S)e CddóeSoti/fca/tit Brits-Amerikaans meningsverschil over de strijd in Korea Uit de partij gezet Mevr. Peron Grootkruis De Chinezen trokken plotseling terug Commissie voor goede diensten op non-actief IATERDAG 7 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12251 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £3/'W "CLfr oe B/SSCMOP l tF jÊ KrK*e* Bouwep/ 1 AMERIKA WIL NIET SMEKEN OM VREDE Londen wil verder gaan ER SCHIJNT een diepgaand meningsverschil te bestaan tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten over de toekomstige politiek in Korea, zo verneemt Associated Press in Washington. De kern van het geschil is, dat Engeland bereid is de Chinese communisten met een vre desaanbod veel verder tegemoet te komen dan de V.S. Engeland wil de Chinezen uitnodigen tot deelneming aan vredesonder handelingen, maar de V.S. achten, dat er deuren genoeg voor de Chi nezen openstaan, en dat een hernieuwde verklaring over de oorlogsdoel einden en de vr edesver wachtingm ten aanzien van Korea een „polit'e- ke zwakheid zou aantonen". TOEN DE BREEDTEGRAAD ACTUEEL WERD Het geschil ontstond toen de vraag over het al of niet overschrijden van de 38ste breedtegraad weer actueel werd. Engeland zwichtte ten slotte voor de Amerikaanse aandrang om het verbonden leger om tactische redenen in Noord-Korea te laten opereren. Het gaf echter geen toe stemming om de strijd tot aan dc Mandsjoerijse grens te voeren en daarmede een openlijke oorlog met China te riskeren. Toen generaal MacArthur onver wacht zijn aanbod bekend maak tv om met de Chinese legerleiding te velde over een wapenstilstand te spreken en daar de bedreiging aan verbond, dat anders een verplette rende aanval op het Chinese moe derland te wachten stond, schortte president Truman het uitgeven van een verklaring over Korea namens de aan de strijd deelnemende landen op. Het ziet er thans naar uit, dat zijn minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson, een rede voor bereidt, waarin hij de grote lijnen van de politieke problemen en doel einden van de Koreaanse oorlog zal uiteenzetten. Engeland had in de verklaring, dia Truman zou uitspreken, een tamelijk omlijnd aanbod willen vervatten om met China over vrede te onderhan delen. De V.S. wilden aan het „sme ken om vrede" hun steun echter niet geven. Paus voor federaal wereldgezag Z. H. Paus Pius XII heeft in een toespraak tot de wereldfederalisten, die in Rome hun jaarlijks congres houden, gezegd, dat het noodzakelijk was te komen tot een wereldgezag zoals werd voorgestaan door de fe deralisten. „Durft men na alles wat men in het verleden heeft ervaren en thans meemaakt de huidige middelen en methoden van bestuur en politiek voldoende achten?", zo vroeg hij zich af. Hij waarschuwde de wereld- federalisten echter ernstig er voor te waken, dat zij de federale wereld regering, die zij voorstaan niet in fecteren met de dodelijke kiemen van het zuiver mechanisch tellen van hoofden. BESTRIJDING VAN TYPHUSGE- VAAR. Onder leiding van de ge zondheidsdiensten der Verbonden Strijdkrachten op Korea worden- in het bevrijde Seoel maatregelen ge troffen ter voorkoming van een mo gelijke typhus-epidemie. Inwoners der stad worden met D.D.T. behandeld. MACARTHURS HANDICAP Twee leden van het Amerikaanse Congres, die terugkeerden van een bezoek aan het front in Korea, heb ben er in Tokio op aangedrongen, dat generaal MacArthur bevrijd zou worden van de „verschrikkelijke handicap", welke hem belette oor logsvliegtuigen boven Mandsjoerije te zenden, waar de vijand zich vei lig kon stellen. „Wij gevoelen, dat dit een onduldbare toestand is en wij kunnen niet inzien hoe de oorlog iro gewonnen kan worden", zeiden zij, er de belofte aan toevoegend, dat zij een opzienbarend rapport bij het Congres zouden indienen omstreeks