5i"j&ose hotspot/# BIOSCOPEN Het Medisch Opvoedkundig Bureau in een nieuwe ruimte DE KOPEREN KAPELAAN Het Lekke „v A Oak V Ernstig ongeval ZATERDAG 7 APRIL 1951 Dfc LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Weth. Menken opende: GEESTELIJKE GEZONDHEID VAN HET KIND „Het is een verantwoordelijk werk, dat U op Uw schouders genomen hebt: voorlichting en hulp te geven aan de ouders, ten bate van hun kin deren. In de achter ons liggende pe riode is reeds zeer veel goed werk verricht en werden vele uitstekende adviezen gegeven. Moge ook dit nieu we bureau dc bevolking tot zegen strekken". Aldus sprak wethouder St. Menken, toen hij gistermiddag in de collegezaal van prof. Gorter in het Academisch Ziekenhuis de nieuwe werkruimten van het Medisch Op voedkundig Bureau namens de bur gemeester voor geopend verklaarde. Er was grote belangstelling voor deze officiële opening, die o.m. werd bijgewoond door Z.E. dr. P. Munten dam, staatssecretaris van Sociale Za ken, de hoogleraren Gorter, Dank- meyer en De Jong, dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid in Zuid Holland, mevr. L. A. de Leeiiw-Aalders, namens de Fede ratie van mej. mr. M. J. Zee- lenberg, inspectrice van de Kinder politie, vertegenwoordigers van de Federatie van Geestelijke Volksge zondheid, wethouder J. C. van Schaik en vele hoofden van scholen, Zij allen werden door prof. mr. J. M. van Bem- melen, voorzitter van de Stichting M.O.B. te Leiden, hartelijk welkom geheten. Na het openingswoord van weth. Menken sprak dr. Muntedam en be klemtoonde, dat niet genoeg de na druk gelegd kan worden op de grote betekenis van Medisch Opvoedkun dige Bureaux in de geestelijke ge zondheidszorg van de jeugd. De rente van deze arbeid is weliswaar niet in geld uit te drukken, maar de re sultaten zijn toch zichtbaar. Spr. dacht hierbij aan het voorkómen van de neurose op latere leeftijd, die ver storing van het geestelijk evenwicht veroorzaakt en direct of indirect gro te schade toebrengt aan de samen leving. Uit onderzoekingen, ook in ons land, is naar voren gekomen, dat een voor het geestelijk evenwicht van het kind ongunstig milieu het ontstaan van geestelijke storingen bevordert. Ook ons land kent dit yerschijnsel. Het heeft na de oorlog een steeds grotere invloed gekregen op de ge zondheid van het lichaam. Voor het behoud van onze volkskracht is het derhalve van groot belang, dat wij in toenemende mate de mogelijkhe den te baat nemen om in de jeugd die omstandigheden te scheppen, waardoor het ontstaan van neurose kan worden voorkomen. Bij deze preventieve zorg speelt het M.O.B. een grote rol en uitbrei ding van dit instituut in Nederland zal nodig blyken. Het is daarom van grote betekenis, dat nu in Leiden een goed werkend M.O.B. aan de reeds bestaande is toegevoegd. Een klein begin. Dr. In 't Veld gaf een historisch overzicht van het M.O.B.-werk en Er zijn nu eenmaal figuren, die op vallen in het stadsbeeld. In de stroom lopende, fietsende tweevoeters zie je plotseling een figuur, die je doet mompelen: daar gaat ie weer! Zo iemand is Pater Booms met zijn bolhoedHij balanceert op zijn fiets tussen de tramraills van de Haarlem merstraat; brengt met een wijds ge baar het verkeer in de war op dt Prinsessekade; schiet als een blik semflits langs de Apothekersdijk om even later op de Groenhazengracht boven water te komen. In 'n tijdvak van twaalf-en-half jaar vormde zich zo een opvallende figuur in het stadsbeeld d. w. z. in dat gedeelte van de stad, dat tot zijn „wijk" behoort. Op hoeveel bellen zou hij in die tijd al gedrukt hebben; hoeveel traptre den doen kreunen en stoelen spoedi ger aan hun eind geholpen! Hij ként zijn wijk, de straten en de huizen en hij ként de mensen! De goede en de kwade, de zorgvolle en zorgeloze, de treurende en de behoeftige, de kin deren en de zieken. Wie ging hem niet ter harte en wie kon zijn blozen de glimlacn weerstaan! 