Wanneer zal de regen ophouden AGRARISCHE BEDRIJVEN KOMEN IN ZEER GROTE MOEILIJKHEDEN Veelomstreden wet aanvaard De Marshall-hulp aan België De Chinezen in Indo-China Prins Bernhard in Chili WOENSDAG 11 APRIL 1951 UE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DE VOORTDURENDE REGEN van de laatste weken heeft in alle agra rische bedrijven de hoop op een rijke oogst weggespoeld. Men begint zelfs, met ernstige schadeposten rekening te houden. Het bouwland is zo nat geworden, dat er op de meeste plaatsen onmogelijk gezaaid kan wor den. In de bollenstreek zijn de gewassen ver achter en heeft men het bloemencorso reeds een week moeten uitstellen, omdat het duidelijk is, dat op 21 April nog te weinig bloe men in bloei staan voor de versierin gen van de wagens. De veeboeren kunen hun' koeien de wei niet instu ren en ook de tuinders ondervinden de onaangename zijde van de re genval. verre van gemakkelijk is, omdat het pootgoed zeer moeilijk te krijgen is. De veeboeren zitten met de moei lijkheid, dat de koeien nog steeds niet naar de wei kimnen. De regen val heeft een zeer nadelige invloed op de grasstand. Het wintervoer is in de meeste gevallen reeds op, zo^ dat iedere dag, dat de koeien in de stal moeten blijven, een financiële strop betekent. Vooral omdat het veevoeder moeilijk verkrijgbaar en bovendien zeer duur is. Vooral Landbouw in de verdrukking De regen in de herfst van verleden jaar was reeds oorzaak, dat de boe ren slechts 59.000 van dc 81.000 ge projecteerde H.A. wintertarwe kon den inzaaien. Dat zou nog niet zo erg geweest zijn, als men in plaats daar van thans zomertarwe had kunnen zaaien. De regen steekt echter op nieuw een spaak in het wiel en als het weer niet heel gauw verandert, zal het er zowel voor de tarwe als voor de gerst droevig uitzien. Van een top-opbrengst is in ieder geval geen sprake meer en de boeren zul len ai blij zijn, wanneer het nog een normai.e oogst wordt. Daarvoor zal echter een zeer gunstige zomer nodig zijn. Ook voor andere gewassen wordt de situatie critiek. Voor vlas en erw ten is de uiterste termijn van in zaaien van begin tot half April. De suikerbieten moeten uiterlijk over veertien dagen gezaaid zijn. Vele boeren zullen naar meer spe culatieve gewassen moeten uitzien met alle gevolgen, die daaraan ver bonden zijn, speciaal ten aanzien van de wisselvallige prijzen. Men zal het moeten zoeken in blauwmaanzaad, bruine bonen, mos terdzaad en eventueel in een uitbrei ding van de aardappelteelt,, hetgeen Medezeggenschap Duitse arbeiders In een opgewonden sfeer en ten koste van een breuk in de regerings coalitie heeft de Westduitse Bondsdag Dinsdagnacht het sedert drie maanden omstreden wetsont werp tot het geven van 50 procent nWezeggingsschap aan de arbeiders in het beheer van do 'kolenmijnen en staalfabrieken aangenomen. De be slissing kwam pas tot stand, nadat kanselier Adenauer in de late avond uren een nieuwe conferentie met de voorzitters van dc twee betrokken vakbonden en van de fracties der Christelijk Democratisch en Sociaal Democratische partijen gevoerd had, waarop besloten werd tot een com promis. Dit compromis, dat tussen Ade nauer en Schumacher gesloten werd, schakelt een gerechtelijke instantie in om neutraliteit van de elfde man in de te vormen raden van toezicht te waarborgen; de overige tien zetels in deze raden van toezicht zullen gelijkertijd dioor 'arbeiders en on dernemers worden bezet. De debatten der laatste weken hebben zich voortdurend geconcen treerd op deze neutrale elfde man, daar men een dominerende positie van één der partijen