Het d rama wan de Nederlandse nederzetting in Brazilië Tevredenheid over Utrechtse Voorjaarsbeurs Spoed bij uitvoering militaire werken KOLEN ZATERDAG 14 APRIL 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 REGERING HELPT Bij do Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1951 van het departe ment van Sociale Zaken. Hierin wordt een memoriepost voorgesteld voor garantie van rente en aflos sing. alsmede koersrisico voor negen tienden van een len jng van 2.500.000 aangegaan door de kolonie van Ne derlandse Landbouwers, genaamd Cooperativa Agro Pecuaria Holam- bra, gevestigd op de Fazenda Ribei- rao in de gemeente Mogi Mirim (staat Sao Paulo, Brazilië) ten be hoeve van de financiering van deze kolonie. In de memorie 'van toelichting wordt o.a. het volgende gezegd: Ofschoon de regering elke ver antwoordelijkheid voor de opzet en de leiding der kolonie afwijst en ofschoon zij ook in de toe komst geen aansprakelijkheid voor het beheer of de leiding van deze of enige andere kolonie wenst te aanvaarden, was zij niettemin van oordeel, dat zij niet werkeloos kon blijven toe zien bij de dreigende maatschap pelijke ondergang van bijna 700 landgenoten, verenigd in onge veer 100 gezinnen. Trouwens, al zou de regering wer keloos blijven, dan zou zij zich uit internationale verplichting niet heb ben kunnen onttrekken aan het ver lenen van onderstand aan de getrof fen personen, die in de staat, waar zij woonachtig zijn, geen aanspraak daarop kunnen doen gelden. De naar Brazilië gezonden com missie heeft een uitvoerig rapport uitgebracht. Daaruit blijkt, dat zowel bij de investering als bij de exploi tatie de leiding der kolonie groten deels door zich onvoldoende reken schap te geven aan de geheel van de Nederlandse afwijkende omstandig heden voor dieren en planten en ook door ontoereikend overzicht als ge volg van gebrek aan administratie en aan ervaring in het beheer van een grootbedrijf, grote fouten heeft gemaakt. De gewassen zijn merendeels mis lukt, het vee heeft in deerniswaar dige toestand verkeerd, De middelen, waarover de kolonie beschikt, waren bij verre na niet voldoende om de opzet en de exploi tatie te verwezenlijken. Het is evenwel door het ontbinden der collectieve exploitatie in een aantal individueel beheerde, weinig omvangrijke, doch voor gezinsonder- houd toereikende kleinbedrijven onder voorbehoud, dat geen bijzon dere tegenslagen van natuurlijke aard worden ondervondenmoge lijk in het jaar 1952/53 een beschei den rentabiliteit te bereiken. Daar voor zijn enige nieuwe investeringen nodig, onder andere opstallen op de te stichten kleine bedrijven en voorts een kleine melkfabriek en enige ontginn ngstr actor en De Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuindersbond, die de kolonie heeft gesticht, zal zich nu nog voor een tiende deel voor rente, aflossing en koersrisico garant moeten stellen. De verantwoordelijkheid voor lei ding en gang van zaken in de kolonie zal door dezelfde bond worden ge dragen. De regering zal echter een com missaris met het toezicht op de ko lonie belasten. Prijsbeschikking handelsmarges Tot de artikelen waarop de prijzen- beschikking handelsmargers 1951 slaat, behoren in het algemeen niet de goederen, welke onderworpen zijn aan weeldebelasting of omzetbelas ting volgens het tussentarief. Deze prijzenbeschikking is voorts niet van toepassing op fruit uit tropische en subtropische landen, het uitzondering van bananen, si naasappelen en mandarijnen; op serviezen en serviesgoederen van porselein voor huishoudelijk ge bruik; op verduurzaamde padden stoelen, verduurzaamd fruit, gecon- fijte vruchten, vruchtenschillen, planten en plantendelen. Wel van toepassing is de prijzenbe schikking handelsmarges op: on