S)e £<2idAe(Eoii^cmt Britse onderzeeboot gezonken inl het Kanaal Lot van 75 man nog onzeker SIGNALEN GAVEN TEKEN VAN „ENIG LEVEN" I)* Generaal Bradley is het met Truman eens MacArthur in Amerika terug Enthousiast San Francisco juicht De toestand in Perzië Directeur: C M. v. HAMEKSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 18 APRIL 1951 42ste JAARGANG DE ZEE LAAT HAAR PROOI NIET LOS Papengrachl 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1,72 p. mnd„ t 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. releloontjes t 1.50 pE BRITSE ONDERZEEBOOT „AFFRAY", die Maandagavond met 75 man aan boord in het Kanaal onderdook voor een oefening, is zoals wij gisteren nog in een deel van onze oplaag konden mededelen niet meer boven water gekomen Na lang speuren met vliegtuigen en schepen is men erin geslaagd om de plaats te bepalen, waar de gezon ken duikboot ligt, en contact te krijgen met de bemanning. Het con tact kwam tot stand om 1.45 uur (Ned. tijd); het bleek, dat de boot 200 voet onder het wateroppervlak lag. Blijkbaar is de onderzeeër op de bodem vastgeraakt. Men acht het mogelijk, dat duikers op genoemde diepte kunnen opereren. Alle sche pen, die aan de opsporingswerkzaamheden deelnemen, tweehonderd in getal, hebben opdracht ontvangen zich naar de opgegeven plaats te be geven, ten Zuiden van het eiland Wight. Vastgeraakt op de bodem Sinds Dinsdagmorgen half negen, het tijdstip, waarop de boot volgens de instructies weer moest opduiken, werd de Britse onderzeeboot „Af fray" vermist. Er werd een groot scheepse opsporingsactie georgani seerd, waaraan onderzeeërs, vlieg tuigen en schepen van vier landen deelnamen. Een zustervaartuig, dé „Sea Devil" maakte via supersoni sche weg contact met de „Affray" en toen bleek, dat het vaartuig vast geraakt was op ongeveer 60 meter onder het wateroppervlak, ongeveer 30 mijlen ten Zuid-Westen van Wight, op de plaats waar het onder water was gegaan. Uit het opgevangen signaal bleek, dat „tenminste enkelen" van de per sonen aan boord in leven waren. Later vingen de onderzeeër „Scythian" en het radarschip „Boxer" klopsignalen op. De signalen wijzen er op, zo zegt men, dat de instrumen tenkamer niet onder water staat. Het is echter geen bewijs, dat andere ruimen niet volgelopen zijn. Een theorie zegt, dat de duikboot moge lijk een ongelukkige daling gemaakt heeft, met de neus in de modder is blijven steken en dat de tanks ge sprongen zijn, waardoor het vaar tuig hulpeloos op de bodem moet blijven liggen. De reddingsvaartuigen hebben op dracht ontvangen de gunstigste po sitie in te nemen om eventuele over levenden te redden, die met een speciale uitrusting boven water kun nen komen. Allen aan boord heb ben een dergelijke uitrusting. In een communiqué van de admi raliteit wordt gezegd dat de red dingskansen bij daglicht het grootst zijn. Kleine vaartuigen spoeden zich met artsen en verplegend personeel naar de aangeduide plaats. Ook heb ben zij speciale medische uitrustin gen aan boord. Twintig van de 75 mannen aan boord van de „Affray" zijn jonge re- cruten, die hun eerste zeereis ma ken. De reis was bedoeld om hun de gelegenheid te geven uit te maken, of zij geplaatst wilden worden bij de Voor de tweede maal Aan boord van de „Affray" bevindt zich ook een man, die als hij deze ramp overleeft kan terugzien op een tweede hachelijk avontuur. Het is de on der-luitenant A. A. Frew, die in Januari 1950 op het nippertje wist te ontkomen uit de „Trucu lent", toen deze duikboot na een aanvaring in de Theems gezon ken was Een andere opvarende was voor de oefening van de „Aff ray" ingevallen voor een zieke collega. Commandant van de duikboot is luitenant John Blackburn (28), die zich in de oorlog als duik bootcommandant bijzonder heeft onderscheiden en daarvoor het „Distinguished Service Cross verwierf. Van de overige opva renden volgden er 24 in oplei ding voor duikbootcommandant. onderzeebootdienst. De meesten zijn onder de twintig. Deskundigen zijn van oordeel, dat het vaartuig lucht genoeg bevat voor minstens drie dagen, wanneer er tenminste geen water is binnenge drongen. Na die periode, aldus ver klaarden zij, zou de bemanning een speciaal soort zuurstofkaars kunnen aansteken, welke de lucht zou stimu leren en meer zuurstof zou verschaf fen. Dit zou de mannen nog verschei dene dagen in het leven houden. NOG NIEMAND