Nieuwe vorm van dramatiek, wars van collectieve leuzen Eerste Kamer besprak nieuw kabinet Wereldbevolking groeide met 544 millioen Bloemencorso uitgesteld WOENSDAG 11 APRIL 1951 Ub LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 .GOLFSLAG DER EEUWEN" een K.A.B-spel Teneinde dankbaarheid te betuigen voor de uitvaardiging van beide grote sociale encyclieken en voor hetgeen sindsdien maatschappelijk is bereikt, zal de landelijke K.A.B. Zaterdagavond 26 Mei in het Feyen- oord-stadion te Rotterdam een groot spel laten opvoeren, dat onder de titel „Golfslag der eeuwen" in gans nieuwe trant is geschreven en een gebeurtenis moet zijn voor geheel Nederland, zoals de woordvoerder van de KAB, de heer J. W. van den Akker, ons heeft verklaard. Dat spel zal tevens de verwezenlijking zijn van een plan, precies tien jaar gele den gerijpt, maar dat door de onvrijheid van ons land moest worden verschoven, voor vele problemen gesteld, omdat er risico van het weer bestaat, het stuk in duisternis zal worden opge voerd en het publiek er anders te genover zit dan in de schouwburg. Omdat het onbegonnen werk is, voor de honderden spelfiguren toe passelijke kleding te vervaardigen, rekent men op zelfwerkzaamheid van de spelenden thuis en zal, waar mogelijk, papier worden gebruikt, eventueel bespoten met verf. die te gen regen kan. De cultuurdienst van de KAB en zijn leider, de heer Louis Beumer, hebben alle hoop, dat de 60.000 plaatsen in het Rotterdamse stadion volledig bezet zullen zijn. Dank zij de gratis toegang en de regeling van reiskosten uit alle delen van het land. Costuums van papier Gabriël Smit, die de dichterlijke tekst schreef, heeft gelukkig gebro ken met het gebruikelijke massaspel, dat collectieve leuzen stelt, maar dat niet ontroert wijl 't niet aanspreek:. Voor het eerst is nu een andere vorm van dramatiek gekozen, die herinnert aan het oude Griekse to neel en waarbij het aankomt op de vormgeving. In het derde deel wordt teruggegrepen naar wat in de we reld gebeurt. Ofschoon dus geen massaspel, is hier wel sprake van massaal spel, in deze zin, dat het in veel kleinere bezetting in een zaal kan worden opgevoerd. „Golfslag der eeuwen" beeldt uit, hoe de arbeid voor de mens beurte lings een zegen en een vloek is ge weest. Om dat aan te tonen, zal in het stadion het scheppingsverhaal worden opgebouwd en de daarna voorkomende arbeidsconflicten, van af het drama tussen Kaïn en Abel tot de huidige dag worden uitge beeld. Als „apotheose" hoopt men een actuele pauselijke boodschap vanuit Rome te kunnen verspreiden. Regisseur Jan Muller heeft ons verteld, dat 1700 spelenden zullen nodig zijn, die in totaal 2700 spelfi guren moeten voorstèllen. De hoofd personen zullen natuurlijk zelf ac teren, maar de spreekstemmen wor den door anderen en mechanisch vertolkt verspreid, hetgeen in een- geweldige ruimte moeilijk anders kan. Om diezelfde reden heeft Jan Mul muziek géschreven, die fors klinkt en daarom voornamelijk is gebasseerd op blaas- en slaginstru menten, ook al weer door luidspre kers te verspreiden. Het algemeen karakter van de muziek, uit te voe ren door Utrechts Stedelijk Orkest onder leiding van Paul Huppertz, is illustratief. Midden op het grote speelveld zal een plateau trapsgewijze worden op gebouwd. Arnold Pijpers is hierbij Anno-Santo zender naar Rome De Anno Santo-zender, die Katho liek Nederland ter gelegenheid van het Heilig Jaar aan de Paus heeft ge schonken en waarvoor een millioen gulden werd bijeengebracht, is thans naar Rome verzonden. De zender, die bij de N.V. Tele communicatie