Chili, het land van uitersten, waar thans de prins vertoeft Twee kijkjes bij de Leidse Spoorwerken Qetehiedenió daat de eeuwen heen mm VeeC aniótteden ChilhaCpetex êxacht wetuaaxt DU BEKENDE LEIMHUiRS Stationschef Van Ettekoven wacht niet op laatkomers ZATERDAG 14 APRIL 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGTNA 1 CHILI, HET LAND van uitersten, in Zuid-Amerika, in het Westen be grensd door de Grote Oceaan en in het Oosten een natuurlijke grens vindend in het machtige Andes-ge- bergte, betekent voor de doorsnede Nederlander niet meer, dan een merkwaardig gevormd land. waar de salpeter vandaan komt. De grillige vorm het land, nog geen 200 km, breed, heeft een opper vlakte 24 maal zo groot als Nederland is de meeste Nederlanders als een bijzonderheid uit de schoolaardrijks- kunde bijgebleven Het verleden van Chili is romantisch, al hebben sommi gen, aangemoedigd door romanschrij vers, daar wel een te luidruchtig idee van. De salpeter, heeft als kunstmest voor ons boerenland je natuurlijk een bijzondere betekenis. Maar naast deze vrij oppervlakkige bekendheid heeft dit land in de huidige wereld een zo danige plaats veroverd, dat Z.K.H. Prins Bernhard op zijn zakenreis door Z.-Amerika, ook een week voor dit land reserveerde. Dit was voor ons aanleiding, pogingen in het werk te stellen, iets meer over deze Z.-Ame- rikaanse staat te weten te komen. De lectuur over Chili is hier in Neder land schaars en verouderd. Tenslotte belandden weo p de Chileense Lega tie te Den Haag en daar werd ons door een hoffelijke gezantschapsse cretaris een zodanig beeld van Chili geschilderd, dat wij dit merkwaardi ge, lintvormige land in de toekomst met andere ogen zullen bekijken. In een tweetal artikelen, hopen wij u een beeld te kunnen geven van de Zuid-Amerikaanse staat Chili. Deze staat, die naast een kleurrijke historie een tijdperk van grote bloei beleeft en vele mogelijkheden biedt voor de toe komst. is door het bezoek, dat onze „koninklijke ambassadeur" Z.K.H. Prins Bernhard er mo menteel brengt, in de belangstel ling van het publiek komen staan. Dit eerste artikel is ge wijd aan de historie en de hui dige bestuursvorm van Chili. In een volgend artikel hopen wij u een beeld te geven van het Chili van 1951. voornamelijk uit Peru. Deze Indianen hebben zich met de Spnajaarden ver mengd en het ras, dat hieruit ont staan is, vertegenwoordigt momen teel het grootste gedeelte van de Chileense bevolking. Onder Spaans gezag is het in Chili in feite nooit rustig geweest. De Araucaniërs bleven hun rechten op eisen en de strijd, die, nu eens ta nend en dan weer fel-oplaaiend, eeuwenlang geduurd heeft, is een weinig verheffende bladzijde uit de geschiedenis van de Europese koloni satie. In deze periode werd het land verwaarloosd en lagen de natuurlij ke bronnen van Chili braak. Napoleon, die hier in Europa in het begin der vorige eeuw, vele lan den van aanzien deed veranderen bracht ook zij het zijdelings in Chili een grote om wen t pl in q teweeg. In 1536 w'erd Chili door de Span jaard Almagro ontdekt, waarna het in 1541 vanuit Peru de Noordei buurstaat door een Spaanse expe ditie onder commando van Valdivia werd veroverd. Deze expeditie wera geen succes. Enorme tegenstand werd ondervonden van de toenmalige be woners, de Indianenstam der Arauca niërs. Deze Indianenstam, die het tot een vrij hoge cultuur had weten te brengen en die over een tamelijk ge ordende bestuursvorm beschikte, duldde geen vreemdelingen in zijn gebied. Daartoe had hij reeds strijd gevoerd met de cultureel zeer hoog-, staande Indianenstam der Inca's, wel- ke door hen uit het Chileense gebied i verdreven is. De tegenstand, 'die de Araucaniërs de Spanjaarden boden was zo hevig, dat een treffen tussen de verove raars en deze stam fn het voordeel der Arcaucaniërs werd beslist. De Spanjaarden moesten wijken, maar keerden later terug en vestigden de nederzetting Santiago, i Een der eerste daden van de Spaanse veldheer Valdivia was he, J bouwen van een kerkje, op de plaats waar in later jaren de nu nog be- staande machtige kathedraal v. San- tiago verrees. In deze kathedraal i wordt nog steeds een klein beeldje j