eióse hutspot7^ Ledental van „Oud Leiden1' in 1950 iets terug liep De nieuwe loonregeling in het hotel-, café-restaurantbedrijf Gepensionneerden wachten nog steeds op verhoging TYPEN STENG WOENSDAG 11 APRIL 1951 DE LEIUSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Jaarboekje verschenen Voor de vele leden van „Oud Lei- .•n" en het grote aantal belangstel- .nden, dat nog nooit de prijzens- aardige stap naar het lidmaat- chap van deze nuttige vereniging ;eeft gezet, is de verschijning van iet Leidse Jaarboekje een telkens .erugkerend evenement. In deze steeds keurig verzorgde uitgave vindt men ieder jaar veel over ge schiedenis en oudheidkunde van Leiden en Omstreken, zowel wat het jongste verleden betreft, als bepaalde ontdekkingen, onderzoe kingen, enz. Ook het jaarboekje 1951, dat de zer dagen bij A. W. Sijthoff.s Uit geversmaatschappij N.V. te Leiden van de persen kwam, bevat weer veel lezenswaardigs. Behalve de verenigingsoverzichten en gebruike lijke rubrieken met adressen enz., vindt men er het jaarverslag van de vereniging, waarin geconstateerd wordt, dat het ledental iets is te ruggelopen. En dit terwijl duidelijk blijkt, dat de vereniging zich op verschillende terrein zeer verdien stelijk heeft gemaakt. Het bestuur publiceert nogmaals de bezwaren tegen demping van de Oude Mare, welke geruchtmakende zaak reeds vaak besproken en beschreven is. Mooie foto's illustreren de uiteen zetting. Er worden In Memoriam-artike- len gewijd aan J. D. de Kort, Th. B. J. Wilmer, J. C. van Manen, G. E. E. Kuyntjes en N. C. F. van Ginkel. De Visbrug heeft zowel van mr. S. J. Fockema Andreae als van de De Egyptische beeidhouwerken Over „de Egyptische beeldhouw werken in het Rijksmuseum van Oud heden" hield dr W. W. van Wijngaar den, directeur, gisteravond een lezing in het museum. De opening van de vernieuwde za len voor de Egyptische beeldhouw werken, welke onlangs plaats h^eft gehad, heeft weer eens de aandacht gevestigd op deze wereldberoemde verzameling, die onder de regering van koning Willem I met krachtige steun des konings tot stand is geko men- Vo.deed de opstelling dezer kunstwerken vóór 1940 weinig, thans hebben de voorwerpen na een arbeid van une jaren een behuizing gekre gen, waarover men voldaan kan zijn In het kort gaf spr. een uiteenzetting van de principes, die bij deze vernieu wing gevolgd zijn. Daar het daglicht niet altijd even gunstig gebleken v/as voor kunstwerken in een museum en ar thans met electrisch hcht enorm /eel bereikt kan v/orden, is een mo- erne verlichtingsinstallatie aange- racht, waardoor men nu op de meest eale wijz genieten kan van de .hoonheid der Egyptische beeld- iouwwerken Bovendien is door de repassing van een strenge selectie m door een betere groepering der op gestelde voorwerpen een interieur verkregen, Jat een rustige beschou wing mogelijk maakt. Vervolgens behandelde spr. de ty pische kenmerken der oud-Egypti sche beeldhouwkunst aan de hand van een aantal gekleurde lichtbeel den en kunstwerken uit het museum. Bij de vrijstaande beelden van staan de en zittenae personen, die bij voor keur frontaal gezien dienen te wor den, is het de zin voor het monumen. tale, waarbij de vormen streng en strak gehouden worden. Bij de vlak ke beelden, waarbij in reliëf figuren van mensen en dieren op stenen pla ten en wanden weergegeven worden, is het de zin voor het decoratieve waarbij men gaarne alles omtrent het voorgestelde verhalen wii. De Leidse verzameling geeft een duide ijk beeld van de