De nieuwe omzetbelasting motorrijtuigenbelai ting en Allerlei ijselijkheden in een koude schuur ZATERDAG 14 APRIL 1951 DE LEID SE COURANT DERDE BLAD PAGINA I 'olgcnde bepalingen. Van de thans aan een weeldebe lasting van 15 onderworpen goederen wordt een belangrijk aantal zowel bij vervaardiging hier te lande als bij invoer naar een tarief van 30 belast. Aan een belasting van 15 zullen, naast electrische wasmachines, bovendien nog worden onderwor pen nader in overleg met de be treffende ministers aan te wijzen goederen, welke zijn verpakt op andere wijze dan voor die goede ren noodzakelijk is. Daarmede zal derhalve de onnodige verpakking extra worden getroffen. I. Het percentage van een half voor de leveringen door grossiers aan kleinhandelaren wordt verhoogd tot één. Voor andere groothan delsleveringen blijkt het percen tage van een half gehandhaafd, terwijl de thans bestaande vrij stellingen in de groothandel niet worden ingetrokken. De moge lijkheid is voorts nog geopend om voor bepaalde leveringen door grossiers aan kleinhandela ren het percentage van een half niet te verhogen. 3. Naast de reeds in de wetgeving bestaande mogelijkheid om de in- voerbelasting voor gewone goede ren te verhogen met ten hoogste drie percent, wordt zulks thans ook voor aan weeldebelasting onderworpen goederen in uitzicht gesteld. Bovendien wordt in 4e memorie van toelichting te ken nen gegeven, dat van deze reeds voor gewone goederen bestaande bevoegdheid op ruimere schaal dan aanvankelijk in het voorne men lag zal worden gebruik ge maakt. 4. Teneinde voor mensen met een betrekkelijk gering inkomen en grote gezinnen de vermeerdering van druk uit hoofde van de ver zwaring van de omzetbelasting zoveel mogelijk te verzachten, wordt nog een aantal noodzake lijke levensbehoeften geheel van omzetbelasting vrijgesteld, te we ten: pap en yoghurt, spijsolie, HYPOTHKKBN en voor alle andere zakon op het gebied van on- roereude goederen 3ouw-en Makelaarsbedrijl v.dd Drift Oude Vest 29 - Lelden Telef. 20513 JEI de groetenisse van den baes en ie vraegt, of da' je komt, want ie dienkt dat 't vannacht gebeure za'\ Met die boodschap kwam Wul- lem de kleine duvelstoejager van baas Krieger. Wat er vannacht te gebeuren stond, snapte ik direct, want een paar weken tevoren had Krieger me verteld, dat een paard binnen korte tijd een veulen zou werpen, of, zoals hij 't uitdrukte „most kachele" en aangezien er bij zo'n gelegenheid gewaakt diende te worden, om, zo nodig, de behulpza me hand uit te steken, had hij me gevraagd, of ik zin had, hem gezel schap te komen houden. De zin was er en daarom stapte ik zo om een uur of zeven op de hoeve van Krie ger aan. Het was donker; in de staal blauwe Februari-hemel schroeiden de sprankelende sterretjes duizen den schittergaatjes en een kouwe wind spookte door de spichtige be- zemtakken van de verschrompelde knotwilgen. Voorzichtig naderde ik de achter deur, waar een onmogelijk regiment klompen m'n leven in gevaar bracht. Na m'n huila!" scharrelde ik naar binnen in 't achterhuis en daar zat de hele firma aan de avonddis: de baas onder z'n vettig rond hoedje en de vier jongens allemaal met de verfomfaaide petten op d'r sluike spriethaar. De vrouw en de meid in d'r ondermusse''. Ze zaten aan de pap en slurpten of hun welvaren er van afhing. „Goeien aevend". klonk 't hartelijk van Krieger