van de H. Maagd bewaard, dat Val- j divia op zijn veldtocht door Chili I meegevoerd heeft en door hem in het kerkje geplaatst werd. STRIJD OM VRIJHEID. Nadat de Spanjaarden zich geves tigd hadden, brak er voor Chili een tijd van onrust aan. De Araucaniërs wilden zich niet onderwerpen en wei gerden iedere vorm van samenwer king te verlenen. Ten einde het lan toch productief te kunnen makt waren de kolonisten genoodzaakt a. beidskrachten uit andere streken aai te trekken. De arbeidskrachten - voo het merendeel Indianen kwamen Toen deze Europese revolutionnair i in 1810 Spanje binnentrok en de ko- ning van Spanje gevangen nam. J meende een groep in Chili, dat de tijd rijp was, om zich te ontlasten van het Spaanse juk. De grote vrij- I heidsoorlog ontbrandde, welke 7 ja- j ren duurde, en in 1817 Chilis onaf- i hankelijkheid bracht. De grote man van deze krijg was O'Higgins, die nog heden ten dage als Chili's vrijheidsheld geëerd wordt. Hij nam na het beëindigen van de strijd, het bestuur in handen en re geerde het land tot aan zijn dood in 1823. DE WEG NAAR DEMOCRATIE. Zoals ieder volk, dat na eeuwen bestuurd te zijn, de macht zelf in handen neemt, stond Chili voor vele moeilijkheden. Politeke partijen en partijtjes schoten als paddenstoelen uit de grond en ieder die een kans kreeg, of meende die te zien, deed een greep naar de macht. De periode van vorming en zoeken naar de juis te verhoudingen heeft in Chili tot in 1891 geduurd. Bij de revolutie, die in dat jaar plaats vond werd de toenmalige dictatorische president Balmeca verdreven en kreeg Chili een democratisoh-liberaal bestuur. De omwenteling op sociaal gebied in het Europa van na 1918 deed ook in deze staat zijn invloed gelden cn momenteel heeft Chili een sociaal democratisch bestuur. Het typische van zijn huidige re geringsvorm is, dat de volksvertegen woordiging in Chili samengesteld wordt volgens een koppeling van het Engelse en het Nederlandse kiesstel sel. Men heeft (evenals in Nederland) twee Kamers van vertegenwoordi gers, doch in tegenstelling met ons land waar de Eerste Kamer door de Prov. Staten gekozen wordt worden beide direct door het volk gekozen. Het ene orgaan, „de Se naat", is samengesteld uit zóne-ver- tegenwoordigers (Engels systeem) en wordt voor de tijdsduur van 8 jaar benoemd, de tweede kamer, genaamd „Kamer der Volksvertegenwoordi ging", bestaat uit leden, die persoon lijk door de kiezers gekozen worden voor de tijdsduur van 4 jaar (Ned. systeem). Als aardige bijzonderheid werd ons verteld, dat in het huidige Chilieense parlement ook enige In dianen-afgevaardigden zitting heb ben. De huidige president is H. H. Cenor Gabriël Gonzalez-Videla. BUITENLANDSE POLITIEK. Behalve de interne moeilijkheden tijdens de vorige eeuw, heeft Chili ook te kampen gehad met buiten landse verwikkelingen. De oorzaak van een dezer moeilijk heden was de ontdekking van de sal- petergebieden in het uiterste Noorden van Chili. Vóór de ontdekking van Foto links: Het Christusbeeld, ge goten uit het staal van de kanonnen, gebruikt tijdens het Chileens-Argen- tijns geschil. Foto boven: Een Chileens ruiter. Ook in deze eeuw van techniek is het paard een onmisbaar middel van ver voer in het bergachtige terrein van het land. (Foto's: Rijksmuseum voor Volkenkunde, Leiden). salpeter en haar mogelijkheden, had deze landstreek als dorre woestijn voor geen der aangrenzende landen enige aantrekkelijkheid. Toen echter enige Chileense ondernemers de grote mogelijkheden van dit gebied ontdekten en ei machtige exploita ties vestigden, eiste Bolivia deze landstreek voor zich op. Peru steun de Bolivia en het gevolg was de Pa- cific-oorlog, welke duurde van 1879 tot 1883 en waaruit Chili als over winnaar te voorschijn trad. Een ander buitenlands geschil met Argentinië, had een vredesverdrag tengevolge dat bezegeld werd met een machtig Christusbeeld, gegoten uit het staal van kanonnen en ge plaatst in het Andesgobergte op de grens van Chili en Argentinië. Het opschrift luidt (vertaald): „Eerder zullen deze bergen tot stof vergaan, dan dat de bevol king van Chili en Argentinië de vrede zullen verbreken, die zij aan de voet van dit beeld