»Velser affaire«, mooie naam voor vuile zaak STOMPWIIK OAAT KORT ACHTEREEN DRIE GOUDEN BRUILOFTEN VIEREN Middenstands-vakcentrales wijzen prijsregelingen af DINSDAG 17 APRIL 1951 UK LK1USK COURAN'! TWEEUE BLAD PAGINA 1 Oud-minister Struycken vond: schurkenstreken IN ONS VADERLAND zal men niet ongestraft een mestvaalt op of ou- middellijk aan de openbare weg kunnen deponeren. Zo zijn wij in dit land van de spreekwoordelijke helderheid. Het schijnt echter moge lijk te zijn, dat niemand aanstoot neemt aan 'n walgelijke mestvaalt die in de rigonen van de openbare ambten haar kwalijke dampen ver spreidt. HONDERDViJFTIG JAAR GETROUWD (Foto: N. v. d. Horst). gon als boerenknecht, werd boer en werkte vervolgens nog als boterboer melkrijder, veehandelaar en bode op Rotterdam. De winters uit zijn bode- tijd staan hem nog helder voor de geest. Verschillende malen heeft men hem met zijn wagen uit de sneeuw moeten scheppen, maar hij is altijd gekomen, waar hij zijn moest. Moeder- Verhage is evenals haar man nog zeer kras. Het echtpaar heeft 11 kinderen en 60 kleinkinde- ren, die het gouden echtpaar op 24 zekere morgen bij hun ontwaken j ^pril een grootse feestdag zullen be- verrast zullen kijken naar de ver- j reiden, siering van groen en bloemen voor Wie in deze dagen door Stompwijk komt, ziet voor drie woningen een erepoort. Weet U wat dat zeggen wil? Drie gouden bruiloften! Want als er in dit rustige plaatsje een 50- jarig huwelijksfeest is, worden de bloemetjes letterlijk buiten gezet. De naaste buren steken de handen uit de mouwen liefst in de avond uren opdat de feestelingen op de deur. „een bakkie Gisteren hebben we de drie Qp de Kniplaan 6 woont het derde bruidsparen in Het Blesse Paard,stompwijkse gouden paar. Dinsdag waar de feesten natuurlijk worden j g Mei jg ^et vijftig jaar geleden, dat gevierd, bijeengetrommeld. Op hetde heer Bolleboom mej. Fr. v. d. feestelijk versierde toneel hebben j Meer tot zijn echtgenote maakte, we een plaatje gemaakt en daarnaZijn hele leven heeft Bolleboom als w Wk gf boerenarbeider doorgebracht. Op zijn gezicht zijn de sporen te lezen, wel ke mensen die altijd in Gods vrije natuur werken kenmerken. De laatste 25 jaar werkte hij bij de heer L. van Santen, waar hij nu niet meer is, maar wel iedere week na de kerk met zijn vrouw nog „een bak kie gaat doen". De bruidegom is 74 jaar en zijn vrouw 70. Zij hadden de zorg voor 'n gezin van 12 kinderen, waarvan er twee zijn gestorven. Verder zijn er nog 22 kleinkinderen en 2 achter kleinkinderen. In de komende weken zullen er dus drie bruiloften in De Bles wor den gevierd. Alleen met de kinde ren en kleinkinderen zou het al een hele drukte zijn, maar ongetwijfeld zullen er veel meer belangstellenden komen. Wij hopen, dat de gouden paren genoeglijke feestdagen zullen heb ben en in Stompwijk, waar ze zo veel jaren hebben gewerkt nog lang van een goede oude dag zullen mo gen genieten. Niemand? Toch wel. Oud-minister Struycken heeft willen ingrijpen en werkte aan het ontslag van een poli- tie-inspecteur te Velsen. Hij kwalifi ceerde diens werken als „schurken streken". De burgemeester dezer ge meente wilde er niet aan en hand haafde de man. Nu is mr. Struycken als minister verdwenen en hij ver trekt naar de West. De inspecteur is nog in dienst. Toen nu dezer dagen te Amster damsen kantonrechter plaatsvervan ger werd benoemd, wiens naam ook al in verband werd genoemd met de Velser affaire werd het enkele lan delijke bladen, met name de Volks krant, de Telegraaf en het Vrije Volk die blijkbaar