S)e CeicbcSotvtci/nt Boedapest blaast incident op Wil Boedapest breken met Belgrado? De visie van MacArthur Tegen-voorstel van Gromyko Vorderingen boven scheidingslijn De Amerikaanse divisies Nederland hoopt op uitkomst van de O.E.E.S. Prins Bernhard sprak met Peron $f,oemencMöa ffio£Cetiótfceefi Slïitió ffiemhatd dxacfit êezoefi aan mwauiui Jleten JCoAAeitje... DONDERDAG 5 APRIL 1951 42ste JAARGANG No. 12249 Directeur: C. M. v. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.. 15 ct. p Scherpe nota-wisseling over een incident J^ONGARIJE heeft zijn eerste protestnota, naar aanleiding van de beweerde „mishandeling" van de Hongaarse gezant te Belgrado door leden van de Joegoslavische geheime politie, doen volgen door een tweede nota. „Hongarije eist onmiddellijke genoegdoening, in de vorm van een openbare rechtzitting en bestraffing van de bij het incident betrokken Zuidslaven", zo heet het. Volgens welingelichte kringen voegt de nota hieraan toe: „Als deze eis niet ingewilligd wordt, zal Hongarije andere middelen vinden om volledige genoegdoening te verkrijgen voor deze provocatie zonder weerga. De Joegoslavische regering heeft Woensdag het Hongaarse protest verworpen. De Hongaarse nota wordt een „volledige verdraaiing van de feiten" genoemd. „De Joegoslavische regering is van mening, dat de bewoordingen, waar in de Hongaarse nota is gesteld, dui delijk aantonen, dat het incident niet toevallig was, maar georgani seerd om omstandigheden te schep pen, die de wederzijdse betrekkingen nog slechter zouden maken". In politieke kringen te Belgrado acht men het incident, of het moed willig veroorzaakt is of alleen maar uitgebuit, zeer ernstig. De toon van de beide Hongaarse nota's wijst er op, dat Hongarije het op een breuk met Zuid-Slavië aanstuurt en als Boedapest de diplomatieke betrek gingen verbreekt, zullen Roemenië en Bulgarije niet lang achterblijven. Hierdoor zal de hele situatie op de Balkan in een nieuwe, ernstiger fase komen. Politici zien de werkelijkheid niet „De politici belemmeren het op trekken van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea", aldus heeft generaal MacArthur in een of ficieus onderhoud aan de militaire correspondent van de „Daily Tele graph" te Tokio, luitenant-generaal H. G. Martin, verklaard. MacArthur zei, dat zijn strijd krachten in Korea „omringd zijn door een net van kunstmatige omstandig heden". Niet de soldaat heeft zich op het terrein van de politicus begeven, doch de politicus op dat van de sol daat, aldus MacArthur. Dit was de eerste keer in zijn militaire loopbaan, dat hij zich in een oorlog zonder een bepaald doel bevond. Het ware doel van een bevelhebber in de oorlog is het vernietigen van de tegenover hem geplaatste strijdkrachten, doch dat is in Korea niet het geval. „Het wordt tijd, dat de politici de werke lijkheid onder ogen zien. Indien zij ophielden er doekjes om te winden, zouden de verbonden legers de Chi nese communisten gemakkelijk ge noeg kunnen verslaan". „De Chinezen beschikken niet over een industrieel potentieel en hebben geen rubber, bijna geen olie en on voldoende voedsel. Zij hebben te kampen met een wijdverspreide en toenemende guerilla-beweging. De verbonden legers behoeven slechts hun kusten te blokkeren en hun po ver spoorwegnet te vernietigen om hen spoedig machteloos te maken. In dergelijke omstandigheden zou in menging van de Sowjet-Unie on waarschijnlijk zijn",' aldus verklaarde MacArthur volgens dit blad. Tenslotte had de generaal gezegd, dat de verbonden legers de Chinezen uit hun evenwicht hadden gebracht en hun plan voor een tegenoffensief hadden vertraagd.MacArthur ver wachtte echter, dat dit in Mei zou worden ingezet. De agenda-conferentie Gromyko heeft gisteren op de 23ste zitting van de agenda-confe rentie te Parijs weer een nieuw Sowjet-ontwerp voor punt 1 inge diend. Hij wilde de oorzaken van de heersende spanning in Europa uit breiden met het Noord-Atlantisch pact, de Amerikaanse bases overzee, het Italiaanse vredesverdrag met zijn voorzieningen aangaande het vrije gebied van Triëst. Volgens Westelijke waarnemers bevat het nieuwe Russische voorstel een paar aanzienlijke concessies aan het Westelijke standpunt. INCIDENT TE SALZBURG. Bij een treffen met politie en bur gers zijn te Salzburg Woensdagavond 26 Joden gewond, van wie tien ern stig. Het incident gebeurde voor een bioscoop, waar de laatste