ontwikkeling j der Egyptische beeldhouwkunst ge durende 3COO jaar en vertoont de beste eigenschappen dezer kunst: haar ingetogen kracht, haar stijlvolle strakheid, haar desondanks, rijke ver scheidenheid. Na afloop der lezing kregen de aanwezigen gelegenheid de vernieuw de zalen en de daarin opgestelde kunstwerken in ogenschouw te ne men. heer E. Pelinck de belangstelling. De laatste schreef ook een zeer in teressante beschouwing over de Leidse Doelen en de gravenramen van Willem Thybout. Ir. G. L. Dries- sen wijdt een beschouwing aan het fraaie landhuis Rijnstroom aan de Hoge Rijndijk, dat in het begin van deze eeuw verdween, en mr W. J. Slagter laat de lezers nader kennis maken met een studenten-dispuut uit de vorige eeuw, in welk artikel verschillen met het studenten leven van thans wel duidelijk tot uiting komen. De heer F. A. Ie Poole schreef zowel over de 18e eeuwse kinder voeding in het armkinderhuis als over een wandeling door het Hei lige Geest- of Armewees- en Kin derhuis. Een zeer sympathiek arti kel wijdde de heer C. Korsse over het stadsleven van Leiden in 1880, toen het er nog heel wat gemoede lijker aan toeging dan thans. De heren A. Bicker Caarten en G. van der Mark tenslotte gaven een overzicht van de Leidse monumen ten, wijzend op de verschillende restauraties, die in het afgelopen jaar plaats vonden en die voor het nageslacht bewaarden wat anders wellicht aan de tand des tijds ten offer zou zijn gevallen. Ook de omgeving van Leiden is niet Vergeten. Zowel het witte kerkje van Noordwijkerhout als het huis te Warmond, het Armhuys van Rijnsburg en een geestige toespeling op de naam Voorschoten vonden in dit boekje een plaats. ,Bij elkaar een interessante verza- van Vergadering St. Antonius" Dat de nieuwe loonregeling in het hotel-, café-restaurantbedrijf vele moeilijkheden in zich bevatte, was van te voren wel te voorzien. En het meling van artikelen, die de be- rumoer, dat er rond deze nieuwe re- langstellende lezer enige aangename i gekng ontstaan is, mag voldoende be uuitjes zal bezorgen. De redactie, onder voorzitterschap van de heer kend geacht worden. Dat er in de afdelingen van „St. Antonius" even stukje werk geleverd! KAPITAALSUITBREIDING GEBRS. VAN WIJK De Leidsche Textielfabrieken Gebrs van Wijk en Co N.V. te Leiden heeft gistermiddag een tweede bui tengewone algemene aandeelhou dersvergadering gehouden, waarin het voorstel tot verhoging van het maatschappelijk kapitaal met 5 rrril- lioen tot 10 millioen aan de orde werd gesteld en met algemene stem men is aangenomen. LEIDSE BOND VERGADERDE De afdeling Leiden en omstreken weten, dat het in zijn voornemen van de Alg. Ned. Bond van Gepen- j ligt om te bevorderen, dat zeer bin- sionneerden hield gistermiddag in de nenkort een voorstel bij de Kamer sionneerden hield gistermiddag i Jacobazaal van „Den Burcht" haar jaarvergadering, waar-oor zeer gro te belangstelling bestond. De heer R. J. Smit, die de heer W v. d. Laan als voorzitter is opgevolgd, wees in zijn openingswoord nog eens met na druk op de moeilijke omstandighe den, waaronder de gepensionneerden leven, voornamelijk een gevolg van de stijging van het levenspeil en het uitblijven van een verhoging van hun toelage. Terwijl loontrekkenden reeds tot drie maal toe een ioonsverhoging van 5 hebben ontvangen, kregen de gepensionneerden slechts éénmaal een geringe toelage, welke spr ver geleek met een fooi. Ondanks de her. haalde pogingen van de Bond, om de regering duidelijk te maken, dat zij ook