Accoord over het Schuman-plan Ook Leiden gaat actief de kankerbestrijding helpen RONDOM RERUM NOVARUM WOENSDAG 18 APRIL 1951 L)h LKIDSb COURAN 1 KERSTE BLAD PAGINA 2 Vanavond waarschijnlijk ondertekening r\E MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg hebben Dinsdag te Parijs volledige overeenstemming bereikt over het sluiten van een ver drag ingevolge het plan-Schuman, dat voorziet in het onder een ge meenschappelijk beheer brengen van de steenkool- en staalindustrieën dezer zes landen. Aan het einde van de Dinsdag gehouden besprekingen verklaarde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker: „Wij hebben ons werk voltooid. Woensdag moeten wij nog slechts enige komma's en punten in de overeengekomen tekst invoe gen". De ministers kwamen Woensdag ochtend om elf uur weer bijeen. De Luxemburgse minister van Buiten landse Zaken Bech, deelde mede, dat het verdrag Woensdagavond zal wor den getekend. Frankrijk en West-Duitslahd zullen verklaringen uitwisselen, waarin is vastgelegd dat de zinsneden in het verdrag, die betrekking hebben op het Saargebied, op geen enkele wijze een permanente erkenning inhouden van de huidige status van dit ge bied, waarover in een vredesverdrag met Duitsland moet worden beslist. Bij de aanvang der Dinsdagochtend door de ministers gehouden vergade ring bestond onenigheid over de wij ze waarop de zes deelnemende lan den in de controlerende organen, waarin het verdrag voorziet, verte genwoordigd zouden zijn en over de wijze van stemming in deze or ganen. Een Franse woordvoerder deelde nu mede, dat overeen is geko men dat het hoge gezagsorgaan negen leden zal tellen. De Westduitse bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken, dr. Beginselverklaring inzake Korea De Amerikaanse regering zal bin nenkort ten behoeve van het verbon den commando in Korea een begin selverklaring omtrent de bedoelin gen in Korea uitgeven, zo verluidt volgens Reuters correspondent te La ke Success. Oorspronkelijk zou het de bedoe ling zijn geweest deze verklaring ten behoeve van de veertien landen uit te geven, die strijdkrachten in Korea hebben. Dit plan was echter uitgesteld, omdat de overblijvende 46 leden van de Verenigde Naties zich mogelijk achteruitgezet zouden voelen. Men neemt aan, dat het belang rijkste beginsel in de verklaring, de vorming van een vrij en democra tisch Korea zal beogen. Chinezen voeren tanks aan Piloten van de luchtmacht der Ver enigde Naties hebben grote aantal len tanks waargenomen en aangeval len langs de Noordkoreaansc wegen. In de afgelopen 24 uur stelden zij er acht buiten gevecht. Het merendeel van de vijandelijke pantserstrijd krachten beweegt zich ten Noorden en ten Zuiden van de Noordelijke hoofdstad Pjongjang. Generaal Van Fleet handhaaft bij de opmars een gesloten front, ten einde de vijand niet in de gelegen heid te stellen in een tegenaanval door te breken. De vijand blijft de tactiek der ver schroeide aarde toepassen en be nut de rookwolken, die laag bleven hangen als camouflage voor de troe penbewegingen. „VAN GALEN'' LOST DE „EVERTSEN" AF. Vandaag wordt de torpedoboot jager „Van Galen" onder bevel van kapi tein-luitenant ter zee A. M. Valken burg te Hongkong verwacht. Op Zaterdag 21 April zal het schip zijn taak als onderdeel van de zeestrijd krachten der Verenigde Naties in het Verre Oosten overnemen van de tor- pedobootjager „Evertsen", welke bo dem op 24 April de thuisreis naar Nederland zal aanvaarden. Van 4 tot 7 Mei bevindt de „Evertsen" zich te Colombo. Voorts ligt het in het voor nemen Tanger te bezoeken. Op 2 Juni wordt het schip te Den Helder ver wacht. POSTHUME ONDERSCHEIDING VOOR LUITEN ANT-KOLON\L DEN OUDEN. De opperbevelhebber van het Zuid- Koreaanse leger heeft aan luitenant kolonel Den Ouden, de op 12 Febr. j.l. bij Hoengsong gesneuvelde com mandant van het Nederlandse batal jon, posthuum dc „Distinguished mi litary service medal second class" toegekend. In het bijgaande document wordt gezegd: „Luitenant-kolonel Marinus den Ouden van de Nederlandse gre nadiers van het Nederlandse batal jon der strijdkrachten van de Ver enigde Naties in Korea heeft op 12 Februari 1951 in gevechten tegen de vijand bij Hoengsong moed getoond. Zijn moed, zijn hoedanigheden als be velhebber en zijn onverschrokken heid zijn eervol voor zijn persoon, voor Nederland en de strijdkrachten van de Verenigde Naties AARTSBISSCHOP IN CHINA GEARRESTEERD. Volgens de officiële communisti sche Chinese pers is op 1 April de R.