belicht gevoelig materiaal voor het het nemen van fotografieën en het opnemen van films, lichtgevoelig ma teriaal voor het maken van afdruk ken, mits in. verpakking, waarin de verkoop in het klein plaats vindt; 2. haarden; 3. hoeden en andere hoofd deksels van haarvilt, van haar- en wolvilt, dan wel uit één stuk gevloch ten van stro of vezels; 4. luidspre kers; 5. radiolampen; 6. radio-ont vangtoestellen; 7. sigarettenpapier in boekjes of hulzen. BESCHONKEN ACHTER HET* STUUR. Tegen de 42-jarige vertegenwoor diger W. W. uit Hooghalen, die op 18 October omstreeks middernacht on der invloed van sterke drank achter het stuur van zijn auto zat en toen een man doodreed, werd gisteren voor de Asser Rechtbank zes maan den gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar geëist wegens het veroorzaken van dood door schuld en voorst drie maanden hechtenis voorwaardelijk en twee jaar intrekking van het rij bewijs wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een auto. De man had die nacht na een aan tal borrels te hebben gedronken op de Zuidlaardermarkt, een vishande laar met een bakfiets ondersteboven gereden. Het slachtoffer was direct dood. De verdachte zei, dat hij, ver blind was door een tegenligger maar na de aanrijding had hij zijn auto een slag omgedraaid en was toen ge vlucht. Hij vluchtte tot in Marseille. Daar kwam hij tot inkeer en meldde zich bij de politie. Een Europese vervoer-„pool" Plannen in de maak Do de vervoerscomrmssie van Raad van Europa, waarin afgevaar digden van Frankrijk, Engeland, België, Italië, Zweden, West-Duits- land en Griekenland zitting hebben, heeft Vrijdag een plan goedgekeurd tot de vorming van een Europese vervoers-„pool". Het plan zal, naar de commissie mectedeelde, in Mei worden voorgelegd aan de Consul tatieve Assemblée van de Raad van Europa te Straatsburg. In de mededeling wordt gezegd, dat het doel van het plan is, een zo volledig mogelijk gebruik te verze keren van alle middelen van ver voer spoor, weg, water en lucht en moordende concurrentie te voor komen tussen de verschillende mid delen van vervoer alsmede nutteloze al te grote uitgaven Het plan stelt voor een uitvoerende commissie in te stellen, een raad van ministers, een Assemblée van vertegenwoordi gers en een arbitragecommissie. HET WAS ER ZO VEILIG! Deze dagen werd in de dessa Tad- juk onderdistrict Getasan op de hel ling van de Merbabu gelegen, een veiligheidsbijeenkomst onder leiding van de assistent Wedana gehouden. De bekel (hoofd der politie), zekere Kertoredjo, deelde op deze bijeen komst mede, dat het met de veilig heid in zijn dessa heel goed gesteld was als gevolg van door hem getrof fen maatregelen. Diefstal kwam zeer sporadisch voor. Op de avond na de vergadering omstreeks 9 uur kreeg de bekel in zijn woning van een gewapende bende bezoek, die hem a bout por- tant met een revolver neerschoot. Een neef van de bekel, die te hulp was gekomen, onderging hetzelfde lot. DE BRITSE KRONINGSSTEEN. De Britse kroningssteen is in een politieauto uit Glasgow naar West minster-abbey teruggebracht. Tot nader order zal hij op een „geheime rustplaats" opgeborgen worden. De steen werd Donderdag bij de be waarder van een vervallen abdij in Oost-Schotland afgeleverd. Het plan-Schuman Meningsverschillen en optimisme Na afloop der vergadering van gisteren van de ministers der landen van het plan-Schuman verklaarde mr. Stikker, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken: „Ik ben nog steeds van mening, dat wij er in zul len slagen het verdrag Dinsdag te tekenen". JPaul van Zeeland (België) zeide: „Er zijn geen ernstige hinderpalen, die een oplossing in de weg slaan". Van gezaghebbende zijde werd ver nomen, dat het voornaamste menings verschil de