Amerika's verwijt aan België DENMENIE DINSDAG 17 APRIL 1951 OH LKIDSK CUURAN 1 EERSTE BLAD - PAGINA 2 Niet voldoende inspanning voor bewapening OELGIë heeft van de Amerikaanse ambassadeur te Brussel, Robert C. Murphy in zeer diplomatieke termen het verwijt te horen gekregen, dat het land zich niet voldoende voor zijn bewapening inspant. In dezelfde zorgvuldige bewoordingen verweet de ambassadeur België, dat het niet voldoende doet om te beletten, dat strategisch belangrijke materialen naar de Sovjet-Unie en haar vrienden gaan. Ambassadeur Murphy deed dit gis teren aan een banket van het Vlaam se economische verbond, door te spre ken over hei bezoek, dat hij onlangs aan Washington had gebracht. Mur phy vertelde: Men stelde mij een aantal vragen en men betwijfelde vrij openlijk of België's bijdrage tot de Atlantische verdediging wel in verhouding staat tot zijn rijkdommen en economische hulpbronnen. De Verenigde Staten besteden negentien procent van hun nationale productie aan defensiedoeleinden, Groot-Brit- Westerse hulp voor Tito Amerikaanse en Franse credieten Amerika en Frankrijk hebben be sloten Joego-Slavië te helpen bij de opbouw van zijn defensie. In Wash ington deelde president Truman aan het Congres mede, dat hij machtiging heeft gegeven 29 millioen uit rege ringsfondsen te gebruiken om Joego- Slavië aan de dringend benodigde grondstoffen voor zijn verdediging te helpen. Frankrijk zegde aan Tito een crcdiet van vijf milliard francs toe voor de opbouw van zijn bewape ningsindustrie. Dit crediet, dat een loooptijd heeft van drie jaar, zal ter beschikking worden gesteld. Het vormt een on derdeel van een nieuwe Frans-Joego- Slavische handelsovereenkomst, wel ke reeds te Parijs is getekend. Frank rijk heeft er bovendien in toege stemd Joego-Slavië goederen te ver schaffen ter waarde van 15 a 20 mil lioen francs. Ook dit zal geschieden door middel van een lening die ech ter nog moet worden goedgekeurd door de Internationale Herstelbank. Joego-Slavië heeft zich van zijn kant bereid verklaard in de komen de tien jaar 14 millioen dollar te be talen voor Franse eigendommen, die door de Joego-Slavische regering werden genaast Beide landen zullen elkaar dit jaar voor vier tot vijf mil liard francs aan goederen leveren. Joego-Slavië zal staalproducten, tex tiel, electrische uitrusting en auto's uit Frankrijk invoeren, terwijl het naar Frankrijk zal zenden: fcabak- soyabonen, erts en timmerhout. Het woningtekort in Australië Volgens een officiële raming heeft de woningnood in Australië nog niet zijn dieptepunt bereikt. Dit jaar zul len in Australië 70.000 woningen wor den gebouwd, maar op de basis van een jaarlijkse bevolkingsaanwas van meer dan drie pet. zijn er echter 90.000 nieuwe huizen per jaar nodig om aan de vraag, ontstaan door hu welijken en immigratie, te voldoen. Bovendien heeft Australië een be staand huizentekort van 150.000. NIEUWE STAP VAN INDIA India heeft bij de regering te Pe king eén nieuwe stap gedaan inzake een vreedzame regeling van de Kore aanse oorlog, aldus is Maandag te New York vernomen. DE KERKVERVOLGING IN ROEMENIE. tannië veertien, Frankrijk tien, maar België slechts vijf procent. De Amerikaanse ambassadeur wees merking: Onze vrienden zullen, me nen wij, begrijpen, dat er een rede lijke verhouding moet bestaan tussen de door de Verenigde Staten gele verde economische en militaire hulp en de defensiebegrotingen van de Atlantische landen. Zijn opmerkingen over de „delica te kwestie van de handel met het Oostelijk blok" kleedde de Ameri kaanse ambassadeur in op even om zichtige wijze. Hij zei: Ook wat dit betreft vroeg men zich te Washing ton af, hoe de situatie in België is en men hoopte, dat men zich tot het uiterste zou inspannen om voor de