Industrie, v.h. N.S.F. te Hilversum is vervaardigd, is verzon den per speciale trein, bestaande uit zes 20-tons wagens, één z.g. kuilwa- gen, de enige, die de Spoorwegen nog bezit. Tevens gaat een wagon voor het dienstpersoneel mede met enkele Ne derlandse technici die bij het opstel len van de zender in Vaticaanstad hun adviezen zullen geven. De N.S.F. heeft enkele dagen nodig gehad om de kostbare zender met zorg in te laden. De reis naar Rome zal ongeveer tien dagen in beslag ne men. De route gaat via Maastricht en Luxemburg naar Bazel en vervol gens via Frankrijk en Milaan naar Rome. NEDERLANDSE MILITAIREN IN DUITSLAND. Drie Nederlandse militairen hebben met goed gevolg een cursus inzake de kennis van Die selmotoren gevolgd in de „European Command Engenieer School" te Mur- nau in de Amerikaanse Zóne van Duitsland. De cursus duurde 7 H week en vormt een onderdeel van het Verdrag van Wederzijdse Mili taire Bijstand, krachtens hetwelk de Verenigde Staten tal vart- Europese landen van militair materieel voor- Op de foto v. l.n.r. Serg. N. Meijer uit Grijpskerke; Sergt. Ie klasse M. L. Dineen de Amerikaanse in structeur; Kapt. K. Mobach uit Soestdijk en Sergt. H. G. Mackaay uit Woerden. MR. KROPMAN OVER ZUINIGHEID BIJ RIJKS-UITGAVEN In de Eerste Kamer, die gisteren een begin maakte met de algemene beschouwingen over de Rijksbegro ting 1951, is meteen ook het nieuwe kabinet besproken. Prof. mr. Anema (AJt.) zei, dat de Regering tot taak heeft, het Neder landse volk duidelijk te maken waar het nu aan toe is. Wij hebben echter geen nationaal kabinet. Het oude is met enkele verschuivingen weer te ruggekeerd. Alles komt aan op de uitvoering van het program. De A.R.- fractie zal deze Regering zoveel mo gelijk steunen. Mr. dr. Kolff (C.H.) vond het on billijk, minister Lieftinck voor te stellen als» de zondebok, maar hij en het gehele vorige kabinet hadden de noodtoestand veel eerder kenbaar moeten maken. Hij had ir. Staf liever op landbouw dan op oorlog gezien. Spr. zei, dat de regering geen toezegging aan In donesië betreffende Nieuw-Guinea moet doen en hij toonde zich niet ge rust over de kwestie Antwerpen Rijnverbinding. Prof. mr. Molenaar (VVD) vroeg of dr. Drees de gunstige berichten over de reis van de ministers Stikker en Van den Brink naar Parijs kon be vestigen. Mr. Kropman (K.V.P.) stelde voor een buiten-parlementaire commissie van deskundigen in te stellen, die grote bevoegdheden zou moeten krij gen op het stuk van de zuinige beste ding van 's Rijks gelden. AVONDVERGADERING. De heer Van de Kieft (Arb.) had weinig vertrouwen in de formatie van een kabinet op brede basis. Zijn frac tie is daar weinig enthousiast over. Wat heeft de heer Spitzen misdre ven, dat hij door Wemmers moest worden vervangen? En waarom is ir. Staf, die op landbouw haast onver vangbaar was, naar oorlog gegaan? In de avondvergadering was de heer Schalker (comm.) de eerste spreker, die o.a. zei, dat het rege ringsprogram gebaseerd is op de fa bel, dat Korea de schuld van alles is. De paragraaf over Nieuw-Guinea vond mr. Jonkman (Arb.) de zwakke zijde van de kabinetsformatie. Weet de regering geen uitweg en wacht zij suggesties van de Staten-Generaal af? Zijns inziens moet de Regering uit eigen beweging kunnen onder handelen. Dit ligt na de souvereini- teitsoverdracht op het vlak van in ternationale rechtsverhoudingen. Spr. achtte het voortdurend onver anderlijke standpunt van de indone- sische Regering onjuist en hij vrpeg zich af of er geen sprake van een uitweg zou zijn t.e vinden. Te kwart over tien werd de verga dering verdaagd tot