'n Mensen vanger! Ai raden wijze mannen het sterk af iemand te prijzen, die zijn pel grimstocht nog niet voltooid heeft we willen hier maar vastleggen, wat zoveïen onwrikbaar weten: zijn ijver was al die jaren puur en sterk! De kleren maken de man niet; bo'.hoed noch alpino kan hier iets aan veranderen. De waarde van een mens moet men dieper zoeken. Zoals de ju bilaris gekend is in de kerk ijverig en secuur zo uit zich ook zijn ver antwoording jegens allen, die onder zijn zorg vallen. Hebt u het al eens gewaagd iets te zeggen van een Der- dc-ordelmg.' Niet doen; er komen stukken van! Maakt eens een opmer king over de Stille Omgang in db wandeling „de Stille" geheten; noemt alleen maar de naam van een der melkboeren, over wie hij adviseur is! Terstond springt hij te paard en geeft de sporen. En zo kan het niet anders, of eens 'ai hij prijken in de eregalerij van Hartebrugs grote zielzorgers wat hem betreft, mag dat nog wel even duren en met eerbied zal het van nuder op kind overgaan: dat was Pater Booms met de bolhoed! Koperen jubilaris, vergeef. een dwaas woord: vergeet al het andere maar onthoud dit: we zijn blij, dat we met U als feesteling dit feest mo gen vieren. Blijf nog maar lang door uw wijk zwieren, met of zonder bol hoed! Pastoor LOHUIS, O.F.M. memoreerde, dat het bureau te Lei den in 1930 begon, zeer bescheiden in twee vertrekken van het Inst. voor Praev. Geneeskunde, toen nog geves tigd in de toenmalige Boerhaave- straat. De heer J. W. Heringa bracht de gelukwensen over van het Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet", mevr. de Leeuw-Aalders feliciteerde even eens het bestuur met deze vernieu wing én mevr. J. v. d. Voort-van Zijp vertelde iets over het werk, dat aan het M.O.B. verbonden is. Nadat de thee geserveerd was werden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld het nieuwe bureau in ogenschouw te nemen. Het bureau heeft zijn intrek genomen in het ge bouw Rijnsburger weg 3, waarin o.a. het Ned. Roode Kruis, afd. Leiden is gevestigd, en kreeg de beschikking over enige ruime en frisse lokalen op de eerste étage. Met veel smaak en aangepast aan de behoeften werden de verschillende kamers licht en vro lijk ingericht. Begrijpelijk, dat prof. van Bemmelen met trots zijn gasten door de vertrekken leidde. Metaal-diefstal in Leiden achterhaald De Leidse politie is er in geslaagd een belangrijke metaal-diefstal tot klaarheid te brengen. Dezer dagen werden vijf personen gearresteerd, die werkzaam zijn of waren bij de Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden, en twee opkopers, eveneens uit Lei den. De eersten hadden zich gedu rende verschillende maanden schuldig gemaakt aan diefstal van stukken koper en brons, dat zij in kleine partijtjes aan beide opkopers ver kochten. Zij werden overgebracht naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage en zijn hedenmorgen voor de officier van Justitie geleid. Het waren de 50-jarige magazijn meester J. F. L. uit Leiden, de 27- jarige arbeider J. de V uit Rijns burg, de 27-jarige magazijnbediende H. van D uit Katwijk, de 33-jarige arbeider D. G. uit Leiden en de 46- jarige