tot elke prijs wilde voorkomen. Voorstellen om de overheid een stem in het kapittel te geven waren verworpen en het idee om rechtbanken in te schakelen werd werd op het allerlaatste ogenblik als noodoplossing bedacht. Alleen dc meerderheid van de de socialisten en de linkse Centrum partij hebben tenslotte voor het wets ontwerp gestemd. Twee partijen der regeringscoali tie, de liberalen en de Duitse partij, beperkten zich er niet toe tegen de wet te stemmen, die haar naar me ning tegen de grondwet is en de vakbonden zal afschaffen. Zij hebben daarnaast formeel protest aangete kend tegen het feit, dat de zitting voor het vinden van een nieuw com promis werd geschorst, nadat de de batten reeds besloten waren en de stmmingen waren begonnen. De libe rale fractieleider verklaarde, dat daaruit een zeer ernstige situatie voor de regeringscoalitie zou kunnen voortvloeien. Toestand op de bollenvelden. Ook de bloembollenkwekers heb ben weinig reden tot juichen. De natte planttijd was voor de tweede kwaliteitsgronden al zeer ongunstig en hier is op verschillende plaatsen het gewas „verzopen" zoals men het in vaktermen noemt. De hyacinthen zijn het minst ge voelig voor de nattigheid en de tul pen het meest. De vérhalen over het verrotten der bollen zijn echter uit de lucht gegrepen. Voorjaarsregen kan een dergelijk proces niet ver oorzaken. De narigheid in deze sec tor houdt verband met -de late bloei der gewassen Momenteel moesten de vroege tulpen reeds in bloei staan. Wie een kijkje in de Bollenstreek neemt, bemerkt al spoeaig, dat hier van nog geen sprake is. Het gevolg van deze achterstand is. dat bij verandering van weer een min of meer geforceerd groeiproces plaats zal hebben, waarbij de ver schillende werkzaamheden die nor maal over vijf of zes weken ver deeld kunnen worden, in een veel kortere periode moeten geschieden. Men zou nu eigenlijk al aan de derde bespuiting toe moeten zijn, maar in feite heeft er pas een of nog geen plaats gehad. Wanneer de regen deze bespuitingen onmogelijk blijft makene, bestaat er gevaar voor ziek teverschijnselen o.a. vuur in de tul pen. Over het algemeen verwacht inen, Chinese troepen hebben in Noord- West Indo-China vier plaatsen bezet. Dit werd bekend gemaakt door een woordvoerder van het Franse hoofd kwartier. Hij deelde mee, dat een Frans verkenningsvliegtuig Chine zen heeft waargenomen in Binhloe, de vierde plaats, die zij bezet heb ben, sinds zij op 1 April Indo-China binnentrokken. De Chinezen hebben op het ogenblik een grote driehoeki ge sector in handen, die in het Wes ten wordt afgesloten door Tsinho en in het Zuiden door Phongto en Ban- namcuong. Op de Oostelijke flank worden de Chinezen gedekt door troepen van Ho sji min, die de hele bergstreek ten Oosten van de Rode Rivier beheersen. Volgens berichten van betrouw bare zijde hebben de Chinezen bij Tamduong contact gemaakt met de Vietminh. Tamduong ligt 50 kilome ter ten Noord-Westen van Laichau, de hoofdstad van de provincie Thai. De driejarige Jeany Go vers, die vorige week Dinsdag te Soerabaja in de omgeving van het ouderlijke huis door een Indonesische vrouw in een betjak was weggelokt, is thans teruggevonden, Maandag kreeg de vader een aanwijzing van een Chi nese jongeman, dat te Sepandjang een Nederlands meisje was gezien. Tezamen met de inspecteur van po litie, de heer Ramelan, die de gehele week aan de opsporing van het meis je had gewerkt, vertrok de vader direct naar het dorpje, waar hij zijn dochtertje aantrof in een garage, in gezelschap van een Indonesche vrouw. Het meisje verkeerde in