S)e Êcldóe6oii4ant Generaal MacArthur commando ontheven van zijn Hij kon de politiek van Washington niet steunen Adenauer vandaag naar Parijs Britse begroting in 't teken der soberheid Med sche hulp niet meer gratis PIJNLIJKE OPERATIE Directeur: C M. v. HAMERSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 11 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12254 Papengracht 32, Tel. 20015 Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1 1.72 p. mnd-, I 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Teletoontjes 1 1M Jliiit. gen. Stidgwag zijn apua(ge% DRES1DENT TRUMAN heeft generaal Douglas MacArthur van al zijn be velhebbersfuncties ontheven en luitenant-generaal Matthew Ridgway als zijn opvolger aangewezen. Truman deelde dit mede op een perscon ferentie, welke vannacht om uur te Washington werd gehouden. De Amerikaanse president verklaarde, tot de slotsom gekomen te zijn, dal generaal MacArthur „niet in staat is om van ganser harte zijn steun te ge ven aan de politiek der Verenigde Staten en die der Verenigde Naties. Militaire bevelhebbers moeten zich houden aan de richtlijnen der rege ring en in een tijd van crisis is deze overweging bijzonder dringend", zei- de Truman. Ontslag ging direct in Het uur van de persconferentie, om 1 uur, was zó gekozen, opdat deze naar berekening zo veel mogelijk zou samenvallen met het ogenblik, waar op general MacArthur te Tokio de or der zou ontvangen, waarin hem het „direct ingaande" ontslag wordt ge meld. Tegelijk met de verklaring van Truman heeft het Witte Huis een memorandum gepubliceerd over de verschillen tussen de verklaringen en handelingen van MacArthur en de politiek van de president. De order van de president, die over het net van de legerverbindingen aan de generaal werd getelegrafeerd, luidde als volgt: „Tot mijn diep leedwezen is het mijn plicht als president en opperbe velhebber der Amerikaanse strijd krachten u in uw functie van opper bevelhebber der verbonden strijd krachten, opperbevelhebbers van het commando der Verenigde Naties, op perbevelhebber in het Verre Oosten en bevelvoerend generaal van het Amerikaanse leger in het Verre Oos ten te doen vervangen. Gij draagt uw commando's met onmiddellijke ingang over aan luitenant-generaal Matthew Ridgway. Gij hebt de be voegdheid de noodzakelijke regelin gen te treffen voor het volbrengen van reizen naar plaatsen, die gij wenst. Mijn redenen voor uw vervan ging zullen openbaar worden ge maakt gelijktijdig met de overhandi ging van deze order". Het schijnt dus niet juist te zijn ge weest, dat generaal MacArthur een berisping zou hebben gekregen via de Amerikaanse minister voor het leger, Page, die thans in Tokio vertoeft. De generaal'had gisteren nog een onder houd met de minister waarin hij vasthield aan de verklaringen, welke hij de laatste tijd heeft afgelegd. Deze komen neer op het openen van een tweede front in China door Ame rikaanse luchtaanvallen en op landin gen van nationalistische troepen van Formosa uit. Tijdens het onderhoud met de mi nister zou MacArthur hebben gezegd, dat Westelijke wereld zich niet kan veroorloven werkeloos toe te zien, terwijl Azië aan het communisme verloren wordt. Volgens de generaal moet een algemene oorlog worden ge voerd tegen het communisme overal, waar het de niet-communistische we reld bedreigt. Het is volgens hem verkeerd Azië te verwaarlozen ter- wille van de verdediging van Europa. Ten aanzien van Korea zou de gene raal als zijn mening hebben geuit, dat een regeling volkomen afhangt van de vraag, of men er de