tegenover de gepensionneerden rechtvaardigheid heeft te betrachten, is elk succes hierop uitgebleven Tenslotte spoorde spr. de aanwezigen aan om een krachtige ledenwerfactie te ontwikkelen. Het jaarverslag, uitgebracht door de secretaresse, mevr. K. Scheep straBeukema. meldde een leden winst van 169 gepensionneerden, waardoor het ledental thans 1221 be draagt. Het financieel overzicht, dit maal nog van de hand van de afge treden penningmeester, de heer J H. Adriani, gaf een bafig-saldo aan van ruim f 800.Mevr Boersma en de heren Van Diggelen en Wester beek werden aangewezen voor de kascommissie. Als bestuurslid werd de heer W. P. Mehef herkozen Be sloten werd een bedrag van 100 over te maken aan het hoofdbestuur voor inrichting van het bondsbureau te Den Haag. De contributie werd wederom vastgesteld op 1.50 per jaar. Het hoogtepunt bereikt De bondsvoorzitter, de heer Wol- ters, hield na de pauze een toe spraak, waarin hij er op wees, dat de door de Bond gevoerde actie van vele jaren haar hoogtepunt heeft be reikt. Thans is het wachten op het antwoord van de minister, die bij schrijven d.d. 19 Maart heeft doen E. Pelinck, heeft weer een goed j eens druk over dit onderwerp ge- sproken wordt, laat zich eveneens be- grijpen en zo stond de nachtvergade- i ring van de Leidse afdeling deze keer eveneens in dit teken. Natuur lijk heeft dit zijn goede zijde, want slechts door besprekingen en overleg komt men tot een goed inzicht van hetgeendeze nieuwe regeling inhoud1. Na een Kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer P. Feiten volg de de behandeling van enkele huis houdelijke agendapunten. De voorz. deelde vervolgens mede dat de jaarvergadering ditmale in Mei zal worden gehouden, .terwijl de feestviering ter gelegenheid van het patroonsfeest zonder vergadering zal worden gevierd. .Hierna was het woord aan de bonds- penningmeester, de heer W. J. L. v. d. Bol,die opnieuw sprak over de nieuwe lonen in het hotel- café- res taurantbedrijf. Spr. noemde het gelukkig, dat de regeling tijdig tot stand is gekomen. Een latere invoering zou waarschijn lijk tot afstel hebben geleid. Jammer vond spr. het, dat door de ontijdige en tendentieuze berichtgeving van de zijde van de secretaris van de Fede ratie een verkeerde voorstelling van zake nis gegeven, welke enigszins is weggenomen doo een uiteen zetting van de zijde der personeels- bonden. Intussen had de eerste publi catie toch de nodige deining veroor zaakt en protestvereaderingen waren er het gevolg van doch de storm rond de lonen is reeds geluwd. De heer van der Bol deelde ver volgens mede, dat nu blijkt, dat tal van chef-koks veel meer verdienden dan men officieel wist. Dit blijkt hieruit, dat thans reeds meer dan 70 verzoeken om dispensatie zijn bin nengekomen om bedoelde lonen te mogen handhaven. Nu de nieuwe loonregeling in wer king is, blijkt evenwel, dat vele werkgevers er ook op uit zijn, om allerlei middelen te proberen het personeel te benadelen. Grotere moeilijkheden leverden echter het bedieningsgeld en de over- tips, Dagen en weken lang heeft de telefoon bij de hoofdbestuursleden niet stilgestaan, maar nu na enkele zal worden ingediend, dat tegemoet komt aan de wensen van de Bond. Gezien de lange lijdensweg en het standpunt van de minister t.o.v. de gepensionneerden, dat nooit zo gun stig is geweest, is spr. met enige vreze vervuld over het uiteindelijk resultaat. Terwijl de volksvertegen woordiging er van overtuigd is, dat de geoensionneerden in een zeer moeilijke