een vervuilde en totaal verwaar'oosde toestand. De bewoonster van de ga rage, een Chinese vrouw, was niet aanwezig toen de inval werd gedaan. De reden van de ontvoering is nog niet bekend. WESTERLING NAAR NIEUW-GUINEA? POST VOOR DE ,KOTA INTEN'' Post bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Kota Inten" op weg naar Indonesië, welke in èen der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 12 April a.s. in Nederland worden ter post be zorgt. Post bestemd voor uitreiking in de haven van aankomst uiterlijk op 23 April a.s. De brieven moeten alle worden verzonden aan het veldpostkantoor te Djakarta, onder vermelding: „Aan boord van het troepenschip „Kota In- ten". FELLE BRAND OP HAARLEMMERDIJK TE AMSTERDAM, Vanmorgen heeft een felle brand gewoed in het perceel Haarlemmer dijk 61 te Amsterdam. Beneden is een kledingmagazijn gevestigd, de eerste NIEUWS UIT en tweede etage zijn woonhuizen. Vermoedelijk is de brand ontstaan op de eerste etage, waar een vrouw en twee kinderen woonden. Het vuur greep onmiddellijk zeer snel om zich heen, zodat de vlammen, vóór de brandweer arriveerde, meters hoog boven het dak uitsloegen. De brand werd te ca 11 uur ontdekt door een rechercheur van politie, die toeval lig passeerde. Deze snelde, na de brandweer te hebben gewaarschuwd, onmiddellijk het huis in om te zien of er mensen in gevaar verkeerden. Dit bleek echter niet het geval. De brandweer arriveerde terstond met groot materiaal, omdat ernstig gevaar bestond, dat het vuur zich in deze oude winkelstraat snel zou verbrei den. Men slaagde^er in de brand tot het perceel 61 te beperken, waarvan de eerste en tweede, tevens bovenste etage, volledig uitbrandden. De win kel beneden kreeg aanzienlijke wa terschade. Om goed half twaalf kon het sein „brand meester" worden ge geven. OMGEVING Nog geen beslissing Amerikanen in Parijs hebben ver klaard dat de Amerikaanse regering nog geen beslissing heeft genomen omtrent de opschorting van de Mars hal hulp aan België, Naar vernomen wordt zal de ECA onmiddellijk een nota aan de Belgi sche regering zenden, waarin zij wordt gewaarschuwd,, dat alle finan ciële hulp, die aan België werd toe gezegd in het kader van het plan Marshall, zal worden opgeschort, wanneer de Belgische autoriteiten geen einde maken aan het beslag op de zeven millioen dollars, die door de ECA ter beschikking waren gesteld van de Nationale Bank van Grieken land voor aankoop door de Griekse regering van spoorwegmateriaal in j België. 1 Volgens een bericht van het Indo nesische persbureau Antara zou de heer Raymond Westerling, bijge naamd de Turk, een visum hebben gekregen voor Nederlands Nieuw- Guinea. Op het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag was hierom trent in het geheel niets bekend. Aneta meldt uit Djakarta, dat naar aanleiding van de in Indonesië cir culerende geruchten, dat aan Wes terling en twee zijner vrienden een visum zou zijn verstrekt om Irian binnen te komen, „Merdeka" in een hoofdartikel schrijft, dat, indien dit bericht juist is, aan de Nederlandse regering duidelijk dient te worden gemaakt, dat zulks een 'vijandige daad zou zijn. Wat Westerling ge daan heeft ligt nog vers in het ge heugen en zijn slachtoffers lijden nog, aldus het blad. dat de tulpen een minder goed gewas zullen geven, vooral als de..Mei maand warm wordt. Tuinbouw heeft nog hoop. In de tuinbouw leeft de gedachte dat bij een spoedige verandering van het weer de resultaten nog zullen meevallen. Wei zal in dat geval de opbrengst iets minder zijn. De aard beien baren de meeste zorg, omdat zij