-K. aartsbisschop van Kaifeng (provincie Hoenan), de Italiaan Gae- tano Pollio gevangen genomen. Drie Italiaanse missionarissen, die onder de aartsbisschop werkten, zijn eveneens gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd oproerlingen te heb ben aangezet „om studenten van een Katholieke middelbare missieschool lan te vallen". Adenauer, verklaarde Dinsdag na af loop der bijeenkomst dat de enige nog op te lossen vraagstukken en kele punten van ondergeschikt be lang zijn betreffende de voorgestelde briefwisseling tussen de Franse en Westduitse regeringen ten aanzien van het Saargebied, terwijl ook nog moet worden gesproken over de toe komst van de Westduitse organisatie voor de verkoop van steenkool. Naar een Europese landbouwpool? Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft voorstellen gepu bliceerd tot samenvoeging van de landbouwproductie van 16 Westeuro- pese landen. Het ontwerp voor deze landbouwpool is te beschouwen als een tegenhanger van het bekende plan-Schuman. De Fransen stellen voor een begin te maken met de uitvoering van liet plan door de productie van tarwe, zuivelproducten, suiker en wijn sa men te voegen. Er zullen Europese instituten moeten worden gecreëerd, die wat haar structuur en werkzaam heden betreft, overeenkomen met die van het plan-Schuman. In het ontwerp zyn drie hoofddoel- lijnen gesteld, welke geleidelijk ver wezenlijkt moeten worden, n.l. sa menvoeging avn de productie, aan passing van de productie aan de behoeften en de instandhouding van een stabiele markt, benevens het treffen van voorbereidingen voor de instelling van een gemeenschappelij ke markt voor de genoemde pro ducten. De Vier te Parijs Nieuw Westelijk voorstel De Westelijke vertegenwoordigers op de agenda-conferentie van de „Kleine Vier" te Parijs hebben gis teren op de 31ste zitting, een nieuw voorstel ingediend, dat volgens de Amerikaan Jessup „een uiterste po ging was om aan de verlangens van Gromyko tegemoet te komen". De Rus toonde zich echter niet voldaan en herhaalde zijn oude be zwaren, dat de ontwapening en de Duitse demilitarisatie op de achter grond waren geschoven cn dat de vredesverdragen met d< drie Balkan- landen los- stonden van die met Ita lië, Duitsland en Oostenrijk. Hij gaf toe, dat het een vooruitgang bete kende, dat Triëst op de agenda was verschenen, maar hij wilde het niet los van het Italiaanse vredesverdrag bespreken. Voorts miste hij het At lantisch Pact en de Amerikaanse overzeese bases. FRANSE REGERING KRIJGT VERTROUWENSVOTUM. De Franse regering heeft Dinsdag avond met 311 tegen 240 stemmen een vertrouwensvotum in de Natio nale Vergadering gekregen Met deze stemming heeft de Na tionale Vergadering uitdrukking ge geven aan haar vertrouwen in de economische en financiële politiek van de regering. De stemming kan tot gevolg hebben, dat de algemene verkiezingen in Juni in plaats van m October gehouden zullen worden. De motie, waarover gestemd werd, had niet speciaal betrekking op een vervroeging van de verkiezingen, maar premier Queuille had meege deeld, dat de regering het aannemen van deze motie zou beschouwen als een instemming met het plan om de verkiezingen in Juni te houden, en met de aanvullende belastingwet ten bedrage van 52 milliard francs. De smokkelarij naar het Oosten Bonn in gebreke? Van officiële Amerikaanse zijde werd er gisteren op gezinspeeld, dat