vrije landen die goederen te behou den, die voor de herwapening essen tieel zijn. millioenen dollars naar België vloeien en hij besloot dit chapiter met de op- er op, dat daartegenover honderden KONINGIN SPREEKT TOT. CONGRES Koningin Juliana zal het congres van de vereniging van Nederland se gemeenten op 6 en 7 Juli, ter her denking van de gemeentewet, niet alleen bezoeken doch ook toespre':.em Op de tweede dag, welke geheel aan de herdenking is gewijd, zal in de ochtendzitting namens de Rege ring worden gesproken door de mi nister-president Prof. L G. W. Schol ten houdt de herdenkingsrede. Men verwacht dat de Koningin na de lunch, het woord tot het congres zal richten. STOFFELIJKE RESTEN VAN NEDERLANDERS UIT DUITSLAND TERUG. Onvoorziene moeilijkheden voor behouden hoopt de dienst identifica tie en berging nog di* jaar de stoffe lijke resten van alle gedurende de oorlog in Duitsland overleden land genoten. welke geïdentificeerd kon den worden, naar Nederland over te brengen. Uiteraard wordt slechts tot het overbrengen naar het vaderland overgegaan, indien hiertoe door de nabestaanden de wens is kenbaar ge maakt en vast is komen te staan, dat vertrek naar Duitsland niet vrijwillig heeft, plaats gevonden. TAXI-CHAUFFEURS KRIJGEN DE 5 PCT. De Rijksbemiddelaars hebben gis teren het verzoek om dispensatie van de 5 pet. loonsverhoging in het auto- en taxi-bedrijf afgewezen. De taxi- cnauffeurs krijgen dus de 5 pet. van 19 Maart af Op 28 en 29 April a.s. zullen enige afgevaardigden van het partijbestuur der K.V.P. en een aantal leden van de beide Kamerfracties dier partij op uitnodiging van de Christen-Demo cratische Unie in Duitsland te Bonn besprekingen voeren met partijfunc tionarissen en parlementsleden, zulks als vervolg op besprekingen, welke vorig jaar te 's Gravcnhage zijn ge houden. Van het partijbestuur zullen aan deze besprekingen deelnemen de he ren Chr. Matser. ondervoorzitter en mr. J. W. van der Poel, secretaris; van de Eerste Kamerfractie de he ren pater prof. dr. L. J. C. Beaufort en ir. E. H. A. Kraaijvanger; van de Tweede Kamerfractie mej. dr. M. A. M. Klompé en de heren H. M. J. Das sen, dr. ir. W. J. Droesen, J. J. Fens, M. M. A. A. Janssen en mr. E. G. M. Rooi vink. 6 dogen bijzondere Vulpen-Service bij Demmenie Legt Uw vulpen niet direct naast U neer als deze niet schrijft zoals U wenst! Door b.v. een kleinigheid aan de pen te verstellen, kunt U misschien nog jaren plezier van Uw pen hebben. Tijdens onze bijzondere vulpen-service zijn vaklieden van bekende vulpenmer- ken aanwezig om alle moeilijkheden voor U op te lossen. Dit geschiedt gratis voor zover geen nieuwe onder delen aangebracht moeten worden. Mi 21400 hhrrlehmerstr.169 de oudste vulpenzaak in Lelden, ERKEND VULPENDEALER HAARLEMMERSTR. 169 - LELDEN De secretariaten van de bedrijfs groep Textiel-industrie en van de vakgroep Witwasserij-industrie na men met verontwaardiging kennis van uitlatingen, welke op een ver gadering te Utrecht van de „Vereni ging voor de Was-Industrie" zijn ge daan aldus wordt ons medege deeld. Op deze vergadering is gespro ken over vervalsing van stukken van de vakgroep. Bij rechtsvervol ging tegen.een niet betalend lid voor de kantonrechter te Leiden is gebleken, dat twee eensluidende exemplaren der begroting 1948 door de voorzitter van de bedrijfs groep zowel op 21 als 23 April van dat jaar zouden zijn goedgekeurd. De datum 23 April was een type fout, die bij verzending vaD het tweede exemplaah op die dag is ge maakt. Dit is op 10 April 1951, naar aanleiding van een publicatie in het maandblad van de vereniging, medegedeeld met het verzoek de beschuldiging in te trekken. Deson danks is deze ter vergadering her haald. Van opzettelijke vervalsing is vol gens de