bij de huidige gang van zaken zeer iaat zullen zijn. De vruchtdragingsperiode eindigt echter op de gewone tijd, zodat de aanvoer, die zich anders b.v. over zeven weken uitstrekt mogelijk slechts vier of vijf weken zal bestrij ken. Voor de tuinder brengt dit slechtere prijzen mee, omdat de aan voer groter zal zijn. Daarbij komt, dat Engeland juist in de beginperiode afneemt. De uitvoer kan dus ook na delig worden beïnvloed. Een spoedige komst van de lente kan hier nog redding brengen. Het L.E.I. geeft rekenles. Aan dit overzicht zouden wij nog even een opmerking willen toevoe gen met betrekking tot de kostprij- zenberekening. Nu de natte gronden de uitzaai van zomergewassen ver traagt, treeds duidelijk op de voor grond met hoeveel inzicht het Land bouw Economisch Instituut het zoge naamde L.E.I. rapport heeft samen gesteld. Het ging er namelijk vanuit, dat de kostprijsberekeningen niet geba seerd moesten worden op de grote opbrengsten van de laatste jaren, maar op de normale, gemiddelde oogsten. Minister Mansholt kan in ver band met de regenperiode binnen kort constateren, dat uitzonderlijk groeizame jaren geen gezonde basis vormen voor een voorzichtige en verantwoorde berekening van de kosten. Do Chileense pers heeft prins Bern hard, die gisteren voor een good- will-bezoek van zeven dagen uit Buenos Aires in Santiago is aange komen, op ongewoon hartelijke wijze verwelkomd. Kardinaal José Maria, het hoofd van de Chileense katho- liee kerk, een. aide van de president, hoge regeringsfunctionarissen, par lementsleden en het corps diploma tique ontvingen de Prins het eerste lid van de Nederlandse koninklijke familie, die een bezoek aan Chili brengt. Het begin van het program ma werd met militaire eerbewijzen opgeluisterd. De Prins wordt Chili's eregast ge-, noemd. De kranten besteedden gro te gedeelten van hun eerste pagina aan de aankomst van dé Prins en publiceerden foto's en hoofdartike len, waarin de nadruk wordt gelegd op de Nederlands-Chileènse vriend schap. Ook schrijven de bladen over de deugden en de gaven van de ko ninklijke familie en de grote krachts inspanning van het Nederlandse volk om de rampen van de tweede we reldoorlog te boven te komen. De Prins zal president Gonzalez Videla decoreren met het grootkruis van de orde van Oranje-Nassau. Hij zal zelf met de hoogste Chi leense orde van verdienste, die van generaal Bernardo O'Higgins, wor den gedecoreerd. Open plaatsen bij het Lager Onderwijs Per 16 Januari j.l. bedroeg het aantal vacatures in het verplichte personeel bij scholen voor gewoon lager onderwijs, voorbereidend ge woon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs, openbare: 661, Rooms Katholieke 232; Prot. Chris telijke 199 en andere bijzondere scholen bedroeg voor de genoemde 1 tallig personeel bij de genoemde scholen bedroeg voor doe genoemde richtingen respectievelijk- 193, 68 39 en 26. Afwezig wegens ziekte, zuivering, militaire dienst enz. bij de genoemde scholen waren voor de genoemde richtingen respectievelijk: 565, 585, 351, en 29. Deze vacatures werden tijdelijk vervuld, bij de genoemde scholen, door 939 gehuwde vrouwen en wel 443 bij het openbaar onderwijs, 310 bij het Rooms Katholiek, 161 bij het Prot. Christelijk en '25 bij bijzonde re scholen. Acht en twintig voorlo pig gepensionneerden vervullen tij delijk de vacatures en 167 definitief gepensionneerden. Een gedeelte van de rest van het aantal vacatures wordt vervuld door 1472 andere tij delijk aangestelde leerkrachten. Op 16 Januari j.l. waren niet ver vuld 110 vacatures in het verplichte personeel