P. M. v. d. G. uit Rotterdam. De beide opkopers, die ter zake van heling werden gearresteerd, zijn de 50-jarige P. V. cn de 42-jarige J. S beiden uit Leiden. De diefstallen kwamen aan het licht, toen bij het opmaken van de balans bleek, dat er 2300 kg metaal tekort was. De daders namen telkens stukjes brons of koper mee naar huis, soms 5 soms zelfs 50 kg. Een groot deel van het gestolene kon niet meer achterhaald worden, om dat het inmiddels was doorverkocht en wellicht al gesmolten Ongeveer 500 kg werd echter teruggevonden, gedeeltelijk zelfs in Amsterdam en Haarlem. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden: woon- cn win kelhuis Groenesteeg 53/53a in bod: 2.800is niet afgeslagen. Pakhuis Kraaierstraat 8 na afmijning in bod: f 2.025en woon- en winkelhuis Kraaierstraat 6 in bod: 2.800. koper de heer P. de Jopgh q.q. te Leiden voor: 7.225.Huis Groen- oordstraat 1 in bod: 2.375.ge mijnd op f 425.—dit perceel is niet verkocht. Huis en erf Waardgracht 22 in bod: 2.000.koper de heer J. C. v. d. Graaf te Voorschoten voor 2.000.—. Ten overstaan van notaris A. A. van Haaf ten te Leiden: herenhuis met tuin, garage en schuur Hoge Rijndijk 10 in bod: 24.100.— koper de heer dr. A. A. Kampman q.q. te Leiden voor: 27.700.Winkel huis met bovenwoning Drie October- straat 16/16a in bod: 6.700.ko per de heer J. Bleijic q.q. te Leiden voor: f 7.250.Huis met afz. bo venwoning Drie Octoberstraat 18/I8a in bod: 6 100.koper de heer J. Bleijie qq. te Leiden voor f 6.650. Huis met afz. bovenwoning Drie Oc toberstraat 29/29a in bod: f 6.600. koper de heer M. F v. Overbeek q.q. te Lisse voor: 6.950.Huis Pie terskerkhof 4 in bod: 3.500.is niet verkocht. Doktersdienst. Dc Zondagsdienst wordt waargenomen door de dokters P. van Es, Kortmann, Lahr, Sneep en Teeuwen. Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 7 April 13 uur tot Zaterdag 14 April 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, lel. 24807; de Apo theek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. zitter zitter J. Singeling opende en herdacht het overlijden van de di recteur, de heer Colin. De heer P. de Graaf werd, hoewel door ziekte ver hinderd, tot voorzitter herkozen. De heer Hensing werd penningmeester, omdat dc heer N. Dool zich niet her kiesbaar gesteld had. Ook de heer N. v. d. Blom werd herkozen. Tenslotte werd aan allen de verrassing uitge deeld, die gewoonlijk op de feest avond op de proppen komt. Zo, hier is dan Het Lekke Dak weer! Het gaat prima, dank U. Deze week kwam er in totaal ruim 150 gulden binnen. Prachtig! Meer dan de vorige week: we gaan dus voor uit. „Het zou nog veel beter gaan", vertelde een lezer ons, „wanneer U eens duidelijk vertelde, dat de Ka tholieke Sociale Jeugdzorg hetzelfde is als het Sint Franciscus Liefdewerk. De laatste naam kennen de mensen beter en daar hebben ze wellicht eerder iets voor over. Vooruit dan maar. Een andere lezer schreef ons, wat anderen reeds eerder gezegd of geschreven hadden: U moet er niet iedere dag zonder uitzondering over schryven. Dat gaat de mensen ten slotte vervelen, hoe sympathiek zij het doel ook vinden. lederen weet nu wel, dat het dak van het Sint Franciscus Liefdewerk-gebouw, Nwe Rijn 52, lek is en dat het hersteld moet worden met de bijdragen, die Leidens katholieken hiervoor geven (of in de brievenbus Nieuwe Rijn 52, of per giro 230414 ten name van de Kath. Sociale Jeugdzorg te Leiden). Er is nog iets. Men vroeg Stadskok Jaatst: V7at is er nu eigenlijk aan de brand? We lezen alsmaar over een dak