half April. Het conflict tussen Israël en Syrië Knipoogjes naar communisten ongewenst Isabelle Blume, een vooraanstaan de Belgische socialiste en lid van de Belgische Kamer, xs wegens insubor dinatie en samenwerking met de communisten uit de Belgische socia listische partij gestoten. Het besluit werd genomen door de Algemene Raad van de socialistische partij, die 252 leden telt. Vijftien le den onthielden zich van stemming. Er waren geen tegenstemmers. Jean Piot, de secretaris van de partij, zei dat de activiteit van me vrouw Blume schadelijk was voor de belangen van de partij en in strijd met de partijdiscipline. Zij was ge gaan naar het door de communisten gesteunde vredescongres te Praag, nam deel aan de communistische protestdemonstratie tegen herbewa pening van Duitsland tijdens gene raal Eisenhowers bezoek aan Brus sel en bezocht vaak communistische vergaderingen. Mevrouw Blume antwoordde, dat haar houding werd gedicteerd door de eenzijdige buitenlandse politiek van de Belgische socialistische partij DE ATOOM-SPIONNAGE De vierde beklaagde in het grote Amerikaanse atoomspionnage-proces, de 29-jarige oud-sergeant David Greenglass, is gisteren te New York veroordeeld tot vijftien jaar gevan genisstraf. Greenglass heeft bekend geheimen over de atoombom uit het proefsta tion in Los Alamos (New Mexico) te hebben gestolen en ter doorzen ding naar Rusland te hebben over handigd aan het echtpaar Rosenberg. Egypte neemt het op voor Syrië De Egyptische regering heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Staten verzocht, tussenbeide te ko men in de strijd tussen Syrië en Is raël in het gedemilitariseerde gebied aan het Meer van Galilea. „Met grote bezorgdheid slaat de Egyptische re gering de jongste aanval van Israël op onze zuster-natie Syrië gade", heet het in het verzoek. De Egyptische regering wijst erop, dat zij en de regeringen van de an dere Arabische landen niet werkeloos kunnen blijven toezien, wanneer Is raël volhardt in zijn politiek van agressie. Het beroep op Londen en Washing ton werd gegrond op de verklaring, die Frankrijk, Engeland en Amerika het vorige jaar Mei publiceerden. In deze verklaring zeiden zij, dat zij in geval van grensschendingen geza menlijk zouden optreden om de vre de te herstellen, zowel binnen het kader der Verenigde Naties als op eigen gelegenheid. Als de drie Wes telijke mogendheden niet onmiddel lijk tussenbeide kwamen, zo werd van Egyptische zijde nog bekend ge maakt, zou Egypte zelf in samenwer king met de andere Arabische staten tot handelen overgaan. Israël richtte zich Donderdag al tot de Verenigde Naties met een protest tegen een „schandelijke schending van de wapenstilstandsovereenkomst door Syrië". Ook Syrië schijnt van plan te zijn zich met een protest te richten tot de Veiligheidsraad. Israël heeft gevraagd het incident in een spoedvergadering te behandelen, maar het is nog niet zeker, wat de Veiligheidsraad zal doen. Von Balluscck, die op het ogen blik voorzitter is van de Veiligheids raad, zal waarschijnlijk eerst met de leden van de raad overleg plegen, alvorens een datum voor een bijeen komst vast te stellen. David Ben Goerion, de premier van Israël, heeft gisteren te Tel Aviv ver klaard, dat Israël niet van plan is zich in een conflict met Syrië te stor ten. Het was echter een dwingende eis om dc moordenaars van de ze ven politiemannen, die Woensdag neergeschoten werden, te straffen. De premier zeide in een toespraak: „Ik hoop, dat de vrede tussen Israël en Syrië gehandhaafd zal blijven". Zo niet. dan zou het leger zijn man netje staan om de veiligheid van het land te verzekeren. Deze twee Koreaanse kinderen, die met hun zware last op weg zijn naar Hontsjon, hebben zich onder de hoe de gesteld van de Marine-aalmoeze nier, Lt R. L. Patton uit Oklahoma van de 