en 43 in het boventallig personeel. Voor de wegens ziekte, militaire dienst enz. afwezige leer krachten waren in 208 gevallen geen plaatsvervangers aanwezig. DOORGEZAKT BED VEROOR ZAAKT BURENRUZIE Met een daverende klap zakte gis teravond om half twaalf een echt paar wonende in de Rubensstraat te den Haag door de echtelijke sponde. De buurman beneden schrok zo ge weldig, dat hij kwaad werd. Hij sleepte een ladder uit zijn huis, zette die tegen de gevel, klom er op en sloeg de ruiten in bij het onfortuin lijke echtpaar Toen dit naar buiten kwam kreeg het van de verbolgen beneden buurman nog een pak slaag op de koop toe. Het echtpaar is toen maar naar de politie gegaan om aan gifte te doen van mishandeling en vernieling. A.R.K.A. AFDELING BLOEM BOLLENSTREEK In hotel „Het Bruine Paard" te Sassenhdm vergaderde de afdeling Bloembollenstreek van de Alg- R.K. Ambtenarenvereniging. In. bespre king kwam de agenda van het alge meen congres, te houden op 21 en 22 Mei a.s. te Haarlem. Het punt „con tributie-verhoging"' lokte enige dis-, cusgie uit, doch men was het er alge- over eens dat, indien de noodzake lijkheid- aangetoond is van verhoging de afgevaardigden hun stem hieraan kunnen verlenen. Eveneens kwam in bespreking de agenda voor het congres groep III. Tot afgev. naar het algemeen con gres werden benoemd de heren C. A. M. Linders uit Noordwijkerhout en van der Put uit Noord wijk. Tot afgev. naar het congres van groep III werd benoemd de heer Verduin van Noordwijk. Hierna kwam aan de orde punt 6 van de agenda „Bestuursverkiezing" De voorz. de heer J. P. de Jong deel de mede vast besloten te hebben als voorzitter van de afdeling af te tre den, mede in verband met het feit dat de belangstelling van vele leden zeer matig is en van andere en hoge re' instanties van de Arka zelf even eens. Vele aanwezige leden betreur den dit besluit. Besloten werd de bestuursverkiezing uit te stellen tot de volgende vergadering, om het de leden mogelijk te maken met candi- daten voor het voorzitterschap voor de dag te komen. Bij de rondvraag nam dé heer V.erduin uit Noordwijk het woord om namens de vergade ring de scheidende voorzitter te be danken voor het vele en moeilijke werk, dat hij in de afgelopen 5 jaar in het belang van de léden in de af deling heeft verricht. HILLEGOM Gouden bruiloft. Op 18 dezer zal het echtpaar D. Verkerk-Vree- ken, wonende aan de .Prins Hendrik str. 16 zijn gouden huwelijksfeest vieren. Uit het huwelijk werden 14 kinde ren geboren waarvan er nog 12 in leven zijn. Het gouden echtpaar heeft 40 kleinkinderen. Doof vrienden is een mooie ere poort voor de woning geplaatst. Woensdag 18 dezer volgt de rest! KATWIJK Aanbesteding. Heden-morgen werd in Cas-a Cara aanbesteed het bouwen van een boothuis voor de N Z. Redding Mij Hoogste inschrijver Gebr Verloop, Katwijk voor 37.424. Laagste de Lange en v. d. Plas te Oegstgeest voor 29.900. Gunning is aangehouden. LISSE Piano-avond. Mej. Mary van Alen. heeft in het café-restaurant „de Nachtegaal' een piano-avond gege ven. welke oijzonder is geslaagd. Voor de pauze speelde zij een wals van Schubert en 'de Rhapsodie op. 79 van Brahms. Daarna, begeleid door de bekende i.eidse pianiste mevr. Rie Batenburg, het derde piano-concert van Beethoven. Na de pauze werd het concerto op. 25 van Mendelssohn* ten gfehore ge bracht, waarna met het Concert Valse van Saint Saens besloten werd. Hst was een zeer goed verzorgd programma, dat door het talrijke pu bliek zeer gewaardeerd werd. NOORDWITK STICHTING „NOORDWIJK" OPGERICHT. Gisteren is ten overstaan van nota ris