonder voedsel. Ter verlichting van de nood wordt op het ogenblik 1500 tot 3000 ton voed sel per dag naar Blihar gezonden: Men vreest, dat in geïsoleerde stre ken in Nepal de toestand nog erger is en dat 300.000 Nepalezen zullen trachten Bihar binnen te komèn op zoek naar voedsel. heid, zoals in de Raad wordt nagestreefd." Deze passage heeft volgens Reuter betrekking op de „Schuman-plan- nen" voor de landbouw, het spoor wegvervoer en de electriciteitsvoor- ziening. Wat de eventuele deelneming van Engeland aan het plan betreft in diplomatieke kringen te Londen verwacht men, dat de Franse en Britse regeringen in overleg zullen treden over de mogelijkheid, dat ook Engeland zich bij de steenkool- en staalpool aansluit. VERKLARING VAN ADENAUER. Na de plechtigheid heeft bonds kanselier Adenauer voor de pers de volgende verklaring afgelegd: „Het plan-Schuman betekent voor de gewone Europeaan meer goede ren tegen lagere prijzen en daarmee dus 'n verhoging van de levensstan daard. Maar het heeft nog grotere betekenis, want het is de eerste stap in de richting van het overwin nen van het nationale egoisme. „De ondertekenaars," aldus de bondskanselier, „dragen hun souve- reine rechten op het gebied van de kolen en het staal over aan een supra-nationale organisatie. En daar deze materialen van primair belang zijn voor de moderne oorlogvoering, zien zij voorgoed af van de mogelijk heid om oorlog tegen elkander te voeren. Uit het gemeenschappelijke werk aan dit internationale plan," aldus Adenauer, „zal een wederzijds ver trouwen ontstaan, dat ons Europese leven in al zijn geledingen zal ver anderen." r^E BRITSE ADMIRALITEIT heef* gisteravond een communiqué' uitge geven, waarin wordt medegedeeld, dat de hoop, dat er nog opvaren den van de gezonken onderzeeboot „Affray" gered zullen worden, sterk is verminderd. Tot Vrijdag a.s. bestaat nog de leans, dat er overleven den zullen worden aangetroffen. Na die datum is de voorraad zuurstof uitgeput. Duikers staan echter gereed om, zodra de „Affray" zou zijn ge vonden luchtbuizen in de wanden van de gezonken onderzeeboot aan te brengen. Men weet echter nog steeds niet, waar de gezonken duikboot precies ligt. KOORTSACHTIG GEZOEK. Ondanks de slinkende hoop op red ding voor de opgesloten mannen, blij ven de schepen en vliegtuigen koorts achtig zoeken naar. enig teken van de „Affray", die, naar men gelooft, op een diepte van 60 meter ligt. Onder deze schepen zijn ook Amerikaanse, Franse en Belgische oorlogsbodems een daad van hulpverlening, waar voor in het Lagerhuis reeds erken ning is uitgesproken. Ook in de nacht werd het zoeken voortgezet, en scherpe stralenbundels uit schijnwerpers speelden rusteloos over de zee-oppervlakte, die door het verslechterende weer in steeds hevi ger mate in beroering werd ge bracht. Ook het zicht werd slechter door een gestaag neervallende regen. Uit de aanvankelijk opgevangen klopsignalen maakte een der peilen de duikboten de woorden: „Ben op de bodem gestoten" op, en dit ver sterkte de theorie, dat de boot bij het THANS ZIJN ZIJ GEHEEL OPGEHOUDEN. De door de „Sea Devil" opgevan gen „supersonische telegraafsignalen" zijn een algemeen gebruikt middel om met een ondergedoken duikboot contact te onderhouden. Door het water heen worden mor sesignalen gezonden door middel van geluidsgolven met een hoge frequen tie, die onwaarneembaar zijn voor het menselijk oor, maar wel door OP ZOEK NAAR DE „AFFRAY". Meer dan 200 schepen en tientallen vliegtuigen hebben deelgenomen aan de opsporing van de Britse on derzeeboot „Affray", die op onge veer 65 kilometer ten Zuidwesten van het eiland Wight gezonken is. De onderzeeboot „Seadevil" slaagde erin door middel van supersonische telegrafische signalen verbinding met de gezonken duikboot te krij gen. Onmiddellijk na het verkrijgen van het contact heeft de Engelse Admiraliteit aan de vloot, die aan ----- - de opsporing deelnam, opdracht ge- duiken haar neus in de modder heeft geVen op te stomen naar de plaats, geboord en bovendien mogelijk is ge-Waar de „Affray" gezonken is. Een kanteld, zodat de reddingsluiken en i van de duikboten in het Kanaal op de boeien niet meer kunnen wordenWeg naar de plaats waar de „Affray" gebruikt. De signalen waren echter j gezonken is. Inzet: de Commandant te zwak om precies de plaats van de van de „Affray". Luitenant John „Affray"' te kunnen bepalen. Blackburn. GENERAAL MACARTHUR IN DE VERENIGDE STATEN. Na een verblijf van 14 jaar buiten Amerika is Generaal Douglas MacArthur in het land teruggekeerd. De generaal reisde met zijn viermotorige vlieg tuig „Bataan". Op het internationa le vliegveld van San Francisco ston den duizenden mensen ter verwelko ming, terwijl ook bij het hotel, waar generaal MacArthur zijn intrek heeft genomen, een enorme menigte zijn aankomst afwachtten. De Tele-Foto toont v.l.n.r. Gene raal Douglas MacArthur, zijn zoon Arthur MacAx-thur en Mevrouw MacArthur. Schuin