film van de regisseur Veit Harlan draaide. De Joden protesteerden tegen deze film. Veit Harlan heeft onder het Nazi-regiem de film „Jood Suess" gemaakt. De Joodse gemeenschap meldt, dat politiemannen met gummistokken ongeveer honderd Joden, meest vrou wen, in een menigte van bijna dui zend toeschouwers dreven. Deze menigte had de Joden geslagen en met stenen gegooid. De Joden ver klaren, dat de politie anti-semiti- sche opmerkingen maakte. Geen extra vacantie De kinderen van de Engelse plaats Durham zijn bitter te leurgesteld. En het zag er nog wel zó hoopvol uit. De onder wijzers uit het graafschap zou den allen in staking gaan en een extra vacantie kwam in het verschiet. Maar de Britse rege ring greep in en nu gaat het feest niet door. De kwestie was, dat de autoriteiten van Durham aan de onderwijzers allerlei bij zonderheden vragen over hun lidmaatschap van vakverenigin gen. Dezer zagen daarin een verkapte aanslag op hun vrij heid en namen dat niet. De re gering heeft de autoriteiten nu een wenk gegeven, om daarmee houden. De gemoederen zijn gesust, maar de schoolkin deren voelen zich zwaar gedu peerd. INCIDENT IN NOORD-ISRAEL. Zeven Israëlische politiemannen werden gisteren gedood, drie gewond en één gevangen genomen door Sy rische troepen in de gedemilitari seerde zóne van Noord-Israel, aldus een officiële Israëlische verklaring. De troepen bezetten een deel van de zóne. Het incident zou zijn gebeurd bij het meer van Galilea. Volgens waarnerr^rs is door het incident de spanning tussen Syrië en Israel tot ongekende hoogte ge stegen. Een Israëlische woordvoerder be schuldigde de Syriërs van schending van de wapenstilstandsovereen komst door het binnentrekken van de gedemilitariseerde zóne en het ontwapenen van plaatselijke politie. Post voor dc troepenschepen Castel Bianco en Dorsetshire, die op de thuisreis zijn, moet respectievelijk uiterlijk 6 en 10 April op de bus zijn. De namen van de vermoedelijke tussenhavens, waar de brieven zul len worden uitgereikt, mogen niet worden vermeld. „HOLLE BOLLE GUS" IN DE LUCHTVAART. Een maximum lading van 38 ton kan door de Glo- bemaster C 124, het 4-motorige reu zen vrachtvliegtuig der Amerikaan se Luchtmacht vervoerd worden. Het toestel kan ook omgevormd worden tot „dubbeldekker", die plaats biedt aan 222 soldaten met volledige uit rusting. Een auto staat op het punt de romp van de Globemaster. die doet dcnk'en aan de opengesperde muil van een voorwereldlijk monster, binnen te rijden. Troepenconcentraties in Mandsjoerije Een Amerikaanse gevechtsgroep heeft enkele kilometers ten Noorden van de 38ste breedtegraad in het Westelijke deel van de centrale sec tor de steden Jongpjong en Jonjong ingenomen. Dit zijn de eerste Noord- Roreaanse steden ten Noorden van de scheidingslijn, die in het kader van het nieuwe offensief van het achtste ieger zijn veroverd. Sam Rayburn, de speaker" van 't Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, onthulde, dat een grote troe penmacht wordt bijeengebracht in Mandsjoerije en dat deze troepen bij lange na niet alleen uit Chinezen be staan. Rayburn wi'de niet zeggen, uit welk land de niet-Chinezen af komstig zijn. Rayburn legde zijn ver klaring af in een korte toespraak tot bet Huis, enkele uren. nadal hij met andere democratische leiders op het Witte Huis was ingelicht over de toe stand in Korea. SCHILDERS TER ZEE. In het Stedelijk Museum te Amsterdam zal van 6 tot 30 April een tentoonstelling worden gehouden van schilderijen, die zfjn ontstaan uit reizen van Ne derlandse kunstschilders met sche pen van de Konirklijke Marine. De tentoonstelling zal worden geopend door de Commandant der Zeemacht in Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot. Het inrichten der expositie: o.m. wordt ook een model van het Vlieg- dekschip „Karei Doorman" tentoon gesteld. Senaat gaf z'n zegen Met 69 tegen 21 stemmen heeft de Amerikaanse senaat zijn zegen ge geven aan het zenden van de vier extra divisies naar Europa cn het toevoegen van deze honderdduizend soldaten aan Eisenhowers interna tionale leger. Hiermee heeft de Senaat een debat van bijna drie maanden besloten en het eigenlijke overbrengen van' de vier divisies wacht nu nog slechts op dc goedkeuring van het Huis van afgevaardigden. Toen Truman drie maanden gele den zijn plan bekend maakte om de Amerikaanse legermacht in Europa van twee divisies met nog vier