Chine zen van zal kunnen overtuigen, dat zi.i beslissend verslagen zullen wor den. GEEN GOUVERNEUR MEER VAN JAPAN. Daar het opperbevel der geallieer de strijdkrachten het gouverneur schap van Japan impliceert, is Mac Arthur dus ook van dit gouverneur schap ontheven. De meeste hoge officieren e: woordvoerders van MacArthur t< Tokio bekend als „de paleiswacht" bevonden zich op een ontvangst var de Japanse minister-president Josji da, toen het nieuws Tokio bereikte De order van het Witte Huis heef het hoofdkwartier te Tokio blijkbaa' verrast. De twee voornaamste woord voerders van MacArthur waren on middellijk na het bekend worden va» het ontslag niet bereikbaar. Naar verluidt bereidt MacArthu een verklaring te zijner verdedigin; voor. Toen het nieuws zich door Tokio verspreidde, verzamelde zich een aantal Japanners voor het hoofd kwartier De grote zwarte limousine van de generaal stond voor het ge bouw. REACTIE IN ZAKENKRINGEN. In zakenkringen te Bombay werd het nieuws over het ontslag van Mac Arthur met instemming ontvangen. De goudmarkt vertoonde een geringe daling aangezien het ontslag van MacArthur werd geïnterpreteerd als een „lichte vermindering van de in ternationale spanning en van de oor logsdreiging in het Oosten". De ef fectenbeurs van Bombay reageerde scherp op de jongste ontwikkeling.] Zilver- en goudprijzen en „barome ter-effecten" zakten plotseling. „EEN WUS BESLUIT", ZEGT DEN HAAG. Wij vernemen van officiële zijde, dat de Nederlandse regering de grote militaire verdiensten van generaal MacArthur ten volle erkent, doch, gezien de gebeurtenissen van de laat- te tijd, met groeiende bezorgdheid heeft kennis genomen van de uitlag tingen van generaal MacArthur, dié het zuiver militaire terrein te buitejj^ gingen en het politieke beleid der Verenigde Naties raakten. Zij heeft van dit gevoelen tegenover de rege ring der Verenigde Staten reeds doen blijken en acht de beslissing, daartoe president Truman zich genoopt heeft gezien, een wijs besluit. Vroegere vijanden nu als vrienden bijeen Br. ADENAUR, de West-Duitse bondskanselier, reist vandaag naar Pa rijs om de onderhandelingen over het ontwerp-verdrag voor het plan- Schuman te voltooien met de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Het belang van zijn bezoek het is de eerste maal in 20 jaar dat een Duitse kanselier Parijs in vredestijd bezoekt wordt in Franse kringen hoger aangeslagen dan de voltooiing van het verdrag. Dr. Adenauer wordt beschouwd als de voornaamstepleitbezorger van een hechte Frans- Duitse toenadering. GENERAAL MACARTHUR. DE NIEUWE KOREA- COMMANDANT. Luitenant-generaal Matthew Bun ker Ridgway, die tot opvolger van generaal MacArthus is aangewezen arriveerde in December jongstleden rechtstreeks van het Pentagon, het ministerie van Defensie te Washing ton, in Korea. H- is 56 jaar oud en heeft zich een reputatie verworven van onafhankelijk militair optreden tijdens de tv/eede wereldoorloe, toen hij het bevel voerde over luchtlan dingstroepen in Sicilië en Normandië. Men zegt van hem, dat hij zijn eigen persoon aan het front niet spaart. Van Augustus 1949 af was hij vice-leger- stafchef voor de administratie in Washington. Hij is gehuwd en heeft een dochter. PéTAÏN KNAPT WEER OP. Ex-maarschalk Pétain maakt het weer wat beter in zijn verbannings oord Ille de Yeu. Hij heerft geen koorts meer en het levensgevaar is gewe ken. GISTEREN HEEFT DE BRITSE Ml NISTER VAN FINANCIëN, Hugh Gaitskell, zijn jaarlijkse begroting voor het jaar 1951'52 in het Lager huis ingediend. Hij moest verlaging van de