vanochtend elf uur. De „Oldenbarnevelt" Geen brandjes meer Naar het A.N.P. radio-telegrafisch van een der opvarenden van de „Jo- han van Oldenbarnevelt" heeft ver nomen, hebben zich aan boord van het emigrantenschip geen brandjes meer voorgedaan, sinds het schip voor de tweede maal IJmuiden heeft verlaten. De „Johan van Oldenbarne velt" bevindt zich op het ogenblik in de Rode Zee. DE PIET HEIN HALF MEI VERWACHT. Hr. Ms. torpedoboot jager Piet Hein wordt half Mei in ons land terugver wacht. Op 17 Augustus van het vorig jaar vertrok de Piet Hem uit Neder land voor het maken van een we reldreis. HET BEZOEK VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD AAN ARGENTINIë. Tijdens het verblijf in Argentinië bezocht Z.K.H. Prins Brenhard in ge zelschap van de echtgenote van de President, mevrouw Eva Peron, de „MINISTERSDOCHTER" KREEG 9 MAANDEN. De Amsterdamse modiste J. v. G. is gisterochtend door de Alkmaarse Rechtbank conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden met aftrek en onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de Regering. Op grond van het rapport van de psychiater werd zij verminderd toerekeningsvatbaar ge acht. Mej. Van G., die zich indertijd uit gaf voor de dochter van minister v. Maarseveen, was er van beschul digd, een pensionhouder te Bergen te hebben opgelicht voor een bedrag van 9000 gulden, van diefstal van een chèque ten nadele van een meubel fabrikant en van vervalsing van een chèque. GREEP IN DE POSTKAS. Aan het hulppostkantoor te Stads- kanaal-Pekelderweg vervoegde zich gisteren omstreeks de middag een on bekende, die de kantoorhouder ver zocht een bediag van vierhonderd gulden voor hem te wisselen. Toen dit gebeurd was, verzocht hij nog enkele postzegels, ter waarde van een gulden. De kantoorhouder moest zich een ogenblik van het loket af-1 wenden en daarvan maakte de onoc- kende gebruik. Hij deed een greep in het stapeltje bankbiljetten achter het loket en gin ger vandoor. Buiten het postkantoor stond een auto ge reed. Op weg daarheen verloor de dief enkele bankbiljetten, in totaal ter waarde van 175. Met het overige geld ontkwam hij en tot nu toe ontbreekt elk Thans op 28 April Het grote bloemencorso in de Blocmenbollenstreek, dat aanvanke lijk was vastgesteld op Zaterdag 21 April a.s. is definitief uitgesteld tot Zaterdag 28 April. De directe aan leiding hiertoe zijn de slechte weers omstandigheden van de laatste we ken, waardoor de bloei van de bloembollen aanzienlijk is vertraagd. Men acht het uitgesloten op de vast gestelde datum voldoende hyacinthen die voor de versiering var de corso- wagens gebruikt worden, in bloei te hebben. Ook staking bij Verkade Bij Verkade te Zaandam zijn giste ren 110 meisjes van de inpakafdeling van de beschuitfabriek en 10 tot 15 jongens in staking gegaan. Naar de directie thans mededeelt is de staking ontstaan nadat in eer ste instantie dooi een deel van het personeel was geëist dat Verkade geen besmet werk zou verrichten. De di rectie deelde mede, dat dit niet ge schiedde en toen kwam de eis van 5 pet. loonsverhoging voor alle leden van het personeel ongeacht de leef tijd boven de reeds toegekende 5 pet. loonsverhoging. De directie stelde zich op het standpunt dat zij ovei looneisen niet kan onderhandelen, daar deze thuisbehoren op het terrein van de vakbeweging. Bij Ver kade werken in totaal 850 vrouwelijke en 800 mannelijke werk- VOORSCHOT VAN 5 PCT. VOOR GEMEENTEPERSONEEL. De minister van Binnenlandse Za ken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat een Koninklijk Be sluit zal worden uitgelokt, er toe