Foto Bouwprogram wordt herzien Nederlandse uitvoer naar Duitsland Een prettige oude dag ZATERDAG 7 APRIL 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Bezuiniging van 1300 millioen QP HET REGERINGSBOUYVPROGRAM van 1700 millioen zal ƒ300 mil- lioen moeten worden bespaard. Hoe dit precies zal gaan is nog niet precies te vertellen, aldus minister In 't Veld in een uiteenzetting over de regeringsplannen. Het ontwerp „herziening bouwprogram" is intus sen gereedgekomen, maar het moet binnenkort nog in de ministerraad vorden vastgesteld. Wel kon de minister thans reeds verklaren, dat de woningbouw zoveel mogelijk zal worden ontzien. De onder handen zijnde werken zullen normaal worden afgew erkt. Dit betekent, dat van de mo menteel in aanbouw zijnde 53.000 woningen er ongeveer 50.000 zullen wor den afgebouwd, ongeacht welke maatregelen nog getroffen worden. de scholenbouw betreft, is het de be doeling dat met de bouw van lagere scholen en nijverheidsscholen wel wordt voortgegaan. Anders zou men in September 1952 voor een catastro fe komen te staan door de toevloed van nieuwe leerlingen. Wat de bouwstop betreft, de eerste maand zal de kraan helemaal dicht blijven. Daarna zal de kraan wel weer worden opengezet, doch met een klein straaltje, om later successieve lijk de straal weer wat groter te ma ken Hoeveel woningen in 1952 zullen kunnen worden gebouwd valt nu nog met te zeggen. Het probleem vormen de fi.ian- j ciën. Eerst moet de kapitaalmarkt uai ue wuiwiguuuw j worden verruimd; als uit lukt zal er lijk ongerept blijven, daarnaast moetwel wat meer geld voor de woning- ook de industriebouw prioriteit heb-1 bouw komen. De minister verwachtte ben, voor zover deze een bijdrage be- i dat omstreeks 1 Juni weer wat meer tekent tot versterking van onze eco- i lucht zal kunnen worden gegge^'en. nomische weerstand. Het is buitenge- I De genoemde grens van f 100.030 Volgend jaar 40.000 woningen De moeilijkheden zullen pas in 1952 beginnen. Het aantal nieuwe woningen welke voor dat jaar op pa pier staan zal echter aanzienlijk be perkt moeten worden. Het ligt in de bedoeling het veel te hoge niveau van 53.000 woningen zo snel mogelijk te laten zakken en te komen tot een ni veau van 40.000 woningen in uitvoe ring in het tweede half jaar van 1951. In ieder geval rekent de minister er op dit jaar in totaal niet ver van de 50.000 af te zullen blijven. Zal de woningbouw zoveel moge' woon belangrijk, zei de minister, dat de industriebouw kan voortgaan. Wat TWEEDE KAMER Noodwet kleine zelfstandigen goedgekeurd De Tweede Kamer heeft gistermid dag bij de aanvang der vergadering gestemd over het amendement van de heer Ritmeester (V.V.D.) om ar tikel 53 van de begroting van het Departement van Financiën (kosten van de door de Natir ale Spaarraad te geven voorlichting ter bevorde ring van het sparen ad 90.000) tot een gulden te verminderen. Dit amendement is met 41 tegen 35 stem men verworpen. Tegen stemden de Partij van de Arbeid en de K.V.P. De begroting is goedgekeurd z.h.s. De motie, welke de heer Haken (C.P.N.) had ingediend bij de behan deling van de Noodwet Kinderbij slag Kleine Zelfstandigen werd ver worpen met 71 tegen 6 stemmen, die der C.P.N. De heer HOOIJ (K.V.P.) wijzigde zijn Donderdag besproken amende ment omtrent de datum van inwer kingtreding der wet in deze zin, dat de wet in werking zal treden op de eerste dag van het kalenderkwartaal, volgend op de dag van afkondiging der wet. Minister JOEKES nam het nu over. IVTet 54 tegen 24 stemmen (P v. d. A. en V.V.D.) werd aanvaard het amendement-Hooij om de werkings duur van de wet te beperken tot twee in plaats van tot drie jaar. Het wetsontwerp werd goedgekeurd met 60 tegen 19 stemmen (A.