te versterken, had hij daar in zijn functie van opperbevelhebber zelf standig uitvoering aan kunnen ge ven, doch hij stelde zich op het standpunt, dat het Congres zijn be sluit vooraf ten volle zou moeten kunnen bespreken. Spanje en Duitsland Deelneming aan het Atlantisch Pact De Amerikaanse Senaat heeft zich gisteravond uitgesproken voor het uitnodigen van West-Duisland en Spanje om deel te nemen aan het Noordatlantische defensiepact. Een amendement van die strek king, afkomstig van de republikeinse senator McCarthy, op de resolutie over het zenden van troepen naar Europa werd met 48 tegen 41 stem men aangenomen. In het amendement van. McCarthy wordt gezegd: De Senaat is van ge voelen, dat er zo spoedig mogelijk 'n herziening in overweging genomen moet worden van de plannen tot ver dediging van Europa, ten einde op vrijwillige basis gebruik te kunnen maken van de militaire en andere hulpbronnen van West-Duitsland en Spanje. Anders catastrophale ontwikkeling in bedrijfsleven Bij de besprekingen van de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking), welke Vrijdag te Parijs beginnen en waarheen heen de ministers v. d. Brink en Stikker reeds vertrokken zijn, staan grote belangen op het spel. In leidende bedrijfskringen is men namelijk de mening toegedaan, dat, indien de besprekingen niet op zeer korte termijn een oplossing van de Duitse betalingsmoeilijkheden geven, een catastrophale ontwikkeling in ons land niet te vermijden is. daarvan de Nederlandse regering niet zal schromen om uiterst krasse maat regelen te nemen. Op een vraag hoc men zich in be drijfskringen een toekomstig optre den van Nederland voorstelt, indien de Duitse importkwestie in een voor ons ongunstige zin wordt opgelost, zeide men, dat Nederland dan wel licht gedwongen zal zijn bepaalde in ternationale verplichtingen op te zeggen. Zonder export kan geen im port plaats vinden, zodat dan wel haast vanzelfsprekend maatregelen getroffen zullen moeten worden om de import uit West-Duitsland zoveel mogelijk tot zeer essentiële produc ten te beperken. Inkrimping van im port uit andere landen zou boven dien overwogen moeten worden. Tientallen millioenen guldens staan alleen al voor de komende maanden voor Nederland op het spel. Wij kunnen onze aan bederf onder hevige producten als jonge groenten, bioter, kaas, eieren, spek, haring en bloemen thans niet langer aan West- Duitsland kwijt. Indien men bedenkt, dat de Duitse markt tot dusver ruim een kwart van de totale Nederland se export opnam', dan kan men na gaan, welke rampen dreigen. Gegriefd vraagt men zich in be- dijfskringen af waarom Duitsland het handelsverdrag van 18 Januari 1950 niet nakomt. Berekend wordt, dat door het sluiten van dc Duitse grens alleen de tuinbouw reeds tot 1 Juli een verlies van dertig mil- lioen gulden zal lijden. Het wegval len van de export leidt tot vernieti ging van maandenlang voorbereide producten, dus van kapitaal. Maar ook verwacht men een bin nenlandse ineenstorting van prijzen, evenals overstroming van andere markten en prijsval daar. Men ziet in bedrijfskringen het spook van faillissementen en werkloosheid in de agrarische sector reeds opdoemen en daarmee gepaard gaan steunuit keringen. Stijgend tekort op handelsbalans Een van de zeer belangrijke vragen die men zich in bedrijfskringen stelt, is hoe dc thans bestaande situatie zich in het tekort op de Nederlandse betalingsbalans zal weerspiegelen. Men acht het niet uitgesloten, dat dit tekort bij voortduring van de Westduitse importstop van de ge raamde anderhalf milliard tot min stens twee milliard zal stijgen. Het afsluiten van Duitsland zal zich im- rr.'ars ook in het Nederlandse han delsverkeer mét andere landen z'n gevolgen doen gelden. Algemeen wordt dc wens geuit, dat de Nederlandse delegatie te Pa rijs onwrikbare eisen zal stellen en dat bij eventueel niet-aanvaarden Zakelijke belangstelling gewekt Gistermorgen heeft president Pe ron van Argentinië prins Bernhard, de eerste koninklijke gast tijdens zijn regering, met het grootst moge lijke eerbetoon ontvangen. Na de of ficiële ontvangst, welke ook door het volledige, uit 20 leden bestaande, Argentijnse kabinet werd bijge woond, trokken prins Bernhard cn president Peron zich voor een bespre king terug. Later op de dag heeft prins Bern hard aan het A.N.P. verteld, dat Pe ron veel belang bleek te stellen in goede samenwerking