levensstandaard en verho ging der belastingen in het vooruitzicht stellen, teneinde de enorme kosten van het nationale bewapeningsprogram te dekken. De begroting beloopt een bedrag van 4.500 millioen pond sterling, 939 milliocn meer dan in het lopende jaar en het hoogste budget ooit in vredestijd opge steld. DEFENSIE DE GROTE SLOK-OP. van kopen te weerhouden" o.m. door verhoging van de indirecte be- Van dit bedrag is 1490 millioen pond bestemd voor de defensie, een stijging van 690 millioen pond of wel 86 meer vergeleken met het hui dige jaar. Er zal echter een bedrag van 250 millioen pond nog gevonden moeten worden om deze enorme uit gave te kunnen bekostigen. Om een geraamd „gat" van 150 millioen pond tussen de verwachte inkomsten en uitgaven te vullen, kondigde minister Gaitskell een aan tal belastingverhogingen en andere maatregelen aan waarvan wel het meest verrassing wekte de medede ling, dat het Britse publiek in het raam van de .nationale gezondheids dienst" voortaan voor bepaalde me dische hulp, die tot dusverre koste loos was, zal moeten betalen. Zo zal voor kunsttanden en bril len de halve prijs betaald moeten worden, doch het trekken van tan den en kiezen zal nog gratis geschie den. De regering had besloten, geen al gemene loonstop af tc kondigen, daar zij er op rekent, dat werkge vers en werknemers door onderhan delingen overeenstemming over „re delijke lonen" zullen bereiken. Daarentegen ligt het wel in de be doeling van de regering het „publiek OPHEFFING LANDMACHT NE DERLANDSE ANTILLEN. De Landmacht Nederlandse Antillen heeft dezer dagen haar taak overge dragen aan de Mariniers. Het Vaan del, dat Z.K.H. Prins Bernhard in Januari 1950 aan de Landmacht Ne derlandse Antillen uitreikte, werd door de ex-waarnemend Comman dant, Majoor M. J. H. S. Rompen aan de waarnemend Gouverneur overhandigd om te worden opgebor gen, tot er weer een landleger op de Antillen zal zijn. Terwijl de overgebleven sterkte op het Fortplein van Fort Amster dam staat aangetreden, vindt de overdracht van het Vaandel plaats. Van links naar rechts: de adjudant van de Gouverneur; de waarnemend Gouverneur Mr. F. A. Jas en Majoor M. J. H, S. Rompen. HISTORISCH GEBEUREN. In een radiotoespraak zeide bonds kanselier, dat hij met een zekere ontroering de reis naar Parijs onder nam. Hij geloofde, dat de bijeenkomst in Parijs werkelijk een historische be tekenis voor de vrede in Europa zou hebben. Een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland zou-een be slissende voorwaarde zijn voor de vereniging van Europa. De moeilijk heden zouden overwonnen kunnen worden, als beide landen een ge deelte van hun nationale souvereini- teit overdragen aan een bovennar tionale federatie. Het plan-Schuman verwerkelijkt een dergelijke oplos sing, aldus Adenauer, die voorts verklaarde, dat hij niet naar Parijs zou reizen, wanneer hij niet geloof de, dat de Bondsdag het plan-Schu man zou ratificeren. Tot dusverre hebben de Paryse communisten zich koest gehouden, maar de politie-autoriteiten hebben alle voorzorgen genomen. De conferentie die de politieke zij den van de samenvoeging der kolen- en staalindustrieën van zes West- Europese landen tot onderwerp heeft, begint morgen. De grondslag voor overèenstemming is reeds in semi-officiële besprekingen gelegd, maar de positie van het Saargebied is nog niet geregeld. Zowel de Duitse als de Franse re gering is vastbesloten alles in het werk te stellen om het bezoek te doen uitlopen op een politiek succes dat bekroond moet worden met de plechtige ondertekening van