-R. en V. V.D.). Na een korte gedachtenwisseling verenigde de Kamer zich met het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919 en van dc Veilig heidswet 1934. Door de eerstbedoel de wijziging wordt het o.a. mogelijk onmiddellijk op te treden in geval len, waarin tengevolge van het over treden der voorschriften ernstig ge vaar aanwezig is voor jeugdige perso nen of vrouwen. De tweede wijziging maakt het mogelijk aan een voor ar beiders gevaarlijke toestand ter stond een einde te maken. Z. h. st„ met aantekening, dat de C.P.N. geacht wilde worden te heb ben tegengestemd, heeft de Kamer verder haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp, houdende enkele voorzieningen betreffende het pers wezen. (Wet Voorziening Perswezen 1951). Bij het wetsontwerp, tot het tref fen van voorzieningen ten aanzien van zeelieden, die in Azië in gevan genschap zijn geraakt, kreeg de nieuwe Minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer WEMMERS. die thans voor de eerste maal in de Ka mer optrad, enige opmerkingen van de heer Suurhoff (Arb.) tc beant woorden. Het ontwerp werd z.h.s. goedgekeurd, evenals een paar be grotingswijzigingen. voor objecten, waarvoor de gemeen ten eerst toestemming van de minis ter nodig hebben, slaat r.iet cp de wo ningbouw. Als men echter wil trach ten de grens te ontduiken, door te komen met plannen die tct 99.000 gaan, zal een scherp onderzoek naar dez< plannen worden ingesteld. Mochten de bouwstop en bezuini ging de werkloosheid onder de bouw vakarbeiders doen toenemen, hetgeen volgens de minister niet zal zijn te voorkomen dan zal in streken waar deze werkloosheid het grootst is eer der weer met bouwen worden voort gegaan. Premies bij de woningbouw zul- ien noch verhoogd, noch verlaagd worden. Hetzelfde geldt voor de rijks bijdragen. Mr. J. In 't Veld, minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ver klaarde heden te streven naar gelei delijke opheffing van de bouwstop te gen 1 Juni. Het ligt in zijn bedoeling om voor dit anajaar en 1952 tot een gemiddeld aantal van veertig duizend woningen in uitvoering, te komen. Op het ogenblik zijn 53.000 woningen in uitvoering. De te ruggang is noodzakelijk, vanwege de door de omstandigheden dwingende beperkingen op consumptie en inves teringen. De minister verklaarde, dat de opheffing van de bouwstop zo ge leidelijk mogelijk zal geschieden en dat zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden met het ontgaan van schommelingen op de arbeids markt voor de bouwvakken. 350 VENTENDE ITALIAANSE KOOPLIEDEN OVER DE GRENS GEZET. Sinds het ogenblik, dat er geen visa meer nodig waren voor het toeristen verkeer tussen Nederland en Italië, zijn ruim 350 Italianen, die in ons land „wollen*' stoffen van zeer slech te kwaliteit onder bedriegeiijke voor. wendsels aan de man probeerden te brengen, over de NederïandsBelgi sche grens gezet. Als gevolg van deze aanwijzing van de minister van Justitie werden alle Italianen, die bij het venten van bedoelde stoffen betrapt waren, in de kraag gegrepen en als ongewenste vreemdeling o-ver de grens gezet. Het grootste deel van hen beschikte nog over voldoende geld om naar Italië terug te reizen. In politiekringen verwacht men, dat de nog aanwezige Italiaanse handelsreizigers-in-minder- waardige-textielll door deze maatre gel van uitwijzing binnen enige we ken oris land verlaten zullen hebben- EERSTE TOMATEN AANGEVOERD Evenals vorig jaar, kwam ook nu weer de tuinder P. van de Knaap te Kwintsheul met de eerste tomaten van dit seizoen op de veiling. Vorig jaar was het op 30 Maart en bedroeg de opbrengst 1.20 per stuk, thans 0.70. Is er 'n Noodoplossing te Parijs te vinden WIJ ZULLEN WAARSCHIJNLIJK EEN NOODOPLOSSING KUN NEN VINDEN, doch in dit sta dium der besprekingen kan ik nog niet veel zeggen", zo