mr. C. Punt d-e stichtingsacte ver leden van dc stichting „Noordwijk". Verscheidene Noord wijkers voelden zich reeds gc-ruime tijd onbevredigd door de gang van zaken in d-e plaat se ijke V. V. V.. waardoor naar hun mening op de duur niet meer werd voorzien in de uiteenlopende behoef ten van een zich ontwikkelende bad plaats en centrum van toerisme. De burgemeester verzamelde daarom vertegenwoordigers van verschillen de belang-engroe-pen om zich heen, wat tot resultaat heeft gehad, dat de stichting .Noordwijk" tot stand kwam. Als overkoepelend lichaam wil deze stichting trachten de bloei van Noordwijk in het bijzonder als bad- p aats te bevorderen. Het bestuur is als volgt-samenge steld: voorz mr. G. F. W. van Berckel burg. van Noordwijk, leden de heer mr. O. Vogelenzang, vertegenwoordi ger, van de Noordwijkse sportvereni ging jhr. A W. G. van Riemsdijk, vertegenwoordiger van de Noord wijkse golfclub, de heer van Beelen, vertegenwoordiger van de N.V. Zee bad „Noordwijk" de heer W. Tappen, beek, vertegenwoordiger van de ho tel- en pensionhouders en de heer Th- J- van der Meer, vertegenwoordi ger van de bloembollenbedrijven. Van de plaatse'ijkg V. V. V. wordt medegedeeld dat deze vereniging reeds enige lijd bezig is met een reor ganisatie op een basis, „die weliswaar nauw verband houdt met de vorm als voor de stichting „Noordwijk" is ge-1 kozen, doch welke zich uitsluitend bepaalt tot het hotel- eri pensionbe- drijf. De huizen- en kamerverhuur ders, de middenstand en particulie ren." De reorganisatie-commissie van V. V., V. meent met het nieuwe plan op alle terrein hetbelang van geheel Noordwijk te kunnen dienen en zij hoopt daarin binnen enkele dagen te zijn geslaagd. NOORDWIJKERHOUT EEN TWEEDE WIJKVERPLEEG STER-HUISBEZOEKSTER BIJ HET WIT-GELE KRUIS. Wat het werkterrein .van het Wit- Gele Kruis betreft is er veel veran derd sedert deze de bevolking zo vertrouwde vereniging tot stand kwam en daarmede het all-round kruiswerk haar intrede deed. Aan vankelijk zuiver ziekenverpleging verbinden an het verstrekken van geneeskundige hulpmiddelen, de z.g. uitleenartikëien, werd al spoedig de t. b. c.-bestrijding ter hand genomen. Deze beperkte zich niet uitsluitend tot de bemiddeling bij uitzending van patiënten, juist de voor- en na zorg vragen de voortdurende aan dacht van de verpleegster. En daarmede, het voorkomen is be ter dan genezen, is het tegenwoordig grote accent gelegd. De wij'kkraam-verpleging, omvat tende de zorg voor moeder en kind, wordt in moderne vorm alweer ver drongen dooi de kraamverzorging. Zo is het ook met het consultatiebu reau vcor zuigelingen en dat van kleuters. En men moet niet denken, dat de werkzaamheid daarvan be perkt blijft tot de bureau-uren als zodanig. Evenals bij de voornoemde diensten speelt het huisbezoek van de wijkverpleegster-huisbezoekster, de vertrouwelijke vraagbaak van ve len, hiefbij een zeer grote rob Het is onduenlijk in kort bestek de omvang van dit alles uiteen te zetten doch wie het even overdenkt begrijpt dadelijk, dat er veel van de zuster wordt'gevraagd. Met de groei van het donp en het aantal gezinsleden dat thans de 1000 is gepasseerd is het een ieder duide lijk dat het bestuur de tijd gekomen acht tot aanstelling van een tweede verpleegster. Mede reken-'ng honden- de met het feit. dat ook de wijkver- oleegster wel minstens ééns per week een vrije dag mag hebben en een" in de 14 da«en een vrije Zon da?, a's- mede een ca ar wekQn verlof heeft het bestuur aan de Minister van So ciale Zaken met goed succes verzocht in aanmerking te komen voor subsi