de regering van Bonn een deel draagt van de verantwoordelijkheid voor de Westduitse illegale handel met het Sovjetrussische blok. „Werkelijk af doende maatregelen om deze handel geheel af te snijden zouden in Bonn genomen moeten worden; tot dusver zijn geen stappen in die richting ge daan", zo werd gezegd. Wij hebben er meer dan genoeg van, zei een Amerikaanse autoriteit, wij zullen in Berlijn nu eens flink optreden. West Berlijn is n.l. het belangrijk ste middelpunt van de handel in stra tegische materialen, die in een tem po van 1 milliard mark per jaar naar het Oosten stromen. Het Amerikaanse dreigement, dat de Marshall-hulp onttrokken zou worden aan firma's, die de geallieer de decreten overtreden inzake stra tegische materialen, zoals eerste kwa liteit staal, kogellagers, optische in strumenten e.d. heeft, enig effect ge had. Eigenaars van plezierjachten heb ben in de West-Finse haven Pori achtduizend ingezetenen gered, die ten gevolge van zeer hevige over stromingen, veroorzaakt door ge smolten sneeuwmassa's en zware voorjaarsregens, van de buitenwereld waren afgesneden. De redders vin gen per radio uitgezonden nood seinen op. Zij wisten van koude ril lende vrouwen en kinderen door de ramen der bovenste verdiepingen van voor de rest door het water om geven woningen te redden. Ook vele andere laag gelegen stre ken tussen Pori en de in het midden van Finland gelegen stad Tampere zijn overstroomd, waardoor wegen onbegaanbaar zijn geworden en ver- Amerika beheerst de zee En geen Britse admiraal De Britse regering heeft Dinsdag de eis van de leider der conservatie ve oppositie, Winston Churchill, dat een Britse admiraal to* opperbevel hebber der verenigde marine-strijd krachten in de Atlantische Oceaan zal worden benoemd, definitief ver worpen. In een officiële nota aan de voor zitter van het Lagerhuis zegt de Brit se regering, dat de belangen van En geland ook dan volkomen beveiligd zijn, wanneer een Amerikaanse ad miraal met dit opperbevel wordt be last. „De Amerikaanse marine be schikt over veel grotere hulpbronnen dan de Britse. Zonder haar mede werking zou een nieuwe slag om de beheersing van de Atlantische Oceaan niet door Groot-Brittannië kunnen werden eewonnen" verklaart zij. President Carmona van Portugal f President Carmona van Portugal is hedenmorgen om 11.46 uur plaatse lijke tijd overleden. Maarschalk Antonio Oscar de Fra- goso Carmona, president van Portu gal, werd in 1869 geboren uit een oud adellijk Portugees geslacht. Hij koos een militaire loopbaan en ten tijde, van het uitroepen van de re publiek in 1910 was hij kapitein. In 1923 voerde hij reeds als generaal het bevel over het vierde leger in Kevora. In datzelfde jaar werd hij minister van oorlog in het kabinet van dr. Machados. Bij de val van deze regering nam hij zijn oude bevel weer op zich en vanuit Evora marcheerde hij in 1926 aan het hoofd van zijn troepen op, toen het leger besloot een militaire dictatuur te stichten. In Juli 1926 werd Carmona eer- ste-minister en minister van oorlog en bij de eerste presidentsverkiezin gen in 1928 werd hij met grote meer derheid voor zeven jaar gekozen. In 1935, 1942 en 1949 werd hij gekozen als president van Portugal. Typerend voor zijn eenvoud was, dat hij na zijn verkiezing tot presi dent elke beloning weigerde en een jaar lang nog leefde in de kazerne op zijn wedde als generaal. Hij had de reputatie eenvoudig, bescheiden en vriendelijk .te zijn. In afwijking van vroegere publi caties moet thans worden bekend ge maakt, aldus lezen we in „De Brom fiets", dat de bromfietser in België niet op de rijwielpaden wordt toe gelaten. Laat hij dus zijn route met zorg uitkiezen, zodanig, dat de auto- nelwegen kunnen worden vermeden. Aan de Kath. Universiteit te Nijmegen is geslaagd voor het doc toraal examen klassieke taal- en letterkunde de weleerw. heer H. van Duin, leraar aan het seminarie „Hageveldte Heemstede. Overleden is te Den