strekkende, dat aan het rijksperso neel een vaste toelage zal worden verleend op voet van de jongste loon maatregel. De minister heeft, aldus de mededeling, er geen bezwaar te gen, indien de gemeentebesturen reeds aanstonds een voorschot verle nen. Pijp-roken in Purmerend Enige particulieren in Purmerend hebben het initiatief genomen een pijprokersclub de eerste in Neder land op te richten (aldus het N. v. d. D.). Deze clubs, verenigd in een „In ternationale Associatie van Pijpro kers", hebben o.m. ten doel, het be vorderen van de vriendschapsban den. 't Lidmaatschap staat open voor alle pijprokers. Men is van plan op geregelde tijden bijeenkomsten te houden om een pijpje te roken, van gedachten te wisselen over pijnen en pijptabak en pijp wedstrijden. Voorts beoogt men het houden van lezingen, vertonen van films en lichtbeeldpro jectie over pijproken, gezamenlijke excursies naar pijpenfabrieken, het aanleggen van pijpenverzamelingen en pijpcuriosa. Met de internationale associatie zal contact worden ge zocht. Volgens een rapport van deskun digen van de U.N.O. is de wereldbe volking; dc laatste 29 jaar met 544 millioen zielen toegenomen. Terwijl de bevolking in 1920 in totaal 1834 millioen bedroeg, was deze in 1949 reeds tot 2378 millioen gestegen, een toename van iets minder dan 1 pet. per jaar. Uit de verzamelde gegevens blijkt dat in Zuid-Amerika de bevolking het snelst is toegenomen en dat de bevolkingsaanwas in die landen nog ong. 2 pet. per jaar heeft bedragen. De verklaring hiervooor is het naar naar verhouding grote aantal geboor ten - en een daling van het sterfte cijfer dank zij betere levensomstan digheden. Veel aandacht wordt in genoemd werk besteed aan geboorte en huwe lijksstatistieken, zoals blijkt uit de tabellen, waarin deze onderwerpen in cijfers behandeld worden. In an dere tabellen worden statistische ge gevens gegeven van de totale bevol king en de bevolkingsdichtheid van meer dan 250 landen en gebieden, de verhoudingen met betrekking tot leeftijd en geslaöht, emigratie, de verdeling van de bevolking over do leeftijdsgroepen geevens omtrent de werkende bevolking, sterftecijfers en gegevens omtrent de bevolkingsaan was. De bevolkingsdichtheid van de ge hele wereld is in de laatste 30 jaar gestegen van 14 personen per vier- l£-- Midden .1949 was de bevolking volgens .een globale schatting als volgt over dc gehele wereld ver deeld: Afrika 198 millioen; Nrd- en Zuid-Amerika 321 millioen; .Azië 1254 millioen; Europa 593 millioen en Oceania 12 millioen. De bevolkingsdichtheid toont grote verschillen in verschillende gebic1- den. Zo bedroeg deze volgens schat ting in Afrika 7 personen per vier kante kilometer tegen slechts 1 in Oceania. In de Ver. Staten, Canada en de dc Zuid-Amerikaanse republieken de bevolkingsdichtheid 8 personen per vierkante kilometer. Voor geheel A^ë was het cijfer 47, doch dit kan niet als maatstaf worden genomen, want in het nabije Oosten wonen naar schatting slechts 12 personen per vierkante kilometer, in Zuid- Centraal Azië 100 on in Japan zelf 233 per vierkante kilometer. In Europa, ,met uitzondering van het Aziatisch gebied van de Sowjet- Unie bedroeg de bevolkingsdicht heid 22 personen per vierkante kkilo- meter. kuau>.