De 72ste landenwedstrijd tussen Nederland en België ZAL DE ORANJEPLOEG ZICH HERSTELLEN? het Schaakspel W Wh i w ZATERDAG 14 APRIL 1951 L)b LKlUSh courant TWEEDE BLAD PAGINA 2 liet AANTREKKELIJKE VAN EEN VOETBALWEDSTRIJD blijft nog altijd het verrassende element, dat daarin gelegen is. Zelfs wan neer men vrijwel zeker is, dat een elftal een goede kans maakt om van de tegenpartij te winnen blijft de factor onzekerheid een grote rol spe len, zolang in de wedstrijd niet een „veilige voorsprong is verkregen. Morgen het antwoord Dat is vrijwel steeds ifi niet gerin ge mate het geval geweest bij de Holland—België-wedstrijden, welke nu al 46 jaar lang de oorlogspe rioden dan buiten beschouwing ge laten tussen de vertegenwoordi gende ploegen van beide landen zijn gehouden. Holland—België of België—Hol land zijn voor de voetballers van beide landen en voor honderddui zenden niet-voetballers evenzeer de grote sport- en voetbalkampen van het jaar. Wc schrijven „en voor honderdduizenden niet-voetballers", want we weten, dat mensen die nimmer naar een voetbalwedstrijd gaan, nimmer een voetbalverslag le zen of naar een voetbalverslag voor de radio luisteren, toch vol belang stelling zijn voor het radioverslag van de match HollandBelgië En dat is ook nu weer het geval. Voor insiders zit er echter nog veel meer in zulk een wedatryd, om dat het steeds een attractie blijft de kansen tegen elkaar af te wegen. De kansen! Ieder zal zich nog de neergang herinneren van de Oranje-voetbal prestaties in de laatste jaren, een neergang, welke deed aanvoelen, dat het eens tot een catastrophe moest leiden. Dio catastrophe kwam en werd eigenlijk verhaast door de desertie van verschillende promi nente voetballers naar het professio nalisme De Novemberwedstrijd in Deurne werd een debacle voor de Oranje spelers, niet echter alleen doordat de ploeg verschillende goede krach ten had verloren door vertrek naar het buitenland, maar ook door het uitvallen in deze wedstrijd van de spil en ruggegraat van ons elftal, Rinus Terlouw. We hebben ons in onze nabeschou wing op deze wedstrijd aan geen pes simisme overgegeven, maar getracht erop te wijzen, dat de depressie, Nederland: DE JONG VAN SCHIJNDEL v. d. TUYN KUNEMAN REPORTAGE VAN DE WEDSTRIJD. Morgenmiddag geeft Dick van Rijn van de voetbalwedstrijd Nederland— België oen reportage over de zender Hilversum II (298 m.). Aanvang vijf minuten voor half drie. waarin het Nederlands voetbal zat, van voorbijgaande aard was en daar bij de blik gericht op de toekomst, reeds onmiddellijk wijzend op het succes van het Ned. Jeugdelftal te gen de Belgen. We hebben vertrou wen uitgesproken in de toekomst, wetend, aat de depressie zou over gaan, dat er na regen weer zonne schijn zou komen. En wat zien we nou? De prestaties van het Nederlands elftal zijn weer in opgaande lijn. Ze ker, er zijn nog geen klinkende over winningen geboekt er heerst nog geen hoerastemming als destijds bij het „onoverwinlijke" Nederlands elftal het geval was, we weten maar al te goed, dat we er nog niet zijn. Maar we zijn vol goed vertrouwen. Dat wil natuurlijk nog niet zeggen, dat we nu onmiddellijk weer zullen overslaan naar een grandioze over winning, maar we zijn er toch te vens van overtuigd, dat onze Oran- jeploeg niet met zich zal laten spé len als in de