het Schuman-verdrag. Steun voor Joego-Slavië AI enige maanden lang wordt er te Londen tussen vertegenwoordigers van de Britse en Amerikaanse rege ringen geconfereerd over het ver zoek van Zuidslavië om twee lenin gen. Een van Groot-Britannië, ter waarde van vier millioen pond en de andere, twintig millioen dollar groot, van de Verenigde Staten. Beide le ningen zijn bestemd voor het kopen van grondstoffen. Inmiddels is te Parijs bekend ge maakt, dót Frankrijk Zuidslavië zal voorzien van de benodigdheden voor het fabriceren van lichte wapenen. Die uitrusting maakt deel uit van voorraden die door Frankrijk zelf niet meer kunnen worden gebruikt, tengevolge van de standaardisering van de wapenen van het Atlantische leger. De uitrusting zal worden geleverd krachtens een nog te sluiten Frans- Zuidslavisch handelsverdrag. Enge land en de Verenigde Staten zullen waarschijnlijk het Franse voorbeeld volgen. De Amerikaanse ambassade te Bel grado heeft medegedeeld, dat Zuid slavië voor zijn openbare gezond heidsdienst een bedrag van drie mil liard dinar zal ontvangen uit een fonds, gevormd uit de verkoop van Amerikaans voedsel, dat naar Zuid- slayië is gezonden om de hongers nood te lenigen. Tien procent van dat geld zal ge bruikt worden voor een technisch hulpprogramma, in het bijzonder op medisch en landbouwgebied De rest zal ten goede komen aan de open bare gezondheidsdienst van Zuid slavië. HET SYRISCHISRAëLISCH GRENSINCIDENT Dinsdagavond is de waarnemend stafchef van de V. N. besprekingen begonnen om een einde te maken aan het SyrischIsraëlisch grensin cident bij het meer van Galilea. Overeenstemming werd in principe bereikt met een Israëlische delegatie over vier voorwaarden, waarop een bijeenkomst van de gemengde wa penstilstandscommissie kan worden gehouden. Op deze bijeenkomst zou het ge schil tussen Israël en Syrië met be trekking tot de gedemilitariseerde grenszone worden besproken. Gromyko houdt kip van Maar het beest is nog niet geslacht De plaatsvervangers van de „Grote Vier" hebben gisteren van de 27ste zitting te Parijs de kortste gemaakt, sinds hun agenda-conferentie 5 we ken geleden begon Voorzitter Gro myko stelde na 105 minuten verga deren voor de zitting te verdagen, omdat hij niets meer in het midden te brengen had over het onuitputte lijke onderwerp: ontwapening en be wapening. De Amerikaan Jessup vond dat Gromyko eigenlijk zeide: „Ik houd van kip, laten we dus gezamenlijk kip eten". Het Westen deelt deze voorliefde voor het gerecht kip, maar het beest moet toch eersf gevangen geslacht en gebraden worden Gro myko verlangde ontwapening, vóór dat de problemen opgelost waren. Na de woorden van Jessup viel er een stilte. En aangezien niemand meer iets zei, werd de vergadering verdaagd. ROOFOVERVAL NABIJ MEDAN. Door de beschieting van een jeep 'van de tabaksonderneming Deli- Tua nabij Medan zijn 3 doden en 2 gewonden gevallen. De doden waren de chauffeur van de jeep en twee ondernemingswachters. Een assis tent der onderneming, de 26-jarige J. van den Berg, werd in borst en rechterarm getroffen. Hij slaagde er echter in, de jeep naar de dichtst bij zijnde militaire post te rijden. Hij was op weg om lonen uit te betalen. Aangenomen wordt, dat deze be schieting een op zichzelf staand ge val is. De dag tevoren was uit deze streek een daar gelegerd detache ment van de Apri vertrokken, waar door er een „veiligheids-vacuum" was ontstaan. lastingen op luxe- en andere goede ren. ouderdomspensioenen zullen met het oog op de prijsstijgingen verhoogd worden. Voor de zeer rijken