ü oorzaak zijn, dat Uw natuur lijke charme niet voldoende tot zijn recht komt. De Lente, die nadert, maakt het verlangen in U wakker en U wilt in het nieuwe jaargetijde staan als een nieuw mens. Reinheid alleen is daarvoor niet voldoende. Als goede huisvrouw weet U dat Er moet her steld en vernieuwd worden, óók aan uw uiterlijk. Waarom zoudt u uw te slappe of vermoeide spieren niet laten versterken, een ontsierende beharing niet (veilig) doen verdwijnen, huideu vels niet laten genezen? Al is een schoonheidssalon geen spreekkamer van een wonderdokter, dc huidige we tenschap heeft toch resultaten weten te bereiken die aan het wonderbaar lijke grenzen. Bovendien ontvangt u in de beauty-parlor waardevolle wenken voor uw zclfvcrzorging thuis, raad bij het aanschaffen van preparaten en tips voor een goede makc-up. Do kleine fouten, die de totale Indruk bederven, kunnen gecorrigeerd wor den. En bent u eigenlijk niet aan uzelf verplicht uw goede eigenschappen te onderstrepen Knoei daarbij niet zelf en verknoei nog meer. Verlaat u op gediplomeerde krachten. Die vindt u bij Haute coiffure - Solns de beauté STEENSTRAAT 57 Telefoon 21721 en 20477 sociale instellingen van mevrouw Peron, o.a. het kinderdorp Z.K.H. Prins Bernhard en mevr. echter Peron temidden der kinderen, die de spoor, hoge gasten met enthousiasme be- Kascontrole heeft uitgemaakt, dat groetten. een bedrag van 225 is ontvreemd. DODELIJK ONGEVAL NABIJ WOUW. Op de rijksweg RoosendaalBer gen op Zoom onder de gemeente Wouw heeft zich gisteravond om streeks half zes een ernstig ongeval voorgedaan, dat het leven heeft ge kost aan de 69-jarige gepensionneer- de kapitein der kustvaart G. Pepping uit Stadskanaal. De heer P. reed met zijn dochter van Roosendaal met een auto. Waar dc betonweg op dit tra ject overgaat in klinkerbestrating heeft de bestuurder vrij plotseling afgeremd Tengevolge van het gladde wegdek slipte de wagen, keerde een halve draai om, schoof naar de lin kerzijde van de weg en botste daar na tegen een boom. De heer P., die bekneld raakte in de wrakstukken van de carosserie werd op slag ge dood. Zijn dochter moest naar het ziekenhuis .Charitas" te Roosendaal worden overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig, maar niet hopeloos PRINSES WILHELMINA KRIJGT - EN GEEFT EEN NIEUWE REDDINGSBOOT. De Mij. Nederland zal aan Prinses Wilhelmina een reddingboot ten ge schenke geven. Zij heeft te kennen gegeven de boot over te willen dra gen aan de Kon. Noord- en Zuid-Hol landse Reddingsmaatschappij De boot wordt zodanig uitgerust dat z(j bij de hevigste stormen niet kan kantelen. De motoren zijn reeds geplaatst en de schilders leggen de laatste hand. De commissaris der Koningin in de provincie Utrecht heeft gistermiddag de Slagersvaktentoonstelling geopeno welke ditmaal in het bijzonder de aandacht vestigt op het vijfentwintig jarige bestaan van de Vereniging tot Eevordering van Slagersvakonder wijs. Aan de tentoonstelling is een inter nationale tentoonstelling verbonden. Honderdzestig slagers uit zes West- Europese landen hebben hun presta ties ingezonden. Bovendien schreven bijna zeshonderd slagers uit Neder land voor deze wedstrijd in. Terugkrijgen van Nederlanderschap Naar schatting zullen een veertig duizend staatlozen het Nederlander schap terugkrijgen, wanneer de Sta ten-Generaal het thans ingediende wetsontwerp ongewijzigd aannemen. Dit ontwerp heeft betrekking op hen, die het Nederlanderschap hebben verloren, doordat zij zonder verlof (vrijwillig) in vreemde krijgs- of staatsdienst zijn getreden, hun vrou wen, gewezen vrouwen en kinderen. Zij moeten echter hun hoofdverblijf in het Koninkrijk hebben. Nog uit Russische krijgsgevangenschap te rugkerende ex-Nederlanders zullen hun nationaliteit terugkrijgen wan neer zij onafgebroken een jaar lang hun hoofdverblijf In het Koninkrijk zullen hebben. Het herstel in het Nederlanderschap behoeft niet mee te brengen, dat het