en de jongens gorgelden iets dat van alles betekenen kon. De vrouw en de meid knikten. ,,'k Bin blie da je d'r bint. Jaap an Siene komt ók. Medement gae ie mee z'n drieën nae de schure a vrouwe, *n stute lust 'k nog wè". a van de zesponder en mikte voor MOTORRIJTUIGENBELASTING. Het ontwerp van wet tot lijdelijke erhoging van de Motorrijtuigenbe- Lsting waarvan de tarieven se- ert 1934 niet zijn gewijzigd bevat et voorstel voor vrachtauto's, auto- ussen, taxi's en ambulanceauto's de elasting met 30 procent te verho en, terwijl voor rijwielen met hulp- ïotor, motorrijwielen en driewielers en verhoging van 40 procent in verweging wordt gegeven. Het ta rief voor personenauto's is progres- gesteld, waardoor de verhoging belasting voor lichte personen- >'s geringer zal zijn dan voor zwaardere wagens. De gemiddelde verhoging voor de zware-, middel en lichte klasse zal ongeveer 90, 75 cn 62 procent bedragen. De voorgestelde differentiatie past in de politiek der Regering tot beper king van het gebruik van zware per sonenauto's, welke door hun hogere aanschaffingswaarde en groter ben zineverbruik de betalingsbalans on gunstig beïnvloeden. Tot nu toe moet de belasting naar een minimum gewicht van 800 kilo gram worden voldaan. Aangezien er verscheidene personenauto's zijn met een gewicht van minder dan 800 kilogram, is voorgesteld het mini mumtarief te doen beginnen bij 600 kilogram. De verhoging van belas ting voor deze lichte personenauto's is dientengevolge gering en bedraagt 22 pet. Voorts is de mogelijkheid geopend de belasting niet alleen van de eerste, maar ook van de zestiende ener maand af voor een tijdvak van drie of twaalf maanden te voldoen. De verhoging voor Dieselauto's, welke thans 150 procent bedraagt, zal worden teruggebracht tot 115 procent, nu het grondbedrag, waarop deze verhoging verschuldigd is, voor vrachtauto's met 30 procent zal wor den verhoogd. Vennootschapsbelasting BETALING BESPOEDIGD. Er is een nieuwe aanvullingsbeschik king op de vennootschapsbelasting vastgesteld. Zij behelst in hoofdzaak een regeling, die de strekking heeft de tijd tussen het behalen van de be drijfswinst en het betalen van de daarover verschuldigde belasting te bekorten. Naar de bestaande regeling voor de vennootschapsbelasting wordt eerst met de betaling van de ver schuldigde belasting begonnen, nadat Wanneer men meent, dat de tijd van heksen en kwade voor tekenen achter de rug is, dan is dat pas sinds korte tijd. Het hierbij afgedrukte verma kelijke verhaal van D. A. Pol derman uit „Ons Eigen Tijd schrift" van Dec. 1927 is daar een bewijs van. Vrouw Krieger sneed grote plak- elk zo'n versnapering op de tafel; borden waren er niet bij nodig Krie ger smeerde z'n boterham met „beuter", de anderen vergenoegden zich met „stropievet". 't Avond maal was afgelopen en na 't com mando: „danke!" school elk der jon gens achter z'n pet en van achter 't vettige hoedje van Krieger klonk een grommerig relletje, dat verra derlijk van hoog naar laag duikelde en eindigde in een overduidelijk „Ame!" Bette was in minder dan geen tijd met het ontruimen van de dis gereed, slierde de „scheuteldoek" er over en: „Dag baes; vrouwe, wel t'rusten!" De jongens volgden ras dit voorbeeld en toen om kwart voor acht Jaap van Siene over de klom penversperring naar binnen was ge sukkeld, was Krieger van mening, dat we maar