positie verkeren, is het ons nog niet gelukt de regering aan onze kant te krijgen. Slechts een kleine toelage Cook sor. <=nr*>k van een fooi) werd ons over 1949 en 1950 gegeven, waaraan de belofte werd verbonden, dat wij in 1951 meer zouden krij gen. Deze belofte is echter al in de laatste maanden van 1950 gegeven, en nu is het al April 1951 en wij ver keren nog steeds in het onzekere Ook het contact, dat wij met de Stichting van de Arbeid hadden op genomen. is op niets uitgelopen In het overleg, waarop onze Bond had aangedrongen, ziin wij niet pekend. Thans zijn alle Kamerleden door de Bondi ingelicht en met de gang van zaken op de hoogte gesteld en geldt voor ons allen het woord: afwachten. Uitvoerig werd hierna gediscus-i sieerd over de voorstellen, welke behandeld zullen worden in de in Mei te houden bondsraadsvergade- ring te Amsterdam Als afgevaardig de naar deze vergadering werd aan gewezen de heer R. J. Smit, met als plaatsvervangers mevr. K. Scheep straBoukema en de heer K. W. Wijk. 2 C maanden klaar. 10 vinger syst. blind rhytm. talen (130 letter- repen p. minuut) Aanvang dagelijks KON. ERK. PiTMAHSCiiODL PLANTSOEN 65 TEL. 26558 SPORT VOETBAL. EXCELSIORSCHOTEN De voor hedenavond in het kader van het Zilveren Molentournooi vastgestelde lichtwedstrijd Excelsi orSchoten gaat door. „DE SLEUTELS." ..De Sleutels" speelde Dinsdag de erste ronde van de promotie-Degra datie Paren competitie. In groep A. hebben zich gehand haafd de paren: Pollmann-Pollmann jr. 41 m.p.: Marcelis-Goutier 3514; Warnecke-Vrijenhoek jr 33J4; Kreft- Domburg 31K-. Het paar mevr. Ku- kler-Uphof had eveneens 31H m.p. doch wordt niet geplaatst. De overi gen pareij uit deze groep komen in groep B. Van groep B. promoveren naar A. Ie paren: Mevr. Tielkemeyer-v. d. .Jnde 37 m.p. Mevr. Vrijenhoek- Heemskerk 36 m.p. Tiekemeijer- mevr. v. d. Ende 33 Yi m.p. en de da mes Braams-Bussching 33 m.p. De overigen paren van groep B. komen in C. In groep C. wisten zich te plaatsen voor groep B.: Echtpaar Wingen 50XA m.p.; Bonte-v. Eg- ïond jr. 3914; Hrn. Braams-Bus- ching 3814; Smelt-Oudshoorn 37^ m.p. De paren 9 en 10 van groep C. komen in groep D. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men godgeleerdheid de'heer J W Wery, Warmond; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde-Chemie P J. Geilings Leiden; doctoraal examen Natuurkunde H. C. van Els1 Leiden. Candidaatsexamen Wis- en Natuur kunde (K) J. W. de Blok Leiden, idem (F) Mej. W. Hofman. Leiden. „NICO" VERLIET DE SOCIëTEIT MINERVA Gistermiddag nam de heer N. Op dam door de studenten steeds „Nico" genoemd, afscheid van de Sociëteit Minerva, na er 20 jaar als gardero be-bediende werkzaam geweest te zijn, om van zijn pensioen te gaan genieten. De heer Obdam werd eerst in de Commissiekamer ontvangen door de Commissie van Orde en Vertegen woordiging van de sociëteit Minerva. Daarna vond een afscheidsreceptie plaats in de leeszaal, echter niet voordat „Bloemen-Bertha" aan Nico en zijn familieleden een bloem had aangeboden. Eerst verscheen het Collegium ter receptie. De praeses,, de heer J. J. C. Alberdink Thym, herinnerde aan de plaats, die Nico in het sociëteitsleven heeft ingenomen,, ,aan zijn hulp vaardigheid en aan de talloze stu denten wier namen hij alle ken de die Nico als groentje heeft zien komen en als gepromoveerde heeft zien vertrekken. Een mooie ta bakspot met inhoud werd aangebo den als blijvende herinnering. ,Vele corpsleden en oud-alumni bo den daarna hun gelukwensen