Haag nota ris P. J. F. M. Stael. De begrafenis heeft in alle stilte te Oegstgeest plaats gevonden. Heerenveen zal van 4 tot 11 Juli zijn vierhonderd-jarige bestaan vie ren. Men neemt aan dat de plaats is ontstaan, toen in 1551 een Fries en twee Utrechtse „heren" daar be gonnen het veen te ontginnen. De architect A. A- Kok, te Am sterdam, vooral bekend als restau rateur van oude gebouwen, te op ze ventigjarige leeftijd overleden. Vlieland en Terschelling worden weer bij Friesland ingedeeld. De Eerste Kamer heeft het daartoe strek kende wetsontwerp goedgekeurd en daarmee is een door de bezetter des tijds tot stand gekomen regeling ter zijde gesteld. Koningin Juliana heeft gister ochtend ten paleize Soestdijk de heer Agnar KI. Josson ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrie ven als buitengewoon gezant en ge volmachtigd ministej' van IJsland. ROOFMOORD IN ECHTELD. Op de Echteldse veehandelaar M. van K is hedenochtend een roof moord gepleegd. De aanvaller stal ruim 8000,— van hèt slachtoffer. Toen Van K. hedenmorgen in een nabij zijn woning gelegen schuur het 'vee wilde gaan voeren, alvorens dit naar de markt zou worden ge bracht ,werd hij op korte afstand beschoten. Daardoor werd hij dode lijk getroffen. In de woning bevon den zich toen nog de 80-jarige va der van K. en een nichtje, M. B. genaamd. Deze laatste had wei kre ten om hulp gehoord maar durfde niet te gaan kijken. Kort na de aan slag kwam G. van K- een broer van het slacntoffer, met een vrachtauto om het vee naar de markt in Den Bosch te vervoeren. Hij vond toen zijn broer dood op het erf liggen Zijn portefeuille met ruim 8.000, was hem ontstolen. GRATIE VOOR G. C. VAN BREE. Aan het lid van de Deutsche Ab- wenrstelle G. C. van Bree, die betrok ken is gev/ec-st bij het oprollen van de twee illegale groepen ter Galestin en Docter, -« bij K. B. gratie ver leend. Pe doodstraf is nu veranderd in levenslange gevangenisstraf. MATROOS GAF ZICH UIT VOOR LOODGIETER. De 21-jarige matroos bij de binnen vaart C- L. G. uit Rotterdam, is door de Rotterdamse Rechtbank wegens diefstal veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf, met aftrek, waar van vijf maanden voorwaardelijk. Op 18 December belde hij aan bij een familie in ae Van Vollenhovenstraat en gaf zich uit voor loodgieter, die naar een lek kwam kijken. Hij maak te zich toen meester van sieraden en een gouden horloge. De 29-jaïige koopman J. D. de J. werd wegens heling in deze zaak veroordeeld tot zestig gulden boete. Brieven, bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Grote Beer" en „Somersetshire", welke :n een der tussenhavens zullen worden uitgereikt, moeten respectievelijk op 20 en 24 April a.s. zijn gepost. Be halve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip onder toevoe ging „op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tus senhaven mag niet worden vermeld. Voor de Rotterdamse rechtbank stonden hedenmorgen terecht de 30- jarige veehouder G. A. K. en diens broer de 28-jarige chauffeur J. K., beiden uit Kwfntsheul, die er van beschuldigd werden in de nacht van 23 op 24 October 1950 zes koeien, toe- clementie. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MEER BEWOLKING. Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst. Morgen overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. 19 April: Zon op 05.37, onder 19.43; Maan op 16 43 en onder 04.39 uur. behorende aan P. Molenaar, uit een weide te Bieiswijk te hebben ont vreemd. Verdachten bekenden de koeien te hebben weggehaald en met een vee auto de dieren toen verder te heb ben vervoerd en daarna in de handel gebracht. In zijn requisitoir merkte de offi cier van justitie op, dat ze in de buurt van Meppel, na andere veedief stallen, zijn aangehouden. Hij eiste tegen beiden een gevange nisstraf van een jaar en drie maanden Daarna stonden de broers nogmaals terecht, omdat ze eveneens er van verdacht weiden op 13 Februari 