secretariaten geen sprake, wel van een kennelijke vergissing. Over klachten van „geheimzinnig heid" m de vakgroep werd gezegd, dat in de practijk het bestuur beslist, gehoord de Raad van Bijstand- Het secretariaat van de vakgroep Witwasserij-industrie zal de werk zaamheden tegen 1 Juli van dit jaar stilleggen. Van liquidering kan eerst sprake zijn, indien de wet hiertoe toestemming geeft. „ZELDEN VAN PASSÉ" VLEUGELLAM Zoeterwoudse watermolen sneuvelt in strijd tegen de mechanisatie De Katholieke sociale dienst te Washington heeft medegedeeld, dat volgens betrouwbare kerkelijke bron nen op 10 Maart j.l. in Roemenië acht Katholieke priesters zijn gear resteerd. Volgens deze dienst is de „vervolging van Katholieken in Roe menië even grondig en meedogenloos als in andere landen achter het ijze ren gordijn en staan sedert maanden alle Roemeense bisschoppen onder arrest". -SNRI PETAIN. Een foto van de 1-jarige voormalige maarschalk van 'rankrijk Henri Philippe Petain, die an een longaandoening geleden eeft doch thans weer geheel her steld is. Vrouw verbrand Bij een Maandagmiddag ontstane brand in de woning van (le heer De Vries, automobiel- en motorhandel te Slikkerveer, is de 59-jarige mevr. Lodder om het leven gekomen. Zij was werkster bij de heer De Vries en maakte met benzine een vloerkleed schoon, terwijl enige fles sen benzine in de nabijheid stonden. Toen de brand ontstond, had de vrouw geen gelegenheid meer de wo- i ning te verlaten. De woning en de j garage gingen verloren. EMILE ERENS t. Gisteravond is te Heemstede plot seling overleden, 85 jaar oud, Emile Erens. Na aanvankelijk voor het no tariaat te zijn opgeleid, vestigde Emi le Erens zich als anjelieren-kweker op een boerderij bij het „Oude Slot" te Heemstede. Hij verwierf zich grote letterkundige bekendheid door het schrijven van vele heiligenlevens o.a. over Benedictus Labrc, dc Pastoor van Ars, „Kluizenaressen" cn Marga- rctha Maria Alacoque. Bij zijn 85ste verjaardag werd hij gehuldigd cn be noemd tot ridder in dé Orde van de H. Gregorius de Grote. DE WILLEM BARENDSZ WEER THUIS. De Willem Barendsz, die van De cember 195U af ter walvisvangst in het Zuidpoolgebied is geweest, is gis- termiddrg om half vier in IJmuiden aangek, men. De beroemde, mooie molen van de Grole Westeindse Polder „Zelden van Passé" gehelen, staande aan de Meerburgerwatering kan niet meer voldoen aan de huidige eisen van peilbeheersing en zal sneuvelen in de concurrentiestrijd met de mecha nisatie van onze tijd. Eeuwen lang heeft de kracht van de wind, opgevangen door een mach tig wiekenhuis met een vlucht van 27 50 M. de polder boven water ge houden, totdat een rapport van het Technisch Bureau van de Unie van Waterschappen een einde maakte aan dit roemrijk bestaan. Juiste beoordeling, De Grote Westeindse Polder, zo luidde het rapport, is een gunstig liggende polder om door een molen bemalen te worden; de ligging is n.l. zeer gelijkmatig en de wijde wa terwegen en sloten geven een grote waterberging. De molen heeft ook een voldoende capaciteit, is nog in goede conditie en kan bedrijfszeker 50 a 60 M3 per minuut uitslaan. Bij windstilte krijgt de molen echter een achterstand die zelfs voor de- gras cultuur zeer nadelig is. In de afgelopen winter is deze be oordeling wel zeer juist gebleken, want in het najaar bleef het water al „stijf" en in December moesten wij „watersnood" publiceren met een stand van 30 c.m. boven het water peil. Er was te weinig wind bij on gekend grote regenval Met grote kosten kwam door tus senkomst van de Prov. Waterstaat een noodbemaling tot stand, die na dagenlang pompen de polder weer op peil kreeg. In de laatste maanden ging de enorme regenval steeds ge paard met veel wind en heeft de molenaar Willem Borst