S)e ftzidaeSoii/tcmt MacArthur zal voor het Congres verschijnen PKiSHiii TRUMAN BESCHOUWT DIT ALS „PASSEND" Amerika erkent Peking niet Prinses Elizabeth bij de Paus Chinese luchtmacht komt in actie HOGE BOMEN Om het opperbevel in de Middellandse Zee De toestand in Perzisch oliegebied ernstig ZATERDAG 14 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12257 Directeur: C M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN M MC LPT D5 B/SSCHOP i gp'- jy KBRKtN 80UW5H/ J Amerikaanse volk moet alle feiten kennen pE AMERIKAANSE SENAATSCOMMISSIE voor de strijdkrachten heeft generaal MacArthur uitgenodigd voor haar te verschijnen en zijn denkbeelden omtrent de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten uiteen te zetten. Ook is het vrijwel zeker, dat de generaal in een ge meenschappelijke zitting van het Con gres zal verschijnen, omdat de demo cratische leiders van het Huis van Afgevaardigden zich daarvoor hebben uitgesproken en bovendien president Truman zelf heeft verklaard, daar tegen geen bezwaar te hebben. „Ik beschouw het als passend, dat het Con gres deze eer bewijst aan een van onze grote militairen", zei hij. IN DE POLITIEKE ARENA „Het Amerikaanse volk heeft er recht op", aldus een officieel commu niqué, „alle feiten te kennen met uitzondering van die, welke uit een oogpunt van veiligheid niet bekend gemaakt mogen worden omtrent de meningsverschillen tussen Mac Arthur en president Truman over Azië". Volgens de republikeinse senator Martin zou MacArthur die Dins dagmorgen met vrouw en kind in zijn (beroemde) vliegtuig „Bataan" in Amerika verwacht wordt de voor keur geven aan Woensdag voor zijn toespraak. Gebeurt dit echter niet, dan zal de generaal zijn eerste open bare toespraak op deze dag (of Don derdag) in New York houden. Intussen heeft de president van de Remington-Rand-fabrieken aange kondigd, dat MacArthur „binnen 90 dagen" een betrekking bij de directie- dezer maatschappij zal aanvaarden. Volgens een dagblad in Chicago zou zijn salaris 100.000 dollar per jaar be dragen. Engels voorstel afgewezen De Verenigde Staten hebben het Engelse voorstel om communistisch China bij de voorbereiding van een vredesverdrag met Japan te betrek ken van de hand gewezen. Het depar tement van Buitenlandse Zaken deelde tegelijkertijd mede, dat het Amerikaanse standpunt om het eiland Formosa tijdens de Koreaan se oorlog onzijdig te houden en na afloop een beslissing, over zijn uit eindelijke bestemming te nemen, onveranderd blijft. Engeland heeft onlangs opnieuw voorgesteld Peking in de onderhan delingen over Japan te laten delen en bij het vredesverdrag in de te rugkeer van Formosa bij rood-China. De V. S. blijven de nationalistische regering van China erkennen en zullen zich met hand en tand blijven verzetten tegen de toelating van het bewind te Peking tot de V. N. Protestanten protesteren Z. H. de Paus heeft gistermorgen prinses Elizabeth van Engeland en haar echtgenoot, de hertog van Edin bnrgh, in audiëntie ontvangen. Bij hun aankomst op het Damascusplein werden de vorstelijke bezoekers met groot ceremonieel ontvangen door leden van de hofhouding van de Paus De Palatijnse erewacht bracht militaire eerbewijzen. prinses was gekleed in een zwarte japon, die tot de enkels reik te. Voor het gezicht droeg zij een zwarte voile. De enige versierselen waren een paarlen halssnoer en een armband. De hertog van Edinburgh was gekleed in de uniform van de Britse marine. De Paus onderhield zich een half uur met zijn gasten in zijn particuliere