BOVEN GEKOMEN Nader wordt gemeld: Bij het aan breken van de dag lagen Woensdag de schepen, die deelnamen aan de opsporing, rondom het gebied, waar de „Seadevil" met de boot contact had gekregen. Zoeklichten zochten de wateroppervlakte af en van de schepen af werd naar eventueel bo vengekomen drenkelingen gespeurd. De bemanning van de „Affray" is uitgerust met lichtgevende ontsnap- pingspakken en de duikboot heeft drie ontsnappingssluizen. Iedere man aan boord van de duikboot is in het gebruik van de pakken en de sluizen geoefend. De schepen aan de oppervlakte hebben signalen gegeven, dat zij klaar waren om ontsnappende man nen op te pikken. Om half zeven Nederlandse tijd waren echter nog geen overlevenden gezien. Twee uur na daglicht was er nog geen teken van overlevenden of van de verwachte telefoonboei. Een tele- foonboei kan van binnen uit een duikboot worden losgemaakt; aan de boei is een telefoonlijn verbonden, zodat verbinding tussen de boot on der water en reddingsschepen boven water mogelijk is. JUISTE POSITIE NOG ONZEKER. Hoewel de Britse admiraliteit eerst had medegedeeld, dat de positie van de „Affray" bekend was, maakte zij vanmorgen om 9 uur bekend, dat hoewel van tijd tot tijd tekenen van de „Affray" waren gehoord, haar juiste positie door de reddingssche pen nog niet was bepaald De verklaring van de admiraliteit zegt voorts, dat behalve schepen ook Vliegtuigen, met aan boord redding boten aan valschermen, en hef- schroefvliegtuigen zich op de plaats van het vermoede ongeluk bevinden. PRINS BERNHARD DANST DE „CUECA". Tijdens het bezoek van Z, K. H. Prins Bernhard aan het landgoed van de President van Chili, Gonzalez Videla, demonstreerden een aantal inwoners Prins Bernhard de Cueca, een zeer spectaculaire dans, waarbij o.a. met een zakdoek boven het hoofd wordt gezwaaid. De Prins kon de verleiding niet weer staan om deze aantrekkelijke dans, die zeer populair is, ook eens te pro beren, en binnen enkele ogenblik ken danste hij, luide aangemoedigd door de omstanders, met een Chi- leens meisje de Cueca. Z. K. H. Prins Bernhard en Mar- gota Loyola dansen, temidden van de enthousiaste omstanders, de Cueca. BETOGINGEN IN TEHERAN. - De ongeregeldheden in het gebied van de Anglo-Iraanse Olie Maatschappij, die thans gesloten is, duren voort. De Engelse regering maakt zich on- f;erust over de bedreiging van Britse evens en eigendommen en de am bassadeur van Engeland in Iran heeft de Premier gewaarschuwd, dat zijn land zich het recht voorbe houdt te handelen zoals het nodig acht wanneer de bedreiging aan houdt. Op het Parlementsplein te Teheran hield een menigte van tien duizend personen een demonstratie ten gunste van de stakende arbei ders in de oliegebieden. Geen conflict tussen militair en burger lyke Amerikaanse stafchefs, kan worden beschouwd als militair num mer één in de Verenigde Staten, heeft de denkbeelden van generaal MacArlhur om de Koreaanse oorlog te winnen onomwonden verworpen. Bradley is de eerste Amerikaanse militaire leider, die president Truman in het openbaar zijn steun verleent. Stuk voor stuk bestreed hij de be weringen van MacArthur, zonder echter de ontslagen opperbevelhebber met name te noemen. HANDEN AF VAN CHINA. In een redevoering, waarvan het departement van Buitenlandse Za ken en het Witte Huis dc buitenland- /^ENERAAL MACARTHUR is heden na een verblijf van 14 jaren buiten Amerika in het land teruggekeerd. Zijn vliegtuig daalde Dinsdag avond 7.30 uur plaatselijke tijd, (d.i. Woensdagmorgen half zes Ned. tijd) op het internationale vliegveld van San Francisco. Een ware batterij van televisie-, film. en fotocamera's nam de generaal met zijn vrouw en zoon tje onder schot. Onder het flitsen van fotolampen inspecteerde Mac Arthur een ere-wacht met een kapel. Er bevonden zich ongeveer 5.000 per sonen op het vliegveld. Op een gegeven ogenblik verbrak de menigte de afzetting en officieren en vrienden van MacArthur moesten een cordon vormen om de mensen tegen te houden. mig gezicht een bloemenhulde af, maar zijn echtgenote aanvaardde glimlachend deze traditionele Ha- waiiaanse welkomstgroet, die haar om de schouders gelegd werd. Toen begon een zegetocht door de stad, langs dichte hagen enthousiast wuivend, juichende mensen. Kleine kinderen werden door moeders noog opgetild om de man te kunnen zien, die de bevrijder werd van het