laatste wedstrijd. Daar komt nog bij, dat men thans in België voor moeilijkheden zit. Keeper Meert is gewond en vervan- fen door Daenen, de linksback van Irandt door Valet, de eeuwige reser ve en de rechtsbinnen Van Stee- landt, die geschorst is, door Fred Chowes. Tenslotte heeft Torke Lem- berechts, de aalvlugge recthsbuiten bedankt, omdat hy zich niet fit voelt en zo is men er in België thans reeds zeker van, dat het zeker geen 72 overwinning voor hen zal worden Daar zijn ook wij wel zeker van, we hebben zelfs vertrouwen in een nieuwe Oranje-zege, wanneer onze spelers op volle toeren draaien De wedstrijd vangt om half drie aan, ditmaal in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, terwijl de op stelling der ploegen als volgt is: KRAAK SCHIJVEN AAR TERLOUW BIESB'ROUCK VAN MELIS LENSTRA GROENEVELD SERMON ANOUL MERMANS F. CHAVES VAN GESTEL MEES CARRé v. d. AUWERA VALET VAILLANT DAENEN België: Reserven: van Raalte (Blauw Wit), Odenthai (Haarlem), Möring (Enschede) en Snoek (Eindhoven). Reserven voor België Bogaerdts, Van Brandt, do Buck, de Herdt. Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. NOORSE VOETBALPROF IN FRANKRIJK BEDROGEN. De Noorse international Andressen heeft met wrok in het hart afscheid genomen van Parijs en Stade Fran cais, dat hem in December met mooie beloften van de fjorden cn de Noorse voetbalvelden weggehaald had. „Ze hebben me in een nare hotelkamer op water en brood laten zitten", zegt Andressen. Van zijn overdachtspre- mie kwam even weinig terecht als van de zevenhonderd gulden salaris per maand. De trainer va nde Parijse club geeft toe de Noor vaak niet op gesteld te hebben, omdat hij onder voed was. Andressen, die met vrouw en kind, plus een goede dosis opti misme en vakmanschap hij was achtmaal internationaal hierheen gekomen was, keert als een bedelaar naar Oslo terug, waar hij een paar maanden geleden zijn baan opgaf om in Frankrijk prof te worden. „Volkskrant". In de zweminrichting aan de Ka pelstraat te Hilversum zal Geertje Wielema morgenmiddag om half één een poging doen het wereldrecord op de 150 yards rugslag, dat op naam staat van Cor Kint met een tijd van 1 min. 42.1 sec., gevestigd op 29 Sep tember 1939 te Rotterdam, te verbe teren. BILJARTEN HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP 71/2. Te Huelva werd het tournooi om het Europees kampioenschap 71/2 voortgezet. De Oostenrijkse speler Semrad is Vrijdag na drie dagen door Spanje te hebben gezworven in Huelva aangekomen. Hij had de naam Huelva met Huessa verward, waar door deze vertraging ontstond. De uitslagen luiden: van Hassel (B.) 300 9 63 33.33 Domingo (Sp.) 170 9 55 18.88 van de Pol (Ned.) 300 9 72 33.33 Semrad (Oost.) 36 9 10 4. Osorio (Sp.) 300 30 60 10. Chassereau (Fr.) 270 30 42 9.— Domingo (Spr.) 300 20 52 15. Semrad (Oost.) 97 20 37 4.85 HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHJEDENIS door P. J. van Gelder 43) Tastend door de donkere werkka mer bereikten ze de deur. De politie chef blikte nog even in de biblio theek. „Iedereen op zijn post?" Instemr'-id gemompel klonk op it de nacht. Langzaam daalde vier laarzen de trap af. In de zitkamer brandde nog licht. Onhoorbaar sloop de commissaris toe naar het sleutelgat. Een ogenblik verduisterde de enorme schedel het helpinkende straaltje, dat