dat lek is. En wie naav binnen kijkt, ziet dat men op de beneden verdieping aan het werk is. Hoe zit dat nu? Verstandige vraag! Kijk, het dak is lek, daar helpt geen lieve moe dertje aan. Maar dat dak is gaan lek- het nieuwe ontspanningslokaal j ken, omdat het verzakt is. Het is ver van de Holl. Constr. Werkplaatsen i zakt omdat de binnenmuren ge werd gisteravond jaarvergadering scheurd waren. De binnemuren zijn gehouden van de personeelsvereni- gescheurd, omdat de funderingen ging „De Stalen Band". Tweede voor- slecht waren. Men moet het kwaad bij Zaterdag 7 April. Morgen is het dan de dag, waarop pater S. Booms O.F.M. zijn koperen feest viert als kapelaan van dc Har- tebrugparochie. De jubilaris zal om kwart over tien een plechtige Hoog mis opdragen en van half een tot half twee recipiëren in de pastorie» En Maandagavond heeft de eerste Meer Vreugde-avond van de K.A.B., dekenale parochie, plaats in „Den Burcht". U weet, dat het parochiële Jongensgilde het toneelspel „Het ge heim van de komoor" opvoert, een spannend, avondvullend stuk. Er zijn hedenavond van 6 tot 7 uur nog kaar ten verkrijgbaar in het Vincentius- gebouw, Hooglandse Kerkgracht 32. Wie Maandagavond verhinderd is en Dinsdagavond het spel wil zien, kan eveneens hedenavond kaarten afha len. Als U dit nu leest, spring dan onmiddellijk van Uw stoel en ren naar de Kerkgracht. U mocht eens te laat zijn.... Kunt U werkelijk vanavond geen kaarten gaan halen, dan staan de heren B. Klein, Heren singel 8, en W. Helverstein, Heems kerkstraat 64, op elk uur van van daag tot Dinsdag voor U klaar. Ten minste. zolang de voorraad strekt! Alle tafeltennisliefbebbers kunnen vanavond hun hart ophalen in de gym.zaal R.K. Jongens U.L.O., Vrou wenkerkhof. Want daar wordt een demonstratie gegeven, op initiatief van Docos, dat enige weken geleden een tafeltennisafdeling oprichtte. Heemskerk, jeugdkampioen Hoogen- doorn, mej. Thea Bul (een der beste speelsters van Nederland) en mej. E. Filbry zullen enige partijen spe len. Dat wordt iets bijzonders! A.s. Maandag wordt in het Pren tenkabinet van de Rijks-Universiteit, Kloksteeg, Leiden, een tentoonstel ling geopend van ornamentprenten uit de 16e eeuw. De expositie blijft open tot 7 Mei en zal op iedere werk dag van 2 tot 5 uur te bezichtigen De 47-jarige wielrijdster E. C. K., wonend aan de Breestraat, fietste gisteravond op deze Breestraat, stak haar hand uit en sloeg onmiddellijk links af. Daar zat 'm de fout! Te laat de hand uitgestoken. Er kwam een auto aanrijden en een botsing was onvermijdelijk. Met een hersen schudding en bloedende hoofdwond werd mej, K. door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. A.s. Dinsdagavond is er van half acht tot half negen een adviesavond van „St. Eloy", de Ned. R.K. Mctaal- bewerkersbond, afd. Leiden, op Oude Singel 236. Er is dan ook gelegenheid tot sparen voor de excursies. In de wortel uitroeien en dus eerst de funderingen vernieuwen, dan de mu ren herstellen en pas dan het Lekke Dak repareren. Snapt u? En begrijpt u ook, dat dit in deze dure tijden vee] duiten kost? Hebt u ai iets gegeven?. Doe het dan alsnog. De knaap, die boven dit stukje zo vriendelijk staat te lachen, zal u er dankbaar voor zijn evenals al zijn kornuiten, die in het gebouw Nieuwe Rijn 52 eon gezellig clubhuis hopen terug te /inden, wan neer fundering, muren en dak her steld zijn. Met uw steun. STADSKOK. Burgerlijke §tand Geboren: Catharina Maria, dr. van J. H. Nyhuis en P. de Geus; Abra ham, zn van A. Beij en A. van den