1951 een vijftal melkkoeien van J. Koster uit een schuur te Waddinxveen te hében ontvreemd. Nadat de verdachten hadden be kend, eiste de officier van justitie tegen beiden een gevangenisstraf van een jaar. Verdachte's raadsman, mr. Verhoe ven, schetste de levensomstandighe den van verdachten en drong aan op „Koningin Wilhelmina-fonds" Reeds 700 grote en kleine plaatsen in Nederland hebben een eigen afde ling van de Vereniging „Koningin Wilhelmina tonds" ter bestrijding van de kanker. Maar Leiden had nog steeds niets van zich laten horen. Er zijn weliswaar 40 Leidenaars, die zich op het hoofdbureau in Amster dam als lid hebben aangemeld, maar een eigen afdeling had de Sleutel stad nog niet. En 40 leden is natuur lijk voor zo'n stad veel te weinig! Zouden er in Leiden niet veel meer mensen te vinden zijn. die het belang van kankerbestrijding inzien en daarvoor iets over hebben? Wis en zeker! Maar zij komen er niet toe, omdat er geen Leidse afdeling is die regelmatig tam-tam maakt en iedere Oudere lezers zullen zich nog her inneren. dat in 1918 aan Koningin Wilhelmina een huldeblijk werd aan geboden, dat door de vorstin voor de helft werd beschikbaar gesteld voor de kankerbestrijding. Het huldeb'ijk van 1948, ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum, bestemde H. M. geheel voor dit doel. Het Ne derlands Kanker-Instituut in Am sterdam en het Radio Therapeutisch Instituut te Rotterdam hielden zich in beider klinieken reeds verschillende jaren bezig met onderzoekingen op het gebied van kankerbestrijding De vorstelijke gift van 1948 was een enorme steun, waardoor het werk kon worden uitgebreid. Maar hierdoor werd de noodzaak geschapen om re- Leidenaar er aan herinnert, dat ook gelmatig ovei grote inkomsten te be. op ziin onmisbare steun gerekend schikken. Om deze reden werd het wordt. Fonds toen opgericht. Welnu, ook Leiden heeft onlangs z'jn afdeling gekregen! Het bestuur i Millioenen guldens nodig, is als volgt samengesteld: Prof. Dr. j De behaa.de resu;taten stem. men tot grote voldoening. Steeds ver- der vordert de medische wetenschap G. O. E. Lignac. voorzitter Luca. Ie secretaris; mej mr. A. P. Schilthuis, 2e secretares'e. H. C. Smit, le penningmeester, en F. P. Scholtz, 2e penningmeester. di6eidótaeaianden 'ui de 19de eeuui In de 19de eeuw zien wij het fabriekswezen tot ont wikkeling komen. De me chanisatie van de arbeid doet tal van fabrieken in ons land on titaan. De eer ste stoommachine in de textielnijverheid is in 1818 in Leiden in werking ge steld. En evenals elders in het land krijgt Leiden zijn groot-ondernemingen. Het systeem van thuiswerkers od het terrein van spinnen en weven verdwijnt hoe langer hoe meer. In 1863 woi'dt door de Staatscom missie er geen woord meer over gerept. A:les gaat op de duur naar de fabriek. Van de 16 deken- en duf fel fabrieken, die Leiden in 1853 bezat, hadden de bei de voornaamste 140 en 136 arbeiders in dienst. Dat juist na 1830 in Nederland de eerste grote textielbe drijven opkomen heeft o.a. deze oorzaak. België had zich toen van Nederland afgescheiden, en daardoor verloren Belgische in dustrieën Ned.-Indië als afzetgebied. Daarom ver huizen ondernemers uit België naar Nederland, zo bijv. de spinnerij van de Heyder en Co van Lier bij Antwerpen naar Leiden. Met de groei van het fa briekswezen, zien wij ook allerlei excessen in ae ar beidsverhoudingen ont staan. De loontrekkers dikwijls van afkomst klei ne zelfstandigen, maar d-oor de nood in de fabriek te recht gekomen worden niet meer beschermd door de gilden, de vroegere ver enigingen. maar staan als een'ingen aanvankelijk machteloos tegenover deze uitwassen. Wij mopperen tegenwoov dig wel eens. dat de kinde ren zo lang naar school moeten gaan voordat ze aan de slag kunnen. Vroe ger was het net andersom. Voor velen kwam het nooit tot schoolgaan omdat men als kind reeds aan het werk gezet werd. Daarmee werd aan dc opvoeding van het