als een on schuldig zoeklicht dwars door de 'ïang priemde tot het baardvormige lichtvlekje op de witgekalkte wand er tegenover. In een leren clubfauteuil lag het manusje-van-alles in z'n witrood ge streept huisjasje onder de leeslamp te bladeren in een boek. De brede gestalte in de gang rees overeind, duwde de deurkruk om laag en stapte binnen. „Zo Pieter, ik geloof dat we nu wel even de proef op de som kunnen nemen. Ieder is op zijn post. We zul len de zaak netjes reconstrueren, man." Het boek klapte dicht. „Zoals u wilt, commissaris". Een beetje onwennig kwam' de huisbewaarder overeind. „Zal ik dit zo maar even aan houden?' „Nee, dat kleurt een beetje raar bij de omgeving. Trek even je jas aan, kerel. En vergeet je schoenen niet. Voor pantoffels is het nog te modde rig in de tuin." Terwijl de bediende van de roman schrijver zich verkleedde in de keu ken, keek de ander rond in de ka mer. ,,'t Zelfde als vannacht, com'saris, merkte Kladdard op, „zelfs de sand wiches staan gereed." TAFELTENNIS PROMOTIE HOOFDKLASSE N.T.T.B. De MeppersTreffers Behalve voor dc voetbalwedstrijd Holland—België gaat morgen in Roe- lofarendsveen grotendeels wel de belangstelling uit naar de tafelten nis promotiewedstrijd van Treffers in Weert, waar zij het sterke Mep perstrio zullen ontmoeten. Een grote schare supporters zal Treffers in twee autobussen vergezellen en deze belangstelling spreekt wel voor zich zelf. De grote vraag is echter wel hoe Treffers zich op deze Lim burgse bodem zullen weren. Beide teams staan in puntenaantal gelijk, en Treffers mag zich wel bewust zijn, dat Meppers in van Dooren, Geerlings en dc zeer sterke Zoelmans een trio bezitten, dat met uiterste inspanning bevochten dient te wor den om een gunstig resultaat te ver krijgen. Ongetwijfeld zal het er in Weert, vooral nu ook.Wout Heems kerk weer van de partij is, danig heet van langs gaan. Het is daarom zeer moeilijk ons aan een juiste voorspelling te wagen, maar verras singen voorbehouden geloven wij nochtans in een kleine overwinning van Treffers. En hopenlijk stellen zij ons nu niet teleur. De bussen ver trekken pl.m. 9.45 uur vanaf het Zuid-Einde. De wedstrijd wordt Zon dagmiddag te 3 uur gespeeld. De stand in deze promotie is thans na twee gespeelde wedstrijden: 1. Barna 3 pnt.; 2. Sparta 3 pnt.; 3. Treffers 2 pnt.; 4. K.K.K. 2 pnt.; 5. Meppers 2 pnt.; 6. Eendracht 0 pnt. Hieruit blijkt, dat dus nog van alles mogelijk is. VTETNAMEZEN TE NIJMEGEN. Te Nijmegen werden tafeltennis wedstrijden gehouden met deelne ming van Vietnamezen. De belangrijkste uitslagen luiden: Louis (N.) verl. van Tran van Lieu 1521, 14^21. Tran van Lieu sl. van Bremen (N.) 21—9, 21—13. Onderstal (N.) verl. van Tran van Lieu 1321, 1521. Pho Quoc Huy sl. Gorkom (Arnhem) 218, 21—19. Pho Quoc Huy sl.Scheffer (Arnhem) 2112, 2115. Pho Quoc Huy sl. van Bre men 21—11, 21—11. MOTORSPORT. DE OPENING VAN HET MOTOR- SPORTSEIZOEN. Minstens 10 zijspannen op 6 Mei in Zandvoort. Het staat vast, dat de strijd in de zijspanklasse tijdens de motorraces op 6 Mei op het Circuit van Zand voort uitermate spannend zal wor den. In dit nummer toch zullen naast de Nederlandse deelnemers niet minder dan 7 buitenlanders starten. Van de Belgen, die de KNMV voor Zandvoort heeft gecon tracteerd, noemen we de Belgische kampioen