aan. Thuis ontving de heer Obdam nog een geschenk van de heer J. Barend- se die dit namens het gezamenlük personeel van de sociëteit aanbooo. Woensdag 11 April Het regent tegenwoordig niet al leen regenwater, maar ook jubilea! Vandaag viert de heer N. L. Segaar, adjunct-eomrr/ies bij de administratie van de Politie te Leiden, zijn zilve ren dienstjubileum. Hedenmorgen om kwart voor elf kwamen zowel de commissaris, de heer R. J. Meyer, als hoofdinspecteur D. v. d. Wal en de chef van de administratie de jubila ris gelukwensen. Bovendien trad het Leids Politiemuziekgezelschap naar voren en blies voor de woning van de heer Segaar, Roemer Visserstr. 8, een lustig deuntje. Vanmiddag gaat er nog meer gebeuren. En gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer Th. W. Pet, technisch ambtenaar bij de afd. Gas distributie van de Sted. Lichtfabrie ken, zijn 40 jarig jubileum vierde. Ir Y. Ykema, de directeur, sprak de 'u'-ilaris hartelijk toe en had slechts lof voor de wijze, waarop de heer Pet zijn taak vervult. Na aanbieding van oorkonde en gratificatie, spra ken ook de adjunct-directeuren dr ir P. G F. T. Fehmers en ir F. Stok- huyzen. Ook de heer O. Kruysdijk, chef van de jubilaris had het een en ander te zeggen, speciaal over de eigen vindingen en bedrijfsverbete- ringen, die de heer Pet heeft uitge dokterd. Namens de Jubileumcom missie sprak de heer J. J. C. Snel en bood een polshorloge aan. Namens de Gas-inspectie was het de heer J. F. Kloeg, die een mooi aandenken aanbood. Nu het vandaag toevallig droog is, althans om half drie, nu wij dit schrijven, komt er een nat bericht binnen! De R.K. Zwemver. „De Golfbrekers" houden op 26 April grote onderlinge zwemwedstrijden in Dp Overdekte", waaraan alle leden van jong tot oud kunnen deelnemen. Donderdagavond worden alle leden verwacht om te trainen en zich in te laten schrijven. Gistermorgen stond er op de Hee rengracht een carrier geparkeerd. Dat komt vaker voor en we zouden er dan ook geen melding van ma ken, ware het niet. dat een vracht wagen achteruitreed en precies de carrier moest raken. Het gevolg was, dat de laatste in het grachtwater te recht kwam. Niet alleen de carrier, maar ook 120 pakjes margarine, 20 pakjes roomboter. 5 flessen slaolie 20 flessen gecondenseerde melk en 20 blikjes leverpastij werden een weken blijkt dat de regering toch heus niet zo slecht is, uitzonderingen daar gelaten. Het personeel zegt hier en daar volmondig dat men er niet slechter aan toe is. Spr. vroeg de vergadering de thans getroffen regeling gedurende de thans lopende drie maanden rustig af te wachten. Na deze drie maanden wordt de loonstaat opgemaakt en ie der zal verzekerd zijn van het vast gestelde garantieloon. Binnen deze drie maanden zal ieder ook een schriftelijk contract met zijn werk gever hebben. Verschillende voordelen van de nieuwe loonregeling passeerden hierna opnieuw de revue en de heer v. d. Bol wees er daarbij o.m. op, dat het bedieningsgeld het onver vreemdbaar eigendom is van het per soneel' en de administratie daarvan moet eveneens door het personeel geschieden, niet door de werkgever. Met voldoening constateerde spr. voorts, dat de vrouwen van het per soneel in ieder geval blij ziin met het garantieloon, want zij weten nu in ieder geval waarop zij recht hebben. Tenslotte concludeerde spr., dat er thans een recht gecreëerd is voor het hotel- café- restaurnntpersoneel en hij hoopte, dat van de zijde van het personeel alles in het werk wordt gesteld om nieuwe leden