naar de schuur moesten verhuizen, dan kan de vrouw ook naar ,,'t roest". r\OOR 'n binnendeur kwamen we in de schuur; Krieger met de dofrood schijnende stallantaarn voor op. De weeëge koeienlucht zwalpte ons tegen en de zwarte schaduwen kropen tussen de zware schuurbal- I ken. I „Waer is 'n?" informeerde Jaap. i „Lies? In 't fek!" Krieger opende een deur op de dorsvloer, lichtte over de weeg en zei: „Kiek, daer ei je 'n. i Ie vreet lekker". Met „ie" bedoelde hij bijzonder ontaalkundig de mer rie, die ons uit de slaap zou houden. „Wae motte me veze?" vroeg Jaap. „Ier op de vloer nie oop ik, want dan zulle me gauw stieve van de kouwe weze". Maar Krieger stelde 'm gerust. „In 't veestal; daer is 't lekker werm". En 't was warm in de dompige stal, waar 't mestvee lag te zuchten. Zwaar ging de ademhaling der bees-1 ten. De brede achterstellen bonkten op in 't rosse licht en de koppen verdoezelden in de duistere diepte. In 'n hoek stonden een paar omge keerde lijnkoekkisten en op de in vitatie van Krieger streken we neer. ,,'n Kachel 'k nie", zei Krieger; „mae voe de kouwe 'k dit" En hij toonde 'n fles „Azze me kouwe krie- ge, neme me 'n tiksje brandewien". Daar zaten we met onze knieën tegen de kin. Uit de verte klonk 't gestamp van de paarden en 't geklof van de ringen langs de stalpalen dofte uit de duisternis-diepte In 't begin wou de conversatie niet bijster vlotten; zeker door de onge woonheid der omgeving en 't late uur. Jaap, die een lekker steuntje had tegen een hoop stro, begon ten minste al gauw tekenen van onwaak- zaamheid te geven, waarom ik hem een stoot tegen een van z'n reuzen- klompen gaf met de vraag: „Ga je nou al onder zeil, vader?" „E? Neenik. Da's waer ók!" klonk 't een beetje verbouwereerd. 'k sliep weren tig bienae. Mae as julder zo wenig zegge, kan 'k nie wakker blu- ve". „Oor die uul", zei Krieger. ,,'n Gelok, dat 'n nie op op 't dek zit, baes, want 'n uul die roept, da's 'n dooien". ,,'n Dooien uil, Jaap?" „Spot jei d'r mae mee. Jie geloof t'h neturelik nie an. En an waer- schuwegen zeker ók nie?" „Van de belasting?" „Nee as t'r dooien komt. Ken je den ouwen Gerrit? Goed! Den ouwen Gerrit z'n noom Jan lag op sterre ven. Die weunden op Eintjeszand; dus varre genoeg wig. Gerrit staet op 'n achtemiddeg in de wienkel en wat blief je! Dae gienge aneens de weegschaelen, zonder dat 'r een an- kwam, op en neer. En z'n noom Jan was nie dood, dienk je!" Nou kwam Krieger ook in bewe ging. „Dat was net as bie mien schoonmoeder". En daar kwam 't verhaal, hoe ze bij Krieger z'n schoonmoeder op 'n avond allemaal in huis zaten. Opeens zei ze: „Stille, dae loopt 'n paerd ovèr 't of". Ze hoorde duidelijk 't hoefgetrappel ,,'n Paerd en dat op 't einde van Jannewarie 'saevens. Ze was têr glad akeiik van en d'andere begrepe ók wè, as dat 'r ietwat bezonders gebeurden En 't was den anderen dag op z'n besten licht, of dae kwam 'n veint van Kloetege mie de boo'schap, as dat d'r moeie Trui Wat dienk je? Die a d'r eigen op'ehange?" „Opgehange?" „Die a d'r eigen op egange". Jaap griezelde om zo te zeggen van welbehagen. „Oor dien lammen uul. 