eiland, waar eens in December 1941 de Japanners hun aanval op Pearl Har bour lanceerden een aanval, die Amerika in de oorlog bracht. Bij het kerkhof van de stad stopte de lange stoet auto's,' en daar legde Mac-Ar thur een krans. Later op de dag ont ving de generaal het eredoctoraat van de universiteit van Honoloeloe, gevolgd door verscheidene plechtig heden. De officiële ontvangst waar voor de republikeinse gouverneur van de staat Californië, Earl Warren, speciaal overkomt is vastgesteld op Woensdag, wanneer er recepties zullen zijn en een grote parade door ae straten van de feestelijk versierde stad. Later op de dag zal MacArthur doorvliegen naar Washington, waar hij dan Donderdag aankomt om voor het Congres te spreken, terwijl hij Vrijdag een triomfantelijke intocht in New York zal maken. DE „DAG VAN MACARTHUR". Met het oog op MacArthurs ver schijnen in het Congres heeft presi dent Truman zijn eigen radiospeech tot de Amerikaanse persvereniging afgelast, omdat deze dag, naar het gevoelen van de president, „de dag van MacArthur" is. OP HONOLOELOE. Toen generaal MacArthur op Hono loeloe aankwam, werd hij daar be groet door een oorverdovend gejuich. MacArthur zelf weerde met grim- Prins Bernard uit Chili vertrokken Prins Bernhard heeft gisteren zijn bezoek van zeven dagen aan Chili beëindigd en is aan boord van het vliegtuig van de president naar Buenos Aires vertrokken. Op het vliegveld werd hfm militai- re eer bewezen en de minister van buitenlandse zaken Benjamin Claro kwam officieel afscheid van hem ne men. Prins Bernhard heeft de sympathie van de Chilenen verworven en di plomaten hebben gezegd te geloven, dat de banden tussen Chili en Ne derland nog nooit zo sterk zijn ge weest. Een zegsman van de Perzische re gering heeft de staking, welke de reusachtige olie-raffinaderij van de „Anglo-Iranian Oil Company" te Aba- dan heeft lamgelegd, „alleszins ge rechtvaardigd" genoemd. Hij ver klaarde tegenover verslaggevers in de hoofdstad Teheran, dat de En gelse maatschappij geen acht had ge slagen op de „gemoedstoestand en de dringende eisen" van de arbeiders. Volgens de laatste berichten uit het Zuidperzische olie-centrum, heb ben ongeveer 3000 van de 14.000 ar beiders het werk hervat, maar de grootste raffinaderij van de wereld ligt nog vrijwel stil. Het personeel van de maatschappij, dat op het in ternationale vliegveld van de stad werkt, bleef gisteren thuis. A.P. vernam, dat 1500 soldaten en 8 tanks in Abadan zijn aangekomen om de raffinaderij te bezetten. Hoe- Hoewel er nie' meer gepost wordt, stijgt de opgewondenheid der sta kers, die werkwilligen dreigen met „het afsnijden van hun oren". se politieke zijden hadden onderzocht, verklaarde Bradley zonder omwegen, dat er geen uitbreiding van de oor log moest komen, geen bombarde ment van Mandsjoerijse bases, noch een preventieve oorlog tegen China of tegen de Sowjet-Unie. Bradley herhaalde daarmede het standpunt, dat president Truman vo rige week bij twee gelegenheden heeft uiteengezet, maar de beteke nis van Bradley's toespraak was gele gen in het feit, dat Amerikaanse mi litaire deskundigen zich achter dc zienswijze van de president scharen in het twistgeding, dat de aanhan gers van MacArthur hebben voor gedragen als een strijd tussen een groot militair strateeg, MacArthur, en een burger, de president. Zijn rede zal er toe bijdragen, de storm van protesten die in de pers, in het Congres en in het publiek te gen Truman is opgestoken, eniger mate te verlichten. De toespraak was eveneens bedoeld om het Amerikaan se volk duidelijk te maken, dat er geen gemakkelijke uitweg bestaat uit de Koreaanse oorlog en dat de keuzen waarvoor het land zich ziet geplaatst, in de toekomst onaangenaam zullen zijn, of de zienswijze van MacArthur dan wel die van president Truman wordt gevolgd. Men verwacht thans dat andere leden van de regering, die bij het geschil zijn betrokken, hun mening zullen uitspreken. De rege- ring-Truman tracht thans de leiding te veroveren in het grote debat, dat zich over de buitenlandse politiek bezig is te onspinnen. Generaal Bradley was van menin, dat de actie der V.N. in Korea c communistische plannen in Azië in de war had gestuurd, waardoor, ten minste voorlopig, communistische maatregelen ten aanzien van Indo- China waren verhinderd en Siam en Formosa wellicht waren gespaard. Iedere poging om de