door dag en nacht alle winden af te malen bewe zen dat de molen bij yoldoende wind de polder op het peil d.i. 1.98 N.A.P. kan houden. Het zomerpeil is 1.88 N.A P. om te voorkomen dat door uitdroging de veen zal inklinken en d stukken land hol komen te liggen. Nieuwe plannen. Na deze waterperiode kregen de plannen tot reconstrueren van de polderbemaling vaste vorm en zijn nu zo vergevorderd dat deze week tot de aanbesteding van de bouw zal worden overgegaan. De Cultuurtechnische Dienst heeft dit plan gunstig geadviseerd waar door op het plan van 75.000.een rijkssubsidie van 33 pet dus 25.000 is verkregen. Aanvankelijk werden, op aandrang van de Provinciale Waterstaat en de Prov. Molencommissie de plannen opgevat als hulpbemaling om alzo he. bestaan van de molen te kunnen redden, maar becijferingen toonden aan, dat het bouwen van een hulp gemaal met instandhouding van de molen met veel te hoge exploitatie kosten gepaard zou gaan. Het nieu we gemaal met electrisch aangedre ven vijzel zal dusdanig geconstrueerd worden, dat aanvankelijk een capa citeit bereikt wordt voldoende als hulpbemaling, waarna door plaatsing van een grotere motor het toerental van de vijzel opgevoerd kan worden I en een capaciteit van 60 M3 voldoen de zal zijn om de 480 h.a. op peil te houden. Vleugellam. De molen behoeft dan geen dienst meer te doen; zal stilgezet worden en zal, eenmaal vleugellam, 1 g- zaam maar zeker verdwijnen. Er zijn geen financiële bronnen, die het onderhoud blijvend bekosti gen. De polder is ook niet bereid zich de luxe te permitteren een molen die overbodig is voor verval te behoeden Het is met enige weemoed dat wij deze regels schrijven. We zien de molen staan, vechtend tegen de re genval slechts zwichtend voor de kwade buien van de wind of voor een opstekende storm, als een grote windwijzer zowel voor richting als van kracht naar het veel of weinig bijgelegde zeil op de wieken en bij gedwongen stilstand als berichtgever van vreugd of rouw in de polder. Vroeger en nu. Honderd jaar geleden, volgens J. L. Tewen in „Het Koninkrijk der Nederlanden" (1853), stonden in de gemeente Zoeterwoude, toen nog strekkende tot de Vink. de Witte Poort, de Koepoort en de Hoge- woerdspoort, 1 zeemvol-, 1 olie-, 1 kóren- en 6 houtzaagmolens met de 15 polderwatermolens te samen 23 wrekenkruizen. De genoemde bedrijfsmolens zijn allen verdwenen; ook de in 1900 ge bouwde korenmolen in de Weipoort. Van de watermolens zullen nu nog overblijven: de Grote Molen, de Bar re Molen, de Meerburger Molen en de Rodenburger-Cronesteinse molen, (thans onder Leiden Kanaalweg en 'rigendom van de Prov. Zuid Holland Het nieuwe poldergemaal komt te staan aan de Stompwijkse Vaart, na bij de Asschuurbrug op de plaats waar voorheen de sluis (het z.g. Ver laat) lag. ALPHEN AAN URN RUN Avifauna bezoekers verdwenen in de Rijn Veérbootje zonk onder te zware last Een aantal bezoekers van Avifauna, grotendeels deelnemers en deelneem sters aan Je internationale bridge drive, namen Zondagmorgen al vrceg een fris bad. Toen een groot gezel schap omstreeks 10 uur met de auto bus van Maarst en Kroon aan de He renweg was gearriveerd en men met de roeiboot van de heer C. Berkhout de Rijn wilde oversteken, werd de boot zó zwaar belast, dat een kleine deining voldoende was om het bootje zoveci water te doen scheppen, dat het vrij snel naar de bodem verdween met een twintigtal dames en heren Gelukkig stonden er aan de walka.it nog voldoende mensen op de volgen de overtocht te wachten. Alle krach ten v/erden ingespannen om de dren kelingen op het droge te brengen. Nadat men daarin was geslaagd, wer den de gedwongen „badgasten" in de school van de heer Knook onderge bracht, waar men bij de centrale ver warming zieh won drogen. Niemand