voor de or ganisatie te winnen. Na een dankwoord van de voorzitter tot de heer v. d. Bol volgde de in stallatie door de voorzitter, bij afwe zigheid van de geestelijk adviseur van drie nieuwe leden. Op de uiteenzetting van de heer v. d. Bol volgde een uitvoerige gedach tewisseling, waarbij vooral verschil lende voorbeelden uit de practijk onder de loupe werden genomen. Burgerlijke STA1SD Geboren: Cornelia Catharina dr van W. A. Kreffer en W. J. Schalks; Roeland zn van P. E. Hutte cn J. H. ten Haken; Maria Catharina Petro- nella dr van W. Hartog en M. E. Reurings; Maarten Theo zn van 1. van der Plas en L. ter Heide; Wil- helmina dr van J. Limburg en H. M. Brokkaar; Lena Anke dr van J. Ouwerkerk en H. Bleoksma; Wilhcl- mina H~rmina Josephina dr van H. M. van Schaik en A. G. C. S. Meijer Cornelis zn van G. van Eek en C. Verstraaten: Rudolf zn van C. J. L. Coster en C. A Reichwein. Getrouwd T. R. S. T. Modderman im en J A. C. Teenstra jd Overleden: C. Remmelswaal vr. 76 jr.; J A, van Graas gesch. van Sneeboer 75 jr; W. A. T. M. Ver beek dr. 1 dag. NIEUWS UIT DE R'INSTPEFK ALPHEN AAN DEN RIJN prooi der golven Willen de dames van de Congre gatie der H. Familie, St. Leonardus- parochie, Haagweg, er aan denken, dat hedenavond de eerste bijeen komst wordt gehouden van het Tri duüm? Aanvang om 8 uur in de kerk. Donderdag en Vrijdag dito. I Door het Ambtenaren-Cènlrum, kringen in zijn vaderland af. Tot slot Met ingang van Mei Naar wij vernemen zal de verbin ding Alphen—Gouda vv. met ingang van de nieuwe dienstregeling weer per trein geschieden. Momenteel wordt deze verbinding zeer ten en- gerieve van de vele reizigers per autobus onderhouden Ongetwijfeld zal dit bericht door velen met vreug de worden ontvangen Er zal t.z.t weer met geheel gereviseerd mate riaal gereden worden, zodat storin gen etc. ook tot een piinimum be perkt zullen blijven 70-JARIGE DAME VERDRONKEN. De 70-jarige mevr. Z.—den H. is gistermiddag omstreeks 3.15 uur in het Aarkanaal, nabij de Rijnbrug te water geraakt en verdronken. Kunst matige ademhaling, toegepast door een tweetal voorbijgangers, de heer J. Goedhart en een bestuurder van een luxe auto, die de dame met be hulp van een roeiboot op het droge wisten te brengen, alsook door dr. A. J. Zwartendijk, mochten niet meer baf en. Film en praatje over Brazilië. De oud-Alohenaar, de aannemer A. J. J. van Engelen, die het vorig jaar met zijn gezin naar Brazilië emi greerde. heeft Dinsdagavond, onder auspiciën van de L.T.B. en de L.T.J in de Sint Josephzaal een vrij lange, door hem zelf opgenomen film ver toond over het leven, werken en wo nen in Brazilië. De film welke zowel bij familieleden /an geëmigreerden in Holland als bij de geëmigreerden in Brazilië was opgenomen, i" vrij goed geslaagd Bij en vóór de verto ning hield de heer Van Engelen een kort praatje en vertelde daarin het een en ander over de ruim 900 Hol landse gezinnen in Brazilië. Hierbij verheelde spr. niet de nadelen en de moeilijkheden van het emigreren naar een vreemd land. maar besnrak ook de aangename zijde Spr. ziet in Brazilië het land, dat bij uitstek voor de Hollanders geschikt is en ge waagde van vele. grootse plannen, waardoor in de naaste toekomst de Nederlandse kolonie sterk uitge breid zal worden. Om hieraan een steentje bij te dragen reist de heer Van Engelen met deze film vele afd. Leiden, is gisteravond een twee- werden nog vertoond een sportfilm de contactavond gehouden, waar als en een film over de opbouw van spreker optraden, de