CIÓSG HUTSPOT^? Agenda met kleingoed voor de vergadering van a.s. Maandag Katholieke Paedagogische school komt ook in Leiden Leden van „St. Eloy" zagen het filmwerk „De Hemelse Magiër" Onderzeeboot vermist Restauratie Stadsgehoorzaal gaat komende zomer niet door DINSDAG 17 APRIL 1951 Ut LE1DSE COURAN 1 KERS I E BLAD - PAGINA 3 LEIDSE GEMEENTERAAD De Gemeenteraad van Leiden komt op Maandag 23 April a.s. om twee uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan dr. G, Quispel, als leraar aan het Gymnasium. Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding bedoeld bij de artikelen 101 en 101 bis der Lager Onderwijswet 1920, aan de be sturen van de bijzondere lagere scho len. Voorstel inzake het verlenen van een voorschot op de vergoeding in de kosten van exploitatie en in de kosten van beloning van vakonder wijzers der bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs. Voorstel inzake toewijzing inge volge de Wet op de Materiële Oor logsschaden van onteigende gronden aan de Stationsweg. Voorstel inzake het verpachten van de buffetten van de Stadsgehoorzaal. Voorstel inzake het verhuren van perceel Vliet no. 43 aan de heer G. J. v. Leeuwen voor 575 per jaar. Voorstel inzake het verpachten van de hoeve „Stochem" met wei land, gelegen in de Kleine Crone- steinse- of Knotterpolder in de ge meente Zoeterwoude. Voorstel inzake het medewerken aan de oprichting van en het toetre den als lid tot „De Coöperatieve Vereniging Samenwerkende cokes producenten U.A.," gevestigd te Am sterdam, met het doel een afzetge bied te vinden voor gascokes. VERPACHTING HOEVE „STOCHEM" MET WEILAND. Bij besluit van de vergadering d.d. 28 Juni 1950 werden o.m. aange kocht de hoeve „Stochem" c.a. en enige percelen weiland, een en ander gelegen aan en nabij het Rijn-Schie- kanaal in de Kleine Cronesteinse- of Knutterpolder in de gemeente Zoe terwoude. De hoeve en een gedeelte van het weiland zijn verpacht aan J. J. de Wit, te Zoeterwoude; de pacht van de hoeve eindigt echter op 1 Mei 1951, terwijl de pacht van het weiland op 1 Januari 1951 is geëin digd. In verband met het aflopen van de desbetreffende pachtovereenkomst zijn met genoemde pachter onderhan delingen gevoerd omtrent de voort zetting van de pacht, die tot het vol gende resultaat hebben geleid. a. Wegens het gebruik voor tuin- bouwdoeleinden, in verband met de verplaatsing van tuinbouwbedrijven uit het plan „Zuid-West", worden enige gronden niet meer aan de Wit verpacht. b. De verpachting van enige andere percelen geschiedt aan hem op jaar contract tegen een pachtprijs van 90.per ha. per jaar, met verlen ging van jaar tot jaar tot uiterlijk 31 December 1962, zolang de gemeente deze percelen niet geheel of gedeel telijk voor tuinbouwdoeleinden no dig heeft. c. De verpachting van nog andere percelen geschiedt tot 1 Januari 1955 en daarna eveneens op jaarcontract, tegen een pachtprijs van 100.per ha. en per jaar tot uiterlijk 31 De cember 1962, zolang de gemeente deze percelen niet geheel of gedeel telijk voor tuinbouwdoeleinden no dig heeft, en voorts onder beding, dat aan de Wit zal worden uitgekeerd een schadevergoeding van 300.per jaar voor elk jaar, dat hij wegens beëindiging van de verpachting als vorenbedoeld van de sub c genoemde percelen, daarvan geen gebruik meer kan maken tot 31 December 1962. d. De hoeve „Stochem", met de overige bij de Wit thans in pacht zijnde percelen weiland worden aan hem verpacht voor de tijd van 12 ja ren, tegen een pachtsom van 100. per ha. en per jaar. VERPACHTING BUFFETTEN. Bij besluit van de vergadering d.d. 20 November 