die voor een tweede wijkverpleegster. Wij zijn er van overtuigd, dat hier mede de leden in ons zeer uitgestrekt dorp zeer zijn gebaat. OEGSTGEEST Automobiel-puzzie-rit. Uit een door de Oranjevereniging aan de Oegstgeester automobilisten gezonden folder blijkt, dat evenals vorig jaar ook op a.s. Koninginnedag een puz- zle-rit voor automobilisten zal wor den georganiseerd Een dertigtal deelnemers kan slechts worden toe gelaten. De start vindt plaats tussen 2 en 4 uur aan de L,ouise de Colignv laan en tussen 4 en 6 uur zullen rondom het rosarium enige hinder nissen door de deelnemers moeten worden „genomen De inschrijving staat open tot 21 A pril Er zal gestreden moeten worder. om de beide wisielcexf>rs waarvan één reeds twee maal achtereen door dezelfde rijder is gewor.nen. Deze ontvangt de beker n eigendom, wan neer hij ook dit jaar als kampioen uit de bus komt. Dt verdere prijzen bestaan uit gouden, zilveren en bronzen medailles Ongetwijfeld zal ook deze vierde rit zich, evenals vo rige jaren, in een grote belangstel ling mogen verheugen. VOORHOUT ZILVEREN JUBILEUM VAN HET JUVENAAT Vandaag is het 25 geleden dat te Voorhout, aan de bisschoppelijke nijverheidsschool een begin werd ge maakt 'met een juvenaat een reli- gieze opleidingsschool met ULO en vakschool voor jongens, die religieus willen worden voor de Congrega tie van O.L. Vrouw van Zeven Smar ten. Reeds kort daarop werd dit ju venaat, om het groot aantal leerlin gen, overgeplaatst naar Wellerlooi, gemeente Bergen in Limburg. In alle huizen der congregatie zijn thans een groot aantal broeders werkzaam die in dit juvenaat hun religcuze en maatschappelijke vor ming hebben ontvangen. Niet alleen in het vaderland: Amsterdam, Rot terdam, Tilburg, Nederweert, Heijt- huijzen, Harreveld, Voorhout, War-; mond, doch ook bij de Papoea's op Ned. Nieuw Guinea, alsmede bij de Keyezen op de Kleine Keij. De beide thuisfronten Een ge deelte van de gedemobiliseerde sol daten waren door de thuisfronten met hun dames uitgenodigd op een officiële feestavond in café Boerhave. Voor de andere jongens volgt nog een avond. De heer Westgeest was aanwezig om een gezellige stemming WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEER TOENEMENDE BEWOLKING Vannacht flinke opklaringen en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag toenemende be wolking met plaatselijk enige regen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag Aanvanke lijk zwakke tot matige, later vrij krachtige Zuidwestelijke wind. 12 April: Zon op 05.52, onder 19.31; Maan op 08.13 en onder 01.51 uur. te brengen, waarin hij slaagde. De plannen om' een asbak met inscriptie van het Boerhave huis voor de Pro testanten en de R.K. Kerk voor de R.K. soldaten te geven zijn niet in vervulling gegaan. Op bescheidener wijze werd toch een aandenken ge geven in de vorm van een foto-al bum met een vulpotlood, beide met inscriptie „Van de Thuisfronten". Prijzencommissie geïnstalleerd Ten gemeentehuize vond Maandag avond de eerste zitting plaats der plaatselijke prijzencommissie. Aan wezig waren 't hoofd van het Lande lijk Bureau der plaatselijke Prijzen- commissies drs. Ohr. N. v. Wijngaar den uit Den Haag; de heer Peters, contact-ambtenaar van Zuid-Holland en burgemeester de Graaff. De voorz. der pi. comm. de heer Deutekom gaf na- opening het woord aan de heer v Wijngaarden die voor lichting gaf de organisatie. De huidige comm. welke elke Maandag van 78 uur 's avonds zit ting zal houden ten raadhuize, be staat monyenteel uit de dames mevr. de Graaff: mevr. de Groot—Augus- tinus en