had dc minis ter een kleine verlichting. Het hoog ste tarief van de progressie belasting schaal zal nl, zodanig worden her zien. dat niet meer dan 97 !4 be lasting betaald behoeft te worden... De belasting op tabak en geestrij ke dranken blijft ongewijzigd, doch zij behoort reeds tot de hoogste ter wereld.... Ook de subsidies op de levensmiddelen blijven onveranderd. De mislukte waterlinie Vóór de hoofdstellingen der Chinezen Het water van de Poechan is weer gezakt, nadat het ten gevolge van hef openen der sluizen van het re servoir bij Hwatsjon 120 centimeter gestegen was Dit betekent, aldus Reuter, dat de „waterlinie" een mis lukking voor dc Noordelijken is ge worden. Een Amerikaanse eenheid is de Sojang, een zijrivier van de Poe chan, overgestoken. De Noordelijken boden slechts geringe tegenstand Iets meer Oostelijk stuitte een an dere Amerikaanse eenheid op hevig automatisch vuur en mortiervuur. Voorts zijn afdelingen van dc 29ste Britse brigade de rivier de Imdjin overgestoken. Zij bezetten het gehele stelsel van Chinese ver- '°^"n heven van al zyn commando'6 in het Verre Oosten. Dat is het sensationele nieuws van de dag; .sensationeel, omdat het een zeer ingrijpende maatregel is en bo vendien onverwacht, daar de aan vankelijke berichten slechts een te rechtwijzing lieten vermoeden. President Truman heeft echter na zorgvuldig beraad en waarschijnlijk na een laatste poging via minister Pace om de generaal te redd«n, in gegrepen in een toestand, 0 welke dringend om sanering vroeg. Voor zover uit de berichtgeving valt op te maken, heeft het onder houd, dat de generaal gisteren met minister Pace had, de doorslag ge geven. MacArthur handhaafde daar in zijn standpunt, dat lijnrecht af wijkt van de politiek der Ameri kaanse regering en ondertekende daarmede het doodvonnis over zijn carrière in het Verre Oosten. Geen regering, ook niet die van Washington, kan toestaan, dat een militaire bevelhebber in zijn ambts uitoefening er denkbeelden op na houdt, welke niet stroken met die van de regering. Het is nu eenmaal onduldbaar, dat de leiding van het leger links wil, terwijl de regering rechts wil; dan moet de generaal wijken, hetzij vrijwillig hetzij ge dwongen door ontslag. Daarmede is niet gezegd, dat de denkbeelden van de generaal on juist moeten zijn; het is voldoende dat zü afwijkend zijn. In het geval van generaal Mac Arthur is er sprake van opvattingen welke diametraal staan tegenover die van Washington. Het gaat niet om de 38ste breedtegraad, het gaat zelfs niet zozeer om de vraag vech ten of sussen, het meningsverschil gaat veel dieper, het betreft dc fun damentele politiek ten opzichte van het Verre Oosten. De afweer-actie tegenover de drei ging van het communisme wordt ge voerd op twee fronten, in het Westen en in het Oosten. Militair kan zelfs een zo machtig land als Amerika de enorme taak van een oorlog aan beide fronten tegelijk niet aan. Het zwaartepunt der defensie zal nood zakelijkerwijze óf in het Oosten óf m het Westen komen te liggen en de keuze van het leggen vgn dit zwaartepunt hangt af van het inzicht, waar de dreiging het grootste is. Na enige aarzeling heeft de Ame rikaanse regering verleden jaar de finitief haar keuze bepaald cn het behoud van West-Europa op de voor grond geplaatst. West-Europa is on misbaar voor de handhaving van de Westelijke cultuur en daarvoor moet desnoods het Oosten wijken. Met deze zienswijze is generaal MacArthur het niet eens Hij poneert de stelling, dat Europa slechts gered kan worden door de oorlog in Azië te winnen. En daarom