1950 werd de exploi tatie van de buffetten van de Stads gehoorzaal voor het tijdvak van 14 November 1950 tot 1 Mei 1951 ver pacht aan W. F. van Ingen Schenau Jr., alhier, tegen een pachtsom, be rekend naar 400.per maand, waarbij echter rekening moet wor den gehouden, dat deze pachtsom gold uitsluitend voor het winter seizoen 1950/1951, m.a.w. bij het vaststellen van het bedrag van 400.per maand is uiteraard geen rekening gehouden met het mindere gebruik van de zalen gedurende de zomermaanden. In verband met het eindigerf van de pacht op 1 Mei e.k. zijn met de heer van Ingen Schenau onderhan delingen gevoerd omtrent de voort zetting van deze verpachting, die tot het volgende resultaat hebben ge leid. De heer van Ingen Schenau is bereid de pacht voorlopig weder voor de tijd van één jaar te verlengen te gen betaling van een pachtsom voor het tijdvak van 1 Mei 1951 tot en met 30 April 1952 van ƒ4.200.in laatstbedoeld bedrag is uiteraard ver werkt het mindere gebruik van de Stadsgehoorzaal gedurende de zo mermaanden. Voorts is met de pachter overeen gekomen, dat hij in den vervolge weder voor zijn rekening neemt het volledige dagelijkse schoonhouden van het gebouw, terwijl hij verder zorgt voor het in orde brengen van alle lokalen, indien zulks wordt ver eist, zoals ook geschiedde voor het tot stand komen van de laatste ver pachting. Een ander brengt voor de gemeente een vermindering van uit gaven mede. TOEWIJZING GRONDEN AAN DE STATIONSWEG. Blijkens thans van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting, afdeling vaststelling Oorlogs schade en Awikkeling Onteigeningen, verkregen nadere inlichtingen wor den de vergoedingen ter zake van vermogensschade en opstal als oor logsschade ten laste van het Rijk ge nomen, zodat de desbetreffende pos ten niet in de toewiizingsprijzen be horen te worden opgenomen. Zoals uit de stukken blijkt, moet worden toegewezen: 1. aan L. W. F. van der Steen: a) 72 m2. grond. kad. bekend gemeente Leiden, sectie L No. 1508, tegen een bedrag, gelijk aan de scha deloosstelling wegens onteigening van dit perceelsgedeelte, begroot op 1980.—; b) 46.55 m2. grond, kad. bekend ge meente Leiden, sectie A No. 1326, tegen de voor dit perceel vastgestelde schadeloosstelling wegens onteige ning, vermeerderd met 5 pet. wegens daarop vallende kosten, zoals kosten van taxatie en administratie, in to taal 4154.59 2. aan de N.V. Wijnhof en van Gulpen en Larsen: c) 163 m2. grond, kad. bekend gemeente Leiden, sectie A No. 1327, tegen een bedrag, gelijk aan de scha deloosstelling wegens onteigening van dit perceelsgedeelte, begroot op 1469.een en ander vermeerderd met eventueel verschuldigde renten. Het bewustzijn begint door te bre- den vergulden Turk". Het bestuur Ondergronds dames toilet op Hoogstraat Op de Hoogstraat, ter hoogte van het modehuis De Faam, is de Dienst van Gemeentewerken thans bezig een ondergronds keldergewelf bloot te leggen. Men wil onderzoeken in hoe verre het mogelijk is hier een onder gronds toilet voor dames te bouwen. Enige weken geleden brachten B. en W. een voorstel in de gemeente raad. om f 7400 beschikbaar te stel len voor de bouw van een onder gronds urinoir bij de Koornbrug, ter vervanging van de bestaande inrich ting, die uit aestetisch oogpunt be zien, beter kon verdwijnen. B. en W. trokken, cp verzoek van een der raadsleden, net voorstel in, om de mo gelijkheden te onderzoeken het plan uit te breiden tot een inrichting, waarvan 00*7 de dames gebruik zou den kunnen maken. In hoeverre het onmogelijk ofte duur! gebleken is het plan urinoir- Koornbrug uit te breiden, is