kind veel te kort gedaan. In Engelénd werden vrou.' wen en kleifie kinderen in de steenkolenmijnen ge bruikt voor- het voortdu wen van kolenwagentjes in de zeer nauwe en lage gangen. Berichten uit die lijd over de toestand in Holland waren evenmin roosk.eurig, Een Staats commissie constateerde te Leiden, dat 7 van de ondervraagde arbeiders be neden de 8 jaar voor het eerst aan het werk gegaan waren. Dikwijls werden in Leiden kinderen.van 8 a 10 jaar op de fabrieken aan genomen zonder dat er op gelet werd. of ze gezond waren en of ze onderwijs hadden genoten, Zij moes ten dan dikwijls. 14 a .15 uur de schafttijden niet meegerekend per dag in meestal bedompte lo kalen doorbrengen. Het waren ook ae Leidse toe standen. die in 1'863 de bekende romanschrijver J. Cremev aanleiding gaven tot een vurige redevoering, die tegelijk werd gedrukt onder de titel „Fabrieks kinderen'". Wii horen hem daarin vertellen over het 10-jarige Sandertje Zwarte die geregeld 13 a 14 uur soms 15 uur, in een wo: fa briek moest lasschen": 's Zaterdags moest er zelfs dikwijls ook des nachts woi'den gewerkt. En e'ders in Neder!r%' is het niet "•ders. Zelfs kinderen van 6 en 5 jaar kon men aan treffen. De arbeid, welke de vrouwen verrichtten, .was ongeschoolde arbeid juist als bij de kinderen. Zij werken dus vooral in de grootbedrijven: zo b.v. het „opzetten" van stenen in de steenbakkerijen (d. i. drooggeworden stenen op stapels zetten) en „wal ken" (d. i. het kneden van klei). Verder in de papier industrie en in de beetwor- telfabrieken. Natuurlijk was een groot aantal in de textie'nijverheid werkzaam Een bedrijf dat een zeer hoog percentage vrouwen aan het werk had. was de piipenfabriek te Gouda: naast 500 mannen waren hier 300 vrouwen werk zaam als tremster. Arbeidsduur. Uit de lange arbeidsda gen voor kinderen kunnen wij afleiden, dat het voor vo.wassen arbeiders, wal betreft de arbeidsduur het er allerminst aanlokkelijk uitzag. Wij zouden voor- oeeiaen uit heel Nederland runnen halen, en evenzeer uit het buitenland. Laten wij ons vooral weer tot Leiden beperken. Twaalf tot veertien uur werken op een dag, was niet on gewoon. Eruer waren de toestanden in Leiden. Er is een mededeling uit het jaar 1862, waarin melding gemaakt wordt dat dik wijls in de Leidse fabrie ken 15. 16 of 17 uur ge werkt wordt, en dat men er 1 a 2 uur uitrust ertus sen. Een tijdgenoot geeft ons een gesprek weer met een arbeider op een wol spinnerij waar het grootste deel van het jaar wordt ge arbeid van des morgens 6 tot des avonds 11 uur met één uur pauze- De man klaagt erover, dat hij zo vermoeid thuiskomt, dat hij eerst een half uur moet gaan liggen voordat hij in staat is om te eten. Kinde ren, die van 121 uur de middagschool bezoeken, hebben een uur meer vrij en werken dus „slechts" 15 uur per dag: zii komen pas tegen middernacht op bed en moeten vóór half zes opstaan. Daar komt nog bij dat werken in de tex- tiel-industrie pngezonder was dan in andersoortige bedrijven: Paus Leo aan het Voor ieder is het duide lijk, dat dei-gelijke toestan den de perken van het ge oorloofde ver te buiten gin gen, en dat Paus Leo XIII zeer zeker het vólste recht had hierover een veroorde. lend vonnis te vel en. Wat kunnen we beter doen dan Paus Leo in zijn encycliek Rerum Notarum zelf aan het woord te laten. „Wat e*r volwassen en krachtige n.an kan ver richten en tot stand bren- een, dan kar men naar bil lijkheid niet eisen van een vi'ouw of van een kind. Ja zelfs, wat kinderen betreft moet me-i er krachtig voor waken, dal de werkplaats hen niet opneemt, voordat de leeftijd hun lichaam, geest en karakter voldoen de krachten heeft gegeven. Want een te vroegtijdige insoannr-ip knakt de krach ten, die als opkomend groen in de jeugd tot ont wikkeling moet komen. En dientengevolge zal de ge hele ontwikkeling van het kind mislukken. Zo zijn ook sommige soorten van werk minder geschikt voor de vrouwen, die van na ture