kwestie was, hoeveel le den in het internationale gezagsor gaan benoemd zouden worden. Men vermoedt, dat Duitsland en Frankrijk een gezagsorgaan van vijf leden wensen. De drie Beneluxlanden en Italië zijn echter voor een groter ge zagsorgaan, dat ook enkele internatio naal bekende economen van buiten het plangebied zou moeten omvatten. Voorts zal de kwestie ter sprake komen, waar de zetel van de organi satie moet worden gevestigd en hoe de verhouding zal zijn met andere internationale financiële- en econo mische organisaties, zoals de OEES, als ook met de naties, die wel als producent van kolen en staal optre den, maar niet zijn aangesloten bij het plan-Schuman, zoals Engeland. Wat de zetel betreft, wordt gedacht aan Luik en Luxemburg. Een probleem, dat men om tacti sche redenen zoveel mogelijk links wil laten liggen, wordt gevormd door de eigenaardige situatie van het Saar- gebied. Zoals men weet vormt dit voorlopig een economisch geheel met Frankrijk, doch in West-Duitsland ziet men dit met lede ogen aan. Jean Monnet, de geestelijke vader van het kolen- en staalplan, heeft daarover kort geleden breedvoerig met Adenauer van gedachten gewisseld. Het uiteindelijk lot van het Saarge- bied zal volgens de Franse opvatting pas geregeld kunnen worden bij het vredesverdrag met Duitsland, dat nog altijd niet gesloten is. In afwachting daarvan zal het Saarlands productie apparaat natuurlijk reeds in de Euro pese „pool" worden ingeschakeld. Hoe belangrijk deze kwestie overi gens is, blijkt uit het feit, dat het Saargebied, met zijn productie van 15.000.000 ton kolen en 2}/2 millioen ton staal, op het ogenblik de balans tussen Duitsland en Frankrijk vrijwel in evenwicht houdt. Zodra het voor de economie van Frankrijk verloren gaat, zal dus de weegschaal zeer in het voordeel van Duitsland omslaan. ENGELSE KINDEREN NAAR DORDRECHT? Verscheidene Nederlandse gemeen ten zijn door Engelse steden en dor pen geadopteerd. Nu de voedselpositie in Engeland op bepaalde onderdelen verre van gunstig is wil men in Dordrecht, als uiting van dankbaarheid voor het geen de bevolking van deze gemeen te de Engelsen verschuldigd is, het initiatief nemen kinderen een heer lijke vacantie, bijvoorbeeld van drie weken, in Nederland aan te bieden. In Dordrecht wekt men de burge rij op aan deze actie haar medewer king te verlenen. Aangezien Seve- noaks Dordrecht heeft geadopteerd, zou men in de Merwestad kinderen uil die stad voor een vacantiever- blijf willen uitnodigen. NIEUWE CENTRALE TE DORDRECHT NU AL TE KLEIN. Op het ogenblik zijn onderhande lingen gaande tussen de gemeente Dordrecht en het „Electriciteitsbe- drijf Zuid-Holland" over een moge lijke uitbreiding van dt op het ogen blik in aanbouw zijnde centrale in de West-Merwede-polder te Dor drecht. De vraag naar electriciteit stijgt namelijk met de dag en voor al de industrieën worden steeds gro tere afnemers. De gemeente Dor drecht heeft voor de bouw van de ze centrale, die een \an de mooiste electrische krachtstations van Ne derland zal worden, een crediet van 45.000.000.in totaal verleend. De prijzen voor de werken zijn echter zodanig gestegen, dat voor de finan ciering daarvan een aanvullend cre diet van 7.875.000.nodig zal zijn. Minder kijkers, meer kopers dan anders Mr. J. Milius, de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, heeft gisteren gezegd dat het eindoordeel over de zojuist geëindigde voor jaarsbeurs niet slecht is. Sommige groepen heb ben grote orders genoteerd, in andere was men wat gereserveerder, maar in het algemeen kan er sprake zijn van grote tevredenheid. Bepaald onte vredenen heeft het bestuur van de beurs niet ontmoet. Het bericht van de daling van de wolprijzen in Australië, dat kwam terwijl de beurs al