Deronne, alsmede diens landgenoten Wijns en Debotze. Ook de Fransman Drion zal van de partij zijn. Om te voorkomen, dat een van de rijders van tevoren reeds als de uitgesproken winnaar kan worden gedoodverfd, komen alleen gelijk waardige krachten in het strijdperk om uit te maken, aan wie de zege zal zyn. Een onverbiddelijke strijd zal ge voerd moeten worden voor dat de beslissing valt en men kan er van overtuigd zijn, dat met minstens 10 zijspannen in de baan het een" inte ressante wedstrijd zal worden. Een spectaculair nummer, dat al leen reeds de tocht naar Zandvoort wettigt. Tot degenen, die ook weer op de Zandvoortse baan present zullen zijn, behoren Petch en Goffin, die vorig jaar zo'n geweldig gevecht le verden tegen Piet Knijnenburg en Drikus Veer. Hoewel het volledige veld in de 350 cc en 500 oc klasse nog niet is samengesteld, kan ook in deze race een bezetting worden verwacht, die veel spanning en strijd waar borgt. WIELRENNEN SWIFT-COMBINATIE. Als derde rit van de April-compe- titie zal er Zondag door de A en B- klas een trainingsrit worden gereden van 80 km. Voor de C-klas is de af stand 30 k.m. Vertrek 9.30 uur. ROME—NAPELS—ROME. De eerste etappe van de wedstrijd HomeNapelsRome van Rome naar Caserte (225 km.) werd gewon nen door de Zwitser Kubler in 4 uur 44 min. 30 sec. voor de Santi (It.), Bartali (It.), Schaer (Zwitser.), Pon- tisso (It.) en Martini (It.) Daarna volgde nog een groep renners. Deze etappe werd gedeeltelijk met gang- making van scooters gereden. SCHAKEN WERELDKAMPIOENSCHAP. Dertiende partij afgebroken. De dertiende partij tussen Botwin- nik en Bronstein is na veertig zetten afgebroken. Botwinnik heeft een pion meer. Van het begin af werd de dertien de partij ontwikkeld volgens paden, die nog onvoldoende door de schaak- t'heorie zijn onderzocht. Botwinnik, die met wit speelde, slaagde er in positioneel voordeel te behalon. Bronstein dacht over zijn 11e zet 56 minuten na, toen hij naar de beste verdediging zocht. Hij slaagde er in de beste tegenzetten te vinden en weerstond alle dreigingen van wit. Ingewikkelde manoeuvres volgden, waarbij wit het initiatief nam. Met de 34e zet gelukte het Botwin nik een pion te veroveren. Vervol gens werden verschillende stukken afgeruild en de stellingen vereen voudigd. Bronstein gaf zijn 41e zet bij het afbreken af. Hoewel Botwin nik dus een pion meer heeft zijn zjn kansen om de partij te winnen niet bijzonder groot te achten. OM DE SEINPOST-BEKER. In dé vierde ronde van de wed strijd om de „Seinpost-beker" wer den de volgende resultaten bereikt. Admiraal remise met Koet; De Groot wint van Bizot; Van Gelder wint van Jerry Bey; BedijnPoot afgebroken. De stand na de vierde ronde is: Th. Admiraal 3 y>\ P. de Groot 2y»\ D. van Gelder en Jerry Bey 2; A. P. Poot en P. Bedyn l*Ax\ J. Koet 1 (3) en J. J Bizot 0 (3). Nu we tot driemaal per week kun nen genieten van de buitengewoon fraaie partijen van de strijd om het Wereldkampioenschap tussen de grootmeesters Botwinnik en Bron stein is het misschien wel ter afwis seling goed een keertje wat lager bij de grond te blijven. Het werkelijk serieus naspelen van de matchpar tijen kost zeer grote inspanning en herhaaldelijk moeten wij erkennen de vaak zeer diepe gedachtengang niet te kunnen volgen. Een verslag van een zelf gespeelde en dus doorleefde partij kan ook leerzaam zijn. Deze werd gespeeld in de j.l. gehouden „Noteboom-wed strijd." Wit: A. E. J. Modderman. Zwart: W. H. van der Nat. Spaanse party. 