verklaarde de Nederlandse minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, tijdens een korte pauze in de besprekingen, welke thans in het kader van de O.E.E.C in het Chateau de la Muette te Parijs over het Duitse probleem worden ge houden. „De zaak is nog niet erg duide lijk", zo deelde ons prof. dr. F. A. G. Keesing mede. Prof. Keesing, raad adviseur in algemene dienst bij de afdeling Algemeen Beheer der Ge nerale Thesaurie van het ministerie van financiën, zeide verder. „Wij zullen tot laat in de avond en ook morgen de gehele dag nog moeten doorwerken". Naar hij verder zeide, is gebleken, dat de Duitse betalings balans over Maart bij nadere be schouwing gunstiger is, dan aan vankelijk werd gedacht. Dit zal in staat stellen aanvullende toewijzin gen voor uitvoervergunningen te verstrekken aan die landen, wier ex port naar Duitsland thans plotseling tot stilstand is gekomen. Over de maand April zal men zich dus waarschijnlijk geen zorgen meer behoeven te maken en men verwacht ook voor de maand Mei een redelij ke oplossing te kunnen vinden. Een zekere compensatie kan mis schien ook verkregen worden, indien Engeland en Frankrijk bereid wor den gevonden om de meer aan be derf onderhevige goederen af te ne men van die landen, die thans van het stopzeten van de Duitse invoer te lijden hebben. Engeland staat hier niet onwel willend tegenover, doch Frankrijk vreest in het bijzonder met haar landbouwkringen moeilijkheden te zullen ondervinden. Naar verder nog wordt vernomen is ook voorgesteld de export van Engeland en Frankrijk naar Duits land enigszins te beperken, om daar door vrijkomende vergunningen voor de invoer van producten in Duits land ter beschikking te kunnen stel len van de landen, die onder het stopzetten van de Duitse import op het ogenblik te lijden hebben Zwit serland blijkt zich echter sterk te verzetten tegen dit voorstel. Waarbij het erop wijst ,dat het toch al een passieve handelsbalans met Duits land heeft. De conferentie heeft tot laat in de avond voortgeduurd en werd vandaag hervat. De emigratie mogelijkheden De Centrale Stichting Landbouw Emigratie deelt het volgende mede: Onder het publiek heerst onrust over eventuele belemmeringen van de emigratie. Wij stellen er daarom prijs op te \erkaren, dat de emigratie naar Ca nada vlot verloopt en verwacht mag worden dat het aantal van 800(< voor 1951 geraamd, zeker met een paar Cuisend zal worden overtroffen. Hei vervoer naar Australië zal in Mei a.s. op de gewone wijze werden voortgezel, doch bij gebrek aan huis vesting moest deze vorm van emigra tie waartegen door de maatschappe lijke organisaties van het bsgin af is gewaarschuwd, vastlopen Ingrijpen de beperking is in het belang onzer landgenoten geboden. Sinds liet op treden van de regeringscommissaris vtor de emigratie vindt een regelma tig contact tussen hem en de emigra- tie-centralen plaats, waardoor een betere behartiging der emigratie in gemeenschappelijk overleg wordt ge waarborgd. Koningin ontving echtgenoten van kabinetsleden H. M. de Koningin heeft gistermid dag ten paleize Voorhout, Den Haag, enige van de echtgenoten van de mi nisters en staatssecretarissen, die het huidige kabinet uitmaken ontvangen en zich geruime tijd mei haar on derhouden. Volgende week Donderdag zal de Koningin de echtgenoten der be windslieden ontvangen, die op de ont vangst van deze middag niet tegen woordig waren. DE KONINGIN NAAR VOORNE— PUTTEN. H.M. de Koningin zal 26 April a.s. een „werk-bezoek" brengen aan de afdammingswerken van de Brielse Maas. Het ligt in haar voornemen zich die dag naar de gemeenten Spijkenis- Oostvoorne en Brielle te bege- Drie op één fiets Aan zijn adviescommissie ver zocht de Minister van Verkeer en Waterstaat een nieuw artikel voor het