bibliotheek. Hij gaf hun zijn beste wensen mee voor de Britse koninklijke familie en de vol keren van het Gemenebest. Aan de prinses overhandigde de Paus vóór het afscheid een fijn bewerkt beeld je, waarvan geen verdere beschrij ving gegeven werd. De hertog ont ving een gouden medaille uit het eerste jaar van het pontificaat van de Paus. Na het bezoek bezichtigden de Britse vorstelijke bezoekers de Zaal der Paramenten, de Sixtijnse Kapel en de Borghese kapel. Vijf protestantse verenigingen heb ben gezamenlijk bij de Britse koning geprotesteerd tegen het bezoek van zijn dochter aan de Paus. Zij ver klaarden zich diep gegriefd. Een soortgelijk protest werd in 1949 aan de koning overhandigd, toen prinses Margareth een bezoek bracht aan de Paus. Een woordvoerder van de En gelse staatskerk zei echter: „De prin ses brengt een particulier bezoek |"YE BEVELHEBBER van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oos- aan Rome en zij kan bezoeken wie ten, luitenant-generaal George Stratemeyer, heeft de waarschuwing ZlJ ^il. Dat zij de Paus bezoekt is een kwestie van gewone beleefdheid, laten horen, dat de communistische luchtmacht zich voorbereidt op gro- - - DE STRIJD GEENSZINS GELUWD. De storm, die het ontslag van Mac Arthur in Amerika heeft ontketend, is nog steeds niet geluwd. De leidende republikeinse senator Taft, die een verdediger is van MacArthur, heeft in een rede verklaard, dat, zoals de zaken thans staan, een wereldoorlog niet meer kan worden vermeden zon der een aanvalsoorlog tegen China. Het inschakelen van de troepen van Tsjang Kai Sjek en het bombarderen van doelen in China zou, volgens hem, géén algemene oorlog tot gevolg hebben, aldus Taft, die hiermede Tru man tegensprak. De republikeinse afgevaardigde Coudert heeft Vrijdag een amende ment op de Grondwet ingediend, waarbij het Huis en de Senaat ge machtigd worden een president van zijn functie te ontheffen door hem met een meerderheid van twee der den het vertrouwen op te zeggen. Het voorstel van Coudert is een alternatief voor het in staat van be schuldiging stellen. Verscheidene re publikeinse leden van het Congres hadden verklaard, gebruik te willen maken van de desbetreffende clau sule in de Grondwet, nadat president Truman het ontslag van MacArthur had bekend gemaakt. PEKING JUICHT. Radio Peking heeft het ontslag van generaal MacArthur als „een over winning voor de Chinezen en Korea- nen in hun strijd tegen Amerikaanse agressie" toegejuicht, zo wordt uit Hongkong gemeld. Het ontslag was het hoogtepunt van de „beschamende nederlagen" van de Amerikaanse „in dringers in Korea". Volgens radio Peking had, onmid dellijk voorafgaande aan 't ontheffen van MacArthur van zijn functies, „het conflict in het kamp der agressors een hoogst acuut stadium bereikt", hetgeen was toe te schrijven aan „hun ernstig falen in Korea". Waarschuwing van generaal Stratemeyer Papengracht 32, Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. f 1-72 p. imid^^5J5^j>^.warL^Franco^j)^j>^f^5|90^^ Telefoon j in Amerika, die door dik en dun ach ter MacArthur staan, reeds het woord „München" hebben gebruikt. Terwijl het ontslag van MacArthur de vrede en eensge zindheid heeft hersteld onder de bondgenoten, lijkt het dat de vrede en eensgezindheid in Amerika zelf danig zijn geschokt. De republikei nen, die de oppositie vormen, vinden ii. deze impopulaire maatregel een kolfje naar hun hand om agitatie te voeren tegen de regering der demo craten. En zij maken daar gebruik van. op echt Amerikaanse wijze. Als straks de