inzage gehad hebben van de stukken, te gortig. De redac ties hebben waarschijnlijk de kop pen bijeengestoken en Zaterdag j.l. openden zij een zware frontaanval op de gezagsdragers en hun collabora teurs, die maar liever het deksel op de beerput houden. „De Stem" geeft hieronder de kern van het betoog der genoemde bladen. GEHEIMZINNIG ZONNETIJ. Een textielhandelaar uit Heemste de, Natzi Serphos geheten, werd kort na de bevrijding met zijn zeewaardig jacht „Zonnetij IV" in de Zeeuwse wateren aangehouden. Aan boord had hij voor een fantastisch bedrag aan juwelen en tapijten, waarmede hij zich zeer klaarblijkelijk uit de voe ten wilde maken. Onderwater had veel liftsters In de Dr. v. Noortstraat 109 gaat het echtpaar Q. OnderwaterPen- nings op 1 Mei zijn gouden huwe lijksfeest vieren.'Zij hebben 49 jaar op de boerderij in de Meer gewoond en genieten sinds 1949 van een rus tige oude dag. De bruidegom heeft altijd voor de belangen van de boe renstand op de bres gestaan. Hij maakte deel- uit van het bestuur van de Boerenleenbank, behoorde tot de oprichters van de Coöp. „Nooit Ge dacht", was 'n stuwende kracht van de Harddraverijvereniging en was 20 jaar bestuurslid van de Zoeter - meerse Meerpolder. Veertig jaar reed hij met zijn brik naar Leiden, om op de boter- en kaasmarkt zijn producten aan de man te brengen. De vrouwen, die in de stad haar inkopen moesten doen, reden geregeld met- hem mee, zodat er in die tijd eigenlijk ook al lift sters waren. Dit gouden paar heeft nog tien kinderen in leven en 49 kleinkinde ren. Hun gezondheidstoestand is pri ma en door weer en wind kan men hen iedere ochtend naar de kerk zien gaan, hoewel de bruidegom toch al 82 jaar is en zijn vrouw 76. Een afwisselend leven. De tweede erepoort staat aan de Stompwijkse weg 82. Daar woont het echtpaar M- Verhage—Hooymans. De bruidegom is bijna 80 en zijn bruid is 73. De heer Verhage heeft een afwisselend leven gehad. Hij be- Het uitvoer-overschot van land- en tuinbouw ENGELAND TE INHALIG Naar „Trouw" verneemt zijn de besprekingen tussen Engeland en Ne derland over het door de Duitse in- voer-stop ontstane exportsurplus vol ledig mislukt. Zoals bekend, ver klaarde Groot-Brittannië zich op de Parijse conferentie der OEES in prin cipe bereid een gedeelte van het Ne derlandse overschot aan boter, kaas en eieren af te nemen. Zoals haast van te voren te ver wachten was, zijn de besprekingen doodgelopen op het prijzen vlak. Al hoewel Nederland tot belangrijke concessies bereid bleek te zijn, waren deze in Engelse ogen niet voldoende. De prijzen welke Groot-Brittannië hierna aanbood, waren echter zo irreëel, dat de Nederlandse delegatie onverrichter zake naar huis is terug gekeerd. De enige weg die Nederland nu nog overblijft, is de zaak opnieuw voor de OEES te brengen. Dit zal eerst daags dan ook gebeuren, ofschoon de datum hiervoor nog niet is vast gesteld. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht hield gis termiddag de Commissie van Over leg van de Middenstandsvakcentra- len, waarbij 101 vakbondei zijn aan gesloten, een bestuurdersspoedverga dering. Hieraan is het karakter ge geven van een gezamenlijk naar bui ten treden van de gehele Nederland se middenstand met een wetenschap pelijk verantwoorde documentatie ever de economische s'tuaüo van het •dcenstandsbedrijfsleven. In een resolutie heeft de vergade ring het formele verbod van doorbe rekening van de prijsverhogingen af gewezen en er op aangedrongen, dat bet door de Regering toegezegde overleg met de organisaties zo snel mogelijk