wegenverkeersreglement te ont werpen, dat het vervoer van twee kinderen beneden de tien jaar op de fiets door één volwassene mogelijk maakt. Hij heeft tevens toegezegd er naar te zullen streven, dat deze bepaling nog voor het zomerseizoen rechts geldigheid zal verkrijgen. Een bepaling wordt tevens v bereid, aldus verneemt de ANWB, welke zal voorschrijven, dat jonge ren beneden de 18 jaar slechts één persoon mogen vervoeren niet ouder dan zijzelf. TEKORT AAN BLIK: MINDER VLEES. De blikpositie in ons land aldus het Alg. Dgbl. is thans van die sard geworden, dat de wekelijkse productie van de vleeswarenfabrieken voor de export naar Amerika, Enge land en andere landen die ong. 1800 ton beliep - drastisch zal moeten worden beperkt. Daar deze export door allerlei maatregelen ten nauw ste samenhangt met de import van vee en vlees, zal deze op korte ter mijn eveneens aanzienlijk moeten worden verlaagd. INTERNATIONAAL KENTEKEN VOOR RIJWIELEN MET HULPMOTOR. De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft de directeur van de Rijskdienst voor het Wegverkeer be voegdheid gegeven tot het toekennen van kentekenen, te voeren door rij wielen met hulpmotor in het interna tionale verkeer. Deze kentekenen züllen bestaan uit twee letters met ten hoogste vijf cijfers, in berlijns- blauwe kleur aan te brengen aan de voor- en achterzijde van het rijwiel op een witte achtergrond, overeen komstig door de directeur van de Rijksdienst voor het Wegverkeer vast te stellen afmetingen. Padvindsters in andere uniform? De Nederlandse Padvindsters zul len eerlang in andere uniformen worden gestoken, als de districts afgevaardigden in het Nederlandse Padvindstersgilde, dat heden in Den Haag vergadert, de desbetreffende voorstellen van het hoofdbestuur aannemen aldus verneemt het N. v. d. D. Het hoofdbestuur stelt voor alle zwarte kousen en schoenen, de be staande tuniek en de witte en don kerblauwe blouses af te schaffen. Men wil deze vervangen door don kerblauwe sokken of kniekousen, ge wone bruine schoenen, een blauw mantelpak en grijsblauwe blouses van hetzelfde model als hetwelk nu is voorgeschreven. De bestaande uniformen zouden mogen worden afgedragen. Bij het aanschaffen van nieuwe stukken zou de nieuwe regeling gelden. Het hoofdbestuur is tot het doen van deze voorstellen gekomen door de z.i. ge rechtvaardigde klacht van vele ouders over de hoge prijs van uni formstukken, die niet kunnen wor den gedragen als de meisjes in civiel zijn. In de Fatirnaparochie te Tilburg is verrezen een tehuis voor ouden van dagen, dat qua opzet, de indruk ves tigt van een klein dorp Binnenkort zal dit worden opengesteld. Het ge bouwencomplex biedt huisvesting en onderdag aan 104 bejaarde echt paren en aan 67 alleenstaande ouden van dagen. Beide categorieën zullen de be schikking hebben over een huiska mer, een slaapkamertje en zg. werk- keukentje. Iedere woning in dit com plex heeft een eigen uitgang naar de straat, zodat de bewoners een geheel onafhankelijk leven kunnen leven en de gestiebts-idee vermeden werd. De warme maaltijden worden in grooi verband verstrekt. De woningen zijn in twee étages boven elkaar ge bouwd in drie vleugels, die onderling door een lange gang verbonden wer den. De totaalkosten beliepen de som van een miliioen gulden. Met de verzorging van de pensio- naires zul'l-m zich belasten de „Doch teïs van O L. Vrouw van het H Hart.". Zij zullen zorgen voor het bereiden van het eten, de was en het verstelwerk. Ook de ziekenverzor ging behoort tot het werk der zus ters- In het gebouw zijn twee spe ciale ziekenzalen ingericht Het gro vere huiswerk, dat de oudjes zelf niet meer kunnen verrichten, zal dooi de zusters worden gedaan. BRIEVEN VOOR VRIJWILLIGERS DIE OP WEG ZIJN NAAR KOREA. Brieven voor