generaal in Ameri ka arriveert, zullen de republikei nen zich onmiddellijk van hem mees ter maken; zij eisen, dat hij voor het Congres zal mogen verschijnen om zich te verdedigen, (hetgeen hij inderdaad mag doen) en zij zullen hun hele propaganda-apparaat inzetten om de generaal voor te stel len als een held, die het slachtoffer is geworden van intriges en gekon kel. Zelfs schijnen zij ernstig over wogen te hebben om Truman voor de rechter te dagen, maar van dit denkbeeld zijn ze toch bijtijds afge stapt. Óf het allemaal veel uit zal halen, staat nog te bezien, maar het gevaar dreigt, dat bij al die herrie de eigen lijke reden van het ontslag ir. de ver drukking zal komen en dat is, dat een generaal de leiding in de politiek aan de regering moet overlaten en dient af te treden, als hij zich daar mee niet verenigen kan noch de re gering van de juistheid van zijn visie kan overtuigen. De strijd der opinies zal wel over gebracht worden naar het militaire terrein en lopen over de vraag: had MacArthur gelijk met te zeggen, dat er steviger op los geslagen moest worden? Het verloop van de feiten kan er enorm veel toe bijdragen of de éne dan wel de andere partij het winnen zal. Als Mao werkelijk bang was voor Amerikaans imperialisme, dan kan hij thans gerustgesteld zijn en bestaat de mogelijkheid, dat hij toeschietelijker wordt. In dat geval kan Truman hoera roepen. Maar als Mao stug blijft zwijgen en er mis schien straks een schepje opgooit met z'n voorjaarsoffensief, dan roe pen de MacArthurs: „Zie je wel. wij hebben het wel gezegd!" Het is altijd misleidend achteraf te zeggen, dat dit of dat gebeurd zou zijn, als sommige dingen anders wa ren geweest. En om een derde we reldoorlog te riskeren met alle ge volgen van dien, alleen om te weten of nu Truman dan wel MacArthur gelijk heeft gehad, lijkt ons wat al te gewaagd. Laten wij ons houden bij het gezegde van Truman: „Het kan best zijn, dan ondanks onze uiterste pogingen, de communisten de oorlog toch uitbreiden. Het zou echter verkeerd zijn, als wij het ini tiatief hierin zouden nemen." tere luchtacties boven Korea en wel licht spoedig aanvallen zal gaan doen, op de verbonden troepen en installaties op de grond. „Wij kunnen de vijand niet in zijn nest (Mandsjoerije) opzoeken en vernietigen. Onze enige toevlucht is de aanval af te slaan, wanneer hy eenmaal begonnen is. Wij moeten voortdurend in alarmtoestand blij ven," aldus de generaal. Hij uitte deze waarschuwing in een interview naar aanleiding van de grote luchtslag, die Donderdag bij de Mandsjoerijse grens heeft plaats gehad en waarbij naar eerst thans is bekend gemaakt twee Amerikaanse superforten ver loren zijn gegaan en verscheidene beschadigd werden. Als bewijzen voor zijn verwach ting, dat de rode luchtmacht een grotere activiteit zal gaan ont plooien, voerde generaal Strate meyer aan: 1. De bestaande vliegvelden tus sen de Yaloe en de frontlinies wor den door de communisten hersteld. 2. In de rijstvelden van Noord- Korea worden zes of meer kleinere vliegvelden aangelegd. 