tot stand zal komen. Nu kan men wel zeggen, 'aldus de voorzitter, de heer Koops, dat dit een tamme resolutie is, maar v/ij willen het de Regering niet moeilijker ma ker- dan zij het al heeft. Tien sprekers hadden reeds in deze bijeenkomst het woord gevoerd ver tegenwoordigers van de klemhandv-I ir textiel, in schoener, en huishoude lijke artikelen, van de kruideniers, de rijwielhandelaars, de slagers en de bakkers, en voorts drs. A. W. Luyclcx, hoofd van de centrale am bachtsadministratie van de hoofd groep ambacht, over de kostprijsbere- ning in het ambacht, en de heer G. Scheltema, directeur van het econo misch instituut voor de midden stand, over rentabiliteit en financie ring. De middenstand is niet gebaat met een keurslijf van prijsvoorschriften, zo werd er betoogd. De scherpe con currentie schept toch wel de lage prijzen, waarmee de massa, die op haar bestaansminimum leeft, is ge baat. Binnen het raam van algemene re gels dient iedere ondernemer zijn eigen prijzen te kunnen vaststellen. De uitvoering van de prijsbeschik- king heeft in alle branches onrecht vaardige behandeling tengevolge, om. dat er zoveel verschillen zijn. Voorts wees men er op, dat de kleinhandel de grootste schokken van de snelle prijsstijgingen zelf heeft opgevangen. Dc Regering dient be grip te hebben voor de sociale en eco nomische taak van de middenstand en daarom een positieve en constructie ve prijspolitiek mogelijk te maken, waarin een gerechtvaardigde marge voor de ondernemer ligt en het uit zonderlijk prijsbederf onmogelijk wordt gemaakt. In zijn openingsrede had de heer last? De verdachten zelf! Ze drongen zich in. PR.A. en P.O.D., verwijder den figuren, die voor hen gevaarlijk konden worden en sponnen een inge nieus net, dat men thans de „Velser affaire" noemt. Nu dit alles publiekelijk afgedrukt staat in ernstige, te goeder naam en faam bekend staande bladen vraagt ieder zich af: Waarom handhaaft de burgemees ter van Velsen de befaamde inspec teur? Waarom wordt een, rapport- Versteegh, waarin dit alles en nog meer is verzameld, niet in behande ling genomen? Waarom is een Haar lemse magistraat als de dood zo bang dat deze affaire wordt uitgezocht? Wie benoemde die Amsterdamse plaatsvervangend kantonrechter en waarom? Wij vrezen, dat het ant woord op al deze vragen zal leiden tot de ontdekking van een schandaal zó groots van opzet, dat men het hoogstens geëvenaard kan vinden in oude griezelromans uit ver-verwij derde landen waar bedrog en omko perij tot normale politieke instru menten geworden waren. Wij wach ten met spanning de verdere ontwik keling in dezen af. TIJDENS DE ZITTING GEARRESTEERD Tegen L. L. Omlo, een 36-jarige Groningse arbeider, die tijdens de bezetting „blokoudste" was in de Wie ie deze Serphos? Er loopt nog I kampen Neuengamme Meppen-Da- altyd een tragische zaak-Menten. j enHuzen, en the bij de bevrijding Menten, een welgesteld man uit Aer Koops nog gezegd, dat het uitgangs punt voor deze bijeenkomst was, dat er op korte termijn reëel overleg zal komen met de bedrijfstakken, waar voor een uitzpnderingsbeschikking gemaakt zou moeten worden. Middenstands-resolutie De op de Middenstandsvergadering te Utrecht aangenomen resolutie: wijst nadrukkelijk af de bij de uitvaardiging der Pi'ijzenbeschik king Handelsmarges 1941 gevolgde methode van oplegging van formeel vertod van doorberekening, na de sluiting der termijn, waarin dis pensatie van de 'oonsverhoging kon worden gevraagd; aanvaarden in de geschapen si tuatie cte door de Minister van Economische Zaken