'k Wou dat 'n óp flikkerden". „TFU'ME d'r eentje neme?" Krieger wachtte de uitslag van de stem ming niet af, maar vulde een glaas je zonder voet, dat ie behendig naar binnen goochelde. Na mijn beurt kauwde Jaap enige tellen op de bor rel en klokte 'm toen duidelijk hoor baar in twee portie's naar omlaag, waarop hij vervolgde: „Jie g'loof zeker ók nie anan- ne. „Aan wat?" „Ei jie 't ouwe Jaontje ekend? Nie? Noe, die kón wat". Nou wist ik, dat in die drie woor den lag opgesloten, dat de vrouw in Radio-claxon In auto's van de Rijkspolitie De „station-cars" van de Rijkspoli tie zullen voortaan ook kunnen wor den opgeroepen door middel van de radio, wanneer zij niet zijn bemand. Dit nieuwste snufje van radio-tech niek krijgen deze wagens nadat op dit gebied uitvoerig proeven zijn ge nomen in het opleidingscentrum van de Rijkspolitie te Bilthoven aldus het „Alg. Dgbl." De wagens, die in dertijd werden aangeschaft om de politie in staat te stellen bij verkeers ongelukken etc. zeer snel ter plaatse te zijn, zullen daardoor nog meer nut tig effect hebben. De wagens hebben alle een ont vang- en zendtoestel. Zij staan voort durend in verbinding met een cen trale post, vanwaar zij kunnen wor den opgeroepen. Het gebeurt echter niet zelden, dat de wagen aan de kant van de weg geparkeerd staat en dat de manschappen op enige afstand van hun auto bezig zijn met het in stellen van een onderzoek. In die gevallen zal voortaan de wa gen tóch van het Centrale punt uit kunnen worden opgeroepen. Men stelt nl. via de radio de claxon in werking. Het is wel jammer, dat de benzine toewijzingen voor de zo belangrijke diensten der Rijkspolitie mondjes maat zijn, zodat de meeste wagens.... op stal moeten blijven staan. Bezui niging is dringend noodzakelijk, maar men kan zeggen dat er juist door scherp toezicht op de wegen waar door verkeersongelukken kunnen worden voorkomen, zuinigheid wordt betracht. Beurs - O VERZICHT STAATSFONDSEN FLAUW. Viel Donderdag reeds een min of meer gedrukte stemming op de be- leggingsmarkt waar te nemen, giste ren waren vrijwel alle staatsleningen flauw. Het aantal particuliere in schrijvingen op de nieuwe staatsle ning, dat reeds gering geacht werd, blijkt zelfs minder geweest te zijn dan men veronderstelde. De rijks fondsen hebben voor bijna 3/4 van het totale bedrag ad 200 millioen kwestie met geheimzinnige wonder machten was begaafd. „Jie ei ze ekend baes? Weet je 't van die boer van Ovezande? En nu kwam 't, hoe op 'n keer een boer met 'n tilbury voorbij Jaontje d'r huis kwam. 't Ouwe mens kwam in 't deurgat en: „aneens stieng 't paerd mie de tilburie en den boer d'r bie in de dulve". „En dan mie die kaern van Bos- diek!" „Met de karn?" „Zeker! Op 'n Dunderdag was Bos- diek z'n wuuf bezig mie kaernen, mae oe of ze martelden: geen beu ter! De karen wou nie of. De vrouwe nae den baes en ze zei, wat 'r op dee. ,,'k Begreipe 't", zei Bosdiekje, ,,'t ouwe Jaontje zit 'r in. Gae mae es mee." Ze kwamme in de keete en den baes maekte de poker gloeien- dig. Die stak 'n in de kaerntunne en aneens oorden ze 'n aolderieselikste schreeuw. „Kaern noe nog is", zeit 'n en bin nen de twintig menuten a ze beuter. „Mae 't mooiste kom van achter, 's Anderen daegs stierden Jaontje om den dokter op Oedjeskerke Op d'r rechsche kaeke a z'n verbrande plek ke." Ik schoot in de lach, maar dat be viel m'n medewakers veel minder dan half. Dèt was spotten vond Jaap en 't was maar een geluk, dat 't ouwe wijf dood was. En ze kon niet sterven, „voor dat d'r jongste doch ter bie d'r was". Toen die an d'r bed de kwam, gieng den aesem d'r uut. En die eit dede