van Christus, de Bevrijder, hebben gezworen te handhaven". WA i AT ER OOK GEBEURT, DE DIENST MOET GEWOON DOORGAAN vertelt ons de heer G. v. Ettekoven, stationschef te Leiden, met wie wij spraken over de moeilijkheden op het station tijdens de uitvoering van het Leidse spoorwegplan. ..Het gaat nu weer prima" vervolgt onze gastheer, „beter dan verleden jaar, toen de perrons verlegd moesten worden. De volgende grote moeilijkheid komt in de loop van het volgend jaar, wanneer de treinen ineens van laag op hoog spoor moeten gaan rijden. Dat begint met de lijn AmsterdamRotterdam, terwijl de richting Utrecht nog een tijdje laag blijft. Dat zal veel last geven met het overstappen van reizigers en overladen van bagage en goederen. Maar daar moeten we doorheen. Trouwens, de reizigers nemen de moeilijkheden nogal sportief op. Zij weten, dat de grote veranderingen enorme vei'beteringen zullen zijn". „Wat vindt U de belangrijkste verbetering?", is onze vraag. „Op de eerste plaats, dat de afstand tussen straat en perron aanmerkelijk kleiner wordt. Men zal niet meer zo behoeven te hollen om bij de trein te komen. Boven dien komt er een in- en uitgang voor de richting Oegstgeest, hetgeen van groot gemak is voor reizigers, die de Gele Tram of een der N.Z.H.V.M.-lijnen willen nemen." Alls we zo gemoedelijk zitten te babbelen, komt er een vreemde vraag in ens op. ^Vindt U het niet spijkerhard om het vertreksein voor een trein te feven, wanneer U ziet, dat er nog reizigers komen aanhollen?" „Natuur- ijk, dat is vervelend, zowel voor de reizigers als voor mij. Maar ik moet me precies aan de tijd houden- Neem bijv. de trein naar Rotterdam. Bij Schiedam kruist deze de lijn naar Hoek van Holland. Wanneer de trein uit Leiden nu een minuut te laat komt, loopt het allemaal fout. Dan moeten de treinen op elkaar wachten, wat nog meer vertraging geeft. Ons bedrijf is nu eenmaal gebonden aan de klok. De mensen moesten dit begrijpen en mij er niet boos op aanzien, wanneer de trein vlak voor hun neus vertrekt". De heer van Ettekoven spreekt dan nog over de spoorwegovergang bij het station, die tegenv/oordig veel minder oponthoud geeft, omdat de trein uit Den Haag thans reeds bij de Pesthuislaan stopt, zodat de bomen pas fesloten worden, wanneer het vertreksein op komst is. Dit scheelt zeker rie minuten! Hij vertelt ons ook van de nieuwe dienstregeling, die na be ëindiging van de werkzaamheden wordt ingevoerd: ieder kwartier een trein 'n beide richtingen! „Een ondergrondse verbinding van Amsterdam met Schiphol en onder Den Haag? Ik geloof er niets van, zeker niet in deze economisch zo zware tijd." De stationschef bevestigt, dat het nieuwe stationsgebouw geen wachtka- ners krijgt. Men behoeft bijna niet meer te wachten. Op de perrons komen chter kleine wachtgelegenheden (zoals op het C. S. in Amsterdam) waar •nen een kop koffie kan drinken. „We wachten maar rustig af wat het wor- en zal", besluit de heer van Ettekoven, die twee jaar geleden naar Leider :wam (zijn 19e standplaats!) en die denk,: hier te zullen blijven. „Wde ir Leiden gezet wordt, blijft er. Men vertrekt hier siechts met pensioen!". Zoals bekend hebben de Ned. Spoorwegen besloten slechts één tun nelcomplex te maken voor de Haar- lemerweg, de Haarlemmervaart en de Maredijk. Dit brengt met zich mee, dat de Haarlemmervaart over een lengte van 300 meter omgelegd moet worden, achter de houtzaagmolen van Mulder om. Enige maanden ge leden werd reeds begonnen met de uitgraving. Over een lengte van 140 meter is dit thans gereed. Op de foto, die uit de nok van de molen genomen werd (links) ziet men duidelijk de nieuwe aftakking, die de toekomstige loop van de vaart aangeeft. De foto rechts laat een deel zien van de toekomstige tunnel aan de Rijnsburgerweg. De bekisting is ge reed en thans is men bezig het beton te storten. Dit is slechts een derde deel van deze tunnel. Het tweede stuk zal verrijzen op het terrein waar vroeger „Zomerzorg" stond en het derde stuk tenslotte, dat beide andere delen zal verbinden, komt op de plaats waar thans nog de treinen rijden. (Foto's: „De Leidse Crt.".)

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5