gegeven be reidverklaring tot i'eëel en vol waardig overleg zo snel mogelijk met de vrije ondernemersorganisa ties in alle takken van midden- en kleinbedrijf, welke daar aan be hoefte hebben, als een middei om te komen tot sociaal gerechtvaar digde prijzen; spreekt het vertrouwen uit dat bij dat overleg ook van de zijde der overheid in alle departementen en t. a. v. a.le sectoren van midden- en kleinbedrijf mede richtsnoer zaï zijn de positieve zorg voor de bestaansmogelijkheid der bonafide midden- en kleinondernemingen, zowel bij de behandeling van ma ximum marges enerzijds als bij die van maatregelen tot wering van prijsbederf anderzijds; verlangen over de gehele breed te een constructieve middenstands- politiek als een der onmisbare voorwaarden voor de economische en sociale weerbaarheid van ons volk; wijst in het bijzonder en met na druk op de groeiende liquiditeits moeilijkheden in tai van onderne mingen en op de noodzakelijkheid om hiermede speciaal rekening te houden in de belastingpolitiek ener zijds; dringt anderzijds met klem aan op het aanbrengen van alle nodige verruiming bij de regeling en de toepassing" der bijzondere crediet- verlening. Spreekt tenslotte haar vertrou wen uit in de groeiende bewustheid en tucht van de gehele bonafide Nederlandse middenstand in zijn vak- en centrale organisaties. denhout nabij Heemstede werd na de bevrijding op losse gronden door de illegaliteit van zijn vrijheid be roofd .Toen hij terugkeerde vond hij zijn woning ontdaan van vrijwel alle voorwerpen van waarde en het is bekend ook de justitie weet het dat kostbare schilderijen van Menten zich in handen van Serphos bevon den. Welnu, deze Serphos bleek voor de rijksrecherche te Amsterdam on aantastbaar, het onderzoek liep dood. Dank zij tussenkomst van fi guren uit de Velser affaire. En Men ten, die zijn recht en zijn eigendom men zocht, kreeg een kogel in de rug. Gelukkig bracht de man het er le vend af. Serphos vond het tenslotte maar beter in Curagao. EEN.... TWEE DRIE..,, De hoofdfiguur uit de Velser af faire is 'n politieman, die voor de oórlog de rang van agent had. Zijn naam was in die dagen reeds alles behalve zuiver. Men verdacht hem ervan samen met zijn commissaris regelmatig bezoek te brengen aan huizen, bewoond door „dames", die niet al te kieskeurig met haar repu tatie zijn. Die bezoeken werden be taald uit de openbare kas. 1 Gedurende de oorlogstijd heeft genoemde agent heel wat kwalij ke dingen op zijn naam gekregen. Op 6 Juli leverde hij twee En gelse piloten uit aan de Duitsers. Op last van twee zijner chefs, waarvan een thans als plaatsver vangend kantorechter is be noemd. Volgens de rapporten handelden geen hunner uit over macht. Dat is één. 2 Een illegaal werd in October 1942 afgeleverd bij de Gestapo in de Amsterdamse Euterpestraat door een Nederlandse politieman. Wie was die politieman? De te genwoordige inspecteur! Wat ge beurde er met de illegaal, die het er gelukkig levend afbracht en in '45 een klacht indiende te gen zijn geleider? Hij kwam bij ae Rijkspolitie.... op conditie dat hij verder zijn mond maar hield. Dat is twee. 3 Bij een razzia bij Velzen en Haarlem werden op 22 Jan. '42 10 communisten gegrepen, waarvan er drie later werden neergescho ten, en drie anderen in Dachau omkwamen. Wie leverde de tien gedoemden uit aan de Gestapo te Amsterdam, zich meldend met 'n „Heil Hitier" en de arrestanten met namen noemende? De tegen woordige inspecteur. Dat is drie. 4 In 1944 waren zes Velsenaren in een val gelokt. Zij zouden ver valste