1. e2e4, e7—e5, 2. Pgl—f3. Pf8 c6; 3. Pblc3. Pg8—f6; 4. Lfl—b5, d7d6. De Steinitz-verdediging, misschien wel de eenvoudigste manier om zich tegen de Spaanse opening te verde digen. De zetten volgorde lijkt op het vierpaardenspel, maar komt uit eindelijk tot het Spaans. 5. d2d4 (het sterkste; aanval op e5 en drei- gin d5) Lc8d7; 6. 00, Lf8e7; 7. Tflel, 0—0 (Een foutieve zet! De volgende combinatie kan wit nu een kwaliteit opleveren: Mis „O, Eduard, ik heb zojuist ontdekt, dat de buurvrouw precies dezelfde hoed heeft als ik". Eduard: „Nu, dan moeten we maar verhuizen". Opgelost „Moeder, moet het nu zijn ik ga op de of op het canapé zitten?" Moeder: (na heel lang nadenken) „Ga maar liever op een gewone stoel zitten" Opdringerig „Ella, doet dat jongmens nog steeds pogingen tot toenadering? Ella: „Ja moeder! Vannacht is hij zelfs in een droom verschenen. Hoffelijk. - „Ik laat me nooit met lui in, die minder zijn dan ik". „Het lijkt me ook een heel karwei, om die te vinden!" Hoed af. Een vriendelijk manne tje, dat aan doofheid leed, wilde juist het restaurant verlaten, toen het orkest begon te spelen. „Zet ogenblikkelijk die hoed af!", bulderde iemand aan zijn oor. „Spelen ze het Wilhelmus?", vroeg het mannetje verbouwereerd. „Neen", sprak de ander, „maar je hebt mijn hoed op!" Zwaarder. Twee cipiers moesten een gevangene overbrengen naar een andere bewaarplaats, omdat er ruim tegebrek kwam. „Mooie boel", mopperde de gevan gene, „om me zo door de regen te laten lopen". „Nou", antwoordde een van de ci piers „,jij hebt dadelijk vijf jaar de tijd, om je te drogen, maar wij moe ten nog door de regen terug!" Edelmoedig. „Vader ik heb ge droomd, dat u me een gulden gaf!" Vader: „Nou als je zoet bent, mag je hem houden." Heer. Toen mijnheer Hendriks de sociëteit verliet, bemerkte hij, dat zijn mooie paraplu verdwenen was en er een oud vod voor in de plaats was gezet. De volgende dag kwam hij een kennis tegen, die zijn eigendom in de hand had „Hé, dat is mtfn para plu", zei mynheer Hendriks. „Welnee, je moet je vergissen", antwoordde de kennis. „Ik heb die paraplu net gekocht". „Neem me niet kwalijk!" zei Hen driks. „Maar geef me het zilveren bandje om de knop. Daar staat mijn naam op!" Stelling na 700? abcdefgh Er kan volgen: 8, Lxc6, Lxc6; 9. dxe5, dxe5; 10. Dxd8, Taxd8; 11. Px f5; 14. f3, Lc5t; 15. Pxc5 (15. Kfl dan Lb6!) 15Pxc5; 16. Lg5, 17. Le7, Te8; 18. c4 en zwart verliest kwaliteit of stuk. Wanneer zwart in deze variant 10Tfd8 had gespeeld, wint ten- i slotte 15. Kfl! Deze variant is be kend sedert de partij Tarrasch Marco, Dresden 1892 en staat bekend als de Tarrasch-val. Deze was mij wel bekend, maar op dat ogenblik had ik er niet aangedacht en toen na lang nadenken wit vervolgde met 8. Ddld3 was ik door 't oog van een naald gekropen! De voorgeschre ven voortzetting was nu de ruil op d4 maar ik wilde in meer troebel water vissen en dit lukte zo goed, dat ik in een positioneel verloren si tuatie geraakte! 8d6d5? (Kost een pion alvast). 