militairen van het aanvullingsdetachement Nederlands detachement Ver. Naties, op weg naar Korea, kunnen thans worden gepost. Het adres moet de volgende aandui dingen bevatten: rang, naam, voor letters, legernummer, Nederlands de tachement Verenigde Nat'es op weg naar Korea, Amsterdam Schiphol, militair De namen van schip en tus- sesnhaven mogen dus niet worden vermeld. OFFICIEEL ORGAAN VAN STEUN WETTIG GEZAG. V-erscchenen is het eerste'nummer 8 pagina s van het officieel or gaan van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" (uitgegeven te Utrecht. Lucas Bolwerk 12). Het blad, dat voorlopig de naam draagt van dit instituut, opent met een inleidend artikel, met foto er handtekening, van „de nspectéur-ge- neraal der Koninklijke landmacht de luitenant-generaal Bernhard, Prins der Nederlanden." Door middel van een ook in dit eerste nummer opgenomen prijs vraag, zal de definitieve naam van 't orgaan worden vastgesteld. AUTO-BINNENSPIEGEL MET PRISMA-LENS. Een Eindhovense firma heeft een auto-binnenspiegel geconstrueerd, die de verblinding door achterop rij dende auto's opheft. In gewone positie staande heeft de spiegel alie nadelen van de normale autospiegel, doch door het indrukken van een pal wordt het verblindende licht als het ware uitgedraaid, terwijl het achterzicht hoewel minder, toch goed blijft. Dit komt door een zeer nauwkeurig ge slepen prismatische lens, die tv/ee terugkaatsende oppervlakten heeft. Door het brengen in een andere stand kaatst de ene spiegel het licht naar boven (van de ogen van de bestuur der af) ter wij' de andere een niet ver blindend achterzicht geeft. HONDSDOLHEID? Begin dezer week werden de dames G. en S. in haar woonhuis te Putten (Gld.) gebeten door een zwervende hond. Vermoedelijk heeft men hier te doen met eei. dolle hodd. Het dier werd door de rijkspolitie in qua rantaine gesteld. Over enige dagen zal moeten blijken of de hond inder daad dol is. Enige tijd geleden, lazen we een klein berichtje, over een mijnwerker in Rusland. Maandenlang had hij in z'n schacht gezwoegd, maar nooit had hij kans gezien, boven het gemiddelde van een dagproductie uit te komen. Totdat op zekere dag hij over de middelmaat geraakte. Zijn stomverbaasde vrienden vroe gen hem hoe hij dat nu in Moskous- naam (hemelsnaam zegt men in Rus land niet meer, omdat er daar geen hemel is en de Russen als practische mensen, geen bijvoeglijke na«m- wo6rden bezigen, gevormd van din gen, die er niet zijn) klaar gespeeld had. De simpele mijnwerker haalde een klein fotootje van Stalin te voor schijn. „Voordat ik vanmorgen begon te hakken" sprak hij, terwijl zijn koene borst nog nahijgde van de enorme inspanning „heb ik dit fo tootje in mijn gedachte geplant en Staling heeft mijn bijl geleid". Terwijl we tot in het diepste van ons (tere) gemoed ontroerd waren, rolde er een traan over onze (man nelijke) konen „Misschien", zo dacht even later onze (zo nu en dan) practische geest, „is het wel een ideetje voor prof. dr. A. H M. Al- bregts, de minister, die portefeuille loos. de productie omhoog moet zien tc krijgen. „Laat hij in «teden als Zaandam, Winschoterdiep Hooge- zand en Groningen ook eens por tretjes van Stuurman Staling uitrei ken. Wij stellen ons zo voor, dat men daar met dit beeld voor ogen, zo zeer de schrik te pakken zal krijgen, dal de daar momenteel zo tanende ar- beidslust, zo hoog zal oplaaien dat men genoodzaakt zal zijn, deze te remmen, om geen overwerkt arbei- cerscorps te krijgen. JUDOCUS. De staking bij Albert Heyn Omdat nog bij Albert Heyn wer kende meisjes uit Amsterdam zich beklagen, dat zij op de spoorburg van het station waren getrapt en ge slagen, heeft de directie besloten de 25 meisjes met behoud van loon naar huis te sturen. In 't beeld van de sta- his