Nieuwendijk; Paulus Hubertus Jo- sephus zn van H. P. J. Vogelenzang cn J. M. van Riet; Christina Marie, dr van J. J. H. Prenen en C. Zand bergen; Johanna Geertruida Agatha Maria, dr. van F. J. A. van Beuke ring en C. van der Vlugt; Peter Mar- tinus Arnoldus, zn van D. M. C. de Veth en C. Ouwerkerk; Jannetje, dr. van T. J. Slijkhuis en B. Veldhuis; Maria Johanna, dr. van H. F. Noor- dermeer cn H. F. de Bloois; Helena, dr van A. Guijt en T. Kulk Overleden: J. J. L. Verhoef, man, 53 jr; W. K. J. van der Holst, man 61 jr; M. Teegelaar, wed. van Duive- steijn, 70 jr; W. van der Vegte, man, 53 jaar. Ondertrouwd: H. de Groot en J. C. Verhoog. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN OEN RHIN Zal directeur gem. werken ver trekken? Naar wij vernemen staat ir. J. Snijder, de directeur van gem. werken, die solliciteerde na3r dezelfde betrekking bij de gemeente Zwolle, nummer 1 op de voordracht aan de gemeenteraad. De raad van Zwolle zal in de vergadering van 23 April een beslissing nemen inzake de onderhavige benoeming. HAZERSWOUDE (H. R.) Zilveren kloosterjubileum. De 5de Mei a.s. hoopt Zuster Libertna, in de wereld Henderika v. Schaik, uit Bodegraven, de dag te herden ken, dat zij 25 jaar geleden haar in trede deed in het Klooster der Fran ciscanessen, Dochters der H.H. Har ten v. Jezus-Maria, Prov Moeder huis, Alverna, Aardenhout. De plech tige H. Mis van dankbaarheid is 8 Mei om 10.30 in de o?r~"u:'- F1 nardus, Hazerswoude (Groenendijk), Hoge Rijndijk. HAZERSWOUDE (H. R.) Zilveren jubileum. Op 12 April a.s, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. C. van Ooijen, Zonne veldstraat 8, in dienst trad bii het timmer-aannemers en molenmakers- bedrijf, dat sedert 1932 geëxpló.teerd wordt door de heer B. P. Boers Voor al voor de laatste tak van het bedrijf heeft de jubilaris in brede kring veel bekendheid gekregen. HOOGHADF Misdienaars. Het rooster voor de misdienaars is deze week als volgt: 7.30: 20 en 21 10 uur: 3, 4, 1?, 32, 33 en 34: Lof: 9, 10 17 en 18. Door de week: 7 uur: 15, 19; 7.45: 16 en 28. Woensdag 9.30: 9, 10, 11 en 12; 14, 16, 17, 18. Woensdagavond Lof: 11, 15, 25 en 26 Donderdag 9 uur: 13, 14, 15 en 19. NOORDEN Gisteravond kwam het zoontje van de heer P Pieterse in een onbewaakt ogenblik met zijn linker handje in het zuigkanaal van de schuurmachi- ne. Het kind werd ernstig gewond, j Na verbonden te zijn, werd het over gebracht naar het R.K. ziekenhuis te Woerden, waar het nodig bleek het handje te amputeren. Het slachtof fertje is zes jaar. OUD-ADE Koninginnefeest. Het Oranje comité heeft op zijn eerste vergade ring in dit jaar besloten, om het Koninginnefeest te organiseren op 8 en 9 Augustus a.s. Op de volgende vergadering zullen de volks- en kin derspelen met attracties besproken worden. ROELOFARENDSVEEN Jaarvergadering Boerenleenbank In hotel „De Vier Heemskinderen" kwam de Coöp. Boerenleenbank voor haar jaarvergadering bijeen. De heer N. Turk besprak de minder goe de resultaten voor de tuinbouw in 1950. Voor de bank zelf is het afgelo pen jaar niet slecht geweest, het geen zijn oorzaak vond in de nog aanwezige reserves. Het werk der B.L.B. verkrijgt steeds meer begrip en waardering wat blijkt uit de in schakeling bij het Waarborginstituut voor de Veenstreek, alsmede uit de oogstcredietverlening van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen Tot secr. werd benoemd de kassier de heer Seb. Bakker en tot leden van het stembureau de heren P. Bak ker, E. S. Rode wijk en Joh. J. v. d. Meer. Uit de rekening en