1ste Amerikaanse Marine Di visie. In het regeringshuis te Buenos Aires heeft gistermorgen prins Bern- hard aan Eva Peron het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau uitge reikt. Mevrouw Peron was gekleed in een rood mantelpak. De grote zwartflu welen hoed, die zij droeg, veroorzaak te enige moeilijkheden bij het omhan gen van het lint. Prins Bernhard hield in het Spaans een korte toe spraak. Hij overhandigde de onder scheiding als bewijs van de grote vriendschap, die reeds vele jaren tus sen Argentinië en Nederland bestaat. De Prins uitte zijn beste wensen voor het welslagen van het werk van me vrouw Peron op sociaal gebied. Zijn toespraak besloot de Prins als volgt: Met het overhandigen van deze de coratie vertolk ik de gevoelens van oprechte vriendschap van het Neder landse volk voor de inwoners van de ze grote republiek en ik breng de beste wensen van het Nederlandse volk cn zijn regering voor het wel zijn van de Argentijnse republiek en haar regering over. De plechtigheid werd bijgewoond door de president van Argentinië, Juan Peron, en alle ministers van het Argentijnse kabinet. Peron reikte vervolgens aan prins Bernhard de versierselen van het Grootkruis van de orde van Ver dienste uit. Tevens werd de Prins be noemd tot Argentijns vlieger honoris causa. De Argentijnse president verklaar de, dat de eenvoud van prins Bern hard het hart van het Argentijnse volk heeft veroverd. KOREAANSE FLUITKETEL Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontje» 1-50 gebrand op een oorlog in het Verre Oosten; maar als de Chinezen, mo gelijk op advies van de Russen, niet willen, wat dan? DE VOORZITTER van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, Sam Ray burn, zeide dezer dagen: „Ik denk, dat wij ons tegenover een verschrikkelijk gevaar bevinden, dat wellicht het begin is van een der de wereldoorlog". Hij zei dit onder de indruk van het bericht, dat er in Mandsjoerije grote troepenmachten werden gecon centreerd en dat zich daaronder ook niet-Chinese troepen zouden bevin den. Die niet-Chinese troepen zouden dan niet anders dan Russen kunnen zijn en op grond van die veronder stelling vreesde Rayburn het ergste. Intussen is alweer gemeld, dat geen enkele hoofdstad enig officieel be richt van deze Russische troepen heeft gekregen, zodat men er weinig waarde aan hecht, hetgeen niet weg neemt, dat de verrassingen de wereld nog niet uit zijn en dat er wel meer iets gebeurd is, waarvan men van te voren geen officieel bericht heeft ge kregen. President Truman heeft op zijn we kelijkse persconferentie geweigerd zijn mening uit te spreken over de verklaring van Sam Rayburn. In 't algemeen genomen achtte hij de drei ging van een derde wereldoorlog even groot als ooit tevoren, maar merkte hij op, dat er wel meer span ningen geweest waren in de wereld politiek, zonder dat een oorlog er uit voortvloeide. In ieder geval zou men z'n best doen om zo'n oorlog te voor komen. Inmiddels hebben de gedelegeerden van de twaalf Arabische en Aziati sche landen, die vroeger al meer po gingen hebben aangewend om vrede te stichten, weer opnieuw vergaderd. Hebben zij een gaatje ontdekt in de muur van nors stilzwijgen, welke Peking rondom zich heeft opgetrok ken? Of willen zij het maar eens proberen in de hoop de commissie van drie, welke dc Ver. Naties had den aangewezen om te bemiddelen, in de wielen te rijden? Het is mogelijk, dat al deze fluitsig nalen bij elkaar de bedoeling hebben om dc zenuwen van Mao op de proef te stellen, teneinde hem er toe te krijgen het gas onder die gillende fluitketel ijlings uit te draaien of m.a.w. zijn troepen bevel te geven op te houden cn een wapenstilstand te ondertekenen. In dat geval hopen wij van harte, dat het fluitconcert succes zal heb ben. Want het conflict moet op de een of andere