te stren. In het beeld van de sta king is wéinig verandering gekomen. Ongeveer 450 mensen hebben het werk neergelegd, waardoor 't bedrijf thans ernstig wordt gestagneerd. De aflevering door de fabriek aan de fi lialen in het land vindt ongestoord voortgang. Tussen de directie en de plaatse lijke vertegenwoordigers van de drie Uniebonden deelt het Alg. Dgbl. mede zal waarschijnlijk een be spreking worden gehouden over het wederoprichten van df kern. Men verwacht hiervan echter weinig re sultaat, omdat in de opgeheven kern slechts 4 van de 13 leden de Unie bonden vertegenwoordigen. De politie heeft een aantal proces sen-verbaal opgemaakt tegen sta kers en staaksters die zonder ver gunning met steunlijsten langs de huizen gingen. STAKING IN GRONINGEN GEëINDIGD De staking op de soheepswerven langs het Winschoterdiep, die Woens dag is uitgebroken, is vandaag ge ëindigd Vanmorgen zijn de staken de arbeiders weer aan het werk ge gaan. Zoals reeds gemeld hebben de rijksbemiddelaars de scheepsbou wers geen toestemming gegeven om de jongste loonsverhoging van vijf procent toe te kennen bij aangeno men werk, welke vorm bij de be trokken werven gebruikelijk is. OOK STAKING IN ENSCHEDE. In de weverij van de N.V. Ger hard Jannink en Zn te Enschede leg den gisteren ongeveer honderdzestig man het werk neer, omdat er ver schil van opvatting was gerezen met de directie over de toepassing van de 5 pet., loonverhoging. Des middags heeft het personeel om een bespre king met de directie mogelijk te ma ken het werk hervat. Na afloop der bespreking hebben ongeveer honderd man het werk wederom neergelegd. HUISELIJKE SPIONNAGE-GESCHIEDENIS^ door P. J. van Gelder 37) „Waarom zou ik jouw verafschu wen, m'n kindje? Integendeel, ik ben trots op je. Ik bewonder je, zoals er maar één je bewonderen kan. Ik kan je niet dankbaar genoeg zijn omdat je m'n leven gered hebt ten koste van jouw bloed; omdat je die moord zaak hebt uitgepuzzeld waar zelfs de politie geen kans toe zag, en omdat je mij van de gevangenis gered hebt." „O nee, ik heb me met dingen be moeid. die me helemaal niet aangin gen. Ik heb m'n neus in jouw zaken gestoken, ik heb voor stille ver klikster gespeeld, ik heb jouw ver driet gedaan enen je weet nog niet eens alles." „En moet jij daar verdriet om hebben? Meisje, je hebt mij hele- 1 mal geen leed berokkend. Het ver driet, dat ik heb, zou veel erger en veel verschrikkelijker geweest zijn, als jij het niet had kunnen verzach ten. Als ik er niet langzamerhand door jouw op voorbereid was ge weest. Jij hebt me juist enorm veel verdriet bespaard. En wat ik nog niet weet, dat behoef ik toch alle maal niet te weten?" „Jaje moet het wel weten. Ik heb je bedrogen. Ik heb als een ge mene. geraffineerde bedriegster ge logen van het eerste begin af!" „En? Is dat zo erg? Dacht je dat ik je dat kwalijk zou nemen? Begrijp je dan niet, dat ik God dank, dat jij het was, die me bedroog? Dat ik al leen maar diep dankbaar kan zyn, dat jij naar myn tuin gezonden werd om m'n gangen naar te gaan? Denk. je eens in wat er van mij terechtge komen zou zijn, als er een ander in jouw plaats ontdekt had wat jij al lemaal van mij te weten bent geko men Kun je je nu eindelijk voorstellen, waarom ik niet zo ver drietig ben?" „Maar ik „Nee, jij hebt me geen kwaad ge daan, krullekopje. Ik heb jouw al leen kwaad gedaan. Ik heb zelf heel dom gehandeld door jouw op een dwaalspoor te willen brengen. Ik heb zelf byna onze gemeenschappelijke zaak verprutst door te willen volhou den, dat m'n broer er by betrokken was. En ook dat heb jij in het rechte spoor teruggebracht. Ook m'n laatste stommiteiten heb jij goedgepraat. Ik moest je eigenlijk net als die in specteur op de trap opmerkte aan je haren naar het stadhuis toesiepen en