ondervond verdere nadelige gevolgen. Twee zwaar gewonden bij autobotsing Omstreeks 6 uur Zondagavond vond op de Herenweg, nabij het kruispunt een vrij ernstige botsing plaats tussen twee personenauto's. De 19-jarige Clement, zoon van dr. Post Uitterweer te Langeraar be stuurde een auto, waarin ook de va der was gezeten. De wagen kwam var. Woubrugge en ging in de rich ting van Langeaar. Zij naderde met een snelheid van ongeveer 90 km. ge noemd kruispunt. De Herenweg, wel ke een vooiTangsweg is, werd op dat tijdstip druk bereden door automobi listen, die terugkeerden van de wed strijd HollandBelgië. De 19-jarige autobestuurder schijnt zich weinig rekenschap van zijn positie te heb ben gegeven, want met onvermin derde vaart wilde hij dit kruispunt passeren. Dit is evenwel nood lottig geworden. Op hetzelfde mo ment passeerde er n.l. een Austin, bestuurd door de heer J. van Stra ten, eigenaar van een wasserij te Gouda. In zijn wagen reden nog mee de heren Versteeg en Mulder, colle ga's van de bestuurder uit Haas trecht. De wagen van dr. Post Uitter weer greep de Austin aan de achter zijde. Beide wagens maakten een sal to mortale en kwamen in de weg kant terecht. De inzittenden van de eerstgenoemde auto kwamen zonder ernstig letsel vrij, evenals de bestuur der van de Goudse wagen. De mede rijders waren er evenwel ernstiger aan toe. De heer Mulder bekwam een vrij ernstige hersenschudding en en kele uitwendige verwondingen. De toestand van de heer Versteeg is wel het ergste. Deze bloedde uit verschil lende wonden en hij is na ter plaatse van de laatste Sacramenten der stervenden te zijn voorzien, evenals de heer Mulder in ernstige toestand naar het Sint-Josephpaviljoen te Gouda vervoerd. Dr. W. v. Wermes- kerken te Alphen aan den Rijn ver leende de eerste hulp. De heer A. K. uit Rijnsaterwoude, die juist het kruispunt passeerde op het moment van de botsing, kreeg van een der auto's een klap, zodat hij bewusteloos tegen de grond sloeg. De politie heeft de zaak in onderzoek. (Bovenstaande reeds geplaatst ln gedeelte van vorige oplage) J 3C<wte Qotf BUITENLAND In de eerste helft van April zijn tachtig leden van de Oostduitse volkspolitie. waaronder tien commis sarissen, naar West Berlijn gevlucht. Een hongerkunstenaar te Stutt gart moest na 45 dagen vasten in een ziekenhuis aldaar worden opge nomen. Hij had het 60 dagen willen volhouden. In de Eifel heeft zich Maandag om 16.48 uur een aardbeving van middelmatige kracht voorgedaan. Er is waarschijnlijk weinig schade aan gericht. Tengevolge van scheepsongeval len door storm zijn met het week einde in Noord-Amerika minstens tien personen verdronken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, i6 April. Groente. Per 100 kg.: prei f 1523, rabarber 20 36, kroten 19-22, uien f 3.6010.70 peen 1637, andijvie 6268. stoofsla 4160, witlof 1041, spi nazie 2074, per 100 stuks: kom kommers f 36—44, bloemkool 33— 69 sa ade 5.3019 70, pieterselie 1416, radijs f 812.40, selderie 2.10—4.50, rabarber 15—21 en 'raapstelen f 7.40 per 100 bos. ROTTERDAM, 17 April. Vee. Aanvoer 6210 totaal; vette koeien 830, gebruiksvee 1788, vette kalveren 55 graskalveren 245, nuchtere kalveren 2289, varkens 165, biggen 515 paar den 151, veulens 10, schapen of lam meren 62, weide of zuiglammeren 39, en bokken of geiten 61. Prijzen: vette kocion f 2.552.85 2.352.55, 2.00—2.30 vette kalveren f 2.60— 3.00, 2.30—2160. 2 20—2.30 per kg. evend gewicht; graskalveren 320 —230—150, nuchtere kalveren 50 4540 biggen 403525. slacht- paarden f 2.10, f 2-00 en 1.85 per kg. 