kiesrecht zal kunnen worden uitgeoefend BEURS - Q VERZICHT DRUKKE HANDEL IN CLAIMS Het zag er naar uit, dat de affaire aan de effectenbeurs gisteren dc twee millioen gulden omzet van Maandag niet zou halen. In allo hoe ken was dc stemming n.l. bijzonder stil en Cultuurfondsen leken zelfs wel volkomen verwaarloosd. Na tuurlijk vroeg men zich af, hoe dc scheepvaartpapieren, die Maandag zo steik zijn ingezakt, zich zouden hou den. Het bleek,, dat op het verlaag de peil kopers kwamen opdagen, zodat een herstel intrad, dat echter nog maar een klein deel van de Maandag geleden verliezen kon weg werken. Ook UniIevci- volgde een richting tegenovergesteld aan Hie van Maandag waren deze certificaten n.L toen bepaald vast, gisteren open de zy iets beter, zonder dat ten aan zien van de over de maatschappij lo pende geruchten inzake dc resulta ten van het afgelopen boekjaar iets bekend is geworden. A.K.U. was nauwelijks veranderd en liet dus geen herstel zien op het 3 procent koersverlies. Ook Philins en Olies bleven op het vorige peil cn hadden een stil verloop In de Cultuurhoek kwamen weer noleriiiKt n voor de di verse kleine rubbers tot stand. Am sterdam Rubber was nauwelijks prijshoudend en vertoonde in het verdere verloop niet de minste ver andering. H.V.A. en Tabakken hand haafden zich op het vorige peil. Er blijft nog steeds een drukke handel bestaan in dc verschillende claims, die op het ogenblik genoteerd worden. Gisteren voegde zich weer een nieuwe claim bi.i deze handel, n.l. die van Hollandiu-Kattenburg., voortspruitende uit dc Maandag be kend gemaakte emissie van aandelen, behalve aandelen, ook nog een mil lioen gulden obligaties uit. De claims Kattenburg, die een theoretische waarde hebben van ruim /93 bleven een stuk daaronder. Aanvankelijk werden zij genoemd op 60, om ver volgens tot circa 70 op te lopen. 'Voorts blijft de aandacht trekken de hoek van Algemene Exploratie, waarvan de aandelen vrij scherp reageerden tot circa 84 Ook het agio percentage van Amerikaanse fond sen was iets lager en liep achteruit van 13 op 12 procent. De bankaande len bleven op het vorige peil. Indone sische credietinstallingcn echter iets luier. De beleggingsmarkt kon zich moeilijk handhaven, zowel voor de Nederlandse guldensfondsen, als voor de in dollars luidende obligaties. Prolongatie 2 1/4 0/0.—. lijksstatistieken, zoals blijkt uit dc Statte Qalf. BINNENLAND. Overleden is in de leeftijd van 55 jaar, mr. A. F. Poggenbeck, lid van de Prov. Staten van Zuid-Hol land voor de V.V.D., directeur van de firma A. van Hoboken en Co. tc Rot terdam. Bij Koninklijk Besluit ls de heer W. A. A. M. Dan>-Is benoemd tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij he't Zweedse hof. In Amsterdam mogen in dc nacht van Zaterdag op Zondag de café's cn restaurants tot 2 uur ge opend blijven. Dit met het oog op dc Zondag tc spelen NederlandBelgië- wedstrijd. In het maatkleding bedrijf is bc-- sloten opnieuw voor onbepaalde tijd een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten op dc voorwaarden, wel ke golden voor het jaar 1950'51. Ernstige militaire oorlogsinvali den behoeven geen radioluisterbijdra ge te betalen. Zij moeten een door de inspecteur van dc geneeskundige dienst van dc koninklijke landmacht af tc geven bewijs hebben en voorts moeten zij een verzoek tot ontheffing indienen bij het hoofd van de dienst luistervergunningen. In Rotterdam is de Christiaan Huygensschool aan dc Hoofdsteeg ge opend, een opleidingsschool voor fijn- instrumentmakers en horlogema kers.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5