kunst, za'k mae zegge, van d'r overg'orve. Dat zou je mae 's motte vrage an Siene van de smid". Siene van de smid, zo vertelde Jaap, zou zo rond nieuwejaar met 'n vriendin naar Kloetinge op visite „bie dat wuuf. Siene was glad nie op d'r gemak en ze wou a vroeg naer uus". Maar de toverkol hield ze nog bij d'r tot een uur of vijf „Toen gienge ze d'r van deur. Ze bin 'n en- netje verbie den tol en dae aneens, dae voel Siene wat, ze zie wat en op 't eigeste ogenblik stienge ze bie de vier linden". Krieger had 't ook gehoord. „Mae Wanne van Lewie, die kon ók wat. Leu van de bakker was zo'n jaer of NEDERLANDSE VLIEGERS IN OP LEIDING IN DE VERENIGDE STA TEN. Tezamen met een aantal Franse- en Amerikaanse collega's volgen 36 cadetten van de Neder landse luchtmacht op de luchtbasis Williams in Arizona het laatste ge deelte van een grondige opleiding tot gevechtsvlieger. Een Nederlandse cadet wordt ge oefend in het gebruik van de af- schiet-inrichting welke hem in staat stelt een straaljager tijdens de vlucht te verlaten, indien de omstandighe den dit noodzakelijk maken. Voor deze training wordt een toestel ge bruikt, dat gelijk is aan de afschiet- inrichting in de Lockheed F 80 straal jager. De stoel wordt door middel van een kruitlading omhooggescho- ten langs de rails, tot een hoogte van VA meter. Een speciaal mechanisme zorgt er voor, dat het neerkomen zonder ongelukken geschiedt. ingeschreven, het restant is opgeno men door de kapitaalmarkt. Een en ander maakt een minder prettige indruk, hetgeen in een da ling van circa K punt voor de con versielening 1947 en investeringscer tificaten tot uiting kwam. Hiermede is feitelijk het voor- naaniste van de effectenbeurs ver meld. De aandelenmarkt was ver waarloosd, doch bleef vrij goed op peil. Olies zijn deze week vrij geble ven van de bekende arbitrage-orders en ook gisteren werd geen roet in het eten gegooid, zodat het hoofdfonds zich op 301K ruimschoots kon hand-- haven. De grote schepsbouworder van 450 millioen gulden maakte uiteraard een gunstige indruk, te meer daar vreemde middelen hier voor niet benodigd zijn en dit reus achtig project geheel uit eigen in komsten gefinancieerd zal worden. Aku's en Philiips verloren 1 punt, Unilever en ook de minder courante Industrieën waren goed prijshou dend. Voor de Cultuuraandelen was de stemming licht verdeeld, Amster dam Rubber en H.V.A. bleven goed op peil, doch Deli Mij moest een frac tie prijsgeven. Aandelen Soekowono golden onveranderd 134. Aandelen Exploratie, die Donderdag het ver lies grotendeels inhaalden, trokken Vrijdag verder aan tot 85 (82) De Scheepvaartmarkt was voor de meeste soorten zo goed als onveran derd. Aandelen Holland Amerika-lijn sloten echter ruim 2 punten lager. De Amerikaanse sector was stil, het agio verbeterde tot 12 pet. en ook de bei de dollarleningen waren vrij vast. Prolongatie 2 A pet. tiene. toen kreeg ze van Wanne 'n koekske of 'n appel of zo, en ze zei, Wanne bedoele 'k, eet 'n mae lekker op. Giljam, die leefden toen nog, die zei: m'n kind, pas op, dat worre pad- de in je lief 's Nachts docht d'r moe der: wat oor 'k toch? Ze stieng op, gieng kieke en dae zat de kleine Leu onder den trog! Toe Jaap, gae jie es even kieke of t'r nog niks gebeurt"". Maar Jaap had er weinig aardig heid in. „Je bent bang, man", plaag de ik. „Benauwd? Voe wat? Mae julder motte mee gae, anders