ons niet bekend Het is ook nog niet zeker, dat er een dames-toilet komt op de Hoogstraat Maar men zoekt de op- lossmg wel in deze richting. Moge lijk dat men, door gebruik te ma ken van de oude keldergewelven on der de Hoogstraat, op voorde'ige wij ze een dergelijke inrichting kan bou wen Wat dan met zich me; zou bren gen, dat het ooi-spronkelhk plan tot bouw van een urinoir aan de Koorn brug, gehandhaafd kan woi'den. ken, dat men door een huwelijk te sluiten en kinderen voort te brengen nog niet geschikt is om die kinderen ook op te voeden. Jonge mensen willen zich voorbereiden op het stichten van een gezin en vragen naar voorlichting over opvoeding. Ze willen weten, hoe zij hun ouderlijke macht moeten uitoefenen, teneinde een gelukkig gezin te kunnen stich ten, teneinde zichzelf en hun kinde ren een martelaarschap te kunnen besparen. Natuurlijk, er zijn ouders die zonder zulke voorlichting goede opvoeders waren Maar bij hoevelen had het anders en beter gekund, als zij op hun huwelijksdag behalve trouwlustig ook trouwvaardig waren geweest! Opvoeding eist immers ge degen kennis en inzicht, eist ook dat de opvoeder zelf karakter heeft. Sommigen denken er gemakkelijk over en menen, dat men met wat goede wil wel klaar komt. Maar met wat goede wil alleen kan men geen kinderen opvoeden. Evenmin als men met een beetje goede wil wel kan pianospelen of autorijden. Voorlichting in de opvoeding is nodig. Omdat Katholieke ouders hun kin deren wensen op te voeden niet al leen voor een baan op de wereld maar voor de hemel, is het van het allergrootste, belang, dat deze voor lichting wordt gegeven door men sen. die én deskundig zijn èn gees telijk op hetzelfde standpunt staan als de ouders zelf. En daarom is het toe te juichen, dat de Katholieke Bond voor het Ge zin te Leiden het initiatief heeft genomen voor de oprichting van een z.g. .„Katholieke Paedagogische School". Zulk een „school" is bij uit stek geschikt, oip in het te kort aan deskundige voorlichting op het ge bied van de opvoeding te voorzien. Haarlem was de eerste stad, waar zo'n school voor practische kinderop voeding werd opgericht. Andere ste den volgden, en overal was de be langstelling overweldigend. De cur sus werd bezócht door ouders, zowel vaders als moeders; verloofden, zo wel heren als dames; onderwijzers en onderwijzeressen, verpleegsters en jeugdleiders. De school dankt deze belangstelling aan het verlangen naar voorlichting en aan de be kwaamheid van de docenten. Op Dinsdag 24 April komt de bekende Dr. Sis Heyster voor belangstellen den spreken over de bedoeling van deze Paedagogische Schoei in „In van de Bond voor het Gezin nodigt ouders en toekomstige ouders, leden van de bond en niet-leden uit, om deze bijeenkomst bij te wonen. Kapelaan J. FRANSE, G. Adv. v. d. Bond v. d. Gezin. Burgerlijke STA1SD Geboren: Willemina Hendrika Bastiana, dr. van D. D. de Gunst en N. O wel; Petrus Jacobus zn van J de Hoed en B. Olivier; Gerrit Jan. zn van G. J. van Baaren en W. Ver steeg; Peter Tjerk, z. van P. Wester terp en T. Vriesema; Laurens Johan nes. z. van H. Frederiks en T. M. Tesser; JohannaMaria, d. van B. Schelvis en W. J- Eenning; Emi'.e, z. van F. M. Snijders en C. B. Flieke; Gerardus Antonius, z. van F. T. van Dijk en A. de Vos; Hubertus Cornelis Jozef Maria, van P. L. Paardekoo- per en C. A. Venne; Daniël, z. van E. van der Vijver en W. de Mooij; Jacobus Hendrikus. z van J. H. Faas en P. C. Hensing; Frederik Johannes, z. van G. P. Los en W. Heemskerk; Liduina Adriana Johanna Maria, d. van P. N. F. Jongenelen en J. M. Ma thot: Lucas Franciscus Maria. z. van H. F A. M. Walenkamp en L. A. A. Koch. Getrouwd H. H. Onderwater jm en C. A. de Vriend jd.; P. van Leeu wen jm en I. Tegelaar gesch.; C. A. van Akkeren jm en W. A. Arts jd- Overleden: J P. de Haas, man 60 j. Zelden zal de Ned. R.K. Metaalbe- werkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, zo'n grote belangstelling voor een bij eenkomst gehad hebben als gister avond, toen in de grote zaal van )rDen Burcht" door de K.A.B.