'evend gewicht; schapen f 180 140—100 kalf koeien en me'kkoe'en f 1050825700, varekoeien 675— 575—525, vaarzen 675—000—500, pinken 475400325. Vette koeien aanvoer gewoon, handel aanvankelijk vlot afloop zeer traag, prijzen als gisteren; vette kalveren aanvoer als vorige week handel redelijk.' prijs houdend: graskalveren aanvoer iets kleiner, hande' matig, prijzen stabiel: nuchtere kalveren aanvoer als vori ge week, hande' goed, ruim priivhou- dend: biggen aanvoer ruimer, handel tamelijk prijzen onveranderd: slach» oaarden aanvoer iets korter, handd stug iets stijver in prijs; schapen aanvoer als vorige v/eek. handel lui, prijzen iets hoger; kalfkoeien en melkkoeien aanvoer normaal, hande' stil prijzen constant: varekoeien aan voer groter, handel flauw, prijzen on veranderd; vaarzen en pinken, aan voer als vorige week. handel s'apsnd prijzen stabiel. Onder voorzitterschap van de heer C. Schinck kwam de afdeling Leiden van de Ned. Kath. Reisvereniging gisteravond in jaarvergadering bijeen in café-restaurant „de Doelen". Een hartelijk welkomstwoord van de voorzitter vormde de inleiding van deze geanimeerde bijeenkomst, waar bij spr. in het bijzonder welkom heette de heer J. C. Rooymans, die een inleiding met plaatjes zou hou den over Altdorf in Zwitserland. Na lezing der notulen door de se cretaris, de heer H. Cambier, bracht deze een uitgebreid verslag uit over het afgelopen jaar, dat door de vie ring van het 25-jarig bestaan een zeer belangrijk jaar werd. Het le dental steeg van 334 tot 369. De reizen in het afgelopen seizoen trokken veel belangstelling, vooral die naar Luxemburg en Parijs. Ook de reis naar de Passiespelen in Te- gelen werd door de leden blijkbaar ten zeerste op prijs gesteld. Het jaarverslag van de penning meester, de heer A. C. Mulder gaf een saldo aan van ruim 200. Deze functionaris wees er naar aanleiding van het finantieel overzicht op, dat de kleine reizen ove" het algemeen te weinig belangstelling trekken. Wan neer een reis niet doorgaat wegens te geringe deelname, zijn er toch al on kosten gemaakt. De reden hiervan is, dat op 'n bepaald moment moet be slist worden of een reis doorgaat of niet. Is een reis eenmaal afgezegd, dan komen er dikwijls nog aanmel dingen, maar de gegadigden moeten dan teleurgesteld worden. De kascommissie rapporteerde gun stig over het gehouden beheer, waar op décharge werd verleend. In de kascommissie 1951 werden benoemd mej. Welling en de heren Aniba en v. d. Bergh. De aftredende bestuursleden, de he ren H. Cambier en G. F. Roelandse werden zonder tegencandidaten her kozen verklaard. De zomerplannen. De secretaris deed vervolgens eni ge mededelingen over de a.s. zomer plannen. In overleg met de reiscommissie van de afdeling is voor zomerreizen een programma uitgestippeld, maar van de leden zal het afhangen, of zij zullen doorgaan en a.slagen. Voor de eerst ontworpen reis is het reeds kort dag. Men wil n.l. een één- of tweedaagse reis organiseren naai de H. Bloedprocessie in Brugge op 7 Mei. Deze reis op één dag zal even wel zeer vermoeien zijn, zodat men hei béter acht de Zondag daaraan te verbinden. Indien er genoegzame deelname voor dez° reis bestaat, is de geestelijk raadsman, kapelaan WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NACHTVORST. Vanavond en vannacht: weinig bewolking met op vele plaatsen lichte en hiei en daar zware nachtvorst. Aanvankelijk langs de Waddenkust nog krachtige, overigens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Morgen overdag: Weer toene mende bewolking mef later kans op enige regen en hogere tempe raturen dan vandaag Meest ma tige wind uit Zuidelijke richtin gen. 18 April: Zon op 05.39, onder 19.41; Maan op 15.31 en onder 04.28 uur. GEVOLGEN VAN NATTE VOOR JAAR VOOR VEEHOUDERIJ. Ook de overheid ziet de toekomst voor wat betreft de veevoedervoor ziening met zorg tegemoet. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening noemde de toestand van het ogenblik wel moeilijk, doch niet alarmerend. Het weer zal echter spoedig wat beter moeten worden. De thans bestaande voorraad van veevoeder zaj men in ieder geval niet aanspreken. De regering ziet geen reden om de veehouders met een extra toe wijzing tegemoet te komen. BODEGRAVEN, 17 April. Kaas. Aanvoer 64 partijen. Prijzen le soort 1.P3—1.99 2e soort 1.88—1.92, ex tra 2.05 per kg. Handel flauw. LISSE, 16 April. Gladiolenveiling. Besteed werden voo* 6/8 en 4/6: Allard Piersen 70 en 60 cent, Bloem fontein 65 en 60 cent, Dr. Dentz 55 en 45 cent, Harly Pink 30 en 14 cent, Go'd Dust 50 en 25 cent Juniklokken 75 en 35 cent. Joh. van Konijnenburg f 1.en 36 cent, Java 50 en 45 cent, Lavender Dream 50 en 40 cent. Leeu wenhorst 80 en 50 cent, Mrs. Mark's Memory 60 en 45 cent. Nieuw Euro pa 90 en 65 cent Paul Rubens 55 en 38 cent, Piccardy f 2 en 95 cent, Salman Joy 65 en 45 cent. Van Tien- hoven 75 en 45 cent Card. Soellman 50 en 30 cent, Morning Kias f 1.en 85 cent, Rosa van Lima 42 en 28 cent. Kra'en per liter: Abu Hassan 45 cent Topscoï'e 36 cent. Swee* Seven teen 32 cent Dr. Fleming 5 25 Man soer 65 cent. Modern Times 2.80, Picardy f 2.50. ROELOFARENDSVEEN, 16 April. Groente. Aardbeien 717 cent per stuk, idem 1.85 per doosje: kropsla I 10.30—11.70, idem II f 5.10—7.30, Witlof 30—32. Plaat bereid mede te gaan. Verder staan er ééndaagse reizen op het programma naar Aalsmeer met bezoek aan Schiphol en rond vaart door Amsterdam, naar Marken en Volendam, naar Texel en naar Kevelaer.. Voorts heeft het reizen naar Duits land onderwerp van bespreking uit gemaakt en besloten werd een 3- daagse reis te ontwerpen naar Aken, Eheinbach, door de Eifel naar Nur- burgring, langs de Moezel naar Ko blenz en vervolgens naar Bad Ems, bezoek aan Draehenfels, Bonn en Keulen. Tenslotte wil men ook proberen een reisje naar Engeland te maken van drie dagen via OstendeDover. Gedurende een middag zal men dan een tocht maken door het graafschap Kent. Over al deze reizen zullen aan de leden nog per circulaire mededelin gen worden gedaan. Uit de vergadering kwamen geen plannen naar voren en ook de rond vraag leverde geen stof tot bespre king op. Na de vergadering werd door de heer J. C. Rooymans een interessante inleiding gehouden over een reis naar het Vierwoudstedenmeer met stand plaats Altdorf, een van de bekende goedkope serie-reizen der Kath Reis vereniging. De heer Rooymans, die het vorig jaar als leider bij een dergelijke reis is opgetreden, bleek een prettig cau seur te zijn, die zijn gehoor weet te boeien door tal van bijzonderheden over deze mooie reis naar voren te brengen. Het begon natuurlijk met de be kende Teil-sage en de Kantons-inde ling rond het Vierwoudstedenmeer met achtereenvolgens bezoeken aan de meeste bezienswaardigheden in de plaatsen rond hei Vierwoud stedenmeer. de kantons Uri, Unter- walden, Luzern en Schwyz. Natuur lijk werden de toeschouwers meege nomen naar Küssnacht met de As- trid-kapel, Vitznau. Schwyz. Bruns- sen. Fluelen. Altdorf en tal van an- de re plaatsen ,natuurlijk maakte men reisjes met de St. Gothard en de Göschenenbaan. met tandrad-, zweef en bergbaantjes, natuurlijk keek men met bewondering naar de Pilatus de Grote- en Kleine Mythen, de Uri- Rotsock en zovele andere bergen. Een bezoek aan de Rütliweide m'ocht natuurlijk evenmin ontbreken en uit een en ander kan men veilig conclu deren, dat de aanwezigen volop heb ben genoten van deze interressante lezing, waarvoor de heer Rooymans een dankbaar applaus van de aan wezigen en een dankwoord van de voorzitter in ontvangst had te nemen. Kath Reisver. hield jaarvergadering De heer Rooymans vertelde over mooi Zwitserland Op en rond het Vierwoudstedenmeer

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2