moet men al les op alles zetten, zelfs een wereld oorlog riskeren, om in het Verre Oosten definitief en onbetwistbaar de overwinning te behalen. Dc vijand, in dit geval de Chinezen, behoort tc voelen, en geducht ook, dat hij maar niet kan doen wat hij wil cn hem moet de lust vergaan om het mor gen of overmorgen nog eens tc pro beren. Vandaar, dat MacArthur's streven er voortdurend op gericht is geweest, om China stevig aan te pak ken en in het Verre Oosten een mi litair systeem op te bouwen (o.a. door inschakeling van Formosa en Japan) dat dit enorme uitgestrekte gebied in toom kan houden. Komt er een uitgebreide oorlog van, welnu dan moet die daar maar worden uit gevochten. Nu kan men alle recht laten we dervaren aan deze visie van de gene raal en kan men hem zelfs hot recht eigen en afwijkend dedigingswerken ten Noorden van de rivier en ondervonden daarbij weinig tegenstand. Er zijn aanwijzingen, dat de hoofd stellingen van de Chinezen zich on middellijk tegenover de veroverde stellingen op de Noordelijke oever bevinden. Turkse troepen waadden met gevelde bajonet door de Han tan, een zijrivier van de Imdjin Eenmaal aan de overzijde gekomen voerden zij een bliksemsnelle aanval uit op een Chinese mortiergroep. De Chinezen werden overrompeld en gedood. De Noordelijken blijven zich in de driehoek Hwatsjon—'Tsjorwon— Koemhwa versterken voor het voor jaarsoffensief, waarop men rekent. Volgens officieren zouden tekenen er op wijzen, dat de Noordelijken zich uit de genoemde driehoek te rugtrekken en dat zij hier dus van hun voorjaarsoffensief zouden af zien. Deze mening wordt echter niet gedekt door de verklaringen van pi loten. Naar verluidt is Tsjorwon, waar twee hoofdmachten der verbonden legers uit Zuid-Oostelijke en Zuid- Westelijke richting op aan trekken, door geallieerde bommenwerpers oordeel te hebben over de situatie in dat deel van de wereld, waarin hij tot dc dag van vandaag zo'n grote rol heeft gespeeld, het is in elk ge val een onomstootbaar feit, dat de generaal het niet liet bij het koes teren van een eigen mening, maar dat hij de laatste tijd bezig was op eigen houtje politiek te voeren tot grote schade van de samenwerking tussen de Verenigde Naties. Hij ging zelfs zover, dat hij uitdrukkelijke orders uit Washington naast zich neerlegde en er dwars tegen in ging. Het is jammer, dat het optreden van MacArthur een dergelijke pijn lijke operatie noodzakelijk heeft ge maakt. Nog pijnlijker zou het zijn, indien de toekomst eens zou uitwij zen, dat de generaal bovendien nog gelijk had gehad. zich op de hoogte te stellen van de moeilijkheden, waarvoor officieren en manschappen aan het front zich gesteld zien". Het hoofdkwartier van het achtste leger heeft het be richt van dit bezoek om veiligheids redenen 24 uur ingehouden. Luite nant-generaal Ridgway. de bevelheb ber van het achtste leger, ontving min'ster Pace cn begeleidde hem op nagenoeg met de grond gelijk ge-1 zjjn inspectietocht. Het was het eer- maakt. ste bezoek van Pace aan Korea. Vliegers van de Amerikaanse ma-1 rine hebben de reeds gehavende J1 hoofdbases in deze streek met Na palmbommen en gewone bommen aangevallen. Volgens hun rapport werden minstens tweehonderd Chi nezen gedood en de verdedigings stellingen en voorraden vernield. De Amerikaanse minister van het leger, Frank Pace, is Dinsdag per vliegtuig in Korea aangekomen om Ko-Vtetlie... Het leven is een bergtocht: de eerste stappen vragen een roe«, de volgende bezinning, de laatste heldhaftigheid.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1