zijn aangelegd tot huishoudelijke arbeid: deze arbeid be vei igt ten zeerste de waardigheid van het vrouwelijk geslacht, en be vordert van nature de op voeding van de kinderen, en het geluk van het ge zin." Aldus Leo's veroordeling over excessen in de kinder en vrouwenarbeid. Maar ook wat betreft de arbeids duur vallen harde woorden. „Wat betreft de bescher ming van de lichamelijke en stoffel ijike belangen, moet de staat allereerst de ongelukkige arbeiders ont rukken aan de wreedheid van de hebzuchtige pa troons. die mensen, als wa ren zij zaken zonder maat tot eigen winst misbruiken Want dat er zóveel arbeid geëist wordt, dat de geest door overmatig werk af stompt en he; 'ichaam te vens bezwiikt door afmat ting. dat kan noch de rechtvaardigheid noch de menselijkheid toestaan Wat betreft de dagelijkse arbeid dient er dus voor gewaakt te worden, dat hij niet meerdere uren wordt voortgezet dan de krachten toelaten" Verder wijst de Paus er op. d^t de arbeidsduur korter moet zijn naarge lang het werk zwaarder is: dat men rekening moet houden met het jaargetijde Nu vinden wii al deze uitspraken zo vanzelfspre kend dat ze ons totaal overbodig lijken. Maar in die dagen werd er naar een krachtige taal ver langd. die het kwaad ook a:s kwaad publiek zou durven brandmerken. En dat in deze misstanden in de afgelopen zestig jaar verandering is gekomen, is mede te danken aan de krachtige stem van de Paus van Rome. A. M. VULSMA. pr. op het terrein van kankerbestrijding. Maar om het werk op waarlijk groot se wijze te kunnen voortzetten, is de bouw van een nieuw, modern-uitge rust kanker-instituut nodig. In prin cipe is reeds tot de bouw hiervan be- sloten, maar ettelijke millioenen zul len nodig zijn om het plan te verwe zenlijken. We zullen geen poging wagen om onze lezers het grote kwaad van deze volkskwaal te schi'deren. De uitwerking zou misschien verkeerd zijn. Het kan immers niet de bedoe- 'ing zijn iedereen bang te maken voor de kanker Maar wel moet ieder een er van doordrongen zijn, dat aan dit werk alle mogelijke steun ver dient gegeven te worden. Daarom willen wij volstaan met een opwekking tot het bijwonen van de propaganda-avond op Woensdag 25 April in een nog nader te noemen zaal waar prof. dr G. O. E. Lignac en prof. dr. W. F. Suermondt over het kankervraagstuk zullen spreken. Zij zullen verte*len hoe groot het ge vaar is en wat de mogelijkheden thans zijn om dit gevaar te keren. Men kan zich melden als lid voor minimaal 2.50 per jaar. of als con tribuant voor 1.— per jaar. aan het hoofdkantoor te Amsterdam, Singel 433, of bij het secretariaat voor Lei den: Anna van Burenlaan 13, Oegst geest. Commissie van aanbeveling. Ook in Leiden is er. een commissie van aanbeveling gevormd, waarin zitting hebben: jhr. mr. F. H. van Kinschot, weth. S. Menken, notaris A. H. Doyer, prof. dr. P. A. H. de Boer. prof. dr. G. Sevenster, ds. A. J. Sr.aayer, mr. S- C. H. Cosbergh pastoor N. Lohuis O.F.M.. ds. J. Plomp mevr. C. Verhey van WijkRoem, dokter C. J. G van Alphen nrof. dr. D. J. Steenhuis. ds. J. de Wit, mej. ds. E. B. Poortman, majoor H. Hor dijk, J. Roorda, dokter M. A. van Dongen, dokter C. J. van Houwinge Graftdijk, mr. F. J. J. Trapman, dr. K. H- Boersema en prof. dr. C. C. Krieger. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Gisteren werd de eerste ronde ge speeld van een serie afvalwedstrij- den met handicap. De uitslagen luidden: Team mevr. Braams won van v. d. Star met 4-8 +8 m. Het team de heer Braams deed het minder goed en verloor van Uphof met -f4 8 m.p. Team Koch nam in de eerste ron de een veilige voorsprong van '5 m.p. doch won ten slotte met -f'5 8. Team Beijer bleef de meerdere van den Dekker met -f 33 8, Team Bos boom won van Warnecke met -f20 —8. De teams Slieker en Kreft werden letterlijk onder de voet gelopen met 55 -h8 en 13 -f8 door de teams van Wingen en Tielkemeijer.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2