3. Op het strategisch belangrijke vliegveld van Antoeng (in Mand sjoerije, juist over de grens met Korea), worden steeds meer Mig-15« straaljagers waargenomen. TOENEMENDE CHINESE TEGENSTAND. De Noordelijken hebben Vrijdag de verbonden troepen gedwongen, terrein prijs te geven. Zij voerden acht tegenaanvallen uit met het doel de opmars der verbondenen naar het verdedigingsstelsel Tsjorwon-Koemh- wa, even ten Noorden van de 38ste breedtegraad, tot staan te brengen. De aanvallen werden voornamelijk in de sector ten Oosten van Jontsjon ondernomen, waar de communisten blijkbaar pogen het wegennet naar Tsjorwon, Koemhwa en Pjongjang te beschermen. Speerpunten van de verbonden troepen op het Westelijke front in Korea ontmoetten Vrijdagavond laat hevige Noordelijke tegenstand. Patrouilles waren diep het gebied van de tegenstander binnengedron gen, maar toen eenheden later trachtten in hetzelfde gebied op te rukken, hadden Chinezen de stellin gen, welke de patrouilles verlaten hadden gevonden, opnieuw bezet. Per slot van rekening is hij de lei der der Christenheid. Ook al is er een meningsverschil tussen de En gelse kerk en de Kerk van Rome, er bestaat volstrekt geen vijandschap." ANTI-FRANCO DEMONSTRATIE TE BRUSSEL. Studenten hebben Vrijdagavond in een Brussels theater een anti- Franco demonstratie gehouden bij het optreden van een Spaans gezel schap zangers en dansers. Er werden stinkbommen gegooid vóór het doek opging. Tijdens het op treden van het gezelschap begonnen de studenten te schreeuwen „Weg met Franco". Zij herhaalden dit bij de tweede dans, terwijl de politie hen uit het theater trachtte te ver wijderen. Vrouwen, die „lang leve de Spaanse republiek" riepen, wer den eveneens verwijderd. Gevechten tussen politie en de monstranten duurden voort, toen de laatsten zich voor het theater weer verzamelden. De demonstranten verspreidden zich, toen een sterke politiemacht tegen hen optrad. Toen het gordijn aan het eind van dc voorstelling viel, was de zaal bijna leeg. Meer dan tweehonderd perso nen worden door de politie vastge houden. PROTEST TEGEN DE NIEUWE VERHOGING VAN DE MOTORRIJ TUIGENBELASTING. Honder den transportondernemers uit alle delen van het land zijn Donderdag in Den Haag bijeengekomen om te protesteren tegen de nieuwe verho- ing van de motorrijtuigenbelasting. Jeze protestvergadering was belegd door de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederen vervoer Weg transport in „Pulchri Studio", doch de belangstelling was zo groot, dat in het nabij gelegen gebouw „Dili- gentia" een zaal bij gehuurd moest worden om alle transportonderne mers onder te brengen. Foto boven: Het anders zo rustige Voorhout was veranderd in een par keerterrein, waar de talloze vehikels bumper aan bumper stonden opge steld. Foto onder: Een met rijke fantasie begiftigde transportondernemer, die deelnam aan de vergadering, had op plastische wijze uitbeelding gegeven aan het lot, dat naar hij meent de transportondernemer wacht, tenge volge van de nieuwe verhoging van de motorrijtuigenbelasting. TWIST TUSSEN AMERIKA EN ENGELAND jpR HEERST een scherp meningsverschil tussen de Verenigde Staten en Engeland over de vraag wel ke natie het opperbevel in het de fensiegebied van de Middellandse Zee zal krijgen, zo wordt van inge lichte Britse zijde vernomen. Men is in zulk een impasse geraakt dat daardoor de aankondiging is uitgebleven van de benoeming van de Amerikaanse admiraal William Fech teler als opperbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. Het plan was geweest die benoe ming j.l. Zondag aan te kondigen. Op het laatste ogenblik beslisten de Amerikanen dat zij eerst de kwestie Middellandse Zee wilden zien opge lost, voordat de Atlantische benoe mingen zouden worden gedaan. De Engelsen zijn van gevoelen, dat zij het opperbevel in de Middel landse Zee moeten hebben, speciaal wegens hun verplichtingen in het Verre Oosten en het feit, dat de Amerikanen het Atlantische vloot- commando krijgen en generaal Eisen hower aan het