balans vermel den wij: Ontvangen spaargelden ƒ350.972,46, terugbetaald /426.062,19. Terugbet. voorschotten 29.891,50 en verleende voorschotten 138.200,—. Het totaal saldo aan spaargelden be draagt 1.068.859,75. Aan voorschot ten staan uit onder hypothecair 300.774,12 en onder borgstelling, enz. 136.808,77. Het winstsaldo be droeg 5.368,34, terwijl de totale omzet aan ontvangen en uitgegeven gelden beliep 16.892.449,10. De te ruggang van het tegoed bij de bank was 2.250.000,Dc spaargelden verkregen in 1950 een teruggang van 75.090,—, terwijl de omzet met ƒ770.000,is teruggelopen. In 1950 traden 167 nieuwe spaarders toe, terwijl het ledental thans 390 be draagt. De heer Jac. J. v. d. Meer werd in het bestuur en de heer J. L. Bakker in de Raad van Toezicht herkozen. De heren B. v. d. Meer Jz en J. L. Bakker Werden tot plaatsvervangen de bestuursleden benoemd. In de rondvraag kwam o.a. ook de viering van het 50 j. bestaan in 1952 ter sprake. Inzameling oud papier Reeds geruime tijd werd door de school jeugd van de R.K. Jongensschool huls aan huis het oud papier opge haald. Daar deze actie dreigt te ver flauwen, zal onder leiding van de heer Th. Dobbe iedere maand de jongens, alsmede de heer Dobbe aan i Uw huisdeuren verschijnen om oud papier en andere afvalstoffen van waarde op te halen. De opbrengst komt geheel ten goede aan charita tieve doeleinden. IN DE LEIDSE Lido. „Schateiland" is een fan tastische kleurenfilm, waarin de toe schouwer kan genieten van het pira- tenleven in oude tijden. Het verhaal speelt zich af omstreeks het midden der 18e eeuw, ergens aan de West kust van Engeland en zoals de titel reeds zegt gaat het om schatten, welke verborgen moeten zijn op een onbekend eiland ergens in de Zuid zee. Van dat eiland heeft kapt. Billy Jones een kaart, welke bandieten hem afhandig willen maken. Jones geeft de kaart aan de jeugdige Jim Hawkins, die met zijn moeder een herberg drijft. Jones sterft en als Jim terugkomt met hulp blijkt de herberg geplunderd door de rovers bende. Jim overhandigt de kaart dan aan dr. Livesey en kapt. Trelawney. Na veel moeite wordt er een expe ditie uitgerust, maar de helft van de bemanning blijkt uit zeeschuimers te bestaan en hun ware aard komt na tuurlijk te eniger tijd wel naar voren. Dat is wanneer het schateiland in zicht komt. De rest laat zich begrij pen: 't wordt knokken, over cn weer en 't gaat er begrijpelijker wys heel gezellig aan toe. Meer nog dan het verhaal hebben we genoten van de kostelijke type ring der spelers in deze film. Walt Disney heeft keurige beelden weten te maken van allen, die in deze film een rol spelen, 't zij groot of klein. Van begin tot eind is er spanning in deze film en deze wordt als 't ware telkens nog geaccentueerd wanneer een of andere nieuwe type op de voorgrond treedt. Bobby Drlscroll speelt op voortref felijke wijze de rol van de jonge Jim Hawkins Rcwton die van de lange John Silver, de kok-piraat, aanvoer der der bende en beschermer van de jonge Hawkins. Een film tevens van kleurrijke en treffende natuurtafre- len, die een lust voor het oog zijn. Trianon. Wie regelmatig de bioscoop bezoekt, en daarbij een voorkeur heeft voor het zogenaamde „zware genre", moet zich vroeg of laat gaan afvragen, of dergelijke films alleen maar mogelijk zijn, als de beelvenissen van een paar vol slagen of aankomende gekken breed voerig worden uitgesponnen. „In „Sunset Boulevard" wordt ver teld, hoe het komt, dat een jonge man op zekere dag met drie kogels in zijn lichaam uit de vyver