-film- dienst de film „De Hemelse Magiër" over het leven van de heilige pas toor van Ars vertoond werd. Tot in de uiterste hoeken was de zaal bezet. Behalve leden en hun huisgenoten bevonden zich ook enige bestuursle den van de K.A.B. onder de aanwe zigen. Zij werden door de voorzitter hartelijk verwelkomd. Het was gisteravond voor de 300e keer, dat de K.A.B.-filmdienst deze film vertoonde; wel een bewijs, dat men grote belangstelling 'heeft voor dit product van de Franse filmindus trie, dat terecht grote bewondering afdwingt. De film laat zien hoe Jean-Baptiste Vianny zijn intocht doet in het dorpje Ars, nabij Lyon (Frankrijk) waarvan de bewoners zich aan God noch ge bod storen en veelal een zondig le ven leiden van dans en dronken schap. Het verhaal, dat dan volgt, is bekend. Men weet, hoe de pastoor de verwaarloosde pastorie ging be wonen en in de bouwvallige kerk de eredienst Gods herstelde. Zijn paro chianen bestonden eerst uit enige oude vrouwen en meisjes. Maar de opzienbarende preken trokken later ook de mannen naar de kerk. Eerst uit nieuwsgierigheid, nadien uit over tuiging, toen het gebed van de pas toor verhoord werd en een verlamd knaapje weer lopen kon. Snel ver spreidde zich de roem van de pastoor van Ars over de streek. Van heinde en ver kwamen de mensen toestro men om bij hem te kunnen biechten. Op treffende wijze gingen vele van zijn voorspellingen in vervulling en meerdere malen geschiedde er een wonder op voorspraak van de heilige pastoor. Meesterlijk geeft de film weer, hoe de pastoor by herhaling doro de dui vel bekoord wordt. Duivelse influis teringen maakten hem het leven bij na ondragelijk en trachtten dc heili ge te overtuigen van zijn ijdelheid en trots, om hetgeen er in Ars ge beurde. Maar ook hier wordt het kwade door het goede overwonnen en in een geur van heiligheid stierf pastoor Vianney, die eerst boeren knecht was en nauwelijks de nodige kennis kon verwerven voor het pries terschap. Die leefde als de armste onder de armen, die zijn lichaam kas tijdde door boete en vasten, en die 'n voorbeeld was van bovennatuur! pk priesterlijk leven. De makers van deze film hadden zich voor een zeer zware opgave ge steld. Maar het moet gezegd, dat het ïesultaat zeer te loven is. Nergens cu et het verhaal onwaarachtig of overdreven aan; het tikkeltje senti ment dat hier en daar doordruppelt, moet men op dc koop toe nemen Het is tenslotte een Franse film! „St. Eloy" heeft er goed aan ge daan deze film in Leiden te brengen De velen, die gisteravond de voor stelling (technisch ook zeer benoor- iijk) bijwoonden zullen een boter en zuiverder begrip gekregen hebben over het leven va" de pastoor van Ars die als een moderne heilige in de verbeelding van de mensen blijft voortleven. Laatste Berichten Reuter meldt, dat in het Engelse Kanaal een duikboot wordt vermist. Het is de Britse duikboot „Affray". Zij dook Maandagavord om 21.15 uur ten Zuiden van het eiland Wight voor een oefening en is niet meer boven gekomen. De duikboot heeft een normale bemanning van 60 kop pen. Zij werd Dinsdagochtend om 8.30 uur aan dc oppervlakte ver wacht. Vliegtuigen, w.o. helicopters, zoe