zitte je in den doenker". WE WAREN al gauw weer in onze „wachtkamer" terug en nog was de voorraad niet uitgeput Van de wonderverhalen bedoel ik want de fles was al ver leeg. Tot geruststel ling diene, dat ze bij 't begin een stuk beneden zomerpeil stond, 't Ene griezelige verhaal volgde 't andere en ik zat als belangstellend toehoor der tussen twee vuren. „En dan a je op Arendskerke, of meschien was 't ersten anders, 'n smid. As die 't in z'n weer a, dan trok 'n z'n mes uut de schee, striemde d'r mee over de straetstenen en dan zei d'n Union lenfaar en mie geen meu- gelikeid van de waereld kus je ver bie z'n ko'mme en.... Stille Gauw!" We vlogen overeind, de dorsvloer op, keken, en: ,,'t Is tèr werèntig al!" ,t Was er net. Het moederdier lik te al liefdevol het stuntelige veulen tje, dat niettegenstaande onze waak zaamheid, zonder enige hulp de werkwereld was ingetreden. HET was al laat, toen ik in gezel schap van Jaap naar 't dorp te rugkeerde. Nog altijd spookte 't win- degehuil. Om 'm te plagen, greep ik Jaap eensklaps bij z'n arm en brom de: „Union l'enfèr!'' „Da's gemeen", schrok Jaap en stond póf-stiL Met geen mogelijkheid was hij te bewegen, alléén de ach terweg in te gaan en 'k was zo goed niet, of ik moest hem tot bij z'n huis je brengen. Zélf voelde ik, dat er iets spottends in zat, toen ik zei: „Nou Jaap, slaap lekker!" het (boek-) jaar reeds enige maan den is geëindigd. De nieuwe aanvul lingsbeschikking nu opent de moge lijkheid een voorlopige aanslag reeds vast te stellen, voordat de aangifte is gedaan. Deze voorlopige aanslag is echter beperkt tot een bedrag, gelijk aan de helft van de belasting over het vorige (boek-) jaar. Hierbij zal in de regel, bij gebreke van een definitieve aan slag over het vorige jaar, moeten worden afgegaan op de voorlopige aanslag, die met inachtneming van de aangifte over dat jaar is opgelegd. De betaling zal in het algemeen niet eerder behoeven te geschieden dan bij het einde van het (boek-) jaar, waarop de voorlopige aanslag betrekking heeft. In het algemeen zullén deze voor lopige aanslagen niet worden opge legd, indien de in te vorderen be lasting minder dan 5000 gulden zou bedragen. Voor het eerste jaar, waarvoor de regeling van toepassing is, d.i. het (boek-) jaar 1950 (of 1949—1950), kan de voorlopige aanslag driekwart in plaats van de helft van de belas ting over het voorgaande (boek-) jaar belopen. De reis van prins Bernhard Prins Bernhard is Vrijdag in het toestel van de president, Gabriël Gonzalez de Videla, naar Valparaiso en Vina del Mar gevlogen, waar hij twee dagen zou verblijven. De prins werd op de tocht verge zeld door de president. Zaterdagavond zal de prins naar Santiago terugkeren. Maandag zal hij bij de lunch de gast zijn van de rui- terclub. Later zullen ook wedstrij den gehouden worden te zijner ere. Maandagavond zal de prins een re ceptie houden in zijn officiële ver blijf, het paleis Courino. NIEUWE GOUVERNEUR VAN DE ANTILLEN. Bij K.B. van 13 April is mr. A. A. M. Struycken benoemd tot gouver neur van de Nederlandse Antillen. In verband met de opkomst van dienstplichtigen voor herhalings oefeningen in de legerplaats Witten berg bij Stroe zullen verschillende extra treinen worden ingelegd op 16 April a.s. Nadere gegevens hierover vindt men elders in dit blad." VRIJWILIGERS ALS DESERTEUR! Twee militairen van het