heren P. A. j „Avifauna", terwijl de avond werd Ravelli, voorzitter van het A.C. en ingeleid, na een korte toespraak van J H v d. Meer, Bestuurslid van de de heer Joh. C. Vink, secr. van de Centrale van Rijkspersoneel. Eerst-1 L.T.B.. met een leuke tekenfilm De genoemde hield een inleiding over avond, welke o.m door prof. F de toekomst der ambtenaren, waar- Grent .oud-kapelaan der Darochie, in hij achtereenvolgens belichtte het I thans leraar te Den Haar oastoor Sch inborst en kapelaan Bommel werd bijgewoond, werd niet een dankwoord van de heer Vink geslo ten. Georganiseerd Overleg de classi ficatie der Gemeenten de salaris sen in de huidige omstandigheden de pensioenen en het verschil in de arbeidsovereenkomsten in het vrije bedrijf en die tussen de Overheid cn haar ambtenaren. Vervolgens be handelde de heer J. H. v, d. Meer het onderwerp „Werkclassificatie en Taakanalyse", waarbij hij zeer uit voerig inging op deze zaken aan de hand van het vrije bedrijf en dit te- zeer g0e^0 stemming waren Na een vens toepaste op het werk van de korte openingstoespraak van de kocht. De keuze bij de keuring viel dit keer op de donkere soorten. De bond telt momenteel een kleine veer tig leden, welke over geheel Z.H zijn verspreid. NIEUWKOOP SLUITING CURSUS 18-JARIGEN Zondag 8 April, zal voor de 18-ja rigen van Nieuwkoop een heugelijke dag blijven. De sluiting van de gods dienstcursus van het afgelopen jaar werd zo luisterrijk gevierd, dat ze op alle aanwezigen cursisten, ouders en belangstellenden een diepe in druk maakte, 's Avonds om 7 uur werd een plechtig I f met assistentie gecelebreerd. De welbekende pater Engelbertus o.f.m. Cap. hield een in drukwekkende preek naar aanlei ding van de tekst van S. Paulus: „certa bonum certamen fidei", „Strijd de goede strijd van het ge loof" Evenals de daopere bende van Gedcon, moeten ook wii kathoReken onbevreesd voor ons geloof durven uitkomen. Voor wie zullen we be vreesd zijn? Toch zijn er nog vele halfslachtige katholieken. Hoe komt dat? Men kent de grootheid cn schoonheid van zijn geloof niet vol doende. Kennis kweekt liefde en liefde geeft kracht en moed. Daarom leer uw geloof kennen, dan zult pc uw geloof waarderen en r'ii zult voor uw geloof weten te --fclT'cn. Bij de uitdeling van de d'^'oma's aan alle cursisten van dit laar, sprak de pastoor nog een zeer vurig woord, waarbij hij steunde on de tekst van Johannes die o^k op het diploma afpedrukt staat: vt h f" pst Victoria, ouae vincit mundum. fiJr,s nostra". Dit is de overwin^n" die zegenreaU over dp were'd. ons be loof' Hij bedankte de ion*»ens en meisjes voor hun trouwe opkomst, die voor een groot pedeelte ook -te danken was aan de trouwe medewcr- Vjncr van de ouders. Zo was voor de opkomende ipu«*d van Nieuwkoop zowel het vclooo als hef s'ot van d° cursus een ernot succes, dat voor dp toekomt 70wel voor hup zei f als h<>r nmoovlnrt rjj- ke vruchten heinnft. Tie top? '•end opeekomen gelovigen gineen allen voldaan naar huis. Feestavond „Wilskracht". De oudere leden van „Wilskracht" ple gen de traditie van een feestavond, na de jaarlijkse uitvoering, in ere te houden en daartoe was de bovenzaa' van Hotel „Centraal" Dinsdagavond gevuld met dames en heren, die in ambtelijke wereld, Voor het examen van adjunct- commies der directe belastingen, in voerrechten en accijnen slaagden C. W. Barendrecht, Mw. K. G. Bos. J. J. Devilee, allen ter inspectie der be lastingen te Leiden, le afd. Mw. M. S. Beversluis, Ontvangkantoor Lei den D.B., G. J. van