bij een villa wordt opgevist. Heel toevallig was hij op de villa beland, waar een filmster uit de tijd van de stomme film haar terugkeer op het witte doek voorbereidde door het schrijven van een scenario, waarvan zij zich zelf de hoofdrol had toebedacht. Het scenario was niets waard en de jon geman kreeg opdracht het om te werken. De ex-ster, die driemaal ge trouwd was geweest, en wier eerste man de functie van butler in haar huis vervult, verbeeldt zich, dat zij nog steeds door de wereld aanbeden wordt. De butler, die zoals uit het bovenstaande moge blijken ook niet helemaal snik is, voedt dit waan denkbeeld door zijn vroegere echtge note en meesteres dagelijks talloze „brieven van bewonderaars" te schrijven. De jongeman werkt ijverig aan het scenario en intussen wordt de ex-ster verliefd op hem. Hij voelt er niet veel voor om deze liefde te be antwoorden, maar aangezien zij nei ging vertoont, om bij het uitblijven van wederliefde haar polsen door te snijden, speelt hy een beetje come- I die. Uiteindelijk barst natuurlijk de bom. Hij verlaat het huis, maar zij jaagt hem een serie kogels achterna, die doel treffen. Dit armetierige verhaaltje is op de meest beklemmende wijze verfilmd. Het boeit, sleept mee en valt op door een goede compositie. Bij het einde kan men slechts wensen, dat de ta lenten, die aan deze film hun krach ten besteed hebben, voortaan voor de verfilming van een beter gegeven zullen worden ingeschakeld. Voor volwassenen. Luxor; Er zullen weinig objecten zijn, welke dc romanschrijvers meer geïnspireerd hebben, dan de kleur rijke en dikwijls tragische geschie denis van de Indianen in Zuid-Ame- rika. Dit Indianenprobleem kan nu niet meer actueel genoemd worden, maar even vóór de eeuwwisseling stond het in het brandpunt der be langstelling. Het is uit deze tijd, dat do film „The broken arrow" (De ge broken pijl) verhaalt. Een jonge Amerikaan krijgt genoeg van de eeuwige vete, welke er tussen zijn volk en het Indianenras heerst cn die dagelijks mensenlevens kost aan beide zijden. Op z'n eentje trekt hii naar het Indianen hoofdkwartier en na veel moeilijkheden niet op de laatste plaats met zijn eigen volk weet hij een voorlopige wapenstil stand te bewerkstelligen. Ondertus sen is hij de film eist deze franje nu eenmaal verliefd geworden op een Indianenmeisje en als de wapen stilstand gesloten is en ..de pijl ge broken wordt", trouwt hij haar. Zijn geluk is echter van korte duur. Een groep Amerikanen, die zich met de Wapenstilstand niet kan verenigen, pleegt een overval op de Indianen cn het meisje wordt hierbij gedood De wijze, waarop de geschiedenis gepresenteerd wordt, is geslaagd ve noemen. Men heeft de sentiments factor goed en op de juiste momen ten weten te plaatsen en degenen, die de oude romantiek van Karl May nog niet geheel en al ontrouw zijn geworden, kunnen de komende week enige uren lang met Old Shat- terhand. Winnitou en de Zwarte Bi son, op de verre prairies van Zuid- Amerika hun avonturen beleven. Boven 14 jaar Casino: Paul Muni speelt een sym pathieke rol in de film over het Noorse verzet „Zij kwamen bij da geraad" Zonder al te g"rote onwaar schijnlijkheden wordt een beeld ge geven van de oorlogstijd in Noor wegen en het ondergrondse werk der Noorse mannen. De grootste spanning wordt bereikt, wanneer een kleine troep Engelse soldaten een raid onderneemt, hierbij een Duits vliegtuig verwoest en de be zetting overweldigt. Een kleine, tra gische liefdesgeschiedenis verbindt enkele scènes zodanig, dat op de goede