persoonbewijzen aan een bepaald adres in ontvangst kun nen nemen. Wie stond er met een revolver achter een gordijn klaar om deze mensen op te wachten om ze te arresteren? De tegen woordige inspecteur. Dat is vier. 5 De illegaliteit kreeg van twee Velser politiemannen bevel, een vijftal illegalen te laten opbergen in het Haarlemse Huis van Be waring, wat in die dagen (merk waardig genoeg) een soort van onderduik-adres van de illegali teit was. Prompt echter meldden zich dc Duitsers aan dit Huis van Bewaring, om de vijf man af te halen. Hoe wisten de Duitsers er van af? De „verrader" die na de bevrijding hiervoor werd gepakt, beriep zich op orders van een in vloedrijk Velser politieman. De tegenwoordige inspecteur! Dat is vijf. En zo kan men maar doorgaan. Het aantal op te helderen feiten is legio. Men dacht tijdens de bezetting: wacht maar, straks zullen de verdachten hun trekken wel thuis krijgen. Wie werden echter met de zuivering be naar Zweden uitweek, werd gisteren voor de Groningse Bijzondere Straf kamer twaalf jaar gevangenisstraf geëist, ïonder aftrek en met levens lange ontzetting uit de kiesrechten. De verdachte werd ter zitting gear resteerd. In Maart 1950 werd verdachte reeds bij verstek tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld „wegens de onmenselijke behandeling van zijn medegevangenen". Hij sloeg en schopte zijn kampgenoten en schroom de zelfs niet zich van een knuppel te bpdienen, wanneer hij de gevange nen afranselde. Tijdens de zitting ontkende de ver dachte de feiten niet. Hij zeide echter niet anders te hebben gekund. de Europese landen voor besprekin gen te openen, die ten doel hebben gezamenlijk een Europese landbouw- gemeenschap te organiseren, die op dé volgende principes berust: DVergemeenschappelijking in elk van de landbouwsectoren door dc aangesloten landen van dc produc tiehulpbronnen. 2) Het treffen van de nodige be schikkingen door de organisatie voor dc handhaving van het evenwicht op do markt in het gehele gebied van de deelnemende landen. 3) Voorbereiding van de instelling van een gemeenschappelijke markt voor de producten vallende onder de bevoegdheid van de organisatie. Voor het bereiken van deze doelen stelt het Franse memorandum op richting van Europese instellingen voor, overeenkomende met dit: van het plan-Schuman, die bevoegdheid hebben tot het nemen van besluiten tot het doen van scheidsrechte- lijke uitspraken Wat de wijze van verwezenlijking van gestelde doelen betreft, deze moet geleidelijk en soepel zijn, dat wil zeggen, dat dc onderhandelingen in de eerste plaats betrekking zouden kunnen hebben op organisatie van de markten van enkele grote producten, zoals tarwc- productcn, melkproducten suiker cn wijn en dat de doelen in etappes be reikt zullen worden en niet door oen plotselinge fusie. De groen!e«export naar Duitsland Op de eerste dag, dat dc groente export naar Duitsland weer mogelijk was, is er op de Nederlandse veilin gen een geweldige activiteit aan de dag gelegd. Ruim zestigduizend kis ten met groenten gingen over de grens waardoor ongeveer 300.000 gulden van het contingent verbruikt werd. Het totale contingent, dat een bedrag van 3.8 millioen gulden beloopt, zal bij een stijgende aanvoer ver moedelijk binnen een week zijn uit geput. Europese landbouw organisatie FRANSE PLANNEN Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft de tekst gepubli ceerd van het Franse memorandum over de instelling van een Europese organisatie voor landbouwmarkten, dat op 29 Maart j.l. werd toegezon den aan de