voor Ko rea bestemde detachement, die te Schoonhoven in opleiding zijn. heb ben kortgeleden dit garnizoen zonder verlof verlaten. Zij zijn thans door de marechaussee gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Rot terdam overgebracht. Zij zullen zich nu voor de krijgsraad hebben te ver antwoorden. De stakingen in Zaandam Een brief van Albert Heyn De verhouding tussen het nog wer kende personeel van de N.V. Albert Heyn en de stakers en staaksters is er de laatste dagen niet beter op ge worden. Ondanks uitgebreide voor zorgsmaatregelen van de Zaandamse politie, gaan bepaalde stakers door, onrust te zaaien onder de werkwil ligen en de ander stakers. De directie van Albert Heyn heeft hierin aanleiding gevonden tot de volgende stappen: aan de leiders en leidsters van de staking is een aan getekende brief gestuurd waarin hun wordt medegedeeld, dat zij zich als ontslagen moeten beschouwen, indien zij Maandagochtend 16 April het werk niet hebben hervat. Alle andere staaksters en stakers ontvingen een brief waarin wordt gewezen op het onverantwoordelijke van deze wilde actie en waarin zij met nadruk het advies krijgen, eigener beweging het werk te hervatten. In deze brief wordt nogmaals de garantie gegeven, dat iedere van overheidswege toegestane loonsver hoging aan al het personeel zal wor den uitgekeerd, zo nodig met terug werkende kracht. De staking bij Verkade beperkt zich hoofdzakelijk tot de meisjes. Het aantal, dat het werk heeft neer gelegd, schommelt thans rond de 135 In een met de Uniebonden gehou den vergadering is bekena gemaakt dat de volgende week dooi de E.V.C pogingen zullen worden gedaan, her personeel van de Verenigce Blikfa- brieken te Krommenie te doen sta ken. De politie van Zaandam heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen de film dienst van „De Waarheid", omdai deze zonder vergunning in Ons Huis te Zaandam de Russiche film Wanda heeft vertoond voor de stakende fa brieksmeisjes. Ook zou voer dé zaal geen oppervlaktebelasting (een vorm van vermakelijkheidsbelasting) zijn betaald. ONTPLOFFINGEN IN DE „VREDE-PEEL". Nog dezelfde avond van de dag, waarop twee mannen van de hulp verleningsdienst bij het afladen van ontplofbare stoffen het leven verlo ren, wetrklonken in de wijde een zaamheid van de Vredepeel bij Ven- ray de doffe slagen van ontploffin gen. De hulpverleningsdienst Bar- neveld had hier tien ton munitie aan gevoerd, welke in de explosie-putten onschadelijk werden gemaakt. Het werk zal op deze plaats voortgang vinden, omdat de Vredepeel een der weinige geschikte plaatsen in Neder land is, waar gevaren voor mensen levens en schade aan gebouwen tot een minimum kan worden beperkt. Het toezicht zal nog worden ver scherpt, omdat handelaren in meta len zelfs niet voor het doodsgevaar terugschrikken. MAN STAK VROUW IN DE RUG. Gisteravond omstreeks zeven uur heeft een kapper, die op het Singel nabij de Paleisstraat te Amsterdam woont, zijn vrouw met een mes in de rug gestoken. De man was kenne lijk in overspannen toestand, aldus meldt de politie. De verwonding was niet zo heel ernstig en de vrouw kon, nadat de wond in een der ziekenhuizen was gehecht en verbonden, naar haar woning terugkeren. De man is voor lopig in een cel van het bureau War moesstraat ondergebracht. Mewaeitafi JfOtieg&c „moLAtfoacheCe uHB

Leidse Courant | 1951 | | pagina 10