Dijk, P. S. Thee- len, Ter inspectie der belastingen Leiden 2e afd. STADSKOK. MARK 1 BERICHTEN WOERDEN, 11 Apri. Kaas. Aan gevoerd 35 partijen. Prijzen eerste soort 1.962.00, 2e soort 1.90 1.94 per kg. Handel traag. VEUR, 11 Apri. Groente. Sla A 19.80—24-30 idem B f 15.40—23.90; idem C f 10.00—14.10; stoofsla 39— 69 ceit, spinazie 3354 cent, prei 912.10, andijvie 47 cent, radijs 9.7011.80, en raapstelen 2.30 per bos. LISSE, 11 Apri. Gladiolen. Plant goed 6/8 en 4/6: Acca Laurentia 90 en 60 cent. Allard Person 1.00 en. 0.75, Bloemfontein 70 en 55 cent. Gen. E'senhower 65 en 55 cent, Gold Dust 65— en 40 cent. Joh. Strauss 30 en 70 cent; Mansoer 65 en 50 cent, Paul Rubens 60 en 40 cent, Sneeuw princess 50 en 40 cent, Topscore 85 korte openingstoespraak voorz., de heer G. Ponsioen, sprak de directeur, de heer P Zuidam, een opwekkend woordje Een toneel clubje gaf vervolgens een stukje ten beste. De avond werd in uiterst ge zellige stemming doorgebracht met het duo van Mild. met muziek, dans en gezelschapsspelen. Er was ook een danswedstrijd om prijzen. De gelukkigen waren: 1. Dirk Bosman met Toos Hogenboom, 2. J. A. Wols- wijk met N. van Gils en 3. Paul Ro- zestraten met Jopie Lammerts van Bueren. Nutria-fokkers. De Zuid-Holl. Bond van Nutria-fokkers (Z.-Ame- rikaanse moerasbever) hield Dins dagavond in Hotel „Centraal" zijn provinciale jaarvergadering. De heer A. C. Boelmans uit Bodegraven, voorz., leidde de goed bezochte bij eenkomst in met een uiteenzetting van de behaalde resultaten van het laatste VA jaar. Hoewel men in vele kringen aanvankelijk sceptisch stond zittcr de vrees aan de hand van de behaalde goede resultaten logen straffen De fokkerij is in de loop van de jaren overgeschakeld op ie pelskwekerij, waardoor uitstekende resultaten zijn behaald. Deze avond werden de gelden van de opbrengst aan de leden uitbetaald. Bij de laat ste omzet werden 400 dieren ver- La^We RorirKfAii DR DREES IN EERSTE KAMER ONWFL GEWORDEN Toen de mmister-president dr. Drees heden na de middagpauze zijn rede ter beantwoording van opmerkin"en bij de algemene politieke beschou wingen over de ri'ksheTo' n? 'n ''e Eerste Kamer hervatte, heeft hij schorsing der vergadering "evraagd omdat hij zich onwel gevoelde. Reeds tijdens de oauze was hij lichtelijk ongesMd p-ewees'. doch hij wilae trachten zijn rede te vol tooien. Dit bleek hem n'et mo^c'Mk. De vergadering werd aan*4n-ds schorst. Dr. Drees heeft zich per auto huiswaarts begeven. GROENTENEXPORT NAAR DUITSLAND NOG NIET HERVAT Het A.N.P. verneemt, dat de groen- tenexport naar Duitsland deze week nog niet hervat zal worden. Men wacht een bekendmaking in de Duit- „Bundes-Anzeiger" af over het voorlopig beschikbaar stellen van een millioen dollar voor deze export. Deze bekendmaking zal, naar alge meen verwacht wordt, aan het einde van deze week verschijnen. Bovendien vergt de hervatting van de groentenexport aan beide kanten nogal wat administratieve voorbe reiding en nauwkeurig overwegen van maatregelen, die met de verde ling van het eerste contingent sa menhangen. Aangezien tengevolge van de slechte weersomstandigheden de aan voer van jonge groenten op de vei lingen nog niet verontrustend groot is, verwacht men geen catastrophale gevolgen van dit uitstel. Wel is voor sla reeds een vrij sterke pri:«daling ingetreden. Dins dag deed deze per krop voor de bes te kwaliteit 22—23 cent Deze prijs was heden, Woensdagmorgen 13 tot 114 cent.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3