ken het Kanaal af, alsook een aantal torpedoboot jagers, Dc Britse admiraliteit verklaart, dat alle pogingen in het werk wor den gesteld om per radio roet de on derzeeboot in contact te komen. „Het is mogelijk", aldus de officiële ver klaring. ..dat cle duikboot haar in- j structies wat betreft het bovenkomen verkeerd heeft begrepen cn niet in gevaar verkeert" De vermiste onderzceb.oot is uitge rust met een snuivcrapparaat. De boot werd op 12 April 1945 te water gelaten en was op 2 Mei 1946 afge bouwd. Het gebied, waar dc vermiste boot zich vermoedelijk bevindt, is opgegeven als midden in het Kanaal ten Noordwesten' van Cherbourg. DEN HAAG OP STELTEN GEZET. Een drietal personen, de 34-jarige los werkman J. H. T.. de 18-jarige expediteur H. W.S. en de 26-jarige expediteur L. W. H,, heeft Zaterdag nacht om ongeveer half één de Haagse binnenstad onveilig gemaakt. Het drietal, waarvan er één bor rels gedronken had en de andere twee brooddronken van limonade waren, begon zonder enige aanlei ding een ruit in tc slaan van het zie kenhuis uan het Westeinde. In dc omgeving van de Grote Markstraat gingen de drie, even eens zonder de minste aanleiding, een voorbijganger te lijf, een kellner, die van zijn werk huiswaarts keerde. Daarbij liet ook deze zich niet onbe tuigd. Het drietal trachtte toen na slui tingstijd een café in de Laan binnen tc komen. De cafehoudster was daar van niet gediend. Zij kreeg een trap tegen haar buik. viel en bleef enige tyd bewusteloos. De onverlaten kwamen toen in de Vlamingstraat, waar zich juist een merkwaardig voorval had afge speeld. Dc 61-jarige loswerkman. J. S.. had geen onderdak. De enige ma nier om dat tc krijgen leek hem. maar met de politie in contact te ko men. Dies sloeg hij een grote spiegel ruit in van ccn grote schoenenzaak in die straat. De eigenaar belde de politie, die onmiddellijk daarna ar riveerde en J. S. het gewenste on derdak verschafte. De eigenaar was juist bezig de ge etaleerde artikelen uit de etalage te halen cn op te bergen, toen het eer der genoemde drietal aankwam. Zij sloegen de winkelier letterlijk in zijn etalage en namen daarna enige pa ren schoenen mee, om weer verder te gaan. In de binnenstad heeft de politie zich toen van de onverlaten meester gemaakt. Zij zullen zich te verantwoorden hebber, wegens mis handeling, bedreiging, geweldple ging, diefstal en geweldpleging met vereende krachten tegen personen en goederen, op welke laatste mis drijf een zware straf staat. Zij zyn in verzekering gesteld. Het is thans zeker, dat het tweede deel van de restauratie en moder nisering van de Stadsgehoorzaal in de komende zomer niet zal worden uitgevoerd. De grote finantiële moeilijkheden, waarin de gemeente Lei den. vooral door de huidige tijdsomstandigheden, is geraakt laten zulks niet toe. Men zal zich herinneren, dat voor restauratie van de Stadsgehoorzaal een groot plan is opgesteld, dat in drie of misschien zelfs vier étappes zou worden uitgevoerd. In de zomer van 1950 werden de eerste voorzie ningen getroffen voor een bedrag van 265.000.Er kwam een nieuw plafond, waardoor aan een zeer ge - aarlijke toestand een einde werd g. maakt, de toneel-accomodatie werd belangrijk verbeterd en de foyer onderging een grondige restauratie. Er bestonden toen plannen om in de zomer van 1951 met het werk voort te gaan. alhoewel de Gemeente raad hiervoor nog geen gelden had uitgetrokken. Voor deze en de even tueel nog volgende étappes zou nog een bedrag van ongeveer 600.000 nodig geweest zijn. Het is zelfs de vraag, of de voorgenomen veranderingen in de komen