achter de gene raal de Gouverneur van Californië Earl Warn en de Burgemeester van San Francisco Elmer Robinson. instrumenten kunen worden waar genomen. EEN SPOOR GEVONDEN? Een schip, dat deelneemt aan het zoeken meldt, dat het tien mijn be zuiden Wight vanochtend een rook- kaars, een rood met gele boei en klei ne olievlekken heeft gezien, aldus een door Reuter opgevangen radiobe richt. Aan het zoeken wordt thans ook door mijnenvegers deelgenomen. Zij slepen zware kabels over de zeebo dem in de hoop op die manier het schip te vinden. Vijfentwintig duikers staan klaar om aan het werk te gaan zodra de juiste positie van de „Affray" is be paald. NIET VAN DE AFFRAY AF KOMSTIG Uit latere radioberichten blijkt, dat de rookkaars door een vliegboot is uitgeworpen om een olievlek aan te duiden en dat er geen boei ge zien is kend. Militair en militair dekt i hier volkomen het landsbelang is I er alles aan gelegen de grootst mo gelijke spoed te betrachten. Hoe eer- 1 der de dijk dicht is hoe beter. Be- i halve de landmacht, zal (hetgeen in het anderhalf milliard is inbegre- 1 pen) vooral ook de luchtmacht aan- zienlijk dienen te worden uitge- breid. De luchtmacht moet in ge- val van nood de „paraplu" zijn j voor de 5 divisies-landmacht en moet bovendien de aantocht van vijandelijke vliegende legers kun nen onderscheppen, in samenwer king met zware luchtdoelartillerie. De minder prettig eervaring in de Mei-dagen 1940 is een harde les ge weest. Wanneer de verdediging van land en volk niet goed wordt opge zet, kan ze beter achterwege worden gelaten. Maar wie durft de verant woording op zich nemen de handen in de schoot te leggen en in moede loosheid bij de pakken neer te zit ten, zuchtend: „laat maar komen, wat komt"? Moeten we niet de kans met beide handen aangrijpen, dat we, gesteund door machtige bondge noten, een evenwichtstoestand be reiken, waarbij Rusland er noodge dwongen van afziet een vloedgolf los te laten, berekenend dat zij toch dood loopt op onze dijk? Tot deze evenwichtstoestand te geraken, is het doel van het Atlantisch Pact. Het is plicht „van iedere jongen" van de mannen en vrouwen van Nederland, eraan mee te ploeteren de dijk van afweer te helpen dich ten. Nieuwe formateurs in Indonesië President Soekamo heeft mr. Sar- tono (PNI) op zijn verzoek ontheven van de opdracht tot vorming van een kabinet op brede basis. De president heeft aan de voorzit ters van de Masjoemi (Mohamme daanse partij) en de P.N.I. (natio nale partij), de heren Soekiman en Sidik Djojosoekarto, opdracht gege ven vóór Maandag a.s. een nationaal coalitiekabinet op brede basis te vormen. De aanwijzing van nieuwe forma teurs geeft een gerede kans dat de Indonesische kabinetscrisis, die een maand oud is, de volgende week tot het verleden zal behoren. In het Perzische oliegebied Tijdens een demonstratie gisteren in de Zuid-Perzische oliestad Abadan heeft de politie een charge uitge voerd. Er vielen twee gewonden. Abadan zelf was gisteren de hele dag van de buitenwereld afgesloten door een storing in de telegraaf- en telefoonleidingen. De Britse gezant in Teheran heeft geprotesteerd tegen de uitlating van do Perzische minister van buiten landse zaken, dat de staking bij de Brits-Perzische Oliemaatschappij het gevolg was van het gebrek aan be grip van deze maatschappij voor de materiële noden van dc Perzische arbeiders. Volgens het Engelse stand punt is dit een verkeerde voorstel ling van zaken. Volgens de directie van de oliemaatschappij zijn er eigenlijk geen stakers, doch wordt de hele actie van intimidatie der werkwilligen en obstructie gevoerd door communistische agenten. De Paus en de dierenbescherming Het Internationaal Bureau van Die renbescherming in Genève heeft aan Z. H. de Paus een aansporing ge vraagd voor het bereiken van het doel. dat de vereniging van dieren bescherming zich stelt. De H. Vader heeft hierop in het Engels de hier onder volgende aansporing aan het bovengenoemde bureau doen toeko men: „De dierenwereld is, zoals dc ge hele schepping, een uiting van de Macht van God, van Zijn Wijsheid en Zijn Goedheid en als zodanig verdient zij dc eerbied en de ach ting van de mens. Elk ondoordacht verlangen om dieren te doden, elke daad van nutteloze onmenselijkheid, elke eer loze wreedheid jegens de dieren moet worden veroordeeld. Daarenboven is zulk een gedrag een waar vergif voor de gezonde en eerbare gevoelens van de mens en verlaagt hem tot een bruut. Men moet erkennen, dat de Schepper het dier tot de dienst van de mens heeft bestemd (vergel. Ge nesis 1, 28), die door het verstand, waarmede hij is begiftigd, boven de gehele dierenwereld is verhe ven. De H. Kerk beproeft Haar in vloed op de mensen en de openba re mening uit te oefenen om deze beginselen te ontwikkelen en in te prenten en de toepassing ervan in het dagelijkse leven door middel van wetten te verzekeren".

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1