aan de gang was, heeft tot gevolg gehad dat er veelal voorzichtig werd ingekocht. Blijk baar weidden er nog meer dalingen verwacht. Groot succes had de textielafde- ling. Alleen al op de eerste exportdag werd voor meer dan een millioen gulden verkocht. De medische afde ling was vooral tevreden over de bui tenlandse contacten. Een bijzonder feit deed zich voor met gaskomforen. Een koopman uit' Australië vloog na een kort bezoek aan de beurs direct terug naar zijn land, onderzocht daar even de markt en plaatste telefonisch een proeforder voor gaskomforen. Dit contact zal zich wellicht ontwikke len tot een vaste order van 1500 comforen per maand. SPEELGOED: niet slecht. Merk- BELEMMERINGENWET INGEDIEND OM BELEMMERINGEN WEG TE NEMEN Bij de Tweede Kamer is ingediend het ontwerp voor een „Belemme- ringswet Landsverdediging". Hier te lande dienen op korte ter mijn belangrijke voorzieningen te worden getroffen ten behoeve van de Kon. Landmacht en de Kon. Ma- mine. Deze voorzieningen zullen o.a. bestaan in het oprichten van gebou wen legering van troepen en opslag van materieel, in de aanleg - zij het op beperkte schaal van permanen te verdedigingswerken, in de aanleg van waterbouwkundige werken, be stemd voor inundatiën, en in de uit breiding van bestaande en de aanleg van nieuwe vliegvelden. De vele beperkende bepalingen, waaraan het oprichten van gebouwen en andere kunstwerken hier te lan de gebonden is, en de in vele geval len langdurige procedures, die nodig zijn om de vereiste vergunningen en ontheffingen te verkrijgen, maken het onmogelijk de vorenbedoelde voor zieningen in het tempo dat thans door de internationale situatie wordt geboden, tot'stand te brengen Deze belemmeringen op zijde te schuiven, is het doel van de wet. De ministers ontveinzen zich niet, dat in een wet als hier be doeld wil zij aan haar doel be antwoorden ingrijpende be voegdheden aan de regering zul len moeten worden veneend en dat zulks slechts gerechtvaardigd wordt door de huid ""ge" situatie en de daaruit voortvloeiende nood- Voor een gezonde natuurlijke gelaatsverzorging Hamea-crème. 45-90 a. Goochelaars in Zwolle Het nationaal lustrumcongres van Nederlandse goochelaars, dat dit weekeinde in Zwolle wordt gehou den is gisteravond op verrassende wijze geopend. De oude tovenaar „Merlijn, een be kende figuur uit vele middeleeuwse verhalen, reed om 7 uur in een fees telijke stoet naar de Grote Markt, waar vele duizenden Zwollenaren bijeen waren om deze beroemde Ma giër een welkom toe te roepen. Merlijn, gekleed in- een wijde besterde toga met puntmuts, verklaarde de wereld op eigen manier mededeling te willen doen van de opening van het congres. Na enige inleidende kunststukken en na geheimzin nige gebaren, deed hij ergens uit een schijnbaar lege lijst van een schilderij, honderd duiven ver schijnen, welke naar alle wind streken verdwenen om de bood schap der goochelaars over te brengen. Hoewel het congres in feite pas heden begint, kwamen gisteravond reeds vele goochelaars in Zwolle aan. In totaal nemen 125 personen aan het congres deel en onder hen bevinden zich als gasten enige tien tallen Belgen, Zweden, Denen en Zwitsers. Groente-uitvoer naar Duitsland In de „Bundes-anzeiger", het West- Duitse Staatsblad, is hedenochtend het besluit verschenen, waarbij een millioen dollar is beschikbaar gesteld voor de onmiddellijke hervatting van de groenten-import uit Neder land. zr.ak de uitvoering van het bouw programma ten behoeve van do landsverdediging belangrijk te ver snellen. De belemmeringenwet landsverde diging valt uiteen in twee delen. In hoofdstuk II vindt men opheffing van de publiekrechtelijke oelr mrr eringen regeling, in hoofdstuk III de ophef fing van cle privaatrechtelijke belem