9 Lb5xc6, b7xc6; 10. d4xe5, d5xe4; 11. Pc3xe4, Pf6xe4; 12. Dd3xe4; Wit is een sterke pion voor. Afwachtend verdedigen is nu voor zwart kansloos. Een ko- ningsaanval eveneens. Het plan de campagne was nu: de enige zwakke plek in de witte stelling is de dame vleugel. Dit lijkt zo op 't eerste ge zicht niet, maar het vervolg doet 't uitkomen. De witte strategie had nu een actie op de koningsvleugel moe ten zijn. Daar wit dit naliet kon zwart zijn plannen uitvoeren 12 Ta8b8; 13. b2b3 (om de raads heer te kunnen gebruiken is deze eerste verdere verzwakking noodza kelijk) Ld7e6; 14. Lel—b2 (op Dx c6 was Ld5 wel erg vervelend ge weest) c6c5! (zeer belangrijk door de bezetting van d4 en zoals later blijkt door opening van de 6e rij.) 15. Tal—dl, Dd8c8; 16. c2—c4 (om Lf5 kracht te ontnemen, maar ver dere verzwakking van de damevleu gel). 16. Dc8a6; 17. De4—bl (wit gaat verdedigen!) Tb8b6 (begin van de dreiging Lxc4); 18. Tdld2, Tf8b8; 19. Tel—e2, Le6—g4! (Een onverwacht verleggen van de drei ging. Na Lxf3, gxf3 Tb6g6, zie zet 14c5; is wit in grote moeilijk heden. Of deze ernstiger waren dan de nu volgende is echter zeer te be twijfelen); 20. Dble4 (dit kost de ondermijnde damevleugel); 20 Lg4xf3; 21. De4xf3, Da6xa2; 22. Df3 d5 (het enige) Tb6xb3; 23. Lb2— cl, Tb3—c3 (ait dame offer is geen „diep berekend offer" maar zeer simpel. Wit kan de dame niet nemen) 24. Te2el, Da2xc4. Het materiële overwicht wettigt de afruil); 25. Dd5 xe4 (gedwongen omdat anders Txcl beslist) Tc3xc4; 26. Td2—d7 (verde digen door Tdl is even kansloos, had alleen de partij gerekt); 26 Tb8bl (Men merke op, van hoe groot belang de loper op e7 in deze partij is geweest, ook al staat hij op zo'n bescheiden plaatsje); 27. e5e6 (wanhoop) Tc3xcl; 28. e6xf7t. (Een laatste valletje; op Kxf7?? hield Td 7xe7 nog remise) Kg8f8 en wit gaf op. ABCDEFGH Zwart geeft mat in acht zetten (2 pnt). XLV 1 1- i 1 Wi W a IA m A m E a b c d V g h Zwart sp^w 7 (4 pnt) Oplossingen uiterlijk 12 Mei aan: W. H. van der Nat, Krimkade 35, Voorschoten. Oplossingen van de stellingen uit de vorige rubriek: I. Party Flohr: 1. Khl, Dflt; 2. L gl enz. A. 1. Lf5t, Kd6 (d8); 2. Td4t. Ke 7; 3. Te4t, Kd8; 4. Ld7!, el D; 5. Lb5! en het mat op e8 is slechts door op offering van de dame te vermijden. B.: 1. Td8, Tg8; 2. Td7—Tg5—g7; 3. b4, Txd7 en pat. „Ik geloof, dat meneer Ricochet een beste-boy aan hem heeft", glim lachte zijn meerdere. „Die vent denkt werkelijk aan alles." „U hoeft niet bang te zijn dat hij niet stipt doet, wat u zegt" gaf de inspecteur ten bescheid, „u had geen betere voor deze rol kunnen kiezen." De keukendeur kraakte. „Och, -antwoordde de aangespro kene quasi onverschillig, „het komt er niet zo op aan wie we in het web loslaten. Als we uiteindelijk maar de spin in handen krijgen." „Het lokaas blijft toch 'n belang rijk onderdeel, com'saris. Eén agent zouden we deze hoofdrol niet kun nen toevertrouwen." Er verscheen een sigaar in het om vangrijke hoofd. Een vlammetje danste onder het uiteinde. „Nee", smakten de dikke lippen, behagelijk trekkend aan het kostbare product, „daar heb je gelijk in". Een ogenblik later doofde de leeslamp en verraadde slechts een even opgloeiend rood puntje de aan wezigheid van levende wezens in de stilte van het donkere vertrek. Roerloos lag Ricochet tussen de brede bladeren van de rabarber. On behagelijk kil voelde hij zich op de vochtige grond. Hij kleumde van kou Leuke bedoening, konden ze