momenten de spanning even gebroken wordt. Jammer is, dat :n deze film alles, ook de Duitsers en Noren, vlot Engels spreken. Juister ware het geweest, wanneer men in het Noorse land de eigen zangerige, bewogen taal had gehooi'd. Voor 18 jaar. Rex komt deze week uitstekend voor de dag met de film „Een we reldstad houdt de adem in", beter bekend onder de naam „Ultimatum", Wij hebben reeds eerder over de kwaliteiten van deze film geschre ven. Het is. zoals bekend de geschie denis van een atoomgeleerde, die dreigt Londen met een atoombom in de lucht te laten vliegen, als de Brit se regering niet aan zijn eisen vol doet. Reeds heeft men de Engelse hoofdstad ontruimd, als de waanzin nige geleerde op het laatste nipper tje met zijn atoombom wordt neer geschoten. Om zijn goede kwalitei ten heeft deze film zelfs het praedi- caat van „film van de maand" ver kregen. Boven 14 jaar. TER AAR Knaapje door auto gegrepen. Donderdagmiddag had op de Kerk- weg, tegenover de Chr. Nat. school, een auto-ongeval plaats. Toen de heer C. Heijboer de school passeer de, kwam plotseling een zoontje van de heer Hofstede het schoolplein af rennen. Wel remde de heer Heij boer met alle kracht, eodat de auto dwars over de weg kwam te staan, maar de jongen werd gegrepen en enkele meters op de bumper van de auto meegesleurd, waarna het knaap je bloedend uit een hoofdwonde op de weg bleef liggen. Dr. Quartel was spoedig aanwezig. De jongen werd bij de hoofdonderwijzer, de heer v. Loo binnengedragen. Bij na der onderzoek bleek, dat de jongen een vleeswond aan de hals had op gelopen, maar verder geen letsel had. Na verbonden te zijn, heeft de dokter hem per auto naar huis ver voerd. TER AAR Primeur Door de tuinder, de heer Nic. Hoogendoorn te Ter Aar is heden de eerste postelein aange voerd aan de Coöp. Centr. Tuinbouw veiling. De postelein werd verkocht voor de prijs van 0:60 cent per kg. Kopers waren de heren Jongenelen en Schreurs. ZOETpRWOUDE RUITERSPORT GAAT HERLEVEN. „Geef mij maar een merrie en zadel mijn paard. Dan kan mij de rest niet schelen." Zo oppervlakkig als dit liedje is het niet! Maar de ruitersport gaat herleven. Door een krachtige samenwerking van de L.T.B. en de L.T.J. is een lan delijke rijvereniging opgericht. De heer B. van Son kwam op de eerste bijeenkomst een propagandistisch woord spreken. De eerste avond gaven zich reeds 16 leden op en er werd een bestuur gevormd bestaande uit de heren Q. H. Onderwater, voorz. (L.T.B.) P. van Leeuwen Gz., secr. (L.T.J.) J. Mooijman penn. (L.T.J.), G P. van der Krogt (L.T.B.), N. de Jong Pz. en C. van der Poel Lz. beiden L.T.J. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Propaganda-avond van de St. Ber- nardusgroep. Voor een overvolle zaal gaven de welpen, verkenners en voortrekkers van de St. Bernardus- groep gisterenavond een propagan- da-uitvoering. Bij de opening van de ze avond werd door de leiding een korte toelichting gegeven over de verkennersbeweging, welke bewe ging niet alleen bestaat uit het „ach tervolgen van denkbeeldige prooien" maar veelzijdig is zoals het leven veelzijdig is, maar minder gecompli ceerd. In een bonte opeenvolging van zang. declamaties en toneel bewees de St. Bernardusgroep, dat zij tintelt van leven, wat zeer zeker vreugde vol teken is voor de toekomst. Op het einde van deze geslaagde uitvoering declameerden de verken ners het Regina Coeli van G. Gezelle, waarna dit schone lied door alle aan wezigen in de zaal werd medegezon gen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2