manier een einde ne men en het is beter het ongeslagen en op een eervolle wijze te beëindi gen dan een onzekere krachtmeting te riskeren. In één opzicht kon generaal MacAr thur wel eens gelijk hebben. Hij schreef n.l. aan de Amerikaan Mar tin o.m. het volgende: „Indien wij deze oorlog tegen het Aziatische communisme zouden verliezen, zou dc val van Europa onvermijdelijk zijn. Winnen wij hem, dan zal Europa hoogstwaarschijnlijk voor een oorlog worden gevrijwaard en zijn vrijheid behouden". ALS HET WATER KOOKT, laat de fluitketel z'n alarmsignaal horen. En als het Koreaanse probleem weer eens de kookhitte nadert fluiten aan alle kanten de militaire en diploma tieke stoomfluiten hun alarmerende waarschuwingssignalen iri allerlei toonaarden. De verbonden 'troepen hebben over het gehele front de befaamde rode streep van de 38e breedtegraad over schreden en daarmee is de zóne van gevaar betreden, waarin niet alleen militaire mijnenvelden en prikkel draadversperringen liggen, maar waarin ook politieke hinderla- 0 gen en onvermoede verwikke lingen te voorschijn kunnen springen. De militairen en generaal MacAr thur op de eerste plaats blazen op hun fluiten allerlei schrille oorlogs kreten. Zij kunnen geen genoegen nemen met dat gezeur aan de 38e breedtegraad en met fluwelen hand schoenen aan kunnen zij niet vechten. Hun geduld is al lang overgekookt en zij menen, dat er iets gedaan moet worden, als Mao geen zin heeft om te antwoorden op de hem gedane wapenstilstandsvoorstellen. Daar in Lake Success kan men in alle gemoedsrust zitten hengelen en onverstoorbaar blijven afwachten of Mao in het aas wil bijten, in de ruwe bergen van Korea kan men die ge moedsrust niet waarderen. Daar heerst een stemming van: „Gebeurt er nog wat of gebeurt er niets meer? Waarom slaan wij er niet op". En dan te moeten bedenken, dat die ijzig kalme poiitici hun opdrachtgevers zijn en dat het leger niets doen kan zonder hun goedkeurn. „De politi cus heeft zich begeven op het terrein van de soldaat" heeft MacArthur de zer dagen geklaagd, en hij voegde er aan toe: „Het wordt tijd, dat de po litici de werkelijkheid onder dc ogen zien, er zijn mensenlevens mee ge moeid". En dan wijst de generaal er op, dat er best wat gedaan kan wor den. „De Chinezen beschikken niet over een industrieel potentieel, verklaart hij, zij hebben geen rubber, bijna feen olie en onvoldoende voedsel. ij hebben te kampen met een wijd verspreide en toenemende guerilla- beweging. De verbonden legers be hoeven slechts hun kusten te blokke ren en hun pover spoorwegnet te ver nietigen om hen spoedig machteloos te maken". Wij kunnen erin komen, dat een soldaat als MacArthur zit te pope len van ongeduld, om erop los te trekken. Hij gelooft niet aan een in menging van de Sovjets; zij zullen wel wijzer zijn, meent hij. Maar de politici zijn daar niet zo gerust op; zij tasten met voorzichtige vingeren en speuren naar reacties cn aanwij zingen, behoedzaam om koste wat het kost een uitbreiding van het conflict te voorkomen. Als het van de Westerse politici afhangt, zal het ongetwijfeld geluk ken, want niemand in het Westen is Geen Russische troepenconcentraties f N KOREA ti'okken de Chinezen zi ch aan het midden-front gisteren plotseling terug, meldt de correspondent van A. P., John Randolph, uit Tokio. Zij gaven hun koppig verzet, dat twee dagen geduurd heeft, op en het verbonden leger staat ten Noorden van de 38ste breedtegraad voor een niemandsland. Er zijn tekenen, dat het offensief van het ver bonden leger en de zware luchtaanvallen het Chinese lente-offensief hebben vertraagd. Eerder op de dag was aan het midden-front verbit terd gevochten. De Amerikaanse luchtmacht maak te in Washington bekend, dat er een „aanzienlijke" samentrekking van communistische luchtstrijdkrachten in Mandsjoerije