de jaren zullen wordenn uitgevoerd. Momenteel zijn alle plannen hier- omthrent op de (zeer) lange baan geschoven. RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER Driftige caféhouder. Op 15 Oc tober 1950 was zekere A. v d. R. te Leiden lang het café van T. J. O. ge komen en had in het voorbijgaan beledigende woorden gezegd tegen de vrouw van O, De caféhouder was hierop naar buiten gevlogen en had v. d. R. met een fles op het hoofd geslagen. Van R. was buiten be wustzijn geraakt. Voor de Haagse politierechter ontkende de caféhou der. dat hij met een fles had gesla gen. Hij zou v. d. R. een duw heb ben gegeven, waarop deze met zijn hoofd tegen een muur was gevallen. Getuige H. van E. bevestigde dit, doch de getuige C. P. legde een heel andere verklaring af. Volgens hem was v. d. R. wel degelijk met een fles geslagen. De officier achtte be wezen dat verdachte v. d. R. hoe dan ook een slag had toegediend en eiste 50.subs. 30 dagen. De verdachte beschuldigde hierop getuige P. van meineed. Volgens de caféhouder was P. zelfs niet ter plaatse geweest op het moment dat het gebeurde zich afspeelde. De politierechter besloot hierop de verklaring van P. op schrift te stellen, waarna de zaak naar de rechter-commissaris werd verwezen voor een ander onderzoek. Scheldende visvrouw. „Flessen trekkers, dieven. zakkenrollers", had de visvrouw L. K.-T. geroepen tegen de C.C.D.-controleurs, toen de ze op de Leidse markt kwamen con troleren en zij haar erkenning niet bij zich had. Tegen de Haagse poli tierechter had zij heel wat minder praats. Hier huilde zij maar .een beetje en zei dat ze het zo erg vond Ze had ook nog een proces-verbaal gekregen vanwege die erkenning. De officier van justitie vroeg zich af of dat gehuil komedie was of niet. Hij eiste f 30 boete subs. 20 dagen. „Ja, dat is goed", antwoordde verdachte, „maar ik heb ze nu niet bij me." De politierechter vonniste conform. Dinsdag 17 April. Het is alweer een tydje geleden. Maar toch moet u het weten. Er was eens een man, die op het Noordeinde 1 ccn pak zag liggen. Hij schopte er eens tegenaan en vond het nogal zwaar. Toen hij het opende bleken er een aantal pakjes sigaretten in te VOORSCHOTEN \/- 7C ,k;löi.rv> zitten. „Vermoedelijk verloren door Viering /^jerig jubl.eu een vrachtrijder", dacht hij en bel- van Huize Bijdorp Ofschoon het de bedoeling was dit jubileum alleen kerkelijk en in eigen kring te vieren, heeft het aan harte lijke belangstelling op dit feeét niet ontbroken. De oud-pensionnaires, die in alle delen van Nederland wonen, alsme de vrienden en weldoeners van Bij dorp, wilden dit jubileum niet zon der bewijzen van medeleven voorbij laten gaan. Zaterdag in de morgenuren werd reeds een stroom van gelukwensen in de vorm van telegrammen, brie ven, geschenken, bloemen en bloem stukken ontvangen in de fijnste kleu ren en uitvoering. Kapel en klooster waren met deze bloemenschat feestelijk versierd. Zondagmorgen werd om 9.15 uur een Pontificale H. Mis uit dankbaarheid opgedragen door Mgr. Th. M P. Bek kers, rector van Bijdorp, geassisteerd door de Paters Capucijnen en Kruis heren. Het koor der Zusters zong de de de politie op. Enige dagen later kreeg de vinder bericht, dat het pak je inderdaad door een vervoerder was verloren en dat het gehaald zou worden. Kort daarop kwamen er twee keurige heren om het verlorene te halen. De vinder dacht: misschien krijg ik er nog wel iets voor. Maar neen. Niets. Toen wilde hij toch in ieder geval wel een dubbeltje hebben, want hij had tweemaal moeten tele foneren. „Tja", zeiden de heren. „Dat kunnen wij u zomaar