de hele grap van vannacht nóg eens bele ven. Wie weet met welk resultaat. En dan zeker morgenavond weer zo'n reconstructie. Nou, dan bedank te hij stichtelijk. Kon hij zich zeker een dodelijke ziekte op 't lijf halen. Hij voelde eens naar de gerepa reerde draad. Die lag er nog. Waar zou Sonja zitten? Die was nu ook in het complot gehaald, maar geen van allen mochten ze iets van elkaar weten. Met welke rol zouden ze haar opgescheept hebben? Als ze maar geen gevaar lieo. Als ze maar niet in handen van die Hij hield plots op met denken. In de verte bij de villa verscheen licht. Tegen elk uitdrukkelijk bevel in. Dat kwam niet uit een van de ka mers, daar was het stipje te klein voor. Nee, het bewoog. Dat moest wat anders zijn. Een lam*p buitens huis. Een zaklantaarn! Krampachtig richt'le hij zich op, trachtte te zien wat daar gebeurde. Want nu klopte er niets meer van al de orders, die de commissaris zo uit den treure gehaald had. Geen licht, geen enkel vlammetje, geen lucifer, geen sigaret mocht er gebruikt wor den. En daar danste net als afgelo pen nacht onverstoorbaar de helle streep van een sterke zakbatterij door het duister. Dus iemand anders doorkruiste de reconstructie. Wist iedereen wel wat er gebeuren moest in dat geval? Op post blijven, of de indringer te lijf gaan? Wie dwaalde daar door zijn tuin? Op handen en voeten bewoog hy in de richting van het verdachte schijnsel. Aanvallen mocht hij in geen geval. Als een onhoorbare schim sloop hij nader. Als hij zich nu maar niet bloot gaf. De onbekende bewoog zich kenne lijk in een andere richting. Duide lijk zwierf de lichtbundel heen en weer over het nog slykerige pad, dat via de rozenperken naar de vijver voerde. De adem stokte de schrijver in de keel. Het zelfde pad als vannacht de zaklantaarn het licht Wie speelde die rol? Wat wilde die smerissen? Hadden ze hem sorr/s met opzet de tuin ingestuurd, om te kijken hoe hij hierop reageerde? Onwillekeurig streek hij met de hand door de haren. Dus daarom mocht hij niets weten van die ande ren. Dat was dus de reden van al die Teheimzinnigheid. Reconstructie noerrfden ze dat. Hy spuwde resoluut op de vaag zichtbare grond. Reconstructie. En daar liep dus de geheimzinnige, waarnaar ze nog zoch ten. Compleet natuurlijk, met knup pel en zaklantaarn. Een spotlach krulde om zijn lippen. De moordenaar in de tuin Neen, als ze hem wilde vangen moesten ze vroeger opstaan! Voorzichtig voort schuifelend ach tervolgde hy onhoorbaar de rustige verderstappende gestalte. De onverwachte rauwe kreet deed hem ineenkrimpen van schrik. Ook de gil die daar zo wreed de nachtelij ke stilte verscheurde hoorde hier thuis in het drama. Daar achter, op de plek waar afgelopen nacht de ge vaarlijke vechtpartij beslecht was slaakte iemand ook nu weer een zelfde geluid. Tegelijk zwaaide ook de lichtbundel van de onherkenbare figuur voor hem óirf in die richting; zette de drager van het geheimzinni ge licht koers naar de kant, waar die menselijke roepstem vandaan kwam. Ricochet volgde het schijnsel op enige afstand. Er zou dus weer een menselyk lichaam op het gras ge vonden moeten worden. Een bewus teloze vrouw. De vent zou haar op pakken en wegdragen. l'Historie se repête. Enfin, als de commissaris er lol in had. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6