met jouw op een heel rustig plek je gaan zitten!" „André!'' Haar naam bestierf hem op de lippen, want ze liet hem geen tijd om die uit te spreken. De lippen, waarnaar hü zo lang naar verlangd had. beroerden hartstochtelijk en te der tegelijk zijn mond, zijn beide wangen en het hooggewelfde voor hoofd. „André, houd je van me?" „Ja Sonja." „Van een spionne?" „Ja Sonja, van een spionne, en van een verpleegster, en van m'n buur meisje. en van m'n heldin uit deze heerlijke detective-roman!" „O André, ik bén geen spionne. Ik heb je bedrogen, zei ik toch. Ik kwam die eerste keer om heel wat anders, ik wilde vragen of je niet met dat hinderlijke getik op kon houden, waardoor ik niet slapen kon als ik oververmoeid in m'n bed kroop. Maar er werd niet openge daan toen ik belde, ik liep om het huis en ik stond net te kijken toen Opeens moest hij lachen. Schaterend lachen. Verbaasd en niet begrijpend keek ze hem aan. ..O meisje! Je maakt je bezorgd, dat ik niet van je zal houden omdat je gespionneerd hebt, en nu vertel je me dat je geen spionne bent! Dat is de mooiste mop van m'n leven!" „Maarik heb je bespion- neerd! Ik ben me juist met je zaken gaan bemoeien, terwijl ik er hele maal niets mee nodig had. Ik heb in je huis rondgespookt als een gemene insluipster, ik „Nee, als een mooie insluipster! Als een welkome, lieve gast, die heel goed wist wat ze wilde en al leen maar goede dingen gedaan heeft zoals vingerafdrukken opsporen en bezwarend bewijsmateriaal in veilig heid brengen. Meisje, ik ben je toch dankbaar. Ik houd toch van je! Je bent toch geen vijand van me ge weest, die mij iets afhandig trachtte te maken, mij het leven wilde bene men, zoals die zwager van me pro beerde, of me in de gevangenis wil de helpen zoals dat kreng dat je d'r nu ingedraaid habt. Ik houd van je! Hoe vaak moet ik je dat nog ver tellen?" „O, duizend keer!" snikte ze op- sens. „Goed, Sonja. Tel maar: ik houd van je, ik houd van je, ik houd van je, ik houd van je, ik houd „O houd op! Ik geloof je. Ik was al leen zo bang, dat ik je zoeel verdriet gedaan had omdat ik die inspecteur vertelde „Het is goed van je geweest, meis je. Het is heel goed geweest zo. Het zal een verandering zijn in m'n leven maar je moest het immers vertellen? Het rscht moet zijn loop hebben, zei je zelf nog aan de telefoon toen Kladdard opbelde. Weet je nog wel, dat je toen nog het mes uit m'n han den hield? Ik vond het zo moeilijk, Sonja. Zo ontzaglijk moeilijk. Maar jij hebt mij er helemaal overheen ge holpen. Jij bent voor mij, juist in donkere nachten als deze, een zon, ja. En als ik straks de ene vraag stel krullebolletje. die ik alleen maar aan jouw zal stellen en aan niemand an dersAls ik jouw vraag, Sonja wat zegt dan die zon?" „Ja!" fluisterde een zacht zilver stemmetje vlak bij zijn oor. En daarna werd er een hele tijd niet meer gesproken en niet ge fluisterd, want de hoofdpersonen van dit verhaal hielden him monden zo stevig gesloten, dat zelfs de trouwe Philax verwonderd zijn kop oplich- te om te kijken of de baas en de ba zin er nog wel waren. Later stonden ze voor een van de brede ramen en spiedden door een nauw kiertje van de zware overgor dijnen naar buiten. Stralend scheen de rijzende zon over de lusthof van bloeiende bloemen, waarover de eerste ochtendnevels hun wazige waterdamp uitspreidden. De tuin rustte daar vredig en stil onder het vrolijke feestconcert van ontelbare vogeltjes. Een nieuwe dag kwam te voorschijn en het leven nam voor velen een aanvang. „André". zei ze zacht, „zul je hier over ook een boek schrijven?" „Ja. ik denk het wel. Het zal een heel mooi boek worden." „Wat kan het toch vreemd lopen, stel je voor dat ik nooit hier in de tuin ingedwaald was (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8