meringen INVAL IN CASINO HAMDORFF Te half één hedennacht is onder leiding van de substituut-officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, een in val gedaan in de soeelzaal, gevestigd in het Casino van hotel Hamdorff te Laren, dat geëxploiteerd wordt< door een Belgische combinatie. Twee speeltafels en een bedrag van 11.000 werden, naar wij van de zijde der politie vernamen, in beslag genomen. De croupiers en naar schatting der tig personen werden geari-esteerd en naar het politiebureau overgebracht. In de loop van de ochtend zouden zij naar Amsterdam op transport wor den gesteld. De procureur-generaal, mr. van Dulleman, had enkele malen de gang van zaken in deze speelzaal in ogen schouw genomen en achtte thans termen aanwezig om in te grijpen. ZESJARIGE JONGEN OVERREDEN In de Zandvoortselaan te Zand- voort zijn gisteravond omstreeks half zes drie jongens, die plotseling op autopeds de rijweg overstaken, aan gereden door een auto, welke be stuurd werd door een dame uit Am sterdam. Een jongen, de zesjarige Arnoud le Bas, was direct dood. De twee andere jongens werden ernstig gewond. LEMMEKENSKOELE NIET OPEN VOOR PUBLIEK. Op last van het Staatstoezicht op de mijnen is de grot Lemmekenskoele bij Valkenburg voor het publiek ge sloten verklaard. Zoals men weet zijn er enige tijd geleden in deze grot skeletten van schapen gevonden. Men verwacht als gevolg daarvan veel belangstelling voor deze grot en die is niet gewenst, omdat er zeer ge vaarlijke stukken zijn, waar het pu bliek niet kan worden toegelaten. BLINDE MAAKT CATALOGUS. De heer Albert Klep uit Breda is gereed gekomen met het samenstel len van een catalogus van braille- tijdschriften in de gehele wereld, waarvoor hij drie jaar nodig heeft gehad. De heer Klep is bestuurslid van het genootschap voor blinde en slechtziende intellectuelen Petronel- la Moens. Op de jaarvergadering van dat genootschap, die Zaterdag te Am sterdam zal worden gehouden, zal de heer Klep die zelf eveneens blind is de catalogus aan het bestuur overhandigen. LAMMEREN STERVEN OP TEXEL DOOR REGEN. Het sterfstecijfer onder pasgeboren lammeren op Texel is dit voorjaar 100 pocent boven het normale. Tot heden werden aan de noodslacht- plaats te Den Burg ruim 1800 dode lammeren aangevoerd. Dagelijks be draagt de aanvoer ongeveer 100 stuks. De oorzaak is gelegen in het slpchte weer. De pasgeboren lamme ren kunnen niet tegen de regen en sommige verdrinken in de volgelo pen greppels. De Texelse schapenfok- bedrijven zijn niet ingesteld op het ophokken der schapen in de schu ren. waardig genoeg vele Duitse kopers. VOEDINGS- EN GENOTMIDDE LEN: handel voorzichtig met inko pen. Het buitenlands bezoek was be vredigend. GLAS- EN PORSELEIN: flinke ex portorders, vooral naar België. RADIO'S: hausse, waarschijnlijk met het oog op de komende weelde belasting. METAAL- EN HOUTBEWER KINGSMACHINES: fikse orders. Ty pisch was de neiging tot terugkoop van hier reeds geïmporteerde machi nes door buitenlanders. BOUWMATERIALEN: Aannemers kochten voorzichtig in met het oog op de bouwstop. ZWARE INDUSTRIE: vraag naar draad en staal vooral van Ameri kaanse zijde. De verkoopsmogelijk heden gingen die der productie ver te boven. INTERN BEDRIJFSTRANSPORT: veel belangstelling vanwege de nood zaak tot productieverhoging. Wat de buitelandse deelnemers be treft: De Westduitsers hadden het eerst wat stil maar boeekten :ater veel opdrachten. Vooral werktuigen, gereedschappen en gereedschapsma chines werden er besteld. Zuid-Afri- ka tevreden. Israël: goed verkocht in confectie; Luxemburg enthousiast, vooral over de resultaten met de ver koop van aluminium. België: bijzon der tevreden over verkoop van haar den en kachels. Oostenrijk: orders geboekt voor acht