hoofd staat van de Europese defensie-organisatie. De Amerikanen houden vol, d^it zij het bevel in de Middellandse Zee dienen te voeren en het verluidt dat aan admiraal Robert Carney deze functie is „beloofd". Het Amerikaan se standpunt is dat de Amerikanen een grotere vloot in de Middellandse Zee hebben, dat zij grote bedragen hebben besteed aan Italië, Grieken land en Turkije en dat de handha ving van een Britse levensader naar zolang ze staan, en als zij vallen, dreunt de grond als tijdens een aard beving. MacArthur was één van die hoge bomen in het kreupelbos van de we reld. De winden en de orkanen woedden om hem heen, maar hij boog niet. Hij had zijn taak en vol voerde die volgens eigen inzicht, eer cn geweten. Geworteld als hij was sinds jaren in de grond van het Oos ten, meende hij als geen ander het Óósten te kunnen doorgronden en het terrein te kunnen overzien. Hij was een bekwaam man en een krach tige persoonlijkheid, maar bezat dan ook in hoge mate de defecten van zijn kwaliteiten; zijn lichtende eigen schappen wierpen zware schaduwen, In de schaduw van zijn bekwaam heid school de eigengereid- 0 heid en naast de kracht van zijn wil stond de insubordina tie. Men weet thans voldoende, hoe zeer zijn politiek inging tegen die van de Amerikaanse regering cn haar bondgenoten; men weet ook, dat dit aanleiding gaf tot onenigheid en getwist onder de landen der Ver enigde Naties, omdat men in Lon den, Parijs of elders niet wist in hoeverre de opvattingen van de Amerikaanse generaal steun vonden bij zijn landgenoten. Het ontslag heeft de atmosfeer doen opklaren. „Ik heb het noodzakelijk geacht, zei- de Truman in zijn radio-rede Van Donderdag, generaal MacArthur van zijn functies te ontheffen, zodat er geen twijfel of verwarring zou heer sen met betrekking tot het werke lijke doel van onze politiek Het is m; persoonlijk heel zwaar gevallen deze stap te moeten nemen. Gene raal MacArthur is een van onze grootste militaire bevelhebbers. De zaak van de wereldvrede is echter belangrijker dan die van de enke- iing." I Het doel: „opheffing van elke twijfel of verwarring omtrent het werkelijke doel van de Amerikaanse politiek", is ongetwijfeld bereikt. Truman heeft het kort en krachtig gezegd in zijn radio-rede: „In de eenvoudigste woorden weergegeven is hetgeen we in Korea doen het vol gende: Wij proberen een derde we reldoorlog te voorkomen." MacArthur wilde de strijd winnen zelfs met het risico van een derde wereldoorlog, Washington wil een derde wereldoorlog voorkomen zelfs met het risico van laten we zeg gen een halve nederlaag op Ko rea. Daarmee heeft het zich aange sloten bij de zienswijze van Londen en Parijs, die meer heil zien in pra ten dan in vechten en die menen, dat men de rode Chinezen zover mo gelijk tegemoet dient te komen om hen door toegevendheid te winnen. Geen wonder, dat de republikeinen EEN STERKE MAN" ERHEEN GEZONDEN het Midden-Oosten slechts een on derdeel is in de algemene taak in de Middellandse Zee Zowel Engeland als de Verenigde Staten zijn de mening toegedaan dat de Middellandse Zee niet in twee commando's gesplitst moet worden. Het geschil heeft de publicatie opge houden van een Brits witboek dat aan het Lagerhuis was beloofd. De Britse regering wil eerst alle com mando's zien geregeld alvorens zij haar aankondiging doet. Ingelichte kringen onthullen dat Engeland zich tot Israël heeft ge wend betreffende de mogelijkheid, dat in geval van oorlog geallieerde troepen gebruik maken van bases aldaar. Het is niet bekend of Israël