niet geven. Dan moeten we eerst naar hel hoofd kantoor in Utrecht schrijven".... Ja, je maakt van alles mee. Neem b.v. de secretaris van de Ned. R.K. Middenstandsbond, afd. Leiden. Hij schreef een convocatie aan alle le den, dat de heer C. Meerpoel op de vergadering van a.s. Woensdagavond (vijf sprekers uit eigen kring) zou spreken over de Kamer van Koop handel. Maar dat was een vergissing. De heer Meerpoel zal spreken over de nieuwe economische wetgeving cn dc Kamer van Koopnande'. Dat is Missa in honorem Sancti Liberti van h wat anders! Tussen haakjes: Aloys Desmet terw.jl na de H. M.sj u de ,eden vooral donkcr aan liot T-Itar- r\,nc non Thmlo non \x7nrn i het „Haec Dies" van Thiele een ware vertolking was van de gevoelens op deze dag. In het zusterkoor waren aanwezig: de algem. overste, de priorin, de raadzusters der Congregatie, de over sten der omliggende kloosters, als mede de zusters der communiteit, novicen en postulanten. De pension- naires vulden het voorschip der ka pel. Een Pontificaal Lof met Te Deum was een waardig slot van deze heerlijke feestdag. Daar de kapel te klein is om de ruim 160 externe leerlingen te be vatten, die uit de omliggende plaat sen de scholen van Bijdorp bezoe- j ken, wordt op 8 Mei a.s. nogmaals feest gevierd, 'n Revue zal de ge beurtenissen, die tijdens het 12' ja rig bestaan der Middelbare School hebben plaats gehad, weergeven. MEISJE DOOR AUTO OVER REDEN. Zaterdagochtend omstreeks 11 uur stond een auto geparkeerd in de Tol straat ter hoogte van de Parkstraat. Toen de automobilist wilde gaan rij den, joeg hij de kinderen, die om do auto speelden, weg. Daarna zette hij zijn auto achteruit, waarbij hij echter niet bemerkte, dat het 6-jarig meisje v. d. N. uit de Parkstraat .gehurkt achter de auto zat. Het gevolg was. dat het meisje overreden werd. Zij werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd, waar bleek dat zij inwendige keuzingen en een rechter-dijbeenbreuk had opgelopen DE VERMISTE JONGEN TERECHT. Fred. Ch. van Weizen, die Don derdagochtend niet meer thuis was geweest, is terecht. Vrijdagavond is hij vanuit Wassenaar thuisgebracht H'j heeft echter een grotere reis ge maakt dan alleen maar van Voor schoten naar Wassenaar. Vermoede lijk was hij weer op de terugweg naar hu;s. die bijeenkomst van morgenavond, om 8 uur in „In den Vergulden Turk?" En willen zij er eveneens rekening mee houden, dat morgen ochtend om 8 uur een H. Mis wordt opgedragen in de kapel van het St.. Elisabeth Ziekenhuis, tot sluiting van het winterseizoen? Laat hei besiuur ook 's morgens niet alleen gaan! U heeft gisteren kunnen lezen, dat dc commissaris der koningin in Zuid Holland, mr. L. A. Kesper, een bezoek heeft gebracht aan de Sleu telstad. Welnu, eerder dan U denkt, zal dit bezoek herhaald worden Want de commissaris komt het Ko- ninginnefeest van Maandag 30 April met ons meevieren. Hij zal op die dag om half twaalf in de Burgerzaal van het Stadhuis de twee plaquet tes onthullen van H.M. Koningin Ju liana en H. K. H. Prinses Wilhel mina. Nu we het toch over Koninginne feest hebben: voor de kinderspelen, die 's morgens op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel gehou den zullen worden, hebben zich niet minder dan ruim 1.100 kinderen aangemeld. Dat is 300 meer dan het vorig jaar. Men kan nu wel zeggen: één zwa luw maakt nog geen lente, maar toch hebben wij in dc stad een zeker voorteken ontdekt dat beslist wijst op de naderende lente: Op de Vismarkt is de beroemde fontein van haar win- tcrkleed ontdaan. De groen-houton Chinese pagode is weggenomen en opgeborgen tot na 3 October. Nu kan de lente niet lang meer op zich laten wachten. Van ernstiger aard is het bericht van een explosie in de vuurwerkfa briek K. aan de Haarlemmerweg. De 62-jarige arbeider P. H., wonend aan de Lange, .acht, was in een der gebouwtjes bezig met het vullen van z.g. „flüitjes" (een bepaald soort Gillende Keukenmeiden) Vermoe delijk door zelfontbranding ontstond een explosie, waardoor de arbeider vleeswonden kreeg aan beide han den en brandwonden in het gezicht. De E.I1.