ton. Wat het bezoek betreft: er waren ongeveer 180.000 mensen geweest, zo ongeveer 20.000 minder dan normaal als gevolg van het slechte weer. Het buitenlandse bezoek was echter on geveer tien procent hoger dan nor maal. In het algemeen was men van oordeel, dat de „kwaliteit" van de be zoeken? beter was dan bij vorige beurzen. Minder kijkers, meer ko pers. „Alg. Dgbl." voor alle doeleinden CREYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 UIT DE RIJNSTREEK ALKEMADE Fantast doet aangifte. Bij de rijkspolitie werd door een inwoner uit Lisse, een zekere S., aangifte ge daan van mishandeling en beroving van geld. Na ter zake een onderzoek te hebben ingesteld bleken verschil lende feiten niet te kloppen. De aan gever werd hierover nader aan een verhoor onderworpen en bekénde hierna alles te hebben gefantaseerd. Proces verbaal werd opgemaakt. LANGERAAR De heer J. v. d. Pijl Gz. heeft met succes deelgenomen aan de In ternationale Slagersvaktentoonstel- ling, welke dezer dagen te Utrecht werd gehouden. Hij legde beslag op een tweede prijs in de afd. fijne vleeswaren. R )ELl >F ARENDS VEEN Nieuwe kerk nadert voltooiing Consecratie op 23 Mei De bouw van de nieuwe kerk „Maria Presentatie'' verloopt zeer vlot. Men kan reeds zeggen dat de kerk haar voltooiing nadert. Een compliment voor de aannemer, die de bouw met een zo'n grote voortva rendheid heeft uitgevoerd is op zijn plaats. Het is hierdoor mogelijk ge worden nu reeds de datum van de consecratie van de kerk, welke zal geschieden door mgr. Huibers, bis schop van Haarlem, vast te stellen op 23 Mei a.s. Natuurlijk zullen wij t.z.t. nog op de nadere bijzonder heden terugkomen. Bij deze gang van zaken zal pas toor Ligthart zijn zilveren priester jubileum in zijn eigen nieuwe paro chiekerk kunnen vieren. STANDSORGANISATIES BEKEKEN BEVOLKINGS VRAAGSTUK. In samenwerking met de drie standsorganisaties organiseerde Kernclub van veiling en L.T.B. Vrij dagavond een 'bijeenkomst in de Pan- cratiuszaal, waar dr Delfgauw uit Rijswijk een inleiding hield over „Het Nederlandse Bevolkingsvraag stuk". Dr. Delfgauw begon aan zijn inleiding met statistische gegevens betreffende de bevolkingsgroei. D< oorzaak van deze groei ligt groten deels in het dalende sterftecijfer. Dit houdt verband met de groeiende in dustrialisatie, waardoor meer wel vaart ontstaat, en de vooruitgang van de medische wetenschap. Spr. gaf voorts de vergelijkende cijfers van bevolkingstoename en afname van de andere landen in Europa. Naar de landen waar de bevolking niet toeneemt zal afvoeren van men sen noodzakelijk zijn door emigra tie. Het Ned. bevolkingsvraagstuk is hoofdzakelijk gelegen in de beperkte mogelijkheden tot uitbreiding van cultuurgrond en de grote toename van arbeiders. Van belang is daarom de industrialisatie, vooral ook omdat hierin per arbeider slechts 1/4 van de investeringen nodig is in verge lijking met land en tuinbouw. Uit voerig behandelde spr. het productie apparaat Alhoewel wij meer en WEERSVERWACHTING (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). NACHTVORST. Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk plaatselijk nog en kele buien maar ook flinke op klaringen. In de nanacht op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nachtvorst; morgen over dag iets zachter dan vandaag. Overwegend matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. 15 April: Zon op 05.46, onder 19.36; Maan op 11 34 en onder 03.42 uur. 16 April: Zon op 05.44, onder 19.38; Maan op 11.52 en onder 04.01 uur. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING ALKEMADEBRUG Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter open bare kennis, dat zij hebben besloten de Alkemauebr-ug (gelegen aan de Oude Singel, over de Mare), tijdelijk gesloten te verklaren voor het ver keer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen en met bespannen wa gens. 3071 INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdag 18 April a.s. tussen 14 en 15 uur aan het Bu reau van de Geneeskundige Dienst, Mare 13a, gelegenheid is tot kostelo ze inenting tegen pokken voor kin deren tot de leeftijd van 2 jaar. Trouwboekje meebrengen. 3017 meer aangewezen zullen zijn op in dustrie noemde spr. onze bevolkings aanwas sociaal en economisch een zegen, temeer daar bewezen is, dat voor leidinggevende functies de plattelanders zeer geschikt zijn. De beroepskeuze is daarom van zeer groot belang, en vergt veel inzicht en voorlichting van de ouders. In een uitvoerige gedachtenwisse- ling werden diverse problemen na der belicht, en wees spr. vooral op de taak van de plaatselijke overheid, om de achterstelling van de platte lander tegenover de stedeling met betrekking tot het onderwijs en wel speciaal tot het vak technisch onder wijs te verminderen, en noemde hiervoor een gemeentelijke studie beurs zeer doeltreffend. De leiding van deze avond 'berustte bij de heer A. H. Verdel, voorz. van de Kernclub, die de bijeenkomst met een woord van dank aan spreker en aanwezigen besloot. HAZERSWOUDE (H. R.) Zilveren jubileum. Donderdag 12 April was het 25 jaar geleden, dat de heer J. C. v. Ooijen in dienst trad bij de fa. Boers, timmer en molen- makersbedrijf. Nadat de dag met een H. Mis uit dankbaarheid was begonnen, verza melde het gezamenlijk personeel, fa milie en de jubilaris met echtgenote zich in het woonhuis van de heer B. P. Boers. Deze sprak de heer Van Ooijen toe en roemde zijn werklust en ijver. Als herinnering aan deze dag werd door spr. aan de jubilaris een prachtige leeslamp overhandigd en een aardig plaquette. Door de kinde ren van de heer Boers werden bloe men aangeboden. De jubilaris dankte zijn patroon en collega's voor de prettige samenwerking en de aange boden cadeaux en hoopte nog vele jaren in het bedrijf werkzaam te zijn. Hierna werd het feest voortge zet ten huize van de heer v. Ooijen, waarbij ook des avonds het voltal lige personeel aanwezig was. Namens hen werd een enveloppe met inhoud aangeboden. HAZERSWOUDE Aanrijding. Gistermiddag had aan de Rijndijk een aanrijding plaats tussen een personenauto en een be stelauto. Bakker Visser van Koude kerk kwam uit de richting Alphen aan den Rijn met zijn bestelauto en wilde de Zonneveldstraat inrijden. De personenauto kwam uit tegen overgestelde richting en de chauf feur remde nog met alle kracht om een aanrijding te voorkomen, doch dat lukte niet. Het gevolg was, dat de chauffeur van de personenauto de bestelauto in de flank aanreed. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, doch beide auto's werden deerlijk beschadigd. Wat lezers schrhven SNIPPERDAG OP KONINGINNE- FEEST. Een lezer (naam bekend) schrijft ons, dat hij het bestuur van de Ver eniging „Koninginnedag" erkentelijk is voor het programma van Maandag 30 April a.s., maar meent, dat al het voorbereidend werk tevergeefs ge weest zal zijn, tenzij de Leidse werk gevers unaniem besluiten, althans in de middag, het personeel onvoor waardelijk vrij te geven. Dus niet, zoals de Vereniging van Leidse In dustriëlen adviseert, Koninginnedag als een snipperdag te rekenen. De ondervinding heeft geleerd, aldus de schrijver, dat er dan zo goed als geen gebruik van gemaakt wordt. (Onzerzijds willen wij opmerken, dat in de week van het Koninginne- feest ook Hemelvaartsdag valt. Het werk moet dus toch al een dag stil gelegd worden, en dat in deze ook economisch zo zware tijd, nu aller- wege op productieverhoging wordt aangedrongen. Red.).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2