wereldcrisis door een ultimatum wellicht ver gezeld van een bedreiging om de Sowjet-Unie te bombarderen op te lossen, was volgens Bradley militair onuitvoerbaar. Het was van essentieel belang, dat de buitenlandse politiek was gebaseerd op het militair vermo gen. PETAIN STORT WEER IN. Ex-maarschalk Philippe Pétain, die 94 jaar is, is Dinsdagavond weer in gestort, aldus heeft zijn echtgenote tegenover verslaggevers meegedeeld. Petain verblijft zoals bekend op net eiland Yeu voor de Franse Atlanti sche kust. Volgens latere berichten is de 94- jarige ex-veldmaarschalk stervende. Aldus een te Le Rochelle »an Yeu ontvangen telefonische joodschap. KoAiettje.... Getrouwheid in het kleine maakt de mens bekwaam tot heldendaden, wanneer de grote moeilijkheden ko men. EEN PLAN WORDT WERKELIJKHEID IUA VEEL VIJVEN EN ZESSEN en voorzichtig gemanoeuvreer is dan gisteren eindelijk overeen stemming bereikt tussen de minis ters van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Neder land, België, Luxemburg en Italië over het plan-Schuman. Dit plan be oogt, zoals men weet, de steenkool- en staalindustrieën van deze zes lan den te brengen onder één gemeen schappelijk beheer. Het desbetref fende verdrag zal waarschijnlijk van avond nog te Parys worden onder tekend. In dit verdrag zullen de deelnemen de landen zich verplichten alle han delsbelemmeringen met be- 0 trekknig tot hun productie van steenkool en staal op te heffen en een boven-nationaal ge zagsorgaan in te stellen, dat de di rectie zal voeren over alle gemeen schappelijk te beheren steenkool mijnen en staalbedrijven Het in stellen van dit gezagsorgaan heeft ten doel het scheppen van één en kele vrije markt voor steenkool en staal in de deelnemende landen mo gelijk te maken. De ondertekening van dit verdrag zal een uiterst belangrijke mijlpaal zijn in de geschiedenis van Europa, aangenomen, dat de parlementen der deelnemende landen geen spaak 'n het wiel steken. Voor de rechtsgel digheid van het te ondertekenen verdrag is nl. nog de bekrachtiging nodig van dc respectievelijke volks vertegenwoordigingen der diverse landen en het is niet onmogelijk, dat deze hun ministers niet kunnen volgen in hun inzichten omtrent de harde noodzaak van samenwerking in West-Europa. Er zijn nogal be zwaren, welke tot verzet aanleiding kunnen geven. Speciaal is dat verzet het sterkst bij de socialisten en in dustriëlen in West-Duitsland en Dij de rechtse leden van het Franse par lement en sommige Franse socialis ten. Het is evenwel de vraag, of zij het zover zullen doordrijven, dat het verdrag op zij zal worden ge schoven. De meeste bezwaren concentreer den zich rondom het in te stellen boven-nationaal gezagsorgaan. Oor spronkelijk had men gedacht, dit te formeren uit vijf personen, maar om alle deelnemende landen dc volle gelegenheid te geven daarin verte genwoordigd te zijn, is op het laatste ogenblik het aantal van deze be stuurders uitgebreid tot negen. Door deze wijziging in de opzet is het souvereiniteitsbegrip weer ge deeltelijk binnengedrongen. Joan Monnet, de (Franse) geeste lijke vader van het plan Schuman, heeft altijd nadrukkelijk verklaard, dat het gezagsorgaan bovcn-natio- naal moest zijn en dat zijn leden niet op grond van hun nationaliteit, doch uitsluitend wegens hun be kwaamheid moesten worden be noemd. De thans getroffen regeling is een compromis, dat verzekert dat elk deelnemend land tenminste één vertegenwoordiger in het hoge ge zagsorgaan heeft, doch dat tezelfder tijd ruimte overlaat voor het verkie zen van drie leden, ongeacht hun na tionaliteit De bestuurders zullen niet op eigen houtje kunnen besturen: zij zullen verantwoording schuldig zijn aan een volksvertegenwordiging welke men het Schuman-parlement heeft genoemd. Dit Schuman-parlement zal de volgende samenstelling heb ben: Frankrijk achttien, West-Duits land achttien, Italië achttien, België zeven, Nederland zeven en Luxem burg vier leden. Door dit stelsel krijgen de landen der Benelux acht tien vertegenwoordigers, dus even veel als elk der grote mogendheden. Zo is er voor gezorgd, dat alles zo rechtvaardig mogelijk in z'n werk zal gaan en het is te hopen, dat de uitslag ook werkelijk aan het doel zal beantwoorden. Dan zal een belangrijke schrede zijn gezet op de goede weg van de één-wording van West-Europa.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1