zulke verplichtingen wil aangaan. DE PLAATSVERVANGERS Vrijdag* zijn de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier voor de 30ste keer bijeen geweest. Een Westelijke woordvoerder zei n^ afloop, dat er geen vooruitgang was geweest, doch dat de besprekingen practischer dan de laatste keren waren geweest. De sjah van Perzië en zijn kabinet hebben drastische maatregelen ge nomen in het olie-gebied, waar Donderdag bij relletjes 12 personen om het leven gekomen zijn. De gouverneur-generaal van Khoczistan, de provincie waarin het roerige oliecentrum Abadan ligt, en verscheidene autoriteiten en opperofficieren van de zee- en landmacht in het gebied aan de Perzische Golf, zijn van hun functies ontheven. Het kabinet nam deze maatregelen in een bijzondere zitting, terwijl pantserwagens in Abadan patrouilleerden. Generaal Sjahbakti, die bekend staat als een „sterke man", is aangewezen om naar het centrum van 's wereld groot ste olie-raffinaderijen aan de Golf te vertrekken om' de hand te houden aan de bepalingen van de staat van beleg, die in het Zuiden nog steeds van kracht is. BETOGENDE COMMUNISTEN Op het Parlementsplein te Tehe ran verzamelde zich gisteren een menigte van 7000 mensen in ant woord op een oproep van de „Natio nale organisatie om de Anglo-Ira- nian" te bestrijden, welke een nieu we mantelorganisatie is voor de ver boden communistische Toedeh-partij. In toespraken werd een beroep op het parlement gedaan om de regering te bewegen haar betrekkingen met het „bolwerk van democratie en vre de" te versterken, maar do Sowjet- Unie werd niet met narr/e genoemd. De betoging verliep ordelijk. BRITSE OORLOGSSCHEPEN IN PERZISCHE GOLF Een woordvoerder van de Britse admiraliteit te Londen heeft mede gedeeld, dat twee Britse kruisers en drie fregatten zich op het ogenblik binnen „redelijke afstand'' van d-e Perzische oliehaven Abadan bevin den. De kruiser Gambia is in de buurt van Aden en de Euryalus op weg van Malta naar de Rode Zee. De drie fregatten liggen te Bahrein in de Perzische Golf. De Gambia heeft 900 man aan boord. TROEPEN KWAMEN JUIST OP TIJD De Sjah, de 31-jarige Mohammed Riza Pahlevi, woonde de kabinetszit ting bij, ondanks een blindedarmont steking. Premier Hoessein Ala had de Engelse ambassadeur, Sir Fran cis Shepherd, eerder op de dag me degedeeld, dat veiligheidstroepen onderweg waren naar Abadan en dat de regering hoopte detoestand ter stond meester te zijn. De Perzische veiligheidstroepen kwamen Donderdag juist op tijd om de oproerlingen te beletten de reus achtige raffinaderij van de Anglo Iranian Oil Compagny"' te bestormen. Zij openden het vuur met geweren en maakten 20 slachtoffers: 9 doden en 11 gewonden. Gisteren waren op nieuw menigten op de been en de Perzische regering beschreef de ge spannen situatie in een communiqué als zeer „ernstig". De Engelse rege ring die rechtstreeks bij de maat schappij betrokken is, omdat zij het kapitaal van 2 milliard gulden van de Anglo Iranian" bezit deelt deze m'cning. In Abadan kwamen pantserwagens aan om de veiligheidstroepen te hel pen bij het verspreiden van demon stranten. In Bandar Masjur moeten Donderdag 14 slachtoffers zijn geval len, toen de politie het vuur opende op een menigte stakers, die vrouwen voor zich uit lieten lopen. Een vrouw werd gedood, een andere ern stig gewond en 12 vrouwen cn kin deren liepen lichte verwondingen op. Zich verplaatsen in de andere per soon. is eigenlijk die liefde niet de meest waardevolle?

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1