mevr. KnoooertHaeeman en de heren A W. Deutekom (voor zitter). M. J. de Jong en L. v. d. Lans De 12-jarige Ria Spierenburg Hdr. slaafde te Leiden voor het di ploma typen. Vorig jaar behaalde zij het diploma stenoeranhie, VOORSCHOTEN HUIZE „BLUDOFP" BESTAAT 75 JAAR Middelbare Meisjes-school viert koperen jubileum Zondag 15 April a.s. zal Huize „Blijdorp", het klooster en pensio naat van de Zusters Dominicanessen te Voorschoten haar 75-jarig bestaan herdenken. Het initiatief tot deze stichting ging uit van de Zusters Do minicanessen te Schiedam, waar het St. Josephklooster toen haar Moeder huis was. In de loop der jaren is het klooster uitgegroeid tot het omvang rijke complex, dat heden zulk een goede naam' geniet. In 1888 werd er het Moederhuis en noviciaat der bloeiende Congregatie van de H. Ca- tharina van Siena gevestigd. Het pensionaat werd op 1 September 1938 uitgebreid met een Middelbare Meisjes-school voor internen en ex-' ternen. Deze telt fhans 260 leerlin gen. Deze uitbreiding bracht mede een zeer geslaagde vernieuwing der schoolgebouwen en de aanbouw van een modern ingericht internaat. De oorlog is niet zonder schade aan de ze nieuwbouw voorbijgegaan. Reeds in 1942 brandde deze, b°zet door de Duitsers, geheel uit. Alle gebouwen zijn echter geheel 'hersteld en vol doen a°n alle moderne eisen. Hef 75-^arig bestaan van klooster en nensionqat wordt Zondqg 15 April hno^dzakeliik kerv°]ük h"°r- d-r'M. Het knneren in bil e"m der m.M.s wordt op 3 Mei door de leer lingen gevierd. Op 15 Ju11 worden de oud-Te°rlin°"en uitgenodigd voor een reünie, waarvoor zij zwh vp«^s nu kunnen opgeven aan de direc trice. Bromfietsbotsing. Gisteravond reed de 27-jarige van W. op zijn bromfiets op de Leidsewpg in rich ting Leidschendam. Eveneens in die richting reed een andere bromfietser, die de eerste passeerde en hem toen „sneed". Van W. viel en kwam met zijn hoofd op de stenen. Hij liep een hoofdwonde op en een li-chte hersen schudding. Nadat dr. F. J. M. Tonino eerste hulp had verleend is het slachtoffer naar huis vervoerd. W/\oSENAAR Raadsvoorstellen Als de raad er mede accoord gaat en een crediet van 81.050.beschikbaar wil stel len, zal binnenkort een verbindings weg worden aangelegd tussen Prin- senweg en Backershagenlaan. De trambaan van de H.T.M. zal daartoe moeten worden verlegd. De kosten hiervan zullen door de gemeente Wassenaar worden gedragen. Een ander voorstel van B. en W. betreft het toestaan van een subsidie groot 98.89 aan het Instrumentencomité Excelsior. Dit bedrag is even groot als het door het comité in '49 en '50 betaalde bedrag aan vermakelijk heidsbelasting en legeskosten. Aanbesteding. Gistermiddag werd aanbesteding gehouden voor de uitbreiding van het Rijn1 ands Lyceum aan de Backershagenlaan. De laagste inschrijvers waren N.V. Bawilma, Den Haag voor f 377.900 en fa. M. v. d. Bent, Wassenaar 398.925. Hoogste inschrijver was L. Schroder, Wassenaar met 516.000. Gunning is aangehouden. ZOETERMEER Lagere landbouwschool. Het di ploma van de lagere landbouw school is uitgereikt aan de volgen de leerlingen: C. Kriege, Wassenaar; P. v, d. Bergh, Delft; M. C. Laban, Hazerswoude; H. van Tol, Wasse naar; M. Bos, Zoetermeer; Q. van Dijk, Nootdorp; C. J. van Spronsen, Voorburg; J. Bak, Overschie; P. C. M. Persoon, Schiebroek; L. J. J. van Rijn, Leidschendam; L. P. van San ten, Leidschendam; N. Harte veld, Leidschendam; J. A. Bos, Pijnacker; L. Voilé, 's-Gravenhage; J. P. Kem pen, Hazerswopde; M. Ammerlaan, Leidschendam; L. L. Hofman, Pij nacker.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2