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis, waar de werd ver bonden. Hij mocht daarna weer naar huis. Ook cle 60-jarige onderwijzer G. W. L. M. uit Leiden werd naar liet Aca demisch Ziekenhuis gebracht. Hij reed gistermiddag om vijf uur met zijn Solex op le Lage Rijndijk en kwam in botsing met een vrachtwa gen. De onderwijzer liep een her senschudding op en een linker sleu telbeen-fractuur. Vorige week gaf het Jongensgildc van dc dekenale parochie twee op voeringen van „Het Geheim van dc Komoor". Maar beide keren voor vol wassenen. Nu moet u weten, dat dit kostelijk toneelstuk notabene een jongensspel is. Zouden dan dc jon gens van de parochie er niet van mogen genieten? Dat zou wreed zijn! En daarom wordt hedenavond om ze ven uur in de zaal Maria Gijzen- steeg een heropvoering gegeven, spe ciaal voor dc jongens van 11 tot 17 jaar. Om er ccn echt gezellige avond van te maken, zal er limonade en keek verkrijgbaar zijn. Dat wil zeg gen. tegen betaling, natuurlijk. Misschien dat er misverstanden gerezen zijn ten aanzien van de bui- ten-kerkelijke bijeenkomst van dc Maria-Congrcgatie, aid. Dames, in dc St. Petrusparochie. Vandaar deze herinnering: Hedenavond worden dc dames om half acht verwacht in ,Dc Voorzienigheid", ingang Levendaal. Er wordt gesproken over de Gezins zorg. Zeer belangrijk dus! A.s. Donderdagavond gaan de ge zamenlijke Kappersorganisalies om kwart over acht in „De Doelen", Ra penburg 2, een openbare bijeenkomst houden, om te spreken over verho ging van de tarieven. En tere'-April viert de Overijsels-Gelderse Vereniging in Leiden het 21e jaarfeest in ,,De Harmonie" met een programma van drie toneelstukjes en dansen toe. Zondag 22 April is niet alleen be langrijk vanwege het Feest van de Arbeid, waarover U elders in dit blad iets lezen kunt maar ook omdat de Leidse Vereniging „Limburgia" het eerste lustrum feestelijk gaat vieren in „Den Burcht". Eerst is er jaar vergadering met bestuursverkiezing en daarna worden er wedstrijden ge houden in sjoelen, kaarten, prijsschie ten, enz. enz., te veel om op te noe men. Alles om fraaie prijzen. Vanmorgen dwarrelde een keurige circulaire neer op ons bureau, af komstig van de Bridgeclub „O.O.". Daarin lazen we, dat op 25 April a.s. in „Royal" een grote bridge-drive wordt gehouden ten bate van het Lekke Dak! De hele opbrengst wordt voor dit doel beschikbaar ge steld. Iedere bridge-spcler kan hel pen het lekke dak te dichten door zich op tc geven. Opgave voor deel name tot Maandagavond 23 April, bij de volgende adressen: dc secre taris van „O.O." de heer H. E. F. Bik, Witte Singel 92. tel 22602. mej. A. M. R Lagerberg, Thorbeekestr. 72, tel. 20303, de heer P, J. Cuppen, D»- Sitterlaun 74 en bij Boekhandel Zandvliet, Haarlemmerstraat 117a, tel. 20421 Mocht U nog steeds gewacht heb ben met uw gift voor het Lekke Dak van de Kath. Sociale Jeugdzorg, Nieuwe Rijn 52, Leiden oftewel het Sint Franciscus Liefdewerk, dan bent U nog hartelijk welkom. Even een envelopje in de bus of een bedragje op giro 230414. STADSKOK.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3