met Nederland. Bij alle punten, die de Prins aan roerde, liet de Argentijnse president onmiddellijk de betrokken minister komen om de zaak diepgaand te be spreken. Volgens prins Bernhard was de president zeer gesteld op de komst van Nederlandse scheepsbouw!echni- ci. „Nog belangrijker echter was de opmerking van de president, dat Ar gentinië graag dc levering ziet van grote Nederlandse tankschepen", zei de Prins. Voorts vertelde Z.K II., dat Peron hem had verteld, dat hij grote prijs stelde op snelle aflevering van dc spoorwagons ter waarde van twee honderd millioen gulden, die besteld zijn bij Werkspoor en voorts, dat dc Argentijnse president in het alge meen de nadruk legde op grotere sa menwerking met Nederland op elk gebied. Prins Bernhard besprak nog ande re punten met de preikTent, waar van binnenkort goede resultaten zijn te verwachtci. Het gesprek tus sen Prins Bernhard en president Pe ron werd geheel in het Spaans ge voerd. MONTGOMERY WEER VERTROKKEN. Veldmaarschalk Montgomery is he denmorgen om 9.30 uur weer van het vliegveld Valkenburg vertrokken, met bestemminj Kopenhagen. Op 28 April In verband met het aanhouden van het koude weer is men zich gaan afvragen of de datum van het grote corso van de bloembollenstreek wel vastgesteld kan blijven op 21 April. Medio volgende week zal definitief worden beslist of de datum van het corso een weck later, dus op 28 April, zal worden gesteld. Woensdag heeft prins Bernhard een bezoek gebracht aan mevrouw Eva Peron, de echtgenote van de Ar gentijnse president. Mevrouw Peron ontving dc prins in haar werkkamer in het ministerie van openbare werken. In ditzelfde vertrek in Spaanse stijl met gaande rijen, waarin rozen en orchideeën overvloedig prijkten, pleegt mevrouw Peron de arbeiders te ontvangen, die met hun vraagstukken bij haar ko men. Toen de prins met zijn gevolg des middags om half vijf plaatselijke tijd de dertig meter lange zaal binnen trad, werd hij halverwege de zaal tegemoet getreden door mevrouw Peron, omringd door dc ministers van financiën en economische zaken en de waarnemende minister van bui tenlandse zaken. Mevrouw Peron was gekleed in een goudkleurig satijn toilet. Onder een met gouden pailletten bestikt kapje droeg zij het blonde haar strak naar achteren gekamd. In de diamanten oorknoppen waren evenals de clips aan haar japon saffieren ingezet. Aan haar handen prijkte een grote bril janten ring. Mevrouw Peron en de prins na men na de begroeting plaats op een sofa in gobelinstijl, waarachter zich de levensgrote portretten van gene raal Peron cn zijn echtgenote be vonden. Ditzelfde portret was in het klein geschilderd op de leren rug- gesteunen van de grote zetels. Mevrouw Peron bracht het ge sprek direct op haar sociale werk zaamheden, waaraan zij zich geheel wijdt. Het geld van de sociale stich ting „Fundacion Social" is geheel door de arbeiders bijeengebracht, zo dat de regering er niets mee te ma ken heeft, aldus mevrouw Peron. „Hebt u wel eens gehoord van de- camisados"? (hemdelozen). Zonder een antwoord op deze vraag af te wachten ging mevr. Peron verder: „Vergeet u niet, dat ik de echtgenote ben van Peron, de leider der Pero nisten. Peron is een groot leider, maar heeft ook oen groot volk ge troffen". Mevrouw Peron bracht in herinnering, dat jaren geleden geen ministerie van sociale zaken en open bare werken bestonden cn dat deze door Peron zijn ingesteld. Verder vertelde mevrouw Peron over ouderdomspensioenen en kin derbewaarplaatsen. „Hier worden dc kinderen opgenomen, terwijl dc moe ders werken, maar de verantwoor delijkheid voor de kinderen wordt zoals behoort aan de gezinnen gela ten". Op de minister van arbeid wijzend zei mevrouw Peron: „Onze minister van arbeid. Hij is 36 jaar arbeider geweest, hij weet, hoe het moet". Het onderhoud, dat door het hele gevolg van de prins werd bijgewoond, duurde ruim een uur. Er werd druk gefilmd en gefotografeerd door een groot aantal cameramannen en foto grafen. Toen de prins met zijn gevolg het ministerie verliet, stonden evenals bij z(jn aankomst de vrouwelijke le den van de Peronistische partij in blauw uniform bij wijze van erewacht in rijen opgesteld langs de uitgang. Daarna maakte de prins een tocht in een open auto door de straten van Buenos Aires naar zijn hotel. De waarheid wordt gedrukt, staat aan 't einde boven.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1