gaande was, maar dat een aantal van 3000 toestellen, zoals in sommige berichten was ge meld, niet bereikt was. Het officiële Russische persbu reau Tass heeft Vrijdagavond ver klaard, dat in Mandsjoerije geen Sovjet-Russische troepen worden sa mengetrokken. Londen komt Egypte tegemoet Inzake Suez=kanaal Groot-Brittannië zal er, naar Ass. Press te Londen verneemt, mee ac- coord gaan, dat er in vredestijd geen Britse troepen meer in de zóne van het Suez-kanaal worden gelegerd Dit besluit, gisteren tijdens een kabinetszitting te Londen genomen, is een tegemoetkoming van de Brit se regering aan de Egyptische eis tot onmiddellijke terugtrekking van alle Britse troepen uit de Kanaal-zone. De Britse regering zou als voorwaar de hebben gesteld, dat de kazernes en versterkingen in goede staat wor den gehouden tijdens de afwezigheid van de Britse troepen. Bij de opening van de zitting van het Egyptische parlement, in No vember, heeft koning Faroek de eis gesteld, dat de Britse troepen on- j middellijk zouden worden terugge trokken. De commissie voor goede diensten tussen de Nederlandse en de Indone sische regering, ingesteld door de Uno, heeft zich zelf voor onbepaalde tijd op non-actief gezet. Dit besluit heeft de commissie genomen, omdat er voor haar niets meer is te doen. De commissie houdt zich ter beschik king van de Indonesische en de Neder landse regering. Enige tijd geleden heeft Indonesië zich uitgesproken voor opheffing der commissie, maar aan Nederlandse zij de voelde men voor haar voortbe staan. In het besluit van de commis sie om zich op non-actief te stellen, dient een compromis te worden ge zien. De Veiligheidsraad zal een be sluit tot ontbinding moeten nemen. COLLAZO TER DOOD VEROORDEELD Oscar Collazo is Vrijdag ter dood veroordeeld wegens moord op een bewaker van het Witte Huis bij zijn poging in November een aanslag te plegen op president Truman. De terechtstelling door middel van de electrischfe stoel is vastgesteld op 26 October. Geen vooruitgang te Parijs Op de vierentwintigste bijeenkomst van de plaatsvervangers van de Gro te Vier is gisteren geen enkele voor uitgang geboekt. Nieuwe voorstellen zijn er niet gedaan. Het doel van dc besprekingen was het tot elkaar bren gen van de standpunten van West en Oost. De grootste verschillen van mening zijn 1. of het bespreken van de bewape ning moet worden beperkt tot de bewapening van de Grote Vier; 2. of het peil van dc bewapening besproken moet worden vóór men gaat praten over de vermindering van de bewapening. Beide partijen gebruikten hun oude argumenten. Gromyko zei, dat de Volkenbond en de Uno het probleem van de bewapening in dezelfde volg orde hadden behandeld als de Rus sen dat wensen. De Amerikaan Jessup antwoordde, dat zowel in de Volkenbond als in de Uno eerst cijfers over het bewa- peningspeil waren besproken, alvo rens het probleem van het vermin deren van de bewapening werd be- 1 handeld. JAARBEURSGASTEN OP HET PA- LIES SOESTDIJK. Donderdag middag heeft H.M. de Koningin ten paleize Soestdijk de voorzitters van de Nationale Werkgeversorganisatie uit West- Europa en een aantal voor aanstaande vertegenwoordigers van het Amerikaanse bedrijfsleven ont vangen. Zij waren ter gelegenheid van de 56ste Jaarbeurs door de Raad van Beheer van de Koninklijke Jaar beurs uitgenodigd om een bezoek aan Nederland te brengen. H.M. Koningin Juliana temidden van haar gasten. K.L.-MILITAIREN EN AMBONEZEN VERTROKKEN. De „New Australia" is Vrijdagmid dag van Surabaja naar Nederland vertrokken met 1580 K.L.-militairen en Ambonese militairen van het voormalige KNIL Ook te Semarang zullen nog militairen aan boord gaan. KoAAtltjt... Wanneer de plicht ons zacht toe fluistert: „Gij moet", dan antwoordt de ziel: „Ik kaA".

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1