aangesloten landen van de Raad van Europa en aan Oosten rijk, Portugal en Zwitserland. In dit memorandum wordt een analyse ge geven van de tegenwoordige om standigheden in de Europese land bouw, onvoldoende productie, te hoge productiekosten in bepaalde sectoren en wordt er in het bijzon der op gewezen, dat elke poging tot productievergroting stuit op wan trouwen van de landbouwers met het» oog op de overproductie, die er het gevolg van kan zijn. Het is dus, zo wordt in het memorandum verder ge zegd, gewenst te komen tot een marktevenwicht, dat hun een vol doende beloning voor hun inspannin gen verzekert en een behoorlijk ren dement van hun investeringen, maar dit evenwicht kan niet worden be reikt in een te nauw nationaal ver band, het kan slechts tot stand ko men op een tot een eenheid geworden Europese markt, waarop productie schommelingen worden opgevangen. Deze eenwording moet tevens een In het hol van de leeuw Twee Rotterdamse jongens, de zes tienjarige V. en dc achttienjarige O., die kort geleden uit een observatie- huis zijn ontsnapt, hebben na enige inbraken te Rotterdam een voor hen absoluut verkeerde wouing uitge zocht om in te breken. Dat was het huis van de Bredase hoofdagent Gc- raerds aan de Tcrheidcnscweg. Tijdens de afwezigheid van de fa milie waren de jongens Zondagavond binnengedrongen, maar zij waren nog niet vertrokken toen de hoofd agent cn zijn vrouw terugkeerden. De echtgenote van dc hoofdagent schrok v,an de piepende kelderdeur cn riep, toen zij een vreemde uit dc kel der zag opduiken, haar man. In dc keuken kreeg dc hoofdagent dc in breker te pakken, maar hij moest hem weer vlug loslaten, toen num mer twee opdook en mevrouw Ge- raerds bedreigde met een revolver. De eerste inbreker ontvluchtte door de keukendeur en de met een revol ver gewapende trok zien terug in de gang. Daar ontstond een worsteling met de hoofdagent, die door 'n klap met het vuurwapen even versuft raakte. Van deze gelegenheid maakte de jeugdige, inbreker gebruik om door de voordeur te ontsnappen. Diezelfde nacht nog hebben twee agenten in Breda de zestienjarige V. aangehouden. In zijn zak werd do ge laden revolver gevonden Het tleek, dat hij er niet mee kon omgaan. Via Rotterdam leidde het spoor naar IJsselmonde. In een sloep werd eerst een fiets gevonden, die was ontvreemd uit een huis in de nabü- heid van dat van de hoofdagent Ge- raerds. Eveneens te IJsselmonde werd in een motorjacht de 18-ja- ge O. gevonden. Binnen 24 uur na do overval op dc hoofdagent waren de knapen gear- i esteerd. Zoals wij begin Apiil meldden werden bij de kippen vaa de heer J.. factor van vooruitgang zijn, daar zij te Delft vreemde zicktever- de landbouwers er toe zal brengen hun exploitatie te moderniseren en hun productiekosten te verlagen. Aangezien deze doelen niet kunnen worden beriekt door zuiver nationale politiek, stelt de Franse regering aan schijnselen geconstatecr" Aanvanke lijk dacht men dat de dieren door de pseudo-vogelpest waren aangetast. Een onderzoek van de veeartsenij- kundige dienst heeft uitgewezen dat dit niet het geval was. ZON OF REGEN.Er zijn pessimis ten en optimisten. Tot de laatsten behoort de fuffrouw op de rechtse foto. Alle regen ten spijt ziet zij de zon en maakt de tuinparasol in orde. De man links zou men eerder tot de opportunisten kunnen rekenen. Hij moet het hebben van de regen, want het repareren van regenscher men is zijn vak. Deswege kan hij nu ook nog optimist zijn, want regenen doet het, en hoe.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5